jodenpolitiek gewijzigd £ud$t»<uuüeiU60k$teMm9 STENO-TYPISTES De Joden worden voortaan „voor emigratie opgeleid" in Brussel België zorgt voor zijn luchtbescherming Selien Mok DINSDAG 18 JU EI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Tt in Duitschland van koers £c is zelfs geld. uooc om ze het land uit te kegge ip- Onz-e F/ïiiijnsche correspondent schrijft ons: Het zomert in Berlijn. De parken, gu'oe- ne 'c'ilanden temidden van de grauwe hui zonzee der millioenenstad, zijn overbevolkt als het Noordzeestrand op een rnooien Zondag. De kwistig rondgestrooide banken zijn onzichtbaar onder de moeders met kin deren en de krantenlezende gepensionneerden, die ze overbelasten. De wankele tuinstoeltjes, J die men voor vijf penning per uur kan huren,1 zijn alle bezet. Slechts twee, drie banken staan leeg en verlaten. Het zijn de mooiste banken van heel het park, want men heeft ze pas geschilderd. Ze vallen op, omdat ze eigeel zijn, terwijl de andere banken de gebruikelijke groene kleur hebben. Midden op de leuning- staan de drie woorden: Nur für Juden! Alleen voor Joden! De Joden maken er echter geen gebruik van, bang als zij vermoedelijk zijn, een voorwerp van de algemeene nieuwsgierigheid en misschien ook van den openlijken spot te worden. Wat zou er nu echter gebeuren, als er eens een ariër op ging zitten? We hebben de proef op de som genomen en zijn op ons dooie, gemak op zoo'n bank gaan zitten, waar bij we dan probeerden, het fatale opschrift zooveel megelij k met onze rug te bedekkenHet resultaat was verrassend, vijf minuten later kwam er een heer naast ons zitten, die een gezellig praatje begon, waaruit bleek, dat hij lid van de Partij was. Daarbij bleef het. Nu en dan wierpen voorbijgangers speelsche blik ken in onze richting, doch niemand zei een woord, hoogstens grinnikte men een beetje. Joden ongewenscht", Joden worden niet bediend", „Voor Joden verboden toegang", dergelijke opschriften vindt men in heel Duitschland op café's en restaurants, winkels, kantoren, werkplaatsen, enz. Deze opschriften, die aanvankelijk op groote plakkaten voor kwamen, die aan den buitenkant van de ra men en dus kennelijk niet door de eigenaars der betreffende zaken waren aangebracht, doch die men sindsdien gedwee op zijn ruiten heeft laten schilderen, hebben weinig prac- tische beteskenis. Het is ons namelijk nog nooit opgevallen, dat een Jood de deur ge wezen werd; integendeel, zien we schier da gelijks, hoe men ze even voorkomend als den eersten den besten ariër bedient, waarbij ze dan voorzichtigheidshalve met een luid „Heil Hitier" begroet worden, wat den kellner of den winkelier in laatste instantie nog altijd do logelijkheid laat, te beweren, dat hij zijn klant niet voor een Jood gehouden had. Er zijn ook tal van café's en restaurants, die een uitsluitend Joodsche cliëntèle hebben. Hier zijn de Joden nog echt „onder elkaar", zooals ze dat vroeger in tal van koschere ge legenheden waren. Naar verluidt en dit wordt ook officieel beweerd zijn er in Duitschland een groot aantal zuiver Joodsche lokalen, doch tot nu toe is ;t ons nog steeds niet gelukt, er daarvan een te ontdekken. Waarmee we natuurlijk niet willen beweren, dat ze niet zouden be staan, maar het aantal ervan lijkt ons toch wel verre overdreven. Heimelijke hulp aan tie Jotlen. De tijd, dat arische vrouwen voor een Jood sche buurvrouw boodschappen gingen doen, omdat geen winkelier haar wilde of durfde leveren, is voorbij. De Joodsche vrouwen kun nen zelf weer gaan winkelen en van de ma gazijnen, waar indertijd door Joodsch perso neel alleen maar aan Joden het weinige ver kocht werd, dat t Derde Rijk voor dergelijke instellingen bereid was te reserveeren, hoort men niets meer. Alleen hebben vele Joden, nu hun alle mogelijkheden ontnomen zijn om in hun le vensonderhoud te kunnen voorzien terwijl de kapitaalkrachtigen onder hen hun contante middelen grootendeels hebben moeten afstaan, met ernstige financieele moeilijkheden te kam pen, welke dikwijls een zoodanigen omvang aannemen, dat zij beslist te weinig hebben om te leven, ook al blijft er dan nog te veel over om te sterven. Het is opmerkelijk, hoe dergelijken onge- lukkigen, vooral in de volkswijken, van aller lei wordt toegestopt. Een ieder voelt zich ge drongen, het zijne bij te dragen om het lot zijne medebewoners in hetzelfde huis te ver zachten. Het behoeft wel geen betoog, dat deze weldadigheid alleen in de duisternis van den avond bedreven wordt, want niemand zou er gaarne op betrapt worden, dat hij „samen- heult" met Joden! Intusschen schijnt het Derde Rijk zoo lang zamerhand ingezien te hebben, dat zijn Jo denpolitiek, al stemt ze dan misschien voor honderd procent overeen met de nationaal- socialistische beginselen, volkomen op den verkeerden weg is, wanneer men de zaak van den practischen kant bekijkt. Het was een klein kunstje om een minder heid, welke slechts een zeer gering percentage van de totale bevolking uitmaakte, volkomen te onderdrukken haar invloed op elk gebied te vernietigen, haar elke bestaansmogelijkheid te ontnemen en haar leden tot paria's te degradeeren, maar daarmee was het Joodsche vraagstuk niet uit de wereld geholpen. Duitschland wil de Joden geheel kwijt. De Duitsche Joden en zij, die door de nieuwe bepalingen statenloos geworden zijn, zullen het Derde Rijk goedschiks of kwaadschiks liebben te verlaten. Ten opzichte van Joden, die een buiteniandsche pas in hun zak heb ben, legt men nog een zekere verdraagzaam heid aan den dag, maar lang zal dit niet meer duren, en voorzoover het Derde Rijk het in zijn macht heeft, hun het leven in Duitsch land onmogelijk te maken, laat men geen middel onbeproefd om ze ertoe te bewegen, het stof van het ongastvrije Duitschland zoo spoedig mogelijk van him voeten af te schud, den. Wat de Duitsche Joden betreft, het wordt steeds moeilijker, deze te loozen. De landen, die zich bereid hebben verklaard, een aantal Joodsche vluchtelingen op te nemen, schrik ken er meer en meer voor terug, nog meer Duitsche Joden toe te laten, nadat' ze de oor spronkelijk vastgestelde getallen reeds her haaldelijk hebben verhoogd. Er bestaan in derdaad nog mogelijkheden om hier en daar grootere contingenten Joden onder te brengen. De staten, die er eventueel geen bezwaar tegen zouden hebben, dat zich op hun territorium Joodsche nederzettingen vormen, zijn er ech ter in den regel niet toe over te halen, hun grenzen open te stellen voor menschen, die niets anders meebrengen dan hoogstens een beetje goeden wil, maar geen enkel soort van vakkennis en geen rooien cent. Nolens volens heeft het nationaal-socialis- tisch bewind het besluit genomen, zich hierbij neer te leggen. Voortaan zal er groote zorg worden besteed, ten eerste aan de intellec- tueele ontwikkeling van de Joden, waarbij vakonderwijs een belangrijke rol zal spelen, ten tweede aan de uitrusting van Joodsche emigranten met een kapitaaltje, dat toerei kend is om zich door den eersten moeilijken tijd heen te slaan. Te dien einde heeft men een Rijksvereeni- ging voor de Joden in Duitschland opgericht, waarvan alle Duitsche en statenlooze in Duitschland wonende Joden automatisch lid worden, behalve wanneer zij met een arische vrouw gehuwd zijn en kinderen hebben, die niet als Joden gelden (bastaarden). Deze laat- sten zullen in ce Duitsche volksgemeenschap geduld worden, omdat men hun Duitsche vrouwen en hun onder zekere restricties als Duitschers geldende kinderen voor het harde lot van den verschoppeling wil bewaren. De Joden zelf moeten betalen. De oprichting van deze Rijksvereeniging heeft ten gevolge, dat practisch alle Joodsche organisaties worden ontbonden en opgeheven. Haar bezittingen vervallen in den regel aan de Rijksvereeniging, terwijl 't begtje vermogen, waarover ze nog beschikken, gewoonlijk dooi den staat in beslag genomen zal worden. De Rijksvereeniging neemt het Joodsche school wezen voor haar rekening. Onder de controle van den staat zal ze ervoor dienen te zorgen, dat den Duitschen Joden een goede schoolsche vorming wordt verstrekt, terwijl ze tevens grondig een vak hebben te leeren. Voorts is het de taak der Rijksvereeniging. zich door emi- greerende kapitaalkrachtige Joden een deel van hun vermogen te doen overmaken en op die manier een fonds te vormen, waaruit zij een bescheiden kapitaaltje ter beschikking kan steilen. Ditzelfde fonds zal er bovendien nog voor moeten zorgen, dat Joden in Duitsch land, die op de publieke weldadigheid zijn aangewezen, niet langer ten laste vallen aan het Rijk. Het is buiten kijf, dat Duitschland door dezen nieuwen maatregel van zijn tot nu toe gevolgde gedragslijn afwijkt. Tot dusver streefde men er naar, van de Joden een min derwaardige volksgroep te maken, die gelei delijk vanzelf zou verdwijnen. Thans wil men hen wapenen met parate kennis en hun bewust de middelen verschaffen om elders een nieuw bestaan op te bouwen. Men schrikt er zelfs niet voor terug, den bescheiden deviezenvoor raad aan te spreken om den Joden, die emi- greeren, aan geld te heipen. Het is Inderdaad een enorme koerswijziging in de nationaal- socialistische Jodenpolitiek, ook al zit er dan het weinig nobele motief achter, dat men deze minderheid ten koste van alles kwijt wil. Nog één vraag blijft er intusschen onbeant woord: waar denkt men 't kapitaal vandaan te halen, waarover de Rijksvereeniging dei- Joden in Duitschland noodzakelijkerwijze zal moeten beschikken? Men heeft de Joodsche volksgroep reeds op alle mogelijke manieren geplukt, ook de nieuwe maatregel gaat weer met onteigening en in beslagneming gepaard. Gelooft men werkelijk, dat het Joodsch ver mogen in Duitschland zoo grenzenloos is, als zekere propagandistische cijfers wel eens moesten suggereeren? (Nadruk verboden). we hier eenige getallen willen citeeren: 300 verplaatsbare en lOn groote sirenen, 40.000 stormlampen. 4 millioen zakken, 600.000 mas kers. 500 isoleerapparaten. Eén millioen zak ken. met zand gevuld, zullen met behulp van het leger onder de bevolking der groote cen tra worden verdeeld om in de kelders der groote gebouwen te worden opgeslagen. Ook aan collectieve schuilplaatsen, waaraan groot gebrek is, wordt gewerkt. Men ziet op de tentoonstelling hoe nieuwe industrieën zijn ontstaan om al dit materiaal te leveren. Menschelijke inconsequentie. Hier trachten genieën ons te beschermen tegen wat andere genieën uitdenken om ons te ver nietigen. Training van motorrijders. Een rijder over den kop geslagen. Maandagavond waren drie motorrijders bezig zich te trainen op het circuit van Zandvoort. Op den hoek Vondelstraat-Van Lennepweg, waar men momenteel bezig is den scherpen hoek eenigszins af te ronden, zagen de motor rijders zich genoodzaakt de bocht te groot te nemen om nie tin aanraking te komen met de roode lantaarns, die daar in verband met de werkzaamheden waren geplaatst De voorste rijder kwam op het nippertje door de bocht, doch de tweede raakte den trottoirband en vloog daardoor over zijn motor heen. De motor werd ernstig beschadigd. De berijder kwam er met enkele in- en uitwendige kneuzingen af. VUURWERK VAN WOENSDAGAVOND. Het programma van het vuurwerk, dat op Woensdag 19 Juli op het strand voor het Zuider- bad wordt ontstoken luidt als volgt: Opening door salvo van luchtvuurwerk; fraaie verlich ting van het terrein door roode magnesium zon; groot drievoudig magnesiumfront, gekleurde slangenfiguren geflankeerd door Egyptische pyramiden; zig-zag lichtkogelspel met in het midden groote gloria van diamantvuur; telegra- ven-nummers; groot fantasie front; uitbarsting ran de Krakatau of mechanisch nummer; Ja- pansch schitterfront, het Empirefront; een ver rassing; Bengaalsche terreïnverlichiing; stijgen de bloemkorf; spiraal van gekleurd licht; elec- tische Niagara waterval; buitengewone feest verlichting; en het slotnummer bestaande uit? Deze nummers worden telkens afgewisseld met salvo's luchtvuurwerk. „<Kiec txachten genieën ons te beschexmen tegen wat andexe genieën uit denken om ons te vernietigen" De Belgische militaire luchtvaart bestaat thans vijf-en-twintig jaar. De feesten die zij voor deze gelegen heid organiseert, vallen samen met de opening van de tweede internatio nale luchtvaarttentoonstelling die tot 23 Juli in de Brusselsche Eeuwfeest paleizen wordt gehouden. Vandaar dat deze groote belangstelling zoowel uit het binnen- als het buitenland trekt, zoowel van burgerlijke als mili taire autoriteiten. In een omlijsting van wit en purper zijn in de centrale hal van de Eeuwfeestpaleizen on geveer 50 vliegtuigen tentoongesteld, waarvan sommige van waarlijk reusachtige afmetingen. Nu in Belgiëhet vraagstuk der actieve en passieve luchtverdediging op den voorgrond is geschoven, is het begrijpelijk dat dit land zelf met flinke stands voor den dag kwam. En aangezien het thans als kooper in de markt is, zijn de buiteniandsche deelnemers natuurlijk ook niet tehuis gebleven. Een stand van Fokker Op de tentoonstelling is geen officieele deelneming van Nederland, maar hier heb ben enkele Nederlandsche particuliere firma's besloten onze eer op te houden: de firma's Fokker en Koolhoven. Midden in de centrale hal vinden we een 400 M2. groote Fokker stand. Misschien moeten wij de aanwezigheid van deze firma hier reeds beschouwen als een contravisite, nadat koning Leopold in No vember j.l. tijdens zijn kort bezoek aan Am sterdam den tijd vond de Fokker-fabrieken te bezichtigen. Koning Leopold volgde hier mede het voorbeeld van zijn vader, die naar ik meen de eerste vliegende vorst was en reeds met een Fokkervliegtuig van Brussel naar Parijs vloog Een foto ervan vinden wij in dezen stand, evenals van Koning Leopoid's bezoek aan de Amsterdamsche fabrieken. Fok ker brengt op deze expositie een reusachtig wa tervliegtuig, het eenige dat er hier aanwezig is. Dank zij de medewerking van den Nederland- schen Minister van Defensie mocht dit toestel in Brussel tentoongesteld worden. Het is de Fokker 8-W, een tweemotorig toestel op drij vers, dat door de Nederlandsche regeering spe ciaal voor de kustverdediging in serie werd be steld. Men weet dat dit vliegtuig ertoe bestemd is om eventueele landingspogingen in dc kiem te smoren. Naast deze formidabele machinerie staat curiositeitshalve „De Spin", het vliegtuïg dat Fokker in 1911 bouwde en waarop hij zelf leerde vliegen. Ook verder heeft men er in deze stand mede rekening gehouden dat we niet allemaal vliegtuigdeskundigen zijn. Een 35-tal modellen, welke alle op dezelfde schaal zijn uitgevoerd, geeft den leeken er een in druk van, welke ontwikkeling deze fabrieken sinds 1911 hebben doorgemaakt. De firma Koolhoven bracht eveneens vele modellen en als „pièce de résistance" een soort van overgangsvliegtuig tusschen een lestoestel en een snellen jager. Keeren wij thans tot de officieele deelne mingen terug, dan zien wij dat Frankrijk. Engeland en Duitschland hier broederlijk naast elkander hun in vriendelijke kleuren beschilderde bombardementsvliegtuigen vc-r- toonen. Elk voor zich beslaat een oppervlakte van 200o M2. Vooral Engeland heeft er prijs op gesteld op grootsche wijze voor den dag te komen. Men ziet hier o.a het Engelsche bombardements vliegtuig „Wellington", dat volbelast 11 ton weegt. In den loop van dit jaar zal een aantal van deze machines den tocht naar Nieuw-Zee- land ondernemen. Daarnaast staat de „Hur ricane" opgesteld, een éénpersoons jager, even eens geschikt voor lange tochten. Ik vergat nog een vierde officieele deelneming te ver melden: die van het protectoraat Bohemen- Moravië, welke thans onder de Duitsche ha- kenkruisvlag vliegen. In de schaduw van al deze kolossen vindt men nog kleinere oefen en sportvliegtuigen, terwijl fabrikanten van onderdeelen en verkeersmaatschappijen zich hier eveneens hebben laten vertegenwoordi gen. Luchtbeschermingsdemonstratie In één der zijpaleizen heeft de Belgische Liga ter Verdediging tegen Luchtaanvallen een tentoonstelling ingericht. Huizen zijn op getrokken, sirenen loeien, allerlei soorten van schuilplaatsen zijn opgericht, toevluchts-oor- den zijn gereed om hun bewoners te ont vangen. Vrijwilligersgroepen geven 's mid dags demonstraties. Het lijken wel voorwe reldlijke monsters, die uit de geïmproviseerde huizen te voorschijn komen en nog wat on wennig en langzaam vergaste kameraden te hulp „snellen". Dank zij de enorme oppervlak te van het terrein deze tentoonstelling be slaat 10.000 M2. kon men een straat na bootsen met huizen in natuurlijke grootte. Voor België is dit alles vrij nieuw. Verras send is dit. in een land dat zijn militaire de fensie in de laatste decennia zoo krachtig verzorgde. En toch ook geen luxe in dezen tijd en in een gebied dat tusschen Schelde en Maas, op ca. 15000 K.M. id.i. ongeveer de helft van het grondgebied) ongeveer 7 mil lioen Belgen herbergt. Op 1.200.000 inwoners na is dat de geheele bevolking. Vooral na de September-crisis is de bevolking wakker worden. Toen heeft men geconstateerd dat men tegen aanvallen uit de lucht volstrekt onvoldoende beschermd was en men is danig aan het mopperen geslagen enaan het praten. En het heeft nog Lot 't begin van dit jaar geduurd voordat de Minister van Ver dediging een extra crediet van 600 millioen francs ter beschikking kreeg om de zaak op pooten te zetten. Dat: bedrag is echter voor het leeuwendeel aangewend voor het aankoo pen van jagers en andere vliegtuigen voor het voorkomen van aanvallen op de burgerbevol king. Want die z.g. passieve luchtverdediging is er toch alleen maar om de slagen op te vangen en beter is het nog ze te voorkomen. Men heeft nu eindelijk de plannen uitgewerkt- voor de burgerbevolking en haar bescherming in tijden van luchtgevaar. Voor de z.g. actieve verdediging zullen speciale troepen van 9000 a 10.'00 man worden gevormd, al naar gelang de Belgische industrie klaar is met de ver vaardiging van het voor hen bestemde ma teriaal. Deze troepen moeten de militaire ver dediging van het grondgebied op zich nemen buiten de legerzöne. Men wil het land voor de actieve luchtverdediging in zeven zönes ver- deelen, zoodat een vijandelijk vliegtuig van de ééne valstrik in de andere zou vallen. De passieve verdediging zal ressorteeren onder een algemeen burger commissariaat, een ge decentraliseerde dienst die onder leiding van provinciale autoriteiten en burgemeesters zal staan. Men heeft het plan een groote propa ganda te gaan voeren voor de vorming van een socyt van burgerwacht 'dus niet-mili- tairen) die in tijden van oorlog geoefend moet zijn en het gemeentelijk er. provinciaal personeel zal moeten aanvullen. De laatste maanden is reeds een aanzien lijke hoeveelheid materiaal besteld waarvar ZANDVOORT H.B.S. B: Simon Berman, Plet van Goor, Piet Lokman, Gerard Molenaar, Wouter Mouw Frits Voogt. Joop Binkhorst, Joop Kuipers, Cob- Bakker. HBS. A. Nicole Weenik, Niek Jongejans, Roel de Wilde, Andre Schippers, Minko Bu- walda. Tiemstra H.B.S. Den Haag: Evert Jung- slager. Tot de UD.O.-Bronsteeweg worden toege laten Leo Planting. Jan Schreurs. Karei Suyling. Berry Verbeek, George Wustefeld, Mia Boonstra, Greetje van den Heuvel, Irmy Houben. Mientje van Ieperen, Letty van der Stadt. Corry Timmermans. Ida Vogel, Jopie Lahaise. Caes Caro, Rudi Kneynsberg. Bram Sabelis. Theo van Zoelen. Tot de Christelijke Ul.O. aan de Dreef te Haarlem worden toegelaten: Piet Hartel, Froukje Bargman, Rina Visser, Annie Huis man. Twee leerlingen werden afgewezen. BURGERLIJKE STAND, Ondertrouwd: S. P. J. Adriaanse en A. A. C. Koevoets. Getrouwd: H. Uittenbogaard en M. C. v. Wi- chen; P. Z. WabeheH. M. Kriegsch. Bevallen: J. E. v. d. EemDoeswijk, z.; A. C. M. RheeBeelen, 2 d.; W. v. MourikLobregt, 7..\ M. P. Eskensde Groot, d.: G. SmitDolle, z. Overleden: B. Nierstrasz, 77 j.; A, C. Braak, 73 j., ongeh. BLOEMEN DAAL BOOM WORDT NIET GEROOID. Ingekomen is een verzoek van J. Boes, om den olm, staande vóór perceel Bloemendaal- sche weg 164 te doen rooien. B. en W. stellen voor afwijzend op dit ver zoek te beschikken, aangezien de boom een sieraad is voor den Bloemendaalscheweg. HEEMSTEDE Voonvegschool. Van de Voorwegschool alhier slaagden de Volgende leerlingen van H.B.S. A: Leen v. d. Hoonaard. Voor het Kennemer Lyceum Rudie van Straten. Voor het gymnasium: Jocoba van Willige. Voor de Meisjes H.B.S.: Adri van Zutphen. Afgewezen geene. Dreefschool. Gymnasium: Vera Bakhuizen van den Briuk Emmy Peereboom, Wouter Mouw. Christelijk Lyceum: Caria van der Kaay, Beppeke Tollenaar, Joke Whitlau. Loes Yntema, Liesbet Zwiers, Kees van Overzee, Jan Zonneveld. Kennemer Lyceumo Marieke Vergeer, Edgar Specht. Middelbare Meisjes School: Nel van der Meulen. Gonny van Dijkem, Rudi Blikslager, Inge Hazevoet, Anne Marie Vrijer, Carla Brühl, Appie Bosma. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Manden. Trawlers: 445 Witte Zee IJM 167f 2607 225 Wille SCH 61 f 1590 Kotter: E 15 f760. Loggers: KW 76 f1800; KW 91 f380. Tarbot 6854 cent per K.G. Tong f 1,45f 0,94 per K.G. Heilbot f 1,08 per K.G. Zetschol f20—f 19 per 50 K.G. Griet f 21—f 15 per 50 K.G. Kleinsohol f 16f6,40 per 50 K.G. Bot f 13—f 4,30 per 50 K.G. Schar f7,10—f5,10 per 50 K.G. Tongschar f 22f 13 per 50 K.G. Groote schelvisch f 12 per 50 K.G. Middel schelvisch fll per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch f 9f 6,80 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 6.80f 5,10 per 50 K.G. Groote gul f 8,50f 5,80 per 50 K.G. Wijting f3,60—f2,30 per 50 K.G. Makreel f 5,40f 3,60 per 50 K.G. Middel heek f 27 per 125 K.G. Kleinmiddel heek f 9 per 50 K.G. Kleine heek f 7 per 50 K.G. Kabeljauw f42—f21 per 125 K.G. Vleet f2,10f 0,33 per stuk Leng f 0,84f 0,45 per stuk Koolvisch f 1,10f 0,48 per stuk. Poontjes f 2f 1,60 Kleine gul f6,50—f3,50 17 Juli haringaanvoer 516 kisten versche haring. ERWACHTE VTSCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Ciaesje RO 46. Vangst: 300 manden haring, 70 m. diversen. Totaal 370 m., benevens 70 stuks stijve kabeljauw. Gloria IJM 37. Vangst: 110 m. schelvisch, 110 m. braadschelvisch, 320 m. makreel, 15 m. radio, 20 m. platvisch, 55 m. gul en kabéljauw, 15 m. wijting, 10 m. varia. Totaal 655 m.,- benevens 390 st. stijve kabeljauw. Maria IJM 95. Vangst: 40 kisten schelvisch, 35 kisten braadschelvisch, 14 kisten gul, 15 kisten platvisch, 5 kisten makreel, 35 kisten ra dio, 15 kisten wijting, 5 kisten varia. Totaal 164 kisten, benevens 100 st. ijskabbeljauw en 35 st. stijve kabeljauw. Voorloopig nog geen huishoud school. De Raad stelde den 7 Maax-t j.l. in handen van B. en W. om advies een adres namens het be stuur der Santpoortsche Vrouwenclub en van de commissie voor het huishoudonderwijs in de gemeente Velsen, houdende verzoek medewerking te willen verleenen tot het oprichten en instand houden van een bijzondere daghuishoudschool met tweejarigen cursus en halfjaarlijksche avondcursussen in huishoudelijke vakken. B. en W. stellen den Raad voor, op het ver zoek voorloopig geen beslissing te nemen. Getrouwd: F. M. DOODEHEEFVER en JEANNE VAN HARTESVELDT die, mede namens wederzijdsche familie hartelijk danken voor de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Haarlem, 18 Juli 1939 Dr. A. R. JONKHOFF Arts SCHOTERSINGEL 79 Telefoon 13214 PRAKTIJK HERVAT Tandarts 78 VERSPRONCKWEG 78 Praktijk hervat De Officier van Justitie te Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat bij vonnis van de ArrondissemenUs-Rechtbank te Haarlem d.d. 27 Juni 1939 is be vestigd het vonnis van den Kantonrechter te Haarlem van 3 Mei 1939. waarbij NICOLAAS DEN HARTOG. van beroep vleeschverkooper, wonende të Haarlem. Generaal Croniéstraat 107. werd veroordeeld ter zake van: Vleesch, dat bedorven is. in voorraad hebben, gepleegd binnen vijf jaren nadat de eerste veroordeeling wegens overtreding van artikel 35 der Vleeschkeuringswet onherroe pelijk is geworden; zijnde tevens de openbaarma king van bovenvermeld vonnis gelast. Haarlem. 17 Juli 1939 De Officier van Justitie SIKKEL, s. Wordt gevraagd JONGEN voor werkplaats met dipl. Ambachtsschool. Leef tijd IR—18 jaar. Br. no. 1938 bur. VAN LEER'S WALSBEDRIJVEN N.V. te Velsen-Noord vraagt voor spoedige indiensttreding: EENIGE GEROUTINEERDE die in staat zijn dictaten in de moderne talen vlot op te nemen en uit te werken. Leeftijd 22—25 jaar. Soil, met voll. inl. betr. vorigen werkkring, verlangd salaris, af schriften getuigschriften, onder bijvoeging van recente foto, welke niet wordt geretourneerd, onder nr. 1930 aan het Bureau van dit Blad. RIJWIEL- en ELECTROHANDEL „DE POORT" vraagt NETTE AANKOMENDE WINKELBEDIENDE en NETTE AANKOMENDE RIJWIELHERSTELLER. Gen. Cronjéstraat 6. Wereldfirma vraagt voor haar filiaal HAARLEM DIRECT ENIGE ACTIEVE VERKOPERS die zich na pers, inwerking van verk. chef door serieus hard werken, goed bestaan kunnen verzekeren. Uitsl. pers. soil, worden behandeld en zal gelet worden op pr. ref. en besch. versch. Leeft, ca. 2540 jaar. Aanmelden: Woensdagmiddag van 2.30—5.30 uur, p/a. Hotel Centraal, Baan 1, Haarlem. Voor onze afdeeling Standaardbreien kunnen JONGE MA NNEN geplaatst wbrden. (Leeftijd 16—20 jaar). VAST WERK EN VERBETERDE LOONREGELING. Aanmelden bij den portier. KOUSENFABRIEKEN HIN N.V., Zijlweg, Haarlem. IK BESCHIK OVER 5000.- en ben genegen deze te investeeren ln bestaande zaak, waar werkkring aanwezig is. Brieven onder nr. 1932 aan het Bureau van dit Blad. Maatschappij biedt HEERENKLEEDING aan NAAR MAAT vanaf 5p. mnd., betere genre. Vraagt inzage stalencollectJe. Coupeurs bezoeken U door geh. land. Br. nr. 1379 Bur. v. d. Blad.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 3