Groot Kinderfeest AGENDA. Ochtendbeurs Amsterdam WEERBERICHT Beurs reageert op aftreden van Dr. Colijn Zwakke stemmiaq^ iwot dea gulden^ UIT DE PERS. V"RITD'K'G 28 jUtl 1939 H'ASRCEM'S DSGBE'AD 2 MUZIEK CONCERT DER H.O.V. Geen „eerste uitvoeringen" ditmaal en slechts drie nummers op het programma, dat toch juist goed van lengte was. Over de Egmont-Öuverture is geen discussie meer mogelijk, over 't vioolconcert van Tschai- kowsky hoe jammer, dat Minister Slotema- ker de Bruine er vóór zijn heengaan niet aan gedacht heeft een officieele spelling voor de vernederlandsching der Russische eigennamen te ordonneeren! wél. Over dat vioolconcert werd reeds terstond na zijn ontstaan in 1878 zeer verschillend en meerendeels zeer on- malsch geoordeeld. De violist Kotek, aan wien de componist het had willen opdragen, weiger de het te spelen, Emile Sauret eveneens. Toen zocht de geestelijke vader, die het in 14 dagen tijd ter wereld gebracht had, zijn toevlucht tot den beroemden Leopold Alter, maar die be stempelde het jong geboren wicht, na er ken nis mee gemaakt te hebben, met den liefelijken naam „monstrum" en pas bij den violist Brodsky vond het genade, en die hield het in 1879 te Weenen ten doop, terwijl Hans Richter het or kest dirigeerde. Maar toen kwam de vermaar de criticus Hanslick er den staf over breken. Tientallen jaren lang heeft het daarna weinig de aandacht getrokken; thans echter behoort het tot de veel gespeelde vioolconcerten. Ondanks dit feit is de artistieke waarde er van nog steeds discutabel. Algemeen erkend wordt die volstrekt niet. Wat afgerondheid van bouw, ge slotenheid en voornaamheid van karakter be treft kan men het zeker niet op één lijn stellen met de meesterwerken van Mozart, Beethoven, Mendelssohn en Brahms. Als virtuozenstuk heeft het in technisch opzicht verwantschap met de concerten van Vieuxtemps en zelfs met die van De Bériot; ook de innemende cantilenes herinneren daar wel aan. Het brute nationaal- Russische element komt, evenals in Tsch.'s eer ste Pianoconcert, pas in de finale tot uiting. Daar tusschenin zijn doorwerkingen echt „a la Tschaikowsky: uitspinningen en herhalingen in plaats van ontwikkelingen. Voor mijn smaak is de Canzonetta, het middendeel, het meest gave stuk. En het is geen wonder dat de Finale steeds besnoeiingen ondergaat. Deze paste de solist van Maandagavond, de violist Thomas Magyar ook toe: het geheele eerste optreden van het alternatief in A gr. t. verviel. Hubermann schijnt dat eveneens zóó te doen. De beknopt heid wint daardoor, zij het ook ten koste der symmetrie. Of het opofferen hiervan een groot nadeel is, kan men betwijfelen. Want dit viool concert beoogt allereerst uiterlijk effect en in dien geest speelde Magyar het ook, zelfs, voor onze ooren althans, met eenige zigeunerachtige overdrevenheid. Zijn portamenti brachten soms zelfs binding, waar scheiding noodig geacht kon worden: zijn wild tempo in de Finale deed de duidelijkheid der figuren in der, maalstroom verdrinken en vergde van den dirigent Marinus Adam en het orkest de uiterste inspanning om in de race niet achter te blijven. Zij hielden zich kranig en een bevredigend samenspel beloonde de moeite. De duivelsche vaart dor Finale zal wel den hoofdfactor voor de geestdrift der toe hoorders gevormd hebben; in de Canzonetta was het spel van den solist te zwak van toon om dit stuk tot zijn volle recht te doen komen. Het oordeel over Schumann's Symphonieën is, een eeuw na het verschijnen der Eerste, nog steeds zeer gemengd en zal dit wel blijven. De orkestratie vormt het voornaamste zwakke punt, de bouw der doorwerkingen vormt een ander. Daarentegen zitten in deze Eerste veel frissche, nieuwe ideeën. De triomfeerende te rugkeer van het beginmotief aan het einde der doorwerking in het eerste Allegro; de geheim zinnige aankondiging van het Scherzomotief aan het einde van het Larghetto, het zeer ori- gineele 1ste Trio in 2/4 maat! van dit Scherzo, en het vervluchtigende einde daarvan mogen als voorbeelden genoemd worden. Min der oorspronkelijk, maar immer doeltreffend zijn de toonladdermotieven in het 2de Trio en in de Finale. Of de overeenkomst van de eerste noten der hoofdthema's in eerste Allegro en Larghetto bedoeld dan wel toevallig is, waag ik niet te beslissen. Maar ze is er. Ook Marinus Adam heeft de orkestwerken uit het hoofd gedirigeerd. Het is misschien iets van ondergeschikt belang, maar ontegenzegge lijk is het prettiger te zien, dat een dirigent de partituur in zijn hoofd, dan dat hij, zooals die van net vóórlaatste concert, zijn hoofd in de partituur heeft. En Adam bleek zijn partituren ter dege in het hoofd te hebben en gaf de Eg- mont-Ouverture zeer goed en Schumann's Sym phonic zoo goed als de orkestratie en de voor bereidingstijd van het orkest mogelijk maak ten. Een iets rustiger tempo lijkt me voor de Finale verkieslijk: de bevallige lijnen der figu ren zullen er des te beter mee uitkomen. K. DE JONG. NOORDERBAD ZANDVOORT ZONDAG 30 JULI, n.m. 3 uur Swiaqhal Xoucaoai ap het Staand DINSDAG 1 AUGUSTUS STRAND- en ZWEMWEDSTRIJDEN, CLOWNERIE en BALLONOPSTIJGING. Gratis toegangsbewijzen t/m 31 Juli voor kinderen van gasten. Huurt Uw Strandstoelen bij ons gezellig strandbedrijf. (Adv. ingez. Med.) Heden: VRIJDAG 28 JULI Gem. Concertgebouw: Henriëtte Davids-revue: „Dat heeft Heintje weer gedaan". 8.15 uur. Luxor Theater: Jeanette Macdonald in „Het Meisje uit het Verre Westen", 2.30, 7 en 9.15 uur Verder van 102 uur doorloopende voorstellin gen van „Ons Prinsesje looptopgeno men door Z. K. H. Prins Bernhard. Frans Hals Theater: „Honderd mannen en één meisje" met Deanne Durbin, 2.30, 7 en 9.15 uur. In het voorprogramma het filmpje van Prinses Beatrix. Verder van 101 uur 50 minuten pro gramma, o.a. ook het filmpje van Prinses Beatrix Rembrandt Theater: Snip en Snap in de nieuwe revue: ,,'n Beetje van dit en 'n beetje van dat", 2.30, 7 en 9.15 uur. In het voorprogram ma het filmpje „Ons Prinsesje loopt. Palace Familie Cinema: „D'r op of d'r onder" en ,.De reddende engel" 2 en 8.15 uur. Verder van 11 tot 6 u. doorloopend één uurs programma met o.a. •.Ons Prinsesje loopt". Heemstede: Gemeenteraad. Haarlem merliede: Gemeenteraad. ZATERDAG 29 JULI Gem. Concertgebouw: Henriëtte Davids-revue: „Dat heeft Heintje weer gedaan". 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16 113 uur be halve 's Maandags. Toegang vrij Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behaive Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. Het onder de wapenen houden van dienstplichtigen. Bij het geven van verlof wordt zooveel mogelijk soepelheid betracht. Aan de memorie van antwoord van de Eer ste Kamer over de ontwerpen van wat inzake: het onder de wapenen blijven van dienstplichtigen en het in werkelijken dienst houden van dienst plichtigen is het volgende ontleend: Ook de minister van Defensie betreurt, dat slechts een betrekkelijk gering aantal werkloo- zen (pl.m. 2809) zich vrijwillig heeft aangemeld, zijn verwachtingen in dit opzicht zijn inderdaad niet verwezenlijkt, Aan wederinvoering van het remplaeantenstelsel, dat afkoop toelaat van den vaderlandschen plicht tot verdediging des lands» wenscht de regeering haar medewerking niet te verleenen. In verband met het feit, dat de regeering reeds spoedig na de buitengewone oproeping van 11 April j.l. een regeling trof voor het verleenen van verloven is het aantal aanvragen om ver lof, dat bij het departement van Defensie in korten tijd werd ontvangen, zeer groot geweest. Niettegenstaande de betrokken afdeeling van het departement van defensie aanzienlijk werd uit gebreid, kostte het verwerken der aanvragen langeren tijd dan de minister had verwaent. Daarom heeft hij ten einde in dringende ge vallen terstond te kunnen voorzien den troe pencommandanten vrijheid gegeven om aan 10 pet. der dienstplichtigen verlof te verleenen. Einde Juni is dit percentage in het bijzonder ten bate van den land- en tuinbouw en van kleine zelfstandigen tot 20 pet. uitgebreid. Bij de vervanging werden in belangrijke mate moeilijkheden ondervonden doordat van de werk- looze dienstplichtigen, die aanvankelijk door de burgemeesters waren opgegeven, er tot einde Juni toe reeds 25 pet. moeét worden afgevoerd, aangezien veelal nadat een- en andermaal uit de ontvangen lijsten een vervanger was gezocht, die de plaats van den te vervangen dienstplich tige kon innemen mededeeling werd ontvan ger.» dat zij niet meer werkloos waren. Kunt U mij ook zeggen, of Hoe men van Zaandam naar Santpoort reist. Wie nog mocht denken, dat de inlichtingen- bureaux der Nederlandsche Spoorwegen een „overbodige luxe" zijn, omdat in deze moderne tijden vrijwel iedereen „bereisd" is, zij het on derstaande ter lezing aangeboden. Voorop zij ge steld, dat ons verhaal niet geboren is uit den nood der (komkommer-)tijden en het dus voor honderd procent historisch is. Donderdag 27 Juli wilde een Zaansche dame een Santpoortsche familie bezoeken. Zij begon aanstonds al verkeerd door een „retour Sant poort" te vragen, terwijl zij, zoo ook het Zaansche station reeds een inlichtingenbureau had gehad, er met een „retour Driehupis-Westerveld" was afgekomen. Via Uitgeest bereikte de dame Velsen-IJmui- den-Oost. Hier stapte zij over in een anderen electrischen trein, die haar naar Santpoort zou brengen, tenminste dat meende zij. Spoedig be merkte zij, dat „gehuchtjes" als Santpoort en Bloemendaal voor dezen trein „te min" waren en hij pas in Haarlem stopte. Hier meldde zij zich bij den chef of een van diens plaatsvervangers. Deze was geheel en al oor, maakte de smart der dame, door ze met haar te deelen, tot halve smart, gaf haar een bewijs, dat ze gratis naar Santpoort terug kon reizen en wees haar de paats, waar „haar trein" kwam te staan. Na eenigen tijd kwam er inderdaad een trein, ze stapte in enkwam terecht in Zandvoort waarschijnlijk als gevolg van het feit, dat ze den chef verkeerd begrepen had. Er zat niet anders op dan weer terug te rei zen naar Haarlem. Onderweg vertelde de Zaan sche dame haar wedervaren aan den conducteur, en vond, toen zij Haarlem naderde, veel troost in diens bewering, dat de trein naar Santpoort er nog stond. „Als ze hard liep, kon ze hem nog wel halen. Voor zoover dit van een dame-van-middelba ren-leeftijd gevergd kan worden, deed ze zulks, doch kwam juist op tijd om te zien, hoe de chef met zijn „pannekoek" het sein tot vertrek gaf. Bij informatie bleek haar, dat ze nu nog ge- ruimen tijd moest wachten, alvorens er weer een trein vertrok, die haar naar Santpoort kon bren gen. Tevens vernam ze, waar „haar trein" kwam te staan. Lezer (es), ons verhaal dreigt eentonig te wor- den. Laten we u daarom kort en bondig vertellen, dat ze, na misschien wel ter kalmeering een kop koffie gebruikt te hebben, tenslotte den „goeden trein" leukweg liet vertrekken en de wacht bleef houden bij een trein, die, zooals ze gelukkig nog juist bijtijds vernam, Santpoort „linies liet liggen". Toen was het geduld van onze Zaansche dame ten einde. Driftig verliet ze, gewapend met bo vengenoemd bewijs van den Haarlemschen chef, het perron engaf een Autobusmaatschappij de eer haar naar Santpoort te mogen brengen. Koersen van de Ochtendbeurs te Amster dam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 3071/4—3081/4. H.V.A. 406'/2-407>/2. Vergde Vorsten!. 90 1/2. Amst. Rubber 194 7/8195. Philips 205—206. AKU MVZ—381/8. Unilever 130—131. Ned. Scheepvaart Unie 108^. Beth. Steel 48V2—48 3/4. U. S. Steel 40 3/4- 411/4. Republic Steel 14 1814 1/4. Anaconda 20 3/421 1/16. Shel 8 11/16. Kennecot Copper 27 3/4. Het wereldcongres der Christen- jeugd. Het Wereldcongres der Christen-jeugd zal zich Zaterdagmiddag a-s. voorstellen aan het Nederlandsche publiek. Daartoe zai dien middag te vijf uur een massa-bijeenkomst plaats hebben in 't Ajax- stadion aan den Middenweg te Amsterdam welke bijeenkomst voor het publiek toeganke lijk is en door verschillende vooraanstaande personen uit Nederland zal worden bijge woond. In deze bijeenkomst zal het geheele congres in optocht het Stadion binnentrekken. Door acht sprekers uit verschillende landen zullen korte toespraken worden gehouden, welke toe spraken zullen worden vertaald. Zang van het ..Russische koor" en eenige .Negro-spirituals" en gemeenschappelijk gezang van meer dan 1600 congressisten zal deze massale bijeen komst der Christen-jeugd uit de geheele wereld opluisteren. Verwachting geldig van hedenavond tot mor genavond ongeveer 19 uur: Matige tot zwakken Zuidwestelijken tot Zuidelijken wind. Betrokken tot zwaar of half bewolkt. Weinig of geen regen. Weinig verandering in temperatuur. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren 64 F. Laagste hedennacht 60 F. Hoogste heden 62 F. De Oceaandepressie blijft stationnair in het Westen. Randstoringen aan haar Zuidzijde deden den luchtdruk dalen tot in de Golf van Biscaye. Er vormt zich een verbinding van deze depressie over de Noorsche Zee met een vlak gebied van lagen luchtdruk over het Noorden van Scandinavië. De zware regens der depressie bleven beperkt tot Ierland. In En geland en Schotland vielen onbeduidende hoeveelheden regen. Het gebied van hoogen luchtdruk over het vasteland breidt zich naar het Zuiden en Oosten uit. In de Zwitsersche Alpen is in den morgen alle bewolking verdwenen en de isotherm van 0 graden ligt eenige honderden meters hooger dan gisteren (Saentis 1, Jungfraujoch 3 graden Celsius). In Centra al-Europa is het nog koel, in Midden-Scandinavië blijft het warm. In het Westen steeg de temperatuur overal. BAROMETERSTAND Vorige stand 768 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Zaterdag v.m. 2.36 uur; n.m. 15.00 uur. Strand berijdbaar van 7.3013.00 uur. Belangrijke Telefoonnummers: Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Politie: 11850. Brandweer: 15333. ALWEER... Sn I p SNap Piet MuyselaaR Willy WaldEn Cisca HarMs Jean du Bela The FouR Union Jacks The 8 Ambassador Stars Pim de la FueNte Gerald Wal Den Jacq van Tol. Zoo iets in 't Zomersche seizoen, Dat kan alleen maar REMBRANDT doen! DICK MAES (Adv. ingez. Med.) Het bericht dat het kabinet Colijn aftreedt werd op de wisselmarkt te Amsterdam heden morgen niet prettig ontvangen. Reeds Donder dagmiddag, toen bekend werd dat een motie van wantrouwen was ingediend openbaarde zich voor den gulden een zwakke stemming, doch het kon niet tot zaken komen. Bij de opening stelden alle vreemde deviezen zich hedenochtend ten opzichte van den gulden vrij belangrijk hooger, zoodat het nieuws, dat door de wisselmarkt minder aangenaam werd opgevat, onmiddellijk in de noteeringen tot uitdrukking kwam. Daarna deden zich nog maar kleine schommelingen voor, aangezien men op de ontwikkeling van de interne poli tieke situatie blijkbaar niet wenscht te anti- cipeeren. Het Britsche pond bewoog zich tusschcn 8.80 1/4 en 8.811/4. De dollar fluctueerde tus- schen 1.87 7/8 en 1.68 1/8. Fransche francs werden afgedaan tegen prijzen loopende van 4.98 tot 4.98Vb. Belga's waren 31.94 a 31.99, Zwitsersche francs 42.42 a 42.48. De Scandina vische deviezen werden algemeen hooger ge adviseerd. Oslo tegen circa 44,20, Kopenhagen 39.30, Stockholm 45.32. Duitsche Marken gol den 75.35 a 75.45. Voor Duitsch bankpapier en Duitsch zilvergeld kon hooger prijs worden bedonsen en daarbij werd resp. betaald 27 1/8 en 30 1/8. Dinsdag en Woenslag j.l. bewoog het Brit sche pond zich tusschcn 8.73tb en 8.76; de dollar tusschen 1.86'2 en 1.87; Fransche francs deden 4.943j tot 4.95V2; Belga's 31.70 tot 31.80 en Duitsche marken 74.80 tot 75.07. Het effectenverkeer op de niet-officieele vroegbeurs was van kal men aard. De stem ming was vast voor locale aandeelen. De Ame- rïkaansche waarden waren weinig veranderd, maar prijshoudend. AANBESTEDING BIOSCOOP TE HILLEGOM. Donderdagavond had in Hotel Flora de openbare aanbesteding plaats van een Bio scoopgebouw aan de Hoofdstraat alhier. Aan tal inschrijvers 18. Uitslag: S. de Vries Zaan dam f 20800. Conrat Bot Haarlem f 20000, Brandsma Bakker Haarlem f 19740. G. Onder de Linden Hilligersberg f 19500. P. Paal Apel doorn f 18535. P. Meijer IJmuiden f 17984, J. Rijn Waddingsveen f 17983. M. Kool War mond f 16450. Jac. J. Feije Heilo f 15998. N.V. Bakkerv. d. Mare Amsterdam f 15683. A. Klomp Heemskerk f 15623. J. N. Schuit Alk maar f 15500. Th. v. de Hoorn Zn. f 14951, E. Schuit f 14790, Fa. Daudeij Co. Lisse f 14600, N.V. Bouw-exploitatie Mij. Santpoort f 14335, VeenmanVink f 14140, Timmerbedrijf Nijman—Rusman f 14066. De begrooting was f 15000. Architect de heer C de Groot te Cas- tricum. Gunning aangehouden. Waar geen plaats is vermeld, wónen de inschrijvers te Hillegom. De werkloosheidsplannen van Minister Roruine. Vele Kamerleden vinden ze te duur. Verschenen is het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het elfde hoofdstuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1939 en het staat-van-dienst- boekje voor jeugdige mannelijke personen. Daaraan is het volgende ontleend: Verscheidene leden hadden zich afgevraagd, welk verband beslaat tusschen de thans voor gestelde voorzieningen en de plannen van den minister tot verhooging van den leeftijd voor de toelating tot ondernemimgsarbeid. Het kwam hun voor, dat aan zoo groote bedragen, als thans worden aangevraagd, alleen dan behoefte kan bestaan, indien deze verdere plannen van den minister tot uitvoering komen. Dit voor- uitloopen op plannen, welke nog ter goedkeu ring aan de Staten-Generaal moeten worden voorgelegd, achtten deze leden onjuist. Verscheidene andere leden achtten het on begrijpelijk, dat de minister eenerzijds maat regelen voorstelt om de gevolgen van de werk loosheid onder de jeugd op te vangen en an derzijds plannen beraamt om een groot aantal jeugdige personen het verrichten van arbeid in ondernemingen onmogelijk te maken. Voors hands hadden zij tegen deze plannen overwe gend bezwaar. Van verschillende zijden gaf men uiting aan zijn verwondering, dat de minister zeer groote bedragen, aanvraagt voor het treffen van ver strekkende en diep ingrijpende maatregelen ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid zonder nochtans eenige mededeeling te doen omtrent den omvang daarvan. Vele leden meenden te weten, dat dit euvel zich niet in die mate voor doet, dat grootsche plannen, zooals de minister tot uitvoering wil brengen, daarvoor noodig zijn, alsmede, dat het aantal jeugdige werk- loozen juist in den laatsten tijd sterk daalt. Deze leden vroegen, of er wel van een eigenlijke jeugdwerkloosheid sprake is. Voor de jongens van 14 tot 21 jaar meenden zij dit te moeten ontkennen. Met betrekking tot de meisjes meenden deze leden, dat hier nog minder werkloosheid heerscht dan onder de jongens. Zeer vele leden meenden, dat de plannen van den minister met betrekking tot kampwerk, cursussen, centrale werkplaatsen, jeugdregistra- tie en werkobjecten buitensporig hooge uitgaven vorderen. In de laatste jaren zijn de uitgaven voor cultureele doeleinden ontzaglijk gestegen. Thans wil de minister deze uitgaven, waarvoor reeds 3 mïllioen is uitgetrokken, andermaal ver- hoogen en wel met f 5.275.000 voor de reslee- rende maanden van het jaar 1939. Voor 1940 mag dus gerekend worden op een verhooging, welke ongeveer tweemaal zooveel bedraagt, dus rond 10 millioen. Sommige leden vreesden, dat de hierboven aangeduide plannen van den minister in de toe komst nog verdere uitbreiding zullen onder gaan,- zoodat ook het bedrag van 10 millioen niet voldoende zal blijken. Vele leden vroegen, hoe deze uitgaven zou den moeten worden gedekt. De kennisneming van het advies betreffende verstrekte bestrijding van de werkloosheid on der de jeugd, uitgebracht door de daartoe in gestelde rijkscommissie, gaf velen leden aan leiding tot uiting van de vrees, dat de drang tot het gaan naar werkkampen voor kinderen van gesteunden in dwang zal ontaarden. Voorts waarschuwden deze leden voor den toeleg van •hen. die van de kampbewoners „gemeenschaps- .menschen" willen maken. De geestelijke vrij heid dreigt daardoor in het gedrang te komen. Staat-van-dienst-boekje. Tegen het voorstel tot invoering van een slaat-van-dienst-boekje opperden vele leden de zelfde bezwaren, welke bij. hen ook bestonden tegen het voorstel tot wijziging en verhooging van het elfde hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1939, te weten: dat de werkloosheid onder de jongens niet een zoodanigen omvang heeft, dat de voorgestelde ingrijpende en kostbare maatregelen noodzakelijk zijn; dat de kosten van deze maatregelen onevenredig hoog zullen zijn. Ook afgezien van deze bezwaren vomd het onderhavige voorstel bij vele leden een on gunstig onthaal. Hun voornaamste bezwaar gold het dwingen de karakter van het onderhavige voorstel. Dit systeem van .drang" brengt Nederland zeer dicht bij den gedwongen arbeidsdienst, zooals onze oosterburen dien kennen, een dergelijk stelsel moge in een autoritair bewind passen, voor het Nederlandsche volk deugt het niet. Indien maatregelen tot bestrijding van de jeugdwerkloosheid inderdaad noodzakelijk zijn, kan men dan, aldus vroegen verscheidene leden, geen betere wegen inslaan dan den titans voor gestelden weg? WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.80 1/4. Berlijn 75.20. Parijs 4.98. Brussel 31.93 V2. Zwitserland 42.42 New-York 1.88. 12.— uur. Londen 8.80 3/4. Berlijn 75.40. Parijs 4.98 1/4. Brussel 31.96y2- Zwitserland 42.45. Kopenhagen 39.30. Stockholm 45.32. Oslo 44.20.. New-York 1.881/8. DE MULO-EXAMENS. S>onderdag slaagden te Haarlem voor het A-diploma: G. R. Ravensbergen, H. J. Wil- lems, H. J. Bos, G. J. Kaatman, C. van Leeuwen. C. W. M. van der Linde van Sprankhuizen, Th. L. van den Berg, H. C. Wevers, J. T. Wenke, R. Oskam, D. Esser, J. H. van der Wal. L. H. van Rossen, L. G. van der Sloot, L. Morlang, H. de Bats, H. D Donker en R. van Es, allen te Haarlem; J. J. Weber te Zandvoort; D. Dekker te IJmuiden: A. Haeeveld en G. van Neutegem, beiden te Heemstede; M. A. Stam te Santpoort; F. J. Appelman te Halfweg. Voor het B-diploma: P. M. Boerée te Haar lem. PRIESTERJUBILEA Op 15 Augustus zal de weleerw. heer A. E. C Huf, rector te Sassenheim, zijn 40-jarig priester feest vieren. Mgr. J. P. Brügeman, archivaris van het Bis dom Haarlem zal op 9 Augustus zijn 25-jarig priesterfeest vieren. Pastoor F J. W Hansen. De Zilk, vier op den zelfden dag hetzelfde feest, evenals pastoor J. C. De Moei, te IJmuiden en pastoor W. M. P. J. Boin, te Halfweg, DR. WILHELM WOLFF OMGEKOMEN Dr. Wilhelm Wolf, de laatste Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken, is gistermor gen om het leven gekomen bij een auto-ongeluk onderweg van zijn woonplaats Loosdorf naar Weenen. Het ongeluk gebeurde bij St. Poelten tengevolge van het springen van een band, waar door de auto in den langs den weg loopenden sloot stortte. Ook de chauffeur was op slag dood. Commentaren op het gebeurde in de Tweede Kamer. Maasbode dringt aan op nationaal kabinet. Het gebeurde in de Tweede Kamer van gis termiddag heeft natuurlijk ook in de verschillende bladen commentaar uitgelokt. Zoo schrijft de R. K. „Maasbode": Wie gevolgd heeft, hetgeen wij over deze for matie van dr. Colijn hebben geschreven, zal aan stonds begrijpen, dat wij dezen gang van zaken toejuichen. We juichen het speciaal toe, dat de katholieke fractie als de grootste der oppositio- neele partijen haar taak geheel begreep en het initiatief nam, dat op haar weg lag. Wij betwijfe len geen oogenblik, of ons katholieke volk zal deze daad onzer kfractie gevoelen als een verlos sing uit een omknelling en beklemming, die nau welijks meer te dragen was, en die haar oorsprong vond in het te betreuren feit, dat de leider der rechtsche partijen, tevens cte leider van de re geering in de laatste jaren, onder economisch- liberalen invloed een financieel en sociaal beleid voorstond, dat in den grond met geen mogelijk heid de sympathie der katholieken, zelfs nau welijks van een deel zijner eigen partij hebben kon. Hier ligt de oorsprong van de openlijke en latente conflicten tusschen dr. Colijn en de ka tholieken in de laatste jaren. Wat nu? Over de komende gebeurtenissen schrijft het R.K. orgaan: In welke richting de formatie van het nieuwe kabinet zal worden gezocht? Wij hopen en ver wachten, dat daar zal worden aangeknoopt, waar dr. Colijn in zijn eerste formatie-poging bleef steken, grootendeels door eigen onhandige schuld, n.l. bij de poging tot formatie van een nationaal kabinet, zij het dan met eenigszins anderen in slag, dan dr. Colijn zich dien zal hebben gedacht. De omstandigheden daartoe lijken ons zoo gunstig mogelijk. De „Telegraaf" (neutraal) is een andere mee ning toegedaan. Er is in ons land geen anti-papisme van be- teekenis meer. Iedere poging om het te doen her leven, veroordeelen wij ten scherpste. Zijn er echter lieden, die het anti-papisme meer in de hand werken dan juist zij, die gisteren het ka- binet-Colijn ten val brachten? Indien er in ons land een anti-katholieke strooming ware, dan zouden de politieke partijen die na de debatten over de zaak-Oss hebben benut om een dave rende motie van wantrouwen in te dienen. Dat is niet gebeurd. Maar wel duri't men het aan met een dergelijke motie te komen tegen mannen, die stuk voor stuk.hun land op de meest eervolle wijze hebben gediend. Dat zijn dingen, die de eenvoudige man in ons land niet kan begrijpen die hèm verbitteren, te meer, omdat hij er mach teloos tegenover staat. Wij betreuren diep dezen gang van zaken. Want aldus raakt ons volk verdeeld in een tijd, dat eendracht noodzakelijker is dan ooit. De logische consequentie van hetgeen in de Tweede Kamer is gebeurd is, zou zijn, dat er nu een Roomsch- Rood7bondgenootschap tot stand kwam. Hoewel het dé gerechte straf zou zijn, die de tegenwoor dige leiders der R.K. Kamerfractie hebben ver diend, hopen wij toch, dat dit niet zal gebeuren. Plicht volbracht „Het Volk" (S. D. A. P.) is van meening dat de meerderheid het eerste deel van haar plicht heeft gedaan. De meerderheid, die inziet, dat een stevige werkloosheidsbestrijding meer dan ooit noodig is, heeft Donderdagmiddag haar plicht gedaan: het eerste deel van haar plicht. Nu immers wacht op haar nog de taak de verantwoordelijk heid te aanvaarden en te zorgen voor de vor ming van een ministerie, dat haar opvattingen kan verwezenlijken. Wij ontveinzen ons niet, dat zich nog moeilijk heden, kunnen voordoen: moeilijkheden, die overwonnen moeten worden. In den ernstigen tijd, die wij beleven, mag en zal geen volksgroep zich onttrekken aan het werk, waartoe het be loop van de staatkimdige ontwikkeling in ons land haar roept. De tijd is eindelijk rijp voor een doelbewust welvaartsbeleid, waarvoor een gestaag groeiend deel van ons volk is gewonnen. Nu is de kans gegeven de werkloosheid aan te pakken. Het moet, het kan! Hoe zorgelijk de omstandigheden ook mogen zijn, de 27ste Juli 1939 kan in de geschiedenis worden opgeteekend als de dag, die de vernieu wing bracht in de Nederlandsche staatkunde. De weg ligt open voor een politiek van sociaal herstel en economische opbouw. De hindernis, die de reactie nog te elfder ure had opgeworpen, is Donderdagmiddag met een forsch gebaar ter zijde geschoven. Lichtvaardig. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" (Lib.) is een andere meening toegedaan: Aan de poging om in dezen hoogst ernstigen tijd, waarin dreigend-donkere wolken langs het Europeesche zwerk trekken en waarin eenheid vóór alles geboden is, dien grooten moeilijkheden het hoofd te bieden, is de kamermeerderheid van gisteren met groote lichtvaardigheid te gemoet getreden. Hoe anders moet immers de houding van roomsch-katholieken, sociaal-de mocraten en vrijzinnig-democraten worden ge kenschetst, die met volkomen negatie van de zorgwekkende mededeelingcn van dr. Colijn over den staat onzer financiën, dat kabinet niet eens de gelegenheid hebben geboden, zijn optreden door daden te rechtvaardigen. Lichtvaardig is deze houding allereerst met be trekking tot onze parlementaire instellingen. De Grondwet schrijft voor, dat de wetgeving ge schiedt in gemeen overleg tusschen Kroon en Volksvertegenwoordiging. Aan dit gemeen over leg heeft het echter meer dans eens gemankeerd; ook bij z.g. parlementaire of meerderheids-kabi netten, zooals dr. Colijn gistermiddag terecht in herinnering bracht. De samenwerking tusschen parlement en regeering is onder de aan verstee ning lijdende partijverhoudingen in ons land daarom altijd een min of meer teere aangelegen heid geweest, welke slechts kon worden behartigd indien regeering èn volksvertegenwoordiging zich van de grenzen van eigen taak en bevoegdheid bewust waren. Wij zijn van oordeel, dat de Ka mermeerderheid deze grenzen gisteren uit het oog heeft verloren. Het blad concludeert: Het bedroevendste van de ervaring van giste ren is dan ook wel, dat niet de zakelijke poli tiek, doch partijopvattingen den doorslag heb ben gegeven. Partijzucht is wel de slechtste raad geefster. die zich denken laat. En dat de vrij zinnig-democraten daaraan hand-en-span-dien- sten hebben verleend, zal niet in de laatste plaats dien kiezers verdrieten, die in 1937 in deze groep een aannemelijke centrumpartij waren gaan zien. Door dit alles is schade toegebracht aan het aanzien van óns parlementaire stelsei, welke zich moeilijk laat heelen.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2