"akKERÏJQ HUIDJEUK STOFZUIGERS H.D.»Vertellini IIMGEZCNLEIM STUKKEN WOENSDAG 26 JU EI 1939 HA ARE EM'S DAGBLAD Overval in Amsterdamsclie ijssalon. Daders sloegen in eenigc minuten alles kort en klein. Een drukbezochte ijssalon in de Rijnstraat te Amsterdam was op Woensdagavond 24 Mei te ruim tien uur het tooneel van een hevige vechtpartij. Een aantal jongelieden drongen „Café Koco" binnen en enkele seconden later werd er aan alle kanten op los geslagen. Noch het meubilair noch ae bezoeksters of de be zoekers, die zich zoo goed mogelijk verweerden, werden ontzien. Acht menschen, die enkele oogenblikken tevoren nog rustig bezig waren van hun ijs te genieten, liepen min of meer ernstige verwondingen op. De politie, die in allerijl was gealarmeerd, stelde een aantal personen in arrest; zes jongemannen werden in het Huis van Bewaring ingesloten. Dinsdag stonden de zes verdachten terecht voor de Vacantiekamer der Arr. Rechtbank, verdacht van openlijke geweldpleging in ver- eeniging tegen goederen en personen. Het O.M.. waargenomen door mr A. S. de Muinck Keizer had 17 getuigen a charge op geroepen, een ongeveer even gróót aantal décharge-getuigen had de verdediger mr. W. de Rijke uit Haarlem hiertegenover gesteld. De eerste verdachte, de electricien J. van G. antwoordde op de vragen van den presi dent mr. Swagerman. dat hij volkomen on schuldig was, omdat hij den heelen avond, tot ruim elf uur in het N.S.B.-kringhuis op de Amstelkaóe was geweest. De tweede verdachte, de chauffeur B L. gaf toe in de buurt van den ijssalon te zijn geweest, maar zijnerzijds was van vechten geen sprake geweest. De andere verdachten, een loodgieter, een metselaar, een chauffeur en een foswerkman verdedigden zich op dezelfde wijze. De eerste getuige vertelde, dat hij ruim tien uur 's avonds voor de deur van den ijssalon stond. Plotseling, zonder dat hij kon zeggen hoe het begonnen was, was de vechtpartij in vollen gang. Er werd links en rechts hevig op los geslagen, Getuige herkende pertinent twee der verdachten als daders. Op vragen van den verdediger antwoordde getuige, dat hij niet gezien had, dat de verdachten kwamen „aan stormen". Nog vertelde getuige, dat de heele vecht partij in twee, drie minuten afgeloopen was. De eigenaar van ijssalon „Koco" schilderde het gebeurde op 24 Mei. Plotseling werd er overal in zijn etablissement gevochten. Ook hij herkende een van de verdachten als dader. Pres.: Hoeveel was de schade in uw inrich ting aangebi'acht? Getuige: Veertig gulden ongeveer. De man, wiens vrouw door een stoel is ge troffen en die een hersenschudding opliep waardoor zij vijf weken moest worden ver pleegd, herkende den verdachte, die een stoel in de richting van drie vrouwen wierp, perti nent. De gewonde vrouw, die weer geheel hersteld was, verklaarde, dat zij door een stoel aan het achterhoofd werd getroffen. Ook zij herkende verdachte met zekerheid en zij wees hem ter zitting aan. De volgende getuige stond toevallig met zijn auto voor de deur van den ijssalon. Hij had de geheele vechtpartij gezien. Een groep men schen kwam uit de richting van de Lekstraat. Zij begonnen meteen in te slaan op de men schen, die op het trottoir vóór den ijssalon stonden. Vier of vijf mannen drongen den salon binnen en begonnen met aschbakken, glazen en stoelen te gooien. De geheele aan val duurde slechts enkele minuten. Wapens had getuige niet gezien. Hij schatte het aan tal aanvallers op 20 a 30 man. Het verhoor van de a chargegetuigen was ten einde en in verband met het late uur be sloot de rechtbank heden de behandeling van de zaak voort te zetten. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 27 JULI. Progr. 1: Hilversum H. Progir. 2: Jaarsveld en Hilversum I. Progr. 3: 8.00 Keulen, 10.20 Radio PTT Nord. 12.20 Ned. Brussel, 2.20 Keulen, 3.05 London Regional, 4.20 Keulen, 5.20 Ned. Brus sel, 6.05 Radio PTT Nord, 6.50 Fr. Brussel, 7.20 Parijs Radio, 8.20 Keulen, 8.30 Pax*ijs Radio, 9.20 Fr. Brussel, 11.20 Keulen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel, 9.20 Radio PTT Nord, 10.05 Luxemburg, 10.35 London Regio nal, 12.05 Droitwich, 2.05 London Regional, 2.35 Droitwich 6.45 London Regional, 7.00 Droitwich, 9.50 Stuttgart of diversen, 10.20 Droitwich. Progr. 5 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Filmsterrenparade. 1. Ho! Ho!. Paul Robeson. 2. Will you remember, J. MaoDonald en N. Eddy. 3. Ich hab' vielleicht noch nie geliebt, Zarah Leander. 4. Was kann so schön sein, Gitta Alpar. 5. Schlösser die in Monde liegen, Richard Tauber. 6. Meln Herz ruft immer nur nach dir, Jan Kiepura. 7. One night of love, Grace Moore. 8. Mr. and Mrs Is the name, Dick Powell. 9. Ich tanze mit dir in den Himmel hinein, L. Harvey en W. Fritsch. 10. Nur erne Stunde. Pola Negri. 11. Climbing up, Pa"l Robeson. 12. Merci mon ami, Zarah Leander. 13. Roses in December, Dick Powell, 14. Dort wo die Walder griihn, Gitta Alpar. 15. Vilja Lied, Richard Tauber. 16. Ich sing mein lied, Jan Kiepura. 17. Ciribiribin, Grace Moore. 18. Lovely Lady, Bing Crosby. 19. Mazurka, Pola Negri. 20. Notte a Venezia, Ben j amino Gigli. 8.00—12.00 Diversen. Jl'BILFI'M VAN DEN HEER G. VERSTEEG. Op Dinsdag 1 Augustus herdenkt de heer G. Versteeg, Linschotenstraat 14 zw. den dag, waarop hij 35 jaar geleden in dienst trad van de Spoorwegen, waar hij thans magazijn- beamibte is. De heer Versteeg zal op dien datum den dienst met pensioen verlaten. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem werden de navolgende faillissemen ten uitgesproken: Cornells Struik, laatstelijk wonende te Haarlem. Gr. Houtstraat 63, curator Mr. W. G. J. Veenhoven. J. van Wijngaarden, meubelmaker, te Haar lem, Arnulftstraat 13, curator Mr. F. J. Ger ritsen. J. Hagendijk. wonende te Haarlem, Zijlweg 299. curator Mr. J. Hoog. W. H. Rabbe, ijzerhandelaar, wonende te Haarlem. Kruisweg 60 zw„ curator Mr. T. A. M. A. v. Löben Seis. Rechter-commissaris ln al deze faillisse menten is mr. J. H. P. E. Mijnsson. Geëindigd door het verbindend worden der 2e tevens slot uitdeelingslijst is het faillisse ment van: NV. ,.W. Bus" Stoomboot Maat schappij te Haarlem. Curator Mr. M. A. van Eek. „schele hoofdpijn" maken be hoorlijk werken onmogelijk Neem een "AKKERTJE', even v liggen. Daarna weer frisch. (Adv. Ingez. Med.) De Katholieken en de regeerings- verklaring. Toekomst van het kabinet blijft onzeker. Ook de regeeringsverklaring van ar. Colijn heeft van R.K.-zijde commentaar uitgelokt. Zoo schrijft de „Maasbode": De regeeringsverklaring, door dr. Colijn af gelegd, begint met een algemeene formule, waarmede de katholieken, juist steunend op de pauselijke directieven, zich opperbest kun nen vereenigen: van hyper-centralisatie moe ten zij niets hebben en aan de bestaande lagere publiekrechtelijke lichamen laten zij gaarne hun volledige taak. Het is het subsi diariteitsbeginsel van quadragesimo anno, en het is meteen, alsof wede afgetreden „vier" hooren! Het benutten van de krachten van het maatschappelijk leven was bijv. juist een ideaal van minister Steenberghe. Deze algemeene regeeringsgrondslag kan wel aller minst het conflict van dr. Colijn met de katholieke ministers motiveeren. Integendeel: zij zouden in staat zijn zoo luid mogelijk te applaudisseeren! Het blad gaat dan verder: Bij de uitwerking van het punt: werkloos heidsbestrijding wordt de verklaring concreter enbedenkelijker. Aanstonds wordt ge sproken van „vermijding van aanzienlijke ad ministratieve uitgaven en van kapitaals-ïn- vestatles van oneconomischen aard". Dit slaat duidelijk allereerst op de methode-Rom- me voor de werkloosheidsregistratie. Wij meenen intusschen met zekerheid te weten, dat minister Rc-mme ten dezen dr. Colijn reeds tegemoet was gekomen. Dr. Colijn'zal toch ook wel niet denken, dat hij een uitvinding doet met de gedachte van: de geleidelijke inschakeling van de werkloozen in het normale bedrijfsleven? Wie wil anders? Als dit nieuwe kabinet zooals ook minister Romme wil waken tegen „uit wassen", heeft het natuurlijk een overmaat van gelijk, maar hier komt heel sterk de vraag naar voren, wat men onder „uitwassen" zal gelieven te verstaan. Minister Damme krijgt in ieder geval, door versobering van de taak van zijn departement de handen nog meer vrij. Hij moge van deze vrijheid een gunstig gebruik maken. Het blad besluit: Alles bijeen: wat het kabinet op het hoofd punt: de werkloosheid wil, blijft duister en onzeker en daarmedede toekomst van het kabinet zelf! „De Tijd" (R.K.) schrijft in denzelfden geest: Alleen in een nieuwe werkloosheidspolitiek zou het vijfde kabinet-Coiijn een grona van bestaan kunnen vinden. Die grond moet ech ter blijkbaar gezocht worden ln de uitwerking van dat „onderling verband", dat dr. Colijn tusschen de defensie-uitgaven en die voor de werkloosheidspolitiek wil leggen, hetgeen men wel niet anders kan verstaan dan zooals de Nieuwe Rotterdamsche Courant, die aan de wieg van het nieuwe kabinet zat. duidelijker heeft uitgesproken, dat de werkloosheidsbe strijding moet wijken voor de Indische vloot- plannen. Deze grondslag van het vijfde kabi- net-Colijn zal echter geen waardeering vin den in een parlement, dat aan de werkloozen geen franje maar wel de kleeren aan het lijf wil laten. Onzes inziens geeft de regeeringsverklaring door dr. Colijn voorgelezen, noch een ver klaring van de crisis noch een bestaansgrond aan zijn kabinet. SPEELTUINV EREENIGING „IIET ROZENPRIëEL". Het bestuur dezer vereeniging is op de jongste ledenvergadering als volgt samen gesteld: N. van Strien, voorzitter; H. C. Hartman, secretaris, Voortingstraat 8; N. Cuyon, pen ningmeester; mevr. Glazenmaker. 2e voor zitster mevr. Vis, 2e secretaresse: H. Kuilboer, 2e penningmeester; mevr. Pauw, Commissa- UI'f.BulstJes. insecc«nbeten. huldjeuk alsook kneuzingen, snljwonden en schrammen moeten direct behandeld worden.' Houdt Fosters Zalf bij de hand Deze antiscDtische zalf voorkomt ontsteking en verlicht de jeuk on pijn. Eveneens .1, aambeien en eerematouze aandoeningen. a Fl. 1.25 por groots doos. (Adv. Ingez. Med.j JEUGD-HAGEPREEK. Donderdag a.s. hoopt de Gereformeerde Jeugdcentrale voor Haarlem en omstreken zijn bekende Jeugd-hagepreek te houden on der leiding van Dr. Harrestein. Op het terrein aan den Middenduinerweg te Santpoort zullen daar spreken: Ds. J. de Wolff, van Enschedé over: „Christ avant tout" en Ds H. A. Wiersinga, van Lei den over: „Staan en niet Omkegelen". Het slotwoord spreekt een der oud-leden M. bij de Vaate. De avond begint om 7.30 n.m. en wordt op geluisterd door massazang met medewerking van het muziekcorps der stichting „Vogelen zang" Telefoon voor Mattheas. door BEN KORSTEN. ATTHEAS MATTERSTOK was al leen thuis. Dat was trouwens niet vreemd, want Mattheas was altijd alleen. Hij had geen familie, geen vrienden, geen kennissen. En zelfs de zwarte keeshond van de buren, die voor geen tien ka ters bang was, liet zijn ooren droefgeestig naar beneden hangen en sloop met zijn staart tus schen zijn beenen weg als Mattheas eens een enkele maal naar buiten kwam. En dat was geen wonder want Mattheas Matterstok was dichter en ik smeek u maak er mij geen verwijt van. En als ik schrijf dichter dan bedoel ik een dich ter en niet een van die nieuw lichters van die zoogenaamde „modernen", die ge niet van nor male menschen kunt onderscheiden. Mattheas was een dichter van den ouden stempel. Com pleet met doorschijnend bleeke wangen, blauw- geaderde, spitse handen, haren die fladderden bij elke beweging van zijn edel, eivormig hoofd en oogen. die zóó koortsachtig en hol in zijn vel over been gezicht stonden, dat zelfs de kees hond van de buren..,, maar dat wist u reeds! ta/t ATTHEAS' huis was somber ingericht. Nie- -11 mand kwam ooit op bezoek en zijn geest was zóó fijngevoelig dat hij zelfs geen bediende om zich kon velen. Daarom deed Mattheas alles zelf. Toch was er slechts één modern apparaat in zijn woning te vinden. Een dof-glimmend zwart buikig telefoontoestel stond op een klein tafeltje vlak naast een groote cactus, de eenige plantensoort waar Mattheas van hield omdat de meeste andere menschen er een hekel aan had den. Met die telefoon was het een vreemd ge val Mattheas hield niet van nieuwerwetsche dingen. Maar voor één keer had hii zijn gewe tensbezwaren weten te sussen omdat hij het prettiger vond per telefoon de hatelijke opmer kingen te slikken, die uitgevers gemeenlijk met een totaal gemis aan begrip voor gevoelige dichtersnaturen plegen te lanceeren. Bovendien was er nog een secretaresse. Modern, platina blond en dus totaal ongevoelig voor de char mes van mannen met lange haren en holle, koortsoogen. Zooiets grieft. Meer nog: het schrijnt. Het was te veel voor Mattheas' over gevoelig gemoed. Ontstemd had hij daarom be sloten: geen bezoeken meer aan uitgevers. Zóó kwam de telefoon. Na zijn manhaftig besluit BADHUIS. HEEMSTEDE Woensdag. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 17 t.m. 22 Juli genomen 417 douchebaden en 24 kuipbaden. Aan 15 kinderen wend een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 87 volwassenen gebruik gemaakt. Zoo vast als twee x twee vier is stijgt ons aantal cliënten dagelijks, want al wie rekent koopt zijn kleeding tegen a contantprijzen en toch v.a. f 1 per w Dat vindt u echter alleen bij De Kleeding Verkoop Centrale Schagchelstraat 19 naast C. Slager's verfh. Telef. 17273. (Adv. Ingez. Med.) Copyright P. L B, Box 6 Copenhagei En de zwavelstokken, alle tegelijk aangestoken, lichtten met een glans, dat het nog veel helderder was dan op klaarlichten Grootmoeder was nog nimmer zoo mooi en zoo groot geweest. dag. Ze nam het kleine meisje, haar kleinkind, op haar arm en vloog li heerlijkheid, daar waar geen honger en kou geleden werd, ver met haar weg. Hooger en hooger gingen zij, op weg naar licht en boven de aarde. 45 BEKENDE MERKEN Ook in huurkoop. DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN, GED. OUDE GRACHT 52 - TELEF. 12762 (Adv. ingez. Med.) In den hoek bij 't huis zat, op een kouden wintermorgen, het meisje. Haar wangen waren rood en er was een glimlach op 't ge zichtje. Zj] was dood: doodgevroren in den ïjzigen winternacht, toen het Oude jaar in het Nieuwe overging. Op Nieuwjaarsmorgen vond men haar, met 't bundeltje afgebrande zwavelstokken in haar hand. „Och, ze heeft zich zeker willen warmen!" zeiden de men scben. En zij wisten niet, hoe veel moois het meisje had gezien ei met welk een blijdschap z\j met haar grootmoeder opgegaan was... EINDE. (Morgen een andere vertelling). had de jonge dichter zich op een vers gestort waarin een vurige, zwartharige jonge dame (al zijn gedichten met blonde schoonen waren verbrand) en een jonge man met lange haren (toevallig ook een dichter), de hoofdrol speel den. Juist bij een van de spannendste strofen en zij vloden in het bosch op het groote, zwarte ros terwijl de vertoornde vader naakte en Alegonde bijna bezwijmd raakte.... verstoorde een nijdig rinkelend belletje Mat theas' zoete droom en. Met gloeiende oogen keek hij naar het akelig ratelende toestel, dat stilte en concentratie verscheurde. Langzaam stond hij op, zag tersluiks in den spiegel, dat zijn ge baren elegant en lijdend waren en pakte met een oneindig vermoeid gebaar de hoorn van den haak. Nauwelijks had hij echter zijn mond geplooid voor het melodieuze: Hallo, hier Mat theas Matterstok, of hij hoorde een korte, droge klik: de verbinding was verbroken. Verbaasd bleef Mattheas staan. Na eenige oogenblikken van uiterste concentratie gelukte het hem echter zóó ver in de wereldsche sferen af te dalen, dat hij de hoorn weer op den haak deponeerde en zich zeer langzaam in zijn stoel liet glijden. De inspiratie was echter weg. De woedende vader, de geschaakte bruid met de zwarte haren en de edele held met de lange dito ze lieten M. M., zoo onderteekende onze bescheiden vriend zijn klassieke verzen, vol komen koud. Voor het eerst sinds de telefoon naast de cactus zijn eigen plaats innam, was er 's avonds na zessen gebeld. Wie was het ge weest? Wilde visioenen speelden door Mattheas gekwelde hersens. Zou de platina-blonde se cretaresse dan toch onder den invloed zijn ge komen van zijn machtig talent? Of was de vriendelijk lachende juffrouw, die hij in de tram had gezien, zelfs dichters moeten spinazie in groentenwinkels koopen, hem stilletjes gevolgd en trachtte ze nu met hem in contact te komen? Een derde mogelijkheid, haast nog aanlokke lijker, begon zich in zijn geest te vormen. Zijn laatste gedicht „Lichtlooze luchten" was door zijn uitgever zóó goed gevonden, dat hij hem expres 's avonds thuis opbelde. En zoo speelde de fantasie van den dichter haar wreede spel. Opgewekt ging Mattheas dien avond naar bed. Slapen kon hij niet. Door het open raam in zijn kamer zag hij de diep-donkere lucht waaraan de sterren hem toelonkten als blijde beloften. Den volgenden morgen was Mattheas nieuwsgierigheid zoo groot, dat hij reeds voor dag en dauw opstond en den onvolprezen infor matiedienst van de Rijkstelefoon opbelde. Tot in zijn ziel gewond was de arme poëet toen de juffrouw aan den anderen kant hem mededeel de, dat het waarschijnlijk niet meer te achter halen was wie des avonds te half acht driemaal elf (M. Matterstok, poëet en letterkundige) had opgebeld. Zoo gauw we iets weten wordt u gewaarschuwd had de telefoniste gezegd en nu zat de poëet en letterkundige voor het toe stel en wachtte. Smartelijk was zijn mond verwrongen. Zijn ongekamde haren hingen op de kraag van zijn fluweelen jas. Mattheas wachtte en zuchtte, zooals alleen dichters en kleine kinderen dat kunnen: niet diep en toch aandoenlijk. Eindelijk klonk een ratelend belletje. Mat theas vergat zijn waardigheid en greep reeds haastig naar het kalm wachtende apparaat toen hij bemerkte dat het geratel van boven kwam. Zijn wekker liep af. Weer wachten. Weer zuch ten. Tegen zooveel inspanning was zijn zwakke borstkas echter niet bestand en zijn longen, protesteerden piepend. Precies twaalf uur ging de telefoon weer. Met mijnheer Matterstok? vroeg een hooge meisjesstem. „Ja", fluisterde Mattheas heesch, „ik ben het". „O, ik wilde u alleen maar zeggen, dat u gis teravond opgebeld bent door de telefooncen trale. Er was een storing in het net. Niets dan een controle-maatrgel of de bel wel overging. Ik hoop, dat we u niet hebben gestoord. Enfin, u weet nu wat het is geweest. Dag, eh mijnheer Matterstok. Er kwam geen antwoord. Mattheas Matter stok zat verdwaasd met de hoorn losjes in zijn hand. Zijn fier hoofd hing slap naar be neden. Langzaam kanaalde een traan over zijn bleeke wang en viel via zijn asceten kin in de zwarteaarde van den cactus, waar ze gretig werd opgeslurpt. Mèt Mattheas groote illusie. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehou den). UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. van 21 Juli 1939 zijn aangewezen tot raad (plaatsvervangend lid) in het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage: 1. ge- pensionneerd vice-admiraal T. L. Kruys te 's-Gravenhage: 2. gepensionneerd schout bij nacht D. Vreede, te Wassenaar; 3. gepension- neer Luitenant-generaal F. J. Quanjer, te 's-Gravenhage; 4. gepensionneerd generaal- majoor T. de Goeyen te 's-Gravenhage. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. OUDE RIJWIELPLAATJES. Oude rijwielplaatjes bij vrachten, Schenken velen nieuwe levenskrachten! Wij naderen weer den eersten Augustus, den dag. waarop de verwisseling van de oude rij wielplaatjes moet plaats hebben. Wat zullen de bezitters met het voor hen waardeloos ge worden plaatje doen? De ongeveer drie millioen afgedankte exem plaren kunnen nog een goede plaats vinden, want u weet toch zeker, dat het de vereeni ging tot bevordering der belangen van Tuber- culose-patienten in Nederland is, die reeds een negental jaren zich beijvert om alle metalen,, zooals plaatjes, ander koper, lood, tin, zink, zilverpapier, capsules van flesschen, bruikba re luidsprekers en radiotoestellen in te zame len, terwijl de baten ten goede komen aan on- en minvermogende tuberculoselijders (lijdsters), ongeacht kleur of richting? Ons comité, dat zich het lot van al dezen aantrekt, heeft dan ook gemeend het mooie werk te moeten steunen. Vandaar dat zij een beroep doet op onze be volking om alle metalen voor het goede doel te offeren. Breng een en ander daar, waar de raambiljetten hangen of naar Korte- naerstraat 29, Haarlem. Wij danken u reeds bij voorbaat! Voor het comité; C. A. BERG.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6