diet Tled&dandsche waakt aan onze kust en onze grenzen. Ik ontdek Amerika. ,Adam" in Blackpool. DONDERDAG 20 JULI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD EEN OVERROMPELINC IS UITGESLOTEN! Honderden permanente versterkingen in den vorm van betonnen kazematten en uitstekend gecamoufleerde batterijen, zijn in het schijnbaar zoo vredige land verrezen, 't Geweer aan den voet turen Nederiandsche schildwachten de toe gangswegen tot ons land af, elke nadering bij verrassing van vijandelijke troepenmachten onmogelijk makend. Neerlands weermacht is paraat. Karakteristiek Holland onder militaire bewaking Wederom heeft de Nederiandsche pers een excursie achter den rug naar de versterkte land- en zeegrenzen van Ne derland, daarbij opnieuw vergezeld van den heer J. D. S. Paters, die ook nu een even voortreffelijke als deskundige gids bleek. NEDERLAND IS PARAAT! Meer dan ooit mag dit gezegd worden, 't Neder iandsche leger bewaakt alle toegangswe gen naar ons land uiterst scherp, 't Ge weer aan den voet staan onze soldaten, die in verbluffend korten tijd honder derden en honderden permanente ver sterkingen hebben aangelegd, aan de kust of aan de grens, de kans op een overrompeling tot nul reduceerend. In enkele artikelen zal één onzer ver slaggevers van zijn bevindingen tijdens deze tweede excursie vertéllen, zich daar bij strikt houdende aan de voorivaarde, dat plaatsnamen vermeden moeten wor den, evenals het noemen van legeron- derdeelen. Hierbij publiceeren wij de eer ste bijdrage,. post niet bestand zijn tegen een langdurige beschieting, dat zou de vijand binnen enkele minuten alle batterijen, welke indirect vuren, tot zwijgen brengen. De legering en voeding. De legering en de voeding der kustbatail- lons.... Kapitein Paters van den Generalen Staf. die hieraan een groot gedeelte van zijn werkkracht heeft cnoeten geven, evenals aan de legering en de voeding van de soldaten aan de landgrenzen, mag tevreden zijn. In de „ka zerne", een oud fort, zijn wonderen verricht. Niet alleen geven de dikke vestingmuren een gevoel van veiligheid, maar ook de inrich ting, waarbij soms met de ruimte gewoekerd moest worden, is voorbeeldig. Daarover be staat geen verschil van meening, noch onder de hooge militaire autoriteiten, noch onder de soldaten, noch onder de persvertegenwoordi gers. En het bord snert, dat de bezoekers aan geboden krijgen geurt zóó weldadig, dat de kok, wiens culinaire prestaties hoogelijk ge waardeerd worden, bloost over de vele loftui tingen hem en zijn maats toegezwaaid (Nadruk verboden). Veehouder door stier aangevallen. De 35-jarige veehouder G. van Zwieten, wo nende aan de Verlengde Aarkade te Alphen aan den Rijn is door een stier, welke in den stal stond aangevallen. De veehouder, die het dier wilde voederen, maar moeilijk langs den muur kon passeeren, greep den halster met de bedoeling den kop van den stier wat opzij te trekken, maar plotseling rukte het dier zich los en drukte v. Z. tegen den muur. Daarna werd hij nog eens door het woedende dier neergestooten. Zijn vader, die op het lawaai afkwam, vond het slachtoffer bewusteloos op den grond, waar hij bekneld lag tusschen den muur en den stier. Een medicus, die de eerste hulp verleende, constateerde, dat de borstkas van v. Z. was in gedrukt, terwijl hij voorts een onderarm had gebroken. Bond van Chr. Oranje verenigingen. Op den bondsdag van den Bond van Christe lijke Oranjeverenigingen, welke te Gouda Woensdag gehouden is, heeft gep. luitenant- generaal jhr. W. Röell een toespraak gehouden over het Oranje-Nassauinuseum. Generaal Röell wees in zijn rede vooral op de volgende punten: De reden van het ontstaaan van het Oranje Nassaurttuseum in 1926; de schuld van het Nederiandsche volk in het bijzonder van 1795 en 1813, welke nog niet is ingelost; de vooruitgang en de huidige toestand van het Oranje Nassau- museum; de te geringe bekendheid en de hulp welke zoo gaarne van de Chr. Oranjevereni gingen wordt verwacht en de wijze waarop gehoopt wordt het den Oranje-vereenigingen makkelijker te kunnen maken die hulp nog meei te bieden. TIJDENS HET ZWEMMEN OVERLEDEN. Woensdagavond is tijdens het zwemmen in het Bosbad te 's Gravenhage de heer K. K. B. ver moedelijk door een hartverlamming getroffen Hoewel het slachtoffer direct op het droge werd gebracht, terstond kunstmatige ademhaling werd toegepast en spoedig een medicus plaatse was, mocht het niet gelukken de levens geesten weder op te wekken. Geeft Uw radiotoestel aan. Hechtenisstraf mogelijk bij verzuim. Wie een radio-ontvangtoestel bezit, is ver plicht daarvan aangifte te doen. Deze aangifte kost niets, zij kan geschieden op een formulier, dat op elk postkantoor gratis wordt verstrekt. Wie verzuimt, aangifte te doen, men is hier toe binnen 14 dagen na plaatsing van het toe stel verplicht stelt zich bloot aan hechtenis straf van ten hoogste zes maanden of boete van ten hoogste f 1000. Wie zijn toestel nog niet aangegeven heeft doe het thans dadelijk. Een verontschuldiging dat men het niet wist wordt niet aangenomen. (Van onzen specialen verslaggever) Er is iets veranderd in 't kleine, rustige Nederland, dat wel nog zoo gastvrij s c h ij n t te zijn als het altijd geweest is, maar dat in werkelijkheid uiter mate ongastvrij kan zijn, wanneer de om standigheden dit zouden vereischen. Men weet het; de politieke verhoudingen in Europa heb ben de Nederiandsche regeering genoopt in April van dit jaar die maatregelen te ne men, welke noodzakelijk zijn om de neutrali teit van Nederland naar alle zijden onver zwakt te handhaven. De soldaten van de kust en grensbataillons hebben sinds lang hun posten betrokken, bewaken dag en nacht de wegen, welke toegang tot Nederland geven, daardoor de kans op een eventueele overrom peling uitschakelend en de mobilisatie en con centratie van het leger beveiligend. Want dat en dat alleen is het doel van de legerleiding. Daarom zijn overal in het vredige, wijde land, dat vreemdeling en landgenoot altijd weer verrast door de bijzondere bekoring welke er van uitgaat, permanente versterkingen en ver sperringen verrezen. Daarom bevinden zich op alle in strategisch opzicht belangrijke punten direct of indirect vurende batterijen. Uitne mend gecamoufleerd detoneeren zij niet, om dat men alles op alles gezet heeft het karak ter van het landschap te bewaren. De ..stekelvarkens" en „spinnekoppen", zoo als deze versperringen en versterkingen ge noemd worden, richten hun dreigende vuur monden en de loopen van zware of lichte mi trailleur: op alle punten, waar een vijand zou willen naderen. Zoo dicht mogelijk bij hun posten gelegerd bevinden zich de soldaten en hun meerderen, die aangewezen zijn om den eersten stoot op te vangen. En reken maar, dat zij zich volkomen bewust zijn van hun taak. Reken er ook op, dat zij hun plicht zul len doen als dit geëlscht zou worden I Aan de kust. „Daar en daar en da&r", zegt een kapitein van 't Nederiandsche leger. En hij doelt in 't duinlandschap aan onze kust op een reeks van versterkingen, bestaande uit direct en in direct vurende batterijen, welke door eveneens verdekt opgestelde mitrailleurnesten tegen eventueele aanvallen uit de lucht beschermd worden. De persvertegenwoordigers, die zich om hun gids verzameld hebben, turen in de richtingen, waarheen zijn vinger wijst. Of zij iets zien? Niets! De batterijen zijn overdekt met een net van kippengaas, dat bedekt is met reepen stof van een kleur, die past bij de on middellijke omgeving. De loopen van de ka nonnen zijn ook geschilderd in deze kleur. Vandaar die onzichtbaarheid, die precies strookt met de bedoelingen van de legerleiding. In de verte ruischt de zee en spoelen de gol ven regelmatig over 't uitgestrekte strand. Meeuwen spelen hun sierlijk spel met wind en water, duiken krijschend naar beneden om luttele oogenblikken later met hun zilverglan- zende prooi in den bek triomfantelijk op te stijgen. Dat is het beeld van vrede en rust, typeerend voor 't Nederiandsche landschap. Zoo juist hebben de gasten met ontzag ge luisterd naar eenige uitbarstingen van de mo derne stukken geschut, waarover het leger op dit oogenblik reeds beschikt. Honderden en honderden meters verder bevindt zich de com mandopost, waarvan de bezetting t-ot in een omtrek van 10 a 15 K.M. het vuur leidt van alle batterijen en waar men ook in telefonische ■erbinding staat met de zoeklichtopstellingen, die bij nachtelijke aanvallen hun felle licht bundels moeten uitzenden. Een houten schuur, boven op een hoogen duintop, vlak aan zee; ziedaar de commandopost. Het hout verbergt een meterdikke betonnen kazemat, waarbin nen de telefooncellen zijn aangebracht, die 't contact met de batterijen onderhouden. Boven bevinden zich de twee belangrijkste instru menten: de machtig-groote, uiterst kostbare afstandsmeter en het eenvoudig-kleine, maar niet minder belangrijke vuurregelingsplanchet. In overleg met de zoogenaamde meetkamer, welke zich in de „kazerne" op enkele kilo meters afstand bevindt, wordt in den com mandopost uitgemaakt, welke batterijen het vuur moeten openen, in welke richting dit ge geven moet worden en op welken afstand. Het is te begrijpen, dat de zoo uiterst be langrijke commandopost bestand is tegen een langdurig bombardement met zware projec tielen. Hier wordt op 't vuurregelingsplanchet precies bijgehouden, welke batterijen vuren, en welk doel zij probeeren te raken. Zou deze Steekpartij in de Jordaan. Vrouw in het spel. Twee mannen hebben op de Prinsengracht te Amsterdam ter hoogte van de Laurier straat ruzie gehad, welke eindigde in een steekpartij. Aanleiding tot hooge woorden was het feit, dat de een relaties had onder houden met de vrouw van den ander, toen deze in de gevangenis zat. De echtgenoot maakte zijn medeminnaar harde verwijten over deze oude affaire en de laatste, die het niet wenschte te „nemen" trok zijn mes en stak den ander in den buik. De getroffene moest naar het ziekenhuis worden overgebracht, vanwaar hij na be handeld te zijn naar huis kon gaan. De dader is ingesloten. I II l u. CEBUTO-D AG TRIPS Antwerpen (incl. verzorging) 5.75 Bredasche bosschen m. voll pens. 5.— Twente Holl. Zwarte Woud 3.25 Natuurreservaat Hooge Veluwe 3.25 Oisterwijk Brabantsche Vennen „3.— Winterswijk. Geld. Achterhoek „3.50 Naar den Afsluitdijk Wleringerm. „2.75 Bad-Boekelo (Zee op de helde) „3 50 Montferland 3 25 Ouwehand's Dierenpark „3.50 Naar Vorden en omgeving 3 25 Ommen en omgeving 3.25 Oost-Voorne en omgeving.. „2.50 Nijmegen. Berg en Dal 3.— Arnhem en Velper bosschen 2 75 Rond het IJselmeer 3.75 Vraagt inlichtingen en Reisgids ook voor onze buitenlandsche Reizen bij JAC. HEEMSKERKS CEBU TO-REISBUREAU HOUTPLEIN 34 TELEF. 16448 Agenten Sig.mag. SPAAS, Rijksstraat weg 21, Telef. 16531; Bruynzeel's Mode magazijn, Velsen-Pont, Telef. 3064. (Adv. Ingez. Med.) Geen vliegmachines hoven Soestdijk. De heuglijke gebeurtenis in het Prinselijk Gezin. De minister van Waterstaat heeft met het oog op de te verwachten heugelijke gebeur tenis in het vorstelijk gezin bepaald, dat het gebied des rijks, gelegen binnen een cirkel met straal van 5 K.M. beschreven om het apleis te Soestdijk als middelpunt met ingang van 3 Augustus as. tot nadere aankondiging gesloten te verklaren voor de luchtvaart met alle burgerlijke luchtvaartuigen. Tegen Slapeloosheid, Overspanning, Onrust en Zenuwachtigheid, gebruike men de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten. Buisje 75 ct. (Adv, ingez. Med.) Nachtclubs. Het woord „nachtclub" is een griezelig woord en het doet aan vele griezelige dingen denken. Ik ben in een stuk of wat van de bekendste New-Yorksche nachtclubs geweest en ik heb er niets griezeligs gezien behalve de prijzen. De bekende New-Yorksche nachtclubs hebben vele eigenschappen gemeen met de nachtclubs van alle wereldsteden. Hun belangrijkste gemeen schappelijke eigenschap is dat New-Yorkers nooit in New-Yorksche nachtclubs komen even min als Parijzenaars nooit in Parijsche nacht clubs komen. Vraag honderd mensc'nen in de Amsterdamsche Kalverstraat of ze wel eens in de Kleine Club zijn geweest en negen-en-ne gentig van hen zullen „nee, nooit" zeggen. Die eene meneer die „ja" zegt komt uit Deventer. Vraag duizend menschen op den Boulevard Saint Michel of ze wel eens in het. Lido geweest zijn en negenhonderd acht en negentig zullen „mais non" zeggen. De eerste die „oui" zegt is een meneer uit New-York en de tweede is toe vallig die zelfde meneer uit Deventer. Ik heb vele New-Yorkers gevraagd wat de aardigste nachtclub is en allen op een na hebben mij geantwoord: „hoe zou ik dat weten, ik ben New-Yorker". De man die het wel wist was ho telportier. Nu, en ik ben dus naar een paar van de be kendste nachtclubs geweest en het was er heel gezellig goed-provincïaalsch. Er zaten heel veel dikke pa's met dikke ma's en zoons en dochters die hun oogen uitkeken; er liepen heel gewich tige en zeer op groote fooien gestelde kellners; er waren uitstekende jazzbands, mooie balletten en aardige variété-nummers en alles was zoo onschuldig als de iaarlijksche feestvoorstelling voor leden en donateurs van de tooneelvereeni- ging „Oefening baart Kunst" te Eenrum. Ik ben in de wereldberoemde Cottonclub ge weest. waar alle executanten negers zijn: de jazzband wordt aangevoerd door Cab Calloway en de dans in al haar gestalten door Bill Ro binson, die grootvader is en een-en-zestig jaar en die beter tap-danst dan welke een-en-zestig jarige opa ter wereld ook. En ik ben in de Horse Shoe Bar geweest, die heelemaal is gemeubileerd in den stijl van de negentiger jaren en waar vele cabaretnummers geïnspireerd zijn op dien zelfden stijl: soubret- ten met korte rokjes, liedjeszangers in rok en- met hoogen hoed, grappenmakers in geruite pakken en met een bruin bolhoedje op. Allemaal buitengewoon genoegelijk en aardig en allemaal zoo net, dat de dikke provinciaal- sche ma's en pa's hartelijk met hun zoons en dochters konden meelachen. Er zijn balletten van allemaal zulke mooie, slanke, sierlijke meisjes als ge ze nergens ter wereld ziet. In London niet, in Parijs niet en in Eenrum niet. En wanneer ge dan zoo'n nachtclub verlaat na de eerste voorstelling, die om half een begint en om twee uur is afgeloopen en voor de twee de voorstelling, die om half drie begint en om vier uur is geëindigd en ge loopt over Times Square, waar het midden in den nacht drukker is dan in Hattem midden overdag, dan hebt ge een heel plezierigen avond gehad. Gij hebt een goede voorstelling gezien en goede jazz-muziek gehoord en veel menschen zich zien amuseeren en ge kunt uw heele verdere leven zeggen dat u in een New-Yorksche nachtclub bent geweest. En ge hebt mogen eten en drinken zooveel als u maar wilde, mits dat maar voor ten minste twee en een halven dollar was Wanneer u al leen maar een kopje koffie hebt gedronken moest u óók twee en een halven dollar betalen Maar verder was er heuscH niets griezeligs aan. En ik heb het heel goed getroffen want er waren tusschen alle goeiige pa's en ma's ook wereldberoemde filmsterren en Dorothy Lamour u weet wel die prachtig-mooie juf frouw die altijd in een sarong over het zilveren doek gaat danste rakelings langs me heen met Mischa Auer. Wanneer ze me gezegd had den dat zij een aardige winkeljuffrouw uit Bronxville was en hij een burgemeester van New-Orleans, dan had ik het ook geloofd, zoo gewoon zagen ze er uit en wanneer u Dorothy had zien dansen dan had u gezegd: „da's een knappe vrouw, maar heelemaal niet zoo on- wezenlijk-tooverachtig als in de bioscoop" er zoo is het: alle droomen zijn anders wanneer ze tot werkelijkheid komen. Zoo is het immers ook met die heel-selecte en verschrikkelijk-dure nachtclubs waar je als provinciaal zoo maar niet in kunt komen, zelfs al ben je burgemeester of voorzitter van „Oefe ning baart Kunst". Bij die clubs vergeleken zijn die andere maar buitengewoon gewoontjes. Bij El Marocco en de Stork Club zijn de Cotton Club en de Horse Shoe Bar even gewoon als een sta tionswachtkamer vergeleken bij het Palais de Danse of The House of Lords. Er speelt een wereldberoemde jazz-band en er zingt een wereldberoemde juffrouw en er danst een wereldberoemd danspaar en er zitten heeren die voor honderdduizend dollar per jaar hun rustige handen niet omdraaien. Een be seheiden glas whiskey kost er vier dollars en een sandwich twee dollars het is er hoog en licht en duur en wanneer u er niemand kent is het er vrij saai. Als u vijf en twintig gulden voor een paar uur uit veel vindt zit u er als een vreemd leelijk eendje in een vijandige bijt. De New-Yorksche nachtclubs zijn de duurste van de wereld, ze hebben de beste muziek en de beroemdste nummers van de wereld, maar ze onderscheiden zich in niets van alle andere soortgelijke gelegenheden waar ter wereld ook Zij zijn niet kenmerkend voor New-York en hun bezoekers zijn evenmin kenmerkend voor New- York. Want een pa en ma uit de Amerikaansche provincie zien er niet veel anders uit dan de pa's en ma's uit Purmerend, Veendam of Hel mond. En aan een Amerikaanschen millionnair kunt u niet zien of bemerken dat hij honderd maal zoo vaak millionnair is als een millionnair uit Rotterdam of Enschedé. En ook dit hebben New-Yorksche nachtclubs gemeen met alle andere nachtclubs van alle an dere wereldsteden: dat geen half procent van de bevolking er ooit een voet zet, dat de echte aristocratie in haar eigen stad niet uitgaat en dat de burgerij al blij is wanneer ze vijf-en- twintig dollar heeft om een week van te leven, n plaats van die in één avond aan een buigen den kellner te overhandigen Mr. E. ELLAS. Een beeld waar men stil van wordt. Maar.... zaken zijn zaken. Londen, Juli .Adam" is. naar ongetwijfeld reeds bekend zal zijn, een meer dan 2 M. hoog en meer dan 3000 kg. zwaar beeld, dat Epstein heeft ge houwen uit Derbyshire albast. Epstein ver vaardigt twee soorten beeldhouwwerk, de eene meestal bestaande uit borstbeelden, die alge meen gewaardeerd en hoog geprezen worden zoowel door de sujetten als door de kenners, de andere bestaande uit veelal machtige stukken, onconventioneel ln uitvoering en conceptie, die het afgrijzen, de woede en de verontwaardiging gaande maken van velen, ook van vele kenners. „Adam" behoort tot de ze soort. Het gerucht er over moet tot u zijn door gedrongen. De meeste critici hebben het stuk afschuwelijk, zelfs beestachtig genoemd. En kelen hebben dat niet gedaan, er naar geke ken, het schouwspel laten inwerken op hun ontvankelijk gemoed en daarop verteld welke de gedachten waren die in hun hoofd opkwa men. De stijl, waarin zulk werk als Adam, Gene sis, Nacht en Dag (aan den gevel van het ad ministratiekantoor van de Underground) en de oude, thans wat vergeten Rima (in de broedplaats voor vogels in Hyde Park) is uit gevoerd, Is geheel en al in strijd met de aan vaarde normen der schoonheid, die de meeste menschen bij de beoordeeling van kunst aan leggen omdat zij er al bij de eerste teekenles- sen op school mee vertrouwd zijn geraakt. De Engelschen, die die normen opzij zetten en dan schoonheid, een nieuwe, wat verontrus tende schoonheid ontdekken in dit werk in grooten stijl van Jacob Epstein, loopen ern stig gevaar door hun landgenooten voor ar tistiek onoprecht of aanstellerig te worden ge houden. Een eerste beschouwing van dit werk, waarvan „Adam" de laatste en rijpste vrucht is, kan al leeren dat de nieuwe schoonheid, die hier gegeven wordt, niet bedoeld is den beschouwer aangename gewaarwordingen te geven, zooals de idealistisch gestyleerde lij ven en leden van in marmer onsterfelijk ge maakte Grieksche helden en heldinnen dat doen. Zoo .Adam" niet schoon is als een Da vid van Michel Angelo, het pogen dat men er in ontdekt moet onweersprekelijk schoon wor den geacht. In zulk een Adam als deze wordt een idee uitgedrukt; en in de uitvoering van het beeld is dit zoo machtig, men zou bijna zeggen zoo kosmisch gedaan dat men er stil van wordt, zooals men stil wordt en wat be vreesd als men denkt aan den ontwikkelings gang der menschheid van het oogenblik af dat er duisternis heerschte aan den afgrond. „Adam" wordt nu tentoongesteld in Black pool. Blackpool Ls de drukste, rumoerigste, meest kermisachtige badplaats aan de kus ten van Engeland. Ze zorgt voor het vacantie- vermaak van de industrieele bevolking van Lancashire, die gulziger is dan elke andere be volking van Engeland naar hartige, luide en uitgelaten vacantievreugde omdat haar leven, dat in het algemeen hard en zonloos is, dit soort verstrooiing noodig heeft. In deze om geving dan heeft „Adam" zijn intrede gedaan. Men kan er het beeld zien voor een shilling. Toen Epstein voor het eerst van dit plan hoorde was hij woedend omdat het hem toe scheen dat het hevig in strijd was met de waardigheid van zijn kunstenaarschap en van het werk zelf. Maar toen hij er nog eens over nadacht veranderde hij zijn opvatting. Want, zeide hij, de kunst is voor iedereen en behoort iedereen te dienen. Ik maak mijn beelden ten slotte niet voor de Londensche intellectuce- len. En laten wij nu maar eens zien wat de textielarbeiders en -arbeidsters van Lan cashire van „Adam" denken en zeggen. De beeldhouwer hoopte alleen dat zijn stuk op waardige wijze zou worden vertoond. Wel, dat is gedaan. De man, die „Adam" gekocht heeft en er zaken mee wil doen (en blijkens de laatste berichten ook doet) moest natuurlijk beginnen veel luidruchtige reclame te maken voor zijn onderneming. De camera's, de filmcamera's, de microphoons, de verslag gevers moesten helpen vertellen dat Adam te kijk stond en en passant later te kijk zou staan in andere volkrijke oorden van Groot Brittannië en de Vereenigde Staten. Maar nu Ls het eenige ongewone van deze kunstten toonstelling in Blackpool dat een man met een stentorstem buiten staat, als voor een kermistent, en de voorbijgangers lokt naar binnen te komen om te zien en zich te over tuigen van de weergaloosheid van het schouw spel dat daar wacht. Binnen echter is er geen wanklank in den toon der waardigheid en het gerucht van den „barker" buiten dringt er niet door. Adam staat er tegen zwartfluwee- len draperieën en omgeven van het voor de meesten aannemelijker werk in anderen stijl van Epstein en van zijn teekeningen. En de menschen komen, soms maar even, soms lang om te worstelen met de nieuwe idee van kunst welke hun voor oogen wordt gesteld. A. K. v. R. Assurantiebezorgers gaan protest actie voeren. Tegen voorgenomen herziening van afsluit- provisic voor levensverzekeringen. Dezer dagen werd te Utrecht de jaarvergade ring gehouden van den Nederlandschen Bond van Assurantiebezorger?. In het middelpunt van de belangstelling stond de overeenkomst van bij de N. V. B. L. aangesloten levensverzekering maatschappijen om met ingang van 1 Januari 1940 de afsluitprovisie voor levensverzekerings- posten te verlagen. De vergadering sprak zich eenstemmig in afkeurenden zin over dat besluit uit, nu dit niet alleen in een voor assurantiebezorgers zeer moei lijken tijd viel, maar bovenal omdat op deze wijze zonder zelfs maar een poging tot overleg, eenzijdig aan in zeer vele gevallen jaren lang gegolden hebbende overeenkomsten tus schen maatschappijen en assurantiebezorgers een einde werd gemaakt. Ook de getroffen uitzon dering op deze nieuwe provisieregeling, dat per maatschappij aan vier personen een hoogere provisie zou mogen worden gegeven, ontmoette algemeene critiek. Daar bij deze kwestie de levensbelangen zijn betrokken van alle bona-fide vakmenschen werd besloten de actie te voeren zoo mogelijk op een ruimere basis dan op den grondslag van den Nederlandschen Bond van Assurantiebezorgers alleen. Naar aanleiding hiervan constitueerde zich te 's Hertogenbosch een comité onder den naam „Comité Actie Provisieregeling". Hierin namen de volgende heeren zitting: F. H. C. Jansen te Zeist als voorzitter; H. J. Doorn, Amsterdam, A. S. Vroom. Dinteloord; J. G. M. van den Hoven, Oss; F. J. van Norden, Zeist, J. J. A. van Werkhooven. Breda, C. van der Vlies, Haarlem, J. R. E. Wuthrich, Utrecht, H. W. Dekkers, Dordrecht, leden en mr. K. O. M. Wolters, Nicolaas Maesstraat 38 te Amsterdam

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5