WOENSDAG 26 TUE I 1939 HAARLEM'S DAGBLAD VELSEN RAADSVERGADERING De raad gaat accoord met de 3000 gulden salaris voor een hoofd der luchtbescherming. Afdeeling bevol king krijgt haar uitbreiding en de burgemeester zijn nieuw amcuble ment. De raad wil per sé een huis houdschool. waarvoor de heer Roelse een goed gedocumenteerd pleidooi houdt. Tot slot: „Auszug der Gladiatoren". De Raad onzer gemeente kwam gisteravond voor het laatst van deze zittingsperiode bijeen, zoodat deze vergadering een afscheid (voorloo- pig of voor altijd) van het raadslidmaatschap be- teekende voor de heeren P. Bosman, W. van Heyst, G. Heijkoop, S. N. Warmenhoven, Mr. v. d. Flier, D. Zalm, P. H. van Rummelen, N. Raven en J. Stark. Afwezig was Mr. dr. A. v. d. Flier. Het programma wordt geopend met de behan deling van eenige reclames inzake de Honden belasting dienst 1939. De ingekomen stukken en mededeelingen ver huizen, als gebruikelijk, naar het eind van de agenda. Onderzoek geloofsbrieven nieuwe leden. Ingevolge art. 34 van het reglement van orde moeten de geloofsbrieven, welke door de be noemden zijn ingezonden, worden onderzocht door een commissie van drie leden, te benoemen door den voorzitter. De heeren Tonino, Vermeulen en v. d. Veer worden door den voorzitter voor deze commissie aangewezen. Namens de commissie adviseert de heer Ver meulen, alle benoemde leden toe te laten. Bclooning Hoofd Lucht beschermingsdienst. Onze lezers weten reeds, dat gegadigden zijn opgeroepen voor de functie van hoofd van den Luchtbeschermingsdienst op een belooning van f 1200 tot f 1500 per jaar. B. en W. hebben ook voor f 1500 geen geschikte kracht kunnen vin den; om deze reden stelt het college voor, de be looning vast te stellen op f 3000 per jaar. Het voorstel van B. en W. wordt daarna z.h.s. aangenomen. Hierdoor vervalt het voorstel van den heer Homburg. Crediet voor verbouwing van liet gemeentehuis en voor nieuwe meu belen voor de kamer van den bur gemeester. B. en W. vragen een crediet van f 4700, voor verbouwing van de afdeeling bevolking, burger lijke stand en militaire zaken en van f 2000 voor vernieuwing van het meubilair voor de kamer van den burgemeester. Het voorstel wordt ten slotte gesplitst in stemming gebracht. Het eerste gedeelte wordt z. h. s. het tweede met 8 stemmen tegen (7 S. D. A. P. en 1 Comm.) aangenomen. Uitbreiding leerplan Nijverheidsschool B. en W. stellen den Raad voor te besluiten, dat het in het belang van het Nijverheidsonder wijs noodzakelijk is, dat aan de Nijverheids school een cursus voor de opleiding tot het voor- loopig diploma als scheepswerktuigkundige wordt verbonden. Het voorstel wordt goedgekeurd, B. en W., be stuur der Vereeniging voor Nijverheidsonder wijs in Kennemerland alsmede de directeur der school kregen van vele zijden hulde voor hun voortvarendheid in deze. Kosten per leerling van het L.O. Om te komen tot een verrekening met de besturen der bijzondere scholen dienen inge volge de Lager-Onderwijswet 1920 te worden vastgesteld de bedragen, welke per leerling be schikbaar worden gesteld voor de scholen voor gewoon, voor uitgebreid en voor gewoon lager onderwijs in het geval, bedoeld in het 3e lid van art. 101. Voor 1938 was bij besluit van 26 November 1937 vastgesteld resp. f 13.14, f 13.15 en f 10.78. B. en W. stellen voor ingevolge de werkelijke uitgaven over 1938 deze bedragen vast te stellen op resp. f 13.08, f 14.63 en f 10.86. Aldus wordt besloten. Vaststelling van straatnamen. B. en W. stellen voor aan de straten, gepro jecteerd ten Zuiden van de Burgemeester Ram- bonnetlaan de namen te geven, zooals wij die inmiddels in ons blad hebben gepubliceerd. Goedgekeurd. Saneering van de Kalverstraat. B. en W. stellen voor over te nemen van F. J. Koks te Beverwijk 81 M2. grond in de Kalver straat, welke grond noodig is voor een even- tueele verbreeding van genoemde straat daar ter plaatse. De kosten bedragen f 1000. De wethouder antwoordt op een opmer king van den heer Bosman, dat de prijs zoo hoog is, omdat in een der perceelen een zaak gevestigd is, zoodat de eigenaar huur derft. Het voorstel wordt goedgekeurd. Verkoop eigendoms rechten. Aangenomen wordt het voorstel om tegen den prijs van f 1 te verkoopen aan Mr. A. van der Hoeven te Rotterdam alle rechten van eigen dom op het perceel kadastraal bekend ge meente Velsen sectie F no. 4569. Verhuren van Rooswijk. Eveneens wordt aangenomen het voorstel, de verhuring van Rooswijk aan N.V. Van Leer's Vereenigde Fabrieken te Amsterdam met twee jaren te verlengen. Nadat dan nog goedgekeurd is de wijziging van de verordening voor den Ophaal- en Stor ingsdienst en besloten is tot toetreding tot een gemeenschappelijke regeling tot vorming van een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, als bedoeld in art. 130 der gemeentewet komt aan de orde het adres inzake oprichting en instandhou ding van een bijzondere daghuishoud school en avondcursussen in huishou delijke vakken. Te dezer zake handhaven B. en W. hun standpunt van voorheen, nl. dat van hen geen voorstel is te verwachten om tot stichting van een huishoudschool over te gaan, zulks in ver band met het bekende schrijven van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken. De heer Roelse (S.D.A.P.) heeft bij punt 8 B. en W. hulde kunnen brengen voor hun praeadvies. Tot zijn spijt kon hij dit bij dit punt niet doen. 'Eerst twee jaar nadat deze zaak in den raad ter sprake is gebracht, komen B. en W. hierop terug. Destijds is de Raad voor de door den voorzitter naar voren gebrachte be zwaren gezwicht, in de verwachting dat B. en W. er op terug zouden komen. Een nieuw voor stel van den Raad is niet gekomen omdat men dit van B. en W. verwachtte. Spreker memo reert nog eens den gang van zaken van deze aangelegenheid. Het is bekend, dat de regee ring een heel ander standpunt inneemt ten aan zien van het stichten van een schoolgebouw voor dit onderwijs. Spr. wijst er op, hoe men in Beverwijk te werk is gegaan. B. en W. heb ben zich hier het eerst gewend tot den mi nister van Binnenlandsche Zaken. Waarom heb ben B. en W. dezen weg bewandeld? Dit is niet de meest gangbare weg. Is men van meening, dat de regeering voor dit onderwijs geen steun wil geven of dat, wanneer deze steun er komt, de gemeente niet bij machte is de 30 pet te voteeren. Velsen is een van de eerste gemeen ten, die voor dit onderwijs in aanmerking ko men. Er zijn 90 gemeenten boven 40.000 inwo ners. die een daghuishoudschool hebben. Zelfs in 12 gemeenten van 20 tot 30.000 inwoners is een daghuishoudschool. Spreker gelooft niet, dat wanneer de raad zich uitspreekt, dat hier een daghuishoudschool noodig is, de minister deze uitspraak zonder meer naast zich neer zou leggen. We zitten niet dik in onze middelen, maar de bedragen, hiervoor noodig zijn zeer miniem. Als B. en W. zelf al meenen, dat een daghuishoudschool noodig is, begrijpt hij niet, dat het college niet met een voorstel komt. De noodzakelijkheid van dit onderwijs is in den Raad meermalen uitvoerig betoogd. Spreker dient tenslotte mede namens de S.D.-fractie het voorstel in, waarbij de raad verklaart, dat de stichting van een daghuis houdschool noodzakelijk is. De voorzitter beantwoordt daarna de verschillende sprekers. Hij heeft hierover al meer van gedachten gewisseld. Spreker ontkent, dat hij niets voor deze zaak voelt. Er is een groot verschil tusschen de Nijverheidsschool en deze school die geheel nieuw moet worden op gezet. B. en W. zijn steeds uitgegaan van het allergunstigste geval, dat de regeering 70 pet. subsidie geeft. Maar dan moet nog altijd de resteerende 30 pet. gevonden worden. Beverwijk heeft ook langen tijd met het huishoudonder- wijs op eigen beenen moeten staan. Eerst toen na vele jaren de levensvatbaarheid bleek, kreeg Beverwijk met veel moeite subsidie van het Rijk. De commissie van Onderwijs is met het standpunt van B. en W. accoord gegaan. We moeten met deze zaak met beide beenen op den grond blijven staan. Men heeft gezegd: „het kost toch zoo .weinig geld". De heer Ten Broeke heeft zelfs uitgerekend, dat er nog geld mee verdiend wordt. Spreker heeft ook kennis ge kregen van het stuk van de commissie, waarin de kosten becijferd worden. Hij vergeeft het der commissie, dat zij dit stuk niet aan hem heeft toegezonden. De becijfering der commis sie is onjuist. Voor vele kinderen die naar Haarlem gaan zal de gemeente moeten blijven betalen. De vergoeding van 2000 gld. voor de school is eenvoudig een fictie. Het vervoer is een bezwaar, maar men moet niet vergeten, dat het hier kinderen zijn boven den leerplich tigen leeftijd. Wat voor afstand moeten leer plichtige kinderen op het platteland niet afleg gen. Meisjes moeten de huishoudkundige op voeding in de eerste plaats krijgen van de moe ders. Een huishoudschool kan hoogstens theo retische aanvulling geven. De gemeente is in de onmogelijkheid, geld hiervoor te verleenen. Met het voorstel van den heer Roelse krijgen we geen huishoudschool. Het lijkt spreker juister, dat de Raad het voorstel van B. en W. aanneemt. We moeten ook uit collegialiteit voor Beverwijk rekening houden met de belangen van de school aldaar. Na een uitvoerige discussie wordt in stem ming gebracht het voorstel der S.D.-raadsfrac- ti en aangenomen met 16 tegen 9 stemmen. Exploitatie van een bouw terrein te Santpoort. B. en W. stellen voor, aan P. J. A. v. d. Bronk te Santpoort vergunning te verleenen tot het als bouwterrein in exploitatie brengen van de hem toebehoorende gronden tusschen den Bloemen- daalsche straatweg en de Van Dalenlaan. Di't voorstel wordt teruggenomen. Benoeming tijdelijk personeel aan de Gem. Visscherijschool. B. en W. stellen den Raad voor, behoudens ;oedkeuring van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de tijdelijke aan stelling van J. van Altena, voor de waarne ming der lessen van den leeraar J. J. Waag- meester en de uitbreiding van het aantal les uren der klasse „Ouder Dekpersoneel", met in gang van 28 Juni jl. te verlengen en ingaande 26 Juni jl. voor het vak Nederlandsche taal, be houdens goedkeuring van genoemden Minister, tijdelijk aan te stellen J. C. Cramer te IJmui- den. Goedgekeurd. Tot onderwijzeres aan school G wordt be noemd mej. E. G. J. van Dijk te IJmuiden. Ingekomen stukken. Er wordt dan nog in verband met de ingeko men stukken gesproken over een aansluiting op het gemeenteriool in Santpoort, waarvoor naar de meening der betrokkene teveel berekend is. Na een korte rondvraag neemt de voorzitter de gelegenheid waar voor een woord van af scheid tot de scheidende en niet meer terug- keerende leden. Verder spraken nog de heeren H e ij k o o p en Van H eij s t eenige woorden van dank. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: C. AriszJak z.. van Speijkstraat 51, IJmuiden. W E. van den Berge—Bekker d.. Elzenstraat 4. IJmuiden. M. Mol—Plokker, z.. B en A. kade 12rd, IJmuiden. H. F. Blokvan Beers, Tusschenbeekweg 8, IJmuiden. L. A. RijkeKlok d Hagelingerweg 79. Santpoort. P. M. DekkerDobbelaer d.. Noorderlaan 32. Velsen-N. J. G. van SchagenZwanenburg z.. Biezenweg 100 Santpoort. G. A. de Bats— Veenboer d„ Rooswijkerlaan 87 Velsen-N. S E. Aardenburgvan der Does d.. Gr. Houtweg 301 Velsen-N. G. Petersen—Buiis z. Breesaap- straat 31 IJmuiden. Overleden: J. Eijdenberg 75 j„ echtgen. van G Haan, Planciusstraat 2 IJmuiden N. van Zon 53 j„ echtgenoote van A. Stoker. Berken- straat 39, IJmuiden. IJMUIDEN Pastoor De Moei binnenkort 25 jaar priester. Woensdag 9 Augustus zal het 25 jaar geleden zijn dat pastoor T. C. de Moei tot priester ge wijd werd. Het spreekt van zelf dat dit feit niet onopgemerkt zal voorbij gaan. Een spe ciaal hiervoor samengesteld comité heeft reeds een programma voor de feestviering op gemaakt. Het ligt in de bedoeling het feest te openen op Zaterdagavond 12 Augustus met een plech tig lof. Op Zondag 13 Augustus vervalt de H. Mis van 11.30 uur. De plechtige Hoogmis zal dan zijn te 10 uur. De officieele receptie is vastgesteld om half twee. Van twee tot drie uur is er gelegenheid voor allen om den jubilaris persoonlijk te feliciteeren. De recep tie zal zijn in de Zusterschool: direct daarop zal (bij goed weer) in de open lucht geheel de ieugd het Priesterschap, ieder op eigen wijze eren en huldigen. De drie Jeugdvereenigingen t.w. Graal, Gezellen en Kruisvaart, spelen tot slot het mooie spel van Henri Gheon „Het Gastmaal der kinderen", besloten met een Danklof, eveneens in de open lucht. STREMMING SCHEEPVAART GROOTE SLUIS TE SCHELLINGWOUDE De hoofdingenieur-directeur van den rijks waterstaat in de directie Noord-Holland maakt bekend, dat ten behoeve van het uit nemen van de middendeuren van de groote sluis van de Oranjesluizen te Schellingwoude. de scheepvaart door die sluis zal zijn gestremd op 27 Juli 1939 van 6 uur v.m. tot 6 uur n.m. of zooveel langer of korter als noodig of mogelijk zal blijken. MARKTBERICHTEN. Tarbot 8860 ct. per KG. Tong 15490 ct. per KG. Heilbot 9890 ct. per KG. Griet 36—18 per 50 KG. Middel schol 21 idem. Zetschol 19.5016 idem. Kleinschol 145.20 idem. Bot 156.50 idem. Schar 73.70 idem. Tongschar 2414 idem. Kleine poon 2.500.65 idem. Groote schelvisch 16.50 idem. Middel schelvisch 1712 idem. Kleinimiddel schelvisch 127.80 idem. Kleine schelvisch 7.404.90 idem. Groote gul 8.807.10 idem. Kleine gul 7.503.10 idem. Wijting 2.90—1.80 idem. Makreel 4.903.10 idem. Versche haring f 3.101.75 idem. Middel heek 38 per 125 KG. Kleinmiddel heek 1714 per 50 KG. Kleine heek 119 idem. Kabeljauw 56—16.50 per 125 KG. Vleet 0.55 per stuk. Leng 1.05 per stuk. Koolvisch 0.350.15 per stuk. Rog 13.50 per koop. Aangevoerd aan den afslag 322 kisten versche haring. Trawlers: manden: 210 Neptunus IJM 87 1370 330 Zwarte Zee IJM 94 2450 405 En Avant IJM. 8 2430 460 Walrus IJM. 24 2360 350 Maria van Hattem IJM. 11770 >0 Caroline IJm. 26 2400 Kotters: E. 165 900; E. 238 650; Z. 369 670; Loggers: SCH 107 1280; KW 51 870; KW 138 350 VERWACHTE VISCHAANVOER Thuisstoomend voor de Donderdagmarkt: Protinus IJM 85. Vangst: 45 m. schelvisch, 55 m. braadschelvisch, 50 m. gul, 25 m. platvisch, 50 m. radio, 30 m. wijting, 30 m. makreel, 15 m. varia. Totaal 300 m.» benevens 60 st. stijve ka beljauw. Antje: RO 15. Vangst: 40 m. schol, 35 m. braad schelvisch, 20 m. radio, 55 m. gul en kabeljauw, 25 m. platvisch, 20 m. varia, 5 m. stock'a bit. Toteal 209 m. benevens 45 st. stijve kabeljauw. CHEMISCHE FABRIEK „DE TOEKOMST" In dë Dinsdag gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders van de Chem. fabriek „De Toekomst" N.V. is tot mededirecteur be noemd de heer J. J. van den Bogaerde, te IJmuiden. EXAMENNIEUWS Voor het MULO-diploma A slaagden te Haar lem: Freek van Venetiën, Henk Visser en Arie van der Veer» allen leerlingen van de openbare ULO-school aan het Tiberiusplein. BESTUUR VAN „STORMVOGELS". Het bestuur van „Stormvogels" heeft zich na de plaats gehad hebbende bestuursverkiezing als volgt 'geconstitueerd W. Chr. Suwerink, voorzitter en penningmeester J. H. Martens, 2de-voorzitter C. H. Wijmer. secretaris J. Bruyn. 2de-secretaris; J. Zwemmer, 2de-pen- ningmeester; R. Nieborg, S. Jordaan, L. Menist en P. Heere commissarissen. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Utrecht IJm. 73, Norma Maria IJm. 6, Cornelis LJm. 15. Verder is vertrokken de stoomlogger Petrus Paulus IJm. 266. CASTRICUM AANRIJDING OP DEN RIJKSWEG. Een 15-jarige jongen, die zijn vacantie in deze gemeente doorbrengt, reed Dinsdagmid dag op een transportfiets op den Rijksstraat weg. Toen de chauffeur van een naderende vrachtauto hem wilde passeeren en daarvoor signalen gaf, werd de jongen blijkbaar zenuw achtig en week naar links uit. De chauffeur kon een aanrijding niet meer voorkomen. De jongen werd ernstig gewond. Nadat hij door twee geneesheeren was geholpen, werd hij naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. HAARLEMMERMEER RAADSVERGADERING. Donderdagavond half zes komt de raad dezer gemeente in vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m.: Verkoop van grond aan het bestuur van de Vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bij bel te Hoofddorp. Nieuwe overeenkomst met de directie van het P.E.N. inzake de electrische straatverlichting. Crediet om het gasbuizen- net langs den Schipholdijk door te trekken. Het onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden. Bezwaarschrift ingediend door den heer S. v. Wijk. ZANDVOORT AFZWEMMEN. Hedenmiddag worden de leerlingen der vershillende lagere scholen die gedurende dezen zomer de lessen in „schoolzwemmen hebben gevolgd, in de gelegenheid gesteld ..at te zwemmen". ZANDVOORT BRIDGE-DRIVE. Donderdag a.s. wordt in de bovenzaal van Paviljoen „Riche" door de Ver. voor Vreem delingenverkeer een Bridgedrive georgani seerd. Voor deze drive hebben zich reeds verscheidene deelnemers aangemeld. HET VUURWERK. Nu het weer zich goed houdt en het vuur werk op het strand voor het Zuiderbad vrij wel zeker doorgaat, geven we hier het pro gramma: Na de opening door een salvo van lucht- vuruwerk volgt een fraaie verlichting van het teirein door roode magnesium zon. Verder groot drievoudig magnesiufnfront, gekleurde slangenfiguur, geflankeerd door Egyptische Pyramiden, zig-zag lichtkogel- spel met in het midden groot fantasie front, uitbarsting van de Krakatau of een mecha nisch nummer, groot Japansch schitterfront, Bengaalsche terrenverlichting, Steigende bloemkorf, spiraal van gekleurd licht, elec trische Niagara waterval, buitengewone feestverlichting, slotnummer. KINDERCONCOURS. De directie van het Noorderbad heeft weer eens wat nieuws bedacht. Op Zondag 6 Augus tus, wordt een kinderconcours ghouden, waar bij het publiek als jury optreedt. BLOEMENDAAL BLOEMENDAALSCHE GYMNASTIEK- VEREENIGING. Tijdens de vacantie worden de oefenavon den niet voortgezet. Op den eersten Woensdag resp. Donderdag in September beginnen de gymnastieklessen weder. HEEMSTEDE BOSCH EN HOVENSCHOOL. Van de Bosch- en Hovenschool te Heemstede werden de volgende leerlingen toegelaten tot de Middelbare Scholen Chr. Lyceum J. Bakker, E. Bos, A. v. Steen- wijk. T. van Til, W. Weesie, P. Brummelkamp. K. Buitenhuis, H. Dirksen, J. Doornekamp, R. v. d. Ham, E. Helleman, Br. Jongh Visscher, H. Kamp, H. Pasteuning, H. Smit en E. Voss. H. B. S. A. M. Dros en W. de Nie. Meisjes H. B. S. L. Dansen en J. v. d. Ende. Kennemer Lyceum J. Peyrot. SPAARNDAM CONCERT OP DE WESTKOLK. Donderdagavond om 8 uur zal Spaarndam's Gem. Koor met medewerking van Santpoort's Dubbel Gemengd Kwartet, een concert geven in de muziektent op de Westkolk alhier. HAARLEMMERLIEDE RAADSVERGADERING. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, op Vrijdag, den 28sten Juli a.s„ des avonds 7.30 uur. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven raadsleden. 3. Vergoeding ingevolge art. 13 der L.O. Wet 1920. 4. Vaststelling huur concierge-woning Raad huis. 5. Aankoop woning te Haarlemmerliede. 6. 2e Wijziging Verkeersverordening. 7. Subsidie Landbouwcursus. 8. Ongevallenverzekering personeel luchtbe scherming. 9. Vaststelling uitgaven L.O. in 1938. 10. 3e Wijziging Ambtenarenreglement. 11. Wijziging begrooting 1938. 12. Reclames hondenbelasting 1939. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Coöp. Centrale Eierveiling Purmerend G.A. (Afdeeling eieren). Aanvoer 50.000 eendeieren f 290 a f 2.95. 60.000 kippeneieren f 3.25 a f 3.70. VEEMARKT. Rotterdam, Dinsdag. Totaal aanvoer 223 paarden, 102 veulens, 662 magere runderen, 818 vette runderen, 70 vette kalveren. 205 graskalveren, 864 nuchtere kal veren, 475 schapen en lammeren, 4 varkens, 64 bokken en geiten. Prijzen per K.G.: vette koeien le kw. 75, 2e kw. 60, 3e kw. 3246; vette ossen le kw. 64, 2e kw. 58, 3e kw. 3446; stieren le kw. 53, 2e kw. 47, 3e kw. 42; vette kalveren le kw. 92, 2e kw. 70, 3e lew. 48—58; schapen le kw. 40, 2e kw. 35, 3e kw. 30; lammeren le kw. 45, 2e kw. 40, 3e kw. 35; graskalveren 2e kw. 43, 3e kw. 37; nuchtere kalveren le kw. 41, 2e kw. 36, 3e kw. 31; slachtpaarden le kw. 46, 2e kw. 40, 3e kwa liteit 32. Prijzen per stuk: schapen le kw. 17, 2e kw. 15, 3e kw. 13; lammeren le kw. 11, 2e kw. 8, kw. 6; nuchtere slachtkalveren le kw. 9, 2e kw. 7, 3e kw. 6; nuchtere fokkalveren le kw. 20. 2e kw. 15, 3e kw. 10; slachtpaarden le kw. 210, 2e kw. 170, 3e lew. 105; werkpaarden le kw. 320, 2e kw. 240, 3e kw. 110: hitten le kw. 210, 2e kw. 180, 3e kw. 100; veulens le kw. 60, 2e kw. 45. 3e kw. 36; stieren le kw. 250, 2e kw. 200. 3e kw. 1400; kalfkoeien le kw. 260, 2e kw. 1900, 3e kw. 140: melkkoeien le kw. 250, 2e kw. 185, 3e kw. 140; varekoeien le kw. 185, 2e kw. 140, 3e kw. 120; vaarzen le kw. 150, 2e kw. 130, 3e kw. 120; pinken le kw. 110, 2e kw. 90, 3e kw. 70; graskalveren le kw. 55, 2e kw. 38, 3e kw. 20; bokken en geiten le kw. 8, 2e kw 6. 3e kw. 3. Vette koeien en ossen, aanvoer: als vorige week, handel kalm, prijzen resp. 78 en 68 ct. Stieren, aanvoer groot, handel traag, prijzen iets lager. Vette kalveren, aanvoer kleiner, handel ma tig, prijzen 102 ct. Schapen en lammeren, aanvoer grooter, han del kalm. prijken als gisteren. Nuchtere slacht- en fokkalveren, aanvoer iets grooter, handel stug, prijzen van vorige week goed te handhaven. Paarden, aanvoer iets ruimer, handel stil, prijzen onveranderd. Kalf- en .melkkoeien, aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen onveranderd. Varekoeien, aanvoer onveranderd, handel matig, prijzen als vorige week. Vaarzen en pinken, aanvoer matig, handel redelijk, prijzen stabiel. Graskalveren, aanvoer iets kleiner, handel tamelijk, prijzen iets hooger. Bokken en geiten, aanvoer als vorige week, handel lui, prijzen lager. PURMERENDER MARKTBERICHT. Dinsdag 25 Juli. Gemeentel. Kaasbeurs Verhandeld 20 par tijen, wegende 87.000 K.G. Handel matig. Hoogste prijs f 17. Kleine Boerenkaas aanvoer 18, matig. Vol vette kaas aanvoer 1 f 22. Boter 2212J/2 1.23 1.29. Runderen, totaal 627 stuks. 290 Vette koeien 64—70 per kilo matig. 167 Gelde koeien 100—180 per stuk, stug. 105 Melkkoeien 180—260 per stuk, matig. 65 Stieren 0.420.53 per kilo, matig. 16 Paarden 70160 per stuk, stug. 217 Vette varkens voor de slacht 48—52 per kilo, vlug. 60 Magere varkens 28—36 per stuk, matig. 479 Biggen 1222 per stuk. matig. 873 Schapen 1224 per stuk, matig. 32 Bokken 310 per stuk, matig. 527 Lammeren 58 per stuk, matig. Kipeieren 3.303.60 per 100 st. Eendeieren 2.75 per 100 st. 10100 Piepkuikens 0.55—0.60 per kilo. 3800 Oude kippen en hanen 0.30—0.35 per kilo. Konijnen 0.301.60 per stuk. 1400 Eenden 0.35—0.50 per stuk. Duiven 0.40 per paar. 3700 Jonge zwanen 0.350.37Vz per stuk. De nieuwe ministers bij K. B. benoemd. Bij de behandeling der ingekomen stuk ken in de Tweede Kamer deelde de voorzitter mede, dat een K. B. is ingekomen van 25 Juli 1939, waarbij het H.M. de Koningin heeft be haagd: 1. Het aangeboden ontslag van de heeren minister van staat dr. H. Colijn, minister van algemeene zaken; mr. J. A. N. Patijn, minis ter van buitenlandsche zaken; H. van Boeyen, minister van binnenlandsche zaken; dr. J. J. C. van Dijk, minister van defensie, niet aan te nemen; 2. Met ingang van heden te ontheffen van het beheer ad interim van het departement van financiën: den minister van staat, dr. H. Colijn, minister van algemeene zaken, met dankbetuiging voor de door hem in dezen den lande bewezen diensten; 3. Met ingang van heden, op de meest eer volle wijze ontslag te verleenen aan de hee ren: mr. C. M. J. F. Goseling, als minister van justitie; dr. J. R. Slotemaker de Bruine^ als minister van onderwijs, kunsten en weten schappen; mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, als minister van waterstaat; mr. M. P. L. Steen- berghe, als minister van economische zaken: mr. C. P. M. Romme, als minister van sociale zaken; Ch. J. I. M. Weiter, als minister van koloniën, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen aan H.M. en den lande bewezen; 4. Met ingang van heden te benoemen: tot minister van Justitie mr. J. A. de Visser, procureur-generaal bij het Gerechtshof te Arnhem; tot minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: dr. B. J. O. Schrieke, buiten gewoon hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam, oud-directeur van onderwijs en eeredienst in Ned.-Indië; tot minister van Financiën: C. W. Boden- hausen, oud-vicepresident van den Raad van Ned.-Indië, oud-directeur van Financiën in Ned.-Indië; tot minister van Waterstaat: jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van Water staat, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal; tot minister van Sociale Zaken: dr. ir. M. H. Damme, directeur-generaal der posterijen, telegrafie en telefonie; tot minister van koloniën: C. van den Bus- sche, oud-vicepresident van den Raad van Ned.-Indië. 5. Tijdens de ontstentenis van een minister van Economische Zaken het beheer van het departement van Economische Zaken ad inte rim op te dragen aan den minister van Staat, dr. H. Colijn, minister van Algemeene Zaken. Na behandeling van de ingekomen stukken legde dr. H. Colijn de regeeringsverklaring af. Ruiten van Poolsch Consulaat ingeworpen. Incident in Königsberg, WARSCHAU, 25 Juli (Havas) Uit Konings berg wordt gemeld, dat de ruiten van 't Pool- sche consulaat-generaal daar ter stede in den afgeloopen nacht door onbekenden zijn inge worpen. De Duitsche politie stelt een onder zoek in. Reeds op 24 Mei heeft zich een soort elijk incident voorgedaan. Militair vliegtuig in Engeland neergestort. LONDEN. 25 Juli (Havas). Te Masslng- ham (Norfolk) is een militair vliegtuig bran dend neergestort. De drie inzittenden kwamen om het leven. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. I Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sme- destraat uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, Das, Lange Annastraat 11; bril, v. Holland, Romeinenstraat 23; postduif, v. d. Veldt, Twijnderslaan 17; halsband met pen ning, Bureau van Politie, Smedestraat; hals band. Rolfers, Busken Huelstraat 28; regenjas, Valbrecht, Sterreboschstraat 54; jongensmuts, Bureau van Politie, Smedestraat; portemon- naie met inhoud, Breeuwer, Pijlslaan 15; idem, Jurriaans, Nachtegaalstraat 121; parapluie. Steenstra, Wald. Pyrmontstraat 37 a; rozen krans, Huurman, Oranjestraat 123; sleutels aan riempje, v. Loon, Marnixstraat 116 zw.; spoor kaartje, Bureau van Politie, Smedestraat; wan delstok, idem; actetasch met inhoud, idem. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 25 Juli. Bevallen 22 Juli: A. R. WassenbergKesse- ling, d.; 23 Juli: W. J. M. v. d. LindeMeeu- wig, z.; W. W. van HaarlemTreffers, d.; E. F. E. van BaakLohmann, z.; Ch. C. Ban- gertTimmer, z.; 24 Juli: M. J. van Boekei Steen, z.; A. J. M. LeisingZedel, d.; C. G. E. WolfGouwenberg, d.; 25 Juli: R. Franken Uiterwaal, z.; J. E. KoenekoopKors, z. Overleden 22 Juli: J. C. Droste, 69 j., Twijn derslaan; 23 Juli: H. J. van Teunenbroek. 64 j„ Haitsma Mulierstraat; A. BoelaardVis been, 57 j., Barbarossastraat: 24 Juli: H. A. den Otter, 63 j., Bakenessergracht: D.. 9 da gen, z. v. J. Top. Hazepaterslaan. Ondertrouwd 24 Juli: J. H. S. Horstman en J. Th. Hoenderdos; J. F. Roosen en J. Wou denberg; C. Broekhuizen en M. J. Kolderie.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 12