Avontuur in Venezuela Zwaar werk in den Tour de France. De Belg Vissers De Spoorwegtentoonstelling te Amsterdam in aanbouw. 168 jonge werkeloozen zijn De Kaagweek is Vrijdag begonnen met de eerste Wed- in actie bij het beklimmen der steile hellingen in de hierbij te werk gesteld. Het emplacement in wording strijden. Er was weiniq wind. Een der reqenboqen in actie etappe Pau-Toulouse J 3 3 3 Dr. H. Colijn terug in zijn woning aan de Stadhouderslaan te den Haag na het onderhoud met H. M. de Koningin, dat hij Vrijdag op den Ruigenhoek had Tot besluit van zijn tweedaagsch bezoek aan Zuid Limburg bezichtigde Z. K. H. Prins Bernhard Vrijdag de Staatsmijn Maurits te Lutterade. De Prins inspecteert de reddingbrigade. Inzet: na een ondergrondsch bezoek van twee uur weder een monumentale versiering opgericht in verband met de aanstaande blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin, waarbij de Dam weer het middelpunt van feestelijke manifestaties zal zijn Doodvermoeid arriveert Vietto in het stadion te Toulouse, na het bezit van de gele leiderstrui in den Tour de France met succes verdedigd te hebben Journalisten tracht ten tervergeefs iets te weten te komen, toen dr. H. Colijn Vrijdag een lang durig bezoek aan H. M. de Koningin opden Ruigenhoek bracht. De wagen reed door r FEUILLETON Naar het Amerikaansch van R. H. DAVIS. (Nadruk verboden.) 8) In het hotel vond hij Peter verlangend op tiem wachten en na zich in hun kamer te heb- oen opgesloten, hielden de twee samenzweer ders krijgsraad. Uit wat de consul zich had la ten ontvallen, waren Roddy een paar dingen die hij niet wist, duidelijk geworden. Alvarez had de Forrester Construction Company, of liever, zijn vader, niet betaald voor het werk dat zij in die twee jaar hadden gedaan. Zijn vader had zich, om zijn geld te krijgen, inge laten met een of ander plan om Alvarez ten val te brengen en iemand die zich zou houden aan de vroegere overeenkomst, in zijn plaats president te maken. Die „iemand" zou Rojas kunnen zijn. maar het zou ook een ander kunnen wezen. Want zooals Peter opperde: de Construction Company zou misschien lie ver een candidaat naar den presidentstitel steunen, die, al was hij dan niet zoo gezien bij de bevolking van Venezuela, vermoedelijk meer geneigd was het oor te leenen aan de wenschen van de F. C. C. Ze zou misschien ook de voorkeur geven aan iemand, die jonger was dan Rojas. iemand die gemakkelijker on der controle gehouden kon worden, waar schijnlijk ook iemand, die een beetje minder geweten had! Bovendien zou de F. C. C. waar schijnlijk een candidaat steunen, waarmee 2e dftep'ijks voeling kon houden en niet een man die, al mocht hij eens de afgod van het volk zijn geweest, in de laatste twee jaar be graven was geweest in een muffen kerker, van ieder contact met de buitenwereld afge sloten. Hoe langer zij over de kwestie spra ken, hoe meer zij ervan overtuigd waren, dat Rojas niet de man was voor wie de F. C. C. dit complot op touw had gezet. Als Rojas niet door de F. C. C. is uitgeko zen, redeneerde Roddy, zal 't hun niets kunnen schelen of hij vrij is of in de gevangenis zit. Maar als Rojas wèl de candidaat is die door vader gesteund wordt, hoe eerder hij dan uit de gevangenis is, hoe beter. In elk geval voeg de hij er bij met het luchtige fatalisme van iemand, wiens besluit is genomen, als het mijn vader twee millioen dollar moet kosten omdat jij en ik een ouden man gaan bevrij den, dan moet hij in hemelsnaam die twee millioen dollar er maar voor over hebben. Hij heeft genoeg te eten! En na tot deze conclusie te zijn gekomen, stelde Roddy voor dat zij als onschuldige toe risten de stad zouden gaan verkennen en van de verte uit probeeren zouden een indruk te krijgen van het huis van Senora Rojas. Dus huurden zij een rijtuig en zeiden den koetsier, dat ze de belangrijkste dingen van de stad wilden zien. Maar er zijn in Willemstad heelemaal geen belangrijke dingen, monumentale gebouwen of zoo iets. Het is de stad zelf, die beziens waardig is. Er is geen tweede haven in de heele wereld, die op Willemstad lijkt. De stad is klein en dicht op elkaar gebouwd. Er is 'n popperig gouvernementspaleisje. De stad is geverfd in alle primaire kleuren en al valt er in Curasao zelden of nooit regen, zij is altijd zoo schoon alsof er een minuut geleden een voorjaarsre gentje op was gevallen en zij daarna in de zon te drogen was gelegd De Sint Annabaai de haven van Willemstad, heeft meer van een kanaal dan van een baai. Als er een schip bin nenvaart. kan de kapitein van de brug af on geveer zien wat de menschen in de huizen aan alle twee de kanten voor ontbijt op tafel hebben. De huizen konden precies zoo aan de grachtjes van een kleine Hollandsche stad staan. Ze hebben hetzelfde puntige dak, de zelfde trapgevels en net zoovee] verdiepingen. Maar ze zijn geverfd in de kleuren van het tropische Spaansch-Amerika. rose, geel en helblauw. Er zijn eigenlijk twee steden: Willemstad en, door bruggen ermee verbonden, Otra- banda. Aan den kant van Willemstad liggen de schepen en daar kan men, van het dak van de stoomboot op zijn gemak converseeren met de politieke bannelingen op de balkons van het hotel Commercial. De straten zijn smal en precies als vroeger in een Hollandsch stadje geplaveid met ronde, on wezenlijk-zindelijke keisteenen. Willemstad is inderdaad de schoonste haven van West-Indië, het is de Vlekkelooze Stad van de tropen. Achter de stad liggen de sinaasappel-plan tages en het gewone ritje is van Willemstad uit tusschen die sinaasappeltuinen door en om de binnenhaven het Schottegat naar Otrabanda en dan weer terug over de ophaal brug naar Willemstad. Het is een tochtje van goed twee uur en Roddy en Peter vonden het verrukkelijk. Ongeveer drie mijl buiten Wil lemstad kwamen ze langs het vroegere huis van een rijken Spaanschen planter, dat nu een restaurant geworden was en Café Du- crot heette. Er is maar weinig schaduw op Cu rasao en ae twee jonge mannen doken de schaduw van den hoteltuin in of het een koel bad was. Onder sinaasappelboomen en wijd uitgespreide palmen, bloeiende heesters en wild-dooreengegroeide wingerd liepen zij over met kiezel bestrooide paden en zij raakten ten slotte den weg kwijt in dien doolhof van we gen. Het is de betooverde tuin van de slapende prinses, zei Peter, en daar heb je haar sla pende dienaren, voegde hij er bij, wijzend op de twee kellners. die vredig lagen te sluime ren, hun armen steunend op de marmeren bladen der tafeltjes. Het leek harteloos om ze wakker te maken en de twee vrienden zetten hun onderzoekings tocht voort, tot zij een statig, onregelmatig ge bouwd buitenhuis vonden, waar een pracht- type van een hotelier, die wel zóó uit een too- neelstuk leek weggeloopen, zich voortdurend vergenoegd in de handen wreef en hun echte Hollandsche jenever voorzette. We moeten dat café Ducrot onthouden, zei Roddy, toen ze verder reden. Het is zoo heer lijk rustig. Later herinnerden ze zich die woorden en moesten er hartelijk om lachen. De weg liep nu verder tusschen hooge strui ken en geknotte boomen, die wel aan beide kanten van den weg schaduw gaven, maar niet op het middengedeelte. Daarna maakte de weg een bocht naar Otrabanda en ging ver der over de rots, die uit zee oprijst. Aan de oostzijde van den weg stonden villa's op grooten afstand van elkaar en omringd door mangroves en andere stevige planten, die ge hard waren tegen den zeewind. Als we den koetsier laten vertellen, fluLs- terde Roddy, wie in elk van die huizen woont, zal hij niet op het idee komen dat het ons om iemand in het bijzonder te doen is. Dus wedijverden zij met elkaar in bewonde rende uitroepen, telkens als zij langs een villa kwamen. En de koetsier, wiens plaatse- lenke trots hoe langer hoe meer opgewekt werd, vertelde hun den naam van den bewo ner en de geschiedenis van elk huis. Toen hij een geheel wit gepleisterd huis met groote witte pilaren die omhoog rezen tot aan het platte dak, naderde behoefde hij geen aanmoediging meer: hij bracht met een air van gewicht de paarden tot stilstand en wees met zijn zweep. Dat huis. zei hij. is van Senora Rojas. Hoewel het huis zeker honderd meter van den weg afstond, sprak de neger op fluiste renden toon, alsoi hij bang was gehoord te worden. Maar er was óók iets eerbiedigs en plechtigs in zijn stem. Het is de mevrouw van Generaal Rojas. Hij een groot Generaal is, meneer, en nou hij in de gevangenis gezet is. President Alva rez, hij dat Generaal Rojas in de gevangenis gezet heeft, beneden in de water en hij hem aan de rots gebonden heeft en de mevrouw verbannen heeft. President Alvarez hij een heel slecht man is, Eiken dag om zes uur die mevrouw en de jonge dames, zij staan op die rots en bidden voor dat Generaal Rojas. U wilt mij u hier laten brengen om zes uur, polste hij minzaam, om dames te zien bid den? Geen sprake van! riep Roddy veront waardigd uit. Maar Peter, tactvoller, gaapte en bewoog zich ongeduldig. Ik sterf van den honger, ver klaarde hij. Laten we opschieten, koetsier. Om geen vermoedens te wekken reden ze bijna tot aan de buitenwijken van Otrabanda en toen verklaarde Roddy plotseling dat hij weer terug wilde gaan eten in café Döcrot. Waarom moeten we in een gloeiende eet zaal eten?, vroeg hij zoo luid, dat de koetsier het hooren moest, als we het onder de sinaas appelboomen kunnen doen? Peter stemde toe, maar schijnbaar met wei nig enthousiasme. Doe maar, waar jij zin in hebt, zei hij. Voor mijn part mag je onder welken boom je wilt eten, desnoods onder een galg. Voor den tweeden keer reden ze langs Casa Blanca en hun oogen namen het van onder tot boven op, al schenen ze geheel vervuld met de samenstelling van een uitgebreid me nu. Nu de koetsier hen niet zag, konden zij de gesteldheid van de ingangen, van de door ijzeren staven beschermde ramen en van het terras van zwart en wit marmer opnemen, ze merkten den vleugel op, die gebruikt werd als stal voor de rijtuigen en paarden en wat van meer belang was. zij zagen dat een leuning over den rand van den rots naar beneden liep. waar waarschijnlijk een aanlegstijger was. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 16