li Arrestaties in Dantzig. Instantine Ex-Marxisten waren van plan gasfabriek te vernielen. Aztfxt DONDERDAG 20 JULI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Ontploffing kostte werkman het leven. Te Dantzig zijn omstreeks 20 perso nen gearresteerd, die lid zijn geweest van Marxistische organisaties. Zij wor den van hoogverraad beschuldigd. Zij hadden plannen om de gasfabriek van Dantzig te vernielen en andere daden van sa botage te plegen. De politie is hen op het spoor gekomen door een ontploffing, welke zich heeft voorgedaan in het huis van een werkman, waar door deze man en zijn vrouw gedood werden. Naar verluidt zijn wapens en springstoffen in het bezit van de thans gerresteerde personen gevonden. De politie verklaart verder, dat zij in contact stonden met buitenlandsche mogendhe den. De senaat van Dantzig heeft bevestigd, dat 20 personen wegens Marxistische activiteit ge arresteerd zijn. In Poolsche kringen verklaart men, dat het aantal arrestanten minstens hon derd bedraagt. Versterking van het politiecorps. Ten aanzien van de versterking der Dantzig- sche politie verklaren bevoegde kringen in Dantzig, dat men alleen tot burgers der_ vrije stad zijn toevlucht heeft genomen. De in de laatste weken aangeworven aanvullende politie- troepen worden door de Dantziger voorposten gesteld op 3000 tot 4000 man, die ondergebracht worden in bestaande kazernes en verschillende verbouwde scholen. Tankafweerstellingen. BERLIJN, (United Press). De versterking van het gebied der vrije Stad, zoo melden ons welingelichte kringen, gaat ook op dit oogen- blik rustig door. Tankafweer-stellingen worden op enkele wegen, die in de nabijheid der Pool sche grens gelegen zijn, ingericht, en een aan tal jeugdige Dantzigers van omstreeks 2021 jaar hebben opdracht gekregen zich te melden bij de rijksmilitaire autoriteiten in Dantzig, op bepaalde dagen in Augustus. Reizigers, die uit Dantzig komen, deelen mee dat opvallend veel meer SS en SA uniformen op straat worden gezien. In de laatste drie dagen is 5000 ton benzine en olie in de vrije stad aan gekomen en opgeslagen. In het nog steeds opgevoerde tempo der mi litaire activiteit brengt het derde rijk hetnvol gens politieke waarnemers tot een totaal van 2.000.000 man tegen eind Augustus. Terwijl in de vrije stad Dantzig de militaire activiteit koortsachtig is, aldus onze correspon dent daar, neemt de werkelijke spanning tus- schen Duitschland en Polen weinig af in het gebied der stad. Symptomen daarvan zijn bijv. de aankomst van een Poolsche motorboot der marine in de haven van Dantzig, onaangenaam heden tusschen Poolsche en Duitsche visscherij- firma's in de baai, de berichten dat de Poolsche autoriteiten zich zouden verzetten tegen de ge bruikelijke hulp bij' het oogsten, welke anders door Poolsche onderdanen wordt verleend. Militair attaché aangehouden. De Poolsche commissaris-generaal te Dantzig heeft bij den senaat van de vrije stad gepro testeerd tegen de wijze waarop kolonel Sobo- cinski, militair attaché bij de Poolsche militaire missie in Dantzig is behandeld. De kolonel en zijn vrouw reden in een auto langs de kust. Zij wer den aangehouden door de politie van Dantzig, die hen zeven uur te Bohnsack heeft vastgehou den. Toen Sobocinski, na zijn invrijheidsstelling te Dantzig was teruggekeerd, werd hij opnieuw gearresteerd en aan een verhoor onderworpen. Duitsche persaanvallen heftiger. De laatste 24 uur zijn de aanvallen van de Duitsche pers op Polen weer menigvuldiger ge worden, zonder twijfel tengevolge van het be zoek van generaal Ironside aan Warschau. Onder de bevolking van Berlijn doen niet te controleeren geruchten de ronde over de span ning van de komende weken. Naar men zegt Geschil tusschen Ecuador en Peru. Quito, 20 Juli (Havas)De kanselarij van Ecuador publiceert een communiqué, waarin wordt geprotesteerd tegen een communiqué van de "kanselarij van Peru, volgens hetwelk soldaten van Ecuador manschappen van de Peruaansche civiele garde hadden aange vallen. In het communiqué van Ecuador wordt ge preciseerd, dat het incident zich heeft voor gedaan te Aguas Verdes (district Haraguillas) dat rechtens en feitelijk toebehoort aan Ecua dor, daar de Rio Z a rum ill a de grens vormt en de manschappen van de Peruaansche civiele garde te dezer plaatse vier soldaten uit Ecua dor aanvielen. De gezant van Ecuador te Lima heeft in structie ontvangen bij de kanselarij van Peru te protesteeren. Overigens zijn bij het incident, naar de Ultimas Noticias meldt, geen dooden gevallen. Chinccsche aanval op Swatau. De Chineesche troepen hebben een aanyal op Swatau ingezet om te pogen deze stad op de Japanners te heroveren. In buitenlandsche kringen gelooft men niet dat de Chineezen veel succes zullen hebben. Op het oogenblik wordt fel gestreden in het Zuidwesten van Sjansi. De Chineezen hebben naar verluidt, 20.000 man versterking over de Gele rivier naar Sjansi gezonden. Het Japansch-Russische grens incident. Gisteravond is generaal Isogai Rensuke. die uit Mansjoekwo naar Tokio is geroepen om ver slag uit te brengen van het incident bij Nomon- han, per vliegtuig te Tokio aangekomen. De generaal, die het bevel voert over het Kwan- toenleger, heeft verklaard dat dit leger bereid is het hoofd te bieden aan de gevolgen van het incident. Aan de pers deelde hij mede, dat hoe wel de Sovjet-Mongoolsche troepen uit het be twiste grensgebied zijn verdreven, zekere elemen ten hardnekkig invallen blijven doen. zijn voor 6 Augustus auto's en vrachtauto's ge- requireerd. Vermoedelijk vinden deze berichten hun oorsprong in de oefeningen van de luchtbe scherming, welke einde Juli in Berlijn worden gehouden. Poolsch protest. Het Poolsche commissariaat te Dantzig heeft in een brief aan den Senaat geprotesteerd te gen het veelvuldige en ongerechtvaardigde ont slag van Poolsche arbeiders op de scheepswer ven en tegen aanslagen op het Poolsche recht tot douanecontrole aan de grens van Oost- Pruisen door belemmering van den arbeid der inspecteurs. MIJN VERSTOKEN VAN ELECTRICITEIT 1200 arbeiders werkloos onder den grond. DE LUCHT WORDT SLECHTER. De kabel, welke de electrische cen trale te Luik verbindt met den trans formator van de steenkolenmijn Lim burg-Maas, is over de geheele lengte, 1500 meter, door brand vernield. De steenkolenmijn is hierdoor ge heel van stroom verstoken en 1200 ar beiders bevinden zich werkloos onder den grond. Volgens de laatste berichten begint beneden in den mijn de lucht slecht te worden. De mijnwerkers hebben zich beneden aan de schachten verza meld en de directie van de mijn poogt hen van dranken te voorzien. Vrijdag weer een onderhoud Craigic—Arita. Craigie heeft gistermiddag opnieuw een on derhoud gehad met minister Arita. Dit ge sprek heeft een uur en twintig minuten ge duurd. Vrijdag zal een nieuwe bijeenkomst worden gehouden. Het ministerie van buitenlandsche zaken van Japan verklaart, dat de verdaging tot Vrijdag dient „om gelegenheid te geven voor verdere overweging". De blokkade van Tientsin. In verband met de moeilijkheden, welke voor den scheepvaart zijn gerezen door de blokkade van de Fransch-Britsche nederzetting te Tientsin hebben de Japanners besloten een nieuwe kade aan te leggen in de voormalige Russische nederzetting. Deze kade zal een lengte van 390 meter krijgen en zal met een spoorweg worden verbonden met Keing en Moekden. De repatrieering van Duitschers uit Zuitl-Tirol. De Duitsche pers zwijgt over het repatrieeren van de Duitsche minderheid in Alto Adige. Officieus wordt vernomen, dat reeds door het Duitsche emigratie-bureau deskundigen naar Zuid-Trol zijn gezonden om met de Italiaansche autoriteiten te spreken over repatrieering van de 220.000 Duitschers. Eerst zullen de acht tot tienduizend Duitsche staatsburgers uit Zuid-Tirol teruggeroepen wor den en vervolgens zullen de 220.000 Duitschers, wier voorouders reeds eeuwen in dit gebied woonden, repatrieeren. De propagandadiensten hebben nog geen poging gedaan om het Duitsche publiek de reden van dezen „vrijwilligen" uit tocht uiteen te zetten. In Duitsche politieke kringen onderschat men het offer van Duitsch land in deze zaak niet en men vraagt zich af, wat de tegenprestatie van Italië zal zijn. Men veronderstelt, dat deze zal bestaan uit een on voorwaardelijk steunen van de Duitsche eischen inzake Polen. Zwitsersche gezant ontvangt verzekeringen. De Zwitsersche Bondsraad heeft een rapport aangehoord van Motta over de besprekingen tusschen het Zwitsersche gezantschap in Rome en de Italiaansche regeering over de uitwijzing van Zwitsersche onderdanen uit het ge annexeerde Tirol. Den Zwitserschen gezant zijn twee verzekeringen gegeven: Alle Zwitsers, die uit Tirol zullen moeten vertrekken, zullen be hoorlijke schadevergoeding krijgen en zij zullen in geen enkel geval minder goed behandeld wor den dan Duitsche onderdanen. In regeeringskringen constateert men na deze besprekingen een ontspanning in de betrekkin gen tusschen beide landen. De kwestie der arrestatie in Italië van den kolonel uit Tessino, Albisetti, die het normale verloop heeft, is ech ter nog niet opgelost. Prins Paul ridder van den Kousehand. De Koning van Engeland heeft Prins Regent Paul van Zuid-Slavië verheven tot ridder in de orde van den kouseband. Duitsche in- en uitvoer gestegen. De Duitsche buitenlandsche handelsomzet- ten zijn volgens de officieele handelsstatistiek in de maand Juni zoowel in den in- als den uitvoer gestegen. De invoer bedroeg in Juni 443.4 millioen rijksmark tegen 439.5 millioen in Mei, De uitvoer bedroeg 537.5 millioen rijks mark of 52,2 millioen mark meer dan in Mei. De Duitsche buitenlandsche handelsba lans wijst over Juni een uitvoeroverschot van 94.1 millioen Rijksmark aan. hetgeen meer dan het dubbele is dan in Mei. Voornamelijk het overzeesche handelsverkeer leverde voor Duitschland een actief saldo op. In het handelsverkeer met Europa is vooral de invoer uit Italië, Groot-Brittannië, Honga rije en Nederland gestegen, terwijl de invoer uit Roemenië. Griekenland en Turkije is ge daald. Wat den Europeeschen uitvoer betreft, was deze vooral naar Groot Brittannië, Tur kije, Nederland, Italië en Zweden in Juni hoo- ger dan in Mei. De uitvoer naar Polen, Zwit serland en Frankrijk liep achteruit. Het moderne pijnstillende middel 't is van »3ayei« (Adv. ingez. Med.) Engelsclie begrootingsdebatten verkort. „Wij beleven abnormale periode", aldus Chamberlain. Het Lagerhuis heeft de motie van Chamber lain beperking van het aantal dagen voor de begrootingsdebatten tot 16 aangenomen met 208 tegen 147 stemmen. Greenwood en Sinclair hadden zich verzet en betoogd, dat er nog vele belangrijke kwesties te behandelen waren, al vorens het huis op reces zou gaan. Sinclair noemde vooral de onderhandelingen met Rus land. Chamberlain heeft bij het indienen van de motie, o.m. gezegd: „Wij beleven een abnormale periode, waarin de regeering het van tijd tot tijd noodig moet achten maatregelen van groote urgentie in te dienen, welke bij den aanvang van de zitting niet verwacht werden". Chamber lain verklaarde voorts te hopen, dat hij een motie zal kunnen indienen om het Lagerhuis op 4 Augustus"met reces te doen gaan. Steun aan de Britsche scheepvaart. De minister van handel, Stanley, heeft giste ren in tweede lezing de wet tot steun aan de Britsche scheepvaart besproken. Hij zeide, dat de koopvaardij niet alleen wenschelijk is ir. vredestijd, doch een levensbehoefte in tijd van oorlog, terwijl binnen korten tijd een oorlog kan uitbreken. Geen regeering zou in dit geval de industrie niet met subsidies te hulp komen. Sprekende over de internationale samenwer king zeide de minister dat deze zal worden nage streefd, doch deze samenwerking moet niet gaan ten koste van de Britsche scheepvaart alleen. Internationale samenwerking wil zeggen, dat andere landen ook offers moeten brengen. Nader wordt vernomen: Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp inzake steun aan de Britsche scheepvaart in tweede lezing aangenomen. Het wetsontwerp tegen gewelddaden. Het wetsontwerp tot verhindering van het plegen van gewelddaden is in het Lagerhuis ingediend en in eerste lezing behandeld. Het wetsontwerp heeft de bedoeling de ter reur van het Iersche republikeinsche leger te bestrijden en verleent drastische volmachten en stelt strenge straffen vast. Het leger wordt ech ter niet illegaal verklaard. De tijdsduur van de wet bedraagt twee jaar. De minister van bin- nenlandsche zaken krijgt de bevoegdheid order te geven tot uitzetting van personen, die twin tig jaar of korter in Groot Brittarinië gevestigd zijn en die betrokken zijn geweest bij de voorbe reiding van of het aanzetten tot daden van ge weld, welke de bedoeling hebben invloed uit te oefenen op de publieke opinie of de regeerings- politiek ten aanzien van de Iersche aangelegen heden. Het binnenkomen van dergelijke per sonen kan verhinderd worden. Personen, die trachten de uitzetting te ontduiken, kunnen worden veroordeeld tot vijf jaar dwangarbeid of tot drie maanden bij summier bewijs. Ook kan een register van verdachten worden ingesteld. De wet geldt voor personen, afkomstig uit welk deel van Ierland ook. Men hoopt, dat het ont werp aan het einde van de volgende week ge heel afgehandeld zal zijn. Internationale conferentie te Küssnacht. Nederlandsche deelnemers aan het woord. ZURICH, 20 Juli. (A.N.P.) Dezer is te Küssnacht bij Zürich de elfde conferen tie gehouden van de internationale unie van jonge liberale, radicale en democratische ver- eenigingen. De conferentie was druk bezocht. Uit negen landen waren ongeveer tachtig ge delegeerden aanwezig. Er waren vertegenwoor aigers uit Engeland, België, Denemarken, Frankrijk, Luexemburg, Nederland, Zwitser land en Zweden. Uit Nederland waren twee organisaties vertegenwoordigd, nl. de Bond van Jong-Liberalen en de Vrijzinnig Demo cratische Jongeren Organisatie. Reeds op de eerste zitting ontstond een le vendige discussie. Miss F. L. Josephy (Enge land) had hierin gesproken over: „De opvoe ding van de jeugd tot de verantwoordelijk heid van staatsburger". Zij verdedigde in ver band hiermede een opvoedingssysteem, zoo als dat o.a. in Denemarken in toepassing wordt gebracht in de volkshoogescholen en daarnaast bepleitte zij het nemen van een aantal maatregelen op economisch en sociaal gebied, zoodat ieder een economisch belang zou krijgen bij de verdediging der democra tie. De vertegenwoordigers van de Vrijzinnig Democratische Jongeren, voor wie spraken de heeren Theunissen en Wolff, stelden zich ge heel achter de inleidster. maar de delegatie van den Bond van Jong-Liberalen verklaarde bij monde van haar leider, Drs. H. A. Kort hals uit Rotterdam, dat dezen weg zeker niet bewandeld dient te worden. Drs. Korthals zei de in de eerste plaats een tegenstrijdigheid te zien in de door miss Josephy voorgestelde maatregelen. Het treffen van allerlei sociale voorzieningen en de verlaging van de kosten van levensonderhoud is niet tegelijk moge lijk. Hier moet een keus gedaan worden. Maar voorts achtte spr. het volkomen on juist de democratie te beschermen door de be volking te paaien met allerlei beloften. Men is dan op een weg gekomen waarvan het einde niet is te zien. De democratie is een regeeringsvorm en haar verdedigen moet geschieden door te wij zen op de rechten en plichten die het volk in dit stelsel heeft. Dit is in Holland in de laat ste jaren geschiedt en met goed succes. SULTAN VAN MAROKKO HUISTOE De sultan van Marokko is uit Marseille naar Casablanca vertrokken. Göring bezichtigt de Westelijke fortificaties. BERLIJN, 19. Juli. Havas). Göring maakt een tocht over de Duitsche kanalen en rivieren in het westen. Hij is in Wiesbaden aangekomen, vanwaar hij vertrokken is voor een bezichti- gingstocht langs de Westelijke versterkingen. In het bijzonder interesseerde hij zich voor de luchtafweerinstallaties. Vervolgens is hij naar Mannheim doorgereisd. King Hall blijft de gemoederen bezig houden. BERLIJN, 19 Juli. (Havas) King Hall blijft een eerste plaats innemen in de Duitsche bla den. Met sensationeele opschriften kondigt de VÖlkischer Beobachter zijn lezers nieuwe ont hullingen over King Hall aan. Het blad heeft een onderzoek ingesteld naar het vroegere jour nalistieke optreden van den Engelschen dagblad schrijver en besluit daaruit, dat hij een vijand van Duitschland is, die zich onder een vriend schappelijk mom aan het Duitsche volk voor doet. Het orgaan baseert deze meening vooral op het feit, dat King Hall in 1938 de vorming had bepleit van een kabinet Churchill-Eden- Sir Archibald Sinclair. Het verwijt hem tevens uittreksels te hebben gepubliceerd uit Duit sche liederen, bestemd voor de jeugd, om te be wijzen, dat de Duitsche kinderen in een bar- baarsch militairisme worden opgevoed. „King-Hall-brieven het onderwerp van ernstige besprekingen". Belangstelling der Duitschers voor buiten landsche kranten en radio-uitzendingen zou toegenomen zijn. United Press meldt uit Berlijn: Thans zijn ongeveer 40.000 King Hall-brie ven in drie series in vele en zeer uiteenloopen- de Duitsche kringen ontvangen. Personen, die over een grooten kennissen kring beschikken hebben vernomen dat deze brieven het onderwerp van ernstige bespre kingen zijn niet alleen onder de intellectuee- len, aan wie de brieven in het bijzonder ge richt zijn, doch onder alle lagen der bevol king. Het effect van deze brieven is dat de vrees voor een mogelijken oorlog onder de ontvan gers ervan alsmede onder hun vrienden nog is toegenomen. In dezelfde mate is de belang stelling voor de buitenlandsche couranten toegenomen, terwijl eenige doorgaans goed in gelichte personen het aantal Duitschers, dat momenteel 's avonds naar de radiouitzendin gen van Engeland luistert op verscheidene honderdduizenden schatten. De politie is tot nu toe slechts in staat geweest een zeer klein aantal van deze King-Hall brieven te onder scheppen, daar deze aan de enveloppen niet te herkennen zijn. sommige zijn met de hand met inkt of potlood geschreven, andere met de schrijfmachine in verschillende soorten, kleuren en grootten van enveloppes. Het vluchtelingenvraagstuk. De voorzitter en de ondervoorzitters der in- tergouvernementeele commissie voor het vluchtelingenvraagstuk hebben onder leiding van lord Winterton op het ministerie van financiën te Londen vergaderd. De intergouvernementeele commissie zal vanmiddag om vier uur op het foreign offi- ceel bijeenkomen. Bergbeklimmers omgekomen. In de omgeving van Martigny is een En- gelsch toerist van eenige honderden meters hoogte op de rotsen gevallen en om het leven gekomen. Twèe broers uit Zürich zijn bij het bestijgen van den Matter horn omgekomen. Duitsche vrouwen weer naar kantoor! De arbeidersschaarschte dwingt de nat. soc. autoriteiten steeds meer de vervanging van man lijke door vrouwelijke werkkrachten in alle be roepen. waar dat mogelijk is, onder oogen te zien. Deze toestand is lijnrecht in strijd met de eertijds door de nat. soc. leiders opgestelde be ginselen, volgens welke de vrouw zich uitslui tend behoorde bezig te houden met gezinswerk. De theorie heeft voor de noodzaak moeten wij ken. Zoo wordt het percentage vrouwelijke be dienden op de kantoren steeds hooger. Van de 400.000 personen, werkzaam in banken en ver zekeringsbedrijven zijn 102.000 vrouwen. De or ganen der nat. soc. partij trachten vrouwen en meisjes over te halen zich aan nuttigen arbeid voor het volle te wijden en geen tijd te verspillen met dingen van secundair belang. De „VÖlki scher Beobachter" publiceert o.m. een artikel, getiteld „Van de piano naar de schrijfmachine", waarin kantoorwerk levendig aangeraden wordt aan de Duitsche vrouwen. „De pianiste zal com mercieel secretaresse worden, de vroegere too- neelspeelster wordt boekhoudster, de beeld houwster wordt cartograaph", zoo schrijft het blad. De vrouwlij ke arbeidskrachten worden trouwens niet beperkt tot de kantoorberoepen. Binnenkort zullen in de meeste groote steden in Duitschland op de tram conductrices staan. Chamberlain over de onder handelingen in Moskou. In het Lagerhuis heeft Chamberlain in antwoord op een vraag naar de onderhan delingen in Moskou verklaard, dat de Britsche en Fransohe ambassadeurs Maandag een nieuw onderhoud hebben gehad met Molostof Hun rapport wca-dt thans bestudeerd door de Britsche regeering In overleg met de Fransche regeering. Het Labourlid Dalton vroeg vervolgens of een overeenkomst tengevolge van al deze in structies en rapporten nader tot een resultaat was gekomen dan een week geleden. Chamberlain zeide: „Wij hebben stellig nog geen overeenkomst". Op de verdere vraag, of hij beschikte over inlichtingen betreffende een voorstel tot een leening van 25 millioen pond sterling, door de Duitsche regeering te verleenen. antwoordde Chamberlain ontkennend. Op de vraag, of hij verwachtte, dat de onderhandelingen tijdig zouden worden afgesloten en nog een aan kondiging in het Lagerhuis te doen, voor dit op reces gaat, antwoordde Chamberlain, dat hij hoopte dat zulks het geval zal zijn. Buitengewone bijeenroeping van het Congres in tie V. S. Ingeval van een Europeesche crisis. De secretaris van het Witte Huls heeft tegenover verslaggevers verklaard, dat een buitengewone zitting van het Congres zal worden bijeengeroepen, indien zich in Europa een crisis voordoet. Stephen Earley, perssecretaris van Roose velt. zeide ,dat het besluit tot uitstel van de beraadslagingen over de neutraüteitswet- geving beteekent. dat de president gedwon gen zal zijn het Congres in bijzondere zitting bijeen te roepen, indien het tusschen dit oogenblik en Januari tot een Europeesche crisis zou komen, Hij voegde hieraan toe, dat alle berichten van de diplomatieke vertegen woordigers en de inlichtingendiensten wijzen op de mogelijkheid van een dergelijke crisis. Op de vraag, of Roosevelt bij zijn aan staande reis door de Westelijke staten zich ten aanzien van de neutraliteitskwestie tot het volk zou wenden, antwoordde de secre taris: ..Van één ding ben ik zeker: dat de president, zoolang he"t congres niet bijeen is, vuriger dan ooit zal bidden, dat het niet tot een nieuwe crisis in Europa moge komen". Intusschen schijnen eenige tegenstanders van Roosevelt volledig voorbereid te zijn op een debat over de neutraliteit ten overstaan van de publieke opinie. Senator Johnson zeide tot de pers: „Indien de president zich tot het volk wendt, zullen wij dat ook doen en wel met de leuze: „Dit land wenscht geen oorlcg". PORTUGEESCIIE MILITAIRE MISSIE UIT LONDEN VERTROKKEN De militaire Portugeesche missie der genie, onder leiding van kdi. Souza Macedo, is uit Londen in Parijs aangekomen, waar zij eenige dagen zal blijven. PROGRAMMA VRIJDAG 21 JULI HILVERSUM I. 1875 en 414,4 M. 8.— VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA 12.— AVRO 4.— VARA 7.30 VPRO 9.— VARA 10.40 VPRO 11.00—12.00 VARA. 8.Gramofoonmuziek (Ca. 8.16 Berichten) 10.Morgenwijding 10.20 Orgelspel 10.50 Decla matie 11.10 Gramofoonmuziek 11.15 VARA-Or- kest. 12.Gramofoonmuziek (ca. 12.15 Berich ten) 12.30 AVRO-Amusementsorkest 1.15 Gra mofoonmuziek 1.30 Orgelspel 1.50 Disco-cau serie 2.35 Ensemble Jonny Kroon. 3.Voor de vrouw. 3.20 Vervolg concert 4.Gramofoonmu ziek. 5.Voor de kinderen 5.30 Esmeralda en gramofoonmuziek 6.28 Berichten. 6.30 Letter kundig overzicht 6.50 Gramofoonmuziek 7. VARA-Kalender 7.05 Cyclus „Reizen en trekken" 7.23 Berichten ANP 7.30 Berichten 7.35 „Het Evangelie en de dichter", causerie 8.Piano voordracht 8.30 Lezing „Een en ander over de sociale, economische en cultureele opbouw van Zwitserland" 9.Reportage 9.20 Dansmuziek (gr. pl.) 9.30 Radiotooneel 9.45 Fantasia 10.00 VARA-koor en -orkest en solist. 10.30 Berichten ANP 10.40 Avondwijding. 11.Gramofoonmu ziek. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.) 11.5512.Gra mofoonmuziek. HILVERSUM H, 301,5 M. Algemeen programma verzorgd door de KRO. 8.009.15 Gramofoonmuziek (Om ca. 8.15 Be richten 10.Gramofoonmuziek 11.30 Bijbel- sche causerie. 12.Berichten 12.15 Gramofoon muziek. 12.50 Paul Wijnappel's strijkensemble (1.001.20 Gramofoonmuziek 1.50 Gramofoon muziek 2.Orgelconcert 3.Gramofoonmuziek 4.30 KRO-Melodisten en solist (4.555.05 Gra mofoonmuziek) 5.30 KRO-orkest 6.Land- en tuinbouwcauserie 6.20 KRO-orkest (ca. 6.30 Be richten) 7.Berichten 7.15 Causerie „Hoe staat het met de werkloosheid?" 7.35 Gramofoonmu ziek. 7.45 Causerie „Oude rijwielplaatjes bij vrachten schenken velen nieuwe levenskrachten." 8.Bericht ANP 8.15 KRO-Melodisten en solis ten. 9.Radiotooneel 9.35 Gramofoonmuziek 9.45 KRO-orkest 10.30 Berichten ANP 10.40 La- jos Veres en zijn Hongaarsch orkest. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 RL 11.05 Gramofoonmuziek 11.50 „The Four Sin gers" 12.10 Orgelconcert 12.35 Al Collins' dans- orkest 1.20 „Empire Exchange", causerieën 1.35 Cello en piano. 2.20 Gramofoonmuziek 2.35 Har ry Fryer en zijn orkest 3.20 Vocaal concert 3.50 Causerie „Flying time: Aerobatics" 4.05 Mi litair orkest 4.50 Gramofoonmuziek 5.20 Het Norbert Wethmar-trio. 5.50 Gramofoonmuziek 6.20 Berichten 6.50Weekend-praatje 7.Parle mentair overzicht 7.15 BBC-orkcst en solist 8.05 Radiotooneel 9.20 Berichten 9.50 Fred Ballerini's dansorkest en solisten 10.35 Het Virluoso-blaas- kwintet 11.29 Jack Harris' orkest en solisten. 11.50 Gramofoonmuziek 12.1512.20 Berichten RADIO PARIJS, 1648 M. 11.20 Bailly-orkest 12.30 Zang. 1.10 en 1.45 Eddie Foy's orkest. 2.05, 2.35 en 3.05 Gramofoon muziek 3.35 Pianovoordracht 4.35 Gramofoon muziek 4.50 Pianovoordracht 5.25 Trio Maillard- Verger. 7.20 en 8.25 Gramofoonmuziek 8.50 Li teraire uitzending 11.2012.50 Nachtconcert m. m. v. solist. KEULEN, 456 RL 6.50 Gramofoonmuziek 7.35 Herm. Hagesteldt's orkest. 12.20 Omroeporkest 2.39 Populair con cert 4.20 Edwin Schafferis kapel en gramofoon muziek 7.20 Gramofoonmuziek 8.30 Omroepkoor en -orkest. Omroepkleinorkest en solisten 11.00 Omroeporkest en solisten 12.20—3.20 Omroep- Amusementsorkest, Omroepkleinorkest en so listen. BRUSSEL, 322 RI. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Omroepdansor- kest 1.502.20 en 2.35 Gramofoonmuziek 3.35 Trio Jef Alpaerts 4.20 Gramofoonmuziek 4.50 Reportage 5.29 Pianovoordracht 5.50 Belgisch vocaal trio. 6.25 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroep- dansorkest 7.45 Gramofoonmuziek 8.20 Omroep- symphonie-orkest en solist 10.30 Reportage 10.40 12.20 Gramofoonmuziek BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek 12.50 Het Albert Sy- kés-orkest. 1.50 Gramofoonmuziek 2.20 Piano voordracht 2.50 Uitzending, gewijd aan de Ne gen Provinciën. 4.20 Gramofoonmuziek en repor tage. 5.20 Jo Bouillon's orkest en „The Rectors" 6.29 Uitzending, gewijd aan de Congo. 7.05, 7.35, 8.20 en 8.45 Gramofoonmuziek 8.50 Concert mmv. solist. In de pauze: Gramofoonmuziek 11.— Gra mofoonmuziek 11.05 Jo Bouillon's orkest en „The Rectors" 11.3512.20 Gramofoonmuziek DEUTSCHLANDSENDER 1571 RI. 8.35 Populair solistenconcert 9.10 Radiotooneel met muziek (opn.) 10.20 Berichten 10.40 Repor tage 10.50 Fluit en cembalo 11.05 Berichten 11.20 12.20 Omroeporkest en solisten (opn.)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9