Luchtdoelartillerie towiistenCand Nederland' s in actie! Nederland als diet ééite zekere in dit £euen~ De Nederlander propagandist voor eigen land ZATERDAG 22 JUEI 1939 HASRL'EM'S DAGBLAD Het moderne geschut haalt vijandelijke vliegtuigen 24 seconden nadat deze „gemeten" zijn, onherroepelijk neer. Tenminste wanneer zij beneden de 5000 meter komen. Met de legering en de voeding is het dik in orde. En op den geest onder de troepen, gelegerd aan onze kust of onze grenzen, valt niets aan te merken (Van onzen specialen verslaggever.) Ook de luchtdoelartillerie van 't Nederland- sche leger is paraat! Wij, dat wil zeggen de Ne- derlandsche persvertegenwoordigers op excursie naar de versterkte land- en zeegrenzen van ons land, hebben het dit tot slot van een tocht, welke een rijken buit aan indrukken heeft opge leverd kunnen constateeren in 't hoofdkwar tier der luchtdoelartillerie, ondergebracht in het hart van een belangrijke Nederlandsche stad. Daar komen de meldingen binnen van de lucht- wachtposten, die een cordon vormen rond de stad en wier taak het is de nadering van vijan delijke vliegtuigen te signaleeren. En in aan sluiting daarop gaan van hier onmiddellijk de orders uit naar de batterijen en zoeklichtopstel lingen, die eveneens een kring om de stad vor men. „Madrid heeft in den burgeroorlog bewezen", aldus de commandant, „dat een stad uitstekend tegen luchtaanvallen verdedigd kan worden, mits men met de uiterste concentratie te werk gaat. Nederland heeft reeds de beschikking over zeer modern geschut, heeft reeds batterijen in stelling, welke in staat zijn vijandelijke vlieg tuigen, die beneden de 5000 meter komen, 24 sec. nadat deze „gemeten" zijn, onherroepelijk neer te halen. Het is noodzakelijk, daarbij over uiterst geschoold personeel te beschikken, dat dan ook zwaar „getest" wordt, alvorens bij een derge lijke batterij geplaatst te worden. Onder alle omstandigheden moet het zijn kalmte weten te bewaren. Een vliegtuig, dat de bedieningsman schappen heeft ontdekt en dat het plan tot een aanval onderneemt, moet hun koud laten. Tegen dergelijke „stekende" vliegtuigen zijn zij be schermd door verdekt opgestelde mitrailleurs nesten en daarop moeten zij vertrouwen Kalmte, vastberadenheid en stilte: ziedaar de drie factoren, welke noodzakelijk zijn voor het met succes afslaan van luchtaanvallen. Er mag slechts één man zijn die een commando geeft: de commandant van 't stuk; die via een kop-tele- foon luistert naar de mededeelingen van 't zoo genaamde vuurleidingsapparaat. En dan be staat dit commando nog maar alleen uit 2 of 3 woorden. Meer niet. Alles wordt verder zwij gend gedaan, omdat de uiterst ingenieuze toe stellen, waarmede de positie van de vliegtuigen bepaald worden, in feite commandeeren." Na de theorie de practijk. Nog geen kwartier na 't bezoek aan 't hoofdkwartier staan „we" in een weiland, waar een luchtdoelbatterij is op gesteld. De bedieningsmanschappen demonstree- ren de ontstellend snelle wijze, waarop het mach tige wapen in verschillende posities gebracht kan worden. Rustig en secuur werken de laders: twee projectielen kunnen om de 3 seconden afgescho ten worden. En er zijn geroutineerde laders, die het tot 3 projectielen in 3 seconden brengen Verschillende kabels zijn verbonden met 't vuur leidingsapparaat, dat niet ten onrechte de „her sens" van een batterij genoemd wordt. Zoodra een vliegtuig is gemeten met den afstandsmeter brengen de manschappen dit apparaat in wer king. En dan is 't afgeloopen en wordt door dit ingewikkelde toestel precies bepaald onder wel ken hoek en op hoeveel meter er vóór 't vliegtuig geschoten moet worden wil de aanval afgeslagen worden. Het vuurleidingsapparaat doet nog meer: het brengt n.l. zelf z'n bevindingen over op verschillende apparaten, die aan het kanon bevestigd zijn. Er is dus geen ordonnans noo- dig om tusschen apparaat en batterij heen en weer te snellen. Slechts de commando's van den commandant van het stuk klinken. Meer niet! De electriciteit is de plaatsvervangster der soldaten geworden. En zij is.... onfeilbaar! Het ligt in de bedoeling voor de luchtdoelar tillerie meer van dergelijke batterijen aan te schaffen, zoodat ook in dit opzicht de meest ef fectieve afweer van luchtaanvallen gewaar borgd is Tot besluit. Er is reden te over èn voor de legerauto- riteiten èn voor ons volk om tevreden te zijn. Tevreden over de in korten tijd bereikte resul taten, waarvoor zoo ontzaggelijk veel ai-beid ver zet is. Het antwoord op de vraag hoe het met de legering en de voeding der soldaten, opgeroepen voor de verdediging van het kustfront of van de grenzen, gesteld is, kan uiterst bevredigend luiden. Zeker, hier en daar heeft men met de ruimte moeten woekeren, zijn kwartieren geïm proviseerd in schuren, tooneel- en bioscoopza len, heeft men ertoe moeten besluiten de krib ben in twee rijen boven elkaar te plaatsen; maar dat doet aan de tevredenheid, die van hoog tot laag te constateeren is, niets af. 't Kan nu een maal niet overal zoo zijn als in de moderne ka zerne, welke pas enkele weken in gebruik is. Daarin kwamen soldaten, die bijna twee maan den op den deel van een boerderij hadden ge legen. Zij troffen het, want in deze kazerne is, behalve aan licht en lucht, ook aan de hygiëne de uiterste zorg besteed. Hier zijn slaapzalen met vaste waschtafels, douche-cellen en kuipbaden, hier is een keuken, waar de koks het eten in de moderne kookketels gereed maken, 'k Krijg er een hersenontschudding van," aldus luchtte één der soldaten z'n gemoed Op andere plaatsen heeft men met de beschei den middelen, waarover beschikt kan worden, zooveel mogelijk gedaan om de kwartieren in den best denkbaren staat te brengen. Daarvan hebben de persvertegenwoordigers zich terdege kunnen overtuigen. Zij kregen de gelegenheid overal rond te wandelen. En heusch niet alleen op die plaatsen, waar men geen \%jrblijven heeft moeten improviseeren. Met de voeding is het eveneens in orde, ook in de verblijven, waar geen keuken ingericht kon worden. Per auto wordt het eten daar aange voerd en omdat er overal de noodige zorg aan besteed is, smaakt het er even goed om. Met de ontwikkeling en ontspanning gaat het voort? crescendo. Over medewerking van par ticulieren hebben de militairen niet te klagen. Een Nederlandsche firma stond 200 radiotoestel len in bruikleen af, de Nederlandsche Spoorwe gen vervoeren de revue-, cabaret- en tooneel- gezelschappen gratis. Nu de legering en voedin; eenmaal geregeld is, kan kapitein Paters ook aan het vraagstuk der ontwikkeling en ontspan ning van de werkloozen meer aandacht schenken. Daarbij kan hij rekenen op de medewerking van alle commandanten en.van de soldaten zelf. Van dit laatste één staaltje: ergens bij de kustbataillons is een muziekcorps gevormd, be staande uit vrijwilligers, die hun vrijen tijd of feren aan repetities en uitvoeringen. Zij trek ken er 's avonds op uit, geven concerten in ach terplaatsen, waar hun komst èn door de daar gelegerde soldaten èn door de burgerij op hoo- gen prijs gesteld wordt. Daarnaast verrichten zij gewoon hun dienst, de één als seiner, de an der als ordonnans enz. enz. Dat kapitein Paters hun een flink douceurtje in den vorm van een gratificatie in 't vooruitzicht stelde, wekte het enthousiasme der leden van dit corps, die de pers met een frisch en vlot geblazen marsch be groetten. Voor den geest onder de troepen is het een sterke stimulans te weten, dat de leger leiding waardeering toont voor degenen, die zich in het belang van anderen opofferingen ge troosten (Nadruk vereboden.) OPENLUCHTBIJEENKOMST. Donderdag 27 Juli hoopt de Geref. Jeugd- centrale voor Haarlem en Omstreken haar jaarlijksche openluchtbijeenkomst te houden, ditmaal op het terrein aan den Middendui- nerweg te Santpoort. Sprekers zijn Ds. I. de Wolff, Enschedé, over „Christ avant tout". Ds. H. A. Wiesinga, Leiden, over „Staat en niet omkegelen". Slotwoord de heer M. v. d. Vaate te Haarlem. Muzikale medewerking wordt verleend door het Muziekkorps van de Stichting „Vogelen zang". Bij ongunstig weer is de Geref. Kerk te Sant poort beschikbaar. Door MELIS STOKE Men kan een mensch van allerhand voorspellen. En profeteerend in zijn toekomst zien. Maar 't antwoord op hetgeen ze ons vertellen Luidt onveranderlijk alleen: „misschien.I" De profetie uit ei en koffiedik en kaarten En ai hetgeen ze lezen uit de hand Heeft geen gewicht, geen inhoud en geen zwaarte, En geen bevrediging voor het verstand. Ze kunnen zeggen dat je nooit zuit trouwen. En dat 'r een breuk is in je levenslijn. Of dat je op een kennis niet kunt bouwen En 't antwoord is: „misschien..!" of ,,'t kan wel zijn..!" Ze kunnen rijkdom, liefde, rouw voorspellen. En dat je op een reis gaat overzee.. Ze kunnen je een heeleboel vertellen En 't antwoord is: „misschien.I" of „geen idee..!" 't Is mogelijk dat je dien brief zult krijgen. En dat de vreugde komt, of het verdriet, En duistere dingen waar ze je mee dreigen.. Maar zekerheid is in dit alles niet. Maar één voorspelling, die je toe moet geven, Eén profetie die stellig wordt vervuld. Bestaat voor alle menschen die nu leven, En die is dat je éénmaal sterven zult. Tot alle menschen die de toekomst lezen Is 't antwoord: „och.." ..„Misschien..!" .„ah-zoo.en „ha..!" Maar één erken j' als waar.en dat is deze: „Ge sterft..!" ..En 't overtuigde antwoord: „3a..!" We leven samen in een duister heden, In duizend angsten om ons dagelijksch brood. Met samen, duizenden onzekerheden. En eéne vèste zekerheid: „de dood". Éénzelfde lot, voor allen die nu leven.. Hoe dwaas is in dit licht der menschen strijd Om het bestaan meer zekerheid te geven.. Ons aller lot is in één Hand geweven.. En de gemeenschap van één Zekerheid.. Ondechaud met den Qicectcm van 't A/H.V.V. Meer en meer treedt op 't oogenblik aan den dag, dat voor het overgroote deel van ons volk, ons eigen land dit jaar vacantie-oord is. Of het dit nu wordt door de vele schoonheid, die men in ons vaderland bewonderen kan, 't zou heel mooi zijn, doch 't is al te mooi om waar te zijn! Het verblijf in Nederland vindt veeleer zijn oor zaak in de minder rooskleurige internationale verhoudingen, die velen en misschien niet ten onrechte ervan doet afzien, zich naar het buitenland te begeven. Tenzij men, zoo wordt geredeneerd, in een paar dagen weer terug kan zijn. Over deze kwestie, over het bezoek van vreemdelingen aan ons land, en zijdelings ook over „vacantie in eigen land" hadden wij een langdurige bespreking met den Direc teur van de Algemeene Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer (A.N.V.V.) te 's-Gra- venhage, den heer M. W. de Waal. Aan de hand van verschillende gegevens gaf de heer De Waal als zijn meening te kennen, dat het bezoek van vreemdelingen aan Neder land dit jaar zéér terugloopt. „Daar heeft u allereerst de Amerikanen, die eenmaal ons land het drukst bezochten. Ook zij realiseeren zich de internationale toestanden, die vaak doorslag gevend zijn bij hen. Bovendien hebben zij de World's Fair in New-York, waar 60 rnil- lioen menschen verwacht worden en de Golden Gates Exposition in San Francisco (20 millioen) M.a.w. dit bezoek loopt thans terug; zij blijven weg. Wat Duitsche vaaentiegangers betreft, men kent de reis- en deviezenregeling te dien op zichte. Vele Duitschers zouden gaarne ons land bezoeken, doch in Juni was het contingent in 4 dagen op en in Juli zelfs in drie! Een verblijdend verschijnsel intusschen, al dus de heer De Waal, vormt Frankrijk, waar men niet zoo heel veel gelegenheid heeft, zich naar 't buitenland te begeven. Italië en Spanje kunnen gevoeglijk voor Fransch bezoek uitge schakeld worden. Zoekt de Franschman 't in het noorden, dan hoort hij in een groot gedeelte van België zijn eigen taal spreken: dat geeft hem de gedachte, dat hij niet „in het buiten land" vertoeft, maar meer in eigen land. Hij zoekt het noordelijker en komt in Nederland. Dit verschijnsel is van groot belang, en de A.N.V.V. is dan ook voornemens in Frankrijk meer en intensiever pro paganda voor ons land te gaan ma ken! Wat intusschen van Frankrijk gezegd is. kan ook voor Zwitserland gelden, waar men hoort spreken van „onze vrienden, de Hollanders". Veel Nederlanders komen naar ons en gedach tig aan: Voor wat. hoort wat!" moeten wij aldus de Zwitsers, dus ook naar Nederland. Van hoogerhand wordt daar te lande bezoek aan Nederland aangewakkerd. Wat Engeland betreft, er komen meer en meer Engelschen ons land bezoeken. Doch ook hier de als het ware, verlammende factor, de in ternationale toestand. Wat de Scandinavische landen betreft, hier staat Noorwegen met zijn 2.8 millioen bewo ners bovenaan. Ook in Noorwegen zullen wij meer propaganda gaan maken. Vreemdelingen brengen geld in, zoo hoort men wel eens zeggen: statistische gegevens sta ven deze bewering. In het afgeloopen iaar heeft Nederland ongeveer tien millioen en' 'en uit het buitenlandsche vreemdelingenverkeer getrok ken. Oogenschijnlijk lijkt dit veel, doch een en kele vergelijking met het buitenland, toont de onjuistheid dezer gedachte. In 1937 trok b.v. Zwitserland uit het buitenlandsche vreemde lingenverkeer 147 millioen gulden. Noorwegen in 1938 34 millioen gulden, de stad Budapest in dat jaar 14 3/4 millioen gulden. Hier treedt duidelijk aan 't licht, dat men hier te lande véél te laat met het vreemdelingenverkeer be gonnen is! Over welke provincies zijn de buitenlanders verdeeld? Over welke provincies van ons land zijn de buitenlanders nu al zoo verdeeld en te wiens name staat het grootste aantal overnachtingen? Wat de eerste vraag betreft. Zuid-Holland staat (volgens de statistiek) bovenaan met 350.000 vreemdelingen. Dan volgt Noord-Hol- lad (297.000) Noord-Brabant (22.000). Gelder land en Zeeland (beide 19.000), Utrecht (16000) Limburg (12.500, Overijsel (10.000). Groningen (7000), Friesland (3500) en Drente (1000). Het zijn de Duitschers, die verreweg het grootste contingent overnachtingen op hun naam hebben staan (veel Duitsche zakenbezoe- ken, terwijl de vluchtelingen in de statistiek als vreemdelingen worden opgenomen. Daarna volgen de Engelschen, dan de Belgen en Ame rikanen. De vijfde en zesde plaats wordt inge nomen resp. door Franschen en Zwitsers. Vacantie land. Zijdelings leidde het gesprek met den heer De Waal tot het onderwerp: vacantie in eigen land. Uit den aard der zaak beschikt de A.N. V.V. ook op dit gebied over uitvoerige gegevens en cijfermateriaal. Voor hen, die jaar in, jaar uit propaganda maakten voor het „Ken uw land en heb het lief!", zal 1939 een gloriejaar worden! Want zéér groot is het aantal Neder landers, dat de vacantie ditmaal in eigen land doorbrengt. In vele plaatsen is alles vol geboekt, d.w.z. vooral de kleinere hotels, waarvan 2.50 tot 5.gulden vol pension betaald wordt. Daar tegenover staat echter, dat de luxe-hotels kla gen. zelfs steen en been. Doch ook zij, aldus de heer De Waal hebben veel gedaan, om zich aan te passen. Niettemin, voor hen kon 't veel be ter zijn. Het merkwaardige bij deze Neder landsche vacantiegedachte is wel, dat de provincie Gelderland verre en verre aan de spits staat. Het bezoek aan dit gewest, in 't bijzonder de Veluwe, is zéér groot. Van de grensbewaking wordt absoluut geen hinder ondervonden. Door zijn verblijf in eigen land, wordt de Ne derlander zélf nu de beste propagandist voor het land. Dit zal speciaal het volgende jaar blijken, als vacantie-plannen besproken zullen worden en men onwillekeurig zal zeggen: O, maar dan moet je daar of daar eens gaan kijken, daar is 't zoo mooi!" en gelijkluidende opmer kingen. Dit is zeker niet de slechtste kant, die er aan 't verblijf in eigen land verbonden is! Het zal, aldus onze zegsman, een goed jaar voor het binnenlandsche verkeer worden! Als ik dit zeg, dan denk ik ook aan de Spoorwegen, die door onderscheidene maatregelen veel tot de hier geschetste richting hebben bijgedragen. Propaganda in Ned. Oost Indie Ook Indië zal in de propaganda-actie der Ver eeniging betrokken worden. Het volgende nieuw tje laat dit zien: Te beginnen 5 Augustus a.s., zullen onder de auspiciën van de A. N. V. V. regelmatig cause rieën (al of niet muzikaal geïllustreerd) door de PHOHI naar Indië worden uitgezonden in het kader: „Nederland als toeristenland". Voor landgenooten in verre landen, ook buiten Indië verblijvende, eveneens van bijzonder belang! Hoog schat de heer De Waal de beteekenis van de radio. Hij heeft te dien opzichte groote en grootsche plannen, welke toejuiching vei-dienen, doch waarvan vooralsnog geen melding kan worden gemaakt. Voor ons land, ligt, voor wat het vreemdelin genwezen betreft, een periode van bloei open, mits de internationale verhoudingen gestabili seerd worden. Dan kan de leuze „Nederland Watersportland", iets, dat thans in A. N. V. V.- kringen aandachtig bekeken wordt, opgeld doen! Doch zoo lang de toestand blijft, zooals hij nu Is, zal alles meer theorie dan praktijk kunnen zijn. Zal ook de Nederlander zich veiliger voelen op eigen, dan op vreemden bodem. Vier Engelsclie militaire vliegtuigen verongelukt. Press Association meldt, dat gistermorgen een militair vliegtuig is neergestort op enkele kilometers van het vliegveld Leconfield, in Yorkshire. De drie inzittenden werden ge dood. Een tweede toestel verongelukte bij Bridlington. Het stortte in zee. Nabij het dorp Yilmanstone in Kent zijn twee militaire vliegtuigen neergestort. De twee inzittenden van het eene toestel en de inzit tende van het andere werden gedood. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Apeldoorn geeft in overweging aan hen, die wenschen te reflecteeren op een advertentie, waarin bij J. A. van der Horst, wonende te Beekbergen, Stoppelbergweg 25, een huisknecht wordt ge vraagd, om, alvorens op die aanbieding in te gaan, zich om inlichtingen tot hem te wenden. BEVORDERING BIJ DE POLITIE De Burgemeester van Haarlem heeft met ingang van 1 Augustus a.s. bevorderd tot hoofdagent van politie den heer J. W. Jong kind, thans agent van politie alhier. NIET GENOEG RECHTS GEHOUDEN? Vermoedelijk doordat beide bestuurders niet genoeg rechts hielden had vanmorgen op den Wagenweg bij de Schouwtjeslaan een bot sing plaats tusschen een luxe auto uit Am sterdam, bestuurd door A. W. K. W. M. en een met steenen beladen vrachtauto bestuurd door C. J. M. V. uit Hillegom. De luxe auto werd zwaar beschadigd,en moest worden weg gesleept. De vrachtauto was zeer weinig be schadigd. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. PERSONALIA De heer C. Pels heeft eervol ontslag ge vraagd als onderwijzer aan de openbare school aan de Tetterodestraat te Haarlem. Geen grootgrondbezitters meer op Sicilië. ROME. (Havas). De Italiaansche pers be spreekt uitvoerig het plan tot het afschaffen van het grootgrondbezit op Sicilië en de groote werken tot verbetering van den grond. De pers noemt dit een werk met buitenlandsche poli tieke beteekenis aangezien een werk, dat zoo veel tijd in beslag neemt een bewijs is van de vredelievende bedoelingen van Italië. Het ont werp vraagt tien jaar tijd, een groote energie en enorme financieele miidelen Hei is derhalve een bevestiging van den vredeswil van Italië. Middelbare Technische School te Haarlem. Toelatingsexamen. Het toelatingsexamen tot de M. T. S. werd afgenomen op 18, 19, 20 Juli. Totaal ingeschre ven candidaten: 405, waarvan toegelaten in totaal: 165. Totaal niet geslaagden, afgewezen en teruggetrokken: 229. Voor het acte examen slaagden 11 candidaten. Toegelaten tot het eerste jaar der afd. Bouw kunde en Weg- en Waterbouwkunde, theoretici: E. J. van Drunen. Bloemendaal.J. F. Duin, Sch%rmerhorn: J. H. Enno van Gelder, 's Gra- venhage: P. Enno van Gelder, 's Gravenhage; P. J. Hilhorst, Heemstede; H. Horjus, Haarlem; A. M. Houkoop, Haarlem; M. A. Joustra, Haar lem; A. J. F. Koelen, Overveen; J. Koolhaas, Leiden: G. Rookhuyzen. Haarlem: Injo Kiat Siang, Benkoelen (N. O. I.); A. A. v. d. Wateren, Velsen; H. v. d. Zee, Haarlem; J. J. Zwart, Be verwijk. Afgewezen en teruggetrokken: 15 candidaten. Tot dezelfde afdeeling practici zijn toegelaten: L. G. van Erkelens. Heiloo; W. C. Hagens, Haar lem; J. Th. J. Heeremans. Haarlem; A. van Nes, Haarlem: J. H. Sproet, Haarlem; J. Schoen, Nieuwe Niedorp; A. Vis, Oudkarspel: A. H. F. Vlasveld, Haarlem; P. Vriesman, Petten. Afgewezen en teruggetrokken: 10 candidaten. Toegelaten tot de afdeeling Werktuigbouw kunde eerste studiejaar, theoretici: H. G. C. Baenk. Ned. W. Indië: G. Benit, Haarlem; H. F. d. Berg, Batavia; G. F. G. Beukers, 's Gra venhage: F. Beyers, Alkmaar; H. v. Blomme- stein. Heemstede: J. v. d. Borgh. Haarlem; A. v. d. Brink, N. O. I.: P C. v. Broekhoven, Voor burg; N. G. de Graaff, IJmuiden: P. M. A. ten Hengel, 's Gravenhage; H. E. v. Hout, J. M. F. Ketel, Heemstede; A. J. Koppen, Haarlem: A. Koppenaal, Lisse; J. Nasset, Haarlem; W. de Nie, Zwolle; A. L. A. v. Oudgaarden. Noord- wijk; T. J. M. v. d. Pas, Haarlem; J. H. Soete- kouw. N. O. I.: F. F. Storm de Grave, Haarlem; A. B. P. Strubbe, Alkmaar; L. C. Venneker, Me- demblik; C. A. v. d. Wiel. Velsen. Niet toegelaten, teruggetrokken en afgewezen zijn: 50 candidaten. Toegelaten tot de afdeeling Electrotechniek theoretici eerste studiejaar: A. A. J. v. Aalten, Arnhem; A. P. Abercrombie, Ned. W. Indië; L. E. Douglas Broers, N. J. v. Gessel, Haarlem; J. Jorritsma, Heemstede; J. Kamminga, Wage- ningen; H. Oderkerk, Haarlem; H. C. C. Roëll, Leusden; J. G. Stenger, Overveen: D. v. Straalen, Scheveningen; R. Tijsseling, W. F. de Vries, Haarlem; H. C. Wardenaar, Schagen. Niet toegelaten, teruggetrokken en afgewezen zijn: 23 candidaten. Toegelaten tot de afdeeling Vliegtuigbouw- kunde, eerste studiejaar, theoretici: P. Buys, Voorburg; C. A. Dol, Andijk; T. A. Fokkema, Zutphen; W. Habers, Voorburg, C. Hakkesteegt, H. A. Hakkesteegt, Haarlem; M. de Koning, Rot terdam; A. Ohm, Santpoort; J. Oosterhoorn, Amsterdam; L. P. M. T. v. Overbeek, 's Graven hage; B. Slotboom, Loosduinen; N. A. M. Stam, Lekkerkerk; S. Sijnja, Zeist; J. S. G. Wyatt, Arnhem. Niet toegelaten, teruggetrokken en afgewezen zijn: 41 candidaten. Toegelaten tot deze zelfde afdeeling, eerste studiejaar practici: J. v. Asdonck, Bloemendaal; P. B. Boting, W. H. Brosens, Haarlem; G. J. J. v. Dok, Alkmaar; A. de Jong, Amsterdam; J. J. Korswagen, Leiden; F. H. S. Monsma, 's Gra venhage; A. den Ouden, Woubrugge; L. G. Planken, 's Gravenhage; H. C. van Putten, Haar lem; J. Roukens, 's Gravenhage; F. A. Severien, N. O. I.; J. Simmermans, Oegstgeest; A. W. M. Stolten, Heemstede. Niet toegelaten, teruggetrokken en afgewezen: 43 candidaten. Toegelaten tot de afdeeling Scheepsbouwkunde, eerste studiejaar, theoretici: J. A. Bak, Haar lem; J. Berghoef, Aalsmeer: J. Bernhard, Am sterdam; J. G. Burlage, Alkmaar; T. Maas, 's Gravenhage; P. H. Prager, Zwolle; J. Spijker, Haarlem; H. Twigt., Scheveningen. Toegelaten tot deze zelfde afdeeling practici: J. J. de Vuyst, St. Lourens. Niet toegelaten, afgewezen en teruggetrokken zijn voor de afd. theoretici: 9 candidaten, voor de afdeeling practici 3 candidaten. Toegelaten tot de afdeeling Bouwkunde twee de studiejaar, bijzondere cursus: A. van Holst, Haarlem; J. C. M. Thunissen, Heemstede; W. A. Zwager, Heemstede. Teruggetrokken: 1 candidaat. Toegelaten tot de afdeeling Weg en Water bouwkunde, bijzondere cursus: D. J. van Baar- sen, Halfweg; A. van Katwijk, Lelden; J. v. d. Kuil, Velsen; H. Lesterhuis, Alkmaar; E. Mulder, 's Gravenhage, L. Th. Naar, 's Gravenhage; J. Smelik, Haarlem; W. Vleghert, Bandoeng. Toegelaten tot de afdeeling Weg en Water bouwkunde tweede studiejaar, gewone cursus: G. A. var. der Veen, Batavia; Th. va™. Wijk, Haarlem. Teruggetrokken: 6 candidaten. Toegelaten tot de afdeeling Werktuigbouw kunde, bijzondere sursus: A. P. v. d. Berg, den Helder; K. Bongertman, Haarlem; B. Busking, Haarlem; P. W. Chevalier, Bandoeng (N. O.-I.) H. Dengerink. Hengelo (O.); K. H. Felderhof, Haarlem; J. A. Groeneveld, Almelo: C. W. A. de Jong, Haarlem; L. P. Jongejans, 's Graven hage; F. J. Kuypers, Hoogwoud; J. v. Leeuwar den, Bandoeng (N O.-I B. Leupen. Haarlem; F. J. Mallee. 's Gravenhage; J. Mosk. Haarlem; H. C. Nijhuis, Heemstede; C. Peeters, Amsterdam W. A. Sabelis, Haarlem; J. W. A. Scholte, Lei den; L. Smit, Voorschoten; C. J. van Zweeden, Goes. Toegelaten tot de Afdeeling Werktuigbouw kunde, gewone cursus J. H. Romijn, Voorschoten Teruggetrokken: 9 candidaten. Toegelaten tot de afdeeling Electrotechniek, byzondere cursus: J. H. M. den Bremer, Haar lem; M. Dingjan, Utrecht; L. J. van der Est, 's Gravenhage; H. J. Franck, Batavia (N. O.-I.); L. G. Hazeloop, 's Gravenhage; J. J. W. Heese, Westerveld; K. Mulder, Arnhem; J. F. W. van Putten. Haarlem: H. A. Stigter, Arnhem; J. Schreuder, Haarlem; C. Veerman, Tilburg; G. H. Wiltink, Arnhem. Toegelaten tot de afdeeling Electrotechniek, gewone cursus: A. Kolster, Batavia (N. O.-I.) Teruggetrokken: 2 candidaten. Toegelaten tot de afdeeling Scheepsbouwkun de, bijzondere cursus: P. E. Enters, Utrecht; J. Freudenborg, Heemstede; K. Gomes, IJmuid«wt W. P. H. de Jongh, 's Gravenhage; Y. A. Koon- mans, Meppel, E. G. M. Reyners, Amsterdam: H. H. Willemsen, Amsterdam. Teruggetrokken: 6 candidaten. Toegelaten tot de afdeeling Vliegtuigbouwkun- de, bijzondere cursus; J. Bak, 's Gravenhage; E. Bohle. Haarlem; J. Bezemer, Rotterdam (W.); M. F. Kann. Heemstede; A. A. Leutscher, Zeist; W. v. Nifterick, 's Gravenhage; A. J. Otto, Groes- beek; A. Pool. Wassenaar; H. Stuy, Bandoeng (N. O.-I).; J. G. Wormmeester, Terborg. Toegelaten tot de afdeeling Vliegtuigbouw- kunde, gewone cursus: C. J. M. v. d. Bronk, Bloemendaal. Teruggetrokken 9 candaten. Toegelaten tot de afdeeling Vliegtuigbouwkun- de vierde studiejaar: H. .J H Adriaans, Heeren veen; O. G. Sterkenburg, Hilversum. Uitgereikt het getuigschrift vereischt voor toelating tot het examen voor acte L. N. O. aan de heeren: C. van Baren, Haarlem; J. H. Bruin, Alkmaar; J. W. Knijff. Goes J. A. L. Kusters, Haarlem; K. Molenaar. Alkmaar; L. Orelio, den Helder; A. M. Prent. Haarlem: M. G. Spaan, IJmuiden-O.; H. J. Velten, Almelo- Afgewezen 8 candidaten.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5