W' 7 MENU VAN DE WEEK e* wee/ VERWUDER- .OVERTOLLIG VET Recepten BONDER D AG 20 JU EI 1939 H'A'AREEM'S DAG BE AD IB Interessante aanwinst voor het I.V.A. Knipselschrift over de Nationale Ten toonstelling van Vrouwenarbeid in 1898. Mevrouw A. Hudig—Löhnis, te Rotterdam een zeer bekende figuur, heeft het Internatio naal Archief voor de Vrouwenbeweging ver blijd met een interessant knipselschrift, be vattende alle artikelen, die destijds in de N.R.Ct. verschenen zijn over de Nationale Ten toonstelling van Vrouwenarbeid, te 's-Graven hage in den zomer van 1898 gehouden. Na zooveel jaar zijn de uitvoerige verslagen en beschrijvingen van voordrachten en per sonen. waarvan vele nu nog een bekende klank hebben, merkwaardige lectuur. Bij de beroemd geworden rede van dr. Catherine van Tusschenbroek over het tekort aan levens energie bij onze jonge vrouwen en meisjes wordt vermeld dat er bij dit keurig betoog stellig meer dan duizend menschen in de zaal waren, meerendeels dames. De geel en zwarte japon van de Amerikaansche gast, Mrs. Se- well. de bijzonderheden van de door den man- nelijken reporter afgekeurde reformkleeding zijn in deze krantenverslagen te vinden. Maar naast deze details die de couleur locale van veertig jaar geleden verschaffen, is deze aan winst interessant studiemateriaal ter beoor deeling van hetgeen na veertig jaar van de toen op zooveel punten zorgvuldig geformu leerde desiderata bereikt is. Volgens een be geleidend schrijven van de schenkster is er nog steeds beschamend veel te doen. Aan den anderen kant is ook veel verwezenlijkt, ter wijl sommige door de veranderde tijdsom standigheden mede zijn opgelost. Zoo is door de verbeterde volksgezondheid en volkswel vaart het toen belangrijke en uitvoerig be sproken vraagstuk van de opvoeding van 15.000 weesmeisjes, nu een kwestie van kleiner afmeting geworden. Een „hart"-elijk model, dat op een Londensche renbaan werd gedragen. Zondag: Lamslappen, Snïjboonen, Aardappelen Hangop met beschuit en suiker. Maandag: Dikke tomatensoep Pannekoeken met vruchtenmoes Dinsdag: Lendestuk, Slaboonen Aardappelen Rijst met bessensap. Woensdag: Rond vleesch, Stoofsla, Aardappelen Grutjes in zoete melk Donderdag: Gestoofde zeelt. Kropsla Aardappelen Havermoutpap Vrijdag: Rijst met eieren Komkommersla en kerrysaus Zaterdag: Groentesoep van beentjes Broeder met stroopsaus stem in 't kapittel hebben en in meer dan één geval hebben ouders van hun intuitie kunnen leeren! Een voorstel, heel vaak door de leid sters van kindertehuizen gedaan, om een toe komstig pensiongastje eerst eens een middag op visite te vragen, moet zeker met beide handen worden aangenomen, vooral als het eenigszins moeilijke of „éénkennige" kinderen betreft. Er kan niet genoeg op worden gewezen, hoe belangrijk het voor 't heele gezin is, dat de ouders bij 't vertrek de zekerheid hebben, dat al hun kinderen een heerlijke vacantie tegemoet gaan! WIE Deze hoed. die door de „koningin" van het strand te Long Beach wordt gedragen ,is van eenigszins gigantische afmetingen en kan bij »torm vermoedelijk wel eenige last ver oorzaken. Een charmant pull-overtje voor zomersche dagen Dit heerlijk ruimzittende modelletje is uit stekend geschikt bij een niet te gekleed costuumpje. Gemakkelijk en vlug laat het zich vervaardigen van bijna ieder materiaal waarmede maar gebreid kan worden. De hoeveelheden, die we er voor noodig hebben verschillen dan weieens wat, doch over het algemeen zal het ongeveer 250 gram bedra gen. De beschrijving, die hieronder volgt, is be stemd voor de maten 40, 42 en 44. Breiwerk is gelukkig nogal gewillig op dit punt. Voor een kleinere of grootere maat kunnen we de aangegeven handelingen wel volgen, doch zet ten dan in verhouding minder of meer steken op. In den tricotsteek wordt ons pull-overtje ge breid en op 2 naalden van 3 mm. dikte. Wat we nog meer noodig hebben zijn 4 aardige knoopjes. Vóór we beginnen te breien eerst even het recept voor den steek; de ruitvormige vlakjes worden verkregen door in schuin naar elkaar toe of uit elkaar loopende richting gaatjes te maken (omslaan 2 st. samenbreien of 2 st. samenbreien omslaan, naar het uitkomt). Het getal moet altijd oneven zijn, omdat het moet eindigen in één gaatje, dat dan weer meteen een begin is voor een nieuwe vlak- vorming, of de helft van de vlakken ernaast. Naar eigen keuze kunnen we groote of kleine vlakken nemen. We beginnen bij de punten van één gaatje en gesteld, dat we vlakken nemen van elf steken, dan zullen we steek 11 en 12 samen breien (en omslaan). Na deze naald averecht overgebreid te hebben, moeten we thans vóór en na het eene gaatje gaatjes breien en wordt het ruitje slechts 9 st. breed Na weer overbreien 7 st. enz., terwijl boven het begin- gaatje de ruiten weer aan breedteksteken zul len optellen, 't Is heel eenvoudig en onder het breien wijst de weg vanzelf. Met den rug wordt eerst begonnen: 106 st. worden opgezet en in 1 recht 1 averecht ge breid. Na 8 cM. hoogte meteen aan beide zijden van de naald één steek gemeerderd door in den buitensten steek 1 averechtschen 1 rechten steek te breien of omgekeerd. Dit wordt herhaald na elke 2 cM. Meteen na den boord wordt ook het ruitmotief ingezet, zoo als hierboven omschreven. Bij een hoogte van 23 cM. na den boord is het aantal steken gegroeid tot 128; we moeten dan aan weers zijden van de naald gaan meerderen, hetgeen hier thans gebeurt door eenvoudig de draad gedraaid om de naald te slaan. De volgorde is: 1 2 3 4 5 en 30 steken, waartusschen steeds een naald overbreien valt. Het gaatjespa troon wordt nu uitgebreid, dat wil dus zeggen dat we niet meer aan een nieuwe ruit begin nen. Verder gewoon in tricotsteek doorbreiend (recht aan de goede en averecht aan de ver keerde zijde van het werk) komen we ten slotte bij een totale hoogte van 50 cM. aan de halsuitsnijding toe. Deze is zeer eenvoudig te maken, doordat zij vierkant is. De middel ste 20 st. worden afgekant, zoodat de stand dan is 99 st. breien, 20 st. afkanten, 99 st. breien. Deel voor deel wordt nu nog 3 cM. verder gebreid, waarna alle steken op een re servenaald worden gezet. Dit was de rug; het voorpand is precies zoo. alleen wordt de hals dieper en krijgen we een overslag je te maken. Hiertoe breien we, on middellijk nadat de ruiten uitgebreid zijn, de naald aan de averechte zijde tot op het mid den en halen dan, aan de voorzijde van de andere helft, de lusjes van de eerstvolgende 4 steken op. Het werk is zoo doende meteen in 2 deelen gesplitst. We breien zoo verder en meteen met 't rugpand even, wanneer we de steken voor de halsuitsnijding moeten afkan ten, welke hier nog 6 cM. lager moeten zijn. dan die van den rug. De rechterhelft, waarbij de vier steken van het overslagje extra ge komen zijn. moet dus een afkanting van 24 st. krijgen. Na 9 cM. verder gebreid te hebben, worden de 99 st. met die van het rugpand aan de verkeerde zijde samengebreid en af gekant. Mouwen, halsuitsnijdingen en het overslagje worden met vasten omgehaakt, waarna de deelen aan de verkeerde zijde luch tig opgeperst worden met een vochtigen doek en een niet te heete bout. Pas hierna stikken we met fijne stiksteekjes en machinegaren de zijkanten dicht. NORA HANA. GOEDKOOP EN TOCH SMAKELIJK Een praatje over visch Visch is een voedingsmiddel, dat in vele ge zinnen één maal in de week gegeten wordt. Het zou niet verkeerd zijn, als dit door iedereen ge daan werd, en bovendien nog een keer extra! Vergelijkt men het vischverbruik in Nederland met dat in Engeland, dan bedraagt het hier 5 kg. per hoofd per jaar en in Engeland 26 kg. Visch heeft bijzondere eigenschappen. Ze be vat ongeveer evenveel eiwit als vleesch (pl.m. pet.) De vette soorten zooals makreel, haring, paling, bokking bovendien nog 1928 pet. vet. Verder verschillende vitaminen en zouten, zee- visch vooral jodium, dat ons tegen kropvorming behoedt. De hom en de kuit zijn evenals de vischlever rijk aan laatstgenoemde voedingsstoffen. Visch is licht en goed verteerbaar. Bij het ko ken valt visch spoedig uit elkaar, wat wijst op heel dun, gemakkelijk oplosbaar bindweefsel, dat niet door lang stoven (zooals b.v. runderlappen) zacht gemaakt moet worden. Na het eten van gekookte visch ontstaat wei eens gauw honger: dit komt, doordat de visch vlug verteert. Daarom is het goed na een visch- maaltijd een stevige toespijs te geven, die in dit bezwaar voorzien kan. Men rekent per persoon 22l/« ons visch, wat misschien veel lijkt, maar men moet rekening houden met den afval, die voor groote visch 30 pet., voor kleine 50 pet. bedraagt. De dure vischsoorten zijn wat voedingswaarde betreft niet beter dan de goedkoope. Voor kleine visch betaalt men over 't algemeen minder, wat zijn oorzaak vindt in den meerderen afval. Bij het koopen moet men opletten of de visch werkelijk versch is. De reuk is hier het beste controle-middel. Bedorven visch, of visch waar men aan twijfelt of ze nog goed is, moet nooit gegeten worden, daar visehvergiftiging doodelijk kan zijn. (Ook oppassen met gemalen visch in blik enz.) Het is aan te raden de visch dezelfde dag dat men ze koopt, klaar te maken. De meest bekende manie ren voor het bereiden van visch zijn: koken, bak ken en het stoven van een rest gekookte visch. Over 't algemeen wordt platvisch (schol, bot) gebakken, rondvisch (kabeljauw, wijting, schel- visch) gekookt. Toch smaken gebakken mooten schelvisch of wijting heel lekker, als men maar zorgt, dat de visch goed gaar is. Dit bereikt men door de mooten in olie eerst bruin te bak ken en ze dan op een zacht vuur gaar te laten worden tot de visch goed van de graat loslaat, als men dit voorzichtig met een vork probeert. Bij gebakken visch behoeft niet altijd botersaus gegeven te worden. Tomatensaus smaakt uitste kend bij gebakken visch en is in den zomer weer eens een goede afwisseling. Ingemaakte visch is door het conserveeren nog voedzamer geworden. Door het rooken en zouten is water onttrokken dus wordt de massa gecon centreerder. Bokking, haring en makreel behoo- ren tot de eiwitrijke en niet te dure voedings middelen, dus mogen bij de broodmaaltijden ze ker niet vergeten worden. Stokvisch (gedroogde kabeljauw) is door het drogen hard geworden en is daardoor, ook al is ze goed klaar gemaakt, moeilijker verteerbaar dan versche visch, waar mee echter voor gezonde, werkende menschen geen rekening gehouden behoeft te worden. Visch, in verschen of in gconserveerden toe stand is een voedingsmiddel, dat op allerlei ma nieren afwisseling kan brengen in onze maal tijden, dus zeker mede tot een van de belang rijkste levensmiddelen gerekend mag worden. Kinderen in de vacantie Gezinsproblemen van alle kanten bekeken. EER nadert de groote dag, waar we ons met een kneepje van angst in het hart hartelijk op verheugen! Vacantie! Alles spreekt ervan, alles stuurt er op aan! Voorbij mijn raam, langs den grooten verkeersweg, trekken reeds de kampeer ders met hun volgepakte fietsen, de touringcars van allerhand fatsoen vol lachende, kakelende vacantiegangers. Vacantie! Tooverwoord voor alle kinderen! Woord, glanzend van zon en doorwaaid van speel- sche zomerkoelte Vacantie; Tooverwoord voor alle werkende menschen, die ernaar snakken, eens een tijdlang vrij te zijn, los van alle verantwoordelijkheid. Maar voor de huisvrouw? Bergt het woord „vacantie" voor haar geen vreugde? Zeker, maar het is tevens telken jare weer een groot en zwaar probleem, dat zoo bevredigend mogelijk moet worden opgelost. De alleen staande man of vrouw kent deze zorgen niet! Die ziet zich enkel gesteld voor een schier oneindig aantal vacantiemogelijkheden, waaruit hij of zij de beste voor eigen gebruik moet kiezen. De béste.... opdat men zoo fit mogelijk straks zijn werk weer beginnen kan! Want dat we vergeten 't weieens is eigenlijk de bedoeling van iedere vacantie: kracht en frischheid op te doen voor de winter taak, die erop volgt. Voor de gezinsmoeder wordt de keuze veel en véél moeilijker, want zij moet in overleg na tuurlijk met haar echtgenoot rekening houden met zóóveel factoren! Ten eerste de vraag, gaan we allemaal samen met vacantie öf ouders en kinderen afzonderlijk? De eerste oplossing schijnt voor de hand te lig gen, tenminste als men te doen heeft met school gaande kinderen, op wie men zelf graag toezicht houdt. Het bouwen van de luchtkasteelen voor zoo'n gemeenschappelijke vacantie is een genot op zichzelf booze tongen beweren: het groot ste genot! en 't regelen van dien vacantietijd, de voorbereiding, het sparen ervoor als dit noodig is, kunnen een onderlinge band geven als wei nig andere levensgebeurtelijkheden! Besluit men nu, om gedurende Vader's vacan tie, die meestal niet veel langer dan veertien dagen of drie weken zau uitvallen, samen uit te gaan, dat zal het wel 't beste zijn, den tijd voor deze vacantie te kiezen vrijwel aan het eind van den langen vacantietijd der kinderen. Dan krijgt het gezinsuitstapje het cachet van „hoogtepunt" en de kinderen zullen, in afwachting hiervan, de voorafgaande weken waarin door logeerpar tijtjes over en weer nog heel wat afwisselin; kan worden gebracht gemakkelijk doorkomen. Psychologisch is dit dus beter dan met het „hoogtepunt?' te beginnen! En nu de gezinsvacantie zélf. Hier doemen wéér allerlei problemen op: waar gaan we heen, hoe zullen we de zaak in richten? Spelen de financiën in dezen geen rol, dan zijn alle problemen gemakkelijk op te lossen. We kie zen dan een mooi plekje uit, waar voor iedei wat leuks is gelegenheid tot fietsen, zwem men, wandelen, luieren en zoeken een ge zellig, comfortabel pension waar men „het klappen van de zweep kent", zoodat vooral moeder eens wat zorgeloos genieten kan. Er moeten in den vacantietijd voor de huisvrouw zoo weinig mogelijk zorgen zijn! Ze moet het gevoel hebben, dat al haar zwerven, spelen en uitgaan met de kinderen pleizier is, géén dwang' (wat een genot op zichzelf al, om veertien dagen lang niet te hoeven bedenken, wat we zullen eten!) Maar in de meeste gezinnen zal 't wel zoo zijn. dat wel degelijk moet worden omgezien naar de zuinigste manier om een vacantie in te richten. En dus zal het misschien alléén mogelijk zijn. samen uit te gaan, als men gaat kampeeren of een huisje huurt waar men zelf kookt. De kam- peermogelijkheden zijn in de laatste jaren in ons land zóó enorm uigebreid, dat elk gezin zeker wel een geschikte tent of tentencomplexje, en een plaats naar zijn zin vindt. Maar.moeder moet zich dan wél vooraf realiseeren, dat ze geen volledige vacantie moet verwachten. Het goed onderhouden van de tent, het in orde maken van de slaapplaatsen, het boodschappen doen en het eten koken valt niet mee! 't Beste zal dus in ieder geval zijn, dat 't heele gezin van tevoren gemobiliseerd wordt en ieder zijn eigen taak krijgt. Als alle werkzaam heden 's morgens vlug worden verricht kan de tent vroeg worden gesloten en kunnen excur sies in den omtrek beginnen! Want meestal zal wel bij 't kampeeren de bedoeling voorzitten, goedkoope maaltijden en nachtverblijf te heb ben en dan verder er zooveel mogelijk op uit te trekken. Iets anders is 't natuurlijk, als men aan zee kampeert. Men heeft dan het amusementsterrein vlak bij de deur. Moeder zal iets méér in beslag worden genomen door het bereiden van verfris- schingen den heelen dag door doch daarentegen minder op de kleintjes behoeven te letten, die aan zee een waar paradijs vinden! Zoodat haar „werkzaamheden" in beide gevallen ongeveer overeenkomen. Een kampeervacantie aan zee heeft inderdaad groote aantrekkelijkheden! Jammer alleen, dat veel van onze stranden bij goed weer zoo over bevolkt zijn! Er zijn echter zeer zeker ook gevallen denk baar, dat we verstandiger doen, de vacantie niet gezamenlijk door te brengen, 't Kan zijn, dat een echtpaar 't heele jaar zoo hard gewerkt heeft, dat ze een diepe behoefte gevoelen, er eens sa men voor een paar weken uit te zijn. Ieder voelt dit voor zichzelf het beste en 't is zeker niet ver standig een drukke vacantie mét de kinderen te forceeren, als men 't gevoel heeft, dat men nog veel vermoeider terugkomt dan men begon. De winterwerkzaamheden zullen hiervan ze ker de sporen dragen en het zal de goede stem ming in 't gezin niet ten goede komen. Als we dus na rijp beraad besloten zijn, ge tweeën met vacantie te gaan, dan rijst onmid dellijk het probleem: hoe krijgen we de kinderen goed, gezellig en niet te duur onder dak? Heel gemakkelijk is dit niet, zelfs niet, als 't geld géén rol speelt en zeker niet, als dit wel 't geval is. Natuurlijk zijn er .in alle streken van ons land aardige, prettige kindertehuizen, waar dames aan het hoofd staan, die er haar speciaal werk van maken, kinderen een goede vacantie te be zorgen. Heel wat kinderen brengen daar heerlijke we ken door, maarwe moeten een bepaald te huis eerst zelf leeren kennen, vóór we er onze kinderen heensturen. De prjjs zegt niet alles; in de eerste plaats moet de sfeer goed zijn voor onze kinderen. Om hierover te kunnen oordeelen, gaan we niet alleen zelf met de leidsters kennismaken, maar nemen als 't eenigszins mogelijk is de kin deren mee. Ook de kleintjes zélf moeten een- Sommige kinderen hebben uit ingeboren vrij heidsdrang een tegenzin tegen een „tehuis". Meestal wordt, wanneer ze eenmaal met de om geving bekend zijn, die tegenzin wel minder, maar toch kan hij bij bepaalde kinderen zóó sterk zijn, dat we niet willen doorzetten. Dit soort kinderen zijn meest onafhankelijke natu ren, die zich instinctief verzetten tegen het le ven in de „kudde". Heel vaak zullen ze de al lereenvoudigste vacantie, ergens in 'n klein dorp bij een oude tante of kennis, graag voor lief ne men, als ze maar „vrij" zijn. Voor hen moet een vacantieplekje worden uit- jedacht, waar ze stilletjes hun gang kunnen gaan en toch 't gevoel hebben, een welkome gast te zijn. Uitwisseling van kinderen kan hier vaak een uitkomst zijn, ook wanneer men om de kos ten van een kindertehuis moet afzien. Heel ge schikt is het, tijdig eens diverse vrienden en kennissen ook ouders van schoolgaande kin deren te polsen, hoe men deze logeerpartijtjes kan regelen, nog beter, als men een dergelijke uitwisseling kan bereiken tusschen vriendjes en vriendinnetjes, neefjes en nichtjes. Dit geeft, met wat geven en nemen, een maximum pret voor de kinderen en een minimum zorg en onkosten voor de ouders. Deze prettige, natuurlijke manier vermijdt medicijnen, gevaarlijk dieet, en ver moeiende oefeningen. Deze verpleegster verloor 25 pond overtollig vet op eenvoudige wijze door 's morgens bij het op staan een glas mousseerend Wex te neinen. ..Ik was ieelijk. opgeblazen, pafferig, bleek en kort ademig," schrijft zij. ,,Ik nam steeds toe in ge wicht. Ik probeerde alle mogelijke medicijnen met zeer weinig resultaat. Op zekeren dag probeerde ik Wex. Toen ik hiermee door ging, bemerkte ik- dat mijn vleesch steviger werd. Ik sliep ook veel beter. Ik ben nu 25 pond lichter geworden en mijn gezondheid is zeer vooruitgegaan." Mevr. M. W. Wanneer U Uw slank figuur wilt terugkrijgen, moet U doen als deze verpleegster. Neem Wex. het mousseerende zout met druivensapderivaten. Op veilige en aangename wijze vermeerdert Wex de levenskracht, zooals het overtollig vet vermin dert. Alle apothekers en drogisten verkoopen Wex in handige, apart verpakte hoeveelheden, een doos van 6 stuks voor 40 cent, of een groote fleach voor F 1.20. MOUSSEEREND v°Or «terd0rn DRUIVENZOyU (Adv. Ingez. Med.) Maaltijd voor 4 personen bestaande uit groentesoep van beentjes en broeder met stroopsaus. Benoodigdheden: soepbeentjes, 2 ons rijst, soepgroente, 8 ons bloem, 8 d.L. melk en water, gist. 2 ons krenten, 80 gr. margarine of boter, zout, 1 ons stroop. Groentesoep: Bereiding: De soepbeentjes wasschen met lauw water en opzetten met 2V2 L- water en wat zout. Pl.m. 3 uur zachtjes laten trekken en de bouillon door een doek zeven. De gewasschen rijst en de soepgroente toe voegen en Y\ uur laten koken. Broeder of poffert. De melk lauwwarm maken. De gist aanmen gen met een deel van de melk en in een kuil tje van de bloem gieten. De rest van de melk er bij doen en van uit het midden roerende een glad beslag maken. De schoongemaakte, gedroogde krenten en het zout door het beslag roeren en dat pl.m. 1 uur laten rijzen (bij de kachel of in lauw water). In een ijzeren pan de boter of margarine goed heet laten worden, het beslag er in gieten en de koek met de deksel op de pan zachtjes gaar en bruin la ten worden. Als de bovenkant droog is, de broeder keeren, zoo noodig nog wat vet toe voegen en den tweeden kant bruin laten wor den. Opdienen met stroop. Het vuur mag vooral niet te heet zijn. Op een petroleumstel heeft men niet te veel en een zeer gelijkma tige hitte. Rijst met eieren en kerrysaus, komkommersla (4 personen). 1 pond rijst, 8 eieren, 2 komkommers, 1 dB. olie, azijn, zout, peper, 1 ui, 4 blokjes, kerry, Y\ ons bloem 3/4 ons margarine .of boter. Bereiding: De rijst wasschen en met 1 L. water en zout in kranten gaar koken. De komkommers schillen en schaven, aanmaken, met zout, peper, olie en azijn. De eieren hard koken (10 minuten) pellen en halveeren. De ui snipperen en met kerry in de boter fruiten. De bloem toevoegen en langzaam de bouillon er bij gieten. De saus door laten koken. De rijst op een groote schaal, de eieren er op leg gen, de saus en de komkommers er bij ge ven. Frissche citroenen hebt u en houdt u, indien u een klein scheutje azijn op een schoteltje doet en de halve citroen met den doorgesneden kant naar beneden daarop legt.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8