AGENDA. Ochtendbeurs Amsterdam Ook te Haarlem komt DOyPERDS G 20 J U EI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Mgr. H. J. M. Taskin. Ileeft ontslag gevraagd. Mgr. H. J. M. Taskin, president van het groot-seminarie ..Warmcaia" te Warmond en proost van het Hoogwaardig kapittel, heeft ontslag aangevraagd uit zijn ambten. Hij zal zich als rustend geestelijke vestigen in Huize „St. Bavo", te Heemstede, na 33 jaar leider geweest te zijn van de opleiding van R/K. geestelijken in het bisdom Haarlem. Monseigneur Taskin is den 4den Februari 1864 te Haarlem geboren. Na de seminaria Hageveld en Warmond, waar hij zich reeds van zijn mede-studenten onderscheidde, doorloopen te hebben, werd hem het priesterschap den loden Augustus 1888 toegediend. Na zes jaren als kapelaan te Overveen voor het heil zijner parochianen gearbeid te heb ben werd hij tot lee.raar aan het seminarie „Hageveld" te Voorhout destijds, aangesteld om zich te wijden aan de opvoeding van den priesterstudent. Algemeen door Hageveld's studenten be mind en geacht, werd hij na anderhalf jaar tot sub-regent aldaar benoemd. Vreugde heerschte er, toen de studenten van zijn benoeming als sub-regent (die grootendeels belast is met de directe zorg voor de studenten) vernamen. Na tien jaren van vruchtdragenden arbeid moest Monseig neur van ziin studenten afscheid nemen om zijn taak, die nog zwaarder en verantwoor delij ker zou worden, als nieuw benoemd president van het groót-seninarie „Warmend" voort te zetten Zijn arbeid, werken en streven, kortom alles, heeft ten volle beantwoord aan het ideaal, dat hij zich gesteld had om al zijn krachten te besteden aan de vorming van een voortreffelijke, Haarlem's bisdom waar dige geestelijkheid. Als een vader te midden van een groot huis gezin, leeft Mgr. met zijn studenten, steeds mild en goed, vriendelijk en hulpvaardig jegens allen. Bij z-n vijftig-jarig priesterjubileum op 15 Augustus 1938. werd hem een grootsche hul diging bereid. Bij zijn 40-jarig jubileum was mgr. Ta kin reeds benoemd tot Protonotarius Apostolicus. Na het overlijden van mgr. Callier is mgr. Taskin eenigen tijd waarnemend bisschop van het bisdom Haarlem geweest. Mgr. Taskin is officier in de Orde van Oranje Nassau en ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. De verkeerslichten. Ook bij liet oranje-kleurig licht stoppen! Eiken dag. en vooral op de spitsuren, kan men in de straten, waar verkeerslichten zijn aangebracht, vliegensvlug rijdende wielrijders en ook wielrijdsters zien, die blijkbaar geen moment kunnen (in de meeste gevallen zal 't wel willen zSjli) wachten om het einddoel van de reis te bereiken. Wanner de oranje kleur verschijnt, zetten ze er.nog een extra spurtje in om nog te passeeren voordat het roode licht verschijnt. Maar ook dit is verboden. Het oranje licht dient om te waarschuwen dat oogenbiikkelijk daarna de roode kleur komt. De verkeersagenten waren vroeger soepeler, dan het moderne verkeerslicht. Onverbidde lijk verwisselt het op vaste tijden van kiem en dat het passeeren van het oranje licht soms heel onaangename gevolgen kan heb ben, ondervond Woensdagmiddag twaalf uur de 22-jarige wielrijdster Van R., die vermoe delijk zeer snel over de Groote Markt reed om via het reeds oranje-kleurig verkeerslicht de Zijlstraat in te rijden. Op dit oogenblik was de veilige groene kleur voor de voetgan gers, die van de Barteljorisstraat naar het Stadhuis willen oversteken, zichtbaar gewor den. De 46-jarige voetganger Van L. was dus gerechtigd, den rijweg over te steken, maar hij werd daarbij door bovengenoemde haastige juffrouw aangereden. Dc man kwam er goed af, maar de wielrijdster viel, met het gevolg dat zij een bloeduitstorting in de linkerwang en vermoedelijk een lichte hersenschudding kreeg. Na door leden van den Ongevallen- dienst behandeld te zijn, werd het meisje dat dit ongeluk geheel aan eigen onvoorzichtig heid te wijten had, per taxi naar haar woning vervoerd DONDERDAG 20 JUL I Groote Kerk: Orgelbespeling van 3 tot 4 uur Gemeentelijke Concertzaal: Volksconcert H. O. V. 8.15 uur. Palace Familie Cinema: „Lauter Lügen" en „De ploeg der Gedoemden", 2 en 8.15 uur. Luxor Theater: „Van kwaad tot erger" en Nancy breekt drie harten", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Jaloezie", 2.30, 7 en en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ..Love Affair", 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3_5 en 7—9 uur. Heemstede: Terrein Sportparklaan: voor stem? Circus Straseburger 8 uur Zand voort: Cabaret-Dancing „Modern": Gala-soirée A. B. C.-cabaret, 811 uur. VRIJDAG 21 JULI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. EXAMENS R.K. 3Iulo-examens. De R.K. Mulo-examens, Woensdag gehouden in het R.K. Vereenigingsgebouw te Heemstede hadden het volgende resultaat: Geëxamineerd 28 candidaten. Geslaagd voor diploma A: 21, afgewezen 7. Geslaagd: A. v. Warmerdam, C. v. Went, J. de Werd, M. Willigers, M. Pulles, M. Fouville, P. Konings, P. Lourenburg, A. Peters, allen uit Haarlem: P. Bon, F. Mulder, A. Snoeks en M. Tol, allen uit Heemstede: B. Kienwe, C. Noord man, W. Snijders, C. Verhoogt, allen uit Leiden. J. Noest, uit Voorschoten; J. Slats uit Noord- wijk; Th. v. d. Wereld, uit Alkemade; A. Zwa ger, uit Beverwijk. Hiermede zijn de examens voor Haarlem en omgeving geëindigd. Prot. Chr. Ntfverh.school. Geslaagd voor de opl. „Huishoudkundige" op 19 Juli de dames: A. van 't Wout, A. L. Dienske, M. J. C. Heule, A. L. Teding van Berkhout, H. M. Hinlopen, M. E. Bolmeyer, W. de Jongh, I. Büller, D. Mica, M. J. Buré, P. Jaape, E. G. M. Boetje, M. A. H. van Scherpenberg, G. Corne- lisse, C. van Strien, M. Vas Dias, M. T. A. van Bruggen, E. J. G. Zeeman en C. Vermeulen. Geslaagd voor de opl. „Hulp in de Huishou ding" op 19 Juli de dames: M. Barendregt, A. C. Brouwer, A. Buist, C. F. v. d. Ham, H. Hennig, A. de Hoop, J. A. Koenes, E. M. Lam, M. I. de Lee, G. Peen, J. Slijkhuis, C. L. Strating, W. H. van Velthuyzen, C. van Weele, W. F. Weyntjes, A. J. Zandstra, M. C. Zuilhof en A. Zwertbroek. Mulo-Examens. Woensdag slaagden te Haarlem voor het B- diploma: F. H. J. Klaver en iH. Schoo, beiden te Haarlemmermeer; J. A. Scholten te Bever wijk en A. van Noort te Zandvoort. Voor het A-diploma: J. Schotman, A. J. de Vries, J. N. Vermeer, A. Kuipers, L. J. Zonne veld, B. M. Wempe, N. G. Vermeulen, G. Wes- sel, J. P. Vogel, D. Osterthun, P. A. Boekelaar, J. C. van den Broek, C. van der Goes, F. A. Eeltjes, J. N. Eggerding, Th. van der Lei, H. Bruyn, G. A. K. Chapel. C. J. F. Wagner, G. M. B. Funke. P. J. van Niel, J. H. Wille. J. de Jong en J. M. Groenendijk, allen te Haarlem; Chr. Mandersloot te Heemstede; J. J. Kreeft en C. J. Rood, beiden te Hoofddorp. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 303'A. Philips 200—201. AKU 3636K. Beth. Steel 45—1/4. U. S. Steel 37 7/8—38 1/8. Republic Steel 131 '8. Anaconda 20 7/16—5/8. Harmonische Licliaams- ontwikkeling. Woensdagavond kwam een groot aantal sport beoefenaren bijeen in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond om aldaar het diploma, dat zij dezen zomer voor het afleggen van de H. L. O. proeven hadden verworven, in ont vangst te nemen. K. Rijpma. De voorzitter van het werkcomité van Haar lem en omstreken, overste A. M. M. van Loon, opende deze feestelijke bijeenkomst; hij bracht een woord van dank aan de velen, die hun mede werking bij het organiseeren van de proeven hebben verleend, in het bijzonder aan den secre taris van het werkcomité, den heer K. Rijpma. Na deze korte inleidende woorden van den voorzitter hield de secretaris van het hoofd bestuur van de H. L. O., Dr. S. Sturkop, een propagandarede. Hij zette de beteekenis van de harmonische hchaamsontwikkeling uiteen. El- zijn menschen, die heelemaal niet aan sport doen en er zijn menschen die eenzijdig sport beoefenen. De eenzijdige sportbeoefenaars moe ten bedenken, dat hun wijze van „sporten" na- deelige gevolgen voor het lichaam kan hebben. Wat de groote groep van landgenooten betreft, die in het geheel nog niet aan sport doen, merkte spreker op, dat die een prikkel noodig hebben om tot sportbeoefening te komen. Dit is zeker, niemand mag zich van sportbeoefening afzijdig houden, want sport is voor het lichaam even onontbeerlijk als voedsel en hygiene; ze ver edelt tal van karaktereigenschappen, waarvan niemand de waarde zal kunnen ontkennen. Hoe wel de Nationale vereeniging tot bevordering van de Harmonische lichaamsontwikkeling dien prikkel voor sportbeoefening heeft gezocht in het trekken van een wissel op dc menschelijke ijdelheid, hoopte spreker toch, dat eenmaal het uitreiken van de diploma's voor Harmonische Lichaamsontwikkeling als belachelijk zal worden beschouwd. Dr. Sturkop vergeleek daarna de sportbeoefe ning van thans met die van de Grieksche oud heid en de Middeleeuwen en kwam ten slotte op het „terug naar de natuur" principe van Rousseau, dat de sport weer in tel bracht. Thans, zei spreker, is het gelukkig bijna weer overbodig geworden te pleiten voor sportbeoefening. Wel moet steeds worden gewezen op de wenschelijk- heid, dat men meer dan één sport beoefent en daarom is het zoo verheugend, dat er momen teel in Nederland reeds 45 comités voor de H. L. O. proeven zijn. die in het eerste jaar 500 examens, in het tweeede jaar duizend, verleden jaar tweeduizend en dit jaar zelfs vier duizend examens afnamen. Met nadruk wees spreker er echter op, dat het niet voldoende is de proeven eenmaal af te leggen, doch dat er naar gestreefd moet worden, de proef elk jaar weer te herhalen. Met een krachtige opwekking om het werk van de vereeniging ter verbetering van de ge zondheid naar lichaam en geest van het Neder- landsche volk te steunen en zooveel mogelijk te propageeren, eindigde Dr. Sturkop zijn causerie. Toen overhandigde overste Van Loon de diploma's aan de geslaagden Een bijzonder woord van lof richtte de heer Van Loon tot de drie deelnemers, die geslaagd warén, hoewel zij reeds vijf kruisjes achter den rug hadden. Tot slot werden enkele fraaie sportfilms vertoond. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Voor het. geheelc land. Zwaar bewolkt met opklaringen. Enkele plaatselijke regenbuien met kans op onweer. Weinig verandering in tempe ratuur. Meest matige Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 66 F. Laagste, hedennacht 60 F. Hoogste heden 62 F. De depressie, die gisteren over het Engel- sche kanaal gelegen was, verplaatst zich lang zaam naar het Noorden. De kern ligt van morgen over Engeland en is wat minder diep geworden. Aan haar zuidzijde worden over Frankrijk koele maritieme luchtmassa's naar onze omgeving cn Duitschland aangevoerd. De scheidingslijn tusschen de warme conti nentale lucht en de koelere luchtmassa's, die uit het Westen komen, ligt hedenmorgen over midden Duitschland, Zwitserland en Zuid- Frankrijk. De afkoeling gihg over het alge meen gepaard met onweer en plaatselijk groote hoeveelheden neerslag. In ons land had Den Helder de grootste hoeveelheid (17 m.M.) Langs de genoemde scheidingslijn ont wikkelde zich in Zuid-Frankrijk een nieuwe depressie, die daar opnieuw onweer brengt, maar nu aan het opvullen is. Op den Oceaan behoudt het gebied van hoogen luchtdruk een groote uitgestrektheid. Aan de noordzijde bij IJsland en Groenland is het aanzienlijk aangetast door storingen, die zich in oostelijke richting bewegen. In de Poolzee is de luchtdruk gedaald. Het gebied van hoogen luchtdruk bij de Oostzee verplaatste zich van de randstaten naar Finland en Lapland en nam daarbij iets in beteekenis toe. Het weer in deze omgeving is zonnig bii zwakken wind met nevel of mist in den vroegen morgen. BAROMETERSTAND Vorige stand 761 m.M. Stand van heden 762 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongeva llendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Donderdag 20 Juli 6.08 u. v.m., 18.32 u. Strandberijdbaar van 11.0016.30 uur. Vrijdag 21 Juli: 6.57 v.m., 19.21 u. n.m. Strand berijdbaar van 12.0017.30 uur. Afscheid van ds. J. D. van Calcar. Aan dc Rijkskweekschool. Dezer dagen namen leeraren, oud-leeraren, leerlingen en oud-leerlingen afscheid van den Godsdienstleeraar ds. J. D, van Calcar. De waarnemende directeur, de heer H. Mar- witz, sprak den scheidenden leeraar toe. Hij schetste diens groote verdiensten voor de school en dankte hem voor het vele, dat hij gedurende lange jaren voor de lec-rlingen had gedaan Hij bood ds. van: Calcar namens leeraren, oud-leeraren, leerlingen en oud-leerlingen een belichtingsmeter aan. Hij hoopte, dat ds. van Calcar dit instrument met succes zou gebrui ken in Californië, waar de rustende predikant zijn kinderen gaat bezoeken. Daarna sprak de heer J. J. 't Hart, inspec teur van de Onderwijsopleiding. Deze sprak zijn groote waardeering uit voor het werk van ds. van Calcar. Hij roemde den geest, die mede dank zij de predikanten aan deze Kweekschool heerscht. Aan de?e school wordt het bewijs geleverd, dat een openbare inrichting geen godsdienst- looze school behoeft te zijn. Hij dankte ds. van Calcar voor zijn lessen, die hij ten deele vaak gratis gaf. Na den inspecteur sprak de oud-directeur, de heer Th. Lancée. den vertrekkenden leeraar toe. Hij herinnerde aan de nauwe samenwer king tusschen hem en ds. van Calcar bij de behartiging van de belangen der leerlingen. Hij dankte hem voor de bewijzen van trouwe vriendschap die hij van hem mocht ondervin den en hij sprak de hoop uit, dat ds. van Cal car na zijn reis naar Amerika, zijn woonstede in de buurt van Haarlem zou kiezen. Nadat twee oud-leerlingen in warme be woordingen uiting hadden gegeven aan hun dankbaarheid jegens hun oud-leeraar, dankte ds. van Calcar zichtbaar ontroerd voor de vriendschap, die hij steeds op de Kweekschool heeft mogen ondervinden. Hij sprak den wensch uit. dat zijn opvolger, ds. IJntema zich spoedig thuis mag voelen in dit vriendelijk milieu. Het koor van dc Kweekschool zong den scheidenden godsdienstleeraar ten slotte een gezang toe. Hierna was er gelegenheid afscheid te ne men. van ds. van Calcar. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.75kt. Berlijn 75.05. Parijs 4.95"». Brussel 31.77Va- Zwitserland 42.17'/i New-York 1.87". 12 uur. Londen 8,75 3/8. Berlijn 75.03. Parijs 4.95'2. Brussel 31.78. Zwitserland 42.17' Kopenhagen 39.10 Stockholm 45.15 Oslo 44.05. New-York 1.86 15/16 Italië: a. Vrije lire 9.90. b. Reislire 9.00. c. Bankpopier 6.45. CIRCUS STRASSBURGER Circus Strassburger mag zich in een. ten volle verdiende, uitstekende belangstelling blijven verheugen: Woensdagavond was de greote tent weer vrijwel uitverkocht. En geen der aanwezigen heeft zich de tocht naar Heemstede betreurd, want alle nummers werden bijzonder op prUs gesteld. Hedenavond wordt de laatste voorstelling eeeeven en dan trekt Strassburger weer ver der. We hopen hem echter spoedig terug te zien. want zooals Strassburger dit kortstondig verblijf in Heemstede zal weten te waardeeren. zoo zullen wij een zwak plekje in ons hart be waren voor den circusman, die met zulk een programma komt. een informatiebureau der Ned. Spoorwegen. Binnenkort zal ook te Haarlem een informa tie bureau der Ned. Spoorwegen worden geopend En natuurlijk zal dit bureau in een behoefte voorzien. Je kunt per slot van rekening niet alles weten. U, die dit leest, vult misschien een dikke drie honderd dagen per jaar zonder zich éénmaal te vergissen iederen dag de ontvangsten links en de uitgaven rechts in de boeken van uw firma in. De bakker, die ehkele huizen verderop woont, is veelzijdig genoeg, om zoowel lekker brood als droomen van gebakjes te produceeren. Die dikke meneer, die gisteren op het volle achterbalkon van de tram zooveel plaats in be slag nam, dat er voor U bijna niets overbleef, verdient grof geld op de beurs, omdat hij schijnt te ruiken, of hij „baisse" of „hausse" moet gaan. En mejuffrouw X. verdient nóg grover geld voor de camera in de studio, omdat ze zoo ver leidelijk met haar oogen kan werken en omdat ze zoo ontroerend huilen kan op bestelling. Ja waarlijk, ze staan allemaal voor hun werk, stuk voor stuk, ieder op zijn eigen gebied. De kantoorbediende heeft verstand van boek houden maar kan geen brood bakken, de bakker bakt voortreffelijk, maar zou op de beurs in een minimum van tijd z'n spaarcentjes kwijt zijn, mejuffrouw X speelt prima voor de film, maar de dikke meneer zou eiken regisseur tot razernij weten te brengen. We zijn dus allemaal gelukkig! verschil lend, maar zijn we als we op reis moeten eigen lijk niet allemaal hetzelfde? Als je voor zaken op reis gaat weet je ten minste waar je heen moet gaan. Dan blijft alleen nog maar de puzzle, hoe je er komen moet. Lastiger is net, als je met vacantie gaat. Waar is het mooi? Wat is gemakkelijk te be reiken? Zijn de hotels er erg duur? Wat kost de reis? Ja, onder dergelijke omstandigheden verschil len de kantoorbediende en de bakker, de spe culant en de filmster niet zoo bar veel van elkaar, dan is aller kennis ontoereikend. De weg naar het station is gemakkelijk ge noeg te vinden. Maar daar sta je dan ook met je ziel onder je arm. Goed, er is een loket, waar „Inlichtingen" boven staat en er is een behulp zaam ambtenaar, waarvan je een klein stukje door het loketgat kun bespeuren, maar prettig en gemakkelijk praat je daar over zulk een moeilijk onderwerp niet. De Nederlandsche Spoorwegen beseffen den laatsten tijd gelukkig meer dan ooit, dat hun zorg voor den reiziger zich werkelijk niet bepalen moet tot de oogenblikken, dat deze zich in den trein bevindt. Ergo: komen er fraaie, ruime, moderne, in- formatiebureaux, waar u gemakkelijk met deskundig en bovendien charmant personeel van gedachten kunt wisselen. Na Amsterdam komt dezer dagen Haarlem. Mr. G. C. J. D. Kropman, de loco-burge meester, opende Maandag 17 Juli de deuren van het hoofdstedelijke bureau en het zal niet lang meer duren of Haarlem heeft er ook een: op den hoek, rechts naast den ingang van het station. De dames Snoek en Oosterheert, die de Haarlemmers behulpzaam moeten zijn, heb ben enkele dagen in Amsterdam practische ervaring opgedaan en we hebben daar een kojrt praatje met hen gemaakt. Zij zijn er zeer trotsch op tot de eersten te behooren, die dezen nieuwen „tak van dienst" bij de spoorwegen vervullen. In het buitenland hebben zij reeds vele col lega's ze hebben er verschillende tijdens een studiereis bezocht maar hier in Nederland hebben ze met enkele andere bevoorrechten de primeur. Gedurende twee maanden hebben ze prac- tisch en theoretisch les gehad en een ge voel van eerbied vervult u als u hoort, wat ze in dien korten tijd allemaal hebben moeten leeren. Antwoord u nu met evenveel gemak op de vraag, hoe men het snelst en voordeeligst lil Roodeschool komt als op de vraag, of men op weg naar Menton met dien-en-dien trein een goede aansluiting in Parijs heeft? De dames Snoek en Oosterheert bevestigen dat dat inderdaad hun taak is. Ze grepen al naar dikke spoorboeken reisgidsen hesten ze officieel maar ik behoefde het antwoord niet af te wachten. Want Roodeschool interesseert me niet ge noeg, voor Menton heb ik geen geld en boven dien heb ik m'n vacantie al gehad Mej. Oosterheert was op school het best met aardrijkskunde en mej. Snoek met haar talen. Ze hebben het allebei noodig. Zij heb ben zich beiden altijd erg voor reizen ge ïnteresseerd en waar ze niet komen konden kwam Baedeker te hulp. Nu komen zij te Haarlem, in dienst dei- spoorwegen, om de Haarlemmers te antwoor den op alle vragen die ze maar stellen kun nen. De tijden veranderen en met de tijden de spoorwegen AANBESTEDING Hedenmorgen werd door het Provinciaal Bestuur te Haarlem aanbesteed het opruimen van de bestaande en het maken van een nieuwe brug in den provincialen weg Buik- slooWSchouw—PurmerendHoorn, met bij komende werken, in de gemeente Oudendijk. Het laagst werd ingeschreven door H. J. Brand te Beemster voor f 6280. VOOR DE K1NDERFEN DER TRANSPORT ARBEIDERS. Door het bestuur van den Centralen Bond van Transport arbeiders is besloten Maandag a.s. eeln uitstapje te maken met de kinderen der leden. Eenige honderden kinderen zullen des morgens in een aantal touringcars van de Turfmarkt vertrekkx en dan gaat de toch via Leiden en Den Haag naar Hillegersberg nabij Rotterdam waar men in de prachtige uitspan ning van de Stichting Plaswijck eenige uren zal vertoeven. De kinderen zullen zich in deze uren niet alleen met diverse speeltuigen kun nen vermaken doch ook de prachtige tuin met zijn vreemde dieren zal ook zeker veel be langstelling trekken. De terugtocht zal via Scheveningen zijnen het ligt in de bedoeling te ongeveer zes uur weer op de Turfmarkt terug te zijn. DE FRINSES BEATRIXFILM IN FRANS HALSTHEATER. Teneinde zooveel mogelijk een ieder in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van de opnemingen van Prinses Beatrix, opgenomen door Z-K.H. Prins Bernhard, geeft het Frans Hals Theater eiken werkdag, te beginnen op Vrijdag 21 Juli. van 10 tot 1 uur een door- loopende voorstelling van een 50 minuten pro gramma.. Dit programma zal bestaan uit: ..Ons Prinsesje loopt!" Actueel Wereld- en Polygoon's Hollandsch Nieuws, een gekleur de teekenfilm en een sportfilmpje. WAT ZIJ MET DE 100.000 DEDEN. Ben cluD van 30 man won de 100.000 op een half lot. Hoe werd dit geld besteed? Om deze vraag te kunnen beantwoorden neeit De Telegr. met de gelukkigen eens gepraat. „Laat ik eerlijk zijn, daar is niets meer van over," zoo biechtte een der gelukki gen. „Maar als je 12 jaar getrouwd bent, clan heeft je huisboeltje wel een opfris- schertje noodig. Ik had nog nooit zoo veel geld in handen gehad. En toen maar koopen, voor het vaaerland weg. Je hebt een gevoel alsof er geen opkomen aan is. Een radio, een stofzuiger, een lampe- kap. 't Is net een ziekte, je wordt koop ziek. En toen ben ik naar het Stadion gegaan, want ik ben een liefhebber van voetbal. Anders heb ik 'n bescheiden staanplaats, maar nou zaten wij breeduit op de tri bune met de heele familie. Gingen wij vroeger met de fiets of de tram, daar kwam nou niks van. Met een taxi heb ben wij ons fijn laten voorrijden. Moeder de vrouw kreeg nieuwe bullen en ook de kinderen, niet van dat ordinaire goed, maar een beter soort. Maar ze kunnen nu een paar jaar voort. Toen schoot er nog wat over voor m'n moeder en m'n schoonvader. En nou zijn de centen finaal op. Maar geld moet rollen. En als ik in m'n opgeknapt huisboeltje zit en ik zie moeder de vrouw met 'r nieuwe spul len an, dan heb ik niks geen spijt." Zaterdag vervolg dezer reeks. U HEBT MEER GELUK BIJ v. HALEM'S HOEFIJZERKANTOOR. Schoterweg 3, tegenover Fr. Halstheater. Uw bestelling, groot of klein, Zal ons altijd welkom zijn. (Adv. Lngez. Med.j De luchtbescherming te Haarlem. Demonstratiehuis voor verduistering bij luchtaanval. Naar aanleiding van de vaststelling van een algemeenen gedragsregel voor de Haarlemsche burgerij, inhoudende het verbod van lichtuit- straling tijdens luchtaanvallen, heeft de af- deeling Haarlem van de Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtbescherming, tezamen met den Overheidsdienst der luchtbescher ming onmiddellijk uitvoering gegeven aan plannen een huis zoodanig in te richten, dat iedereen zien kan welke maatregelen geno men kunnen worden. Dankbaar werd gebruik gemaakt van het aanbod van de firma Alb. Heijn om het per ceel in de Groote Houtstraat no. 47 voor dat doel te benutten en dank zij de groote bereid willigheid van enkele Haarlemsche firma's kon in enkele dagen tijds een demonstratie huis ingericht worden. Hier kan men nu zien, hoe op de meest een voudige wijze deuren en ramen afgeschermd kunnen -worden en een lichtsluis aangebracht kan worden, waardoor geen ven-aderlijk kunstlicht naar buiten kan schijnen. Dikwijls vreest men dat aan zulke voorzieningen hooge kosten verbonden zijn, doch uit het tentoon gestelde blijkt, dat met wat watcriaal be staande uit oude gordijnen, kranten, karton, gemakkelijk zonder kosten aan de gestelde eischen voldaan kan worden. Wie echter wat hoogere eischen stelt aan de wijze van uit voering kan tevens zien met welk materiaal en tegen welke kosten aan zijn verlangens te gemoet gekomen kan worden. Alle gewenschte artikelen kunnen door de Haarlemsche win keliers geleverd worden. De Afd. Haarlem van de Ned. Ver. voipr Luchtbescherming heeft van deze gelegenheid tevens gebruik gemaakt om te laten zien hoe een schuilvertrek ingericht moet worden en aan welke voorwaarden dit moet beantwoor den. Ook hier streefde men ernaar de kosten van uitvoering zoo laag mogelijk te houden. Duidelijk kan men zien hoe aan de vier be langrijke eischen, die aan een schuilvertrek gesteld worden, n.l. gasvrij, instortingsvrij, scherf vrij en brandvrij, voldaan moet worden. Alles wordt getoond wat in tijden van gevaar in een schuilvertrek aanwezig moet zijn om daar rustig en veilig te kunnen verblijven. Aangezien de voornaamste maatregel in zake zelfbescherming van het gezin de be scherming Ls tegen het gevaar van brand bommen, heeft men ook tentoongesteld de voorzieningen, welke daartegen genomen moe ten worden. Nabij de zoldertrap vindt men een goed uitgeruste brandwacht op zijn post naast zijn gereedschap, terwijl op zolder al het ver dere benoodigde materiaal aanwezig is. Eeni ge gedeelten van den zolder zijn met brand werende stoffen behandeld. Door het geheele huis vindt men tal van voorbeelden, aanwijzingen en wenken, welke men ter harte kan nemen om tot een goede bescherming tegen gevaren uit de lucht te komen. t Het huis in de Groote Houtstraat 47 is gratis te bezichtigen, te beginnen op Vrijdag 21 Juli, op alle werkdagen des middags van 2—5 uur en des avonds van 8—10 uur. EEN HUISHOUDKAMP OP TEXEL Men schrijft ons: Het Nederlandsch Verbond van Christen Jonge Vrouwen- en Meisjesvereenigingen organiseert in de serie huishoudkampen over het geheele land een huishoudkamp in het kamphuis „De Peli kaan" bij de Koog op Texel van 19 September— 3 October. Dit kamp is kosteloos toegankelijk voor meis jes van 1624 jaar, die niet meer op school en niet in een huishoudelijke betrekking zijn. Ook 15-jarigen mogen zich aanmelden. De reiskosten moeten door de meisjes zelf worden gedragen, daarom worden zij per fiets verwacht. Deze huishoudkampen, waarin alle huishoude lijk werk door de meisjes onder deskundige lei ding verricht wordt, bieden veel fleurigheid en mogelijkheid van levensopbouw voor onze jonge meisjes, Handenarbeid, ochtendgymnastiek, spel en zang worden beoefend: terwijl inleidingen over hygiëne, de levenstaak van het meisje e.d. trachten meer bewustheid in het leven der meis jes te brengen. Hier wordt een belangrijk stuk geestelijke en moreele herbewapening verricht. Het Departement van Sociale Zaken verleent Rijkssubsidie, waardoor een groot deel der kos ten wordt gedekt. De leiding is Prot. Christelijk, aangewezen door het Verbond. Hoofdleidster zal zijn mej. D. W. Swets, secretaresse van genoemd Verbond, verder is er een leerares landbouw- huishoudkunde, een leidster voor handenarbeid, spel en zang en een voor koken. Opgave-formulieren zijn verkrijgbaar bij mej. H. Meerburg, Koninginneweg 109. Haarlem. In voorbereeiding zijn eveneens een huis houdkamp te Apeldoorn, Sneek en Zoutelande, waarna nog een veertienetal kampen dezen win ter volgen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2