Haarlem's Dagblad Dr. Colijn JCaecsw^zigm# laaacschilnÜfk geslaagd samzwaedkiiup £even op Jicvts Britsch-Japansche aaeceeustemmmg) VACANTIE. Amsterdamsche Bank en Rotterdamsche Bankver. besluiten tot (tOUUHW,e> Duitsch - Britsche onderhandelingen op komst Hlet Belangrijkste 57e Jaargang No. 17205 Uitgave Leuren* Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodiensl 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 22 Juli 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35 Reclames f 0.641 per regel. Kegelahonuementstarieven op aanvraag. Vraaj: en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. DER BRITSCHE POLITIEK IN HET VERRE OOSTEN Japansche kabinet verklaart zich ermee accoord In een buitengewone vergadering heeft het Japansche kabinet inge stemd met de beginselen welke giste ren tusschen Arita, den minister van buitenlandsche zaken, en Craigie, den Britsehen ambassadeur, zijn over eengekomen. Minister Arita. Semi-officieel wordit nog gemeld, dat Arita in de kabinetsbij eenikomst ver klaard heeft, dat de voornaamste eischen van Japan betrekking hadden op de Britsche erkenning van alle maatregelen, welke het Japansche le ger krachtens zijn verrichtingen moet uitvoeren. Verder zou Engeland alle maatregelen of handelingen cnoeten nalaten, welke Japan ten nadeel of zijn tegenstander in China ten voor deel zouden kunnen zijn. Als resultaat der besprekingen is een overeenkomst tusschen beide partijen bereikt. Enge land zou alle Japansche eischen be treffende de principieele kwesties in verband met Tientsin hebben aange nomen, waarmede de weg is vrijge maakt voor de bespreking der speciale op Tientsin betrekking hebbende vraagstukken. In aansluiting op de bijeenkomst van het kabinet, zoo meldt het D.N.B., heeft de minis ter van binnenlandsche zaken, Kido, den mi- De kosten der WerkIoozenzor°r. Veranderingen in de Haarlemsche begrooting voor 1939. B. en W. van Haarlem stellen aan den Raad voor eenige wijzigingen te brengen in de be grooting voor 1939 in verband met uitgaven en inkomsten inzake werkioozenzorg. De uitgaven aan steun waarvoor een ge wone bijdrage uit het Werkloosheidssubsidie- fonds ontvangen wordt zijn nader geraamd op f2.201.000 (f61.000 mindert. De rijkssubsidie zal nu bedragen 75.1 pCt. of f 1.653.026. Als extra bijdrage uit dit fonds krijgt de ge meente 23.9 pCt. of f 526.063 of f 825 minder dan geraamd was. f368.244.10 kan daarvan in 1939 ontvangen worden en f 157.878.90 in het volgende dienstjaar. De belasting bijdrage wordt nu nader ge raamd op f 928.342.87 of f 629.70 minder dan geraamd was. f 649.840 7,al dus in dit jaar worden ontvan gen en f 278.502 in het volgend dienstjaar. Voor steun aan uitgetrokken werkloozen wordt thans minder geraamd f 107.900, daar entegen is de post voor werkverschaffing aan werkloozen van f 244.000 tot f 289.000 verhoogd, dus met f 45.000. Aankoopen van werken van Haarlemsche schilders. *ct geld uit het Frans Hals-potje. Indertijd is door den Baarlemschen ge meenteraad een voorstel van B. en W. aange nomen om ook een gedeelte van het saldo der Frans Halstentoonstelling te bestemmen voor het aankoopen van werken van Haarlemsche schilders en beeldhouwers. Het is zoo vernemen wij thans de be doeling de Haarlemsche schilders uit te noodi- gen v/erken in te zenden voor een te houden tentoonstelling in de zaal van het Frans Hals museum Er zal dan een jury worden benoemd die B. en W. zal adviseeren welke schilderijen door de gemeente aangekocht dienen te wor den. 1 nister-president, Hiranoema, op de hoogte ge steld van de ontwikkeling der anti-Britsche beweging in Japan. Politieke kringen merken xn dit verband op. dat de in het volk ontstane en door het volk uitgevoerde anti-Britsche be weging niet beinvloed zal worden door het re sultaat der besprekingen in Tokio. Evenmin zal terstond een uitwerking te venvachten zijn op de blokkade te Tientsin, welker opheffing of voortzetting volkomen zal afhangen van de bijzondere onderhandelingen welke de volgen de week zullen beginnen. Engelsche steun aan den Chinee- schen Dollar ingetrokken? LONDEN, 22 Juli (A.N.P.) Volgens den politieken correspondent van de „Financial News" zal de Britsche re geering haar onlangs gegeven steun aan de Chineesche valuta weer in trekken. Volgens veronderstellingen, welke gisteren in Londensche diplo matieke kringen wijd verspreid wa ren, zou dit, naar men gelooft, de eerste stap zij nin de nieuwe politiek voor het Verre Oosten, welke de Britsche regeering thans onder druk uit Tokio gaat voeren. In politieke kringen is het gerucht, dat de steun aan den Chineeschen dollar wordt in getrokken, algemeen ontvangen als een nieuw getuigenis van de verandering in de Britsche politiek, en in verscheidene invloed rijke kringen, zoo vervolgt de „Financial News", wordt het met groote bezorgdheid be schouwd. Een parlementslid, die de Chineesche situa tie uitstekend kent, verklaarde den correspon dent van het blad, dat de intrekking van den Britschen steun aan de Chineesche valuta een noodlottige uitwerking zou hebben, niet slechts op de vooruitzichten voor China zelf, doch ook op de vooruitzichten voor den Brit schen handel in China. Aangezien een hechte valuta overeenkomst met Japan ontbreekt, was hij van meening, dat de geheele Chinee sche buitenlandsche handel, incl. die van Groot Brittannië, in de handen van Japan zou vallen, na de ineenstorting van de Chi neesche valuta. Over het algemeen was men In politieke kringen van meening dat, indien dit de prijs is voor een regeling van het geschil om Tient sin, deze prijs te hoog is. De koers van den Chineeschen dollar is ge daald tot vier pence terwijl de hoogste koers van den dag gister 4 11/32 was. Volgens Domei heeft de Japansche minis ter van Financiën, Isjiwati. zich tijdens de bijeenkomst van het kabinet bezorgd getoond over den val van den Chineeschen dollar. Hij vestigde de aandacht op de gevolgen, die deze val zou kunnen hebben voor de inkomsten der Chineesche douane, welke vrijwel geheel door de Japanners gecontroleerd worden en voor de biljetten van de Federal Reserve bank te Peiping. Hij achtte onverwijlde maat regelen dringend noodig. Als u dit leest, dan ben ik al vertrokken, Ik ben met u w verlof met m ij n verlof En, waarom zou ik er per slot om jokken Ik vind dat weer, ais ieder jaar, een bof. Ik ga een tijdje niet aan zorgen denken, Ik ben nu weer eens aan mijn vrijheid toe. Ik ga alleen natuurschoon aandacht schenken, Ik ga een tijdje luieren en hoe! Wanneer ik u soms ergens mocht ontmoeten, Je weet het nooit, de wereld is zoo klein, Dan zult u voelen uit mijn blijde groeten: Dat moet die rijmer-met-vacantie zijn. Nu hoop ik wel, dat mijn vacantieschema, Doorloopend op mooi weertje rijmen zal. Voor mij het allerschoonst poëtisch thema, Maar ik voor mij, i k rijm in geen gevai. Ik wensch u alle goeds de naaste weken. Naar 'k hoop verloopen ze niet al te vlug, ,We zien elkaar wanneer zij zijn verstreken, 1 Veroorloof mij, dat even af te spreken, Gezond en wel in nieuwen rijm terug. P. GASUS. Engeland krijgt te weinig bacon uit Nederland. Ter voorziening in een tijdelijk tekort in den aanvoer van bacon uitNederland regelt 't ministerie van handel voor de maandAugustus den invoer van ongeveer 800.000 kilogram uit zekere andere landen. BLADEN IN DUITSCHLAND IN BESLAG GENOMEN. Buitenlandsche bladen in het bijzonder DuitschtaligeZwitsersche kranten die spraken van een exodus van Duitschers uit Tirol, zijn door de geheime staatspolitie in be slag genomen Opdracht tot kabinetsvorming aanvaard 's-GRAVENHAGE, 22 Juli: De regeerings-persdienst meldt: Dr. Colijn heeft de hem verstrekte opdracht tot vorming van een kabi net aanvaard. Het woord is aan Cervantes: Wie gaat schelden is op het punt te vergeven. Generaal Tempelhof f Eventuecle oorlog duurt lang". De gepensionneerde generaal von Tem- pelhoff publiceert in het militaire tijdschrift „Wissen und Wehr een artikel over „oorlog met snelle beslissing". De schrijver schijnt niet te gelooven aan de mogelijkheid van een korten oorlog, gezien de tegenwoordige om standigheden. Hij herinnert er met name aan. dat „in den laatsten oorlog elk der oorlovoerenden met de grootst mogelijke volharding probeerde een snelle overwinning te behalen, doch het was vergeefsch". Hij haalt Moltke aan, die zegt: „Wanneer een oorlog uitbreekt, kan men noch zijn duur. noch zijn einde vooruitzien". Tem pelhof f besluit: dit is geen wartaal van een ouden man van negentig jaren, doch de wijze inzichten van een der meesters van een snel len oorlog". Nieuwe constitutie in Slowakije. BRATISLAVA, 'D.N.B Het Slowaaksche parlement heeft de nieuwe constitutie aan genomen. Volgens deze grondwet bestaat het parlement uit 80 afgevaardigden die door het volk bij geheime en directe verkiezingen wor den gekozen voor vijf jaar. Het parlement is met de geheele wetgeving belast en kiest den president. De president heeft het recht van veto. dat vervalt, wanneer het parlement het betref fende ontwerp opnieuw goedkeurt met een meerderheid van tenminste drievijfden. De president wordt voor zeven jaar gekozen: Hij benoemt en ontslaat de ministers en alle hooge functionnarissen en roept het parlement bij een. Hij is opperbevelhebber van het leger en heeft de gevoegdheden van een door het par lement gekozen staatshoofd. United Press meldt uit Londen, dat de besprekingen van minister Hudson en Horace Wilson met den economi- schen adviseur der Duitsche regeering Dr. Woliltat succesvol verloopen zijn en dat binnenkort langs diplomatie- ken weg belangrijke onderhandelin gen tusschen Engeland en Duitschland geopend zullen worden. AMSTERDAM 22 Juli. In de gisteren ge houden vergaderingen van commissarissen der Amsterdamsche Bank N.V. en der Rotterdam sche Bankvereeniging N.V. is besloten de directies dier banken te machtigen om behoudens de goedkeuring voor zoover noodig van de algemeene vergadering van aandeelhouders, het navolgende overeen tc komen: 1. Dc winsten en verliezen der beide vennootschappen worden met ingang 1 Januari 1940 gelijkelijk verdeeld. 2. Dc banken garandeeren eikaars ver bintenissen. 3. Van elk der banken wordt het uit gegeven kapitaal door terugbetaling aan aandeelhouders teruggebracht tot f 35.000.000.en wordt de open reserve teruggebracht tot f 20.000.000,hiertoe zal dc Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. een bedrag van f 3.000.000.aan haar stille reserve ontleenen. Hierna zullen derhalve het gezamen lijk kapitaal der heide instellingen f 70.000.000.en hare open reserves f 40.000.000.bedragen. 4. Ten einde ook dc stille reserve der beide instellingen op gelijke hoogte te brengen zal aan aandeelhouders Amsterdamsche Bank N.V. worden voor gesteld een nader te bepalen bedrag van omstreeks f 10.000.000,van hare open reserve over tc brengen naar haar stille reserve. Hierna zal zij het deel der open reserve hetgeen door terugbrenging tot f 20.000.000,beschikbaar komt. na aftrek der verschuldigde belastingen, uitkecrcn. De heer Mr. H. A. van Nierop heeft den wensch te kennen gegeven af te treden als directeur der Amsterdamsche Bank N.V. Voorgesteld zal worden te benoemen tot directeuren der Amsterdamsche Bank N.V. de heeren Mr. K. P. van der Mandele, Mr. Y. J. H van der Meulen, Mr. H. L. Wolterson, L. Proos Hoogendijk en Mr. B. J. K. Kolff, tot directeuren der Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. de heeren P. Hofstede de Groot, D. Andreson en Mr W. M. Houwing, tot commissarissen der Amster damsche Bank N.V. de heeren Mr. Th. A. Fruin, Rob. Bruns. D. G. van Beuningen, E. Th. Gee- sink, A. J. M. Goudriaan, W. van der Vorm en Mr. H. A. van Nierop, lot commissarissen dei Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. de heeren Gottfr. H. Crone, Herbert Cromer, M. C. Koning J. W. Verwey, C. H. Laan, Mr. L. C. van Ecghen en F. I. de Greve. BLOEMFONTEIN (Reuter). De be kende Amerikaansche astronoom Slipher, die thans Mars observeert, heeft ver klaard, dat hij een duidelijke verande ring heeft waargenomen in de plaats, welke bekend staat als het groote oog van Mars. Deze heeft thans, naar hij zeide, een vorm aangenomen, die in geen vijftig jaren is gezien. Slipher ver klaart, dat deze verandering wijst op den groei van plantaardig gewas, waar door de theorie wordt versterkt over het leven op Mars. Zondag a.s. zal Mars in „oppositie" zijn en daardoor zoo duidelijk als moge lijk is, omdat dat hemellichaam zich dan het dichtst bij de aarde bevindt. Deze opposities doen zich voor met tusschen- poozen van gemiddeld 780 dagen. HEDEN: 16 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. Pag. Geëscorteerd door zes sleepbooten is de tmbaggei molen .Karimata Vrijdag van Kinderdijk naar Hoek van Holland gesleept, om daar door de „Roode Zee te worden overgenomen en naar Ned. Indië te worden gebracht. transport passeert Rotterdam Het Steun aan Haarlemsche schilders door aan koop van werken Het maken van dc sporthavcn aan het N. B. Spaarne. een werkverschaffingsobject, moet dc gemeente Haarlem, op verlangen van den Haag. aanbesteden. De gasfabriek te Haarlem herwint haar ver loren klanten. Bioscopen BUITENLAND. Hitier wenscht een oplossing der kwestie- Dantzig zonder compromis en zonder oor log. Het Japansche kabinet heeft zich accoord verklaard met de tusschen minister Arita en Sir Robert Craigie bereikte overeen stemming. Vier Engelsche militaire vliegtuigen zijn ver ongelukt. De Spaanschc generaal Queipo de Llano is uit zijn functie ontslagen. ARTIKELEN, enz. De Amsterdamsche en de Rotterdamsche Bank gaan nauwer samenwerken. Van een specialcn verslaggever: Ncdcrland's luchtdoelartillcrie in actie. Melis Stokc: Het eene zekere in dit Leven. W. M. Bekaar schrijft over de vernauwing der handelsbetrekkingen tusschen Neder land en Yoego Slavië. J. II. de Bois: Litteraire kanttcckcningcn Gabriël Smit: Boeken uit het buitenland. A. J. D.: Ccntaurea. Van onzen Berlünschen correspondent: Dc Duitscher begrijpt niets van de Britsche houding. Financieel Economisch Weekoverzicht: Be langrijke conjunctuurverbctcring in de Ver. Staten. Dr. W. G. N. van der Sleen: Met auto en tent door Zuid-Afrika. j] G. Voet: Het geslacht Velsen. 1] De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1