IJMUIDER WASSCHERIJ Engelsche wet op terrorisme van kracht. Reeds 30 Ieren in arrest. Stuurt Uw wasch naar de Militaire besprekingen UIT DE PERS. ZATERDAG 29 TUET '1939 HAXREEM'S D'AGBE'A"D 3 Extra-diensten der politie gedurende het weekeinde. Het Engelsche Lagerhuis heeft zich met alle door het Hoogerhuis aange brachte wijzigingen in de wet tot voorkoming van geweld vereenigd. De wet heeft daarna de koninklijke goed keuring verkregen. Reeds in de eerste uren na de van kracht wording van het wetsontwerp tot bestrijding en voorkoming van geweldpleging heeft de minister van binnenlandsche zaken meer dan dertig gevallen moeten bestudeeren. Hij heeft acht bevelen tot over de grens zetting onder teekend. Het betreft hier acht personen. Ook is een belangrijke conferentie gehou den op het ministerie van binnenlandsche za ken. Aanwezig waren de commissaris van po litie en zekere leiders der politie in de provin cie, waar het „Iersche Republikeinsehe leger" zich heeft doen gelden. Er werd gesproken over bijzonderheden tot verscherping van de nieuwe wet. Zekere Ieren, die de laatste paar dagen uit hun woningen te Londen zijn vertrokken, wer den gisteravond door de politie gezocht. In dien zij zullen worden aangehouden, zullen zij worden vastgehouden tot het ministerie van binnenlandsche zaken beslist zal hebben of zij zullen worden gedeporteerd of dat hun namen in een speciaal register zullen worden ingeschreven. Bij wijze van voorzorgsmaatregel tegen mo gelijke wandaden van terroristen zal het pu bliek gedurende het weekeinde het parle mentsgebouw niet mogen bezoeken. De vol gende week zullen bezoekers voor de publieke galerijen tevoren gecontroleerd worden. De politie zal gedurende het weekeinde extra diensten verrichten. Op Leicester Square en in het district Eus- ton Road zijn telefoondraden doorgesneden en hierin ziet men de laatste daden der ter roristen. Te Belfast stelt de politie op inkomende sche pen een onderzoek in naar uit Engeland ge vluchte terroristen. Naar Reuter uit Londen meldt moest de trein voor Ierland, welke gisteravond uit Lon den vertrok, van een groot aantal extra wa gens worden voorzien wegens het groote aan tal passagiers Vele passagiers stonden in de gangen, terwijl ook eenigen in den conduc teurswagen hadden plaats genomen. Er was ook een groot gedrang op de perrons, waar zich velen bevonden om afscheid te nemen. Eenige vrouwen kregen het met de zenuwen te kwaad. Het verluidt dat verscheiden personen die er van verdacht worden betrekkingen te on derhouden met het „Iersche Republikeinsehe leger" zich in den trein bevinden. Politiebe ambten maken de reis mee tot Holyhead Har bour om een oogje in het zeil te houden. Voor millioenen schade130 aanslagen. Bij de indiening van de wet ter voorkoming van geweld in tweede lezing, verklaarde minis ter De la Warr gisteren in het HoogérKuis dat Politiek einde van Stojadinowitsj Vroegere Joego-Slavische premier schijnt ernstig gecompromitteerd. Stojadinowitsj. Havas meldt uit Belgrado, 28 Juli. De werke lijke redenen en waarschijnlijke gerechtelijke gevolgen van de aanstelling van een staatscom- missaris aan het hoofd der uitgeverij van het blad „Vreme", worden voor het eerst openlijk aangeduid in de „Hrvatski Dnevnik", het orgaan van de Kroatische partij van Matsjek. De „Vreme" stond sedert de oprichting vooral onder het beheer van Stojadinowitsj en was offi cieus orgaan van alle opvolgende regeeringen. De laatste directeur was de broer van Stojadi nowitsj. Sedert den val van laatstgenoemde trad het blad op als oppositieblad en persoonlijk or gaan van den vroegeren ministerpresident, het- g£cn vrij paradoxaal was voor een krant* waar van men meende, dat de staat in de persoon van den minister-president de voornaamste aandeel houder was. De „Hrvatski Dnevnik" geeft de vol gende verklaring. „In welingelichte kringen is het niet onbekend, dat de staat bezitter was van een groot aantal aandeelen in de „Vreme". Toen Stojadinowitsj premier was, beschikte hij daar over in naam van den staat, maar niet in eigen naam. Deze aandeelen nu, die den staat toebe hoorden, werden tegen iedere wettelijke bepaling in geannuleerd en er werden inschrijvingen ge houden voor nieuwe aandeelen, ten nadeele van den staat. Wanneer de Vreme" als naamlooze vennootschap in moeilijkheden was, behoorde de saneering langs legalen weg te geschieden en niet door vernietiging van 'n deel van hei aandeelen kapitaal ten prof ij te van de nieuwe inschrijvers". De aangelegenheid is van dien aard, dat zij van nu af aan onder de bevoegdheden der recht banken valt i er tot dusver 130 aanslagen waren gepleegd, voor millioenen ponden schade was aangericht, twee menschen gedood en 73 min of meer ernstig ge wond waren. Het was, aldus De la Warr, al erg genoeg dat dergelijke aanslagen in dezen tijd werden gepleegd, doch men behoefde niet over veel verbeelding te beschikken om in te zien* wat het zou worden, zoo er een oorlog mocht uitbre ken. Spreker legde er den nadruk op, dat al deze aanslagen doelloos waren, omdat geen verstandig mensch zich zou kunnen verbeelden, dat de hou ding der regeering door zulk een optreden ook maar in het minst zou worden beinvloed. Hij verklaarde voorts, dat het noodig was, de wet dien dag geheel af te handelen, omdat er op dit oogenblik een weloverwogen plan gaande was* om bepaalde zienswijzen ten aanzien van Iersche aangelegenheden aan de Britsche regeering op te dringen. Dit plan zoo zeide hij is opge steld met de grondigheid van een militairen ge- neralen staf. 'Wij zijn, aldus De la Warr, zoo ge lukkig geweest tenminste één uitgave van dit plan in handen te krijgen, waarin regelingen zijn vastgesteld voor aanvallen op onze openbare diensten, op onze munitiefabrieken en vliegvel den, en het beperkt zich niet slechts tot aansla gen op openbare eigendommen doch ook op men- schenlevens. Na hulde gebracht te hebben aan de medewer king, die de oppositiepartijen verleend hebben door het aannemen van de wet te vergemakke lijken* vervolgde De la Warr: de bevoegdheden, die door deze wet worden verleend, zijn van dien aard, dat geen enkel lid van het parlement ze ook maar voor een oogenblik zou dulden, tenzij bij allerhoogste noodzaak. De wet zal gedurende twee jaar van kracht zijn. Een kortere periode zou niet doeltreffend zijn. De wet is werkelijk gematigd, vergeleken met het gevaar, waarvoor wij geplaatst zijn, en wij hebben ons meer be paald tot het beginsel van preventie dan van be straffing. Wij weten, dat er een groep van ge- wetenlooze en misleide mannen bestaat, die zich noch om eigendommen, noch om menschenle- vens bekommeren. Velen hunner zijn aan de po litie bekend, doch tot dusver kon niet voldoende bewijsmateriaal verzameld worden om hen te verhinderen, onze veiligheid in gevaar te bren gen. Na met enkele wijzigingen door de commissie te zijn goedgekeurd, werd de wet in derde lezing aangenomen en naar het Lagerhuis teruggezon den, waar zij zooals boven gemeld, definitief door het Lagerhuis werd aanvaard. Lewis versus Garner. Aanval van den arbeidersleider feitelijk tegen de conservatieven bedoeld. WASHINGTON, 29 Juli. Een heftige aanval van John Lewis heeft heel wat politieke sensa tie verwekt en de aandacht er op gevestigd dat Garner, de vice-president der Ver. Staten, het symbool is geworden van de democratische op positie tegen dat deel van de partij, dat Roose velt in 1932 en 1936 hielp verkiezen. Ofschoon Léwis in het bijzonderover Garner sprak* be schouwt men zijn aanval als eigenlijk gericht te gen de consei-vatieven en als een beschuldiging van de machtige politieke beweging, die er op uit is de democraten onderling zoo te verdeelen dat zij bij de presidentsbenoeming van het vol- ;ende jaar niet meer aan bod komen. Lewis begon met een aanval op de republikein sehe minderheid in het Huis van Afgevaardig den en „de troep van 109 afvallige democraten die de arbeidersbeweging tracht te fnuiken". De aanval van Lewis op Garner heeft in het Congres beroering gewekt. Verschillende sena toren drongen er bij den vice-president op aan, dat hij in den senaat een redevoering zou hou den, waarin de beschuldigingen weerlegd wor den, doch Garner weigerde dit. Dit alles heeft zijn uitwerking gehad op Garner's presidentieele aspiraties. De oordeelen verschillen echter nog al. De een zegt voorzichtig dat Lewis' aanval niet veel wijziging zal brengen in Garner's kansen. De ander beweert met stelligheid dat de ver kiezing van Garner nu een grootere kans maakt. (United Press.) Spaansclie goudschat terug gekeerd. Een der voornaamste bepalingen van het accoord met Frankrijk ten uitvoer gelegd. Naar Havas uit Burgos meldt is de geheele Spaansche goudschat, welke gisteren van Mont de Marsan is ver zonden zonder incidenten in Spanje aangekomen. Hiermede is een der voornaamste clausules van de over eenkomst van Bérard en Jordana uit gevoerd. Nader meldit Reuter uit Bayonne: Vijf geblindeerde vrachtauto's, waarmede tot een bedrag van 1500 millioen frank aan Spaansch goud, dat bij het filiaal van de Bank van Frankrijk te Mont de Marsan werd be waard, wordt vervoerd, zijn vanavond bij de grens aangekomen. De auto's worden ge ëscorteerd door een afdeeling van de mobiele Het convooi werd aan de grenspost te Irun ontvangen door kolonel Sanzagero, comman dant der militaire strijdkrachten in Bidassoia. Tal van officieren en politiebeambten waren aanwezig. Zonder incident zijn de auto's de internationale brug gepasseerd. Verzet tegen verdaging van het Engelsche parlement. In het Engelsche Hoogerhuis heeft de conser vatief Lord Lloyd, voorzitter van den Britschen Council, de commissie belast met de Britsche propaganda, zich in verband met den interna tionalen toestand verzet tegen het verdagen van het parlement op 4 Augustus. Namens de regeering zeide de minister van Marine, Lord Stanhope, dat weliswaar interna tionale crises plotseling kunnen ontstaan, doch in geval van noodzaak kan het Hoogerhuis bin nen voldoend korten tijd bijeen worden geroe pen. Indien op het oogenblik het parlement bij een zou blijven, dan zou dit aan de dictatoren net idee geven, dat ieder van hun woorden van het grootste gewicht is en dat men ademloos af wacht wat zal geschieden. Vervolgens is het Hoogerhuis tot Maandag a.s. uiteen gegaan. ZITTINGSPERIODE VAN HET FRANSCHE PARLEMENT TOT 1942 VERLENGD. Uitstel der verkiezingen. EEN „CODE VOOR HET FRANSCHE GEZIN". Na afloop van den gisteravond gehou den kabinetsraad werd vernomen dat de raad op voorstel van Daladier en na een uiteenzeting van den premier tot over eenstemming is gekomen over een be langrijken maatregel van politieken aard, t.w. een uitstel der verkiezingen en een verlenging van deze zittingsperiode van het parlement van 31 Mei 1940 tot 31 Mei 1942. Deze maatregel wordt ingegeven door den ernst van den internationalen toe stand. De raad heeft zich ook bezig gehouden met de creten inzake de „code voor het Fransche ge zin" en den strijd tegen de geboortebeperking. Voorts zijn maatregelen tegen bestuurshervor- ming bestudeerd en financieele en militaire maatregelen werden onder de oogen gezien. De financiering van de maatregelen, voort vloeiende uit de „code voor het Fransche gezin" zal geschieden door heffing van een belasting van vrijgezellen en kinderlooze echtparen en een verhooging der rechten op alcoholhoudende dran ken. Op al deze punten is overeenstemming ver kregen. Reynaud zal hedenavond een radioredevoering houden, waarin hij over deze maatregelen zal spreken. Deze redevoering zal hij om acht uur 's avonds (Parijschen tijd) beginnen. SNELLIUSSTR. 39IJMUIDEN - TEL. 4371 0 OOK U ZULT TEVREDEN ZIJN!! (Adv. ingez. Med.) Minister Beek te Gdynia. Onderhoud met den Volkenbonds commissaris. De Poolsche minister van buiten- landsclie zaken, Beck, is per vliegtuig van Warschau te Gdynia aangekomen, waar zich ook de Poolsche commissaris in de Vrije Stad bevindt. De commis saris heeft een onderhoud met den Volkenbondscommissaris, Burckhardt, gehad. In Poolsche kringen bewaart men het stil zwijgen over het doel van de reis van Beek, doch in buitenlandsche kringen te Warschau neemt men algemeen aan, dat de minister zich persoonlijk wilde laten inlichten over den toe stand te Dantzig en den commissaris-gene raal wellicht instructies heeft gegeven in ver band met de ontwikkeling te Dantzig, in het bijzonder met de her-militairiseering, die sedert begin Juli voortduurt. Arrestaties. De politie te Dantzig heeft gisteren een Poolsch postambtenaar en twee Poolsche spoorwegbeambten gearresteerd om onbekende reden. De Poolsche arbeider Klac is wegens beleediging van het Duitsche volk tot 4 maan den gevangenisstraf veroordeeld. In Polen zijn drie Duitschers gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd geprobeerd te hebben 64.000 zloty uit Polen over de grens te smokkelen. Te Zbaszyn is een Duitsche spoor wegbeambte gearresteerd die er van beschul digd wordt een Poolschen spoorwegambtenaar te hebben beleedigd. Preeken van ds. Niemöller in het Nederlandscli uitgegeven. In Duitschland verboden. BERLIJN, 28 Juli. (Reuter). Het door den uitgever D. A. Daamen in Den Haag gepubli ceerde werk „Martin Niemoeller de laatste 28 preeken, uitgesproken in de jaren 1936 en 1937, te Berlijn-Dalhem" is voor het geheele Duitsche rijk verboden. De preeken waren, toen zij door Ds. Niemoel ler werden uitgesproken, stenografisch door een bewonderaarster van den thans in een concen tratiekamp zittenden predikant opgenomen. Zij zijn in het Nederlandsch vertaald door Ds. Barkey Wolff. Graf van Dollfuss onder bloemen bedolven. Volgens een Havas-bericht uit Weenen blijven de Oostenrijkers langs het graf van Dollfuss trekken. Zijn graf ligt op het Hitzing- kerkhof en het is thans geheel bedekt met bloemen, evenals het graf van mevr. Herma Schuschnigg, de omgekomen vrouw van den bondskanselier. Politie-agenten worden niet gezien. Drie dagen geleden is te Weenen een mar meren gedenkplaat aan den muur van een school, waaruit indertijd de nationaal-socia- listen waren vertrokken om zich van de bonas- kanselarij meester te maken, ingewijd. In den afgeloopen nacht is deze plaat door onbeken den besmeurd met een laag onafwaschbare menie, zoodat men de plaat heeft moeten ver wijderen. Ernstig treinongeluk in den Grand Canyon. Zestig gewonden. Uit Grand Canyon (Arizona) wordt gemeld, dat in een diepe kloof een toeristentrein is ontspoord. Hierbij werden zestig personen ge wond, waarvan veertig ernstig. tusschen Engeland, Frankrijk en Rusland. Generale staven zullen confereeren. PARIJS, 28 Juli. Uit goede bron wordt vernomen, dat de regeeringen te Parijs en Londen besloten hebben over te doen gaan tot besprekingen der generale sta ven van Frankrijk, Engeland en de Sov jet-Unie. Over den aanvang deze besprekingen zijn geen verdere aanwijzingen gegeven, doeh het schijnt wel, dat de Fransche militaire delegatie eerlang zal vertrek ken. Het schijnt, dat Chamberlain hier over Maandag in het Lagerhuis een ver klaring zal afleggen. Te Parijs werd hedenavond geen enkel communiqué gepubliceerd. (Havas) Engelsclie luchtvaartininister maakt een noodlanding. De Engelsche minister van lucht vaart, Sir Kingsley Wood, heeft gister avond een opwindend avontuur met een vliegtuig gehad, toen dit tenge volge van het slechte weer Noord Ier land niet kon bereiken en te Kirby (Furness in Lancashire) een nood landing moest maken. Sir Kingsley Wood. Sir Kingsley Wood bleef ongedeerd, doch hij was evenals enkele personen, die zich in zijn gezelschap bevonden, zeer onder den indruk van het gebeurde. Het toestel is van de ko ninklijke luchtstrijdkrachten. Het vliegtuig daalde anderhalf uur, nadat het te'Belfast zou moeten landen, waar Lord Craigavon den minister wachtte, die formaties van de luchtstrijdkrachten zou inspecteeren. In dezen tijd bestond eenige bezorgdheid, daar er geen nieuws over het toestel werd ontvangen. Het vliegtuig van Kingsley Wood werd ge ëscorteerd door twee vliegtuigen, doch boven de Iersche zee waren de weersomstandigheden zoo slecht er hingen dichte regenwolken en er was een sterke wind dat de toestellen het contact niet konden blijven onderhouden. Een der escorteerende toestellen is te Belfast aangekomen. Het andere toestel keerde terug, toen het op minder dan veertig mijlen van de Iersche kust was genaderd. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich negen personen. Tot de vijf inzittenden be hoorde ook de luchtvaartgeneraal Courtney. Naar nader gemeld wordt is de piloot aan de knie gewond en werden twee andere leden van de bemanning licht gekwetst. Het toestel werd beschadigd. ENGELSCHE DAGBLADEIGENAAR BIJ HITLER EN DIETRICH. Lord Kemsley, de eigenaar van een groep Britsche dagbladen, die deze week door Hitier in zijn villa „Wahnfried" te Bayreuth ont vangen is, vertoeft op het oogenblik in de buurt van Neurenberg, vanwaar hij naar Londen terug zal keeren. Dr. Dietrich, de rijksperschef, die aanwezig was bij het on derhoud tusschen Hitier en Kemsley, is te zelfdertijd als Hitier te Berlijn teruggekeerd. Bovendien hadden Dietrich en Lord Kemsley nog een afzonderlijk onderhoud. Dit laatste heeft naar men te Berlijn zegt in welingelichte kringen, geen concrete resultaten opgeleverd. Men wijst er op, dat het alleen betrof een mondelinge bespreking van de voor waarden voor de uitwisseling van artikelen tusschen Engelsche en Duitsche dagbladen. Men verklaart voorts dat het contact aan gehouden zal worden. Overigens weigert men eenigerlei aandui ding te geven betreffende het onderhoud, dat Kemsley in Bayreuth met Hitier heeft gehad. Wesp veroorzaakte auto-ongeluk. Nederlandsche vice-consul te Frankrijk gewond. Op den Napoleonweg tusschen de dorpen Caille en Seranon is de Nederlandsche vice- consul, verbonden aan H. Ms. gezantschap te Parijs, mr. L. E. M. van Rijckevorsel, met zijn echtgenoote het slachtoffer geworden van een auto-ongeluk. De heer van Rijckevorsel bestuurde zelf den wagen, toen een wesp hem om het hoofd be gon te vliegen. Toen hij dit insect met de hand wilde wegjagen verloor hij de macht over het stuur en de auto botste tegen een boom. De heer en mevrouw van Rijckevorsel wer den beiden gewond naar het ziekenhuis te Cannes overgebracht. Naar wij vernemen hebben mr. L. E. M. van Rijckevorsel, vice-consul der Neder landen, verbonden aan de Nederlandsche le gatie te Parijs en zijn echtgenoote, die bij een auto-ongeval te Cannes gewond werden, slechts zeer lichte kwetsuren opgeloopen. Na het ongeval waren zij weliswaar naar een ziekenhuis te Cannes overgebracht, doch dat konden zij, na verbonden te zijn, ter stond weer verlaten, waarna zij naar het hotel, waar zij tijdelijk verblijven, zijn terug gekeerd. De Kabinetscrisis in de bladen. De Kabinetscrisis en wat daaraan vooraf ging houdt de verschillende bladen nog steeds bezig. De „Maasbode" (R.-K.) gaat wat dieper in op de vraag „waarom?". Zoo schrijft het blad: Wij willen even wat dieper ingaan op een bezwaar, dat, zooals te verwachten was, vooral op den voorgrond wordt gezet, en dat men kan formuleeren in de vraag: Waarom nü? Waarom aan dit vijfde kabinet-Colijn niet een faire kans gegeven? Waarom het niet op zijn daden be oordeeld? Wij scharen ons met overtuiging aan de zijde van hen, die van meening zijn, dat optreden nü bittere en harde noodzaak was. In deze tijden, nu het parlementaire stelsel geweld lijdt, moet met de grootste zorg gewaakt worden, dat daaraan geen onherstelbare slagen worden toegebracht. Zulk een slag was, naar ons oordeel, deze kabinetsformatie, maar zulk een slag zou vooral geweest zijn: het dulden van deze formatie door een parlementaire meer derheid, die haar teniet kón doen. Wij schreven aanstonds na het verschijnen van dr. Colijn's zoo merkwaardige combinatie, dat deze op z'n scherpst op haar constitutioneel- parlementaire toelaatbaarheid zou worden ge toetst En het stond ook aanstonds bij ons vast: deze toets zal zij niet kunnen doorstaan. Daarom heeft de meerderheid, die het vijfde kabinet-Colijn terstond op een in ons land on gebruikelijke Fransche wijze om hals bracht, aan ons constitutïoneel-parlementair staatsbestel een nooit genoeg te waardeeren dienst gedaan, op een oogenblik en onder omstandigheden, dat dit daaraan meer dan ooit behoefte had. Daarbij kwam, dat dr. Colijn in „uiterste noodzaak" met een bepaald verbluffend stel mannen kwam, die, ondanks hun bekwaamheid, welke overigens geen regeeringsvaardigheid verzekerde, een democratische en een christe lijke meerderheid niet zonder zorg aan het werk konden zien. Daarom moest thans en terstond worden op getreden. Een heenzenden op daden in een la tere periode zou het effect hebben gemist, waar aan vooral behoefte bestond, nl. het tot uiting brengen van den onwrikbaren wil om onze con- stitutioneel-parlementaire instellingen voor een ernstige aantasten en aanranding te behoeden. Daar komt nog het een en ander bij. De in ternationale bijkomstigheden lieten thans een forceeren van een nieuwe crisis toe. Zal dat over een paar maanden nog zoo zijn? Wordt niet algemeen in het najaar een verscherping van de internationale verhoudingen verwacht? En al zou deze verscherping, wat wij hopen en ook verwachten, niet intreden, dan zal toch de angst voor zoodanige verscherping een onrust wekken, welke een ingrijpen dan zeer moeilijk zou maken. Daarenboven esicht de vermoedelijk in de komende maanden nog stijgende internationale onrust op gebiedende wijze de sterkst moge lijke nationale rust. En juist deze werd door het optreden van het wonderlijke vijfde kabinet- Colijn zoo ernstig mogelijk bedreigd. Het Handelsblad (Lib.) vraagt zich af welk kabinet nu zal optreden. Wij moeten aannemen, dat de roomsch-ka- tholieke aanvoerder de volle consequenties van zijn daad heeft voorzien en dat hij of een zijner geestverwanten indien hij door H.M. de Koningin als leider der grootste oppositie fractie mocht worden geroepen om een nieuw kabinet te formeeren, zich dan wel in staat zal achten om een regeeringsploeg samen te stellen die zulke waarborgen biedt. Zal hij zich daarbij baseeren op zijn mede-opposanten (de sociaal democraten, vrijz.-democraten, christen-demo craten en communisten)? vraagt het blad zich af. Maar hoe stellen de katholieken zich die bree- de basis dan voor? Toen dr. Colijn er een pro beerde te vormen, hebben zij geweigerd ook maar iets van hun eischen te laten vallen, zoo als ook mr. Romme gelijk dr. Colijn gisteren mededeelde in het „positief christelijke ka binet" voor 100 pCt. het volle pond bleef ver langen ondanks de steeds zorgelijker worden de begrootingspositie. Kunnen de roomschen nu in redelijkheid verwachten, dat de inschikke lijkheid die zij aan dr. Colijn weigerden, nu door degenen die achter dezen laatste bleven staan, jegens een roomsche proeve van breede basis zal worden betoond? Moet al het nemen aan de roomschen ten goede komen, en al het geven door de anderen geschieden, alsof de R.K. Staatspartij het in Nederland geheel voor het zeggen heeft. Waarlijk, dit ware, gezien ook de botte wijze waarop de katholieken gisteren een spaak hebben gestoken in een wiel dat nog niet eens een kans had gekregen om te draaien, toch waarschijnlijk te veel verlangd. Waarom is het vijfde kabinet-Colijn niet al thans een proeftijd gegund? zoo vraagt „Het Volk" (S.D.A.P.) Het antwoord is eenvoudig genoeg. Na de conferentie, die dr. Colijn in de eerste dagen van de crisis met de zes fractievoorzitters heeft gehad, moest hij weten Albarda heeft dit in de Kamer doen uitkomen dat hij voor zijn program geen meerderheid zou vinden. Omdat men wist welken weg Colijn zich had gekozen, en omdat men volgens eerlijk inzicht dezen weg fataal achtte voor volk en volkswelvaart daarom mocht de Kamermeerderheid zulk een ministerie niet aan het werk laten gaan. Wie de zaak zóó ziet zooals zij in werkelijkheid is die kan, als hij ook den tegenstander naar eer lijken maatstaf wil meten, niet ontkennen, dat het de „zakelijke politiek" was, die de partijen der Kamermeerderheid bewoog tot hun onmid dellijke afwijzende uitspraak. Een week geleden schreven wy over een „overbodig kabinet". De uitkomst heeft ons in het gelijk gesteld. Ook wij betreuren het, dat dit tot niets dienend tusschenspel tot onnoodig tijdverlies en verscherping van de verhoudingen heeft geleid. Over de toekomstmogelijkheden schrijft het socialistische orgaan: Het zoo verantwoordelijke werk der kabinets formatie begint thans opnieuw Albarda heeft in het Kamerdebat van deze week terecht be toogd, dat Nederland behoefte heeft aan een krachtige regeerïng, die op het vertrouwen van een zoo groot mogelijke meerderheid van ons volk kan rekenen. Het spreekt vanzelf, dat een nieuw kabinet in tegenstelling met de com binatie van den heer Colijn een program moet bezitten ,dat past op de inzichten van de meerderheid van de volksvertegenwoordiging. Voor zulk een program zou dan in zoo breed mogelijken kring medewerking kunnen worden gezocht. Tenslotte schrijft „De Tijd" (R.-K.): „Voor een samenwerking van de drie frac ties. die de motie steunden en stemden, die der R.-K. Staatspartij, S.D.A.P. en der Vrijz. De mocratische partij, die te zamen een ruime meerderheid hebben, schijnt de weg open te liggen. Het is echter niet aan twijfel onderhevig, dat een regeering op breedere bsais. op de breedst mogelijke basis, het belang van ons land in de zen moeilijken tijd zou dienen en tot een inwen dige rust en algemeene samenwerking veel zou kunnen bijdragen. Is het vermetel, te hopen, dat reeds kort na zulk een hevig onweer zulk een serene atmos feer zich zou kunnen verbreiden?"

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9