brak Zoo de wereldoorlog uit. „Hïexetd van lïloxgen" Het bezoek aan de va It tegen. ZATERDAG 29 JULI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD Het visiteeren der Belgische vluchtelingen aan de Zuid-Limburgsche grens. Waren de bemiddelingspogin gen ernstig bedoeld? OP 28 Juli 1914 brak dus de oorlog bussohen Oostenrijk-Hongarije en Ser vië uit. Nog was toen het onherstelbare niet geschied. Nog bestond de mogelijkheid om te voorkomen, dat alle groote Europeesche mo gendheden zich in het conflict zouden men gen, nog was er kans, dat het conflict gelocali- seerd zou worden, dat Oostenrijk en Servië de zaak alleen zouden uitvechten. Er zijn daartoe pogingen gedaan. Voorname lijk van Duitsche en van Engelsche zijde. Maar als men thans de gebeurtenissen dier dagen overziet, vraagt men zich af of het met deze bemiddelingspogingen wel ernst is geweest, of men wel werkelijk wenschte den vrede te handhaven. Veeleer krijgt men den indruk, dat de oorlogspsychose, die de bevolking van Londen, van Parijs, van Berlijn, van Weenen, van Sint Petersburg bevangen had, ook in meerdere of mindere mate op de regee ringen was overgeslagenn. Wel waren deze natuurlijk van zorg vervuld, maar tegelijker tijd heerschte er, zeker in Parijs en Peters- burg, voldoening over het feit, dat het uur der afrekening begon te slaan.... Op 28 Juli begonnen de vijandelijkheden tussohen Oostenrijk en Servië Nog dienzelfden dag trachtte Duitschland te bemiddelen: Kei zer Wilhelm wendde zich tot den Tsaar van Rusland en drong er op aan dat Rusland zijn militaire toebereidselen zou staken. Rusland antwoordde dat zulks niet mogelijk was maar dat Duitschland zich niet ongerust behoefde te maken: Petersburg beoogde geenszins een actie tegen Duitschland. Op 29 Juli wendt de Russische regeering zich tot Londen en vraagt, welke houding Enge land voornemens is aan te nemen. Uit Lon den wordt geantwoord, dat Engeland voorne mens is neutraal te blijven, als het conflict be perkt blijft tot Servië en tot Oostenrijk. De Wijlen keizer Franz Jozef van Oostenrijk. Maarschalk /offre, de Fransche opperbevelhebber. toon van de pers in alle Europeesche landen is dan inmiddels zeer fel geworden. Nog voor er mobilisatiebevelen zijn uitgevaardigd, nog voor er officieel van oorlogsverklaringen gesproken kan worden, hebben de landen reeds partij gekozen. Duitschland bijvoorbeeld houdt zeer ernstig rekening met de mogelijkheid, dat als het in een conflict met Rusland gewikkeld zal worden, Frankrijk niet neutraal zal blijven. En het vraagt te Londen, of Engeland bereid is neutraal te blijven, als Parijs en Berlijn in botsing mochten komen. De toenmalige Britsche minister-president Grey antwoordde dat Engeland zich niet kon binden, hetgeen in overeenstemming was met de waarheid, omdat Engeland de Belgische neutraliteit had gegarandeerd en dus niet wer keloos zou kunnen toezien, als Duitschland deze neutraliteit zou schenden. De diplomaten komen thans in volle actie. Overal worden de regeeringen gepolst naar hun houding, overal worden de laatste moge lijkheden gewikt en gewogen en het schijnt, dat op dezen 29sten Juli van Russische zijde nog een poging is gedaan om Weenen te be wegen tot staking der vijandelijkheden jegens Servië. Deze poging werd ondernomen op in stigatie van den Tsaar zelve, die niet zoo bijster veel voelde voor een oorlog, doch over stemd werd door de Russische oorlogspartij. DUITSCHLAND WIJST ARBITRAGE AF. Zoo breekt de 30ste Juli aan. Engeland doet opnieuw een bemiddelingsvoorstel. Het wenscht, evenals voor het uitbreken van de vijandelijkheden, arbitrage van de groote mo gendheden. Thans echter is het Duitschland, dat afwijzend antwoordt. Terwijl het den vori- gen dag nog vrede wenschte te stichten, ver klaart het nu de dingen op hun beloop te willen laten. Tegelijkertijd geeft Berlijn Rus land te verstaan, dat als Petersburg besluit tot axgemeene mobilisatie, Duitschland denzelfden maatregel zal nemen. Op den 31sten Juli wordt 't Russische mo> bilisatiebevel uitgevaardigd. Italië, dat bondge noot was van Duitschland en Oostenrijk-Hon- garije, deelt mede dat het niet deel zal nemen aan een oorlog, maar neutraal zal blijven. Nog maals waarschuwt Duitschland Rusland voor het gevaar, dat aan een mobilisatie is verbon den, er op aandringend, dat de Russische mo bilisatie ongedaan zal worden gemaakt. In Oos tenrijk-Hongarije wordt de algemeene mobili satie afgekondigd Van dit- oogenblik af is het wachten nog slechts op de uitvaardiging van het Duitsche mobilisatiebevel. Nog echter mobiliseert Duitschland niet. Het laat te Parijs informeeren, of Frankrijk neu traal zal blijven, als Duitschland in oorlog ge raakt met Rusland en het dringt wederom te Petersburg aan op stopzetting van de mobili satie Het antwoord laat aan duidelijkheid niets te wenschen 'over. Rusland staakt zijn mobili satie niet. Frankrijk antwoordt, dat het zal doen, wat zijn belangen voorschrijven en kondigt tegelijkertijd de algeheele mobilisatie af. Ook Duitschland mobiliseert nu en het verklaart nog denzelfden dag. op 1 Augustus den oorlog aan Rusland. BELGIE KOMT IN HET GEDING. Dan komt België in het geding. Reeds heeft Berlijn enkele malen getracht te weten te komen, of Engeland zich in een oorlog met Frankrijk zou mengen. Het was voor Duitsch land van groot belang dit te weten, omdat het Duitsche opmarschplan rekening hield met de mogelijkheid van een inval in Frankrijk door België heen. Toen men geplaatst werd tegen over de dreiging van een oorlog aan twee fron ten, begreep men, dat neutraliteit van Enge land zeer waardevol zou kunnen zijn en het schijnt, dat men even geneigd is geweest om de Belgische neutraliteit te ontzien, mits Enge land beloven zou neutraal te blijven. Maar toen men van Grey een in alle opzichten duidelijk antwoord verlangde, ontweek deze de vraag. Engeland verklaarde niet, dat het neutraal zou blijven, als Duitschland België ontzag De volgende stap was van Duitsche zijde het stellen van een ultimatum aan België, waarbij doortocht van de Duitsche troepen door België werd verlangd. Dit ultimatum werd op 2 Augustus overhandigd en geen oogenblik heeft men te Berlijn verondersteld, dat België wij ken zou en zijn grenzen zou openstellen. Maar het gevaar voor Duitschland groeide met de minuut. Snel handelen was meer dan ooit ge boden. Iedere dag voorsprong zou van onschat bare waarde kunnen zijn. En om aan het ul timatum aan België kracht bij te kunnen zet ten, verklaarde Duitschland nu op 3 Augustus Frankrijk den oorlog, wel wetende, dat Frank rijk toch zou besluiten steun te verleenen aan Rusland. Nog eischte Engeland intrekking van het ul timatum aan België, dat overigens door de Belgische regeering zonder meer van de hand werd gewezen. Duitschland weigerde.Op 4 Augustus verklaarde toen, nadat reeds in den nacht van 3 op 4 Augustus de Duitsche troepen België waren binnengevallen, Engeland aan Duitsch land den oorlog. Vol moed stortten de verschillende staten zich in den oorlog. Vooral aan Berlijnsche, Weensche en Russische zijde was het enthou siasme groot, terwijl Frankrijk niet achter bleef. Niemand geloofde in een langen duur van den oorlog. Duitschland meende in een week of acht met België en Frankrijk klaar te kunnen zijn en daarna Rusland tot onderwer ping te kunnen dwingen. Het is anders geloopen. De verbijsterend snelle opmarsch van het Duitsche leger door België en Noord-Frankrijk werd in September, in den eersten Marneslag tot staan gebracht. De oorlog veranderde in een stellingoorlog, de legers beten zich vast in him loopgraven en bijna vier jaar lang hebben zij zich daarin met kleine schommelingen weten te handha ven. In het Oosten boekte Rusland aanvanke lijk succes, maar werd bij Tannenberg terug geslagen door Hindenburg en Ludendorff. Het was niet gelukkig in den strijd, de revolutie riep hier een volslagen ineènstorting in het leven. En de staten, die zich later bij de strijdenden voegden? Turkije koos partij, omdat zijn lot door Rusland, Engeland en Frankrijk toch al bezegeld was. Bulgarije koos partij om de slechte resultaten van den Balkanoorlog on gedaan te kunnen maken. Het schaarde zich naast Duitschland en Oostenrijk. Italië koos in 1915 de zijde van Frankrijk en Engeland omdat deze staten er toen het beste voor ston den. Portugal en Griekenland werden door Londen bijna gedwongen om mee te doen aan den oorlog. Roemenië, dat aanvankelijk sym pathiseerde met Berlijn en Weenen, koos op het beslissende moment de andere partij. En buiten Europa mengden Japan, Siam en en- keld kleine Amerikaansche staten zich in den oorlog. Het laatst kwamen de Vereenigde Sta ten erbij De Engelsche opperbevelhebber generaal French. Vijf en twintig jaar geledenToen de wereldoorlog uitbrak, hoopte men dat Europa erdoor zou veranderen in een vreedzaam werelddeel. Toen de oorlog eindigde, heeft men korten tijd geloofd in een eeuwigen vrede, in de mogelijkheid ook de zwaarden om te sme den tot ploegen. Het werd niet bewaarheid. Europa is door den oorlog niet beter gewor den. Integendeel is er onnoemelijk veel leed over de menschheid gebracht. De A. N. V. V. maakt propaganda in Indië. Wekelijksche radio-uitzendingen over de Phohi. Door de medewerking van N.V. Philips Om roep Holland-Indië daartoe in staat gesteld, zal de A.N.V.V. eerstdaags een langgekoester- den wensch in vervulling zien gaan en zal zij een aanvang maken met de uitzending van een reeks radio-voordrachten naar Ne- derlandsch-Inüië betreffende het toerisme en het verblijf in Nederland. Op 5 Augustus zal de A.N.V.V. zelf de rij der voordrachten, welke steeds op Zaterdag van 14.95 tot 15 uur zullen worden gehouden, openen met 'n algemeene beschouwing over de aantrekkelijkheid van ons land voor den Indischen verlofganger en den repatriëeerende In de daarop volgende weken zullen een groot aantal provinciale, streek- en plaatselijke Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer op haar beurt iets vertellen over het vele schoons dat in de verschillende streken en steden van ons land te genieten valt. (Van onzen specialen correspondent) i E leiders van de Wereldtentoonstelling te New York hebben bekend gemaakt dat gezelschappen van 500 personen toegang kunnen verkrijgen tot „De Wereld van Morgen" voor 50, instede van 75 cent. Een krant maakte er dit grapje op: „Als u 499 vrienden bij elkaar weet te trommelen kunt u één kwartje sparen", maar deze wel erg .schuchtere" maatregel tot prijsverlaging wordt over het aügemeen niet als een grapje beschouwd: integendeel: men ziet er alweer een bewijs in dat de toeloop naar de Wereld tentoonstelling niet aan de verwachting be antwoordt. Trouwens: uit de cijfers, die iede- ren dag nopens het aantal bezoekers worden gepubliceerd is dit duidelijk genoeg te zien. Op 12 Juli ha'd het aantal bezoekers nèt de 13.000.000 bereikt, (waarvan dan nog 1/4 niet- betalende employés zijn). Dat wil zeggen dat, wanneer dit zoo doorgaat, met blij mag zijn op 30 October de 30 milüoen bezoekers gehaald te hebben, instede van de zestig millioen die men naar officieele schatting „voorzichtig gedaan" voorspeld had. Men zou dan dus mo gen zeggen dat men de helft gekregen heeft van wat men verwacht had en dat zou niet alleen een moreele doch zeker een materieele nederlaag beteekenen; want 30 millioen be schouwers minder dat is 27,5 millioen dollars aan entree minder. Wanneer men daarbij nog rekent, dat de tentoonstelling zelve ongeveer 25 procent moet hebben van alle entree's en verteringen op het terrein en dat die gemid deld op 1 dollar per bezoeker worden gesteld, dan wordt nog eens een verwachte opbrengst van 7.5 millioen dollar minder ontvangen. Al leen reeds het feit dat de tentoonstelling door minder menschen zou worden bezocht dan verwacht is zou een verminderde inkomsten- post van 35.000.000 beteekenen. Er zijn nog meer feiten waaruit blijkt, dat tot midden Juli toe althans (en men had juist in het begin van Juli de groote opleving ver wacht) het resultaat erg is tegengevallen. Hotels, die in Mei hun prijzen verhoogd had den, zijn daar allang weer van teruggekomen en ook de particuliere kamerhuren zijn weer tot normaal peil teruggevallen. En dan heb ben eigenaars van inrichtingen in het amuse mentsgedeelte gedreigd met „dichtgooien van den boel" wanneer 's avonds de toegangsprijs niet wordt verlaagd en wanneer niet andere faciliteiten worden gegeven. DE leiding van de tentoonstelling, die gaar ne den balk in eigen oog niet opmerkt, zoekt de fout in het feit, dat in het begin die hötelprijzen inderdaad te hoog waren, dat op de tentoonstelling zelve de goedkoopere eet- gelegenheden nog niet voldoende in aantal waren en dat op den openingsdag veertig pro cent van „De wereld van morgen" nog niet ge reed was. Daaruit, zoo meent het bestuur, is verkeerde critiek ontstaan, een soort anti- propaganda, die zich als een olievlek heeft uitgespreid. Derhalve gaat de tentoonstelling nu een dozijn propagandisten het land inzen den, die het gerucht van „te duur" en „niet eens af" moeten gaan ontzenuwen. Van het optreden dezer zendboden wordt veel goeds verwacht. Wij deelen deze goede verwachtingen niet ten volle. Om deze eenvoudige reden: dat ook al zou men den toegangsprijs halveeren en al zou men andere prijzen op het ten toonstellingsterrein zelf verlagen dit alles voor den gemiddelden man (van wien deze tentoonstelling het immers moet hebben) nóg te duur is, omdat de gemiddelde man nu een maal arm is. Het gemiddelde New Yorksche wekelijksche inkomen wordt, officieel, op 25 dollar gesteld. Daarvan kan vrijwel niets wor den overgespaard, zoodat de gemiddelde New Yorker zich voor zijn gang naar de tentoon stelling iets anders moet ontzeggen. De ge middelde uitgave, entree, vervoer naar en van de tentoonstelling inbegrepen, bedraagt 1.75 dollar per persoon. Iemand die met vrouw en kind (één kind) de tentoonstelling bezoekt is dus 5.25 dollar kwijt. Dan heeft hij het op de eenvoudigste wijze gedaan en zijn eten zelf mee moeten brengen van huis. Hieruit is on middellijk te zien dat men zich zooiets op zijn hoogst één of twee keer kan veroorloven, doch wanneer men de tentoonstelling een klein beetje wil zien moet men er tenminste tien keer geweest zijn. Dit feit is bekend ge noeg en dus geven vele New Yorkers er de voorkeur aan heelemaal niet naar de ten toonstelling te gaan. instede van haar zóó onvolledig te zien: voor een heelen dag op het strand uit en thuis, met drie personen, is niet meer dan één dollar noodig. Dit betreft dus nog alleen de inwoners van New York zelf. Voor menschen die van bui ten komen, die trein en hotel moeten betalen en niet zelf hun boterhammetje mee kunnen nemen, geldt dit natuurlijk in verhoogde ma te, terwijl bovendien buiten de groote stad de loonen lager zijn en men er voor één dollar niets kan doen in New York. Ons inziens heeft men dus twee foutieve dingen gedaan: men heeft de tentoonstelling véél te groot gemaakt De eerste Duitsche troepen trekken het Belgische grondgebied binnen. en men heeft geen rekening gehouden met den invloed van den slechten tijd op de bree- de massa. rpj E ontevreden heeren van het amusements- gedeelte hebben hun lot bovendien voor een groot gedeelte aan zichzelf te wijten. Sr kan veelal van „amusement" nauwelijks sprake zijn en men kan niet verwachten dat men 40 en 25 cent zou betalen voor dingen, die het aankijken niet waard zijn. De eenige gelegenheid in het amusementsgedeelte, die werkelijk „daverend" succes heeft, is Billy Hose's zoogenaamde Aquacade, de waterrevue, waaraan allerlei beroemde zwemmers en zwemsters deelnemen en die geworden' is tot een boeiend, kleurig en origineel schouwspel. De heer Rose, die zich gaarne „De Barnum der twintigste Eeuw" laat noemen en die zich beschouwt als de man op wien de konings mantel van den grooten Ziegfeld is neerge daald. is nog maar heel jong ik meen dat hij nog geen dertig jaar is en inderdaad begint hij thans reeds de „legendarische fi guur" te worden. Zijn amusementsgelegenhe- den in de buurt van Broadway Casa Ma riana en Diamond Horse Shoe geheeten behooren tot de best bezochte gelegenheden van de stad en zijn Aquacade is zóó'n succes, dat zij hem per maand een netto winst van 125.000 dollar in het laatje werpt en dat hij eind October dus naar huis zal wandelen met een millioen dollar méér op zak dan toen hij naar de tentoonstelling toeging. Dat is een fabelachtige som. Maar Billy Rose geeft ten minste iets. dat zeker de moeite waard is; hij speculeert niet op die dingen, waarop de helft van het overige amusementsgedeelte wél ge speculeerd heeft en zijn prijzen zijn heel ma tig. Zoodat deze kleine, zéér onaanzienlijk uitziende Billy zijn millioen eerlijk verdiend heeft. Daar gaat niets van af. Dit heeft hij niet alleen aan zichzelf te danken, maar ook aan de schromelijke onbekwaamheid zijner concurrenten, die hier met dingen voor den dag durven te komen, waarvoor men zich op de kleinste Nederlandsche dorpskermis nog zou schamen. Dat de tentoonstelling, die nu al weer de helft van haar leven geleefd heeft al wordt zij misschien eerst gesloten en dan later weer geopend zakelijk een groote tegenvaller zal worden, wanneer er niet een zéér plotselinge, zéér wonderbaarlijke opleving zal komen, meen ik nu wel duidelijk te hebben aange toond. Maar gaat u nu alstublieft niet den ken, dat deze tentoonstelling nu ook „niks is". Het tegendeel is waar. deze wereldtentoonstel ling is iets reusachtigs, iets geweldigs en iets adembenemends. Iets waarop allerlei super latieven van toepassing zijn. TVF AAR mijn overtuiging kan die grootheid en geweldigheid ook wel degelijk bezwa ren meebrengen. Heel veel bezoekers krijgen tijd-vrees" en „ruimte-angst" wanneer zij met duizenden anderen uit één van de drie Spoorwegstations gespoeld worden en zich plotseling in de overweldigende grootheid van deze „Wereld van Morgen" bevinden. Zij wer den bevangen door de vrees dat zij nooit in staat zullen zijn alles te zien. Een New York sche krant schreef, naar aanleiding van deze vrees (die zich tevoren reeds openbaar en meer menschen dan men denkt er toe brengt in het gehéél niet naar de tentoonstelling te gaan): „Wie leest ieder woord in den Bijbel? Wie eet alles wat er op het menu van een groot oceaanschip prijkt? Wie. die een waren huis bezoekt, wil zoowel de keper als de zijde zien?" Zoo is het en men moet heusch niet de il lusie hebben alles te willen bezoeken en te zien tenzij men er een week of vier den tijd voor heeft. Wie niet zoo bevoorrecht is moet slim zijn. Hij bestudeere. vóór hij zich naar de tentoonstelling begeeft, eerst terdege de officieele gids. Dan dient hij een paar dikke sokken en een paar heel stevige schoenen aan te trekken, want er worden hooge eischen aan de voeten gesteld. Het eerste werk op de ten toonstelling moet zijn in één van de electri- sche auto-treintjes te gaan zitten en voor vijftig cent gedurende veertig minuten zich over het geheele tentoonstellingsterrein laten rijden 'met. den plattegrond der tentoonstel ling opengeslagen op de knieën). Dan hebt ge u georiënteerd omtrent de gansche „Wereld van Morgen". En dan gaat ge de hoogtepunten bekijken. Ik weet wel dat smaken verschillen, maar er zijn toch enkele gebouwen, die z->ker voor iedereen de moeite waard zijn: het Futu rama. land- en verkeerswezen der toekomst, door General Motors gebouwd: het gebouw met Oude Kunst; het. interieur van den groo ten bol; de Fransch, Russische. Nederlandsche. Poolsche en Portugeesche paviljoens: de Medi- sche hal: het gebouw van Kodak; dat van de Consolidated Edison en als belooning: een uurtje in de Aquacade. Wanneer u dit alle maal een beetje goed wilt bekijken, heb u er een vollen dag voor noodig. 's Avonds, na tie nen, wanneer de gebouwen sluiten, gaat ge van de wonderen van het licht genieten, die het toppunt vinden in het lichtspel dat iede- ren avond met de fonteinen aan de groote vij ver wordt gespeeld. Dan gaat u zitten op het terras van het Fransche paviljoen achter een koel glas en ziet ge een van de meest betoove- rende schouwspelen, die u ooit in uw leven zult hebben aanschouwd. Den tweeden dag gaan we allerlei andere mooie, leerrijke en merkwaardige dingen be kijken: Borden's koeien die electrisch worden gemolken en de stad van morgen met allerlei huis-, tuin- en keukeninrichtingen, die u van de eene verbazing in de andere doen vallen, de geweldige hal der spoorwegen waar ook een heel bijzondere revue te zien is, Hcïne- kens ..Holland aan de Zuiderzee", een aller- genoegelijkste en mooie eet- en drinkgelegen- hetd. die uitstekende reclame voor Nederland maakt, en zoo nog tal van andere dingen meer. (Nadruk verboden) Himalaya eischt weer slaehtoffers. LUCKNOW, 28 Juli. (Reuter). Adam Kar- pinski de leider van een Poolsche Himalaya- expeditie. en een zijner metgezellen Klarner, zijn op een hoogte van 6.000 Meter door een lawine gedood. Hun lijken zijn nog niet ge vonden. Hoe Europa in vlammen geraakte. HET ONHERSTELBARE GESCHIED. Het onherstelbare was geschied. Oosten- rij ksch-Hongaarsch drijven jegens Servië na den moord te Serajewo heeft het onmogelijk gemaakt, een conflict te voorkomen. Ander zijds heeft de omstandigheid dat Wilhelm H bij herhaling Duitschen steun aan Weenen be loofde. ook bijgedragen tot de hardnekkige Oostenrijksche houding. Ten slotte heeft de houding van Rusland, gesteund door Frank rijk, invloed uitgeoefend. Als de Russen er niet zoo vlug bij waren geweest, om aan Belgrado steun toe te zeggen, zouden de Serviërs mis schien inschikkelijker jegens Weenen zijn ge weest. Men kent het verdere verloop. Wereldtentoonstelling te New York NEW YORK VERWACHTTE 60 MILLIOEN MENSCHEN; HET WORDT MISSCHIEN DE HELFT.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11