DE WEERMACHT PARAAT. Avontuur in Venezuela „Gecostumeerd quadrille springen", uitgevoerd door landelijke ruiters tijdens het Woensdag gehouden jaarlijksch concours- hippique Prinses Olga van Griekenland, die een bezoek aan Engeland brengt, verlaat met de Hertogin van Kent de woning van deze laatste te Londen Vernuftige instrumenten helpen de manschappen van het luchtdoelgeschut bij de bediening van deze moderne uitrustingen der artillerie, waarvan ook het Nederlandsche leger ruim voorzien is bij zijn grensverdediging Aan de kust. Een luchtdoel mitrailleur in actie tijdens oefeningen der Nederlandsche kustverdediging. Op den achtergrond de Noordzee In de bosschen van de .IJzeren Man" wijst de burgemeester van Den Bosch, mr. F. J. van Lanschot, de autoriteiten op de afbakening en aanduiding van den internationalen wandelweg van Den Bosch naar Luxemburg, welke Woens dag geopend werd Sir John Anderson bezocht met den Lord Mayor van Westminster deze week de permanente schuilkelders, welke in St James Park te Londen gebouwd zijn Onze .jongens" bij de grensverdediging en kustbescherming houden het hoofd koel. Een welkome verfrissching Machtige zoeklichten tasten in den avond den donkeren hemel af, als de Nederlandsche verdedigingstroepen hun oefeningen houden. Een der geweldige apparaten Voor den inwendigen mensch der soldaten aan Neerlands grenzen wordt goed gezorgd. De koks zetten hun beste beentje voor FEUILLETON Naai üet Amerikaansch (Nadruk verboden.) II. Den volgenden dag voeren Roddy en Peter naar Willemstad, de voornaamste haven en hoofdstad der kleine Hollandsche kolonie, Binnen twaalf uur hadden zij het bereikt en voeren de haven binnen. De zon ging juist op en toen de stralen vielen op de rots. waarop twaalf uur later Senora Rojas en haar doch ters zouden staan kregen zij een tintelend voorgevoel van vreemde en romantische avon turen. Roddy wist. dat in Willemstad, vol als he was met bannelingen uit Venezuela, gehei me agenten van Alvarez een oogje in 't ze hielden en hij begreep, dat als die spionne er achter kwamen, dat Peter of hij gedurenc hun verblijf op het eiland ook bij de famii van Rojas waren geweest, er naar Curacao zc worden gerapporteerd, dat zij „verdach waren. Elke Kans om den Leeuw van Valenc te redden zou dan verkeken zijn. Dus moe ten zü voorzichtig zijn. Voor hij Porto Cabeilo verliet, had Rode Mc. Kildrick den leider van het werk van Maatschappij verteld, dat een paar kistf met nieuwe machines en benoodigdhede voor zijn barkas zoek geraakt waren en hi; had verlof gevraagd om naar Curacao over te »tóken en nasporingen te doen. Mc. Kildrick dacht dat die weggeraakte kisten maar een uitvlucht waren om een beetje vacantie te •rijgen, maar aangezien hij er niets voor voel- 'e om zijn macht uit te oefenen over den zoon jn erfgenaam der F. C. C., gaf hij Roddy ij af. En toen zij bij de kade wachtten tot de boot het anker gelicht zou hebben, had Roddy zich ertegen de douane-beambten over beklaagd dat hij naar Curasao moest over steken. Hij gaf dezelfde reden voor het tochtje op en zei dat het een schandaal was. Om consequent te zijn vertelde Roddy het zelfde verhaal aan drie personages, die op hem afkwamen toen ze in Willemstad arriveerden. Hij was op zoek naar kisten met machines, die voor Porto Cabeilo bestemd waren; hij vreesde dat ze doorgestuurd zouden zijn naar La Guayra of achtergelaten in Willemstad. Zouden zij hem naar 't kantoor van de stoom vaartmaatschappij kunnen brengen of naar :'.en Amerikaanschen consul? Een van de lie den bracht hen langs de kade naar het kan toor van den agent cn luisterde zoo gretig, toen Roddy zijn klacht herhaalde, dat het hem en Peter al heel gauw duidelijk was U het vak van dezen gids niet was den •emdelingen de schoonheden van Curacao openbaren, maar er achter te komen wat zij Curacao kwamen doen. De agent was bui- gewoon verrukt den zoon van iemand, die n zooveel belang was voor de stoomvaart- van dienst te kunnen zijn. Een uur lang ht hij zijn boeken na. benevens zijn ma- jnen en de kade. Maar natuurlijk bleef al i zoeken zonder resultaat en Roddy verliet n met vele echtgemeende verontschuldigin- en zei, dat hij zijn onderzoek naar de :oren kisten zou voortzetten op het bureau i den Amerikaanschen consul. Dndertusschen had Peter In zijn kwaliteit n toerist, kamers voor hen genomen in het el Commercial en had daarop in zijn itje een onderzoekingstocht door de stad uier nomen. Op het consulaat luisterde het morsige perso nage naar het begin van Roddy's woorden en retireerde toen naar het voorkantoor, blijk baar voldaan dat hij alles gehoord had wat van belang was. De consul stond onmiddellijk op en sloot de deur. De vertegenwoordiger van de Vereenigde Staten was een bejaard man van een buiten gewone lengte met doordringende, eerlijke blauwe oogen onder witte wenkbrauwen. Zijn haar en zijn lange baard waren wit en zijn pak was van grof wit linnen. Hij heette Sylvanus Cobb Codman en droeg bovendien den titel van kapitein, dien hij had verkregen toen hij in zijn jonge jaren eigenaar en gezagvoerder was geweest van één der mooiste walvischvaarders, die ooit de ha ven van New Bedford waren binnengevallen. Gedurende zijn tochten had hij het leven in West-Indië het meest naar zijn zin gevonden en toen hij, op vijftigjarigen leeftijd het va ren vaarwel zei, had hij een benoeming tot consul in Forto Cabeilo gevraagd. Sedert dien tijd had hij in Spaansch-Amerika gewoond en had den staat in heel wat havens trouw en goed gediend. Niettegenstaande zijn hoogen leeftijd maakte Kapitein Codman een krach- tigen en energieken indruk. Roddy voelde, dat hij lichamelijk en geestelijk net zoo vlek keloos was als zijn kleeren en dat de consul een betrouwbaar man was. Terwijl Kapitein Ccdman zich achter zijn bureau zette, fronste hij zijn voorhoofd. U moet oppassen voor dien gids, zei hij. Hij komt uit Curacao. Het is een agent van Alvarez. Daar kan je weer eens goed aan zien ging hij ongeduldig voot, hoe weinig die spionnen hun hersens gebruiken, dat hij uw naam niet eens herkende. De Forrester Con struction Company is toch bekend genoeg Dat de zoon van den directeur bespionneerd wordt, Is eenvoudig bespottelijk. Wel. zei Roddy, dat weet ik nog zoo net liet Ik heb niet zoo'n blanco strafregister als u denkt. Daarom kom ik juist bij u. Hij liet zijn stem dalen op een manier, die hij bij een samenzweeder vond passen. Zou ik u mogen vragen, meneer, zei hij, of u Senora Rojas, die hierheen verbannen is, kent? De blauwe oogen van den consul gingen wat wijder open, maar hij antwoordde zonder aarzeling: Ja. Zeker. En haar dochters?, voegde Roddy er ver langend bij. De consul knikte bevestigend met onmis- kenbaie waardigheid. Ik zou ze graag willen ontmoeten ik bedoel haar, verbeterde Roddy. Ik ben van plan haar man te bevrijden. Een oogenblik keek de consul Roddy met iets angstigs in zijn blik aan alsof hij vreesde met een krankzinnige te doen te hebben. Toen vroeg hij op den weifelenden toon van iemand, die denkt verkeerd gehoord te hebben: Wat wilt u wat? Ik wil Generaal Rojas helpen ontsnap pen, vervolgde Roddy vol vuur. Ik en nog iemand. Maar we waren bang dat hij zich niet aan ons zou willen toevertrouwen, dus ben ik hier naar toe gekomen om introductie brieven van zijn vrouw te vragen. Maar, ziet ii. nu moet ik eerst weer een introductiebrief bij haar hebben. Daarvoor kwam ik bij u De consul zat hem zoo vreemd aan te staren dat Roddy veronderstelde dat hij niet duidelijk genoeg was geweest. U begrijpt me toch wel?, legde hij uit. Een introductie, iets dat hij weet dat van haar afkomstig is. een ring of een stukje pa- papier mei ..dit zijn vrienden. Ga met ze mee" erop. Of een haarlokofofdrong Peter verward aan, jaintroducties. Probeert u misschien een loopje met mij to nemen?, vroeg de oudere man. Roddy voelde zich buitengewoon weinig op zijn gemak. Hij was zich bewust dat hij een sleur kreeg Werkelijk niet, protesteerde hij. De zaak is daar te ernstig voor, nietwaar?. De stem van den consul ging in gefluister over. Wie heeft u hier naar toegestuurd?, vroeg hij. Zonder op het antwoord te wachten stond hij plotseling op. Onhoorbaar liep hij naar de deur en rukte die plotseling open. Maar als hij door die manoeuvre den spion had hopen te verrassen werd hij teleurgesteld, want het voorkantoor was leeg. De consul liep vlug naar het raam. Hij zag den spion verdwijnen in een naburige herberg. Toij Kapitein Codman zijn kamer weer binnenkwam, ging hij niet naar zijn stoel terug, maar bleef met zijn rug tegen de deur staan, als om Roddy te beletten te ontsnap pen. Hij was opgewonden. Mr. Forrester, begon hij boos. Ik weet niet wat er bij u achter zit en, riep hij heftig uit, ik wil het niet weten ook! Ik ben nu al vijftien jaar consul in Centraal-Amerika ge weest en ik heb me nog nooit bemoeid met dingen die me niet aangaan. Ik vertegen woordig de Regeering van de Vereenigde Staten. En ik vertegenwoordig niemand an ders. Ik ben hier niet om de een of andere onderneming een handje te helpen, doet er niet toe hoe rijk die is, of een junta, of een revolutionnaire partij Wacht een oogenblik!, riep Roddy. U begrijpt, mij niet. Ik heb niets met een re volutie te maken. Het zijn alleen Peter en Ik maar! Wat?, snauwde de consul nijdig. Zijn uitroep klonk als het afknappen van een wapperend zeil. Ziet u, 't zit zoo in elkaar, begon Roddy. Hij begon een poging om het geval uitvoerig uit te leggen. Peter en ik behooren tot de Geheime Orde Zwijg!, donderde de consul. Ik heb u al gezegd dat ik niet naar u luisteren wil! (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 14