Haarlem's Dagblad Vier jonge meisjes vinden dood in de golven. Cycloon Fractieleiders uaat HM. de Hattiupin Politieke Merkwaardigheden. Ondanks waarschuwing toch in zee gegaan. teistert Woensel Bij het duiken tegen basaltglooiïng gebotst Het Belangrijkste 57e Jaargang No. 17212 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodiensi 38810. Drukkerij: Znider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 31 Juli 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiëni 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regflabonnomentstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. O De Augustusmaand naakt zonder toenemend oorlogsgevaar in Europa. Er hangt stilte om het door Berlijn en Warschau zoo zwaar „be- kibbelde" Dantzig. Maar rustig is het in dit deel der wereld nog heelemaal niet, de bij de groote mogendheden heerschende achterdocht schijnt voor geen milder stemming plaats te maken, men bewapent nog even zwaar en de politieke merkwaardigheden blijven elkaar opvolgen. Zoo bijvoorbeeld in Engeland, waar men de geschillen met Japan voorloopig heeft opge lost om de handen in Europa vrij te houden. Voor handen kunt u ook lezen: zee- en lucht vloten. De Duitschers beweren dat Engeland het trotsche hoofd jegens Japan gebogen heeft en een stuk „prestige" in het Verre Oos ten verloren, maar anderzijds is gebleken dat Japan ook nog al wat water in zijn wijn heeft moeten doen. Intusschen heeft de Engelsche regeering haar wetsontwerpen tegen Iersche terroristen erdoor gekregen en exporteert in vlot tempo verdachte Ieren naar hun vader land. Zij worden vergezeld door landgenooten die blijkbaar zichzelf als verdacht beschou wen en vrijwillig de Iersche Zee oversteken. Het is een wonderlijke uittocht: men moet hopen dat hij tevens het einde zal beteekenen van de bijzonder gemeene en lafhartige aan slagen, waaraan de I.R.A. zich nu al maanden lang schuldig heeft gemaakt. De Fransche politiek is ook niet zonder haar merkwaardigheden. Het kabinet-Daladier, nu al sinds een jaar en drie maanden aan het bewind, heeft in een nieuwe reeks van tach tig decreten er een uitgevaardigd, waarbij het leven van de zittende Kamer van Afge vaardigden, die in Juni 1940 zou moeten aftreden, verlengd wordt tot Juni 1942. De socialistische oppositie toont zich tegen dezen maatregel genomen om partijstrijd in tij den van buitenlandsch gevaar te vermijden ofschoon haar kansen op succes bij nieuwe verkiezingen niet rooskleurig worden geacht. Dit lijkt dus op oppositie-ondanks-alles, te meer omdat de afgevaardigden het zeker niet naar zullen vinden, dat hun mandaat met twee jaar wordt verlengd. Maar de maatregel op zichzelf schijnt nogal een erg krachtigen Ingreep in de spelregels der parlementaire democratie en het valt op dat de Engelschen, die niet minder onder den indruk van buiten landsch gevaar verkeeren, hun verkiezingen voor het Lagerhuis juist hebben vervroegd in- pl'aats van uitgesteld. Die riskeeren dus wèl den partijstrijd in tijden van gevaar. Men kan allerlei vernuftige argumenten aanvoeren om dit verschil te verklaren maar zal er de kern van de zaak toch niet mee kun nen ontloopen. Die kern ligt in het feit, dat het Engelsche parlementaire stelsel in wezen krachtiger is dan het Fransche. Het Lagerhuis kan zich nog altijd met trots op zijn eerenaam „Mother of Parliaments" beroepen. Deze eer waardige Mama geniet trouwer en inniger toe wijding, tot in de uren van de ergste beproe vingen en van anderer twijfel toe, dan al haar kinderen op het vasteland. Al zijn de meesten ook al aardig oud én al hebben sommigen hunner zwaarder beproevingen moeten door maken dan Moeder-zelf. Zooals ook de Chambre des Députés, wier 68-jarig leven ontstellende episoden heeft gekend en die nu weer in een toestand van tijdelijk machts verlies verkeert, die op zichzelf geen bewijs van haar zelfvertrouwen is. Wel maakt Frank rijk als mogendheid in dezen tijd een indruk van groote, sterk toegenomen kracht, die niet het minst gewekt wordt door de stilte waarin men daar werkt, alle geschillen en spektakels opzij heeft geschoven en het financieele bestel en bedrijfsleven in weinige maanden tijds vol komen gesaneerd. Anders staan de zaken blijkbaar in Spanje. De vaak geuite verwachting, dat het in Fran co's ingewikkelde partijen-groepeering spoe dig zou gaan kraken, als de oorlog eenmaal uit was, is zich gaan bewaarheiden door ruzie tusschen de generaals. Generaal Yague- en generaal Queipo de Llano schijnen min of meer in ongenade te zijn gevallen. De laatst genoemde wordt nu ambassadeur in Argenti nië. Als vanouds schijnt de machtspositie der beroepsmilitairen weer in de kern der Spaan- sche kwestie te liggen en het is een beetje moeilijk niet te lachen als een minister ver klaart „dat Spanje zich in een overgangstijd bevindt". Heeft iemand het sinds menschen- heugenis ooit in een anderen toestand ge kend? Voor de zooveelste maal kan het zich nu gaan 'bezig houden met de vraag: pro of contra de monarchie, en als Alfonso XHI of zijn jongste zoon, prins Juan, tenslotte koning mochten worden zal dat wel niet geschieden met erg veel zekerheid omtrent de toekomst. In ons eigen land zet de kabinetscrisis zich nog voort. De Koningin zal vandaag en morgen de zes voornaamste fractieleiders ontvangen, zoodat de aanwijzing van den nieuwen for mateur men verwacht vrij algemeen dat het mr. dr. L. N. Deckers zal zijn wel niet later dan Woensdag zal geschieden. De poli tieke perscommentaren geven inmiddels geen bijzonder helderen indruk van den staat van zaken. Maar blijkbaar wordt een kabinet van R.-K., S. D. A. P. en V. D. nog het waarschijnlijkst geacht en sommigen duiden het aan als R R R (Roomsch-Rood-Rose) waarbij de Avondpost de namen van Ir. Albarda, Prof. Dr. G. van den Bergh, W. Drees, Dr. J. van den Tempel en Dr. v. d. Waerden als de waarschijnlijke „minlstrabelen" der S. D. A. P. naar voren beeft gebracht. R. P. Vreeselijk ongeluk te Castricum aan Zee. aan E^n ongeluk met vreeselijke ge volgen heeft groote ontstelte nis teweeg gebracht onder de duizenden bezoekers, die Zondagmid dag verkoeling zochten op 't strand te Castricum aan zee. Vier meisjes van 18 tot 20 jaar, de zusters E. en A. Sol en de zusters J. en H. M. Bakker, allen uit Amsterdam, zijn bij het baden in zee door den vloed verrast en jammerlijk verdronken. Slechts korten tijd later gaf de zee haar prooi terug en konden de lijken worden ge borgen. De vier meisjes waren Zondag naar Castri cum gekomen om een dag aan het strand door te brengen. Zij huurden bij de badin richting een strandtent, die zij voorbij de paviljoens aan den Noordkant plaatsten. De badman, die op het gereserveerde ge deelte het toezicht op de baders uitoefent, had de dames gewaarschuwd niet te gaan zwem men op de plaats, welke zij op het oog had den. In de eerste plaats is daar de zee door „trekgaten" zeer gevaarlijk en ook is er geen deskundig toezicht. Bovendien zijn op het strand waarschuwingsborden geplaatst. Helaas hebben de jonge meisjes deze waarschuwingen in den wind geslagen. Zij zochten juist op die gevaarlijke plaats verkoeling in de verleidelijke zee. Zonder dat iemand er iets van merkte voltrok zich het drama. Waarschijnlijk zijn de meisjes door den vloed verrast en zagen zij geen kans meer het veilige strand te bereiken. Door de on weerstaanbare kracht van den onderstroom werden zij zeewaarts getrokken. Toen begon de wanhopige strijd tegen het water. Niemand heeft een kreet om hulp gehoord. Totdat een lid van de Reddingsbrigade iets zag drijven in het water op eenigen afstand van de kust. De brigade trok er op af. De mannen vonden de lichamen van twee meisjes. Snel werden de lichamen naar het strand gebracht, snel werden hulpmiddelen aangeveerd, geneeskun dige hulp werd ingeroepen, helaas, het was alles vergeefsche moeite. Na eenige uren ge tracht te hebben met zuurstofapparaten de levensgeesten weer op te wekken moesten de pogingen worden opgegeven. De doktoren konden niet anders dan den dood constateren Kort na elkaar spoelden ook de lichamen van de beide andere slachtoffers aan. Ook hier kon geen menschelijke hulp meer baten. De vreeselijke gebeurtenis verwekte onder de duizenden strandbezoekers een ontzettende consternatie. Burgemeester Sloet was spoedig ter plaatse en leidde persoonlijk het onderzoek. Men wist nog altijd niet wie de slachtoffers waren. In de strandtent bij de kleeren van het vierta. vond de politie een briefkaart, die een belang rijke aanwijzing opleverde. Onmiddellijk wer den de families met de verschrikkelijke ge beurtenis op de hogte gebracht. Het bleek dat de slachtoffers woonden aan den Osdor- perweg 240 en Sloterweg 400 te Amsterdam De lijken werden in het lijkenhuis van de gemeente ondergebracht. Bijna nog een slachtoffer. Bijna had de zee nog een slachtoffer ge maakt. Een bader, die ook al op een gedeelte zonder toezicht in zee was gegaan en in levensgevaar verkeerde, kon op het laatste oogenblik door leden van de reddingsbrigade met behulp van een lijn worden gered. Groote overstroomingen hebben Opper-Silezië geteisterd. De Oder trad buiten haar oevers en geheele landstreken kwamen onder water te staan. Materieele schade groot Enkele personen gewond Tijdens het hevige onweder en de zware slagregens welke zich Zondagavond over het grootste deel van ons land hebben ontlast, zijn de inwoners van Woensel (gem. Eindhoven) tegen middernacht opgeschrikt door een noodweer, gepaard gaande met een zwaren storm, welke gedurende eenige seconden tot een cycloon werd. Daken van huizen werden afgerukt, eikeboo- men werden ontworteld en de electrische lei dingen werden gestoord. Het mag dan ook een wonder worden genoemd, dat het aantal ge wonden niet meer dan zeven bedroeg, van wie alleen een dertigjarige vrouw min of meer ernstig werd getroffen door een vallend stuk muur. Het feit, dat velen in de getroffen wijk nog niet thuis waren van de kennis in Eind hoven, speelt daarbij een groote rol. Het was ongeveer kwart voor twaalf toen een hevige rukwind gedurende enkele seconden ver de arbeiderswijk in het zuidwesten van Woensel joeg. Op het Celciusplein werd een achttal woningen totaal vernield. Alleen een dertigjarige gehuwde vrouw in de Newtonstraat, die te bed lag, kreeg van een omvallende muur een brokstuk op het gelaat, waardoor haar neus als het ware werd afgestooten. Deze vrouw is naar het Binnen gasthuis te Eindhoven vervoerd. Alle anderen konden thuis worden geholpen. Op het Pastoor van Arsplein werd de linker zijgevel van de kerk van den H. Pastoor van Ars ernstig beschadigd. Een hoek werd uit den gevel losgerukt en een groot stuk muur waaide als ware het een licht houten beschot' om. In de Edisonstraat en op den Boschdijk en Oirschotschedijk werden zware eikeboomen, in het geheel een twintigtal, ontworteld. WANDGEDIERTE RADICALE VERDELGING onder geheimhou ding en schriftelijke garantie, zonder iets te beschadigen. Zuivering Onderneming „RADICAAL' Gen. Cronjéstraat 135 Telefoon 11657 „Waar anderen faalden, slaagden wij." (Adv. Ingez. Med.) WEEKBERICHT Coöp. „Vooruitgang" U.A. BESSENSAP, nieuwe oogst, 2 fl. 25 ets. HUISHOUDZEEPper kilo's pak 16 ets. Nog goedkooper dan zachte zeep. EXTRA KWALITEIT. Roomboter per pond 74 ets. Slaolie per fl. a 6y2 maatje 45 ets. Boterhamworst 1 Vè ons 10 ets. MET DIVIDENDBONS. (Adv. ingez. Med.) Commandant Burgerwacht vraagt ontslag. De commandant van de Vrijwillige Bur gerwacht Haarlem, de heer C. L. Becking, heef met ingang van 1 Januari 1940 aan den burgemeester van Haarlem eervol ont slag verzocht. Nader deelt de heer Becking ons mede. dat hij zijn ontslagaanvrage grondt op het feit, bij de Burgerwacht, niet alleen te Haar lem maar in het geheele land) in den laat- sten tijd het accent verlegd wordt van het militair naar economisch en technisch ter rein gasbescherming, luchtbescherming, enz.) De heer Becking meent, dat dit het doel van de Burgerwacht niet kan zijn. Maar deelt met dit oordeel niet, komt het mili tair karakter van de Burgerwacht geheel op aen achtergrond, dan kan een oud-militair niet langer commandant van de Burgewacht zijn en moet zijn plaats naar de meening van den heer Becking, worden ingenomen door een burger. De heer Becking legde er nog den nadruk op dat er geen sprake van oneenigheid tus schen commandant en bestuur is; de ver houding tusschen beiden laat niets te wen- schen over. Het woord is aan Swift: Zonder eenvoud kan niets menschelijks de volmaakt heid bereiken. Naar wij vernemen zal H.M. de Koningin in den loop van heden en morgen de fractie leiders van een zestal fracties in de Kamer ontvangen. De a.s. blijde gebeurtenis. Winkels zullen tot 12 uur, café's tot 2 uur open mogen blijven. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben bepaald: a. dat de gemeente-secretarie en alle andere gemeentelijke instellingen behalve de hieronder genoemde op den dag, volgende op den dag van de geboorte van een Koninklijken Prins of een Koninklijke Prinses, zullen zijn gesloten. b. dat geopend zullen zijn: lo. het bureau van den Burgerlijken Stand (des voormiddags van 9 tot 10 uur en voor reeds overeengekomen bezoeken op dien dag van 9 tot 11 uur; het voltrekken der voorge nomen huwelijken gaat door; 2o. het kantoor van het Havenwezen aan den Koudenhorn; 3o. de Stads-Apotheek op de uren, welke nader aan het gebouw der Stads-Apotheek zullen worden bekend gemaakt; 4o. het koelhuis van het Openbaar Slacht huis (des voormiddags van 7 tot 8 uur); 5o. de gemeentelijke Bank van Leening doch alleen indien de sluiting op Zaterdag plaats heeft, en dan uitsluitend van 3 tot 5 uur voor het afhalen van beleende panden; 6o. het Gemeentelijk Laboratorium voor Pathologische Bacteriologie (Zondagsdienst) 7o. de Gemeentelijke Zwem- en Badinrich tingen (des voormiddags van 7.30 tot 10 u.); c. dat op den dag der sluiting werk zaamheden als het ophalen van vuil nis en asch enz. niet zullen geschie den; d. dat dan niet toegankelijk zijn de gemeentelijke sportterreinen; e. dat op den dag der geboorte (mits deze niet valt op een Zondag) en den onmiddellijk daarop volgen den dag de winkels tot 12 uur des nachts geopend mogen zijn en krach tens besluit van den Burgemeester de tapperijen beide dagen tot des nachts 2 uur geopend mogen zijn, onder bepaling, dat in de gelegen heden, waarvoor een muziek- en/of dansvergunning is verleend, die ver gunning op die dagen zal gelden tot des nachts kwart voor twee. Indien de geboorte op een Zaterdag plaats heeft, zal als onmiddellijk daarop volgende dag worden be schouwd. de daarop onmiddellijk vol gende Maandag. Reeds vanmorgen had het gemeenteperso- neel muren, dakpannen en boomen zooveel mogelijk weggeruimd, doch de straten, waar huizen werden vernield en boomen ontworteld, zijn voor het verkeer afgezet Ook het electrische net was gestoord. De electrische trein uit de richting Roermond, welke te twee uur des nachts te Woensel moest arriveeren, kon pas om vier in het station binnenloopen. DE MIDDELBURGSCHE COURANT WORDT NEUTRAAL De Middelburgsche courant, tot nog toe een in Zeeuwsche liberale kringen zeer bekend dag blad. zal met ingang van 1 September a.s. door de firma G. W. den Boer te Middelburg als neu traal Dagblad worden uitgegeven. De directeur hoofdredacteur Dr. S. S. Smeding wordt opge volgd door den heer J. S. Sybrandi, thans chef der redactie van de Middelburgesche Courant. Negen tien ja rige jongeman om 't leven gekomen Zondagmiddag waren eenige jongelui in de Vliet te Voorschoten aan het zwemmen en ge bruikten daarbij een stapel hout als afzet- plaats voor een duiksprong. De 19-jarige H. van M. uit Voorschoten nam op deze wijze een sprong, doch is daarbij waar schijnlijk met het hoofd tegen de basalt glooiing gebotst, waardoor hij bewusteloos ge raakte. In bewusteloozen toestand en met een groote wond aan den schedel werd hij uit het water gehaald. Leden van de E.H.B.O. hebben onder leiding van dr. C. J. Kerkhof geruimen tijd getracht door kunstmatige ademhaling en met behulp van een zuurstofapparaat de levensgeesten op te wekken, doch zij mochten daarin niet slagen. Ter plaatse is het slacht offer geestelijken bijstand verleend. Tragisch was dat de ouders van den jonge man op een vacantiereis waren en men hen niet kon bereiken, zoodat het stoffelijk over schot naar de woning van een familielid is vervoerd. Onrustige elementen in Britsch-lndië roeren zich weer. Volgelingen van fakir van Ipu plunderen dorpen. BOMBAY, 31 Juli. Na verscheidene maanden pauze be ginnen de onrustige bewegingen aan de Noord-West grens van Indië. die onder den invloed van den veelge- noemden fakir van Ipu staat, weder op te leven. De opstandelingen heb ben reeds verscheiden steden en dorpen overvallen en talrijke gijzelaars met zich meegenomen. Bij een overval op een dorp in het Kahat-district zou den de inboorlingen zware verliezen hebben geleden toen de Britsche militairen het vuur op hen openden. In het dorp Bannu werden 200 per sonen door de Engelschen gearres teerd toen zij op het punt stonden om den fakir hun aanhang te betui gen. Intusschen zijn de Engelschen tot scherpe maatregelen overgegaan om de verbinding tusschen den fakir en enkele afzonderlijke stammen onmo gelijk te maken. In verband hiermede heeft de majoor van Noord-Waziristan, Bacon, den leiders van de stammen met blokkade bedreigd, Ingeval zij op standelingen in hun gebied onder brengen. (United-Press.). DE MULO-EXAMENS. Zaterdag slaagden te Haarlem voor het B- diploma: M. H. H. Krooneman en R. de Jong, beiden te Zandvoort; A. L. Timmer te Haarlem. Voor het A-diploma: J. Enthoven, J. Mulder, G. F. Hoekstra, W. van Huis, A. C. Bottinga, A. Plu, L. G. Heintzberger, L. J. van Huystee, B. C. Andriesse, J. J. van Andel en J. G. Buur, allen te Haarlem; J. Snijders te IJmuiden-Vel- sen; A. Paap, W. van Solingen en A. H. Ver- hage, allen te Zandvoort; J. G. Boegschoten te Bloemendaal. Hiermede zijn de examens te Haarlem afge- loopen. Een moedige redding. Knaapje uit den Heerensingel gehaald. Zondagmiddag te ongeveer twee uur geraakte de 7-jarige L. H., die in den Heerensingel aan 't visschen was te water. De knaap werd gered door den 50-jarigen voorbijganger, de heer B. v. V., die zich ofschoon hij een splinternieuw ocstuum aan had, geen oogenblik bedacht en te water sprong. De jongen is in zijn woning aan den Heerensingel verbonden daar hij een vischhaak in zijn kin had gekregen. Later is de wond in het St. Elisabeths Gasthuis gehecht. De moedige redder woonde eveneens aan den Heerensingel. Malaria-epidemie eischt slacht offers. BATAVIA. 31 Juli (Aneta) Van wel ingelichte zijde wordt vernomen, dat in de kampongs Lontir. Selatip en Banjawaka in de dessa Lontar, in het onderdistrict Maoek, malaria heerscht. Door het tijdig ingrijpen van het bestuur kon erger worden voorkomen Tot dusver zijn twintig personen overleden. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. H.M. de Koningin zal heden en morgen lei ders van een aantal Kamerfracties ont vangen. 1 Te Castricum zijn vier jonge meisjes, die ondanks waarschuwingen in zee waren ge gaan. verdronken. 1 De Commandant van de Haarlemsche Bur gerwacht vraagt ontslag. 1 Hoe de braiulbluschdemonstratics te Haar lem verliepen. 4 BINNENLAND. Te Woensel heeft Zondagavond een cycloon ernstig huisgehouden. 1 Massa-bijeenkomst van dc Christen-Jeugd te Amsterdam. 3 Openbaar onderzoek naar de ramp van de Ekster. 3 Vice president van Raad van State bij H.M. de Koningin. 3 BUITENLAND. De Fransche regeering neemt strenge maatre gelen voor dc veiligheid van den staat. 9 In de Sovjet Unie heeft een vliegtuigongeluk aan eenige luchtvaartdcskundigen het le ven gekost. 9 Bij een bombardement op de Chineesche stad YVoclsjang werden 60 personen gedood. 9 SPORT. De jongste spelers van Stormvogels winnen het Adspiranten Jubileumtournooi van den II. V. B. om den wissclbcker van Haar lem's Dagblad. 5 Het Ncderlandsche Watcrpoloteam verliest te Doctinchem van Hongarije en België 5 De Tour de France werd door den Belg Syl- vère Maes gewonnen. 8 ARTIKELEN, em. K. P.: Politieke merkwaardigheden. 1 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op g

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1