Van 3-mdex tot WOENSDAG 26 JULI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 9 (Van onze Scandinavischen correspondent) Tonder is oud. En Duitsch, al is het sedert den wereldoorlog een Deensch stadje en al hebben er de Deensche burgers, conservatie ven en agrariërs en sociaal-democraten, broe derlijk vereend zooals het alleen maar in een grensland kan, een jaar of wat geleden de meerderheid in den gemeenteraad op hun ge- lijk-gexichte Duitsche medeburgers veroverd. Er staat ook, zoo Deensch als men het zich maar wenschen kan, een ooievaar op zijn nest op 't hooge pannendak van een oud huis aan de hoofdstraat en net als overal elders in het land van koning Christiaan en Thorvald Stauning fietst er een rood-gejaste postbode langs zonnige straatjes van deur tot deur. En er wonen Jensens en Hansens naast Schuitzes en Meyers, maar 't kan zijn, dat zoo'n Jensen geen woord Deensch wenscht te verstaan en een prentbriefkaart van Hitier boven de ca napé heeft hangen, terwijl buurman Schultze geen Nordschleswigsche Zeitung, zelfs niet als pakpapier om een paar oude schoenen, in zijn woning duldt en op Zon- en feestdagen de eerste is om de fiere Dannebrog, de bij di Zuid-Jutlandiers door lang verlangen zoo innig geliefde Deensche vlag, in zijn tuintje te hijschen. Per slot van rekening wonen al die al dan niet Deensch- of Duitsch-gezinde Han sens en Meyers in een stadje, dat door aanleg, door bouwtrant der huizen, door andere on miskenbare invloeden van bezuiden de tegen woordige grens sterk Duitsch en alleen maar ih een enkel nieuw detail Deensch aandoet. En vooral is het dan een oud stadje, een heel oud en stil stadje, waar een schilder op schier eiken straathoek zijn ezeltje neer kan zetten en op nog vele andere plaatsen bovendien waar schoone oude gevels schou der aan schouder staan en de baksteen en de pannen die warme tinten hebben gekregen, die alleen een paar eeuwen er aan geven kun nen, waar hier een voordeur met kostelijk snijwerk en daar een doorkijkje op een kerk in de koele schaduw van hooge kastanjes het oog boeit en waar de half ronde erkers met hun familieportretten en vlijtige liesjes uit puilen, huis aan huis in de achterstraatjes met hun zon en hun stilte en hun hobbelkeien en hun slapende poesen en hun rose roman tische weelde van klimrozen langs deuren en Tö UITEN Tonder strekt zich van einder tot einder de Marsk, het Hollandsch-vlakke polderland met alleen hier en daar in de verte de donkere massa van een boerderij, met ijle Windmotoren in de groene verlatenheid van 't wijde grasland en 'n suizelenden zomerbries door 't buigende riet van de slooten. enEn die wind en die windmotoren volgen u overal in 't Deensche land, dat immers, ten minste hier in 't Westen, net zoo open ligt voor minste hier in 't Westen, net zoo open ligt voor de Westenwinden als van ons land, maar waar het nóg meer en nóg harder pleegt te waaien, getuige de opmerking van een Deen na een bezoek aan Holland's polders, dat hij er het meest door getroffen was, dat de boomen daar rechtop langs de wegen en de dijken ston den. De wind laat het gefluit van het stoom- treintje verwaaien, hij jaagt de rookwolken zijdelings weg, hij blaast de hemden bol, die bij de lage boerderijtjes te drogen hangen, hij golft met groene glanzingen door 't graan, dat de glooiingen dekt, de glooiingen, die tot hellingen worden, naarmate het treintje meer het land in en noordelijker komt, zoodat het al spoedig een sterk afwisselend heuvel landschap is, waardoor het genoegelijke boe melt je u stommelend en slingerend voert. Een landschap van hooge, rondende ruggen en breede dalen, van akkers, die daar op den kam hun aren donkerend tegen den blauwen hemel laten wiegen, van malsche weiden met glanzend vee tot den buik in 't hooge gras dat lijkt maar zoo, want de koeien staan stuk voor stuk aan een touw zooals de geiten bij ons in de duinen en als ze gaan liggen her kauwen hebben ze, zoover het touw reikt, alles zuinig afgegraasd en dan weer dalen dich te beukenbcsschen af naar den oever van zoo'n broeden blauwen inham, die fjord heet, maar met zijn lichte openheid en zijn wazig ver schiet niets heeft van de fjorden die men kent, als 't niet van een vacantiereis naar Noorwegen is dan van Bennett's Noordkaap- brochures. Weer wat later trekt een stil en smal ri viertje zijn bochtenden zilveren loop tus- schen riet en bies en zwanebloemen en plompeblaren, waartusschen jonge eenden scharrelen achter de moeder aan. En over heel dit land is nu de luister van bloem en bloesem, van 't fluitekruid, dat de bermen zoomt en de stralende meidoornhagen, van de bruidsboeketten van de vruchtboomen en de bloesemwolken van de vogelkers en dan al het glanzende goud van boterbloemen in de weiden. En over de boerderijen buigen de vlieren zich met hun roomwitte schermen en in de dorpen en de stadjes is er overal de paarse gloed van seringen. NOORDWAARTS gaat de trein. Naar Fre- dericia ,waar men tenminste een half do zijn malen in zijn leven overgestapt moet hebben om te kunnen zeggen, dat men Dene marken kent. Hier komen ze op gezette tijden even voor een paar minuten bij elkaar,, „Eng- landeren", „Kronjyden", „Ostjyden", „Nord- pilen" en hoe ze meer mogen heeten die prachtige snelle, roode dieseltreinen, die Vendsyssel en Himmerland uren dichter bij Kopenhagen en Kopenhagen uren dichter bij Londen's voorstad Esbjerg hebben gebracht en die hierdoor, maar toch ook wel door hun voortreffelijke inrichting en hun even voortreffelijke keuken, zoo het hart van de reizende Denen hebben veroverd, dat die den toeslag met vreugde betalen en dat hij, die niet tevoren een plaats besproken heeft, van geluk mag spreken als de conducteur hem niet naar den gewonen stoomtrein van zooveel- uur-zooveel verwijst. Dan suizen de portieren dicht, trekt de lange roode trein op, stuift hij fluitend het station uit, noordwaarts weer, langs dorpen en stadjes en 'n stuk of wat groote steden ook, tusschen de heuvels door, aan de groene oevers van als meren zoo stille fjorden voorbij steeds verder noordwaarts tot Frederikshavn, waar het geurt naar visch, waar de richting borden van den diesel omgedraaid worden en een motortreintje van twee wagens aan 't eind van het perron staat te wachten op wie nog verder naar het noorden wil Nu duurt het niet lang of het landschap wordt nog vlakker dan het reeds was. Een kromme den staat te schudden in den wind, ge hoort den wind fluiten langs het treintje heen, ge weet, dat de zee niet ver weg kan zijn. Dan, terwijl in den blauwen schemer van den avond even 'n gele lichtglimp flikkert van een vuurtoren, beseft ge, dat die donkere lijn daar tegen de wester hemel de duinenrij moet zijn. Nu wijken de lage dennenbosschen terug, nu is er daar ver naar 't oosten een bleeke streep van avondlijke zee, nu komt, dichterbij, nog 'n vuurtoren te zien, nu een stationnetje met wat vroege zomergasten en een conducteur, die „allemaal uitstappen" roept, en een rij hangende bloembakken, die stevig met ijzerdraden vertuid zijn: Skagen. S KAGEN is het klassieke dorp van de schilders, van Drachmann en Kröyer en verscheidene anderen, en het heeft zijn Brön- dum zooals Volendam zijn Spaander heeft, met werken van stamgasten op en aan de murein en met een legende van drie zeer knappe dochters. Maar meer nog is Skagen het dorp van de visschers, die hier 's avonds hun witte schuiten bij honderden aan de steigers in den broeden havenkom meren en die hier over een afstand van een kilometer of vijf tusschen de kust en de binnenduinen hun lage huisjes hebben met muurbloemen en stokrozen en vlieren er om heen en met de roode pandaken wit-geruit van de specie, waarmee de pannen vastgelegd zijn tegen de hier altijd waaiende winden. Alleen zuiden wind is landwind in Skagen, in 't westen ruischt de Noordzee, in 't oosten strekt zich het Kattegat, in 't noordentja, daar zit feitelijk het Skagerak. 's Avonds wandelen de jonge visschers met hun meisjes aan den arm naar het noorden het dorp uit, langs den ouden witten vuur toren heen, de wijde boomlooze grasvlakte achter de duinreep op, naar het noorden toe, waar de semafore hoog op 't duin staat en de nieuwe vuurtoren zijn bleeke lichtbundels draaien laat door den zomernacht, die niet donker wordt. Zij wandelen verder noord waarts, baggeren door het rulle duinzand naar het graf van Drachmann, dat hier als een klein hunnebed op het buitenste duin ligt met veel sinaasappelschillen en papieren er om heen en een bosje verlepte duinlathyrus er voor, hollen het strand op en wandelen dan de uitgestrekte strandvlakte over, die steeds smaller wordt en tenslotte als een spits toe- loopende landtong zich vooruit steekt in Daar bruist de branding van twee zeeën, daar kruisen de golvenrichels van Noordzee en Kattegat elkaar, daar kookt het water boven de lange zandbak en spoelen van twee kanten de schuimgebooide uitloopers van de golven tegen het stand op. 's Avonds loopen de jonge menschen van Skagen arm in arm tot op de uiterste punt van dit noordelijkste puntje van Denemarken, En overdag wandelen de badgasten van Ska gen er heen. De menschelijke natuur wil dat nu eenmaal. Al staat er dan overdag natuur lijk met waterlaarzen en oliejas, een kanon- fotograaf op dat uiterste puntje. C. G. B. De M enschen van den lieer Van Hoeven op het „K. d. F."- Het Tweede Kamerlid Am el ink heeft aan den minister van sociale zaken de volgende vragen gesteld: In het juist, dat het op eenige dagen ge leden te Hamburg gehouden congres der door het Duitsche Arbeitsfront gestichte organi satie Kraft durch Freude", op welks congres is medegedeeld, dat voor het komende jaar door den leider der organisatie het parool zal worden uitgegeven „krachtige mannen en mooie, bevallige vrouwen", door den heer G. W. F. v. Hoeven, referendaris aan het depar tement van sociale zaken, namens de Neder- landsche delgatie, goede wenschen zijn aan geboden? Indien dit juist is, was de heer Van Hoeven dan op dit congres aanwezig in zijn kwaliteit als Nederlandsoh ambtenaar en directeur van den socialen jeugddienst? Is de minister niet van oordeel, dat het ongewenscht moet worden geacht, dat de directeur van den socialen jeugddienst in zulk een nauw contact staat met een buitenland- sche organisatie, tegenover wier beginselen en idealen een groot deel van het Nederland- sche volk sterk afwijzend staat? Joodsche vluchtelingen te Oldenzaal. Met den D-trein arriveerde Dinsdagmiddag aan het station te Oldenzaal een transport Joodsche kinderen uit Praag. De dames van het vluchtelingencomité waren op het station aanwezig en boden de jeugdige schare ver- verschingen aan, waarna zij met dezelfden trein naar Hoek van Holland vertrokken. Van daar zullen zij naar Engeland oversteken. Hitier woont een opera-uitvoering te Bavreuth bij. Hitler was gisteravond te Bayreuth aan wezig bij een feestelijke opvoering van een opera van Wagner. Dit feit is voldoende om de onjuistheid aan te toc-nen van in het buitenland in omloop gebrachte geruchten, dat Hitier ziek zou zijn, zoo wordt in politieke Duitsche kringen verklaard. Bij telefonische navraag in het huis van mevrouw Winifred Wagner, waar Hitler ver toeft, werd vernomen, dat Hitler's gezondheid uitstekend is. Tot Vrijdagavond 12 uur zullen, naar wordt medegedeeld, geen vliegtuigen binnen een straal van 2 K.M. van het theater Bayreuth mogen vliegen. ONTVANGST THOMAS MANN DOOR NEDERLANDSCHE KUNSTENAARS. Thomas Mann, die momenteel hier te lande vertoeft, zal vóór zijn vertrek door een groot aantal kunstenaars op Zaterdagmiddag 29 Juli a.s. in Pulchri Studio te Den Haag wor den ontvangen. De nieuwe ministers van het kabinet Colijn zijn Dinsdag ten paleize Noordeinde te den Haag door H. M. de Koningin beèedigd. De ministers bij het verlaten van het paleis V.I n r. dr. ir. M H Damme (Sociale Zaken), C. van den Bussche (Koloniën), C. W. Bodenhausen (Financiën), mr. J. A. de Visser (Justitie), jhr. ir. O. C. A van Lidth de Jeude (Waterstaat) en prof dr. B. J O. Schrieke (O K, en W Werkloosheid sinds 1932 sterk gedaald. Week van 38 Juli toont aanmerkelijke verbetering. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het Centraal Bureau voor de Statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 3 t/m 8 Juli 1939. Arbeidsbemiddeling. Op 8 Juli 1939 waren bij de organen der open bare arbeidsbemiddeling ingeschreven 272.386 werkzoekenden (258.581 mannen en 13.805 vrouwen). Hiervan waren 196.532 (187.502 mannen en 9.030 vrouwen) werkloos en waren 59.470 per sonen door overheidshulp tewerkgesteld bij cul tuur-technische en administratief daarmede ge lijkgestelde werken. Blijkbaar waren er dus 16.384 personen als werkzoekende ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. Werkloosheidsverzekering. In de week 3 t/m. 8 Juli 1939 waren bij ge- subsidieei-dc vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 587.643 personen, waaronder 76.911 landarbeiders. Van de 510.732 verzekerden buiten de landar beiders was het werkloosheidspercentage 17»3 (in de vorige verslagweek, 19 t/m 24 Juni 1939, was dit percentage eveneens 17,8). In de overeenkomstige verslagweek van Juni was het werkloosheidspercentage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak Mei tot en met November worden bij de berekening van de per centages de landarbeiders buiten beschouwing gelaten): 1932 26.2. 1933 24,2, 1934 25,9, 1935 29.3, 1936 30.8, 1937 24,3, 1938 23.2, 1939 17.8. De grafiek geeft het beloop der werkloosheids percentages weer van 1930 af. Duidelijk blijkt daaruit de verbetering» welke het eerste halfjaar 1939 in vergelijking tot de 7 voorafgegane jaren kenmerkt. Zaandam heeft een nieuwe schutsluis. Officiëele opening door Commissaris der Koningin. In tegenwoordigheid van een groot aantal be langstellenden is Dinsdag de nieuwe schutsluis, die een betere verbinding vormt tusschen het westelijk deel der gemeente en de waterwegen naar zee en naar het binnenland, officieel door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, mr. dr. A. Baron Röell, ge opend. Onder de talrijke aanwezigen bevonden zich, behalve het bestuur van den polder Westzaan, dat het werk deed uitvoeren, de leden van Ge deputeerde Staten mr. J. B. Bomans en mr. M. Slingenberg. de heer C. Krijn, hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, kapitein H, van de Bos van het Technisch- en Centraal Innundatiebureau der Genie en vele anderen. De dijkgraaf van den polder Westzaan, de heer G. Haremaker, heeft in een voor deze ge legenheid opgerichte tent allen welkom gchee- ten en zijn ingenomenheid uitgesproken over de tot standkoming van dit werk. Na een historische uiteenzetting door ir. J. P. Vader, voorzitter van de voorbereidingscommis sie van het belangrijk werk en van de moeilijk heden die overwonnen moesten worden, heeft de Commissaris der Koningin de plechtige ope ning verricht met het uitspreken van een rede, waarin Baron Röell hulde bracht aan de prach tige samenwerking tusschen de belanghebbende gemeenten, wat het provinciaal bestuur er toe gebracht heeft, dit werk met een subsidie van 80.000 gulden te steunen. Onder algemeene instemming deelde Baron Röell mede, dat de naam van „Jaap Haver- sluis", veranderd zou worden en dat de sluis voortaan zou heeten „Gerrit Haremakersluis", als een bewijs van groote waardeering voor het belangrijk aandeel, dat de dijkgraaf van den polder in de stichting van deze sluis heeft ge had. Na de plechtigheid werd nog het woord ge voerd door den oud-burgemeester van Zaan dam, den heer K. ter Laan en enkele andere belangstellenden. Louis de Vries herstellende. Louis de Vries, die eenige maanden geleden ernstig ziek werd, is thans herstellende. Om volkomen genezing en rust te vinden ver toeft de acteur thans in Bloemendaal. Zijn gezondheidstoestand gaat zeer vooruit en iederen dag maakt hij een wandeling. H. O. V. Vijfde Zomerconcert. Donderdagavond 27 Juli a.s. zal het orkest gedirigeerd worden door Marinus Adam en als solist zal medewerking verleencn Thomas Magyar, violist. Het bestuur der H.O.V. verheugt zich erop. de medewerking van dezen Hongaarschen violist, die reeds in verschillende plaatsen met succes is opgetreden, te hebben verkregen. Met orkestbegeleiding zal hij ten gehoore brengen het beroemde vioolconcert van P. Tschaikowsky. Het orkest begint dezen avond met de Ouverture „Egmont" van L. v. Beethoven en zal na de pauze de eerste Symphonie van Robert Schumann spelen. Een programma, dat zeker een groote be langstelling waard is. Jan. Feb. Mrt. Mei Juni Juli Aug. Sep. Oct. RIJKSDIENST DER /CHEEP/ f TJUNCINjj HOLLAND—AMERIKA LIJN Leerdam, 23 v. New-Orleans n. Rott. Blomonersdijk, 24 v. Rott. te Boston. Statendam, Rott. n. N.-York 25 v. Boulogne. Beemsterdijk, N.-York n. Rotterdam via Antwerpen 23, 792 mijl W. van Scilly. Lochgoil, Vanc. n. Rott. 22 v. Portland (O.) HALCYONLIJN Stad Vlaardingen, 25 v. Wabana te Vlaar- dingen. Stad Maassluis, 24 v. Wabana n. Vlaardingen Stad Amsterdam, 25 v. Vlaardingen naar Lulea. Rozenburg, 24 v. Gdynia n. Rott. Stad Schiedam, 23 v. Vlaardingen te Nar vik, voor Vlaardingen. Maasburg, Pepel n. Vlaardingen 26 (8 v.m.) Hoek van Holland verwacht. Flensburg, 25 van Narvik te Vlaardingen. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Arendskerk (uitr.) 25 v. Bombay. Algenib (uitr.) 25 te Newcastle (N.Z.W.) HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (uitr.) 24 v. Colombo. Grootekerk (uitr.) 25 te Shanghai. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein (thulsr.) 24 v. Port Said. Nijkerk (uitr.) 25 van Suez. Bloemfontein, 25 van Amsterdam te Rott. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk (thulsr.) 23 van Lagos. Nigerstroom (thuisr.) 24 van Port Bouet. KON NED. STOOMBOOT MIJ. Achilles, Rotterdam n. Genua p. 24 Ouessant. Trajanus, Amst. n. Barbados p. 23 Ouessant Calypso, 23 van West-Indië te New-York. Boskoop. 23 van Corral te Tocopilla. Aurora. Piraeus n. Amst. p. 25 Ouessant. Barneveld, 22 van Paita naar Salinas. Crijnssen, 23 van Curacao te Paramaribo. Doros, 25 van Dantzig te Amst. Hebe. 24 van Amst. te Dantzig. Iris. 25 van Bordeaux te Amsterdam. Mars, 24 van Genua te Palermo. Odysseus, 24 van Amsterdam te Kopen hagen. Orestes, 25 van Antwerpen te Amst. Poseidon 25, van New-York n. Maracaibo. Pygmalion, 24 van Algiers n. Patras. Ulysses. 24 van Napels naar Valencia. Vesta, 24 van Dubrovnik n. Bari. Vulcanus. Triest n. Amst. p. 25 Ouessant. Perseus, 25 v. Stettin te Amsterdam. KONINKLIJKE SHELL. Eulota. 23 van Curacao te Pauillac. Macuba, 23 v. Maifa te Pauillac. Macoma, 24 van Balik Papan n. Geraldton. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Ceres (uitr.) 24, 92 mijl Z. Z. O. v. Land's End. Eemland (uitr.) 24 te Rlo de Janeiro. MEYER EN CO.'S SCHEEPVAART MIJ. Bennevls. Hongkong n. Rott. p. 25 Ouess. Benalder. Kohsichang n. Rott. via Antwer pen p. 25 Gibraltar. Calchas, Japan n. Rotterdam 25 v. Kobe. Patroclus, Japan n. Rott. 23 v. Shanghai. Glenearn, Japan n. Rott. 23 te Singapore. Melampus, 22 v. Batavia n. Amst. City of Derby, Japan n. Rott. 24 te Manilla. Polydorus, 22 v. Batavia te Hamburg. C. of Pittsburg, Japan n. Rott. 25 v. Pt. Said. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Gede (thuisr.) 24 te Marseille. Weltevreden (uitr.) p. 25 Ouessant. Brastagi (uitr.) 25 te Belawan. Indrapoera (uitr.) 25 van Port Said. Bantam, 25 van Rotterdam te Hamburg. STOOM V MIJ NEDERLAND. Salabangka, 23 van Durban te Singapore. Poelau Tello (thuisr.) p. 23 Gibraltar. Salabangka (uitr.) 23 te Singapore. Tjikandi, 22 van Amst. te Batavia. Tarakan 'kampeerreis) 25 te Fjaerland. WIJK LIJN Randwijk, Rott. n. Samson p. 25 Malta. Zonnewiik. 26 (njn.) v. Rovigno te Rott, verw.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7