j£v&c§I Kéfi W 7^37 DONDERDA'G 20 J U 11 1939 HAARLEM'S DAGBLAD '4 Aardige tentoonstelling in Centrale School I. Woensdag was in de Centrale School I op het Weltevredenplein in Haarlem Noord een aar dige tentoonstelling te bezichtigen van produc ten, welke door leerlingen van de 7de en 8ste leerjaren gedurende de teeken-, handwerk- en timmerlessen waren vervaardigd. In het midden van het lokaal stond een groote tafel waarop eenerzijds de tastbare resultaten van timmerlessen, boekensteuners, lucifershou ders, kandelaars, vogelhokjes, auto's (zoowaar een complete groentewagen!) en allerhand ander moois, en anderzijds de bewijzen van vruchtbare handwerklessen: kinder- en poppenkleertjes, uitgestald waren. Ze genoten de aandacht van jong en oud. Het was dan ook een allerleukste collectie. Aan de wanden waren teekeningen aange bracht, die een interessanten kijk gaven op het geen de jeugd onder kundige leiding reeds ver mag te wrochten. De expositie was zeer over zichtelijk en schonk een goeden indruk van het geen met timmeren, teekenen en handwerken wordt bereikt. EXAMENS. Hoofdakte. Haarlem 19 Juli. Geëxamineerd 4 vr. en 3 mnl. candidaten. Geslaagd mej. J. J. M. Groe- newoud, IJmuiden en de heeren N. N. v. d. Bos, Zandvoort en A. Post Splinter te Bovenkerk. R. K. Industrie- en Huishoud school te Haarlem. Geslaagd voor het theoretisch gedeelte van het leeraresexamen N. a. (lingerie- en costuum- naaien) de dames: M. Bakx, Haarlem; W. Hau- ber. Haarlem; M. E. Mashemke, Wijk aan Zee; L. Spigt, Hoogkarspel; afgewezen 1. Geslaagd voor het practisch gedeelte van het leeraresexamen N. a. de dames. M. van Dijk, Haarlem; J. Halkes, Vlaardingen; J. Jore, Haar lem; M. v. Scnaick, Haarlem; Gr. Vos, Heem stede: afgewezen 1. Geslaagd voor het derde deel van het leerares examen N. a. art. 38 de dames: M. van Dijk, Haarlem; J. Halkes, Vlaardingen; J. Jore, Haar lem: M. v. Schaick, Haarlem; afgewezen 1. Het diploma „Huishoudkundige" werd uitge reikt aan: M. van Benthem, M. v. d. Bergh, M. Bremmers, M. v. d. Brink, J. Brinkman, M. Ha- braken, E. Hazenberg, F. Heirman, E. Hulken berg, L. Kimman, M. v. d. Kley, E. Kockmann, Tr. Landmann (alléén voor praktijk) H. van Noort, M. Rhee, H. Scholten; afgewezen 1. Het getuigschrift „Hulp in de Huishouding" aan: T. van Assema, J. v. Breemen (alléén voor praktijk) N. Hendriks, T. Kuhr, E. Landmann, J. Leenaars, G. Nielen, E. van Ooyen, A. Rings, D. Snijders; afgewezen 2. Het getuigschrift „Costumière" aan: D. Jan broers, E. Koenen, Tr. de Vries, F. Weyers; af gewezen geen. Het getuigschrift „Namiddagcursus" aan: M. Arink, C. Bonfrer, B. Boos, D. Kroon, Tr. Sel- horst; afgewezen 4. Het getuigschrift voor den 2-jarigen avond cursus aan: J. Baasten, J. de Graaff, N. de Graaff, A. Iiendrikse, A. Kooy, N. de Looze, N. Esman, L. Mathot, T. Reuvers, L. Schutte, G. Slenders; afgewezen 2. Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage. Voor de examens te 's-Gravenhage zijn ge slaagd voor het eerste gedeelte de dames: W. Penaat, Haarlem, M. E. v. d. Schoot, Heem stede en H. Vink. Bloemendaal. Voor het practisch examen is geslaagd de heer Z. Verwaal te Haarlem. Rijks HJ5.S. Velsen. Geslaagd voor eindexamen afd. B. P. B. H. Barbiers, IJmuiden-O., W. K. Bak ker Umuiden-O., H. F. Blok IJmuiden, Mej. J. M. Gerritsen Beverwijk, Mej. A G. G. Gjal- tema Velsen, M. Kam, Heemstede, Mej. IJ. Klein Onstenk, Wijk aan Zee, Hè Oderkerk Velsen, Mej. M. T. de Pagter IJmuiden, P. Vis Wijk aan Duin, Mej. G. M. Warmelink A. Woudhuizen IJmuiden, H. Bakker Velsen. Mej. A. J. Benard Santpoort, J. H. Butter Santpoort. J. Dalhuijsen IJmuiden. A. Groot IJmuiden-O., F. Hagenzieker LJmuiden-O.. Mej. E. Harlenberg Driehuis. J. v. d. Kuil IJmuiden, W. J. Prins IJmuiden, Mej. G. Roosekrans IJmuiden. M. Rozeveld Aalsmeer, W. J. Verkaden IJmuiden-O., A. A. v. d. Wa teren Velsen, J. Woudenberg IJmuiden, J. J. Zwart Beverwijk. Mej. A. J. E. Lefering, J. S. Posthuma IJmuiden-O. imiKT EICICiriN AMSTERDA.MSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM 19 Juli. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: Vette Kalveren 288, le kw. 5662, 2e kw. 4452, 3e kw. 3642 per K.G. levendgewicht. Nuchtere kalveren 91, 712 per stuk. Varkens 129, vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 6162, zware varkens 5960, vette varkens 5658 per K.G. slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. VACANTIE192? Haarlem's Dagblad GRATIS naar Uw vacantieverblijf In Nederland. Ten gerieve van onze abonné's zullen wij „Haarlem's Dagblad" één week zon der verhooging voor portokosten naar hun vacantieadres zenden. Blijft U langer dan een week dan kost elke dag meer slechts IVfe cent voor portikosten boven den gewonen abonnementsprijs. De voordeelen hiervan zijn le. U blijft óók in Uw vacantie op de hoogte van het gebeuren ln Uw woonplaats en de geheele wereld daarbuiten. 2e. Doordat Uw abonnement blijft door gaan, behoudt U het recht op een eventueele uitkeering uit de aan ons blad verbonden hooge Gratis Ongevallen Verzekering. Een en ander geldt alléén voor vacantie- adressen in Nederland. DIRECTIE „HAARLEM'S DAGBLAD". BOUGIES ïN.V. WILLEM VAN RIJN; AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT 171 TELEFOON 31308 (4 LIJNEN) (Adv. Ingez. Med.) SPEELTUINVEREENIGING „WELTEVREDEN" Zaterdag cn Zondag hield de Speeltuinver- eeniging „Weltevreden" haar jaarlijkschen bazar. Door de medewerking van alle in het stadskwar tier wonende winkeliers, die de fraaie artikelen geheel belangloos afstonden, kan men op een mooien bazar terug zien, welke dan ook ge slaagd mag heeten. Er was een prettige stemming en ook het financieel succes was goed. De bazar werd opgeluisterd door muziek van de Radio Centrale. JONGEN BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Woensdagmiddag is de elf-jarige Andries van Schaften, wonende in de Javastraat te Delft, bij het zwemmen in de gemeentelijke bad- en zweminrichting verdronken. Vermoedelijk is de jongen, die aan toeval len leed, onwel geworden en daarop in de diepte verdwenen. Internationale wandelweg Den Bosch—Luxemburg geopend. Hartelijke woorden van vriendschap en waardeering zijn er Woensdagmiddag te Den Bosch gesproken door de vertegenwoordigers van Nederland, België en Luxemburg ter ge legenheid van de openstelling van den inter nationalen wandelweg, 's Hertogenbosch Luxemburg, welke geschiedde door den bur gemeester van den Bosch, mr. F. J. van Lanschot. Te half twaalf hadden zich aan het begin punt van den grooten weg naar Vught een groote schare genoodigden verzameld om de opening van het eerste gedeelte van den in ternationalen wandelweg den Bosch-Bazel bij te wonen. De voorzitter van den A.N.W.B., de heer H. J. P. Bloemers, heette de aanwezigen wel kom. Burgemeester van Lanschot, vervolgens het woord nemende richtte zich allereerst tot de buitenlandsche delegaties. Hij zeide te hopen, dat de wandelweg, welke thans reeds van Nederland via België naar Luxemburg loopt nog veel verder zal worden doorgetrokken, laten we zeggen tot Brindisi, om niet te spre ken van Afrika voegde spreker er onder groote hilariteit aan toe. Het wandelen is altijd een van mijn meest geliefkoosde sporten geweest. Moge duizenden van dezen nieuwen en idealen wandelweg in de toekomst gebruik maken. De A.N.W.B. heeft aanspraak op den dank van geheel Ne derland. België en Luxemburg voor zijn initia tief. Daardoor worden de banden tusschen de naties nauwer aangehaald. De vriendschap tusschen onze volken wordt bevorderd, dat is vooral in onzen tijd buite:igewoon noodig. Zich in het Duitsch tot de Luxemburgers richtend zeide spreker, „ook uw land wordt geregeerd door een vrouw, een hoogstaande, een eerbiedwaardige vorstin, voor wie men in Nederland de grootste achting en waardeering heeft. Moge deze wandelweg het begin zijn tusschen 'n nog grooter vriendschap tusschen onze landen. Vervolgens onthulde de burge meester, door het wegtrekken van de vlag het gedenkbord, dat op dit punt geplaatst is. Met deze onthulling was de Internationale wandelweg geopend. Het gezelschap steeg vervolgens in de bus sen, waarna naar Vught werd gereden, waar een gedeelte van den weg. gelegen tusschen hotel ..De Hut" en de Vughtsche gemeente badinrichting, loopend door het mooiste ge deelte van de Vughtsche heide, gewandeld werd. ERNSTIG ARBEIDSONGEVAL. Woensdag is een arbeider in de werkplaats van een ijzergieterij aan de korte Bleekers- straat te Amsterdam gevallen en met den ibuik in een beitel terechtgekomen. Het slachtoffer werd ernstig gewond naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Bankbiljet, Vroom en Dreesmann, Groote Houtstraat. Collier, een paar dameshand schoenen. slagersmes, damestaschje, Bureau van Politie, Smedestaat Dop van autowiel, Holtkamp, St. v. d. Wielenstraat 24; Pakje inh. garnituren, De Vogel, Bisschop Otto- straat 4; Regenjas, Wolthuis, Barbarossa- straat 4; een paar dameskousen, v.Rooden, A. L. Dyserinckstraat 54; Regenmantel, Walker, Lange Lakenstraat 14 A; Onderjurk, v. d. Made, KL Houtstraat 75 rcod; Pak inh. pitten voor olietoestellen. Exel, KI. Houtstraat 69; Portemonnaie met inhoud, Koedijker, Drap- penierstraat 4: Zijruit van auto, Koene, Garage Volk. Kattegat. A'dam; Rijwielbelas- tingplaatje, Pape v. Oosten de Bruijnstraat 127. Shawl. De Jong, Olivierstraat 7; Shawl, Verdonk. Santpoorterstraat 60. Tasch met inhoud, Faber, Rijksstraatweg 108. Taschje, Koorman, Spoorwegstraat 9, Schooltasch met inhoud, Kabel, Meidoornplein 23. Trommelstok Verzijlberg, Bakkerstraat 34. Vulpenhouder t Dellewijn, Hendrik Roozenlaan 3. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE VRIJDAG 21 JULI Progr. I Hilversum II. Progr. II Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III: 8.— Keulen 10.20 Ned. Brussel 2.20 Keulen 2.30 Pauze 2.35 Ned. Brussel 5.20 Fransch Brussel 6.20 Ned. Brussel 7.05 Fr. Brussel 7.20 Keulen 8.30 Parijs Radio 8.50 Fr. Brussel. Progr. IV: 8.— Ned. Brussel 9.20 Fr. Brussel 10.20 Diversen 10.35 London Regional 12.35 Droitwich 1.20 London Regional 5.20 Droitwich 6.50 London Regional 7.40 Parijs Radio 8.05 Lon don Regional 8.50 Diversen of Gram.muziek 9.20 Droitwich. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. „Elck wat wills" 1. Vienni Vienni, Odeon Dansorkest. 2. Love Everlasting, Albert Sandler. -3. Ouv. Orpheus in der Unterwelt, Berliner Philharmoniker. 4. Frühlingsstimmenwalzer, Hélène Cals. 5. Ohne Liebe war das Leben, Richard Korn. 6. Home on the range, Community Singing 7. Rhymes, comedy foxtrot, Jack Hylton. 8. One sweet kiss, A1 Johnson. 9. Round the world with Reg. Dixon, Regi nald Dixon. 10. Der Ritter vom Steckenpferd, Orkest met xylophone. 11. The donkey Serenade, Odeon Dansorkest. 12. Adoree, Albert Sandler. 13. Zum gliicklich sein, Richard Korn. 14. Did your mother come from Ireland In the chapel in the moonlight, Commu nity Singing. 15. Tiritomba, J. Schmidt. 16. I send my love with these roses, L. P. A. Band. 17. Auf einem Persischen Markt, Odeon Orkest 8.0012.00 Diversen. Een eenvoudig vaasje bloemen of een grooter bloemstuk uit ons magazijn schenkt steeds voldoening door de groote zorg daaraan besteed, zoowel in kwaliteit £fls in artistieke uit voering. BLOEMENMAGAZIJN Hfl v.Empelen Telef. 28080 Heemstede - Binnenweg 18 (Adv. Ingez. Med.) Koolzuurhoudende zoutwaterbaden zorgen voor een betere bloedcirculatie. De stoffen, die Uw voeten hinderen, worden afgevoerd. U zult geen last meer hebben van koude- of wintervoeten, van vermoeide of ge zwollen voeten. BADZO-voetbaden doen nieuwe kracht in Uw voeten stroomen. Koopt nog beden btj Uw apotheker of erkende drogist een pak BADZO tan 1 Kg. a 20 cent, vol doende voor 3 a 4 voetbaden. (Voor kuipbadenpakken van 3 K.G. 45 ct.) Gezonde voeten met N.V. KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO. (Adv. Ingez. Med.) H.D.*V ertelling METS JE METlSslfSP^ DE ZWAVELSTOKKEN 1 II LJ -v Lf öbhbJtw jamm epj* 1 7 De laatste dag van het jaarVreeselijk koud was het toen de avond begon te vallen. Het had gesneeuwd en in de witte vacht, die de straten bedekte, liep een meisje, een klein, arm meisje jp bloote voeten. Ja, ze had pantoffels aan gehad, toen ze van huis was gegaan, maar die hielpen niet veel, want de pantoffels waren het laatst door haar moeder gedragen en haar dus veel en veel te groot. Het meisje had de pantoffels verloren, toen ze haastig weg moest II De eene pantoffel had zij niet terug kunnen vinden en de andere springen om een tweetal rijtuigen, die zeer snel reden, te ontwyken. was door een straatjongen meegenomen, die zei, dat hij hem voor wieg wilde gebruiken, als hy later zelf kinderen had. Daar liep het meisje nu op voetjes, die rood en blauw van de koude waren. £n haar boezelaar had zij een aantal zwavelstokken, terwijl zy één bosje In haar hand hield. Niemand had tot nu toe echter lets van haar willen koopen. Zij had honger en werd hoe langer hoe kouder. Het begon weer te sneeuwen en de witte vlokken vielen op haar blonde haar, dat zoo aardig om haar hoofdje krulde. Uit alle ramen scheen licht naar buiten en overal rook het zoo heerlijk naar gebraden gans. Het was immers Oudelaarsavond. (Wordt vervolgd). Reclame door NIKOLAUS LORING. SCHRIL luidt de bel van de huisdeur. Ludwig Bauer maakt open. „Wij zijn detectives en zouden gaar ne in verband met een gewichtige aangelegenheid meneer Ludwig Bauer willen spreken". „Dat ben ik zelf Komt binnen, heeren". „Meneer Bauer, u was gisteravond in het café de Matador; hebt u daar iets vergeten, of beter: iets laten liggen?" Bauer dacht na. „In het café de Matador ben ik gistermid dag wel geweest, maar vergeten heb ik daar niets". „Zoo. Dit pakket is u dus volkomen onbe kend?" „Volmaakt onbekend, heeren". „Bedenk nu goed wat u zegt; in dit pakket, dat men na uw vertrek uit het café op den stoel vond. waarop u gezeten hebt, zitten vijf duizend bankbiljetten". Vijf duizend bankbiljetten?! Ludwig Bauer moest niet zich zelf geweest zijn, als hij na deze openbaring het pakket niet als zijn eigendom had erkend. „Jammer genoeg bevinden zich in dit pak ket de vijf duizend bankbiljetten die de vorige week door tot dusver onbekende daders bij den rijken molenaar gestolen zijn". Bauer verbleekte. „Nee, dat pakket behoort mij toch niet". „De molenaar wenscht niet, dat de daders vervolgd worden. Hij wil, voor het geval dat het geld gevonden wordt, slechts de helft van het geroofde bedrag terug hebben. De an dere helft schenkt hij den vinder". De kleur kwam terug op Bauer's wangen. „Heeren, ik geef toe dat het pakket van mij is". De detective overhandigde Bauer plechtig het pakje en deze opende het terstond. „Heeren", riep hij, ,daar zit alleen maar krantenpapier in en geen geld!" De eene detective wendde zich woedend tot zijn kameraad. „Gorofsky, ellendeling, jij had het pakket in bewaring, jij hebt liet geld gestolen!" „Dat is gemeene laster J ij hebt het zelf gestolen! Daar zul je voor boeten!" Hij trok zijn revolver uit zijn zak en mikte op zijn kameraad. Maar deze sloeg met een energieke beweging de hand, die den revol ver hield, in de hoogte en de kogel drong in den wand. „Ditmaal ben je er heelhuids afgekomen!" schreeuwde de detective die den revolver had afgevuurd, maar er loeren nog duizend doo- den op je, en den man, daar, zal ik ook neer knallen als een dollen hond; ik wensch geen getuigen voor mijn daad". Bauer wist van angst geen raad. „Meneer, erbarm u toch, waarom wilt u mij dooden?" Daar ging de deur open en een wondermooi jong meisje viel Bauer om den hals „Raak hem niet aan! Hem laat ik geen kwaad doen. Dood mij, maar spaar hem!" Bauer was stom van verbazing. „Vergeef me, juffrouw", zei hij bevend van opwinding, „het is hartroerend, dat u mij zoo beschermt, maar wie bent u eigenlijk?" „Ik ben Sonja, je verloofde, Agenor". „Ik heb geen verloofde en ik heet niet Age nor, maar Ludwig". „Dus je verloochent me", riep het meisje heftig, „nu goed, dan heb ik er niets op tegen dat je hem doodt. Gorofsky. Maak 'm maar af, want hij staat ons geluk in den weg". Bauer greep in vertwijfeling naar zijn hoofd. „Zijn jullie krankzinnig, menschen? U stormt mijn woning binnen, wilt mij en uzelf doodschieten en deze jongedame, die mij zoo even nog haar verloofde noemde en mij als Agenor aansprak, beweert nu dat ik haar ge luk in den weg staWie bent u nu eigen lijk, en wat wilt u van mij?" „Uw vraag is volkomen gegrond, meneer", antwoordde een' der detectives vriendelijk, wij hebben ongetwijfeld uw belangstelling opge wekt. Als u wilt weten, wat er van de vijf dui zend banknoten, wat er van Sonja. Agenor en van Gorofsky geworden is, koop dan van ons het spannende boek „Moord en Doodslag om zijn Geld", de meest opwindende roman van alle romans, die met de scène begint welke wil zooeven de eer hadden voor u te spelen",

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6