PCNC ARRID TRANSPIREEREN in de armholte STOPT >- UIT DE PERS. MAANDAG 31 JULI 1939 HAAREEM'S DXGBEAD 3 Betonpaal op het lichaam gekregen. Arbeider zwaar gekwetst. Zaterdag heeft bij den aanleg van den Rijksweg 4a SchipholYpenburg in uitvoering bij de Amsterdamsche Ballast Maatschappij, een ernstig ongeluk plaats gehad. Een vijftal arbeiders was op dat oogenblik bezig met het versjouwen van betonpalen. Bij het afgooien kon de 50-jarige arbeider P. G. M. Meeuwisse, wonende aan den Stompwijk- scheweg te Leïdschendam, niet tijdig genoeg uit den weg komen, met het gevolg, dat hij den zwaren paal op het lichaam kreg. De man, die bij het werk woont, is daarop naar zijn huis gedragen waar dr. van Zeeland de eerst hulp verleende. Het slachtoffer kreeg kneuzingen en gebro ken ribben. Uiterst laffe misdaad van 17-jarigen jongen. Zijn moeder met een aardappelmesje gestoken. Door de politie te Delft is een 17-jarige jongen gearresteerd, die, na een woordenwis seling, gepoogd had zijn moeder met een aardappelschilmesje in den rug te steken. Door het afstuiten, vermoedelijk op een knoop van de kleeding, werd het krom ge bogen en werd geen ernstige verwonding toe gebracht. De vrouw kon ter plaatse worden verbonden. De dader zal heden ter beschikking van de Justitie worden gesteld. Geslaagde proeftocht van de „Klipfontein". De jongste aanwinst van de Vereenigde Ned. Scheepvaart Maatschappij, het prachtige motor-vracht-passagiersschip „Klipfontein" voor de Holland-Afrika-Lijn heeft Zaterdag op den officieelen proeftocht van Rotterdam naar Amsterdam, bewezen volkomen zee waardig te zijn en wat de snelheid betreft, veel meer te kunnen presteeren dan is ge contracteerd. Hoewel de leverings-snelheid was vastge steld op 17 mijl per uur, heeft het schip een topsnelheid behaald van 20'4 mijl en wat meer zegt, zonder dat daarbij van eenige tril ling sprake was. De vele genoodigden, onder wie zich cok bevond de vice-president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, die onlangs onze regeering heeft vertegenwoor digd bij de feesten in Zuid-Afrika, hebben deze mededeeling, welke door de microfoon werd bekend gemaakt, met een enthousiast applaus begroet. Toen de Klipfontein in volle zee was, heeft om twaalf uur de overdracht van het schip plaats gehad. Langzaam ging de oude vlag van de N.V. Machine- en Scheepswerf van P. Smit Jr naar beneden en statig werd de vlag van de Ver. Ned. Scheepvaart Maatschappij in top geheschen. Naar wij vernemen zal de Klipfontein op 7 Augustus eerst een z.g. kustvaart maken, welke in Hamburg wordt beëindigd, waarna het schip op 18 Augustus de eerste reis in den geregelden dienst op Zuid-Afrika zal aan vangen. Jaarverslag van de A. K. U. Bedrijfswinst van 977.425.73. Voor het eerst in een reeks van jaren is de wereldproductie van kunstzijden garens af genomen. De daling van de productie, die de daling van den afzet in verschillende landen op den voet volgde, was eensdeels een con junctuurverschijnsel, anderdeels een gevolg van gebrek aan grondstoffen. In de laatste maand van het verslagjaar en in het begin van het nieuwe jaar viel een verbetering in den afzet te constateeren, die moed gaf om de productie met een klein per centage te verhoogen, waardoor eenig perso neel teruggenomen kon worden. Ongetwijfeld heeft de zeer goede kwaliteit van het Neder- landsche product daaraan belangrijk mede- geholpen, ofschoon desondanks niet onbe langrijke prijsconcessies moesten worden ge daan. De bruto bedrijfswinst bedroeg over 1938 2.388.053.15. In mindering hierop zijn ge bracht de afschrijvingen op fabrieksgebouwen en -installaties, ten bedrage van 1.410.627.42 zoodat de netto bedrijfswinst over 1938 be droeg 977.425.73. Uit andere winstbronnen (uitkeeringen deelnemingen, interesten, ex ploitatie onroerende goederen etc) komt hier bij nog 2.841.171.29, tottaai dus 3.818.597.02. Dit bedrag moet wegens rente op de obli- gatieleening en concernkosten worden ver minderd met resp. 547.965 en 93.555.16, totaal 641.520.16. Er blijft een netto winst saldo voor 1938 over van 3.177.076.86, nadat op de vaste activa in totaal 1 542.818.46 is afgeschreven. Rekening houdend met het onverdeeld sal do van 826.166.61 is dus 4.003.243.47 als winst ter beschikking. Aan de algemeene vergadering van aandeel houders zal worden voorgesteld de volgende bestemming aan deze winst te geven: dividend prioriteitsaandeelen 6 pCt. 2.880, dividend cum. preferente aandeelen 6 pCt 126.780, dividend gewone aandeelen 2 pCt. 1.725.332, onverdeeld saldo op nieuwe rekening 2.148.251.47. De zee eischt weer een slachtoffer. Jongen bij Huisduinen verdronken. Zaterdagmiddag is bij het baden aan het Strand te Huisduinen de 16-jarige Gerard Burgers, afkomstig uit 's-Gravenhage, in de Noordzee verdronken. De jongen was pas voor het Mulo-examen geslaagd en bracht zijn vacantie bij familie te Den Helder door. Hij had zich met eenige vrienden naar het strand begeven om te ba den. Er stond een krachtige stroom en toen de jongen, die niet kon zwemmen, door een golf werd omvergeworpen, werd hij door den stroom meegesleurd. Hij verdronk jammer lijk voor de oogen van zijn vrienden. Ofschoon onmiddellijk pogingen in het werk werden gesteld om hem nog te redden, mocht hulp niet meer baten. Een agent van politie begaf zich met een boot in zee en eenige zwemmers trachtten den jongen te bereiken, echter vergeefs. Het lichaam van het slachtoffer is nog niet gevonden NIEUW... REUKWERENDE CRÈME, die op veilige manier 1. Bederft de kleeding niet prik kelt de huid niet. 2. Is onmiddellijk droog. Kan direct na het ontharen worden gebruikt. 3. Stopt het transpireeren gedurende 1-3 dagen; neemt den reuk weg 4. Witte, vetvrije crème met frisschen geur. 5. Beschermt Uw kleeding tegen trans piratie-vlekken; maakt sous-bras overbodig. 1 5 MILUOEN potten Arrid werden reeds verkocht Koopt nog heden een pot in elke zaak, die toilet artikelen verkoopt. f. 1.- (Adv. ingez. Med.) Wielrijder stak onvoorzichtig den weg over. Tijdens vervoer naar het ziekenhuis overleden. Op den Rijksstraatweg te Soest, ter hoogte van het Theater Carlton aan de Burg.-Gro- thestraat, is te omstreeks half twaalf. Zater dag de 58-jarige wielrijder A. Nahuysen uit Utrecht, toen hij zonder op het verkeer te letten den weg wilde oversteken, door een auto, welke uit de richting Amersfoort na derde, gegrepen. De man brak het linkerbeen en bloedde hevig uit mond en ooren. De eerste hulp werd door een juist passeerend geneesheer uit Amsterdam verleend. Tijdens het vervoer naar het ziekenhuis de Lichtenberg te Amersfoort is het slachtoffer overleden. H. M. de Koningin ontvangt vice-president van den Raad van State. H.M. de Koningin heeft Zaterdagavond te negen uur op den Ruigenhoek ontvangen den vice-president van den Raad van State Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. IR. A. B. VAN HAMEL OVERLEDEN. Woensdag 26 Juli is in 55-jarigen ouderdom te Luik (België) overleden ir. A. B. van Hamel, hoofdingenieur rijksnijverheids-voorlichting en electro-technisch adviseur van den Rijksge bouwendienst. De begrafenis van het stoffelijk overschot zou heden om 3 uur op de begraafplaats Nieuw Eykenduynen in Den Haag geschieden. Adv. Ingez. Med.) Massa-bijeenkomst van de Christen Jeugd in liet Aj^x stadion. Jeugdleiders hielden korte toespraken. Het organisatiecomité van de wereldconfe rentie van Christen-jeugd en met haar de deelnemers aan deze massale internationale demonstratie van jonge Christenvrouwen en -mannen weten het nuttige met het aange name te vereenigen. Want Zaterdag is de lange reeks van zittingen, waarin met groote ernst en toewijding wordt gewerkt en van gedach ten wordt gewisseld om tot een zoo goed mo gelijk onderling begrip te komen, onderbro ken en hebben" de 1600 afgevaardigden uit alle deelen der wereld excursies gemaakt naar een drietal plaatsen in de omgeving van Am sterdam. De eerste groep maakte een boot tocht naar IJmuiden, de tweede voer naar Alkmaar en de derde naar Volendam. Dat er voor deze laatste excursie de grootste belang stelling bestond, behoeft nauwelijks te worden gezegd. 's Middags verzamelden de gasten zich weer in Amsterdam, waar zij zich in het Ajax- stadion aan het Nederlandsche publiek heb ben voorgesteld. Een kleine 10.000 belangstel lenden, voor het meerendeel jonge mannen en vrouwen waren in het stadion aan den Mid denweg bijeen en ook zij werden opgenomen in die aparte, intieme en vredige sfeer, waardoor deze bijzondere conferentie zich kenmerkt en waardoor zij op een ieder, die er kennis mee maakt, zoo een treffenden indruk maakt. Acht vooraanstaande christelijke jeugleiders, dr. T. Z. Koo uit China, rev. D. T. Niles uit Voor-Indië, dr. John Mott uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. pasteur H. L. Henriod uit Zwitserland, prof. dr Stephan Zankow uit Bulgarije, de president van het congres dr. W. A. Visser 't Hooft en miss Moira Neill uit Ierland, hielden korte toe spraken. waarin zij getuigenis aflegden van het koningschap van Christus. Een indruk wekkend défilé der 1600 congres-deelnemers, die luide werden toegejuicht, zang van het Russische koor van de Theologische School te Parijs en eenige „negro-spirituals" luisterden deze massale bijeenkomst op. Muzikale mede werking verleende een muziekkorps van het Leger des Heils. Eerst om zeven uur 's avonds stroomde het stadion leeg. Reeds om half negen waren de afgevaardigden weer in het Concertgebouw vereenigd ter bijwoning van een godsdienstoefening ter voorbereiding van het Heilig Avondmaal, dat Zondag in een drietal kerken is gehouden. Generaal Reynders gehuldigd. Zaterdagmorgen heeft in het gebouw van den generalen staf aan het Lange Voorhout een intieme huldiging plaats gehad van den chef van dien staf, luitenant-generaal I. H. Reynders, die den dag herdacht, dat hij vóór veertig jaar als officier werd beëedigd. De sous-chef van den generalen staf, generaal N. T. Carstens, heeft den jubileerenden generaal in een toespraak, waarin hij zijn verdienste lijke militaire loopbaan naging, gehuldigd. Aan generaal Reynders werd namens de of ficieren van den generalen staf en de officie ren, werkzaam ten bureele van den chef van den staf een aandenken aangeboden. Majoor H. J. Phaff, adjudant van H.M. de Koningin, is de gelukwenschen van Hare Majesteit komen aanbieden. Heden zal er in het gebouw van den genera len staf van half drie tot half vijf receptie zijn van de officieren van het garnizoen. Nederlandsche kunstenaars ontvangen Thomas Mann. De omstandigheid dat Thomas Mann zijn vacantie te Noordwijk doorbrengt, heeft het kunstenaarscentrum voor geestelijke weer baarheid aanleiding gegeven den schrijver in Pulchri Studio te ontvangen om zoodoen de van de sympathie voor den refugié te doen blijken. Nadat de voorzitter dr. Garmt Stuiveling den heer Mann en diens echtgenoote welkom had geheeten en in korte woorden zijn be- teekenis niet alleen als litterator maar ook als humanist had geschetst, gaf hij het woord aan dr. Menno ter Braak, die de plaats innam van prof. Pos, die door ziekte niet aanwezig kon zijn. De heer ter Braak zeide dat het vooral tegenwoordig niet doen lijk is met woorden een begrip aan te dui den, dit naar aanleiding van de woorden aristocratie en democratie en heette den „aristo-democraat" van harte welkom. Prof. Donkersloot, die namens de P.E.N.- club sprak, zeide dat hij blij was met den schrijver kennis te maken. Maar, aldus prof. Donkersloot, hoe kan men eigenlijk den kun stenaar beter leer en kennen dan door zijn wex'k? Jkvr. Repelaer van Driel sprak hierna eenige woorden en nadat thee was aangebo den, heeft Thomas Mann voor dit welkom hartelijk bedankt. Wanneer, zoo zeide hij, mijn roman over Goethe nog deze herfst klaar komt, dan dank ik dat aan het verblijf in dit land. Hij sprak er zijn vreugde over uit, dat hij vele Nederlandsche kunstenaars heeft kunnen ontmoeten, die dezelfde op vattingen hebben als hij. De secretaris van het Centrum, de heer Pront, heeft een slotwoord gesproken. Openbaar onderzoek naar ramp van „De Ekster". Een commissie uit den raad voor de lucht vaart, als bedoeld in artikel 6 der luchtvaart rampenwet heeft besloten een openbaar on derzoek door den raad te doen instellen met betrekking tot het ongeval, hetwelk op 9 December nabij het luchtvaartterrein Schiphol is overkomen aan het KLi.M.-vliegtuig van het type Lockheed Super Electra, gemerkt PH-APE (Ekster). De openbare zitting zal plaats vinden op Donderdag 17 Augustus a.s. des middags om 2 uur in het departement van Waterstaat te 's-Gravenhage. Goede raadgevingen voor automobilisten met vacantie. Denk aan de regels van den weg. De auto staat gereed voor de deur. Kof fers en reisbenoodigdheden zijn er ingepakt, nog even wordt snel nagegaan of niets is ver geten en dan valt de deur in het slot. Va cantie De vacantiegangers gaan met de auto op reis. Zorgeloos en welgemoed gaat men het doel van de reis tegemoet; slechts één is er, die zich niet van alle zorgen bevrijd weet. Die eene is de bestuurder van de auto. Op hem toch rust de verantwoordelijke taak de auto veilig van plaats tot plaats te loodsen, zoodat niet door een kleine onoplettendheid of gevaarlijke manoeuvre het groote vacan- tiegenot met één slag op ruwe wijze wordt verstoord. Doch het is geen zorg, die drukt op den rijder, want hij is voor zijn taak berekend, hij beschouwt het rijden als een sportief genoegen, waarvan ook zijn mede passagiers genieten. Hoeveel hangt het genot van een auto- mobielreis af van den bestuurder en hoe volkomen veilig voelt zich de passagier, wan neer de man aan het stuur een ideaal chauf feur blijkt te zijn! Een van de eigenschappen, welke zoo'n ideale bestuurder bezit, is zijn volkomen zwijgen over zaken, die zich voor hem op den weg afspelen. Er is veel noodig om aanspraak te kunnen maken op den titel van bekwaam bestuur der. Natuurlijk moet een uitgebreide gron dige kennis van de verkeersregels en ver keersborden den grondslag voor dien titel leggen, terwijl het aangeboren gevoel voor veiligheid bij den chauffeur in het bijzon der tot een hooge perfectie moet zijn op gevoerd. Want eerst dan is er sprake van bekwame rijkunst. Zoo zal hij steeds de parkeerplaat sen, die men tegenwoordig op regelmatige af stand langs tal van wegen kan aantreffen, benutten bij stilhouden ondérweg. Nimmer zal het bij hem opkomen den wagen zoo maar klakkeloos ergens op een weg neer te zetten, al is het dan ook aan den rechter kant. Het gevaar van botsing met een ach terop komende auto, waarvan de bestuurder de overtuiging is toegedaan dat zijn voor ganger rijdt is lang niet denkbeeldig. Des avonds geldt dit natuurlijk in dubbele mate, omdat 't vooral bij duisternis vaak uiterst moeilijk te beoordeelen is of een auto. wel ke men achterop rijdt in beweging is of stilstaat. Voor het geval, het onmogelijk blijkt de naastbijgelegen parkeerplaats te bereiken, bijv. bij panne, dan zal men het beste doen den wagen zoo ver mogelijk rechts van den weg te plaatsen, zoo mogelijk op den berm. 's Avonds zal men de veiligheid in zoo'n ge val in hooge mate dienen, door er zorg voor te dragen nooit het achterlampje onzicht baar te maken door er voor te gaan staan of er gereedschap tegen aan te zetten. De ge volgen van zulk een ondoordachte daad zijn vaak niet te overzien. Er vallen naast deze wenken nog tallooze te geven, die, indien zij worden opgevolgd, het rijden voor de volle honderd procent tot een genoegen maken. De bekwame autorijder zal niet zoo maar plotseling de richtingaanwijzer uitsteken en meteen links afslaan. Neen, eerst wordt in het achteruitkijkspiegeltje gekeken of er naderend onraad is in den vorm van een snel achteroprijdende automobiel. Dan moet ook bedacht worden, dat een voorbij rijdende wa gen zich nog schuin achter de eigen auto kan bevinden, onmerkbaar voor den be stuurder bij het kijken in het spiegeltje, on merkbaar ook bij het opzij kijken. Door even vaart minderen, kan men zich vergewissen of de weg achter inderdaad vrij is. Een bekwaam chauffeur zal ook niet zoo maar domweg rechtsaf buigen, maar er zich terdege van overtuigen of de situatie zich voor deze manoeuvre leent. Het oprijden uit een onverharden weg of erf naar den ver harden weg eischt dubbele zorg, omdat, zoo als de verkeersregels dit voorschrijven, het verkeer dat van een onverharde weg of erf komt, nimmer de voorrang heeft. Dan is er nog de kwestie der voorrangs wegen. De invoering hiervan heeft reeds veel tot de veiligheid op den weg bijgedragen, maar er zijn helaas nog steeds menschen, die een voorrangsweg oprijden alsof zij de eenige weggebruikers zijn. Welk een gevaar zulk een handeling oplevert behoeft wel nauwe lijks betoogd. Weest voorzichtig bij de nade ring van een voorrangsweg. Als men dit in gedachte houdt en er naar handelt kan men van een ongestoorde va- cantievreugde verzekerd zijn. ALS U de bon in de Auping- advertentie op blz. 12 nog niet hebt ingezonden, wilt U dit dan nog even doen (Adv. Ingez. Med.) Tienduizend meloenen en één neger. Chocolade een handige verpakking 10 ct. (Adv. Ingez. Med.) Drie partijen kabinet of breedere basis? De „Maasbode" (R.K.) treft een vergelijking tusschen de kabinetscrisis van 1935 en die van nu. Een overeenkomst is al aanstonds frappant: in beide gevallen werd het conflict uitgelokt door dr. Colijn en in beide gevallen was het een conflict met de katholieken, schrijft het blad. Maar hier rijst ook aanstonds een punt van verschil: in 1935 ontstond het conflict in de Kamer, in 1939 in het Kabinet. Nog een andere overeenkomst is er tus schen 1935 en 1939. In beide gevallen ging het om verschil van meening betreffende het sociaal-economisch beleid, en in beide gevallen stonden de libe ralen aan de zijde van dr. Colijn. In 1935 zoo wel als in 1939 ging het vooral over de aanpassingspolitiek en over de werk- loosheidszorg. Na zich afgevraagd te hebben of dr. Colijn het zelfde verloop als in 1935 had verwacht wijst het R.K. orgaan op een rede, die mr. Aalberse na afloop der crisis van 1935 heeft gehouden en waarin hij o.m. de eventueele samenwerking met de sociaal democraten be sprak. Dit zou alleen in uiterste noodzaak ge schieden. Mr. Aalberse zei toen o.a.: „Die uiterste noodzaak is eerst dan aanwe zig wanneer wij een politiek, welke wij in 's lands belang noodzakelijk achten, slechts meenen te kunnen voeren, en dus alleen mo gelijk achten, door een samengaan met de sociaal-democraten, en dan bovendien aan andere groote landsbelangen, zooals de de fensie, het bijzonder onderwijs, de handha ving van de openbare orde en zedelijkheid, door dat samengaan geen afbreuk zal worden gedaan. Die noodzakelijkheid van de te voeren po litiek en die mogelijkheid om die politiek slechts door samenwerking met de sociaal democraten te kunnen uitvoeren, zal in ieder concreet geval aan de dan voor ons liggende totale politieke situatie moeten worden ge toetst. Het blad komt tenslotte weer met den wensch van een kabinet op breede basis. Thans zal, evenals in 1935, gestreefd moeten worden naar een parlementair kabinet op zoo breed mogelijke basis, waarbij dan de klemtoon valt op: mogelijke. Moge het thans spoedig optreden! Een andere stem In dit verband is het wel merkwaardig wat de eveneens R.K. Residentiebode schrijft: „Colijn heeft dus zijn tweeden slag verlo ren. En daarmede ook den eersten, die aan vankelijk aan hem scheen te zijn. Het argument, dat vroeger ook wel forma teurs met minderheidskabinetten voor de Ka mer zijn gekomen, snijdt geen hout. Zij wis ten zich dan zeker van een voldoende meer derheid voor de groote punten van hun pro gram. En een andere formatie was dan eerst onmogelijk gebleken. Er zijn er nu, de pleiten voor een nationaal kabinet, en wel met de S. D. A. P. er in. Wij zouden zulks niet slechts betreuren, maar ee ramp achten voor Nederland.Om dezelfde redenen waarom dit een ramp is gebleken in tal van andere landen. Het is te hopen dat de toekomstige kabi netsformateur ons land daarvoor zal weten te behoeden". Spoed! Het Volk (S.D.A.P.) dringt op spoed aan. BinnenkortWij moeten de hoop uit spreken, dat deze crisis zal worden opgelost met een voortvarendheid, die uiteraard aan de zorgvuldige overweging van de mogelijk heden geen afbreuk zal mogen doen. Met de samenstelling van het „overbodige", bij voor baat tot mislukking gedoemde, ministerie van den heer Colijn is al heel wat tijd verloren gegaan. De internationale toestand doet het reeds ge wensch t zijn, dat zoo spoedig moge lijk een krachtige regeering optreedt: boven dien is er eenige haast bij de voorbereiding van de nieuwe begrooting. Het blad meent dat het zoeken naar een zoo breed mogelijke basis niet. tot „verwatering" behoeft te leiden en concludeert: Zou men elders medewerking weigeren dan zijn de drie partijen, die thans in hun geheel voor een actieve werkloosheidspolitiek hebben gekozen, zeer wel in staat om tezamen aan ons volk de regeering te geven, die het in zijn groote meerderheid wenscht. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN In het Velserbad had een examen plaats van bovengenoemden Bond tot het behalen van de Bondsdiploma's A en B. waaraan door vier leden van de IJmulder Reddingsbrigade en door een lid van Bloemendaal werd deel genomen. De vijf candidaten slaagdon. Me juffrouw M. Fictor en de heer G. W. Koxc slaagden voor A. leden van IJmuiden. Voor B. de heeren J. C. van den Bos en II. Willems ook van IJmuiden en de heer J. van de Pol ook voor B. van de Bloemendaalsche brigade

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5