Haarlem's Dagblad (Hittegolf 9Cetste£ Mouwtcfue? De Komkommertijd. Buskruit ontploffing twee dooden. Jongetjes onder achteruit rijdende vrachtauto gekomen. Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17208 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred, 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 26 Juli 1939 Abonnementen per treek f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 mitnndcn f 3.25 franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advcrtcntiën i 1-5 regel» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieveu op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje» tie rubriek. Op het eertijds zoozeer nieuwslooze tijdperk, dat de zomervacanties plachten aan te geven, valt niet meer te rekenen. Waardoor was het zoo nieuwsloos? Eenvoudig omdat de men- schen, wier daden en woorden het meeste nieuws pleegden te verwekken, op reis gingen en daarbij niets belangrijks deden of zeiden. Een weldadige ontspanning viel aldus niet alleen aan het individu, maar aan gansch het menschelijk gebeuren ten deel. En de zeeslang dook op, later opgevolgd door zijn zoon, het monster van Loch Ness, omdat er toch iets moest zijn om over te praten. Zoo was de goede oude komkommertijd. Wat rest ons daarvan? Zeker, er gaan meer menschen dan ooit met vacantie. Maar de mannen van de belangrijkste woorden en daden schijnen dat in steeds minder mate te doen. Of wel: zij doen het zoo dat zij elkaar aflossen, zoodat er steeds genoeg thuisblijven om de gemeenschap in beweging en onrust te houden. Het is een slecht systeem en het kan niet goed voor de menschheid zijn. Ook wordt het zoo ruim toegepast, dat men niet eens meer uitsluitend de schuld aan de politici kan geven. Waarom bijvoorbeeld de Amsterdam- sche Bank en de Rotterdamsche Bank nu juist in Juli tot haar samenwerking, of con centratie, of belangengemeenschap, op den duur blijkbaar fusie, moesten besluiten is niet duidelijk. Zij hebben er zeker haar employés verdriet mee gedaan, die nu middenin of vlak vóór hun vacantie plotseling op de benauwen de mogelijkheid der opheffing van bijkanto ren onthaald worden. In de binnenlandsche politiek schijnt men ons niet veel meer komkommertijd te willen gunnen dan in de buitenlandsche, waarin men hem niet meer kent. Vroeger werd de in vloed van ministers-vrouwen in alle landen hoog geschat, en terecht. Al bemoeiden de meesten zich niet rechtstreeks met de politiek, zij waren niettemin van de hoogste beteekenis voor den arbeidslust, de goedertierenheid, het algemeen welzijn en het humeur van haar excellente echtgenooten. Ik neem aan dat dit nog zoo is. Maar haar invloed op den gang van zaken in de ministeriëele gezinnen moet iet wat verminderd zijn, sinds zij toelaten dat in Juli een crisis inplaats van een vacantiereis uitbreekt en wekenlang duurt, met alle span ningen en conferenties, aan zooiets verbon den. Nu is er een nieuwe regeering en zeven van de elf oude excellenties kunnen vroolijk de wei in gaan, als ik mij deze uitdrukking mag veroorloven. Maar de vier overige, plus de zeven nieuwe, staan er slecht voor met hun vacantie-kansen, tenzij de Kamer hen onmid dellijk nog ten val mocht brengen, hetgeen niet waarschijnlijk lijkt. Mocht het wel gebeu ren dan is er weer een crisis Het zou belangwekkend zijn het oordeel van de diverse huisartsen der diverse groote man nen eens te vernemen. Dat is helaas niet mo gelijk, omdat zij aan hun beroepsgeheim ge bonden zijn. Maar ik geloof te mogen veron derstellen, dat zij man voor man zouden er kennen dat deze met-zorgen-beladen patiën ten een flinke vacantie noodig hebben. Vis- schen, zwemmen, pootje-baden desnoods, in eük geval in een andere omgeving vertoeven en in geen geval staatszaken! Goed be schouwd is het ons aller belang dat deze en andere mannen, die in zoo groote mate over ons maatschappelijk lot beschikken, gezond en dus goed gehumeurd blijven. Het is een landsbelang dat zij niet vermoeid, prikkelbaar of dat schijnt nog erger moedeloos wor den. Ik zou alles voelen voor een klein wetje waarbij het nemen van minstens vier weken vacantie in de zomermaanden aan de leden der regeering zou worden voorgeschreven. De directeur-generaal van de Volksgezondheid, die nu van Sociale Zaken is weggehaald en bij Binnenlandsche Zaken ingedeeld, zou er best eens bij minister Van Boeyen op kunnen aandringen. Die is een van de blijvers uit het oude kabinet. Internationaal bekeken ziet de ondergang van den komkommertijd er nog bedenkelijker uit. Niets, maar dan ook heelemaal niets, duidt op een komende vacantie voor Adolf Hitler, Benito Mussolini, Neville Chamberlain, Edouard Daladier plus hun voornaamste mi nisters, hun generaals en admiraals enzoo- voorts. Evenmin zien de vacantiekansen van den Poolschen president Moscicki en van maarschalk Smigly-Rydz er hoopvol uit. In welken toestand moeten al deze menschen tenslotte geraken? Het kan niet goed wezen. Ook niet voor de gezamenlijke volken, die op hun bekwaamheid in het vermijden van we reldoorlogen moeten blijven hopen. Interna tionale bemiddeling op politiek of economisch gebied schijnt nog steeds uitgesloten te zijn. Maar zou men niet bescheidenlij k kunnen be ginnen met een Vacantie-Pact, bepalend dat al de heeren er gelijktijdig vier weken tus- schenuit gingen? De heele wereld zou her ademen, alle beurskoersen zouden stijgen vanwege de gevaarlooze maand en al de machtigen zouden in veel betere conditie en vooral in veel beter humeur, dan waarin zij nu verkeeren, terugkomen. Misschien denkt u dat ik grapjes maak. Heelemaal niet. Vraag de meening van uw huisdokter maar eens. Hij zal, met den hem kenmerkenden ernst, beamen dat het Vacan tie Pact van beslissende beteekenis voor het heil der menschheid zou kunnen wezen. Dacht u dat een staatsman minder behoefte aan vacantie heeft dan u? Hij heeft er meer be hoefte aan. Tenslotte zij erkend dat ik zelf ook vacantie BRITSCHE AMAZONES VOORHEEN EN THANS. Bij een défilé in Aldershot kon men de Britsche vrouwelijke hulptroepen bewonderen, die zich voor deze gelegenheid in de oude uniformen van 1909 hadden gestoken. door Franco van de Hertog van Maura onderhandelt met ex-koning Alfonso Ex-koning Alfonso. PARIJS, 26 Juli (Havas). De speciale correspondent van de Excel sior te Lissabon meent te weten, dat Franco voor herstel van de monarchie in Spanje is. Hij heeft vernomen, dat de hertog van Maura, de Spaansche monarchistenleider gisteren naar Lausanne is vertrokken, waar hij ex- koning Alfonso XIII moet ontmoeten. Hij heeft tot taak, met den ex-koning de vorwaraden voor een herstel der monarchie te bespreken. Volgens den correspondent zou de ex-koning alleen dan bereid zijn als regeerend vorst naar Spanje terug te keeren, als het Spaansche volk zich door middel van een volksstemming voor zijn terug keer uitspreekt. Ernstig mijnongeluk in België. Twee dooden. De „Vingtième Siècle" bericht dat zich Dins dag een instorting heeft voorgedaan in de steen kolenmijn „Du HasavT' te Micheroux, in de schacht, welke „Beau Jardin" wordt genoemd, waardoor vier mijnwerkers werden bedolven. Een deel van de galerij, waar de mannen werkten, stortte op hen neer, zonder dat zij po gingen konden doen om te vluchten. Opgeschrikt door het lawaai van de instorting snelden de arbeiders uit andere galerijen toe en zij begonnen onmiddellijk met het reddings werk. Tenslotte slaagden zij er in twee der be- dolvenen, overdekt met wonden, doch nog le vend te bergen. De beide anderen waren reeds gestikt. Het parket van Luik en de mijnraad hebben zich naar de plaats des onheils begeven om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van d.e instorting. noodig heb, dit schoone vooruitzicht binnen eenige weken hoop vervuld te zien en mijn hart vasthoud of er iets van komen zal als al die thuisblijvende staatslieden, vermoeid en geïrriteerd als zij zijn, hun zooveelste opvoe ring van het sensatie-stuk „Internationale Spanning" gaan geven. Met mijn vacantie is geen landsbelang en nog minder een inter nationaal gemoeid. Maar wel het belang van dit blad en ook eenigermate dat van zijn lezers, die heldere en opgewekte, liefst ook blijmoedige en hoopvolle voorlichting vergen. Met welk persoonlijk voorbeeld ik alleen maar zeggen wil, dat ook wij krantenmenschen de verwording van den komkommertijd van har te betreuren. Hij was goed voor iedereen. Moge hij in volle maat hersteld worden! R. P. te Utrecht eischt Te Utrecht is Dinsdag omstreeks 12 urn- in de werkplaats van het fort „Vossegat", nabij de Kromhoutkazerne te Utrecht een hoeveelheid buskruit, tijdens het vervoer ontploft. De gevolgen waren zeer ernstig. De werk lieden V. D. P. en M., beiden uit Utrecht wer den op slag gedood. De sergeant-majoor A., eveneens uit Utrecht, kreeg ernstige brand wonden aan zijn gezicht en handen. Het onderzoek is in vollen gang. De verkoop van Zomerpostzegels. Aan het Haarlemsche postkantoor. De directeur van het postkantoor alhier, zendt ons een staatje, vermeldende de aan tallen in 1039 en 1938 verkochte zomerpost- jels, waarvan de overwaarde bestemd is voor sociale en cuiltureele doeleinden. Zooals bekend werden de postzegels van 1 y2, 21/2, 3, 5 en 12'/2 cent verkocht voor 3, 5, 6. 8 eix 16 cent. Er werd in 1939 voor 6491.78 verkocht, met een overwaarde van 2.343.31 V2 tegen een totaalbedrag van 8.721.60 en een overwaarde van 2.867.62y2 in 1038. Verkocht werden dit jaar 18.173 postzegels vaxx iy2 cent, 19.189 van 3 cent, 14.809 van 2J/2 cent, 19.027 van 5 cent en 15.829 van 12y2 cent. in Amerika veroorzaakf honderden heidebranden ^Duizenden menschen slapen op 't stttand en op de daken- NEW YORK, 26 Juli (Reuter) In de Staten New York, New Jersey en Pennsylvania woeden honderden heidebranden, als gevolg van de droog te, die zoo erg is als sedert genera ties niet is voorgekomen. De boeren vreezen, dat de droogteperiode teza men met de vreeselijke hitte, het totale verlies van vele producten tengevolge zal hebben. De toestand is nog verergerd door het tekort aan water. Duizenden menschen slapen op het strand en op de daken teneinde verkoeling te zoeken. Ze waren achter op de auto geklommen. Een knaapje gedood; zijn vriendje ernstig gewond. In de Eerste Jan Steenstraat te Amsterdam is Dinsdagavond te ruim zeven uur een tra gisch ongeluk gebeurd, waarbij een jongetje van vier jaar werd gedood en zijn vriendje, een zesjarige knaap, met zware inwendige kneuzingen moest worden opgenomen. De kinderen speelden in de Eerste Jan Steen straat in de buurt- van hun woning. Een vrachtauto stopte in de straat tusschen de eerste Van der Helststraat en de Ferdinand Bolstraat. De jongens klommen achter op de auto, doch de chauffeur, die dit merkte, waarschuwde hen van zijn wagen te gaan. Even later hij dacht, dat zij aan zijn bevel gehoor hadden gegeven, zette hij zijn auto achteruit. De jóngens vielen door den schok op straat en kwamen onder de achterwielen van het zware voertuig terecht. De jongste knaap was onmiddellijk dood. Zijn lijkje werd naar het Binnengasthuis vervoerd. Zijn ernstig gewond vriendje werd 111 het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. De chauffeur, die zeer onder den indruk van het ongeluk was, is door de politie, die spoedig ter plaatse was, gehoord. Hem zou geen schuld treffen. Britsclie militaire missie naar Moskou. Ter bespoediging der onderhandelingen. LONDEN, 26 Juli. Het besluit der Engei- sche regeering om een militaire missie naar Moskou te zenden, men zie pag. 5 heeft de hoop dat het spoedig tot het afsluiten van het driemachteinpact komt, doen opleven. Deze missie zal, zoo is men algemeen van meening, uit een tamelijk groot aantal per sonen w.o. eenige der meest vooraanstaande persoonlijkheden op militair gebied in Enge land, wo. den samengesteld. De .Daily Express" spreekt van het zen den van een admraal of een militaire lucht vaartautoriteit als leider van de missie, ter wijl verscheiden marine- en luchtvaartdes kundigen er eveneens del van zullen uitmaken Het zenden van Britsche en Fransche militaire missies schijnt reeds van het begin der on derhandelingen door de Sovjets geëischt te zijn. Hun zending zou voor alles erop gericht zijn om de Russen van de ernstige plannen der Westersche mogendheden, vooral van Engeland, om tot een verdrag te komen, te overtuigen. In politiek opzicht is het begrip van een indirecten aanval waaraan Rusland zoo'n groote waarde hecht, nog niet opgehelderd maar men vertrouwt dat ook dit probleem opgelost zal worden. (United Press). Te groote trouw van neger bediende. RALEIGH (Noord-Carolina). 25 Juli. Er zijn nog te trouwe bedienden. Voor de twijfe laars volgt hier het bewijs. Een katoenplanter, Phillips, vroeg Vrijdag aan zijn negerbediende Marsh goed op zijn auto te passen, want hij moest een boodschap doen, welke nog wel even zou duren. „Goed, baas", zei Marsh, en hij ging geduldig wachten en blééf wachten tot vanmorgen, toen men hem uitgeput van honger en dorst in de auto aan trof. „De baas zei me, dat ik in den wagen moest blijven en dat heb ik gedaan", luidde zijn ver klaring. De baas had zich intusschen al getroost over het verlies van zijn wagen, dien hij gestolen waande. „Ik wist niet meer, waar ik hem ge parkeerd had en Marsh kwam niet meer op dagen". (United Press). II ienduizenden plaatsen jaailijks GROENTJES in HAARLEMS DAGBLAD. Waarom? Omdat het In hun belang en voordeel is natuurlijk. DE EERSTE VERJAARDAG van den drieling Beverley, Billie en Betty Hartley, uit Chicago, werd met het opeten van de traditioneele verjaarstaart gevierd. Het woord is aan Montaigne: Besluiteloosheid schijnt mij het meest gewone en het meest in het oog vallende van de gebreken onzer na tuur te zijn. De a.s. wethoudersverkiezing te Haarlem. Binnenkort zullen besprekingen plaats hebben. Naar ons ter oore is gekomen zullen binnenkort besprekingen» tusschen ver tegenwoordigers van verschillende Haarlemsche raadsfracties plaats heb ben, waarbij de a.s. wethoudersverkie zing ondenverp van discussie zal uit maken. Naar wij meenen te weten, zou het initiatief tot deze samenspreking zijn uitgegaan van mr. F. A. Bijvoet» den voorzitter van de R.K. en de reehtsche raadsfractie. Dat vóór de eerste bijeenkomst van den nieu wen raad in September a.s. overleg gepleegd wordt over de bezetting der wethouderszetels is volkomen begrijpelijk. In de eerste plaats keert wethouder A. G. Boes nie t meer in den nieu wen raad terug, omdat hij bij de jongste ver kiezingen geen candidatuur meer wenschte te aanvaarden. En in de tweede plaats cs door de verkiezing van 21 Juni jl. in de politieKe samenstelling van den raad eenige wijziging gekomen. De verhou ding links-rechts is vrijwel gelijk gebleven. In den ouden raad bezetten de R. K. S. P., Christ. Hist, en Anti-Rev. tezamen 16 zetels en in den nieuwen raad 17. Het zetelaantal van de ver schillende partijen echter heeft belangrijke wij zigingen ondergaan, waarvan die van de vrijz. dem. wel het sterkste is geweest. Begrijpelijker wijze is thans nog in geen enkel opzicht te zeg gen hoe het college van B. en W. in September zal worden samengesteld. In het verleden zijn o.m. aan S. D. A. P.-zijde meermalen stemmen opgegaan voor samenwerking met de R. K. S. P. beide partijen beschikken over 25 van de 39 zetels maar mogelijk is natuurlijk ook, dat weer naar een samenwerking op breede basis zal worden gestreefd. Duitsche vliegtuigen aan de Oostkust van Engeland? LONDEN, 26 Juli. (Havas). De Daily Mail schrijft, dat de Bi'itsche luchtmacht groote waakzaamheid betracht aan de Oostkust van Engeland, aangezien het de laatste weken herhaaldelijk is voorgekomen, dat Duitsche militaire vliegtuigen, alleen of in formatie op groote hoogte vliegend, Engeland tot op minder dan drie mijl de toegestane limiet naderden. Zij vlogen o.a, over den mond van de Theems en van de Humber. WANDGEDIERTE RADICALE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie, zonder iets te beschadigen. Zuivering Onderneming „RADICAAL" Gen. Cronjcstraat 135 Telefoon 11657 „Waar anderen faalden, slaagden wij." (Adv. Ingez. Med.) HEDEN12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Binnenkort zullen te Haarlem besprekin gen gehouden worden in verband met de a.s. Wethoudersverkiczingen. I BINNENLAND. De portefeuilles zün Dinsdag aan de nieuwe ministers overgedragen. 3 De werkloosheid is in Nederland sinds 1932 sterk gedaald. 9 Een buskruitontploffing heeft in Utrecht twee dooden geëischt, 9 BUITENLAND. Er gaan geruchten dat Franco de monarchie in Spanje zou willen herstellen. 1 Generaal Qucipo de Llano zou een diploma tieke post in het buitenland gaan be- klcedcn. 5 Er bestaat kans op een spoedige bespreking tusschen de generale staven van Engeland, Frankrijk en Rusland. 5 Tsjang Kai Siek heeft nogeens verklaard dat China tegen Japan zal standhouden. 5 SPORT. De start van de „Vierdaagsche" 6 Wals heeft het stayerskampioenschap van Nederland gewonnen. 6 ARTIKELEN, enz. R. P.: De komkommertijd. j H. St.: Voorbije Jeugd. 3 M. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 II. D. Vertelling: „Telefoon voor Mattheas" door Ben Korsten. 4 v. H.: Is de Haarlemmer vergeetachtig? 7 C. G. B.: Van Tonder tot Skagen. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op ~i

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1