Verzet regen verlenging van den spertijd in ECH1E WALES ANTHRACIET WITTOP KONING OPTIEK ERDTSIECK ZATERDAG 22 T U E T 1939 H A 'A'REEM'S DAGBEAO 2 Verscheidene Kamerleden achten maximum duur van anderhalf jaar verkeerd Te zware eischen voor vakbekwaamheid? Aan het voorloopig verslag nopens het wetsontwerp tot wijziging, der vestigingswet kleinbedrijf 1937 is het volgende ontleend Tegen de meeste der technische wijzigingen is de vestigingswet kleinbedrijf 1937, welke in dit wetsontwerp worden voorgesteld, wer den bij het afdelingsonderzoek geen bezwa ren ingebracht. Ernstig bezwaar werd echter van verschil lende zijden gemaakt tegen het vocrstel om den spertijd zoo noodig anderhalf jaar te kunnen laten duren. Sommige leden verklaarden, dat bij het Sn werking treden der wet nauwelijks te voor zien was, dat zij reeds zoo spoedig op zóó ruime schaal toepassing zou vinden. Deze leden waren van oordeel, dat de toepassing dezer wet niet onverdeeld gunstig kan worden geoordeeld. Verscheidene andere leden hadden tegen de voorgestelde verlenging van den maximum duur vanden spertijd eveneens ernstig be zwaar. Terwijl de voorloopige sluiting van een bedrijf thans niet langer dan een jaar kan duren, zal de minister het voortaan in de hand hebben haar tot anderhalf jaar uit te breiden met alle daaraan voor de vrijheid van het bedrijfsleven verbonden bezwaren. Dit is een wijziging, welke, naar het oordeel van een aantal dezer leden, moeilijk als een zuiver technische kan werden aanvaard. Haar be- teekenis voor het bedrijfsleven is daarvoor te groot. In stede van een verlenging van den sper tijd voor te stellen, behoorde de minister er naar te streven de behandeling van verzoeken tot het stellen van vestigingseischen sneller te doen verloopen. Van de zijde dezer leden werd er nog de aandacht op gevestigd, dat tot nu toe in ver schillende gevallen met een spertijd van veel minder dan een jaar volstaan kon worden. Eenige leden, die eveneens tegen de voor gestelde verlenging bezwaar hadden, noem den ook de toelichting van dit voorstel on voldoende. Andere leden konden zich met de voorge stelde verlenging van den spertijd volkomen vereenigen. Eenige leden meenden, dat deze gelegen heid moet worden aangegrepen om enkele wijzigingen in de vestigingswet aan te bren gen, waarnaar zij in het wetsontwerp ver geefs hadden gezocht. In de eerste plaats be hoort huns inziens te worden vastgesteld, dat in kleine plaatsen, war winkels waarin aller lei uiteenloopende artikelen vei-kocht worden, onmisbaar zijn. met minder vakbekwaamheid voor de verschillende in zulke winkels uitge oefende branches kan worden volstan. Ook voor wat men zou kunnen noemen de WAT ZIJ MET DE 100.000 DEDEN. Een club van 30 man won de 100.000 op een half lot. Hoe werd dit geld besteed? Om deze vraag te kunnen beantwoorden heeft De Telegr. met de gelukkigen eens gepraat. „Meneer, het viel op een gloeiende plaat,'' zoo erkende de man, die tot over z'n ooren in de schuld zat. „Om half elf had ik nog vijf gulden geleend van een kameraad. En even later gaf ik hem z'n geld terug met nog vijf gulden op den koop toe. Ik ben toen eerst schoon schip gaan maken met m'n schuldeischers. Dat was een heele opluchting. En verder ben ik een nieuw huishoudelijk leven begonnen." Deze reeks wordt Dinsdag voortgezet. Organiseer clubjes of meldt U bij ons om lid te worden van een club. U weet het. Meer geluk bij VAN HALEM'S HOEFfJZERKANTOOR SCHOTERWEG 3 tegenover Fr. Halstheater. (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS Diploma drogist. Voor het diploma drogist, uitgereikt door de examen-commissie uit de drie drigsten- bonden, slaagden de heeren: P. Kuiper te Santpoort, P. C. de Leeuw te Haarlem. De examens worden voortgezet. Prot. Clir. Nijverheidsschool, Tetterodestraat 109, Haarlem. Het getuigschrift 2-jarige middagcursus werd behaald door: mej. C. Arcndsen, C. Makkes v. Deyl, M. Eggermond, T. de Haas, A. ten Hoeve, L. Kok, L. Korving, G. Kropf, N. Leen, L. Pos, E. v. Loenen, A. Rompelman, C. Schop A. Ste venhagen. M. v. Tongeren, H. dc Vries, J. de Vries, J. Winkel. De MULO-examcns. Vrijdag zijn te Haarlem voor het B-diploma geslaagd: N. A. de Breed te Beverwijk: J. Meijer te Rijk (Haarlemmermeer) en J. Scholtens te Santpoort. Voor het A-diploma: G. E. S. de Bruin, Th. H. Dernison, M. Koene. C. Dammiaans, A. W. de Jong, J. P. van Eijsden. M. Smits, J. J. Vlas veld en H. C. Adding, allen te Haarlem: J. G. Bus en J. van Essen, beiden te Uitgeest, A. G. van der Ploeg te Heemskerk; P. A. Oort te Be verwijk; S. J. Buijze, te Vijfhuizen; H. de Rijk te Rijk (Haarlemmermeer); F. F. Hartong, te Velscn; C. Korver te Halfweg; W. A. Habben Jansen te O verveen; J. M. de Jongh te Aerden- hout; H. M. W. Reuzen te Bennebroek en J. J. M. Koks te IJmuiden. seizoenbedrijven achtten deze leden de thans geldende regeling niet bevredigend. Er zijn bijv. groentehandelaren, die in den winter, als hun groentezaak weinig werk geeft, brandstoffenhandelaar zijn. Ook in zulke ge vallen behoort huns inziens een afwijking van de overigens geldende eischen van vak bekwaamheid mogelijk te zijn. In het alge meen zouden zij zulk een afwijking wenschen voor alle gevallen, waarin een bepaald be drijf slechts als nevenbedrijf wordt uitge oefend. Eindelijk drongen deze en eenige andere leden aan op het verleenen van vrijstelling van de vestigingseischen aan zoons, die hun vader in diens bedrijf willen opvolgen. Congres voor Moreele Her bewapening. Een manifest uit verschillende landen. Zooals reeds gemeld is, wordt er in Cali- fornië een Congres van moreele herbewape ning gehouden. Uit verschillende landen is daarheen een manifest gezonden. Het Ne- derlandsche manifest heeft 11000 onder teekenaars. Onder de Haarlemsche onderteekenaars zijn: de Commissaris van de Koningin, de burgemeester van Haarlem, de wethouder van Financiën en 60 ambtenaren van het Belas tingkantoor, de Griffier der Staten van Noord- HoÜand, 40 ambtenaren der Provinciale Griffie, 90 ambtenaren der Secretarie, de Directeur van het Postkantoor. Verder geestelijken, doktoren, advocaten, leeraren, verpleegsters, scholieren, arbeiders, kunstenaars, huisvrouwen en huishoudelijk- personeel. Het bank-, verzekerings- en be- drijfs-wezen was vertegenwoordigd, alsmede handel en winkelbedrijf. Onder de Nederlandsche onderteekenaars zijn de Ministers van Boeyen, Patijn, Slotema- ker de Bruïne en Welter, alsmede oud minister van Lidth de Jeude en de Com missarissen van de Koningin in de Provincies Groningen, Utrecht, Noord-Holland en Zee land en ruim 75 burgemeesters. Het manifest luidt als volgt: Geboren uit de crisis, heeft de oproep voor Moreele en Geestelijke Herbewapening ons nieuwe perspectieven geopend en nieuwe hoop gegeven nieuwe perspectieven voor ons volk en nieuwe hoop voor onszelf. De kracht van M.GH. is de vastbesloten heid van een volk. Zij overwint angst, eer zucht, hebzucht, eigenliefde en haat. M.G.H. is de grondslag vor de ware Vrij heid Zij maakt allen vrij om hun hoogsten plicht te vervullen. M.G.H. is het geheim van den Vrede. Zij brengt vrede in het hart, vrede in het gezin, vrede in het land; zij biedt de eenige vaste hoop op vrede tusschen de volkeren een opbouwenden vrede, die ontstaat door een zich gezamenlijk onderwerpen aan een Hoogste Plan. M.G.H. is een strijdkreet, die mannen en vrouwen van alle klassen en eiken- leeftijd uitdaagt om nu dienst te nemen n den strijd tegen de machten van den chaos, den strijd, die begint met een door God geschonken overwinning over deze in onszelf werkende machten. M.G H. beteekent allereerst een verandering van eigen hart. Zij beteekent, dat wij onze verantwoordelijkheid voor 't verleden erken nen en dat menschen zoowel als volkeren ruiterlijk de deugden van eerlijkheid, rein heid, onzelfzuchtigheid en liefde als maat staf voor hun leven aanvaarden en dagelijks luisteren naar en gehoorzamen aan God's leiding. In dit kritieke oogenblik verbinden wij ons tot een uiterste toewijding de inzet van ons hart, ons verstand en onze wil voor de Moreele en Geestelijke Herbewape ning van ons volk voor den opbouw van een Nieuwe Wereld, een wereld van nieuwe menschen en nieuwere volkeren, waarin alle bronnen van den menschelijken geest onder Gcd's Leiding opengelegd worden om het erf deel van de geheele menschheid te ver rijken. WAARSCHUWING. Namens den minister van Justitie verzoekt de Commissaris van Politie te Haarlem het navolgende onder de aandacht van het pu bliek te brengen: Het komt voor, dat personen, die in dienst zijn van een particulier recherchebureau, zich bij het instellen van een onderzoek hetzij bij de politie, hetzij bij particulieren legitimeeren door vertooning van een of ander bewijs,waar op zij worden aangeduid met de hoedanigheid van „rechercheur". Het zal duidelijk zijn, dat, voor zooveel de uitwerking op het publiek be treft, vertoon van een dergelijk stuk op één lijn staat met de misleidende bewering: „Ik kom van de politie". Het publiek dat veelal in dit opzicht te goe- dertrouw is, komt daardoor in de waan te verkeeren dat het te doen heeft met een poli- tie-ambtenaar een verstrekt aan den parti culieren rechercheur de verzochte inlichtin gen. Hoewel ten overvloede, wordt er nogmaals op gewezen dat dergelijke personen als particu lieren moeten worden beschouwd en iedere politiebevoegdheid missen, evenals iedere aan spraak op voorlichting of medewerking van de zijde der politie of van het publiek. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN ROZEKRUISERS GENOOTSCHAP. Bakenesser- gracht 13. Nam. 7.15: Tempeldienst met lezing. Spr. Mevr. H Stok-Huizer. HALFWEG NED. HERV KERK. V.m. 10: Ds. H. O Molenaar Nam. geen dienst. GEREF. KERK. V.m. 10 en nam. 4: Prof. Gros heide, van Amsterdam, ONGELUK BIJ DEN ARBEID. Vrijdagmorgen kwart voor twaalf was de 31-jarige metselaar De L. bezig met het op- hijschen van een mand met steenen bij den in aanbouw zijnden vleugel van het Stad huis. Toen hij meende, dat de timmerman, die boven stond om de vracht in ontvangst te nemen, de mand vastgegrepen had, liet hij het touw los. De timmerman was echter nog niet gereed om de mand te grijpen. Ge lukkig kon hij die nog op het laatste oogen blik doen De mand kantelde echter eenig.s- zins met het gevolg dat een halve klinker van 11 M hoogte op den rug van den metse laar viel. Oogenschijnlïjk heeft de man geen letsel gekregen, maar hij is toch ter obser vatie naar de Maria-Stichting vervoerd. o.a. 2.15 afm. 22 35 ƒ1.95 afm. 15/22 ƒ1.65 afm. 8/15 per 70 K.G. franco huis HARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100 (Adv. Ingez, Med.) Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Eenige regen met kans op onweer, zwaar bewolkt tot betrokken, tamelijk koel weer, zwakke tot matigen Zuid-Weste lij ken wind. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 763 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevailendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag 22 Juli: 7.44 v.m., 20.12 u. n.m. Strand berijdbaar van 12.45—18.15 uur. Zondag 23 Juli 8.37 u. v.m., 21.04 u. n.m. Strand berijdbaar van 13.30—19.00 uur. Vecgeet niet een cesexue (ml op xeis mee te nemen-! EEN GOEDE RAAD VAN ZIJLSTRAAT 57 ZIEKENFONDSLEVERANCIER (Adv. Ingez. Med.) WIJK AAN ZEE DE UITVAART VAN PASTOOR SNELDERS. Hedenmorgen is oder groote belangstelling het stoffelijk overschot ter aarde besteld van pastoor L. Th. Snelders, die bijna 13 jaar het herderlijk ambt te Wijk aan Zee heeft ver vuld. Reeds gisteravond was het stoffelijk over schot in de kerk opgebaard en werden de ziele- vespers gehouden, waarbij agens was pastoor A. Willenborg te Bloemendaal, diaken L. Gall, neef van den overledene en kapelaan in het Fransche bisdom Soissons en sub-diaken Ru- dolf van Ginkel, kapelaan van de St. Agatha- par ochie te Beverwijk. Hedenmorgen werden in de geheel bezette kerk de Lauden gezongen. Celebraut was hier bij pastoor J. de Vlieger, van de Rozenkrans kerk te Haarlem, geassisteerd door kapelaan L. Gall als diaken en rector A. Kokkelkoren uit Amsterdam, als sub-diaken. Hierna volgde de H. Mis van Requiem gecele breerd door Deken J. P. Simons van Beverwijk, met dezelfde assistentie als bij de Lauden. In de kerk waren o.a. namens het Gemeen tebestuur aanwezig wethouder N. J. Out en de gemeentesecretaris ir. A. Post. (De bur gemeester was wegens uitstedigheid ver hinderd). Talrijke pastoors en kapelaans uit de om geving, de oud-pastoor C. Floor, de rector van Heliomare, de her F. A. C. Rijkens, lid van den gemeenteraad, het bestuur van het Gasthuis of Oude Mannen- en Vrouwenhuis, waarvan pastoor Snelders voorzitter was en vele vertegenwordigers van de R.K. organi saties waren op het kerkhog aanwezig. Aan het eind van den denst heeft Deken Siemons een kort afscheidswoord gesproken. Op het kerkhof werden de beaardingsplech- tigheden verricht door kapelaan L. Gall, met assistentie van pastoor J. de Vlieger en rector A. Kokkelkoren. BEVERWIJK MARKTBERICHTEN Noteering van 21 Juli 1939. Spinazie per kist 35 Postelein per kist 1217 Andijvie, 100 str. V/t21/» Wortelen per kg. 24 Komkommers per 100 24'/» Aardappelen, klei, per kg. 25 Peulen per kg. 816 Doppers per kg. 69 Capucijners per kg. 912 Raspers per kg. 12 Tuinboonen per kg. 27 Snijboonen per kg. 1216 Heerenboonen per kg. 1320 Roode kool per 100 8 Bloemkool per 190 512 Sla, per 100 krop U/23 Rabarber per 100 bos 35 Pieterselie per kistje 6 Selderie per kistje 12 Aardbeien per doosje 1316 Frambozen per doosje 1015 Bessen per slof 5570 ld. zw. 3560 HEEMSTEDE 25 JAAR BIJ HET ONDERWIJS. Vandaag vierde mej. E. C. van Onselen haar 25 jarig jubilé als onderwijzeres bij de Prote- stantsche scholen te Heemstede. De eertte 10 jaar was zij aan de Nic. Beetsschool werkzaam, de laatste 15 jaar aan de Bosch en Hoven- school. Hedenmorgen werd mej. v. Onselen in de gymnastiekzaal, die versierd was, gehuldigd. Bij haar binnenkomen bood een der kinderen bloemen aan. Gezongen werd Psalm 68 10. Nadat de bijeenkomst geopend was door den heer D. Stam werd het woord gevoerd door Ds, A. Dondorp namens het schoolbestuur. Hij prees het werk van mej. v. Onselen en bood haar een armbandhorloge aan. Nadat een feestlied gezongen was sprak de heer Stam als hoofd der school. Ook hij hul digde de groote verdiensten van de jubilaresse. Namens de leerlingen bood hij een schrijf bureau en een reiskoffer aan. De heer J. van Dijk bood namens het onderwijzend personeel een vulpen aan Ook nog door anderen weTden geschenken en bloemen overhandigd en een gezellige bijeenkomst volgde op de huldiging. AAN het einde van 1938 was Japan reeds gedurende een achttiental maanden gewikkeld in wat men eenvoudig- heidshalve zou kunnen noemen: het China-conflict. Dat een dergelijk conflict niet nalaat zijn stempel te drukken op den eeono- mischen toestand van het land spreekt wel van zelf, al schijnt het dat men er in het dagelijk- sche leven weinig van den oorlogstoestand be merkt. Meer nauwkeurige onderzoekingen too- nen echter aan, dat de overheid hoe langer hoe meer in het economisch leven van het land heeft Ingegrepen. Het kan ook bijna wel niet anders. In den landbouw was deze invloed het minst merkbaar. Toch begint men zich bezorgd te maken over de geleidelijk minder wordende koopkracht der bevolking ten plattelande, als gevolg van de wanverhouding tusschen de be trekkelijk stabiel blijvende prijzen der agra rische producten en de voortdurend stijgende kosten van bedrijfsmateriaal en andere benoo- digdheden. In de industrie vond een verdere verschuiving plaats ten gunste van een verhoo ging van de productie in de zware industrieën. De exportindustrie, die de buitenlandsche de viezen inbrengt voor de oorlogvoering, werd vooral in de tweede helft van het afgeloopen jaar krachtig gesteund door maatregelen ter bevordering van den invoer der noodige grond stoffen. Voorts werd de binnenlandsche con sumptie van goederen, die voor militaire doel einden kunnen worden bestemd, of die kunnen worden uitgevoerd, zooveel mogelijk tegenge gaan. Dat de buitenlandsche handel achteruit ging, spreekt wel van zelf. Zulks gold zoowel voor den in-, als voor den uitvoer met alle lan den, behalve met die van het z.g. Yen-blok, waartoe Mandsjoekwo, Kwantoeng, Noord- en Midden-China behooren. De ver-doorgevoerde beperking van den invoer heeft ten gevolge ge had, dat de Japansche handelsbalans over 1938 nog een actiefsaldo aanwijst van 60 millioen Yen. Beschouwt men evenwel, ter vaststelling van Japan's valutapositie, alleen den handel met landen buiten het Yen-blok, dan bedraagt het passiefsaldo niet minder dan 544 millioen Yen. Landbouwpositie. Het Nederlandsche Gezantschap te Tokio heeft over de huidige Japansche positie uitvoe rig gerapporteerd en er daarbij op gewezen, dat de toestand in den landbouw in 1938 zeker minder gunstig was dan in 1937. Toch is voor Japan de meerdere of mindere welvaart der boerenbevolking van zeer groot belang, vooral wanneer men bedenkt, dat bijna 5.5 millioen gezinnen, of ruim 42 procent der Japansche be volking, tot de landbouwbevolking moet worden gerekend. Het ministerie van Landbouw deelde in verband daarmede in de „Japan Times" van 17 Januari 1939 mede, dat van deze 5.5 millioen gezinnen er 2.4 millioen zich uitsluitend met het landbouwbedrijf bezig houden en de rest daarnaast ook nog anderen arbeid verricht. Uit de statistische overzichten volgt voorts, dat het grondbezit der boeren slechts klein is. De industrie. De industrie ondervond in 1938 in sterke mate de gevolgen van den overgang van de reeds op semi-oorlogsbasis gevestigde volkshuishouding tot een geheel op oorlogvoering gevestigde economie. Deze overgang is zich nog altijd aan het voltrekken en heeft zooveel mogelijk gelei delijk plaats. Daardoor zijn al te ernstige schok ken vermeden. Zoo werd o.m. overgegaan tot geleidelijke toepassing van de artikelen der Na tionale Mobilisatiewet. Voor zoover artikel 11 dezer wet betreft, waarbij dividenduitkeeringen o.a. van industrieele ondernemingen aan een maximum zouden worden gebonden, is heel wat te doen geweest. Het tenslotte bereikte compro mis komt hierop neer, dat alleen aan maat schappijen, die thans reeds meer dan tien pro cent dividend uitkeeren, verboden zal worden haar dividenden nog verder te verhoogen. Dat het zwaartepunt van de Japansche in dustrieele ontwikkeling zich hoe langer hoe meer naar de oorlogsindustrieën verplaatst, is duidelijk. De Regeering laat intusschen niet na om de vredesindustrieën, welke voor den ex port werken, zooveel mogelijk te steunen. Het groote gevaar dezer eenzijdige uitbrei ding van een onproductieve oorlogsindustrie is hierin gelegen, dat het na terugkeer van meer normale verhoudingen uiterst moeilijk zal zijn het eenmaal verstoorde evenwicht te herstellen. Levensonderhoud en Ioonen. Blijkens de gegevens van het Bureau voor de Statistiek en Indexcijfers van het Kabinet, be reikte het indexcijfer voor de kosten van le- ensonderhoud voor arbeiders te Tokio een hoogterecord in Augustus 1938 en was 113.4. Dit beteekent een stijging van 13.4 procent ver geleken bij Juli 1937, welke maand als basis- maand 100) werd genomen. Wat de kleinhandelsprijzen betreft, blijkt uit een in Februari 1939 verschenen publicatie, dat het indexcijfer dezer prijzen in de j'aren 1937 en 1938 resp. met 12.2 en 16.2 procent zijn ge stegen. Teneinde de prijsstijgingen zooveel mo gelijk te beperken zijn door de Regeering tal van maatregelen getroffen, zooals de instelling van een Centrale Commissie voor de Prijscon trole en een in Juli 1938 afgekondigde ordon nantie, waarbij de Overheid de bevoegdheid verkreeg voor bepaalde met name genoemde goederen de prijzen vast te stellen. Tot dusverre heeft de Regeering alleen gebruik gemaakt van haar bevoegdheid om verder prijsverhooging van bepaalde goederen te verbieden. Tot prijs verlaging is zij nog niet overgegaan. Het indexcijfer voor arbeidsïoönen (1926 100) steeg tusschen December 1937 en Sep tember 1938 van 102.9 tot 105.9. Latere gege vens zijn niet bekend. Met zekerheid kan men echter zeggen, dat de stijging van het loonpeil aanzienlijk achter blijft bij die van het alge meen prijspeil en de kosten van levensonder houd. Sedert het uitbreken van het China-conflict kwamen stakingen vrijwel niet voor, terwijl ar beidsconflicten. inzake loonkwesties of arbeids uren in de meeste gevallen door de politie wor den afgewikkeld. De werkloosheid in Japan was tegen het einde van 1937 vrijwel geheel verdwenen. In 1938 is het aantal arbeidskrachten, dat door inkrim ping van werkgelegenheid in fabrieken, welke voor de binnenlandsche markt werken, werk loos is geworden, groot. Deze vrijkomende ar beidskrachten worden door de Regeering zoo veel mogelijk naar de oorlogsindustrieën over gebracht. Deze zijn echter dikwijls niet in staat de volkomen ongeschoolde krachten op te ne men. Intusschen is het opmerkelijk, dat de raag naar geschoolde arbeidskrachten voor de zware industrie nog steeds zeer groot is. Reeds in April 1938 werden de meeste particuliere kantoren voor werkverschaffing door den Staat overgenomen. In October werd voorts in het Ministerie van Volkswelvaart een Bureau voor Steun aan Werkloozen opgericht, dat in hoofd- Oorlogsgevolgen zaak tot taak heeft arbeiders, ontslagen uit an dere takken van nijverheid, op te leiden voor tewerkstelling in de zware industrieën. Buitenlandsche handel. De buitenlandsche handel van Japan stond in 1938 geheel onder staatscontrole. De handels balans toonde een veel gunstiger beeld dan die over 1937. De invoer is thans teruggebracht tot een voor de Japansche volkshuishouding nood zakelijk minimum. Officieele publicaties too- nen aan, dat Japan in het jaar 1936 slechts 9 van de 65 belangrijke industrieele grondstoffen in voldoende hoeveelheid bezat om aan zijn be hoefte in vredestijd te kunnen voldoen. Deze grondstoffen zijn voor een oorlogseconomie slechts van secundaire beteekenis. Het waren de navolgende: zilver, zwavel, pepermunt, plant aardige olie en vezels voor vervaardiging van kunstzijde. Aan den anderen kant kon Japan in datzelfde jaar slechts tusschen 10 en 50 procent van zijn behoefte aan de volgende grondstoffen zelf voortbrengen: ijzererts, ijzerschroot, lood, zink, tin, magnesium, zout, jute, vlas, en hen nep. Minder dan 10 procent zelf genoegzaam was dit land ten aanzien van: nikkel, antimo nium, kwikzilver, platina, aluminium, mica, asbest, magnesiet, phosphor, kali, stikstof, wol, houtpulp, ruwe katoen en petroleum. Uit een en ander blijkt hoe Japan van den invoer uit het buitenland afhankelijk is. Vooral in 1938 zijn de invoerrestricties streng toegepast. Ter bevordering van de exportindustrieën werden in den loop van 1938 tal van maatregelen ge troffen. Zoo werd het binnenlandsche verbruik van een dertigtal belangrijke goederen, waar onder ook ijzer en staal, verboden of beperkt. Zoo mogen bijv. voor de binnenlandsche markt geen zuiver wollen of zuiver katoenen weef sels meer vervaardigd worden. Wol of katoen voor binnenlandsch verbruik moet met een be paald percentage stapelvezel gemengd worden. Voorts werd het z.g. koppelstelsel voor den in voer van bepaalde grondstoffen ingesteld, waar bij die import alleen wprdt toegestaan op voor waarde, dat binnen bepaalden tijd de van de grondstoffen vervaardigde producten zullen worden uitgevoerd. In de derde plaats werden z.g. entrepot-fabrieken ingesteld, die alleen voor den export werken en tenslotte werd uit den goudvoorraad van de Bank van Japan een bedrag afgezonderd om daarvan een z.g. devie zen fonds te vormen, ter financiering van den invoer van grondstoffen voor de exportin dustrieën. De verschuivingen by den Japanschen import zijn wel zeer belangwekkend. Terwijl de invoer van grondstoffen in 1938 in vergelijking bij 1937 daalde met 35.5 procent en die van half fabrikaten met 35.8 procent, steeg in dienzelf den tijd de import van afgewerkte producten met 6.5 procent. Waarschijnlijk is deze verschuiving een ge volg van het feit, dat de uitbreiding van het nationale productievermogen in 1938 ten ach ter is gebleven bij de toenemende eischen van de oorlogseconomie. MOLLERUS. WIELRIJDEN „EXCELSIOR". Bovengenoemde vereeniging hield Vrijdag avond een trainingsrit. De A, B en C kl. reden een rit over een afstand van 50 K.M., de junio res 35 K.M. Bij de A, B en C kl. wisten 5 renners uit te loopen, namelijk M. Taverne, K. Verbeek. J. Lasschuit, H. v. Dijk, B. Fennis. In deze volg orde kwamen de renners na een feilen eind spurt over de eindstreep, op 1 minuut 6 Leon Schelfaut, 7 J. Smit, 8 Ch. Schelfaut, 9 J. West broek, 10 G. v. Dijk. Uitslag juniores; 1 H. Jas, 2 Schipper, 3 Tholen. Bovengenoemde vereeniging hield trainings- ritten voor alle klassen. De A, B en C kl. over een afstand van 45 K.M. De juniores 35 K.M. De uitslagen luiden: Dinsdag: 1 A. Neut, 2 Leon Schelfaut, 3 J. Jas, 4 H. v. Dijk, 5 H. v. Es. De uitslag juniores: l J. Boudewijn, 2 H. Jas, 3 Tholen, 4 Bron, 5 Schippers. De volgende renners hadden pech: C. de Gier, J. Lasschuit, W. Kleef. B. Boersma. Uitslagen Donderdagavond: 1 J. Westbroek. 2 R. Taverne. 3 G. v. Dijk, 4 W. v. Wooning, 5 K. Verbeek, 6 B. Boersma, 7 B. Fennis, 8 C. de Gier, 9 W. Fennis. 10 H. v. Dijk. Uitslag Juniores: 1 J. Tholen, 2 Bron, 3 Schipper. CRICKET NEDERLANDSCH ELFTAL—ETON-RAMBLERS Hedenmorgen is op het terrein aan de Spanjaardslaan de 2-daagsche cricketwedstrijd tusschen het Nederlandsch elftal en de Eton- Ramblers begonnen. Deze wedstrijd nam om kwart voor twaalf een aanvang en nadat de Engelsche aanvoerder de toss had gewonnen, trokken F. A. Man en P. A. Walker naar de wickets. Gallois en Terwiel vormden den aanval. Het begin was sensationeel, want reeds in zijn tweeden over kreeg Gallois Man door Stolk op tweede slips prachtig gevangen, languit met één hand vlak bij den grond. Er waren 4 runs, waar van Man er 2 had gemaakt. En alsof dit voor het begin nog niet genoeg was kreeg Terwiel in den volgenden over Walker l.b.w. voor één run op 't zelfde totaal. No. 3 en no. 4, J. M. Hogg en H. T. Foley kwa men toen samen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2