Jan Cijzen en Holle Bolle Cijzen. De Vierdaagsche afstandsmarschen te Nijmegen ZATERDAG 29 JUCI T939 HAARLEM'S DAG BE AD 5 'n Zomersymptoom is 't ook wanneer moeder van 't Hul de grootste pannen, waarover de jeugdherberg Jan Gij zen beschikt, op het vuur zet om aan den trek dér trekkers de Holle bolle Gij- zen onder de reizenden te kunnen voldoen. Het zijn mannetjesputters-van-pannen, in twee ervan gaat een mud aardappelen, en een ander levert in d'r eentje water voor twee hon derd kopjes thee. Maar ze zijn hard noodig. Want 's zomers is er leven in de herberg aan de Jan Gijzenvaart! Edoch, pas tegen den tijd dat er 's middags wat te eten valt komen uit alle windrichtingen Franschen, Engelschen, Belgen. Denen en wie al niet meer, en natuurlijk ook Nederlanders op- dager» en bij het krieken van den dag vliegen ze allen weer uit. 't Is dus maar voor een deel van den dag dat er leven in de brouwerij is, maar daarvandaan komt dan ook de naam: trekkers, anders zouden ze „plakkers" moeten heeten. Wat er in de „stille" uren in de herberg gebeurt ont hult ons een versje, dat in de praatzaal aan den wand getimmerd is: Van 10 tot 3 uur trekkerstij d waarin de trekker d'herberg mijdt de vader spons en bezem slijt en moeder zich aan 't eten wijdt. Toch is er van den korten tijd, dat de herberg ook inderdaad wat herbergt veel te vertellen. U moet er den herbergsvader van 't Hul en zijn vrouw maar eens over hooren. Kent U de kostelijke geschiedenis van de baardmannetjes? Neen? Hier is ie. Op een goe den middag meldden zich bij den herbergsvader twee mannen met een baard van 20 c.M. ieder. Het bleken Amerikanen, tweemaal Robinson Crusoe. Hun 2 Decimeter lange kinbekleeding viel den jongen-van-dagen, die de herberg mee- rendeels vulden, natuurlijk op. En zij vroegen zich af, welken leeftijd de baardmannetjes wel bereikt mochten hebben? De herbergvader sloeg de gegevens na, en het bleek dat de gebaarden ieder 21 lentes telden! De jongens hadden hun baard laten staan omdat ze daar nu eenmaal zin in hadden» en ze waren al een heele poos onder weg blijkens de 20 centimeters. Toen hun ware leeftijd eenmaal onthuld was ontstond natuurlijk onder de andere herberggasten groote hilariteit. Men wilde beslist weten of de grappenmakers des nachts met hun baard boven of onder den deken sliepen. Geconstateerd werd dat de baar den ter Sinterklaaslengte weelderig bóven de dekens golfden Dat de Deensche eerlijkheid geen sprookje is werd bewezen door het volgende voorval, dat de herbergouders ons vertellen. Een Deensche jon gen wilde overnachten. Zooals gebruikelijk werd gevraagd: „Waar kom je vandaan?" „Van Amsterdam" was 't antwoord. „Geloopen?" „Neen, op de fiets." „Waar is je fiets dan?" ,»Oh, die heb ik ergens tegen een poort gezet toen ik Haarlem binnen kwam. Ik wou wat gaan loopen. Morgenochtend zal ik 't ding wel even gaan ophalen." NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. Kantoor Haarlem. Gierstraat 14 - Telefoon 13098 Vreemd Bankpapier Goedkoope Reismarken en Reislires LIPS' SAFE-INRICHTING Huurprijs safeloketten 5.per jaar en hooger. (Adv. Ingez, Med.) MOTORSPORT DE NATIONALE WEGRACES TE ZANDVOORT De officieele inschrijving voor de nationale wegraces der K.N.M.V., welke Zaterdag 5 Augustus a.s. op het circuit van Zandvoort zullen plaats hebben is gesloten. Totaal zullen 112 renners aan de wedstrijden deelnemen, waarvan 69 in de junior- en 43 in de senior klasse. Vooral de seniorklasse is buitengewoon goed bezet. Alle bekende Nederlandsche renners van naam zullen elkaar den eerepalm in hun categorie betwisten. De voornaamste inschrij vers in de halfliterklasse der senioren zijn: de Arielrijder Fijma, de drie B M.W.-rijders De Ridder, Knijnenburg en Schot en de 5 Triumphrijders Visser, Draayer, Van Aartsen, Houtop en Maltha. In de 350 cc klasse staan op de lijst o.a. Moejes met een watergekoelde D.K.W. en Roest, Veer en Van Rijn op speciale Velocette- race-machines. De kwartllterklasse is eveneens uitmuntend bezet. In de z.g. Lilliputklasse komt de Eysink- stal met voormannen als Verkerke, Ravenhall. Renooy, e.a. uit tegen een klein legertje Bata- vus D.K.W., Germaan, Francis-Barnett en Sparta-rijders. De oorspronkelijk vastgestelde trainingstijd, Vrijdagmiddag van 2 tot 6 uur, is bij nader inzien te kort gebleken. Er zal nu gelegenheid tot training zijn van 12 tot 6 uur. Stelt U zich de veiV'ondering der herberg ouders voor! De DeenVertelde dat hij in zijn eigen land vaak zijn fiets ergens in een stad liet staan en dat er geen sprake van was dat men 't ding zou kunnen stelen. De „poort ergens waar je Haarlem binnen komt" bleek natuurlijk de Amsterdamsche te zijn. De politie werd van 't geval in kermis ge steld, doch die had de fiets reeds voor de zeker heid als zijnde onbeheerd ingerekend. We leven hier nu eenmaal niet in Denemarken. Noorderlingen komen er velen in de herberg, en ze hebben één trek gemeen, deze trekkers. En deze Noordsche trekkerstrek luistert naar den naam van Havermout, 's Morgens vaak voor dag en dauw bereiden ze deze ochtendspijs in de trekkerskeuken zelf toe om den dikke van het stel „Ik heet H. O. en hij niet" eer aan te doen. Op een ochtend was er echter wat gaande :n de keuken, 't ging mis met de Havermout. Een pan met een schrikkelijk groenig brouwsel sput terde een droeve taal. Ergens, in Haarlem had een winkelier den Noordschen wensch om suiker te koopen, niet begrepen en soda meegegeven. Dat was de ont knooping van het vroege keukendrama, dat den trekker dien dag allen trek in H. O. benam, doch gelukkig niet zijn trek in trekken. Intusschen: hij zal wel gedacht hebben: »,Wat is die suiker in Holland goedkoop!" Helaas, de winkelier besuikerde den Noorder ling met soda Illustere gasten, nochtans in het plunje-dat- alle-trekkers-gelijk-maakt, vermeldt het dagboek van den herbergsvader ook. Een nichtje van den Franschen ex-premier Pierre Laval, de dochter Stella van wijlen den Engelschen premier Ram say MacDonald, een last (but not least!) een typiste van President Roosevelt (of geven alle Amerikaansche meisjes zich daarvoor uit?) heb ben het dak van Jan Gijzen een nacht tot be scherming gehad. Dit jaar loopt het druk in de Haarlemsche herberg. Men is al een duizend „overnachtin gen" op 1938 vóór. Dat is voorwaar geen kleinig heid. Van Januari tot nu toe brachten 2260 gas ten een bezoek, voor de maand Juli alleen is dat cijfer 663. Buitenlanders maken een groot deel hiervan uit. Het herbergboek kan zich wat den cosmopolitischen inhoud betreft best meten met het gastenregister van een eersterangs ho tel in Parijs, Berlijn of Londen. Amerikanen, De nen, Canadeezen, Nooren, Franschen» Belgen, Zwitsers wisselen elkaar af. Het binnenlahdsche verkeer mag er ook zijn. Maar het hoogtepunt is nog voor den boeg: de maand Augustus. Zou het record van 120 be- zoekers-op-een-keer ditmaal geëvenaard worden? Het ziet er wel naar uit. De pannen van moe der van 't Hul zijn in ieder geval groot genoeg. v. H. VOETBAL OM DEN STORMVELDBEKER StormvogelsAlc. Victrix De tweede nederlaag-wedstrijd voor de Storm- veldbeker, die oorspronkelijk hedenmiddag ge speeld zou worden, heeft in verband met de ont moeting Haarlemsch Elftal—Feijenoord Zondag middag half 3 plaats. WATERPOLO HET HORTHY-BEKERTOURNOOl. De loting voor de waterpölowedstrijden om den Horthy-beker had het volgende resultaat: 29 Juli: HongarijeNederland; België Frankrij kDuitschland—Italië. 30 Juli: Hongarije—Italië; België—Neder land; Duitschland-Frankrijk. 1 Augustus: Frankrijk—Nederland; België— Italië; DuitschlandHongarije. 2 Augustus: Frankrijk—Italië; België— HongarijeDuitschland-Nederland. 4 Augustus: Italië—Nederland; België— Duitschland; FrankrijkDuitschland. ATHLETIEK WEDSTRIJDEN VAN „TURNLDST" Vrijdagavond werden in het Gemeente lijk Sportpark te Beverwijk athletiekwed- strijden voor dames en heeren van de B.GV.. Turnlust gehouden. Om de spanning betreffende den uitslag levendig te houden werd onafhankelijk van de athletiekcompclitie K. T. K. gewerkt door nu te vereischen één loopnummer (100 M. hardloopen), één springnummer (naar keu ze) en één werpnummer (naar keuze). Het grootste gedeelte van Turnlust's le dental nam aan dezen wedstrijd deel. Ver schillende Jongeren, vooral bij de heeren, kwamen naar voren. Van de veteranen blonk uit C. G. Tabak, de Nederlandsche kampioen gewichtheffen. De clubrecords kogelstooten en vèrsprin- gen voor heeren werden verbeterd, resp. door M. H. Kluft en A. Schaap. Volgens de Finsche telling was de uitslag: Dames 1. D. Tabak, 783 p., 2. A. v. d. Voort 704 p., 3. T. Schaap 619 p. Heeren: 1. m. Kluft 1759 p.„ 2. A. Schaap, 1601 p., 3. P. Koeten 1300 p., 4. L. Brouwer 1219 p., 5. K. Leguit 1200 p. De nu door alle deelnemers geleverde pres taties tellen mee voor de wedstrijden om de jubileumsbekers, waarvan het gymnastisch gedeelte in het najaar wordt gehouden. De beste prestaties waren: Dames. Hardloopen 100 m., 14 sec., hoog springen 1.33 m.. vèrsprlngen 3.24 m„ ko gelstooten 8.57 m„ discuswerpen 19.62 m. Heeren: Hardloopen 100 m. 11.2 sec., hoogspringen 1,62 m.. vèrspringen 6.07 m.. hinkstapsprong 10.85 m., kogelstooten 12,95 M., discuswerpen 22.06 m., speerwerpen 40.29 m! SCHAKEN HET WITTE PAARD. Uitslagen van de wedstrijden voor de on derlinge competitie: Eerste klasse: H. StolvoortM. v. d. Berg M. Vermeex-C. van Soest J. de Lange—H. Stolvoort. B. SpoorA. Hablous Tweede klasse: G. Nijssen—R. Har toch Zomercompetitie J. WijfjesP. van Deïjzen G. NijssenN. Hoogland NijssenR. Hartoch N. HooglandP. Stam 0—1 1—0 1—0 0—1 0—1 0—1 0—1 0—1 1—0 CRICKET Het Haarlemsch cricketpubliek heeft waar lijk geen reden tot klagen, wat het vaststellen van belangrijke wedstrijden betreft. Er gaat geen Zondag voorbij of men kan hier naar het spel van bat en bal kijken. Drie weken geleden zagen we H.C.C. I op het terrein aan den Schoterweg tegen Haarlem in actie; een week later kwamen dezelfde Hagenaars bij Rood en Wit op bezoek; verleden week kergen we aan de Spanjaardslaan zelfs een twee- daagschen wedstrijd tusschen het Neder- landsch elftal en de Eton Ramblers (al is die wel wat tegengevallen) en nu krijgen we morgen zoowaar twee eerste klas wedstrijden, die beide ook hoogst interessant zijn. Rood en Wit speelt thuis tegen het aardig op dreef zijnde H.B.S. De Spanjaardslaanclub heeft nog altijd een uitstekende kans op het kampioenschap, die morgen wel grooter zal worden. En bij Haarlem komt P. W. op visite, de club van Max Jansen en Schnitger, die nog steeds op fraaie wijze de leiding heeft. Van de tien toeschouwers, die de Haarlemmers komen aanmoedigen, zullen er wel minstens negen zijn, die niet aan een overwinning durven denken. Komaan, Haarlem, zorg eens voor een verrassing! Hermes-D.V.S. en V.O.C. zullen zeer waar schijnlijk in Schiedam elkaar de punten fel betwisten; H.C.C. n wilit thuis wel van V.R.A. en H.C.C. I zal vermoedelijk aan V.V.V. de kans op het kampioenschap gaan ontnemen. Het programma luidt als volgt: Eerste klasse. Haarlem—P.W. Hermes-D.VB.-V.O.C. Rood en Wit—H.B.S. H.C.C. 2V.RA V.V.V.—H.C.C. I Overgangsklasse SpartaA.C.C. Quick (N.)—Excelsior Tweede klasse A: Ajax (A.)-Rood en Wit 2 U.V.V.—Hercules Tweede klasse B: H.B.S. 2-R.I.O. Haarlem 2Ajax (L.) Rood en Wit 3A.C.C. 2 Derde klasse A: VRA. 3—S.C.H.C. 2 V.V.V. 3—A.C.C. 3 C.V.H. 2Kampong 2. Hercules 2R.I.O. 2 HAARL. CRICKETBOND R C. B.—H. C. B. P. Kruijt 103. De derde wedstrijd tusschen bovengenoemde bonden eindigde ditmaal in een overwinning voor de H.C.B.'ers. Captain Berendsen won den toss; Roorda en Sinnecker trokken naar de wickets op het bowlen van J. Donker en L. de Bruijn. Op 12 ging Roorda run out terwijl Donker op 13 W. Peschar l.b.w. kreeg. Op hetzelfde totaal werd Sinnecker voor 11 gebowld. P. Kruijt had er goed het oog in; uitstekend gesteund door Van Duinen met 11 en daarna door Berendsen met 14 punten, kreeg het totaal een dragelijk aan zien. Kruijff en Kruijt maakten voor het 7de wicket 51 punten. H. Peschar, van Tiggelen, van der Pas en W Kok verleenden Kruijt goeden steum en zoo doende smaakte Kruijt het genoegen een uitste kende 103 te scoren. Het totaal werd 199 en was een goede pres tatie. De R.C.B. bracht er ditmaal met batten niet veel van terecht; Berendsen en Van der Pas deelden broederlijk de wickets; op 72 hadden allen een beurt gehad. In de tweede innings vlotte het veel beter en op 80 voor 0 werd gestopt. Scores: P. Roorda run out 1 F. M. Sinnecker b. L. de Bruijn 11 W. Peschar l.b.w. J. Donker 0 P. Kruijt b. S. van der Ende 103 W. van Duinen b L. de Bruijn 11 J. Berendsen c. J. Sonneveld J. Braam 14 W. F. Kruijff b J. Donker 28 H. Peschar b J. Donker 2 P. J. v. Tiggelen c. and b. S. van der Ende 3 Th. van der Pas c. W. v. Lent J. Donker 3 W. Kok not out 12 Byes 8 Leg byes 3 Totaal 199 J. Donker 486, L. de Bruijn 243. J. Braam 116, T. van Son 04, S. van der Ende 2 voor 26. R.C.B.: A. van der Ende b J. Berendsen 5 L. de Bruijn c. Sinnecker J. Berendsen 0 J. Sonneveld l.b.w. J. Berendsen 12 P. de Leeuw c. H. Peschar Th. v. d. Pas 1 J. Donker b Th. van der Pas 2 J. Braam b Th. van der Pas 29 J Stroo b J. Berendsen 2 T. van Son c. van Duinen Th. v. d. Pas 0 B. van Riel b J. Berendsen 10 W van Lent c. W. Kruijff Th. v. d. Pas 3 S. van der Ende not out 3 Byes 3 Wides 2 Totaal 72 J. Berendsen 525, Van der Pas 542 Wielrxjden. (De Jmuc de Jjiance RUSTDAG NA DE ALPEN-éTAPPES (Van een specialen A.N.P.-verslaggever) Uit Annecy: Als er ooit een rustdag verdiend is geweest, dan is het deze in Annecy, die thans eens niet vergald wordt door slecht weer, maar begunstigd door prachtigen zonneschijn en windstilte. Velen hebben dan ook den dag aan de oevers van het blauw groene water doorgebracht. Er is geen twijfel aan of allen zijn blij, dat de Alpen achter den rug zijn. De debutanten in den Tour vreesden de bergen, omdat zij gehoord hadden van de moeilijkheden; de ervarenen wa ren bang, omdat zij uit hun herinnering konden putten. De bergen hebben niet alleen veel gevergd van de lichamelijke krachten van de coureurs, zij hebben hen ook geestelijk zeer sterk aange pakt. Er was een ontzaglijke inspanning noodig om de étappes in de Pyreneeën en in de Alpen te volbrengen. Men zou echter de werkelijkheid mee moeten maken, om dit alles in het juiste licht te zien. De verschrikking der bergen is echter voorbij; Parijs wacht de renners. Zij zouden geen rustdag noodig hebben, wanneer de beide laatste étappes niet zoo zwaar waren, want wellicht ware het dan beter, hen zonder dralen op Parijs af te sturen. Nu is zulks een onmogelijkheid en het is de vraag of de overgebleven dapperen heden en Zondag in staat zijn» twee étappes van onge veer 300 K.M. te rijden. Twee étappes, welke elk een overwinnaar zul len geven. Een étappe-overwinning spreekt tot het publiek. Men kan nóg zoo goed, nóg zoo re gelmatig rijden, eerst wanneer de coureur er in geslaagd is, in een étappe als eerste te eindigen, dan wordt zijn naam door een ieder uitgespro ken. Men kijkt hem na, men bedelt om zijn hand- teekening en vraagt, slechts heel even zijn fiets te mogen vasthouden; hij is de man van den dag. En in zeker opzicht zijn deze renners ook hel den, want men moet waarlijk heldenmoed be zitten, om aan den Tour te beginnen, en zeker om dien geheel uit te rijden. Z. K. H. Prins Bernhard maakte Vrijdag, den laatsten dag ran den Vierdaagsche, per auto een rit langs het parcours. Hartelijk toegejuicht door de inwoners passeert de Prins de gemeente Gennep In de Nederlandsche équipe hebben wij slechts één étappe-overwinnaar. Anton van Schendel heeft gisteren het derde gedeelte van de étappe gewonnen, maar wij hebben in het ploeg je meer renners, die tot een zege in staat zijn. Allereerst Albert van Schendel, wiens vorm momenteel zoo uitstekend is. Toen wij hem Vrijdagmorgen spraken» zei hij lachend, zin te hebben in een overwinning in de laatste étappe naar Parijs. Het zou ons Hollandsch hart goed doen een landge noot het enorme Pare des Princes-stadïon als eerste te zien binnenstuiven. Of het echter zoo ver zal komen? Laten wij hopen, dat onze landgenooten in de laatste étappes iets wagen. Zij kunnen er zeker van zijn, dat het peloton niet te veel strijd zal geven, omdat de Tour eigenlijk al beslist is. Maar ook zonder dat zijn wij volkomen tevre den over de debuteerende Nederlandsche ploeg. Onze coureurs hebben ervaring opgedaan, welke zij zich in den volgenden Tour ongetwijfeld ten nutte zullen maken. Naar onze overtuiging heeft Nederland een vast plaats voor een vol ledige équipe in den grooten, zwaren ontzet- tenden Tour de France verkregen. lüandelspoxtr Uitstekend geslaagd. In totaal slechts 63 uitvallers van de 3723 deelnemers. BELANGSTELLING VAN PRINS BERNIIARD. (Van een specialen medewerker.) De vierde dag toonde een climax van de Vierdaagsche. Er gingen Vrijdagochtend 3723 deelnemers naar de Maasvallei, tusschen Grave, Cuyk en Gennep. Slechts 8 waren er thuis gebleven, zoodat er in totaal gedurende de vier dagen 63 uitvallers genoteerd kunnen worden, dat is nog geen 2% van het totaal, een percentage, dat nog zelden bij de Vierdaagsche zoo laag geweest is. De vierde dag bood een mooi en een af wisselend parcours. De deelnemers vertrokken reeds vroeg uit Nijmegen om rechtstreeks op Grave aan te gaan. Allen, op slechts weinige uitzonderingen na, zagen er zeer fit uit; slechts hier en daar liep er één kreupel over den weg. In Grave was de bevolking weer zeer amicaal met de N.B.L.O.'ers. De burgers heb ben dit jaar de reputatie van de Vierdaagsche in eere gehouden; zij hebben getoond, ook zonder veel militaire deelneming het doel van den N.B.L.O. op een voortreffelijke wijze te kunnen dienen. Er is goed gewandeld, na ernstige training. Het gesukkel, dat men vroeger jaren langs den weg kon waarnemen, was nu een zeldzaam heid; jong en oud bleef monter tot het einde toe. De Haarlemmer J. Willemse liep voor de twaalfde maal mee. Een merkwaardigheid bij dezen marsch was, dat juist in het nieuwe gedeelte van het parcours tusschen Cuyk, Oeffeit en Gennep het enthousiasme van de buitenwacht veel grooter was, dan in de plaatsen, waar men al jaren achtereen den optocht van den N.B.L.O. gevolgd heeft. Vooral in Gennep kwam men allerwege aanzetten om de menschen te be groeten. Hier stond de burgemeester ter ver welkoming en blies de Harmonie van Otter- sum de vroolijkste wijsjes. Ook werden er En- gelsche en Fransche autoriteiten opgemerkt. De grootste verrassing van den dag was het plotseling bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard, die tegen het middaguur in een open wagen en in kapiteinsuniform bijna het geheele par cours met zijn adjudant en kapitein Breunese afreed; waar men hem opmerkte steeg weldra spontaan gejuich op. Zijn bezoek droeg eigen lijk een officieus karakter, daar den Prins bijna de tijd ontbrak om lang te midden der wandelaars te vertoeven. Maar juist daarom werd zijn tegenwoordigheid nog meer geappre cieerd. De terugweg van het parcours werd door den Prins via Mook en St. Anna geheel afgelegd; van de Prins Hendrik Kazerne reed hij recht streeks naar de Waalbrug, waar hij op de grens van de gemeente Nijmegen hartelijk afscheid nam van kapitein Breunese, wien hij zijn bewondering uitte voor de uitstekende organisatie, ook van deze 29st,e Vierdaagsche. De binnenkomst van de deelnemers was weer een blijde gebeurtenis. Het was een bloemen hulde aan de deelnemers en een onophoudelijk gejuich. Het gouden onderscheidingsteeken voor hen, die voor de twaalfde maal deelnemen, verwierf o.a. de bekende Haarlemsche wandelaar J. Willemse, dien we daarmee van harte geluk- wenschen. Willemse heeft al heel wat lange trajecten afgewandeld. Hij liep in 1932 AntwerpenHaarlem met wijlen de heeren A. Vernout en Jordan, welke afstand van 177,2 K.M. in den tijd van 29 uur volbracht werd. In de jaren 1931. 1932, 1933, 1934 en 1935 liep hij in Utrecht mee met de Dudok de Wit-marschen en ontving daarvoor de zilveren Dudok de Wit-medaille. Ook heeft hij aan tochten deelgenomen van de volgende afstanden: 60, 70. 90 en 100 K.M.; de 100 K.M. volbracht hij in 14 uur met slechts een half uur rust. Ook heeft Willemse bij ver schillende marschen de algemeene leiding gehad. GYMNASTIEK VACANTIE BIJ BATO. Evenals voorgaande zal de G.V. „Bat*" ge durende de geheele maand Augustus vacantie houden voor al haar afdeelingen. De athle- tiekavonden onder leiding van den heec Kroes gaan door.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10