Haarlems Dagblad Het nieuwe kabinet Colijn. De Nieuwe Regeering. Reeds morgen een Regeeringsverklaring Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17206 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adtnin- 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 21 Juli 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. Iomw nummers 6 cent per ex. Advertentiên i 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabnnnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Na ruim drie weken crisis is dan nu toch een nieuwe regeering geformeerd. Dr. Colijn heeft zijn vijfde kabinet gevormd. Morgen ochtend zullen de elf ministers door H. M. de Koningin ten Paleize Noordeinde beëedigd worden. De middag van heden was aan hun eerste vergadering gewijd, die, schoon infor meel, geen lichte taak kon hebben en zich evenmin door groot optimisme kenmerken. Want de ontvangst die dit nieuwe bewind in de organen der beide grootste partijen, die gezamenlijk de meerderheid der Kamerzetels bezetten, ten deel is gevallen, doet onmiddel lijk twijfel aan zijn levensvatbaarheid rijzen. Wel zeer scherp staan de Katholieken tegen over het vijfde kabinet-Colijn, zooals blijkt vooral uit een beschouwing van De Maasbode, die een hef tigen aanval op dr. Colijn doet. Het Katholieke blad constateert op bitteren toon dat men thans, na onheuglijken tijd, een kabinet gaat begroeten zonder Katholieken. En het voegt daaraan toe: „De heer Colijn zal de Kroon hebben verteld en ons vermoe delijk ook willen meedeelen, dat de Katholie ken zichzelf hebben uitgesloten. Wie weigert, naast den heer Colijn te zitten, sluit zichzelf blijkbaar uit van het staatsbestel in Neder landDe misdaad der Katholieken is, zich niet stilzwijgend neer te leggen bij de denk beelden sommigen zullen misschien zeggen: de grillen van den heer Colijn". Het hoofdorgaan der tweede groote partij, Het Volk (S.D.A.P.) voorspelt het ministerie geen lang leven en betitelt het als een over bodig tusschenspel. En De Tijd (R.K.) dringt aan op een spoe dige ontmoeting van de Tweede Kamer met de nieuwe regeering. Dit blad stelt twee vragen op den voorgrond: le. die van de regeerings- politiek inzake de werkloosheidsbestrijding, 2e. die van de „parlementaire gaafheid van den door dr. Colijn bij de kabinetsformatie ge volgden weg. Deze beide vragen eischen spoe dige beantwoording, die niet twee tot vier maanden moet worden uitgesteld alsof het de oplossing van een prijsraadsel gold. Zoo drukt de Tijd zich uit. Het is duidelijk dat het stormt in de Haagsche' politiek. Al wil dat nog niet zeggen dat de R.K. Staatspartij en de S. D. A. P. hun gezamenlijke stemmen- meerderheid ten spoedigste zullen aanwenden om het vijfde kabinet-Colijn ten val te brengen. Want dat zou zekere gevolgen kun nen hebben, waarop met name de R.K. niet gesteld schijnen te zijn. Wat wil zeggen: zij willen tot dusver geen z.g. zwart-roode regee ring. Blijkbaar waren zij bereid geweest aan een kabinet op breede basis, extra-parlemen tair- of zaken-kabinet, mede te werken als men het met dr. Colijn 'eens had kunnen wor den over het financiëele beleid inzake de be strijding der werkloosheid. Uit de Katholieke bladen zou men nu moeten afleiden dat de formateur tot geen enkele concessie bereid is geweest. Dr. Colijn zou zich op het standpunt hebben gesteld: met mij meegaan of erbuiten blijven. En straks zou hij dan wellicht zeggen: Als deze regeering u niet aanstaat kunt gij haar ten val brengen. Ook de niet-politieke, neutrale beschouwer die hier aan het woord is en die slechts feiten waarneemt zonder partij te kiezen, moet er kennen dat dit nieuwe bewind van zeer merk waardige samenstelling is. Misschien zal de komende regeeringsverklaring veel verduide lijken. Het bevat vier ministers uit het vorige kabinet, t.w. de heeren Colijn, Patijn, van Boeyen en van Dijk. Onder, de zeven nieuwe ministers zijn er nog twee die uitgesproken politieke activiteit getoond hebben, nl. jhr. ir. Van Lidth de Jeude (Lib.) die al minister van Waterstaat was in het derde kabinet-Colijn (1935-1937) en mr. de Visser, zoon van den vroegeren minister van Onderwijs dr. de Vis ser, die christelijk-historisch raadslid van Rotterdam is geweest. De nieuwe ministers Schrieke, Bodenhausen en v. d. Bussche heb ben vroeger een zeer belangrijk aandeel in de Indische regeering gehad maar hebben even min als hun nieuwe ambtgenooten Damme en de Vooys ooit een rol in de Nederlandsche partijpolitiek gespeeld. Zoo bestaat dit nieuwe kabinet dus deels uit politieke, anderdeels uit on-politieke figuren. Ongetwijfeld telt het ook onder zijn nieuwe leden mannen van alge meen-erkende groote bekwaamheid. Bekend zijn vooral de bekwaamheden van mr. de Visser, jhr. ir. van Lidth de Jeude, die een groot succes was als minister van Water staat, ir. Damme, die de P.T.T. op voortreffe lijke wijze heeft bestuurd en prof. dr. Schrieke, een autoriteit op de gebieden van koloniale zaken en onderwijs. De aandrang naar opheldering omtrent het verloop van de kabinetscrisis zal intusschen niet alleen van R.-K. zijde komen en een debat omtrent de regeeringsverklaring zou zich daarbij kunnen aansluiten. De Hollander is in het algemeen geefi politiek-aangelegd mensch, maar de verwondering over den loop van zaken in de laatste weken is wel zoo groot geworden, dat althans het verlangen naar opheldering wel in een groot deel van de pers en ook in de Kamer tot uiting zal komen. Het is moeilijk aan te nemen dat alleen een ge schil over de grootte van de sommen, aan de bestrijding der werkloosheid te besteden, tot dit alles geleid zou hebben. Dus is te verwach ten dat de eerstvolgende dagen zich door veel politieke activiteit zullen kenmerken. R. P. Naar onze Haagsche correspondent meldt, is het nieuwe kabinet, dat door dr. H. Colijn gevormd is, als volgt samengesteld Minister-president en minister van Algemeene Zaken: dr. H. Colijn, die tevens tot half Augustus Economische Zaken ad interim zal beheeren. Buitenlandsche Zakenmr. J. A. N. Patijn. Justitie mr. J. A. de Visser. Binnenlandsche Zaken H. van Boeyen. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen prof. dr. B. 3. O. Schrieke. Financiën C. W. Bodenhausen. Defensie dr. 3. 3. C. van Dijk. Waterstaatjhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. Economische Zaken prof. ir. I. P. de Vooys (zal half Augustus de portefeuille van Econ. Zaken overnemen van dr. Colijn). Sociale Zaken ir. M. H. Damme. Koloniën G. van den Bussche. Naar wij vernemen, zal vanmiddag omstreeks half drie op het departement van Algemeene Zaken de constitueerende vergadering worden gehouden van het nieuwe kabinet. Tevens vernemen wij, dat de beëediging van de nieuwe ministers morgenochtend te elf uur op het paleis Noordeinde zal plaats hebben. Het nieuwe kabinet waarschijnlijk langer leven beschoren dan verwacht wordt. Onze Haagsche correspondent telefoneert ons: Na dr. Colijn met zijn pogingen om een Ka binet samen te stellen geslaagd is, zal dit nieu we bewind reeds Dinsdagochtend, nl., onmid dellijk na de beëediging, in functie treden en dus zal minister Van Dijk 's middags in de Ka mer, wanneer de suppletoire begrooting van f 33 millioen aan de orde komt als definitief minister spreken. Intusschen is het zeer wel mogelijk, dat on der deze omstandigheden dr. Colijn terstond bij den aanvang der zitting met een regeeringsver klaring voor den dag zal komen, die dan naar alle waarschijnlijkheid wel tot een gedachten- wisseling, eventueel mede in verband met heel de formatiekwestie aanleiding zal kunnen ge ven. Mogelijk, dat men in dat geval de verga dering onmiddellijk verdaagt om den volgen den dag de discussie te doen aanvangen. Er zijn er, die van zulk 'n eerste samentref fen reeds onmiddellijk voor dr. Colijn en de zijnen een politiek doodelijke botsing verwach ten. Uitgangspunt voor deze redeneering is, dat zoowel de soc.-dem. als de r.-k. over gansch de formatie hoogst ontevreden zijn, dat in vrijz.- dem. kring, om van eenige andere richtingen nog niet eens te spreken een soortgelijke op vatting bestaat en dat heel de samenstelling van het nieuwe kabinet-Colijn den indruk kan wekken, dat het door deze combinatie te volgen beleid geen voldoening zal schenken aan een meerderheid in en buiten de Kamer Toch meen ik op dit moment te mogen be twijfelen of inderdaad in dit stadium een motie van afkeuring of wantrouwen een meerderheid zou halen. Eerder valt het waarschijnlijk te achten, dat er b.v. van r.-k. zijde wel woorden van boosheid of voorloopig wantrouwen tot uiting zullen komen, doch dat men daar ten slotte de daden van de nieuwe ministers zal willen afwaheten en dus, zijn definitieve oor deel over het nieuwe bewind zal willen op schorten totdat men in het najaar er toe beter in staat zal wezen aan de hand van hetgeen concrete voorstellen wel of niet zouden be vatten. Men zal zich trouwens in den kring van de op het oogenblik weinig vriendelijk gestemde meer derheid in de Kamer er zich terdege rekenschap van moeten geven, dat de voornaamste bestand- deelen van de meerderheid, die nu het kabinet ten val zou brengen, dan verplicht zouden zijn terstond zelf een regeering te vormen. En nu heb ik zoo den indruk, dat men op d i t oogenblik in het R.K. kamp nog geen lust heeft tot de vor ming van een rood-zwart regeeringsblok over te gaan. Wat tenslotte de samenstelling van het nieuwe kabinet betreft, valt het ons op, dat dr. Colijn zich thans aan het hoofd gaat stellen van een combinatie, waarin de menschen van rechtschen huize in de meerderheid zijn. Blijkbaar heeft hij zich dus niet laten weerhouden door de overwe ging, dat dit voorloopig de dood van de rechtscne samenwerking beteekent. En waarschijnlijk zal hij van meening wezen meening, die hij ook wel niet onder stoelen of banken zal steken dat men de schuld hier van moet zoeken bij de R. K. S. P. Nadat hedenochtend nog een afscheids-minis- terraad heeft plaats gehad van het oude kabinet, komen de nieuwe heeren vanmiddag bijeen. Daar zullen zij vermoedelijk dan ook nog defini tief beslissen, over de kwestie van het afleggen van een regeeringsverklaring. OUD-MINISTERS WEER IN DE KAMER. Onze Haagsche correspondent telefoneert ons: In parlementaire kringen in den Haag ver wacht men, dat de straks aftredende ministers Goseling, Steenberghe en Welter, die in 1937 tot Kamerlid waren gekozen, wederom op het Binnenhof zullen terugkeeren, maar dan als Kamerlid. Opvolger van minister v. Lidth de Jeude is het oud-Tweede Kamerlid J. C. van Kempen. WEEKBERICHT Coöp. „Vooruitgang" U.A. - Haarlem Roomboter per pond 72 ct. Slaolieper flesch a 6V2 maatje 45 ct. Groote potten Jam 25 ct. Biscuit Maria per pond 25 ct. Biscuit Carlo per pond 22 ct. NIEUWE BESSENSAP 14 ct. Slasaus per potje 10 ct. Bonbons, gev., extra fijn y2 pd. 25 ct. Met Dividendbons. (Adv. Ingez. Med.) Haarlem telde op 1 Juli 138687 inwoners. Het aantal inwoners van Haarlem bedroeg op 1 Juli j.l. 138687 tegen 138018 op 1 April van dit jaar. Een vermeerdering derhalve met 669. Deze vermeerdering Is zoowel een gevolg van een vestigingsoverschot als van een geboorte overschot. In April, Mei en Juni hebben zich n.l. 368 personen meer in Haarlem gevestigd dan er in hetzelfde tijdvak uit de gemeente zijn vertrokken. Over de drie genoemde maan den bedroeg het overschot resp. 65, 89 en 114. Het aantal geboorten overtrof dat der sterf gevallen in April, Mei en juni met resp. 100, 83 en 118. EXAMENS HANDELSINSTITUUT „BALTUSSEN". Bij de op 12 en 15 Juli resp. te Amsterdam en Den Haag gehouden examens der Fede ratie voor Stenografie „Groote" slaagden de volgende candidaten: Kantoor-stenograaf Nederlandsch 130: Aan gemeld en geslaagd: de dames A Wagemaker, M. H. A. van den Bogaardt, W. A. Verkaik, L. M. de Jong, P. S. A. Duvergé, E. Brauckmann, H. C. C. Hendrikse en W. Greebe. Kantoor-Stenograaf Duitsch 100: Aange meld en geslaagd: de dames M. M. Vliegen, J. C. Colenbrander en E. van Berkum. Kantoor-Stenograaf Fransch 100: aange meld en geslaagd mej. M. M. Vliegen. Kantoor-Stenograaf Engelsch 100: Aange meld en geslaagd: mej. L. Matzinger. Typist: aangemeld en geslaagd: de dames W. A. Verkaik, A. L. Timmer en de heer J. V. Veugen. Allen leerlingen van Handelsinstituut „Bal- tussen"., alhier. Gaat Queipo de Llano nieuwen post betrekken? (Men zie ook pag. 9.) BURGOS,' 24 Juli United Press ver neemt dat een aantal versterkingen naar Andalusie is gezonden als een normale voor zorgsmaatregel in verband met het ontslag van generaal Queipo. doch tevens dat men voornemens is, hen reeds in de komende dagen weer terug te roepen. De correspondente Eleanor Packard, heeft Queipo de Llano Zaterdag in hotel Maria Isa bel te Burgos gezien en gesproken. De gene raal scheen opgewekt te zijn doch weigerde commentaar te geven. Men meent te weten dat hij vacantie gaat nemen alvorens een nieuwe post te betrekken. In de afgeloopen dagen heeft hij verscheidene besprekingen gehad met Franco. (United Press.) WEEST TOCII VOORZICHTIG MET BEZINE. Zaterdagmiddag was een bewoonster van een huis aan het Stuyvesantplein in de keuken bezig met in een kom benzine das sen te wasschen, terwijl op ongeveer IV2 M afstand een gastoestel brandde. Plotseling vatte de benzine vlam. De vrouw liep brand wonden aan de handen op; ook haar schort vatte vlam. Buren doofden het vuur en de vrouw werd door O. D. behandeld. De brand weer was met een motorspuit ter plaatse ver schenen, doch behoefde geen dienst te doen. SLECHTHOORENDEN. Onder het ingezonden stuk in ons nummer van Zaterdag over slechthoorenden, stond de naam van den inzender verkeerd. Deze naam is K. Ph. Nonhebei Jr. J. C. DROSTE f Zaterdag is op 69-jarigen lef tijd overleden de her J. C. Droste alhier, die geruimen tijd geleden lid was van de directie van Droste'.- Cacao- en Chocoladefabrieken, n.l. tot 1914. toen hij zich genodzaakt zag wegens ziekte af te treden. De teraardebestelling heeft plaats Woensdag 26 Juli a.s. te 1 uur, op de Alg. Begraafplaats te Heemstede. DRUKWERK VOOR DE GEMEENTE. Bij den Haarlemschen Raad is het verzoek binnengekomen van het Hoofdbestuur van den Bond van Patroons in de Grafische Vak ken om in 't vervolg alle te Haarlem gevestigde drukkerijen in aanmerking te doen komen voor het leveren van het voor de gemeente benoodigde drukwerk. V. D. J. O. ZOMERKAMPEN. Namens het Hoofdbestuur der Vrijz.-Dem. Jongeren Organisatie sprak de heer H. Harm- sen een kort openingswoord voor het Zomer kamp der Vrijz.-Dem. Jongeren Organisatie te Oosterbeek. Hij heette welkom den heer A. Koning, wet houder van Renkum en den heer J. C. J. Mens, raadslid van Ede en afgevaardigde van het Hoofdbestuur van den Vrijz.-Dem. Bond. Hierna kreeg de heer A. Koning, wethouder van Renkum, het woord. Het was spreker een groot genoegen dit kamp te openen en de jon geren op de „Johannahoeve' te begroeten. Spr. hoopte, dat het verblijf in het mooie Oosterbeek aangenaam zal zijn. Hierna verzocht de hoofdkampleider, de heer J. C. Deering, aan wethouder Koning de bonds- vlag te hijschen. Maandagmorgen zullen de kampdeelnemers op het Gemeentehuis te Renkum. door wet houder Koning worden ontvangen. ORGELBESPELING. Dinsdagavond van kwart over acht tot kwart over negen wordt in de Groote- of St. Bavo kerk te Haarlem een orgelbespeling geven door den heer George Robert. Het programma luidt: 1. Toccata en Fuga d kl. t., J. S. Bach. 2. Wenn wir in höchsten Nöthen sein (koraal en 2 bewerkingen) J. S. Bach. 3. Passacaglia, H. Andriessen. 4. Prière, Jos Jongen. 5. Lamentation, A. Guilmant. 6. 1ste ged. Ve symph., Ch. M. Widor. VACANTIE VAN DEN BURGEMEESTER. De burgemeester dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk zal van 31 Juli tot 28 Augustus met vacantie zijn. Ter gelegenheid van het tienjarig beslaan van de Speeltuinvereeniging „Meerlebosch" te Haarlem, is een receptie gehouden. Daar verscheen o.m. ook kinderen der speeltuinvereeniging, die bloemen en cadeaux aanboden. Links de voorzitter der vereeniging, de heer H. Gieseling, neemt bloemen in ontvangst. Rechts op de foto de overige bestuursleden. Het woord is aan Comtesse Diane: De vreugde van het be wonderen is de belooning van hen die vrij zijn van afgunst. Doodelijk ongeluk in de Haarlemmermeer. Geparkeerde auto aangereden. Hedennacht omstreeks 4 uur heeft op den Rijksweg te Haarlemmermeer nabij den Vijfhuizerweg een doodelijk ongeluk plaats gehad. Even vóór het viaduct stond een auto ge parkeerd. waarin zich twee personen bevon den. Uit de richting Den Haag naderde met groote snelheid een luxe auto. De bestuurder merkte de geparkeerde auto te laat op, waar door een botsing onvermijdelijk was. De se volgen waren ontzettend. Eén der persm uit de geparkeerde auto werd op slag ged terwijl de bestuurder van de aanrijdende r zwaar gewond werd. Dr. S. uit Badhoevedorp verleende de eer hulp. De rijkspolitie heeft de zaak in onderzoek GASTHUISPOORT WORDT VERBREED. B. en W. van Haarlem hebben bij den Raad een voorstel ingediend om aan regenten van het St. Elisabeth's Gasthuis machtiging te vetieenen tot het doen verbreeden van de Gasthuispoort en het doen maken van een transformatiestation, waarvan de kosten ge raamd worden op 7500, te betalen uit eigen middelen. Vergiftigd na massa-huwelijk. Drank bij de receptie was niet goed. MONTREAL. 24 Juli. Een merkwaardig vergiftigingsgeval heeft zich te Montreal voor gedaan. Eenige honderden personen waaron der verscheidene pasgehuwden, zijn na de massa-huwelijksvoltrekking die Zondag heeft plaats gehad, naar het hospitaal vervoerd. Zij lijden aan een onbekende ziekte, vermoedelijk zijn zij vergiftigd door drank bij de huwe lijksreceptie. (United Press.) Vredesboodschap van den Paus aan Roosevelt? LONDEN, 24 Juli (Havas). De corres pondent van de Times te Rome telefoneert: Men heeft reden om aan te nemen, dat kar dinaal Gaspari, die Vrijdag j.l. van Napels naar New-York is vertrokken, een persoonlij ken brief van den Paus aan president Roose velt bij zich heeft Deze brief bevat, naar men gelooft, voorstellen inzake de middelen om den vrede te bewaren. HF.DEN12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. In de Haarlemmermeer heeft heden een doo- delijk ongeluk plaats gehad. 1 Ds. Oldeman uit Santpoort neemt het beroep van de Vrüz. Herv. Gem. te Haarlem aan 2 B. en W. van Heemstede willen zes schuil- loopgravcn aanleggen. 4 Nieuw afzetgebied van de Prov. electriciteits- bedrUven. 4 Haarlem is een inlichtingenbureau der Spoor wegen rük. 11 BINNENLAND. Dr. Colijn heeft het nieuwe kabinet gevormd. 1 Opnieuw heeft een dronken automobilist een ernstig ongeluk veroorzaakt. 11 P. C.: Bankconcentratie Amsterdamsche Bank en Robaver. 11 BUITENLAND. Chamberlain zal vandaag in het Lagerhuis een verklaring afleggen over het accoord met Japan. 9 De Spaansche genraal Queipo de Llano zou naar Frankrijk gevlucht, zijn collega Yague gearresteerd zün. 9 Drieduizend Chincesche militairen zün Sjang hai binnengetrokken. 9 SPORT. Dc Eton Ramblers winnen aan de Spanjaards laan den tweedaagschen cricketwedstrijd tegen het Nederlandsch elftal met 101 runs. 5 A. J. G. de Bruijn vestigt nieuw Neder landsch record met discuswerpen. 5 De Haarlemsche Voetbalbond hield zün 40ste algemeene jaarvergadering in Hotel „De Leeuwerik". 7 België wint den honkbalwedstrijd tegen Ne derland met 43. 8 ARTIKELEN, enz. R. P.: De nieuwe regeering 1 De Burgerlüke stand van Haarlem is opge nomen op 2

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1