Tweede Kamer keurt credietvoor defensie van 33 mill. goed. JCccmtm m Ansichtkaarten DE SLAGBOOM GEVALLEN mad-ma ZA'TERDS'G 29 JUEI 1939 H'A'SREEM'S D'A'GBEAD 3 Het militaire vliegveld komt in Noord-Brabant. Achter de Regeeringstafel zat de de missionaire Minister van Defensie en op de groene banken ontdekten we slechts weinig afgevaardigden, die overigens voor het debat over de supple- toire begrooting van Defensie ad 33 millioen niet veel belangstelling aan den dag legden. Volstaan zij met enkele punten uit het betoog van Minister van Dijk. Deze noemde het een onbegonnen zaak om elk oogenblik, waarop er nieuwe uitgaven gedaan moeten worden, met een suppletoire begiooting aan te komen. Doch dan breekt er tenslotte een moment aan, waarop er spoed bij is om voor een of meer posten de parlementaire toestemming te vragen. Door tal van omstandigheden is het soms niet mogelijk in zulk 'n geval aan de Kamer ruim tijd te laten voor behandeling van zulk een wetsontwerp. Daarom is het onjuist, zooa'ts ook nu weer in het debat is gedaan o.m. door de R.K. afgevaardigden v. Poll en Ruys de Reerenbrouck te klagen over 'n opzettelijk systeem vanwege het Departement van De fensie om de Kamer geheel of bijkans geheel voor voldongen feiten te plaatsen. Met een beroep op wat er in vele jaren Is gebeurd, betoogt zijne Excellentie dat men wel degelijk het noodige doet om zooveel mo gelijk materiaal hier te lande aan te schaf fen. Maar als in den vreemde elk oogenblik nieuwe typen vliegtuigen komen, mag men die toch ook wel aankoopen. Toch bezig zijnde met de vliegerij, kwam de Minister bij de vliegvelden terecht, in welk verband hij uiteen zette waarom hij niet op Waalhaven mag rekenen, wat noopte naar nog een derde terrein uit te zien. Het zal komen in de buurt van Werkhoven (bij Gilse in Noord-Brabant) en de oplossing van dit vliegveldprobleem zal goedkooper zijn dan ze op Waal haven zou wezen. Vermeld zij alleen nog hetgeen de Minister ten aanhooren van een zeer zwak bezette Kamer ten beste gaf, dat hij er op wees welk een moeite men herhaaldelijk ondervindt bij vervanging van dienstplichtigen door werk- loozen: deze blijken dan dikwerf op eens niet meer werkloos te zijn. Er hebben zich zelfs gevallen voorgedaan waarin de 5 werkloozen die men achtereenvolgens voor één plaats had opgeroepen, allen door arbeid verhinderd waren! Z.h.st. en met aanteekening van het „tegen" van de Christen-democraten en Communis ten ging de suppletoire begrooting er door, wat insgelijks, in 't begin van den middag, stemnnngs- maar ook debatloos met 'n reeks contingenteeringsontwerpen was gebeurd. Toen de voorzitter de bijeenkomst sloot, bleef een afscheidswoord voor het reces ach terwege. Op 't oogenblik weet immers niemand wanneer men eindelijk op het Binnenhof echte zomerrust zal krijgen. E. v. R. Directeur van postkantoor te Lisse gaat heen. Bij K.B. van 25 Juli 1939 is met ingang van 1 September 1939 op zijn verzoek aan den com mies bij den Post-, telegraaf- en telefoondienst F. Bosschaert, aangewezen als directeur van het Post- en Telegraafkantoor te Lisse eervol ont slag verleend. door MELIS STOKE Met ingehouden adem kijk ik de wereld aan. Hoe kan ze in die spanning, dit tempo voortbestaan? Soms denk ik dat, van narigheid, De aarde nog eens barst en splijt Of vlammend zal vergaan. Die arme oude aarde zendt mij, dees' zomertijd Haar dagelijksche boodschap van woede, drift en nijd. En ook u w brieven-bus bevat Het ochtend- en het avondblad Met nieuws van wijd en zijd. Een aantal goede vrienden is buiten en op reis. Zij sturen Ansichts-kaarten met bosch en sneeuw en ijs. Bevattend een geestdriftig woord Omtrent de schoonheid van dat oord dat aardsche paradijs.... Ik leg die Ansichtskaarten des morgens naast de krant. De groeten van mijn vrienden uit 't heerlijk buitenland. Hoe is hun boodschap zoo in strijd Met oorlogsvrees en narigheid? 't Gaat boven mijn verstand! Heeft onze oude aarde een dubbel aangezicht? Van grimmigheid vertrokkendoorstraald door vriendelijk licht....? 'Achwaar' de krant een Ansichtkaart De aarde i s toch prijzenswaard. En niet door angst ontwricht? Mijn vrienden prijzen bergen, het bosch, de blauwe zee Wat merk ik van dat alles, thuis in mijn stamcafé. Een zee van nare dingen wordt door de bezoekers uitgestort, En 'k ril geduldig mee. Wij kennen nog de vreugden van 't aardsche paradijs.... Vacantie-Ansichtskaarten zijn daarvan het bewijs! Ze dragen stempels in de taal Van landentoegerust in staal Achgingen we maar allemaal bewonderend op reis! Nederlandsche paviljoen is niet representatief. INTERNATIONAAL DANSCONGRES TE AMSTERDAM De gala-openingsavond van het vierdaagsch Internationaal congres van de Nederlandsche Vereeniging van Dansleeraren heeft plaats op Maandag 7 Augustus in Hotel Krasnapolsky te Amsterdam. Verschillende autoriteiten zullen deze ope ningsavond bijwonen. Oordeel van Ir. Friedhoff over expositie te New-York. In „Het Volk" vervolgt Ir. G. Friedhoff zijn artikelen over het Nederlandsche Paviljoen te New-York. Zoo schrijft hij o.m.: De commissaris-generaal jhr. mr. A. C. D. de Graeff heeft destijds aan de pers medegedeeld, dat hij naar aanleiding van de gerezen moei lijkheden met de kunstenaarsvereenigingen geen nacht onrustig zou slapen. Men zou daaruit de conclusie trekken, dat langs an dere wegen dit gemis door hem zou worden goedgemaakt. De poging daartoe gedaan is evenwel een totale mislukking geworden! Ons cultureele leven is weergegeven door verschil lende in elkaar gezette spullen (ik weet geen andere aanduiding), waarvan er één de kunst voorstelt of althans aan den uiteraard vluch- tigen tentoonstellingsbezoeker moet meedee- len, dat de kunsten bij ons bloeien, één onze zwemsport laat zien, twee iets over folklore geven, één ons kerkelijk leven weergeeft en tenslotte ons regeeringbestel in de z.g. regee- ringsklok is vastgelegd. Voor een Sinterklaas avondje zouden we er plezier aan beleven en er met enthousiasme aan gaan peuteren om te zien, waar het echte geschenk verborgen was. Op deze plaats zijn deze gevallen even- zooveel beleedigingen voor ons eigen volk als voor het Amerikaansche, welk laatste men een stuk kauwgummi voorzet inplaats van het beste diner, dat men ons gevraagd had aan te bieden. Prof. Rosse, onder wiens leiding ze tot stand kwamen, mag dan het Amerikaansche volk zoo goed kennen en een charmante gemoede lijke man zijn, ons eigen volk kent hij dan toch heelemaal niet als hij het op deze wijze representeert. Bovendien acht ik gerechte twij fel aanwezig, of hij het karakter van deze tentoonstelling ten opzichte van het Ameri kaansche volk inderdaad zoo juist begrepen heeft. Wie anders dan de Amerikaansche natie zelf zou weten, waar zij haar landgenooten genoegen mee deed? Noch in de vele pavil joens, die Amerika inrichtte, noch in een der buitenlandsche vertegenwoordigingen is een dergelijke houding tegenover de bezoekers aangenomen. Deze rarekiekkasten zijn noch geestig, noch knap, noch duidelijk of verzorgd, ze zullen heel wat geld verslonden hebben en bezitten geen enkele waarde! Verdergaande komen we in de afdeeling Nederlandsch Oost-Indië, die, evenals die van onze West een groote eenheid vertoont. Ir. Friedhoff concludeert dan: Op kunstgebied is bij geen benadering weer gegeven, wat ons land presteert, ten nadeele van de kunstenaars, ten nadeele van ons land. De wijze waarop de andere belangen, de cul tureele, de economische en toeristische zijn opgesteld, is zonder karakter, wat erger is dan met een karakter waarmede men het even tueel niet eens is. Dat het Amerikaansche pu bliek welwillend ons paviljoen beoordeelt, heeft weinig beteekenis. Het is ons land zeer vrien delijk gezind en men weet niet wat het had kunnen geven! Zij, die dit wèl kunnen, oor- deelen anders. De Christen-jeugd confereert. Toespraak van dr. T. Z. Koo uit China. AMSTERDAM, 28 Juli. De avondtoespraak, ditmaal over „de christelijke gemeenschap en de volkerenwereld" werd gehouden door dr. T. Z. Koo uit China, secretaris van de wereldfede ratie van christen studentenvereenigingen. Drieërlei conflict brengt thans de volkeren wereld in beroering. Daar is het oude belangen conflict op politiek en economisch gebied, het nieuwere conflict van ideologieën, communis tische en totalitaire strevingen, en tenslotte, aan de kim, het conflict der rassen, in het bijzon der tusschen het blanke en gekleurde in het verre oosten, tegenover deze bedreigingen is weer drieërlei antwoord mogelijk voor de vol keren. Zij kunnen zich onderwerpen aan het geweld, zij kunnen geweld tegenover geweld stellen, ze kunnen de gezaghebbende interna tionale orde scheppen. Het eerste voet tot slaver nij, het tweede tot oorlog. In zulk een wereld kan de christelijke gemeenschap haar zending vervullen door te bouwen aan eein orde van ge rechtigheid: die de internationale conflicten be dwingen kan. Ook hierbij komt drieërlei methode aan de orde. Er is een internationaal apparaat noodig en dat brengt de kwestie der souvereiniteit ter tafel. Dit apparaat moet meer doen dan geweld keeren, het moet de gelegenheid bieden tot weerzame verandering en zijn beslissingen kracht kunnen bijzetten, dan moet er een ge meenschappelijke standaard van goed en kwaad geschapen worden en ten leste de geestelijke houding gevonden worden, die al het andere mogelijk maakt. Nu zijn er in het christendom vier elementen voor zulk een houding besloten. Het eischt een besliste verwerping van oorlog als zonde tegen God. Het gaat uit van Gods souvereiniteit over eigen leven en stelt haar ook boven de souve reiniteit van den staat Verder verbindt het in de internationale orde liefde en gerechtigheid. Als vierde komt daar dan bij, dat, terwijl in ternationalisme uitgaat van de gescheidenheid, het christendom weet van een broederschap, die werkelijkheid is, niet maar een toekomst ideaal. HET GEVAAR OP DEN WEG. ZWARE GEVANGENISSTRAF GEëlSCHT. Op 17 Mei kwam J. Th. S., woonachtig te Overschie, met zijn auto uit Culemborg te Rot terdam aan, waar hij een café op het Oostplein bezocht. Hier bleef hij geruimen tijd en hij dronk er zooveel, dat hij onder den invloed ge raakte. Toen hij dan ook tenslotte in zijn auto stapte, en weg reed gebeurden er dadelijk on gelukken. Hij reed nl. een verkeerspaaltje om. Een majoor van politie gelastte hem daarop met zijn auto aan den kant van den weg te ko men. S. voldeed echter niet aan dit bevel, maar reed snel weg. Niet zoo snel echter of de agent v. d. Burg, die in de nabijheid stond, zag kans op de treeplank te springen. Ook op zijn sommatie tot stoppen gaf de dolle bestuurder geen acht. Integendeel, hij trachtte door snelle wendingen van de auto den agent te doen vallen en toen dit niet lukte, reed hij in snelle vaart vlak langs de boomen op den Goud- schen Singel. De agent, het gevaar ziende, sprong van de auto, die even verder tegen een transformatorhuisje botste en bleef staan. S. bleek ongedeerd te zijn en werd geboeid naar het politiebureau gebracht en later opgesloten in het Huis van Bewaring waar hij tot nu toe heeft vertoefd. Thans heeft hij terecht gestaan voor de rechtbank en het bleek, dat hij zich van het heele geval niets herinnerde. Nadat de beide politiebeambten waren gehoord, nam mr. S. Loke requisitoir. Hij wees op het gevaar dat dronken bestuurders veroorzaken. Hij herinner de aan Lonneker en Eindhoven en betoogde, dat men in dit geval kon spreken van poging tot doodslag door de manier waarop S. ge poogd heeft den politie-agent van den wagen te werken. De eisch luidde tenslotte een Jaar en drie maanden gevangenisstraf. Uitspraak 31 Juli. Eerste steen voor Delftsche Poort gelegd. Vrijdagmiddag heeft wethouder J. Brautl- gam op de plaats, waar het betonnen plat form staat, den eersten steen gelegd voor den opbouw van de Delftsche poort bij het Haag- sche Veer te Rotterdam. Bij deze bijzondere plechtigheid waren ook de burgemeester, mr. P. J. Oud en de wethou ders A. B. de Zeeuw en J. B. J. Ratte, tegen woordig. Geldboete voor Utrechtsclie agenten. Veroordeeld wegens diefstal van olie en benzine. De twee Utrechtsche agenten, tegen wien de Officier van Justitie te Utrecht op 18 Juli j.l. een gevangenisstraf van drie weken eischte wegens diefstal van olie en benzine, ln vereeniging gepleegd gedurende een nachtelijken inspecvtierit tijdens den dienst zij hadden met een geparkeerde auto een ritje gemaakt, zijn door de rechtbank ver oordeeld tot vijftig gulden boete, subsidiair 25 dagen hechtenis. De rechtbank heeft da.ar bij rekening gehouden met de disciplinaire straf die zal worden toegepast. Groote koedoe in Artis. In het antilopenhuis van „Artis", vlak naast de giraffenstallen met de enorme Rhodesia- giraffe, is een bijzondere nieuwe aanwinst te zien. Kortgeleden kwam uit Centraal Oost- Afrika, het antilopenland bij uitnemendheid, een der grootste en mooiste, zoo niet de aller mooiste antiloop aan, de zg. groote koedoe (Strepsiceros strepsiceros (Pallas)) uit de bush-steppen van Kenya-Colony, beroemd om zijn prachtige spiraalvormig gewonden horens. Nadat het aanvankelijk nog schuwe, gevaar lijk schrikachtige dier voldoende „stalvast" was geworden, kon hem het groote zonnige zand perk tusschen giraffe en beisa, zijn „natuur lijke buren", tot woonplaats gegeven worden, waar deze statigste en tevens bevallige ver schijning onder de antilopen zich thans al wonderwel „thuis" schijnt te voelen. Oud-ministers gebruiken het noenmaal bij de Koningin. Van officieele zijde meldt men ons, dat H.M. de Koningin Vrijdagmiddag ten paleize Noord einde in afscheidsgehoor heeft ontvangen de ministers Gosteling, de Wilde, van Buuren, Steenberghe, Romme en Welter, die daar na aan het noenmaal van Haare Maje steit hebben aangezeten. Minister Slotemaker de Bruine was verhin derd hierbij aanwezig te zijn. VOOR TWEEDUIZEND GULDEN AAN CONTANTEN EN SIERADEN GESTOLEN. Een of meer personen, die goed op de hoog te moeten zijn van het doen en laten van de bewoonster van een huis in de Langestraat te Amsterdam, hebben in haar woning inge broken en een goeden slag geslagen. De vrouw, een groentenhandelaarster, gaat iederen morgen tusschen zes en tien uur naar de markthallen. Van haar afwezigheid heeft men gebruik gemaakt om, via het dak raam van een aangrenzend perceel, zich toe gang tot haar woning te verschaffen. Dui zend gulden aan contanten en een aantal gouden sieraden ter waarde van eveneens duizend gulden zijn de buit. UiEtlÉE Deze met deskundige zorg samengestelde American Ciga rette heeft de bijzondere eigenschap iedere keelprikkeling te ver mijden ;zi| verkwikt door haar zachten aangenamen smaak. OÖKMIL ZÈIF.' (Adv. Ingez. Med.)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5