Qaiitziq, (De handeisèetcekkingen steeds nauwe? „Gordiaansche knoop"? Uurtjes I Goede raad is: IJmuider Wasscherij Mooie, charmante zonnebruining Nederland-Joegoslavië ZATERDAG 22 JU tl 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 5 HITLER WENSCHT VREEDZAME OP- LOSSINC ZONDER COMPROMIS. Of knoop, wefke ontwacd kan woeden? BERLIJN, 21 Juli (Reuter). Vol gens welingelichte politieke kringen hier wenscht Hitler, die thans rust neemt in de Beiersche alpen, een vreedzame oplossing van het vraag- stuk-Dantzig, zonder dat hij evenwel aan een compromis denkt. Men legt in nationaal-socialistische kringen den nadruk op vastbeslotenheid en vrede. De uitgebreide militaire voor bereidingen, die openlijk gemaakt zijn, worden „natuurlijke voorzorgen" genoemd. In officieele kringen zegt men. dat Duitschland voor alle ge beurlijkheden bereid moet zijn, daar het duidelijk is, dat een oorlog tot de mogelijkheden behoort, hoewel hij niet de juiste en gewenschte oplos sing wordt geacht. De zegsman van Reuter verklaarde, dat Hitier voor honderd procent besloten is Dantzig te krijgen, zonder eenige concessie, doch ook voor honderd procent wenscht het zonder oorlog te krijgen. Men geeft toe, dat het vraagstuk gelijkenis vertoont met de Gor diaansche knoop. In de eerstvolgende maan- dan zal blijken, of de knoop een normale blijkt, die ontward kan worden of Gordiaansche, die met het zwaard moet worden door gehakt. Men hoopt, dat Polen een vreedzame oplossing die zijn prestige zoo weinig mogelijk zou schaden, zal prefereeren. In nationaal-socialistische kringen ziet men twee mogelijkheden van ontwikkeling van den toestand: óf een overeenkomst met Rusland zal Engeland in een automatisch stelsel van garanties verwarren, zoodat het ge?n vrijheid van handelen zal hebben en er dus bij Polen op zal aandringen dat een con flict niet verhaast wordt, óf Engeland kan, indien er geen pact met Rusland komt. Polen geen doeltreffende hulp verleenen en zal War- schauw in zijn eigen belang aanraden conces sies te doen. „Partijcongres van den vrede" gaat door. Hooge ambtenaren achten het zeker, dat het ..partijcongres van den vrede" in begin September doorgang zal hebben, omdat het volkomen in strijd met Hitler's karakter is, dat een dergelijk congres eerst zou worden aan gekondigd en daarna afgezegd. De bovenvermelde verklaring is door een officieel woordvoerder afgelegd tegenover de vertegenwoordigers dier buitenlandsche nieuwsagentschappen op de dagelijksche pers conferentie. De woordvoerder antwoordde op de door de correspondenten gestelde vragen en zijn verklaring was niet van te voren ge reed gemaakt. De tot uitdrukking gebrachte opvattingen werden niet voorgesteld als een nieuwe richting in de politiek, aangezien de zelfde gevoelens herhaaldelijk uitgesproken zijn den laatsten tijd door den nationaal-so- sialistischen woordvoerder en de Duitsche pers. Als zoodanig mogen de uitgesproken meeningen beschouwd worden als die der Duitsche regeering. Geen oorlogsstemming. United Press meldt uit Berlijn: Een woordvoerder van de regeering heeft categorisch verklaard dat Duitschland een vreedzame oplossing van het Dantzigprobleem wenscht te vinden. Alhoewel dit standpunt van de Nazi- regeering over het algemeen bekend was heeft de genoemde categorische verkla ring in diplomatieke kringen alhier buitengewoon de aandacht getrokken omdat tot nu toe een dergelijke ver klaring van officieele zijde in dusdanige duidelijke bewoording vervat, nog niet was afgelegd. Deze verklaring beteekent niet en als zoo danig wordt ze dan ook niet opgevat dat Duitschland een oorlog zou ontwijken indien deze zich uit de Dantzigkwestie zou ontwikkelen. Maar goed ingelichte kringen zien hierin dat Hitier en de Duitsche regeering thans niet in een oorlogsstemming zijn. Bovendien interesseeren de waarnemers zich ook voor het feit dat de woordvoerder herhaald heeft dat de mogelijk heid om de kwestie inclusief garanties van VAN "MIJN HARDT, lefrcMjOeh. Z1 i'txe*v- Bij apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 et. - doosje 6 st. 30 ct. (Adv. Ingez. Med.) Duitsch parool „Krachtige mannen en mooie vrouwen". Dr. Ley heeft op het congres van „Kraft durch Freude" te Hamburg een rede gehouden, waar in hij onder meer zeide voor het komende jaar het parool uit te geven: „Krachtige mannen en mooie, bevallige vrouwen". Man en vrouw, al dus Ley, zijn ieder op zichzelf niets, doch teza men vormen zij een eenheid, ook bij de presta- U«, den arbeid. De Hoogeschool van de manne lijkheid was in Duitschland steeds het leger. Thans is zij niet meer alleen het leger, doch ook de partij, de S.S., S.A. en alle andere organisaties Academiën voor schoonheid. Anders is het bij de vrouwen. Hier zijn ge weldige zonden van het verleden goed te maken. Wij zijn nog niet eens in het begin. Ik juich het toe, dat de sportgroepen in de industrie thans ook rhythmische groepen vormen, want onze vrouwen moeten schoon zijn. Ik heb in het Duit sche arbeidsfront instituten opgericht, die eens schoonheidsinstituten, academiën van schoon heid en mode zullen vormen, te Weenen, Berlijn en München. De Duitsche arbeidster moet weten, wat mooi is, zij moet weten, hoe zij zich mooi kan maken. Wij moeten ook tot een geheel ander be grip van de mode komen. de grens binnen het kader van een beter be grip tusschen Duitschland en Polen te regelen, bestaat. Engelsche pers: „Toestand ongewijzigd". De algemeene opinie der Engelsche bladen is, dat de verklaring van den woordvoerder der Duitsche regeering geen wijziging gebracht heeft in den toestand te Dantzig. De „Daily Telegraph" schrijft: Het is te vroeg om beteekenis aan de verklaring te hechten. Indien Duitschland geen oorlog over Dantzig wenscht, heeft niemand anders eenigen reden om er een te wenschen of te verwachten. De redenen voor de verklaring van gisteren blijven duister. Indien zij beteekent, dat Duitschland besloten heeft een begin te maken met de ver mindering van de spanning en Duitschland alleen kan daartoe het initiatief nemen dan goed en wel, maar hierop moet de rest van de wereld blijven wachten. De .News Chronicle" schrijft de verklaring brengt geen verandering in den toestand. De beloften der Britsche regeering aan Polen zijn volkomen duidelijk. De Nazi's deden daarom beter zich los te maken van het denkbeeld, dat Engeland een oog dicht zal houden bij de in neming van Dantzig. De „Daily Mail": Hoewel woorden alleen geen wijziging in het gemoed kunnen aantoonen, zal de Duitsche verklaring er toe bijdragen de spanning nog meer te verminderen. De achter grond van den toestand blijft, dat Hitier altijd nog den terugkeer van Dantzig wil. Polen ant woordt hierop met een onvoorwaardelijk „neen". Maar geen enkel land wil oorlog over de vrije stad. Hiervan uitgaande, zal het den staatslie den mogelijk moeten zijn, een oplossing te vin den. In politieke kringen te Warschau herinnert men aan de verklaringen van een woordvoer der der Duitsche regeering, die gezegd heeft, dat Engeland voldoenden invloed op Polen zou uitoefenen om een oorlog te voorkomen, en voorts, dat Duitschland den vrede niet be dreigt, maar den terugkeer van Dantzig eisent. In genoemde kringen wijst men er dienaan gaande op, dat de Duitschers aan zulke ver klaringen gewend zijn, wanneer zij zich ge reed maken het Europeesch evenwicht te wij zigen. Poolsche politieke kringen herhalen, dat onder welken vorm ook Duitschland ernaar zou streven Dantzig in te lijven, Polen dit zou beschouwen als een schending van den hul digen politieken toestand en op dien overeen komstige wijze zou reageeren. Tevens herin nert men aan de recente verklaring van maarschalk Smiglv Rydz, die duidelijk gezegd heeft, dat Polen alle vreedzame methoden zal uitputten om de kwestie Dantzig te regelen, doch dat, indien de Duitschers den Anschluss willen blijven verwezenlijken, Polen dan ge dwongen zou zijn naar de wapenen te grijpen, wetende dat het zou strijden voor zijn onaf hankelijkheid. Tenslotte verklaart men. dat Polen niets eischt ten aanzien van Dantzig. en dus geen concessies te doen heeft. De vre desoproepen moeten dientengevolge gericht worden tot Berlijn en niet tot Warschau. Duitsche persstemmen. BERLIJN, 22 Juli. (D.N.B.) De kwestie Dant zig besprekend en in verband daarmede de op merking van de Engelsche pers, schrijft de „Deutsche Allgemeine Zeitung": Het Duitsche volk in Dantzig en in het rijk zijn er diep van overtuigd, dat hier geen sprake is van een oor logskwestie doch van harden strijd om het recht, welks natuurlijk resultaat slechts de Duitsche oplossing kan zijn en geen andere. Niet Duitschland heeft om Dantzig gemobili seerd, doch Polen, niet Duitschland heeft van een onvermijdelijken oorlog gesproken, doch Engeland en Frankrijk hebben dat gedaan. De Duitsche politiek is niet wankel en behoeft ook niet op het kleinste punt herzien te worden. De „Börsenzeitung" schrijft: Evenals het vo rige jaar. toen het ging om de oplossing van de Tsjecho-Slowaaksche kwestie, wordt Duitsch land belasterd en worden de dingen zoo voor gesteld, alsof het van ons afhangt of de wereld een oorlog tegemoet gaat, of dat de vrede be houden blijft. Bewoner van Dantzig in Polen gearresteerd. DANTZIG, 22 Juli. (Reuter). Lipski. een in uniform loopende bewoner van Dantzig. is op Poolsch gebied gearresteerd, beschuldigd van spionnage. Bij het zien van de Poolsche grens wacht trachtte Lipski te ontkomen maar na twee waarschuwingsschoten gaf hij zich over. RUSTIG WEEKEINDE VOORSPELD. In politieke kringen te Berlijn wordt een kalm weekeinde, zonder verwikkelingen, in Dantzig. voorspeld. De geruchten, dat gouw leider Bürckel binnenkort naar Dantzig zou gaan om den toestand te bestudeeren worden zeer onwaarschijnlijk genoemd. In officieele kringen verklaart men niets hiervan te weten. In Duitsche politieke kringen is men verder verbaasd over de groote beteekenis. welke in het buitenland wordt gehecht aan de opmer kingen welke een ambtenaar van het ministe rie van propaganda heeft gemaakt tegen en- keie buitenlandsche journalisten. Dit betee kent in het. geheel geen wijziging van de Duitsche politiek. Spion gefusilleerd. Gistermorgen is op de schietbaan te Nancy een spion. Franck genaamd, gefusilleerd. CHAMBERLAIN NAAR CHEQUERS Minister-president Chamberlain is vertrokken naar Chequers, waar hij het weekeinde zal door brengen. Brochures in Boedapest in beslag genomen. De autoriteiten hebben te Boedapest de brocure „de kansen van Duitschland in een oorlog" in beslag genomen en een vervol ginr ingesteld tegen den schrijver, dr. Etiennr Iajos. Deze maatregelen werden gerechtvaar digd met de mededeeling, dat de brochure onwaarheden behelst, welke de buitenlandsche politiek schaden Aardschok in Duitschland. Muren trilden. In het gebied van den Midden-Rijn is een aardschok gevoeld, zooals men in tientallen jaren niet heeft waargenomen. De schok duur de zes seconden en ging gepaard met een on- deraardsch gerommel. Hier en daar trilden de muren. Grootste Engelsche vliegboot maakt geslaagde proefvlucht. De „Golden Hind", de grootste vliegboot ooit in Engeland gebouwd, die plaats biedt aan 150 passagiers, heeft met succes haar eerste proef vlucht boven de Medway gemaakt. Het toestel, dat een kruissnelheid van 300 Kilometer be reikt, is bestemd voor den Oceaandienst. van de Imperial Airways. Minder opgelegde schepen in Engeland. Het aantal op 1 Juli in het Britsche Ver- eenigde Koninkrijk opgelegde schepen bedroeg 123 met een gezamenlijken inhoud van 281.866 ton. Vergeleken met 1 April van dit Jaar betee kent dit een daling van 135 864 ton of 32.5 pCt. en vergeleken met 1 Juni 1938 een daling van 50.138 of 15.1 pCt. King Hall werkt voor eigen rekening. In het Engelsche Lagerhuis is de vraag ge steld of de verspreiding der nieuwsbrieven van King Hall in Duitschland wordt ondernomen met steun van de regeering. Butler heeft daarop geantwoord: ..Ik maak van deze gelegenheid gebruik om de catego rische ontkenning te herhalen, die gegeven is in de Duitsche uitzending der B.B.C. van 14 Juli j.l.C, dat de Britsche regeering op eeniger- lei wijze in verband zou staan met of ver antwoordelijk zou zijn voor deze brieven. Kol. King Hall zelf heeft een brief gepubliceerd in de pers op 19 Juli. verklarende, dat het vol komen onwaar is, dat hij betaald wordt door het Foreign Office of dat de minister van buitenlandsche zaken hem bijgestaan heeft bij de samenstelling van zijn brieven". Hand el sbesnrek i n gen tu sschen Duitschland on do Sovjet Unie hervat. MOSKOU, (Tass.) De besprekingen tus schen Duitschland en de Sovjet-Unie inzake handel en credieten zijn dezer dagen her vat. Namens het Volkscommissariaat voor buitenlandschen handel worden de bespre kingen gevoerd door den assistent handels vertegenwoordiger te Berlijn, Barbarin, na mens de Duitsche regeering. De graaf van Granville overleden. De bekende Britsche diolomaat, graaf van Granville is on 67-jarigen leeftijd te Londen overleden. Hij heeft een belangrijk aandeel Tchad in de internationale onderhandelingen welke aan den wereldoorlog zijn voorafge gaan. Granville heeft posten bekleed te Berlijn. Cairo. Weenen en 's-Gravenhage. Zijn laatste oost was die van ambassadeur te Brussel. In 1933 heeft hij den dienst verlaten. ïoodsche emigratie uit Bohemen en Moravië. PRAAG, 21 Juli (Reuter)Von Neurath de rijksprotector voor Bohemen en Moravië, heeft een speciaal bureau voor de organisatie en de bevordering der Joodsche emigratie ingesteld Zendt Uw wasch naar de Snelliusstr. 39, IJmuiden, Tel. 4371 Ook Uw Wol en Jaeger goederen kunt U hier gerust in de wasch geven. (Adv. Ingez. Med.) (Adv. Ingez Med.) en geen verbranden en vervellen met Amilda-Zonnebruin. Flacon 60, Tube 60, Doos 50 en 25 ct. (Adv. Ingez Med.i Belgrado, de stad met weinig auto's maar veel lawaai ER WORDT VEEL CEBOUWD (Van onzen correspondent). BELGRADO Juli. Wanneer men gedurende de laatste weken in Boedapest gezeten heeft, waar de zon eiken dag aan één stuk door onbarmhartig fel scheen, meende men dat het daar heet was. Men mop perde en klaagde, beweerde, dat de hitte schier onverdragelijk was. Een kennis van me, die veel in Indië is geweest, zei maar alsdoor, dat het daarginds nooit zoo verschrikkelijk drukkend en zoo afschuwelijk vochtig-warm was. Komt men echter naar Belgrado, dat men na een gloeiend-warme treinreis van ongeveer zeven uur bereikt, dan constateert men onmiddellijk, dat het hier nóg véél heeter is. Ik besloot mijn intrek in Belgrado maar te nemen in een hotel, dat vlak in de buurt van het station ligt. De directeur ervan ontving mij in zijn overhemd en deed me onmiddellijk de prettige mededeeling, dat het dien middag vijftig graden geweest is en dat het den volgenden morgen nog wel weer veel warmer zou zijn!" Prettig vooruitzicht! Het is heusch geen wonder, dat in de Joego slavische hoofdstad des namiddags haast niemand in de ministeries en in de andere bureaux aan te treffen is. De menschen komen er eerst tegen een uur of vijf of zes weer terug, en ook dat is niet altijd zeker! Ook de winkels doen hun deu ren gedux-ende de heetste uren van den dag dicht. Het leven speelt zich voor een zeer groot ge deelte op straat af. Urenlang zitten de menschen, meest in lichte en luchtige kleedij., op stoelen aan tafeltjes onder boomen op het trottoir. Er is een ruimte tusschen deze zitjes en de huizen vrij gebleven. Daar wandelen de voetgangers doorheen. Overal hangt die weeige zoete lucht die haast alle steden op den Balkan kenmerkt. Deze woi'dt veroorzaakt doordat men speenvar kens en lammeren en andere soorten vleesch vlak voor de open ramen of ook wel op straat zelf aan een spit braadt, dat langzaam boven een houtskoolvuurtje wordt rondgedraaid. Men laat er voortdurend varkens- of lamsvet op neex-druppelen. Het verkeer in Belgrado is, hoewel niet zeer intensief, toch zeer lawaaierig. Joegoslavië be zit in totaal maar twaalfduizend auto's, vracht automobielen meegerekend. Maar bijna geen enkele wagen heeft richtingaanwijzex-s! De politie erkent deze niet, men moet met de hoorns signalen geven. Bij elk kruispunt en bij elke belangrijke zijstraat moet men toeteren. Eén keer toeteren beteekent rechtuit, twee keer naar rechts en drie keer toeteren naar links. Niet alleen de auto's maar ook de fietsen hebben toetertjes. Fietsbellen kent men hier niet. De hoorntjes van de fietsers maken voortdurend een schel en klagelijk geluid. Het is net of er een kat op zijn staart getrapt wordt! Een stad met groote toekomst. Belgrado is een merkwaardige stad, die vol contrasten is. Naast kleine en zeer vervallen uitziende huisjes uit den tijd van de Turksche overheersching met meestal alleen maar één verdieping, die een beetje naar voren steekt, rijzen majestueuze hooge moderne gebouwen en paleizen omhoog. Er wordt op alle plaatsen in de stad druk gebouwd. Ook op Zondag wordt dat werk voortgezet. De nieuwe huizen schie ten als paddestoelen uit den grond. Zij worden hoofdzakelijk van beton gemaakt. In de buurt van het koninklijke paleis zijn enorme com plexen van rijksgebouwen ontstaan, die langs breede boulevards geschaard staan. Zij zouden ook in Parijs en Berlijn en Londen geen slech ten indruk maken. Voor de oude, scheefgezakte Turksche huisjes in de binnenstad worden sprookjesachtige prijzen betaald, omdat de grond er zoo duur geworden is. Een stukje ter rein van driehonderd vierkante meter bracht een millioen en zevenhonderdduizend dinar op. De nieuwe eigenaar deed het kort daarop weer met een winst van zevenhonderdvijftigduizend dinar van de hand. Voor een stukje grond te genover het bekende café „Ruski Car" werd eerst zestien mlilioen dinar geboden en nu al twee-en-twintig millioen. Het is geen zeldzaam heid, wanneer één vierkante meter grond in de Vermoeide, Branderige stukloopen. Purolpoeder houdt huid en voeten Voeten, Transpiratie en koel en droog, gezond en gaaf. Strooibus 60 ct. (Adv. Ingez. Med.) Krach tig Poolsch protest te Dantzig. Wegens het doodschieten van den douanebeambte. Chodacki. de Poolsche commissaris-generaal te Dantzig. heeft bij den Senaat krachtig ge- protesteert naar aanleiding van het grensin cident waarbij de Poolsche douane beambte Boedziewicz gedood ls. In het protest wordt ge zegd dat de man op Poolschen grond werd neergeschoten, nadat hij drie Duitschers, die onbevoegd over de grens waren gekomen, ge sommeerd had. Een onderzoek en bestraffing van den schuldige, die volgens het protest lid der stormtroepen moet zijn, worden geëischt. De Poolsche politie heeft gisterochtend den chef van het douanehuis te Dantzig, die op illegale wijze ober de grens moet zijn geko men gearresteerd. De bladen melden, dat pa ter Berbardwiscki. vroeger Poolsch candidaat voor den Volkstag" te Dantzig. door de politie van Dantzig gearresteerd is. Verder zou een Poolsch spoorwegbeambte wegens anti-natio- naal-socialistische actie in hechtenis zijn ge nomen. Queipo de Llano ontslagen. Wegens het spreken van „onvoorzichtige woorden". BURGOS Reuter). Generaal Queipo de Llano. de bekende „Radio-generaal" is blij kens een officieele mededeeling ontslagen als commandant van het tweede militaire district wegens het uitspreken van „onvoorzichtige woorden" in een rede. die hij onlangs heeft gehouden bij de herdenking van den opstand in Sevilla. Generaal Saliquet is in zijn plaats benoemd De Llano was nog pas kort geleden tot luite nant-generaal bevorderd. United Press meldt dat goed ingelichte kringen van meening zijn dat het onslag van Queipo de Llano zijn oorzaak vind in zijn rede van 19 Juli, waarin hij de regeering cri- tiseerde. binnenstad f 240 opbrengst. Belgrado breidt zich ïeusachtig uit. In den oorlog was de stad voor een deel platgeschoten. Het grootste deel van de inwoners was gevlucht. In 1921 telde zij 110 000 zielen, in 1929 al 230.000 én thans 360.000. Het is een stad. die een groote toekomst heeft en over enkele jaren wel geheel en al den indruk zal maken van een moderne wereldstad. De handel gaat geweldig vooruit en ook de industrie, die in dit land nog maar in haar kin derschoenen staat, ontwikkelt zich in een haast ongelooflijk tempo. Sedert kort heeft Nederland in Yoego-Slavië een permanenten diplomatie- ken vertegenwoordiger, die hoofdzakelijk onze handelsbelangen behartigt. Het is de heer M. W. F. Craandijk. die zijn bureau met de bescheiden middelen, welke men tot zijn beschikking ge steld heeft, in een sousterreinlokaal aan de Mi- losa Velikog no. 37. niet ver van de nieuwe mi nisteriegebouwen, ingericht heeft. Ik heb den heer Craandijk helaas persoonlijk niet kunnen spreken, daar hij zich gedurende dit warme gedeelte van het jaar te Bied op houdt, in het noorden in het veel koelere Slove nië, waar prins-regent Paul des zomers resi deert en waarheen zich bijna het geheele diplo matieke corps begeven heeft. (Zooals men weet zetelt de Nederlandsche Gezant voor Yoego- Slavië te Boekarest in Roemenië. Maar van ver schillende kanten heb ik vernomen, dat de heer Craandijk in den korten tijd, dat hij in Zuïd- Slavië werkzaam is, al heel wat tot stand ge bracht heeft. Een Nederlandsche Kamer van Koophandel. Wij hebben in Belgrado tegenwoordig ook een Ncderlandsehe Kamer van Koophandel. Voor zitter is de heer V. K. Petcovic, een Yoego-Sla- viër, die de Nederlandsche (en de Portugeesche) consul is. Hij is een makelaar, die in economi sche kringen zeer bekend is. De secretaris van de Handelskamer, de heer A. N. Jeric, is tevens secretaris van het consulaat. Vice-president is de heer J. J. W. H. Berntsen, die directeur is van de firma Philips. Hij is een man met een buitengewoon ^doorzettingsvermogen, die over uitmuntende relaties in heel Yoego-Slavië be schikt en al heel wat voor de bevordering der Nederlandsch-Yoego-Slavische handelsbetrek kingen gedaan heeft. Sedert den len Mei is de Nederlandsche Kamer van Koophandel in uit stekende lokaliteiten in het groote moderne ge bouw van de Handelskamer gevestigd. De handelsVtrokkingen tusschen Yoego-Sla vië en Nederland worden steeds intensiever. Verleden jaar voerde Nederland voor 58.500.000 dinar, dat is ongeveer twee millioen gulden, naar Yoego-Slavië in. De export van waren van Yoego-Slavië naar Nederland bedroeg 108.787 000 dinar. Dit jaar liep de invoer' van waren uit Nederland als kwikzilver omhoog, In Januari bedroeg deze 4 millioen, in Februari 5 millioen, in Maart 6. in April 6.9 en in Mei 7 9 millioen! Nederland koopt in Yoego-Slavië hoofdzakelijk mais, hennep, bijenkorven, krui den, hout (zeer veel zelfs), wijn (dit jaar in één maand tijd voor f 20.000!). magnesiet, zinkerts, ruwe glycerine, calciumcarbid (in groote hoe veelheden, kalkstikstof (voor mestdoeleinden) en extracten voor looierijen. Nederland vertegenwoordigt op de Jaarbeurs. In 1938 stond Nederland op de lijst der over zee invoerende landen op de tweede plaats. Wij hadden 19 pet. van den invoer in de havens, vlak na Duitschland met 32 pet. Ook wat den uitvoer betreft waren wij nummer twee. Wij hadden 18.15 pet. en kwamen direct na Italië met 25.13 pet. En wat invoer en uitvoer samen aangaat wa ren wii eveneens de tweede natie, met 18.76 pet. Alleen Italië staat boven ons met 20 pet Het aantal tonnen invoer uit Nederland be droeg het vorige jaar 1.243.000 en het aantal tonnen uitvoer 264.000 Zoowel in Yoego-Slavi- sche als in tal van Nederlandsche kringen vindt men het, op zijn minst gezegd eenigszins merk waardig. dat de Nederlandsche stoomvaart- maatsehnnpijen als hoofdvertegenwoordiger voor Yoego-Slavië nog steeds een Italiaan hebben, die in Fiume zit, dat zooals men weet tot Italië behoort. Misschien, dat hierin mettertijd wel eens een verandering komt! Tegen het einde van Augustus wordt in de stad Zagreb een internationale jaarbeurs ge houden, waarop Nederland met een eigen af- deeling te voorschijn zal komen. Reeds thans is men bezig met de voorbereidingen daartoe. Onze Nederlandsche consul aldaar, de heer W. Adams, heeft zich met een groot deel van de werkzaamheden belast. Men ziet, dat men dus druk in de weer is de beide landen nog nader tot elkaar te brengen! W. M. BEK AAR. Nieuwe instructies voor Seeds. De diplomatieke redacteur van Reuter ver neemt, dat nieuwe instructies naar Seeds zou den worden gezonden, die hei-vatting der be sprekingen te Moskou mogelijk zouden ma ken. De instructies zouden worden verzon den in overeenstemming met de Fransche regeering die haar ambassadeur 'n gelijke op dracht verleent. De Paus naar zijn zomerverblijf. De Paus zal zich Maandag naar Castel Gau- dolfo begeven. .Thetis" Bergingspogingen van de mislukt. Het bergingsvaartuig „Selo" ls er In ge daagd de duikboot „Thetis" te lichten, maar de pogingen om het vaartuig bij vloed naar het strand te sleepen zijn mislukt, wegens het breken van twee lieren.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9