Siacttwoyeis laiwieu- Haarlemsche Voetbalbond 40 jaar MAANDAG 31 J Ut I 1939 HAARLEM'S DAGBEAD 5 wisselbeker van Haarlem's Dagblad Hinale te JSeuciuiijk adspiranten-jubileumtournooi Het adspiranten-tournooi dat de Haarlem sche Voetbalbond bi.1 gelegenheid van zijn 40- jarig bestaan had georganiseerd is ten einde. In het Beverwijksche sportpark, dat ondanks de noodlijdendheid van de gemeente gelukkig een zeer verzorgden indruk maakt, werden de laatste wedstrijden gespeeld, wedstrijden, die uit de 47 deelnemende elftallen het sterkste moesten aanwijzen en die de bekroning moes ten vormen van het machtige organisatie- werk, dat zoowel vóór als tijdens dit tournooi moest worden verricht. Welnu, het bestuur van den jubileerenden H.V.B. en zijn talrijke medewerkers mogen hun grootste voldoening vinden in het feit, dat de jeugdige voetballers dit tournooi zeer hebben gewaardeerd. Zij hebben met groote animo aan het tournooi deelgenomen en wij mogen wel zeggen over de geheele linie hun beste krachten gegeven om OplmMcuu^siuedsliiid HaarlemschXIFeijenoord (2-2) het elftal, waarvan zij deel uitmaakten, in het bezit te stellen van den zoo fel begeerden prijs: een wisselbeker van Haarlem's Dagblad met de daarbij behoorende draagmeaailles, benevens een door den H.V.B. uitgeloofden beker, die terstond eigendom werd. Wij behoeven nauwelijks te zeggen, dat er Zaterdagmiddag onder de vier kampioens elftallen groote spanning heerschte en dat de strijd op het groene veld hevig was. De belangstelling voor de eindstrijden was bevredigend. Van den H.V.B. was het geheele bestuur met voorzitter Van der Aart aan het hoofd, aanwezig in gezelschap van vele leden van de subcommissies, die voor de jubileumwedstrij den gevormd werden. jBif de (oio's 1 Onze Directeur-Hoofdredacteur, de heer R. W. P. Peereboom, overhandigt den aanvoerder van het Adspiranten- eiftal van Stormvogels A. dat het Adspiranten-Jubileumtoornooi van den Haarl. Voetbalbond toon. den door Haarlem's Dagblad beschikbaar gestelden zilveren ivisselbeker. Geheel links de heer A. van der Aart, voor zitter van den H.V.B. 2 De jonge spelers van Stormvogels A wonnen Zaterdagmiddag te Beverwijk het Adspirant-Jubileumtournooi van den H.V.B. 3 Het Haarlemsch Elftal speelde Zater dagmiddag op het Kennemersterrein te Beverwijk ter opluistering van het Adspiranten-jubileumtournooi van den H. V. B. een ivedstrijd tegen Feijenoord. V.l.n.r.: Eerste rij: De Winter. WoudenbergVan der Hulst, Smit, Ninaber. Tweede rij: Gerrits, Schijvenaar, Van der Wal. Derde rij: K, Haak, Michel, K. Zandstra. De wedstrijden. In de halve finale hadden zich geplaatst Haarlem a, kampioen van district Haarlem- Noord. Kennemerland a, kampioen van district Haarlem-Zuid; Stormvogels a, kampioen van het Noordelijk district en Zeemeeuwen a, kampioen van het Zuidelijk district. In een pittigen wedstrijd wist Stormvogels zich met een 1—0 overwinning op Kennemer land voor de finale te handhaven. Haarlem had minder moeite met de Zee meeuwtjes, die met 41 voor den eindstrijd werden uitgeschakeld. De verliezers speelden toen nog een wed strijd om den derden of vierden prijs, Ken nemerland zegevierde met 52 over de Meeuw tjes. De finale ging dus tusschen Stormvogels a en Haarlem a. Het werd een wedstrijd „in grooten stijl", want als grensrechters fungeerden niemand minder dan de bekende K.N.V.B>scheidsrech- ters Ch. Boeree en C. H. Vrugt. De finalisten wierpen zich met enthousiasme in den strijd. Beide elftallen waren van .vrij wel gelijke sterkte, al speelde Haarlem tech nisch iets beter. Stormvogels liet zich daardoor niet van de wijs brengen en trok minstens even veel malen als Haarlem ten aanval. Eenige mooie kansen om te scoren gingen door treuzelen verloren. Toen de rust aanbrak was de stand nog 00. In de tweede helft moest het dus gebeuren en de partijen waren zich er kennelijk van bewust, dat een kwartier heel vlug om is. Het tempo werd althans opgevoerd. Een onver wacht schot ver rast te bijna den keeper van Stormvogels, maar gelukkig voor hem ging de bal rakelings over zijn doel. Maar ook de Haarlemsche doelman had zoo'n fortuintje, toen de bal eens keihard naast zijn doel vloog. Eindelijk slaagde de kleinste man van Stormvogels er in den Haarlemschen doel wachter met een mooi schot te passeeren. De kleine baas had al een luchtsprong gemaakt toen de scheidsrechter hem beduidde, dat het doelpunt wegens buitenspel niet kon worden toegekend. De jeugd is zoo'n teleurstelling onmiddellijk te boven; er werd niet gedelibereerd, nog veel minder geprotesteerd („groote" voetballers, gaat dat zien!) Met dezelfde geestdrift werd de strijd voortgezet. Spoedig klonk echter het eindsignaal en was de finale dus onbeslist geëindigd. Strafschoppen. Strafschoppen moesten nu de beslissing brengen. Spanning in en buiten het veld! Elke partij nam vijf penalties. En hoe! Kei hard en vooral zuiver gericht suisde de bal steeds maar weer in het net. Negen keer was dit reeds gebeurd, toen kwam voor Haarlem de laatste kans. Pang, daar ging de bal rakelings naast. Elf jubelende Stormvogeltjes en elf teleurgestelde roodbroeken verlieten het veld. Maar het dient gezegd, dat de nederlaag, die werkelijk in de allerlaatste seconde een feit werd, sportief en „manmoedig" werd ge dragen. De prijsuitreiking. Alvorens den wisselbeker uit te reiken stelde de heer R. Peereboom. directeur-hoofdredac teur van Haarlem's Dagblad, er prijs op te beginnen met een woord van gelukwensch tot het H.V.B.-bestuur, dat in die 40 jaren zooveel gepresteerd heeft, enorm veel werk verricht in de competitie en dat ook dit tournooi weer zoo voortreffelijk organiseerde. Op verzoek van den heer Peereboom wordt met een hartelijk applaus het H.V.B.-bestuur voor al dat werk hulde gebracht. Zich tot de prijswinnaars wendend herin nerde spr. aan de eerste levensjaren van den H.V.B., toen de voetbalsport onder geheel an dere omstandigheden en niet op zulke perfecte velden moest worden beoefend. Toch dachter de „helden van den ouden tijd", dat zij het konden, maar het was spr. als oud-voetballer wel gebleken, dat het tempo veel hooger is en dat er veel harder en beter getrapt wordt. „Weliswaar", aldus de heer Peereboom „hebben wij misschien vanmiddag geen spe lers ontdekt voor het Nederlandsch elftal maar over een vijftal jaren zullen er stellie van deze jonge spelers wel in de eerste klasst van den K.N.V.B uitkomen." Spr. wenschte vervolgens de vier kam pioenselftallen geluk. Heel wat enthousiasnu en voetballist zijn noodig geweest om hel zoover te brengen. Tusschen de twee finalisten is niets te kiezen, want eerst in de allerlaat ste minuut is de verliezer gesneuveld. De heer Peereboom overhandigde hierna den fraaien wisselbeker en elf draagmedailles aar den aanvoerder van Stormvogels. Ook df scheidsrechter, zijn beide assistenten en dr reservespeler ontvingen de medaille, die me' haar inschrift de herinnering aan dit welge slaagde adsirantentournooi levendig zal hou den. Voorzitter Van der Aart dankte de Directie van Haarlem's Dagblad, die weet wat er in den H.V.B. te doen is, voor den fraaien prijs. Het beschikbaar stellen van een wisselbeker heeft bij de jongens een goeden inslag gehad. Spr. hoopte en vertrouwde, dat Haarlem's Dagblad daarvan veel plezier zal hebben. De H.V.B.-voorzitter sprak tenslotte win naars en verliezers woorden van gelukwensch of van bemoediging toe. al naar de omstandig heden noodig maakten. Men weet hoe de heer v. d. Aart dat doet en hoe de jongens er op reageeren. En al waren de aanvoerders van drie elftallen dan ook niet voldaan over de prestaties van hun „mannen", zij verlieten te vreden de tribune met een fraaien beker onder den arm en bezield met het vaste voornemen: „Dat doen we volgend jaar over en beter!" Het dessert. Tot slot van den middag volgde nog de voet balwedstrijd Haarlemsch K.N.V.B.-elftal Feijenoord. Beide elftallen verschenen in de gepubliceerde opstellingen. Alleen had bij Feijenoord Puck van Heel zich laten vervan gen door Smits. Een talrijk publiek heeft genoten van een aardigen wedstrijd, waarin vooral de presta ties van het Haarlemsche elftal zijn mee gevallen. Er werd heel aardig gecombineerd, al was er dan ook wel eens een misverstand. De talrijke toeschouwers kregen, wat de technische staaltjes betreft, waar voor hun geld. Smit goochelde met den bal op de van hem bekende wijze en maakte zich overigens niet al te druk, waarvoor het dan ook te warm was. Maar wel gaf hij keurige ballen af. waar mede Woudenberg en De Winter niet altijd raad wisten. Feijenoord combineerde, dat het een lust was om te zien. Nooit zag het Beverwij ksche publiek zooveel internationale sterren in zijn sportpark bijeen en we waren er allemaal een beetje stil van. De Haarlemmers liepen hard van stapel en zij zetten direct Van Male aan het werk. Maar toen werd Vente even vrijgelaten en prompt lag de bal achter Michel. Smit schoot op doel, maar hij kon de goede richting niet vinden. Ook v. d. Hulst was dezen middag niet op schot. Haarlem bleef er goed opzitten en werkelijk kwam voor rust de verdiende gelijkmaker toen De Winter een voorzet van Ninaber inkopte. (1—1). In de tweede helft was het weer het Haar lemsche elftal, dat aanvankelijk den toon aan gaf, maar voor doel wilde hét maar niet luk ken. Ook Feyenoord maakte het Michel niet bijzonder lastig. Het tempo zakte bedenkelijk en er kwam eerst weer een beetje opleving toen Smits uit een snellen aanval den stand op 1—2 bracht. Nog even zetten de Haarlemmers de tanden op elkaar. Twee minuten voor tijd bracht v. d. Hulst de partijen op gelijken voet. Met een 2—2 gelijk spel kwam het einde van deze ontmoeting. HAARL. KORFBALBOND H. K. C. „Haarlem" Secretaris: Hans Arends, Nic. v. d. Laan straat 36. Aangenomen als lid: mej. Lien Krom. Te spelen: Woensdagavond 2 Augustus a.s. Haarlem-comb. Nw. Flora-comb, aanvang 7 uur, terrein Noorder- Sportpark. Trainen: Senioren, Vrijdag van 79 uur onder leiding van den heer Brauckmann; adspiranten Dinsdag van 79 uur onder leiding van de adspirant- commissie. Oefenen: Senioren Woensdag van 79 uur; adspiranten Zaterdags van 24.30 uur. Clubtocht: A.s. Zondag clubtocht naar de Waterleiding duinen, vertrek per fiets van het Houtplein om 8.45 uur. Uiterlijk Woensdagavond moet het aantal deel nemers bij den secretaris bekend zijn, daar toe gangsbewijzen moeten worden aangevraagd. De prijs is 10 cent per persoon. Het défilé der Nederlandsche water- polo-spelers voor Z.K.H. Prius Bern- hard, die Zaterdag te Doetinchem het waterpolo-tournooi om den Horthy- beker opende. WATERPOLO HET TOURNOOI OM DEN HORTHY-BEKER. Nederland verliest van Hongarije en België. PRINS BERNHARD ONDER DE TOESCHOUWERS In tegenwoordigheid van Prins Bernhard is Za terdag te Doetinchem het internationaal water polo-tournooi om den Horthy-beker begonnen. NederlandHongarije. Onmiddellijk na de opening door Prins Bern hard begaven de zeventallen van Nederland en Hongarije zich te water. De Nederlanders kwa men in de volgende samenstelling uit: H. Paerl, R. den Hamei* H. Stam, R. van Overhaagen, H. v. Rootselaar, C. van Aelst en H. Maier. De Fr ari sche scheidsrechter A. Thierry was met de lei ding belast. Zooals te verwachten was, hebben de Neder landers in deze eerste ontmoeting tegen de grootmeesters en polokampioenen een nederlaag geleden, doch meer nog dan de cijfers doen vermoeden, hebben onze jongens in dezen strijd zich van hun beste zijde getoond: zij hebben het den Hongaren wel heel lastig gemaakt. Zelfs zoo lastig, dat de onzen een zeer groot gedeelte van den wedstrijd het initiatief hadden. Doch door dat het schieten niet in overeenstemming was met de overige spelkwaliteiten en de Hongaren bovendien in Mezei een uitstekenden keeper had den, laleven doelpunten achterwege. De Hongaren hadden met de rust een 20 voorsprong. Beide doelpunten werden gescoord door Nemet» doch daarbij bleef 't dank zij uitste kend werk van keeper Paerl. Hoewel de Nederlanders ook in de tweede helft kranig partij gaven, gelukte het aanvanke lijk niet, den achterstand in te loopen. Er was reeds geruimen tijd gespeeld, toen Van Aelst tegenscoorde, Nogmaals slaagde Van Aelst er in den bal achter den Hongaarschen keeper te wer ken, doch terecht werd dit doelpunt geannuleerd wegens een overtreding van den Nederlander. Toen Stam kort daarop op ongeoorloofde wijze aanviel, werd Hongarije een 4-meterworp toe gekend, waaruit Nemet zonder moeite scoorde. In de resteerende minuten voegden de Honga ren* die toen een gewonnen wedstrijd speelden, door Nemet nog een doelpunt aan de score toe. Einde 14. De overige uitslagen waren: BelgiëFrankrijk 21 DuitschlandItalië 44 ZONDAG Zondagmiddag zijn de wedstrijden voortgezet. BelgiëNederland (53) De wedstrijd tusschen België en Nederland, die het eerst gespeeld werd, is op verdiende wijze door de Belgen met 53 gewonnen. Ook in deze match bleek, dat België vooral in tactisch op zicht een betere ploeg had, zoodat het voordeel, dat Holland had, wat snelheid betreft, genivel leerd werd. Bovendien verknoeiden onze land genoten vele kansen, waardoor de langdurige periode van overwicht, welke zij hadden, geen resultaat opleverde. Nederland nam door mid del van een houdbaar backhandschot van Van Aelst de leiding, doch zeer kort daarop kon Cop- pieters met een strafworp de partijen weer op gelijken voet brengen. (11) Hoewel onze landgenooten weer spoedig in den aanval kwamen, wisten zij geen succes te behalen, integendeel door Coppietors nam België de leiding. Inmiddels was de Duitsche scheidsrechter Hof- mann door de groote hardhandigheid der spelers genoodzaakt onze landgenooten Stam en den Hamer, en de Belgen Coppieters en Rigaumont voor eenigen tijd uit het water te sturen. Vóór de rust kwamen er geen veranderingen meer in den stand. Kort na het begin van de tweede helft beging Overhaagen de onvoorzichtigheid den Belg Issele vrij te laten, waardoor deze in staat gesteld werd van vrij grooten afstand het derde doel punt voor zijn ploeg te scoren. Het woord was daarna weer aan Nederland, daar van Aelst op onverwachte wijze den ach terstand kon verkleinen. België liet zich de overwinning echter niet ontgaan; Coppieters bracht den stand op 42. Tegen het einde nam de spanning toe. Stam wist op fraaie wijze een derde Nederlandsch doelpunt te scoren; reeds hoopte men op een ge lijk spel, toen Coppieters het leder in het Ne derlandsche net wist te plaatsen en daarmede den strijd besliste. De overige uitslagen waren als volgt: HongarijeItalië 4S DuitschlandFrankrijk 52

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9