Haarlem's Dagblad De Wandelaar. H. M. de Koningin LEIDEN near y V» de Japansch-Britsche be sprekingen vlotten niet meer. Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17211 Uitgave l.nnrens Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, hijkantoor Soendaplein 37. Posigirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 29 NV Abonnementen per week f I.IO. per 3 maanden t post f3.55. losse nummer Adverteutiën1-5 regel» t meer f 0.35. Reelnme» f Regrlahonnemenlstarieveu op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentje» tie rubriek. Onze tijd, die zich zoozeer kenmerkt door motorengeroffel en snelheid, door records en door verkeersongelukken, kan langzamerhand weer prat gaan op zijn wandelaars. Daar zit een machtige tegenstelling in. Welke vroegere periode heeft zich ooit gelijktijdig kunnen beroemen op uithoudingsvermogen in gewaag de snelheid en in- degelijke, bedachtzame traagheid? Zoo ziet u maar weer eens dat de geschiedenis zich niet herhaalt. Trouwens: is er ooit een tijd geweest die op zoo velerlei gebieden zulke schrille contrasten bood? Men kan het niet aannemen. Ik zal mij niet in een opsomming van al die tegenstellingen gaan begeven, maar als men slechts denkt aan den ijver en de overtuiging, waarmee in de twintig jaren na den oorlog zoowel de ont wapening als de bewapening zijn nagestreefd, als ge voorts maar even de cultureele ver schijnselen van dezen wonderlijken tijd be peinst, zullen de contrasten in reeksen voor u opdoemen, twee aan twee, het eene paar nog schriller dan het andere. Gisteren heeft burgemeester Bloemers van Arnhem, voorzitter van den A. N. W. B., een redevoering gehouden bij de „onthulling" van den vierduizendsten wegwijzer van dien Bond. Prins Bernhard gaf het eenvoudige maar nut tige en belangrijke voorwerp, staande op de plaats waar de Provinciale Betonweg Soest- dijk-Utrecht zich splitst in de richtingen- Maartensdijk en -Bilthoven, aan zijn bestem ming. De burgemeester zei o.a. dat op de autosnelwegen weer hoogere eischen aan de wegwijzers gesteld worden en dat gewijzigde modellen richtingsborden zullen worden in gevoerd. Nu, iedere automobilist zal beamen dat daar reden voor is. In het buitenland verleden jaar ondervond ik het nog in Frank rijk bestaan in sommige landen al duide lijker, sprekender richtings-aanduidingen voor menschen die zich met 80 K.M. snelheid of daaromtrent voortspoeden. Maar terwijl de voorzitter van den A. N. W. B. aldus de Bondszorg voor den snellen Ne derlander uitte constateerde men te Nijmegen, waar de vierdaagsche afstandsmarschen be ëindigd werden, dat er op 3786 deelnemers maar 67 uitvallers zijn geweest, een percen tage van slechts 1.7, lager dan ooit tevoren. Verleden jaar was het percentage nog 2 en wie weet brengt men het binnenkort tot het triomfale resultaat, dat er heelemaal geen uitvallers meer zijn. Als men tenminste niet. vóór dien tijd de marsehen is gaan verlengen,- want zoo is de mensch: hij moet den prikkel hebben van het risico en daarbij het bewijs, dat anderen niet kunnen volbrengen wat hij volbrengt. Intusschen bewijst ideze uitslag dat Neder land anno 1939 niet alleen snelle rijiders maar ook stugge, onvermoeibare wandelaars voort brengt en ik hoop eigenlijk maar dat de jeugd den herleefden wandel-cultus ook aanvaarden zal, want daar ontbreekt nog wel wat aan en zij zou heusch beter voetballen, hockeyen, ten nissen enzoovoorts als zij haar training tot de stoere wandeling uitbreidde en daarmee de sterke beenen verwierf, die de wandelaars in Nijmegen kenmerken en die, zooals het spreek woord aangeeft, in velerlei opzicht de weelde kunnen dragen. Er is natuurlijk wel een wan delende jeugd in ons land, maar zij is voor sterke uitbreiding vatbaar en niet alleen de militaire dienstplicht kan deze ontwikkeling verzorgen. Daar valt trouwens, gezien het enorme aantal afkeuringen, maar 'n deel van de jeugd onder. En dan nog alleen van de mannelijke jeugd. Wij wandelen beter. Maar er wandelen er nog lang niet genoeg. Mogen de stoere deel nemers van de afstandsmarschen door hun voorbeeld school blijven maken! R. P. VERRE REIS VAN EEN BALLON. Drie weken geleden heeft de jongedame Bep Bouterse, Sophiastraat no. 1 te Haar lem een ballon losgelaten, waaraan een briefje bevestigd was van den volgenden in houd: „Aan hem, die dezen ballon vindt, wordt verzocht dit kaartje op te sturen aan mijn adres, met vermelding van de plaats, waar hij gevonden is". Het meisje heeft plezier van haar initiatief gehad. Zij ontving het bericht dat de bal lon gevonden werd nabij Donneren, ooste lijk van Wesermunde, door Anna Spelzhau- sen, Bahnhofstrasse, Lonstedt bij Weser munde (Duitschland)die zoo welwillend was het briefje aan de jongedame Bouterse toe te zenden. h. o. v. Jtaigen maai mee*. Maar 's avonds kan het veranderen. De verwachtingen, welke het Kon. Necl. Meteorologisch Insti tuut in De Bilt voor het weer van morgen heeft, zijn niet ongunstig. De weerdeskundigen verwachten, dat voor het Westen van het land het mooie weer morgen zal aan houden. Met de voorspelling durft men evenwel niet verder te gaan dan tot morgenavond, want dan komt regen ons weer bedreigen. En wat daarna ons te wachten staat? Daarover kan de Bilt zich voor- loopig niet uitlaten. Laten we nu echter tevreden zijn met de mededeeling, dat we morgen op een mooien dag kunnen rekenen. Het Oosten van het land kan ook 's avonds goed weer verwachten. ontvangt mr. van Schaik. H. M. de Koningin heeft Vrijdag avond te acht uur op den Ruigen- hoek ontvangen den voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal mr. J. R. H. van Schaik. Ook baron de Vos van Steenwijk op den Ruigenhoek. H. M. de Koningin heeft hedenoch tend te tien uur op den Ruigenhoek ontvangen den voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Mr. W. L, baron de Vos Van Steenwijk. De Maandagmarkt wordt tijdelijk verplaatst. Doch blijft op de Ged. Oude Gracht. De algemeene Maandagmarkt, die altijd wordt gehouden op de Ged. Oude Gracht tus- schen Verwulft en Raaks, zal waarschijnlijk met ingang van Maandag 7 Augustus tijdelijk verplaatst worden naar het gedeelte Ge dempte Oudegracht tusschen Groote en Klei ne Houtstraat. Deze verplaatsing houdt verband met de grond- en rioleeringswerken aan de Ged. Oude gracht. De z.g. oudroestmarkt blijft op de Bo termarkt. Zoodra de werken zijn voltooid zal de Maan dagmarkt weer op haar gewone plaats op de Ged. Oude Gracht worden gehouden, doch dit zal nog wel eenige weken in beslag nemen. GROOTE WINDHONDENRENNEN TE ZANDVOORT. ZONDAG 30 JULI .aanvang 2.30 uur. Entree 60 ct. en 30 et., bel. inbegr. Adv. Ingez. Med.) PAVILLON „RICHE" - Zandvoort. ZATERDAG 29 JULI GROOT NACHT FEEST in de BAGDADZAAL. DANSEN om fraaie prijzen. Dansmuziek GEORGES PICKARD'S BAND. Lady-Crooner JUNE PARKER. Vrij entree. (Adv. Ingez. Med.) Oude SpoM&aactfe he>dee(fr GRAfElSEAGE. KI1S$E." PRIJS ƒ0 AO. Dit bi Het i tot «lat de Conducteur het afvordert. |>o Rémgef tal vaa halt lot halt betalen en gevolgelyk meerder t indien liy eich van geen biljet heeft voorzien. Het spoorkaartje uit de vorige eeuw zal herleven. Naar alle waarschijnlijk heid zal op den 16den September, wanneer de groote Hildebrandoptocht door Haarlem trekt en een deputatie daarvan zich naar de Spoorweg tentoonstelling in Amsterdam zal begeven, op het traject Haarlem Amsterdam den reizigers hetzelfde kaartje worden uitgereikt dat 100 jaren geleden geldig was Nog een andere attentie wordt onze stad door de spoorwegen bewezen. Op dezen dag van de herdenking van het 100-jarig bestaan der „Camera Obscura" mogen reizigers, die zich uit alle deelen van het land naar Haarlem begeven om daar de feestelijkheden bij te wonen, den geheelen dag voor gewone retours de prijzen betalen, die voor avondretours verschuldigd zijn. De Engelsche politiek in het Verre Oosten. Moeilijkheden over muntkwestie. LONDEN, 29 Juli. Het schijnt, dat de Britsch-Japansche besprekingen inzake Tientsin onderbroken zijn. Craigie zou, naar men ver neemt, in Londen nieuwe instructies hebben gevraagd. Wat in de eerste plaats zou hebben bijgedra gen tot vermeerdering van de moeilijkheden is de vraag van de circcuaiie van de Chïneesche munt in de concessie en het transfereeren van het zilver dat door de Ghineesche re_geermg in de concessie is gedeponeerd Japan wenscht, dat net d?pr Japan ingevoerde geld in de concessie als eenig geldige zal wor den erkend, waartegenover de Britsche autori teiten volhouden, dat zulks niet aangaat, daar nu eenmaal het geld van de regeering-Tsjang Kai Tsjek het wettige Ie. Intusschen wordt uit Peiping gemeld, aat daar de anti-Britsche agitatie na een inzinking van vier dagen met vernieuwe kracht is opge laaid. Plotseling was Vrijdag de geheele stad bezaait met anti-Engelsche plakaten. Vrijwel geen stukje vrije ruimte op muren, zuilen en lichtmasten is meer over. Begin Augustus verwacht men nieuwe Brit sche troepen in Peiping, doch het staat niet vast of dit slechts aflossingen zijn, dan wel versterkingen van de aanwezige strijdkrachten. (United Press). Balthazar Verhagen neemt ontslag als directeur der Tooneelschool. De directeur van de tooneelschool Balthazar Verhagen, heeft met ingang van 1940 ontslag ge nomen als directeur der tooneelschool. DE MULO-EXAMENS. Vrijdag slaagden te Haarlem voor het A- diploma: H. E. Oostendorp, P. M. Gillissen, P. Kiefst, H. M. Visman, J. Vissinga, E. F. Vis- singa, G. Rijke, R. Keegstra, allen te IJmui- den; A. P. Jans en P. de Vries, beiden te Drie- huis-Velsen: E. Herrebrugh en H. Herre- brugh, beiden te Zandvoort: A. M. Bouwmees ter te Haarlemmerliede; A. de Koning, J. F. Loos, L. W. Mantz, Th. Gillissen, W. K. Be rends, H. Elskamp en A. J. Booi allen te Haar lem. Optreden, van Cor de Wilde. Op het concert dat de Haarlemsche Orkest- vereeniging onder leiding van Marinus Adam a.s. Maandag zal geven, wordt een programma uitgevoerd van geliefde, bekende werken. Twee bekende solisten zullen medewerking verleenen, nl. Manny Ligthart, een Haarlem- I sche sopraan en Cor de Wilde, oud solo-violon- cellist van de H.O.V. Het zal velen een genoegen doen, dezen cel list weer eens te hooren. Het concert opent met de prachtige Ouver- ture van Chr. W Gluck „Iphigénie in Aulis". Daarna zingt Manny Ligthart met orkestbege leiding de aria „Divinïtés du Styx" uit de opera „Alceste" eveneens van Gluck en vervolgens speelt Cor de Wilde het beroemde Cello-concert van Jos. Haydn. I^a de pauze wordt nog uitgevoerd de Sym phonic No, 6 {Pathétique). yan P, Tschaikqsvsky, Auto met manufacturen in vlammen. Bestuurder aan groot gevaar ontsnapt. Toen de manufacturenhandelaar I. L., wo nende te Halfweg, zich gistermiddag met zijn hoog opgeladen auto op den ouden Naarder- straatweg bevond, bespeurde hij een lucht van brandende gummi. Hij stapte uit de cabine, teneinde een onderzoek in te stellen. Zoodra hij de motorkap van zijn wagen opende sloe gen de vlammen er uit en de heer L. brandde daarbij nog één zijner vingers. In een omme zien tastten de vlammen de lading van den wagen aan en spoedig geleek de geheele ma- nufacturenauto een reusachtige brandende fakkel. De heer L., die hevig geschrokken was, begaf zich naar een vlak bij wonenden vee houder en ook de brugwachter Voskuilen werd gerequireerd en inmiddels verwijderde men met haakstokken de lading uit den branden den wagen. De vlammen waren echter zóó hardnekkig-dat, volgens omstanders, de brand niet minder dan 1V2 uur duurde. Nadat het vuur gebluscht was en een deel van de half verbrande lading op den grasberm lag, passeerden eenige personen per auto, die verschillende manufacturen meenamen, naar zij later verklaarden, om die aan den heer L„ dien zij wel kenden, ter hand te stellen. De politie bij de Hakkelaar, die gewaarschuwd was, heeft deze manufacturen echter gedepo neerd in een schuur van den brugwachter Voskuilen. De heer L. was tegen brandschade verzekerd. De „Times" betreurt het aftreden van dr. Colijn. De „Times" noemt het in een redactioneel artikel een ongeluk voor Nederland, dat dr. Colijn. terwijl hij voor het volk onmisbaar schijnt, onvoldoende gesteund is door het par lement. Toen hij zijn nederlaag incasseerde, aldus het blad. sprak de minister-president als een man, die bereid en bijna verlangend was, zich terug te trekken, doch voelde dat het niet het oogenblik was om zijn land in den steek te laten. Na betoogd te hebben dat dr. Colijn inderdaad de meest ervaren van de Neder- landsche staatslieden is, vervolgt de „Times": „De moeilijkheid, waarvoor hij zich, als zoo vele andere staatslieden tegenwoordig ge plaatst ziet, is dat het gevaar van een aanval door agressieve naties het land dwingt, voor de landsverdediging meer uit te geven, dan dat het zich in werkelijkheid kan veroorloven. In het buitenland wordt dr. Colijn beschouwd als het voorbeeld van financieeie orthodoxie, en hij weigert dan ook, zijn geloof in vrijen handel, een gezonde valuta en in evenwicht zijnde begrootingen prijs te geven. Niettemin is hij er zich duidelijker dan eenigen van zijn landslieden van bewust, dat de wereld buiten Nederland nooit terug zal keeren tot het ..nor male" economische leven van een kwart eeuw geleden en dat de noodmaatregelen van thans waarschijnlijk enkele blijvende wijzigingen met zich mee zullen brengen. Het is te hopen zoo besluit het Britsche blad dat de parlementaire tegenstellingen niet de gelegenheid krijgen een bolwerk van stabili teit, dat in deze onzekere tijden van bijzonde re waarde is, te verzwakken. Een Japansche machinegeweer-afdeeling in actie tijdens de jongste gevechten y w aan de Russisch-Mandsjoerijsche grens. Engelsch propaganda-ministerie belangrijk instituut in oorlogstijd. Geen feitelijke activiteit in vredestijd. In een lange, uitvoerige verklaring over de begrooting voor het ontworpen ministerie voor inlichtingen en buitenlandsche propaganda, heeft de Engelsche minister van binnenlandsche za ken Hoare, uiteengezet, dat het de wensch is van de regeering om in vredestijd een „schaduw-mi- nisterie" te vormen, dat geen feitelijke activiteit zou ontwikkelen in vredestijd, maar dat in oor logstijd een organisatie van wijde strekking zou zijn. In geval van nood zal de persafdeeling der organisatie snel kunnen werken en doeltreffend. De perscensuur zal behandeld worden als een deel van het ministerie voor inlichtingen op een basis van samenwerking met de pers. Terwijl bijgevolg de uiteindelijke controle in handen zou liggen van den minister, zou een bepaalde ver antwoordelijkheid op de pers gelegd worden, welke» zoover dat mogelijk is, een aanzienlijke bewegingsvrijheid zal worden gegeven. Hoare voegde hieraan toe. dat de voorbereidingen ev eens goed gevorderd zijn voor de levering van films, die geschikt zijn voor gebruik in oorlogs tijd, terwijl ten aanzien van de radio-uitzendin gen het aan de B. B. C. overgelaten wordt om In nauw verband met het ministerie voor de inlich tingen te werken. Het woord is aan.... Amiel: Een dwaling is des te ge vaarlijker naarmate zij meer waarheid bevat. „Jan Strijbos in uitstekenden welstand." Hij heeft echter groote ontberingen geleden. Mevrouw Strijbos heeft van het Nederland- sche consulaat generaal te Oslo een telegram ontvangen, dat- als volgt luidt: „Journalist Strijbos in uitstekenden welstand gevonden". De jeugdige reisgenoot Jaap Mees, heeft aan zijn familie in Amsterdam getelegrafeerd dat Jan Strijbos nadat zijn boot afgedreven was drie dagen groote ontberingen heeft geleden. ZILVEREN JUBILEUM TH. A. LAMBOO. Heden viert de heer Th. A. Lamboo, ma chinist aan het Openbaar Slachthuis, zijn 25 jarig ambtsjubileum. Nadat hij hedenmorgen door dr. S. P. Keiser. directeur van het Openbaar Slacht huis. was toegesproken, werd hem namens de ambtenaren en werklieden een theemeubel aangeboden, waarbij een oorkonde met de namen van het personeel. Daarna begaf de jubilaris zich naar het Stadhuis, waar hij door den burgemeester werd toegesproken en hem het gebruikelijk cadeau werd overhandigd. De bekende Noorsche schrijver Knut Hamsun viert op 4 Augustus zijn SOsten verjaardag. (Betaagiijke Jlededeedng) Vanaf 1 Augustus tot den dag der Heuglijke Gebeurtenis in het Prinselijk Gezin, verlagen wij de aansluitkosten van 7 50 op 2 50 voor de le 25 nieuwe abonné's bij elke Centrale. Wij raden U. wacht niet te lang. DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALES, Telefoon 10010 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. De Maandagmarkt wordt tijdelijk verplaatst. 1 Ondanks den zwaren regenval Is de schade aan de land- en tuinbouwgewassen niet groot. De Heemstcedsche Raad aanvaardde het voorstel inzake den bouw van een ver- eenigingsgebouw op het Wipperplcin. 11 Bioscopen H BINNENLAND. H. M. de Koningin heeft de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer ontvangen. 1 BUITENLAND. De zittingsperiode van het Britsche parle ment is tot 1942 verlengd. 5 Het Spaansche goud. dat zich in Frankrijk bevond, is tlians aan de Spaansche regee ring overgedragen. 5 Het schijnt thans wel vast te staan dat tus schen Engeland. Frankrijk en Rusland mi litaire besprekingen zullen worden gevoerd 5 Nu de wet op het terrorisme van kracht is geworden zijn reeds pl.m. 30 Ieren in En geland in arrest genomen. 5 ARTIKELEN, enz. R. P.: De Wandelaar. I Plaat van de weck. 3 A. J. D. Godetia: „Zomerazalea". 4 v. H.: Zomcrsymptomen. 6 Van een bijzonderen medewerker: Zoo brak de wereldoorlog uit. 7 Van een specialen correspondent te New- York: Het bezoek aan de „Wereld van Mor gen" valt tegen. 7 Financieel Economisch Weekoverzicht: De opzegging van het Amerikaansche han delsverdrag en de val van het kabinet- Colijn. g J. H. de Bois: Litteraire Kanttcekeningen. 11 J. B. Schuil: „Dat heeft Heintje weer ge daan" met Henriëtte Davids. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 2

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1