Bureau en Pianolampen Nuttige geschenken DIMTBiM!^ AGENDA. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. MB75JEM DE ZWAVELSTOKKEN ZATERDAG 22 JUKI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 De aquariuni-tciilopnstelling Ie Bloemendaal. Meer dan honderd vischsoorten. We hebben reeds eerder de aandacht ge vestigd op de groote aquarium-tentoonstel ling. die op het oogenblik gehouden wordt in het voormalig Pannekoekenhuisje bij Thijs- se's Hof te Bloemendaal. De belangstelling van het publiek blijkt eiken dag groeier te worden De geleider vertelt aan de bezoekers van de goede samenwerking in de plaatselijke vereeniging, waardoor deze tentoonstelling mogelijk werd. Alles is liefhebberij, ook al het technische werk, maar bovendien komen de namen der leden, die zich daarvoor opgegeven hebben, op een rooster, om als kassier of ge leider dienst te doen, ieder telkens vier uur. Hij toont ons de dienstgangen achter de bak ken, waar de verlichting en de verwarming is ondergebracht, en waar, zoo noodig, de koolfilters kunnen worden ingeschakeld. Van de bakken zelf zien we in het lokaal alleen de voorruit. Totaal zijn er 48 bak ken, waaronder een koudwater bak buiten, een subtropische bak met Amerikaansche baarzen in het voorportaal en 16 groote en 30 kleine tropische bakken binnen. Hij ver telt ons vol trots (en met recht» dat dit alles nu zes weken zonder daglicht te ontvangen, op kunstlicht groeit en bloeit en wat de visch betreft, zich voortplant. Ook is er een schat van planten in het kristal heldere water. Over de honderd scorten visch zijn hier bijeen, een collectie, die eenig in haar soort is .als men bedenkt, dat er geen handelaren exposeeren, mar dat alles door bestuur en leden werd bijeen gebracht. Alleen de bakken werden nieuw gekocht om dezelfde maten te kunnen gebruiken, waardoor in de kleine ruimte een zeer rustige indruk gewekt wordt. Er zijn vele nieuwe visschen bijgekomen: de neonzalmen, de Celebes zeilvisschen, de vlin- dervisschen, de bijlzalm, de Chineesche Danio de draken vinzalm, de zeldzame dwerg ras- bora's, zelfs eenige nieuw geïmporteerde vis schen uit Sumatra, die nog geen officieelen naam hebben. Oude bekenden als de Paradijs- visch, de blauwe en roode kampvisch, de maanvisschen, lantaarndragers, roode rio's en de oudere levend barende soorten, vragen de aandacht. Hier kan men zien met hoe weinig moeite en zonder gemors van water, men een levend, verlicht schilderij in de mooiste kamer kan hebben. Als bijzonderheid zien we nog de zoetwaterpolyp (hydra» en het ongelooflijk sierlijke zoetwaterkwalletje. De bezoeker voelt zich op deze tentoonstelling thuis; men hoopt dan ook, dat de plannen van het bestuur, om pogingen in het werk te stel len. zoo iets moois blijvend te maken, met succes bekroond mogen worden. VERKOOP VAN GROND. B. en W. van Haarlem stellen den raad voor de volgende bouwterreinen te verkoopen: 2437 M2. aan de Oudaenstraat aan de N.V. „Vondelkwartier" tegen f 9 per M2., om daarop 18 woonhuizen en een garage te bouwen. 695 M2. aan de Marsstraat aan A. P. Wïnnubst voor f 8500 om daarop 5 woonhuizen te bouwen. DE ZOLDERS KRAKEN Fan de Bibliotheek en Leeszaal. BOEKEN IN DEN KELDER VAN DE VLEESCHHAL? Een onderzoek heeft uitgewezen, dat ver schillende vloeren in de Stadsbibliotheek en Leeszaal aan het Prinsenhof tengevolge van de steeds toenemende hoeveelheid boeken, tijdschriften en kranten in sterke mate over belast zijn. Voornamelijk is dit het geval met den vloer in de boekerij. B. en W. hebben daarom besloten een gedeelte van de boeken, welke minder gevraagd worden, onder te bren gen in de voormalige Vleeschhal. Zooals uit de voor deraadsleden ter inzage gelegde teeke- nlng blijkt, kunnen in den kelder van dit ge bouw, met uitzondering van ruimten bestemd voor het G.E.B., voorportaal en verwarming, stellingen voor boeken worden aangebracht. De kosten voor het maken van deze stellingen, het aanbrengen van electrische verlichting en bijkomende kosten ramen zij op f 2917. Voorts verdient het aanbeveling, dat voor de verdere ontlasting van de zolders een kast wordt aangebracht in de gang langs de raad zaal, om daarin boeken te plaatsen, welke in het algemeen meer gevraagd worden dan die, welke naar de voormalige Vleeschhal zullen worden overgebracht. In de gang kan een hekje worden aangebracht, om het publiek den toegang te beletten. De kosten van het maken van deze kast en het hekje ramen B. en W. op f 436. Zesde Nederlaiulsclie Sclielde- vluclit. ViLISSINGEN, 21 Juli. De zesde Neder- landsche Scheldevlucht 1939 wordt gehouden op Zaterdag 5 Augustus a.s. van het vliegveld Vlissingen af. Het vorig jaar geschiedde de start van het vliegveld Haamstede en werd deelgenomen door 5 sportvliegtuigen, 5 vliegtuigen van de L.V.A. Soestenberg en 2 vliegtuigen van de rijksopleiding voor verkeersvliegers. De zilveren Scheldemeeuw werd toen ge wonnen dor den her Rollman uit Baarn po het Pander-vliegtuig type Multipro. terwijl' de zilveren Scheldebeker gewonnen werd door een der leerlingen van de rijksopleiding, den heer Bik. De onbewoonbaar-verklaarde huizen. Termijn voor ontruiming verlengd. Bij raadsbesluiten van 27 Juli 1938 zijn on bewoonbaar verklaard de woningen aan de Lan ge Lakenstraat nos. 17 en 19, aan de Lange Poellaan nos. 8B en 8D, aan de Lange Raam straat no. 11. aan de Leidschevaart nos. 28L, 28M. 28N, 28P, 28Q, 28S, 28T en 28 U, aan de Magdalenastraat no. 2. aan de Oranjeboomstraat no. 21, aan de Rustenburgerlaan nos. 75D, 75E, 75F. 75H en 75K en aan de Tuinstraat no. ID. De termijn van ontruiming voor de woningen aan de Rustenburgerlaan nos. 75D, 75E en 75F is bij besluit van 15 Februari 1939 met zes maanden verlengd tot 4 September 1939. Voor de overige woningen verstrijkt de termijn van ontruiming op 1 Augustus 1939. behalve voor de woningen aan de Lange Poellaan nos. 8B en 8D. Voor laatstgenoemde twee woningen ein digt de termijn op 15 Augustus 1939. De bewoners hebben nog geen andere hun passende woning gevonden en zullen daarin binnen den gestelden termijn vermoedelijk ook niet slagen. In verband hiermede stellen B. en W. den raad voor den termijn van ontruiming met zes maanden te verlengen. De woningen van „Ons Huis". Rente van geldleeningen wordt verlaagd. Krachtens raadsbesluiten van 30 April 1924 en 2 Juli 1924 heeft de gemeente zich garant gesteld voor de geldleening, groot f 58.900, thans rentende 4 pet. 's jaars, door de alhier ge vestigde Woningstichting „Ons Huis" gesloten tenbehoeve van haar woningcomplex aan het Nagtzaamplein en omgeving. Bovendien heeft de gemeente aan deze stichting ten behoeve van dat complex een leening ver strekt, oorspronkelijk groot f 59.100,tegen een rente van 5 pet. 's jaars. De restanten dezer leeningen bedragen ach tereenvolgens f 38.300,en f 54.096,08. De Rijkspostspaarbank te Amsterdam biedt thans tegen 1 October a.s. een leening aan van f 92.000,tegen een rente van 3 5/8 pet., af te lossen in 20 jaar, onder voorwaarde, dat de ge meente Haarlem de rente en aflossing dezer lee ning garandeert. Aangezien hiertegen geen bezwaar bestaat, stellen B. en W. den raad Voor bedoelde garan tie te verleenen. EXAMENS Hoofdakte. Haarlem, 21 Juli. Geëxamineerd 7 candidaten. Geslaagd L. J. Bakker, te Alkmaar. Haarlemsche Huishoud- en Industrie school (Voorhelmstraat 25). Getuigschriften Huishoudkundige: A. A. Kol- dewijn, J. E. Paesi, M. Reinalda, V. J. J. Tesch, te Haarlem, Z. J. Beek. D. H. Evers, E. Huvers, A. A. Jansen, E. Roeske, P. C. Roos en W. M. van Rijswijk te Heemstede, T. Visser te Bever wijk, G. van der Laan te Overveen, E. J. van Witsenburg te Vogelenzang, G. M. Grauenkamp en N. Luchsinger te IJmuiden, E. L. M. M. La gerwaard te Zand voort. Getuigschrift I-Iulp in de Huishouding: G. de Graaff, P. J. Griffioen, W. P. v. d. Laan, J. H. Poot, F. M. Repko, M. Reinalda en C. G. Schier- necker te Haarlem, M. Verbaan te Driehuis, C. H. Uhlenbroek te Heemstede, J. van der Sluys en C. de With te Hoofddorp. L. Roozen te Over veen, M. G. van Esterik te Velsen, H. N. van Arum, H. Blanke, L. Bottema, A. Coblens, G. A. Hoorens van Heyningen, J. C. van Nimwegen A. Steenstra, P. Visser en J. M. C. van der Vliet te Haarlem, N. Hartog te Aerdenhout, A. Eveleens en A. A. Schermer te Heemstede, L. M. Vermeulen te Hillegom, G. van Kessel en C. H. van Rummelen te Santpoort, C. M. Muntendam en G. H. Zweers te IJmuiden. 1 afgewezen. Getuigschrift Kinderverzorging en Kinder opvoeding: M. Bollebakker, W. M Piek, N. Roos, A. C. Sterkman en Chr. Voorneveld, te Haar lem, J. L. Blok en B. C. Donkelaar, J. F. A. Evers te Beverwijk, M. Carlée en L A Rost tp Heemstede, A. Oldenburg te Overveen, H. J. Ebeling te Santpoort. Getuigschrift costuumnaaien: H. Frantzen, E. Hartendorp, J. G. Hoogeboom, M. A. Opdam, F. van Schoonhoven en W. F. Visser te Haar lem, J. P. v. d. Ham te Bloemendaal, L. Elffers en E. G. Woelders te Heemstede, C. J. Linders te Zandvoort, met 2 leerlingen wordt he' examen voortgezet. Voor het diploma Hulp der Moeder, avond- opleiding, uitgereikt door de Ver. Tesselschade slaagden: II. M. Huizing en F. Stroman te Haarlem, A. Jongejans te Hoofddorp, L. Roozeu te Overveen en M. Stibbe te Zandvoort. TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Bij het laden van goederen aan boord van het passagiersschip „Rotterdam" van de Ne- derlandsche stoombootreederij, liggende aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam, is Vrij dagavond de 37-jarige D. Lagendaal van de loopplank gevallen en verdronken. behoren tot de serie De bruikbaarheid dezer lampen werd door ons hoog opgevoerd, terwijl de prijs bescheiden bleef. Zie eens onze interessante collectie 1 Haarlem's grootste speciaalzaak in lampen en kionen £>0 KRUISSTRAAT 42 TELEFOON 10311 De gasfabriek herwint haar klanten. Nu de waarborgsommen zijn afgeschaft. Bij raadsbesluit van 24 Mei 1939 zijn de cre- dieten voor „muntgasmeters" en ..leidingen voor muntgasverbruikers" verhoogd met resp. f 15000 en f 8000 en gebracht op resp. f 35.000 en f18000 De toegestane credieten zijn nagenoeg geheel verwerkt. Het laat zich aanzien, dat het aan vragen om aansluiting voorloopig nog zal aan houden. In verband hiermede is het gewenscht bedoel de credieten nogmaals te verhoogen en wel met resp. f 17.000 en f 6000. B. en W. stellen den raad voor hiertoe te be sluiten. Zooals wij indertijd al hebben medegedeeld komen veel vroegere muntgasverbruikers, die eerst tot gebruik van petroleum waren over gegaan, terug bij de gasfabriek nu de verplichte waarborg van f 2.50 is afgeschaft. Heden: ZATERDAG 22 JULI Luxor Theater: Jeanette Macdonald in „Het Meisje uit het Verre Westen", 2.30, 7 en 9.15 uur Verder van 102 uur doorloopende voorstellin gen van „Ons Prinsesje looptopgeno men door Z. K. H. Prins Bemhard. Frans Hals Theater: „Honderd mannen en één meisje" met Deanne Durbin, 2.30, 7 en 9.15 uur. In het voorprogramma het filmpje van Prinses Beatrix. Verder van 101 uur 50 minuten pro gramma, o.a. ook het filmpje van Prinses Beatrix Rembrandt Theater: Snip en Snap in de nieuwe revue: ,,'n Beetje van dit en 'n beetje van dat", 2.30, 7 en 9.15 uur. In het voorprogram ma het filmpje „Ons Prinsesje loopt...." Palace Familie Cinema: „Kom je ook op de races?" en „De avonturen van Bill Peck", 2 en 8.15 uur. Verder van 10 tot 6 u. doorloopend één urn-s programma met o.a. „Ons Prinsesje loopt" Moviac Theater: „De Kribbebijter". Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. Zandvoort: Groot Kabouterbal in hei Noorderbad. Cabaret-Dancing „Modern": nachtfeest ZONDAG JTT.I Mov;4 „De Kribbebijter". Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds- MAANDAG 24 JULI Moviac Theater: Jeugdvoorstelling, 2.30 uur. Bioscoopvoorstellingen. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming gevraagr hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags tt sluiten is door den Inspecteur der Volksgezond heid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 22 Juli tot en met Vrijdag 28 Juli zijn de volgende apotheken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend. J. M. A. Hegland, firma Th. A. Klinkhamei Koninginneweg 69, Tel. 11596. C. J. ten Hagen—Cramer, Lange Veerstraat 19 Tel. 11000. L. Schoorl, Frans Hals Apotheek, Frans Hals plein L TeL 11180. DE SPORTHAVEN AAN HET N. B. SPAARNE. Dit iverkverschaffingsobject moet worden aanbesteed. KOSTEN 12.000 HOOGER? Bij raadsbesluit van 27 Juli 1938 werd ter be schikking van B. en W. gesteld een bedrag van f 126.850,voor de uitvoering in werkverschaf fing van den aanleg van een sporthaven bij het Noorder Spaarne en de Jan Gijzenvaart, van een speelterrein te dier plaatse en voor het maken van een beschoeiing langs den Spaarn- damscheweg van de Spox-thaven tot bij de Zaa- nenstraat. Volgens een later opgemaakte gespe cificeerde raming van kosten zouden deze bedragen f 124.000,Deze bedragen waren gebaseerd op uitvoering in eigen beheer. De Minister acht het eéhter noodzakelijk, dat het werk wordt aanbesteed. Hierdoor zal de raming echter f 12.000,hooger moeten worden gesteld voor winst en risico aannemer en bijkomende kosten. De raming bedraagt derhalve f 124.000, f 12.000,— of f 136.000,—. In verband hiermede stellen B. en W. den raad voor het beschikbaar gesteld bedrag van f 126.850,te verhoogen met f9.150, PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 23 JULI 1939 Progr. 1Hilversum II. Progr. n: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III: 8.35 Keulen, 9.20 Fransch Brus sel. 10.20 Keulen. 11.20 Fransch Brussel. 1.20 Ned. Brussel. 2.202.50 Diversen. 2.50 Ned. Brussel. 3.20 Fransch Brussel. 6.05 Parijs Ra dio. 6.20 Radio P.T.T. Nord. 6.50 Droitwich. 7.20 Ned. Brussel. 7.35 Parijs Radio. 8.20 Keu len 9.20 Ned. Brussel. 11.20 Parijs Radio. Progr. TV: 8.30 Ned. Brussel. 11.05 Droitwich, 2.20 Parijs Radio, 2.35 Droitwich, 4.20 London Regional, 4.50 Droitwich, 5.20 London Regional, 7.40 Droitwich, 9.25 London Regional, 10.50 Droitwich, 11.00 Keulen. Progr. V: 8.30 v.m.12.00 n.m. diversen. op Maandag 24 Juli 1939. Progr. I Hilversum II Progr. II Jaarsveld en Hilversum I. Progr. Ill 8.00 Keulen. 10.20 Radio P.T.T. Nord. 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Keulen. 3.20 Droitwich, 4.20 Keulen. 6.20 London Regional, pl.m. 6.40 Fransch Brussel, 6.50 Ned. Brussel, 7.05 Fransch Brussel, 7.20 Ned. Brussel, 7.50 Keulen, pl.m. 8.30 Fransch Brussel, 9.35 Keulen, 10.20 Ned. Brussel, pl.m. 11.00 Keulen. Progr. IV 8.00 Gymnastiekles. 9.20 Radio P. T. T. Nord. 9.50 Luxemburg. 10.35 London Re gional. 1.35 Droitwich, 1.55 London Regional, 4.20 Droitwich. 5.20 Ned. Brussel, 6.05 Radio P.T.T. Nord. 6.20 Weerbericht 9.5Ó London Re gional. 10.05 Droitwich. (In verband met plaatselijk slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden). Progr. V 8.007.00 Diversen. 7,008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. „Een uurtje in Droomland" 1 Komm im traum, Das Meistersextet, 2 Pal of my dreams, L. P. A, Band, 3 Droomland, Willy Derby. 4 Rose Dreams, George Elliott's Hawaiians, 5 If dreams come true, Bennie Goodman, 6 The boulevard of broken dreams, L. P. A. Band, 7 Was Blumen traumen, Dajos Bela, 8 Traumwalzer, Edith Lorand, 9 Traume auf dem Ozean, Wiener Bohème Orkest. 10. Ein Walzertraum, Odeon Kiinstlerorkest. 11 Traume vom Dreimaderlhaus, Das Meistersex- let, 12 Liebestraum nach dem Balle. Wiener Bohème Orkest, 13 Paradis du rêve, Tino Rossi, 14 Vienna city of my dreams. George Boulan- ger. 15 You can 't stop me from dreaming. Dick Powell, 16 Daydreaming. Bert Ambrose, 17 If I'm dreaming Denis Gonet, 18 Farewell to dreams, J. MacDonald en N. Eddy. 8.0012.00 Diversen. Copyright P. I. B. 8ox 6 Copenhagen Heerlijk brandde de kachel en het arme meisje strekte reeds haar bloote voetjes uit om deze ook te warmen. O, wat was dat? Hè, wat jammer, juist op dat oogenblik verdween de kachel. Het vlammetje doofde uit en zy zat met een klein stompje van II Het brandde, het lichtte en waar het schijnsel op den muur viel een afgebranden zwavelstok in haar handje. Nog één streek zy af. werd deze zoo doorzichtig als gaas. Zij kon door den muur heen in de kamer zien. Daar stond een met li appelen dampte in het midden. Maar 't allerheerlijkste was wel een glanzend wit tafelkleed gedekte tafel, waarop zich het fijnste dat de gans van tafel sprong en met een mes en een vork in zijn porcelein bevond. Een gebraden gans, gevuld met pruimen en rug recht op baar af kwam. Helaas, toen doofde de zwavelstok er ze zag niets anders dan den dikken, kouden muur. (Wordt vervolgd). Deze aardige zomer japon wordt vervaar digd van 4 meter stof van 70 cM. br. Het oatroon is te verkrijgen in maat 46, bovenw. 107 cM., taillew. 90 cM. heupw. 120 cM. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. De blouse wordt van voren gesloten met een aantal pic-pac knoopen, en de rok is vierbaansch. Éénvoudig om te maken, prettig om te dragen. Prijs van het patrcon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende een week verkrijgbaar bij de bureaux van dit blad, Groote Hout straat 93 en Soendaplein 37. EEN VLOTTE EN TOCH GEKLEEDE DAMESJAPON.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6