Juist li... te Haarlem. „.NTIMA" AGENDA. M AA XD AG 31 JULI 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Maakt een fauteuil van Uw fiets! LATICEL SCHUIMRUBBER rijwiel- en motor- ZADELKUSSENS zijn luchtig en zitten buiten gewoon aangenaam. sStn Zij sluiten zadelpijn Winkelier! #0^, Waar nief verkrijgbaar wénde, irteh zich tot Imp. N.V „Interrub" R'dam, Ged, Glashaven 12b,Tel. 15377 (Adv. Ingez. Med.) NIEUW MATERIEEL VAN DEN LUCHT BESCHERMINGSDIENST IN WERKING. Zaterdagmiddag werd op het terrein, grenzend aan het Gem. Sportpark aan de Klcverlaan, een demonstratie gegeven van de uitwerking van brandbommen, en van de manieren, waarop door deze projectielen veroorzaakte branden gebluscht kunnen worden. Van de zijde van het publiek bestond voor deze demonstratie zeer groote belangstelling. De uitwerking van een brandbom. In tegenwoordigheid van Haarlem's burgemeester dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk werd Zaterdagmiddag op een terrein aan de Jan Haring straat met medewerking van de af- deeling Haarlem der luchtbescherming een demonstratie gegeven van de ge volgen, welke een vliegtuigbombarde ment hebben kan, en op welke wijze deze gevolgen beperkt kunnen worden. De Haarlemsche brandweercommandant de heer C. J. v. d. Broek verschafte via ver sterkers het publiek dat zich in grooten ge tale om en op het terrein bevond de noodige toelichting van hetgeen gebeurde. In de eerste plaats werd gedemonstreerd op welke wijze de uitwerking van een brand bom zoo min mogelijk gemaakt kan worden. Indien de brandbom terecht komt op een met een laag zand gedekte houten vloer vat het hout geen vlam. Door linoleum, plaat ijzer en gewapend eterniet brand de bom heen, en het onderliggende hout wordt in vlam gezet, hetgeen de bedoeling van de brand bom is. Op het terrein waren op stellingen stukken hout, resp. gedekt door linoleum, plaatijzer en gewapend eterniet, aangebracht, hierop werden achtereenvolgens electron- thermietbommen tot ontvlamming gebracht. Alleen door 't met zand afgedekte hout brandde de bom niet heen. Zelfs in een emmer met water bleef de bom werken, en slaagde er bovendien in een gat in den bodem te doen ontstaan. Eenige brandweerlieden toonden aan dat ©en kleine binnenshuis ontstane brand door middel van klein bluschmaterieel, aangesloten op binnenwaterleiding, gemakkelijk gebluscht kan worden. Bij een ietwat grooteren brand moet in tijden van nood de brandweerhulpdienst van de luchtbescherming te hulp komen Ook hiervan werd een zeer geslaagde demonstratie gegeven. Bij een brand van nog grooteren omvang er was op het terrein een ware brandstapel opgericht! kwam één der motorspuiten, waarvan de regeering een achttal beschik baar heeft gesteld, in werking. Deze „baby- brandspuit"' bleek een zeer handig apparaat, dat met de straal 80 M. hoog kan komen en 800 liter water per minuut geeft. Twee huisjes van hout, het eene geprepa reerd met een onbrandbaar makend prepa raat (Brandex) en het andere niet, werden door electron-thermietbommen en houtwol in vlam gezet. Het geprepareerde huis, dat reeds voor den vierden keer dienst deed, werd door het vuur niet aangetast Het andere huisje van ongeprepareerd hout brandde ge heel af. Soortgelijke proeven werden genomen met door Brandex onbrandbaar gemaakt behang en gordijnengoed. Een oliebrand werd nog gebluscht door het zgn. „schuimkanon" en tot besluit van de demonstratie gaven alle op het terrein aan wezige spuiten bijwijze van apotheose water. Het publiek volgde de demonstratie met be langstelling. De burgemeester liet zich om trent de bijzonderheden inlichten door den inspecteur van den luchtbeschermingsdienst den heer K. Rijpma. De demonstraties duur den van ongeveer half drie tot half vijf. „De Avondpost" (Chr. Lib.) verwacht, dat de Kabinetsopdracht aan mr. dr. L. N. Deckers (R.K.), den leider der parlementaire oppositie zal worden verleend. Mocht een katholiek formateur probeeren een nationaal kabinet te vormen, dan ver wacht men in parlementaire kringen een posi tieve mislukking, aangezien verschillende fracties daaraan niet zullen meewerken, zoodat met stelligheid het optreden binnenkort wordt te gemoet gezien van een kabinet, bestaande uit R.K., Soc. Dem. en V. D. Reeds nu interesseert men zich echter voor de vraag hoe in zulk een kabinet de getals verhouding zal zijn. Zijn er in het nieuwe kabinet ook 11 portefeuilles en worden deze verdeeld over 5 katholieken, 4 socialisten en 2 vrijz.-democraten, dan hebben de niet-katho- lieken daarin de meerderheid, maar ook aan de verhouding 6, 3, 2 of 6, 4 1 zijn verschil lende bezwaren verbonden. Vrijdagmorgen hebben verschillende fracties vergaderd. Hoewel daaromtrent natuurlijk nog niets besloten is, worden er toch reeds namen genoemd van sociaal-democraten, die eventueel voor een portefeuille in aanmerking zouden komen. De Avondpost hoorde als zoodanig noemen: ir. J. W. Albarda, dr. J. v. d. Tempel, W. Drees en prof. dr. G. v. d. Bergh. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO SENTRALE OP DINSDAG 1 AUGUSTUS 1939. Progr I Hilversum II. Progr. H Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III Keulen 8.—, Radio P.t.t. Ncrd 10.20, Droitwich 11.20, Ned. Brussel 12.20, Keulen 2.20, London Regional 3.20, Pauze 4.15 Keulen 4.20. Ned. Brussel 5.20, Fransch Brus sel 7.05, Ned. Brussel 7.20, Keulen 7.50, London Regional 8.35, Keulen 8.50, Ned. Brussel 9.20 Keulen 11.20. Progr. IV: Ned. Brussel 8.—, Radio P.T.T. Nord, 9.20, Diversen ca. 10.15, London Regicaia! 10.35, Droitwich 1.20, Radio P.T.T. Nord of diversen. 6.50 Gramofoonmuziek. Droitwich 7.05. Droitwich ca. 10.10, London Regional 11.50. Progr. V: 8007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplaten. Verdi, Mozart, Weber. 1. Troubadour (verk. uitv.) Verdi, Solisten, koor, orkest. 2. Eine kleine Nachtmusik, Mozart, Sach- sische Stataskapelle. 3. Der Freischütz, Weber, Philh. orkest van Berlijn. 4. La Traviata, Verdi, Symphonieorkest. 8.0012.00 Diversen. Zaterdagmorgen werd met militaire eer begraven de adjudant-onderofficier G. Lakerveld. De stoet op de begraafplaats aan den Vergierdeweg. R.K. SPORTDAG. De tweede R.K. Sportdag, Zondag in het Sportpark aan den Cruquiusweg te Heemstede is een groot succes geworden. Nu was het een demonstratie van gymnastiek, athletiek en wiel rennen, waaraan deelnamen de damesgym- nastiekvereenigingenw Blauw Wit, F. en L. en Leonidas uit Haarlem, D. O. S. uit Velsen, Her cules uit Overveen, S. S. S. uit Beverwijk en St. Christefoor uit Halfweg. De heeren-gymnastiekvereenigingen D. O. K. uit Heemskerk, S. S. S. uit Beverwijk, St. Christofoor uit Halfweg en Winfried uit Haarlem. De athletiekvereenigingen D. E. M. uit Be verwijk, H. B. C. uit Heemstede, Holland uit Haarlem, Jong Leven uit Amsterdam, Docos uit Leiden en H. S. V. en voor wat btreft het wielrennen door Achilles uit Haarlem. De Sportdag werd begonnen met een marsch- wedstrijd der circa 700 leden der gymnastiek- vereenigingen van de scholen aan de Molen- werfslaan door de Indische buurt naar het terrein, waarna de heer Hooij, voorzitter der Middenstandscentrale, een kort openingswoord sprak, waarna een begin gemaakt werd met de afwerking van het vrij overladen programma. De uitslagen waren als volgt: 1. S. S. S., Beverwijk 46Vfe p.; 2. Hercules, Overveen 46 p. Marschwedstrijd heeren: 1. S. S. S. uit Bever wijk 45 p.; 2. Winfried, Haarlem 431/2 punt. 800 M loopen: 1. J. van Rooden, Docos 2 min 6 sec.; 2. H. Burger, D. E. M. 3000 M.: 1. De Vries, 250 M. voorgift; 2. J. v. Rooden, Docos 9 min. 23.8 sec. 1. B. Bosdijk, Holland 11.6 sec.; 2. Tervoort. D. E. M. 11.8 sec. Polsstokhoogspringen: 1. Gieske, Docos 3.10 M;. 2. Schermes, D. O. K. 2.75 M. Polsstok-verspringen: 1. N. de Zwager, Hol land 8.18 M.; 2. Rombouts, Holland 7.35 M. Verspringen met aanloop: 1. Jos Mathot, Hol land 6.10 M.; 2. Tervoort, D. E. M. 5.65 M. Speerwerpen: 1. Jansen, Holland 48.06 M.; 2. Rooijakkers, H. B. C. 38.80 M. Olympische Estafette 800, 400, 200, 100 M.: 1. Holland 3 min. 49.8 sec.; 2. D. E. M. Wielrennen, sprint over 3 ronden. Finale: 1. Siebeling; 2. Gruiters; 3. Claassen. Wedstrijd over 10 ronden klasse C en Junioren 1. v. Rooden; 2. v. Zijl. Afvalrace A en B klasse: 1. Ben de Vries; 2. P. Wesselman. Koppel wedstrijd over 30 minuten: 1. Korthals Rusman op 2 ronden 2 KlaassenWesselman. Na afloop dankte rector Drost allen, die heb ben medegewerkt om dezen dag zoo te doen slagen. Met eenige toepasselijke woorden reikte hij de prijzen uit. Heide in brand gestoken? Zondagmiddag heeft te Heumensoord nabij Nijmegen een felle bosch en heidebrand gewoed, waarbij anderhalve hectare heide en dennebosch aan het vuur ten offer is geval len. De Nijmeegsche boschbrandweer, onder leiding van brandmeester Schmidt, rukte onmiddellijk uit en wist, bijgestaan door burgers de schade te beperken. Naar wij vernemen wordt hier kwaadwil ligheid vermoedt. De politie van de ge meente Heumen stelt een onderzoek in. Omdat U voldoende smaak heeft de verschil len in lijn en kwaliteit te kunnen beoordelen, daar om koopt U bij ons MM Haarlems speciaalhuis voor Lampen en Kronen KRUISSTRAAT 42 - TEL. 10311 i (De lampmzaak met de aeefeiidige collectie (Adv. Ingez. Med.) Jloeifc ef» JitaadOluscfideMOHstiatie „De Avondpost" verwacht een Roomscli-Roocl kabinet. 20. Daar leefde een heele muizenfamilie, allemaal van die groote, dikke muizen. Het muizenmoedertje zat koffie te malen en de muizenvader groette, toen hij de jongens zag, heel hartelijk en zei hun, dat ze maar veel plezier moesten maken in het kasteel. Het muizenkind, dat van plezier zat te piepen, vond Dribbeltje reusachtig leuk. „Toe," zei het muizenmoedertje, „maak niet zoo'n lawaai als er gasten zijn," doch Roetje vond het piepen zoo mooi, dat hij direct naar het muizenkindje toe ging. 23. „Zoek eens een mooien ring en een tooverketting uit," beval de goudsmid-muis aan de twee helpers en toen de baas van de smederij den ring en den ketting bekeken had, gebood hij, dat Dribbeltje den ring en Roetje den tooverketting krijgen zou. De jongens dankten natuurlijk heel vriendelijk en zeiden, dat ze gauw eens terug zouden komen. 21. Nadat de jongens een tijdje gepraat hadden met de muizenfamilie, gingen zij eens verder kijken. In de gang gekomen, zagen zij weer zoo'n mooi matje liggen. Er stond iets op geschreven, maar jammer genoeg konden Roetje noch Dribbeltje lezen, anders hadden ze wel gezien, dat er „goudmat" op stond. Tjoep, daar gingen zij weer de lucht in, net als den vorigen keer en Dribbeltje, die nog zoo erg dom niet was, gaf Roetje een duw en zei: „Ik wil wedden, dat het toovermatjes zijn." Daar kon hij wel eens gelijk in hebben. Zij kwamen voorbij een bordje, waar ook al iets op stond en gingen toen een verdieping hooger, naar een heele smalle gang. 24. „Nou kan ik fijn tooveren, zei Roetje tegen Drib beltje. En Dribbeltje die veel liever den tooverketting had gehad begon Roetje te plagen. Ze slenterden door een oude gang met allemaal gaten er in toen een kat, heel mager en klein, hen bang aankeek. „Hoe kom jij zoo mager." zei Roetje tegen de kat. „Omdat de muizen veel te groot voor me zijn," pruilde de poes ..Ik durf niets tegen hen te beginnen, want als ik niet oppas, eten ze mij nog op." Daar moest Dribbeltje verschrikkelijk om lachen en Roetje, die eerst toch ruzie met Dribbeltje had ge maakt, kon dat niet goed uitstaan 19. Aan den ingang bij de gordijnen zat eensklaps een muis zoo groot, dat de jongens hun oogen niet geloofden. Die muis was net zoo groot als een mensch, en hij moest wel eeuwen oud zijn. Met zijn staart in zijn hand maakte hij een buiging voor Roetje en Dribbeltje en vroeg of zij hem eens wilden volgen. Hij gaf Roetje zijn staart in zijn hand en met zijn drieën gingen zij een andere kamer binnen. MAANDAG 31 JULI Gemeentelijke Concertzaal: Volksconcert H. O. V. 8.15 uur. Luxor Theater: Jeanette Macdonald in „Het Meisje uit het Verre Westen", 2.30, 7 en 9.15 uur Verder van 10—2 uur doorloopende voorstellin gen van „Ons Prinsesje looptopgeno men door Z. K. H. Prins Bernhard. Frans Hals Theater: „Honderd mannen en één meisje" met Deanne Durbin, 2.30, 7 en 9.15 uur In het voorprogramma het filmpje van Prinses Beatrix. Verder van 101 uur 50 minuten pro gramma, o.a. ook het filmpje van Prinses Beatrix Rembrandt Theater: Snip en Snap in de nieuwe revue: ,,'n Beetje van dit en 'n beetje «van dat", 2.30, 7 en 9.15 uur. In het voorprogram ma het filmpje „Ons Prinsesje loopt. Palace Familie Cinema: „D'r op of d'r onder" en „De reddende engel" 2 en 8.15 uur. Verder van 11 tol 6 u. doorloopend één uurs programma met o.a. i,Ons Prinsesje loopt". DINSDAG 1 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15-9.15 uur Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum. Spaame 16. 113 uur. be halve 's Maandags Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van g—5 en 79 uur. 22. Voor een hok, waar iemand zat te kloppen, bleven de jongens stilstaan. De deur werd opengemaakt en daar zagen Roetje en Dribbeltje dat ze in een goudsmederij waren gekomen. Een heel donkere muis stond daar te werken. Hij smeedde een prachtigen gouden ring en begon aanstonds tegen de jongens te praten, alsof hij hen al jaren kende. „Ik zal direct eens iets moois laten zien," zei hij tegen hen en toen de jongens eens rondkeken, zagen ze nog twee andere muizen, die allemaal aan het zakken dichtbinden waror*

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6