Italië, Cyprus en het Suezkanaal Rubriek voor Vragen DINSDAG T AUGUSTUS '1939 HAAREEM'S DAGBEAD 7 (Van een bijzonderen medewerker) ichard Leeuwenhart - Disraeli - Neville ChamberlainZoo op het eerste gezicht een nogal zonderling aan doend en wonderlijk driemanschap. Maar de Cyprioten, zooals de bewoners van Cy prus worden genoemd, zouden u het mysterie spoedig kunnen ophelderen Want deze drie namen symboliseeren voor hen het contact dat het eiland in den loop der eeuwen, tot drie maal toe, met Engeland heeft gehad. Dat was voor de eerste maal in het jaar 1191, toen de Engelsche koning Richard Leeuwenhart, op kruistocht naar het Heilige Land, er landde en het met zijn ridders en passant meteen veroverde om het weldra, tot stijving van zijn kas, voor de mooie som van 100.000 gouden byzanten voordeelig weer aan de Tempelieren over te doen. Dit eerste Engelsche bewind was dus niet van bijzonder langen duur en droeg, om zoo te zeggen, meer een zakelijk karakter. Een tweede kennismaking met de Engelschen had zeven eeuwen later plaats, in 1878, toen Engeland's groote staatsman Disraeli het eiland, met het oog op de bescherming van het Suezkanaal, van de Turken pachtte. Het bleef volgens de overeenkomst deel uitmaken van het Osmaansche Rijk, maar werd voor taan door het ministerie van koloniën te Lon den bestuurd. Cyprus kreeg op die manier dus eigenlijk twee kapiteins op het schip en ieder een weet, dat dit niet bepaald een ideale toe stand is. De Cyprioten ondervonden het aan den lijve, want er werd weinig of niets meer voor hun welzijn en de verheffing van het eiland gedaan. En nu in 1939 heeft Cyprus, dat inmiddels in 1914 door Engeland werd geannexeerd en in 1925 tot kroonkolonie is gemaakt, de bij zondere aandacht van Neville Chamberlain in verband met Italië's aspiraties en strategische positie in het oostelijk deel der Middelland- sche Zee. Cyprus vormt namelijk een uitnemend door gangsstation op de route Italië - Dodecanesus - Rhodus - Egypte. Het kan, om zoo te zeggen, als springplank worden gebruikt om Egypte, en daarmee dus tegelijkertijd het Suezkanaal in zeer korten tijd te bereiken. Want de af stand van de Cyprische haven Limasol tot Port Saïd bedraagt per stoomschip slechts 19 uren, terwijl de overtocht van Rhodus waar volgens de laatste berichten nu reeds meer dan 60.000 Italiaansche militairen en mari niers zijn gelegerd naar Cyprus in één dag kan worden gedaan. Daarom is Cyprus nu een belangrijke pion op het strategische schaak bord van het oostelijke Middellandsche Zee bekken en ongetwijfeld heeft Italië reeds zorg vuldig overwogen hoe het in geval van een gewapend conflict zoo spoedig mogelijk het eiland kan bezetten. Het plan is, zooals alle Italiaansche ondernemingen, intusschen al van Duitsche zijde gecontroleerd. Men zal zich herinneren hoe eenigen tijd geleden dr. Joseph Goebbels aankondigde dat hij, het voorbeeld van zijn collega Goering volgend, voornemens was een korte buitenlandsche ontspanningsreis te maken. Terwijl de maar schalk daarvoor Italiaansch Libië koos en daar, onder een brandende Afrikaansche zon de noodige ontspanning zocht en vond in het bijwonen van manoeuvres en het inspecteeren van troepen, volgde de minister van propa ganda de route Rome-Dodecanesos-Rhodus- Kaïro, wat ook niet oninteressant was Nog in ander opzicht is. van strategisch standpunt beschouwd, Cyprus van beteekenis in verband met de machtsposities der groote mogendheden. Want, behalve een belangrijke militaire étappe op den weg naar Egypte, is het tegelijkertijd tengevolge van zijn geogra fische ligging, zoowel het Engelsche als het Fransche beginstation voor den weg over land naar Indië. Zou, om welke reden dan ook, van het Suezkanaal geen gebruik meer kunnen worden gemaakt, dan hebben Engeland en Frankrijk beiden in Cyprus een waardevolle voorpost ter bescherming van de, in dat geval noodzakelijke, landroute. Daarom is het eiland nu een belangrijk bezit voor de landen van het „anti-agressie front", terwijl het omge keerd een groote hindernis vormt op den ex- pansieweg naar het Oosten van de as Rome- Berlijn. StisUMScfe qcond tf YPRUS, een van de merkwaardigste en tevens mooiste eilanden der wereld, heeft een eigen, heel oude geschiedenis. Homerus, de Grieksche dichter en historicus,, vertelt er ons al van. Aphrodite, Godin van de schoon heid en de liefde, zou ter hoogte van Paphos, een stadje aan de westkust van Cyprus, uit het vlokkend schuim van de golven der zee zijn geboren! Ter harer eere werd daar dan ook een tempel gebouwd. Nog niet lang gele den zijn bij de opgravingen allerlei voorwer pen te voorschijn gekomen, die bij de Venus- vereering in dien tempel werden gebruikt en nu zijn overgebracht naar het nationale mu seum te Nicosia, de hoofdstad van het eiland. Voorts was onder hen. die deelnamen aan den in de oudheid zoo veelbezongen en roemruch- ten Trojaanschen oorlog, ook de Cyprische koning Teucer van Salamis. In 1450 vóór Christus was een der Pharao's van Egypte, Thotmes III, heerscher over het eiland. Cy prus heeft sindsdien veel dynastieën zien ko men en gaan. Het is achtereenvolgens be stuurd door de Perzen, de Grieken, nog eens weer de Egyptenaren, de Romeinen, de By zantijnen, de Lusignans. de Genueezen, de Venetianen, en op het laatst door de Turken, die het tenslotte drie eeuwen lang in hun bezit wisten te houden. In 1571 door Sultan Selim II veroverd, bleef Cyprus onder Turksch bewind tot 1878 in welk jaar Sultan Abdoel Hamid n het verpachtte aan Disraeli die, zoo als al werd opgemerkt, het eiland met het oog op de bescherming van het Suezkanaal onder Engelschen invloed wenschte te zien gesteld. Zoo maakt Cyprus thans sinds 60 jaren deel uit van het Britsche Imperium. Zal het op nieuw, in deze 20e eeuw, het tooneel van een strijd om de macht worden, met de kans voor de zooveelste maal nóg weer eens van eige naar te veranderen? De bevolking, over het algemeen rustig en vredelievend van aard. hoopt van harte dat de strijd der mogendheden aan haar zal voor bijgaan. Overigens zou in een komenden oor- Van JUchatd £eeuutenfuvU tot Cfiam&e'dain ilog de sympathie van het grootste deel der Cyprioten niet uitgaan naar Engeland, even min trouwens als naar Italië. De 350.000 in woners van Cyprus bestaan namelijk voor het overgroote gedeelte meer dan 70 pCt. uit Grieken; de minderheid wordt gevormd door Turken en Armeniërs. En al deze Grieken heb ben maar één wensch: aansluiting bij Grie kenland! Engelsche noch Italiaansche be langen interesseeren hen. Zij gevoelen zich in alle opzichten Grieksch enkomen daar ook rond voor uit. Zóó rond, dat het al tot botsingen met het Engëlsch bestuur aanlei ding heeft gegeven. In 1931 kwam het zelfs tot oproer. Er hadden samenscholingen plaats en te Nicosia trok het volk naar het Paleis van den gouverneur en stak dit in brand. Dat was een ernstig feit. En de Engelschen na men dan ook krasse maatregelen. Verschil lende personen, waaronder ook de aartsbis schop Kyrillos en enkele andere vooraan staande geestelijken, werden verbannen. De vrije meeningsuiting werd onmogelijk ge maakt. Het zal hun, die niet met de toestanden op Cyprus op de hoogte zijn, wellicht verbazen dat ook priesters gestraft werden en zelfs van het eiland werden verwijderd. Het is op Cy prus echter zóó gesteld, dat de Grieksch-Or- thodoxe geestelijkheid er bijzonder met het volk meeleeft. Men ziet de priesters in hun typische dracht, de lange haren samenge bonden tot een wrong en getooid met het merkwaardige fez-achtige hoofddeksel, eigen lijk overal. In de steden zag ik ze in de kof fiehuizen en op het platteland bij de boeren. Van de autobussen, die de verbinding tus- schen de zes Cyprische stadjes Famagusta. Kyrenia, Nicosia, Larnaca, Limasol en Paphos onderhouden, zijn ze trouwe klanten. En bijna altijd hebben ze een courant bij zich waaruit ze de omstanders of medereizigers voorlezen en daarbij dan meteen de noodige toelichting geven. Zij zijn volkomen op de hoogte van de politieke gebeurtenissen in de wereld en het volk heeft in hen dan ook zoowel geestelijke als politieke raadslieden en voorlichters. Juist nu is er wegens deze, door het Engel sche bestuur zeer ongaarne geziene activiteit van de geestelijkheid, weer eenige beroering op Cyprus. De eeriig overgebleven bisschop, Z. Em. Leontios. tevens waarnemend aarts bisschop van Nicosia, hield, in zijn kwaliteit van voorzitter van het schoolbestuur, eenige weken geleden een toespraak tot een aantal leerlingen en liet zich daarbij in dezen zin uit dat zij zich hun Grieksche afkomst steeds bewust moesten zijn en die dan ook nimmer mochten verloochenen. Dat geleek op een tegenwerken van de Engelsche politiek, die er juist op gericht is de Cyprioten tot een zelf standige gemeenschap op te voeden met een. uiteraard, Engelsch georiënteerde belangstel ling. Dies werd Z. Em. ter verantwoording ge roepen met als resultaat dat hij nu geïnter neerd is in het geïsoleerd gelegen district Paphos. Aan de dagbladen de meeste zijn in het Grieksch gesteld en slechts één, de „Embros", verschijnt in het Engelsch is ver boden over de zaak verder te reppen. De be volking is over dit alles zeer ontsticht en de heftigsten zijn tot tegenactie geprikkeld. In Limasol kwam ik op straat een verkooper van platen en foto's tegen. In mij een Engelsch- man vermoedend, haalde hij uit zijn voorraad ijlings een foto van bisschop Leontios to voor schijn, hief die demonstratief omhoog en begon luidde het publiek op te wekken het portret van hun „verbannen metropoliet", zooals hij zich uitdrukte, te koopen. Het mocht volgens hem in geen enkel huisgezin ontbreken. Dat was zijn wraak op den gehaten Brit! En aan de oogen van de omstanders was te zien dat ze het een prachtige zet von den. Ze genoten er van. Overigens is het Engelsche bewind er steeds op ingesteld om, waar mogelijk, de bevolking milder te stemmen. Allerlei maatregelen wor den daartoe getroffen, zooals o.a. de aanleg van openbare werken elk stadje heeft nu bijv. zijn eigen modern ingerichte publieke markthallen gekregen en ontspannings gelegenheden, terwijl getracht wordt de jeugd de Britsche geestesgesteldheid en zienswijze bij te brengen door het jaarlijks organiseeren van studie- en vacantiereizen naar Engeland. Wat den godsdienst betreft behooren, zooals al werd gezegd, de Grieken allen tot de Grieksch-Orthodoxe kerk. Laat ik er nog even bij vertellen dat, evenals de Maltesers waar over ik vroeger al eens heb geschreven, de Cy prioten bovendien tot de oudste Christenen behooren. Paulus en Barnabas hebben beiden op het eiland gewerkt en er persoonlijk de eerste Christengemeente gesticht! Zelfs is Cyprus het eerste land in de geschiedenis dat door een Christen werd bestuurdhet was de Romeinsche stadhouder Sergius die door Pau- 1 lus zelf tot het Christendom was bekeerd. De Turken, bijna allen Mohammedaan, hebben hunnerzijds een plaats van historische veree ring in de „Tekké" bii het meer van Larnaca. Daar wordt namelijk het stoffelijk overschot bewaard van Umm Haram. de echtgenoote van een van de metgezellen van den profeet Mohammed. De graftombe trekt jaarlijks het bezoek van tallooze Mohammedaansche pel grims. Ook kiec een Jedenmaaqstuh o EHALVE de strubbelingen met de Griek - sche geestelijkheid en daardoor met de bevolking, is er nog een andere kwestié die de Engelschen op het oogenblik zorg en moei lijkheden veroorzaakt. Dat is het Jodenvraag stuk dat nu ook op Cyprus acuut is geworden Uit Duitschland verdreven en door de onlus ten in Palestina er toegebracht om naar rus tiger oorden uit te zien. hebben de laatste jaren veel Joden zich op Cyprus gevestigd. Ze hebben er zich in het zakenleven ingewerkt. Winkels zijn geopend, allerlei soort van han del werd begonnen en zelfs zijn in het weste lijk deel van het eiland, naar het model van de ondernemingen in Palestina, sinaasappel en citrus-plantages ingericht. De „Cyprus Pa lestine Plantations Ltd." breiden zich meer en meer uit en zijn een belangrijke concurrentie gaan vormen voor de bevolkingsonderne mingen. Dat is, zooals te begrijpen valt. hee- lemaal niet naar den zin van de Cyprioten. Ze zijn gaan protesteeren bij het gouvernement en verlangen nu dat de immigratie van Jo den zal worden verboden. Van hun kant wil len de Engelschen echter gaarne de ontwik keling van het eiland bevorderen en de nij vere Joodsche gemeenschap is daartoe, zooals ook elders, bijzonder geschikt. Zij staan hier dus voor een lastig dilemma. Om te trachten uit deze impasse te geraken is nu het systeem van het sparen van de kool en de geit geko zen: immigratie zal voortaan niet meer mo gelijk zijn concessie aan de bevolking evenwel, en dat is weer het „overal bekende administratieve achterdeurtje", behoudens enkele uitzonderingen, waarbij aan welvaren de gegadigden en onder beperkende voorwaar den, nog zal kunnen worden toegestaan zich op het eiland te vestigen waardoor de „welvaartspolitiek" is gered! (Adv. ingez. MedJ Onder leiding van Mrs. Elliot, de echtgenoote van den Britschen minister van gezondheid, helpen jeugdige, vrouwelijke vrijwilligers bij het binnenhalen van den oogst in Engeland. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten ivorden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden ivorden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragenwelker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. PLANTEN. VRAAG: Ik heb een pinda in een klein potje gepoot, die mooi is uitgekomen. Het potje wordt nu te klein. Hoe is de verdere behandeling? Moet ik het bosje spruiten bij elkaar laten staan of moet ik elite pit apart in den tuin zetten? ANTWOORD: U kunt de plantjes gerust bij elkaar laten staan doch dan overplanten in een klein, laag kistje, gevuld met goede aarde, n.l. half tuingrond en half bladgrond. VRAAG: 1. De bladeren van mijn clivia zijn bevroren geweest van den winter, maar de plant beeft nog prachtig gebloeid. Moet ik die bevro ren bladeren er af halen? Of den stam tot on der aan toe afsnijden? 2. Is de witte krans of margariet een zaaiplant? En wanneer moet die gezaaid worden? 3. Kan men een vetplant, die uitgebloeid is. overhouden? En moet die des zomers buiten staan? ANTWOORD: 1. De bevroren bladeren eraf snijden. De plant niet afsnijden. U punt de be vroren bladeren voorzichtig bijna geheel van den stengel aftrekken. 2. Margarieten zijn vaste planten, tenminste als u bedoelt diegene welke thans in den vollen grond bloeien. Er zijn zooveel soorten en varië teiten van deze plant. 3. Bijna alle vetplanten kunnen worden over gehouden en 's zomers buiten staan. Zonder na dere aanduiding weten wij niet welke u bedoelt RECHTSZAKEN. VRAAG: Ik heb 9 stiefkinderen; de vader van die kinderen, wiens weduwe ik ben, heeft mij onverzorgd achtergelaten. Zijn die 9 kinderen nu verplicht voor mij te zorgen? ANTWOORD: Neen, omdat het stiefkinderen zijn. BELASTINGZAKEN. VRAAG: Ik behoor tot de buitengewoon opge roepen dienstplichtigen, ben gehuwd en ontvang een wekelijksche vergoeding van 14.70. Mijn vrouw verdient 5 per week. Ben ik verplicht mijn belastingen 4S.4S pers., bel.) en mijn te verwachten inkomstenbelasting door te betalen? ANTWOORD: De belastingen moeten worden doorbetaald. Indien een belastingschuldige niet In staat is anders dan met buitengewoon bezwaar de belasting of de volle belasting to betalen, kan de belasting geheel .of gedeeltelijk worden afge schreven. In zoo'n geval kan kwijtschelding of gedeeltelijke afschrijving gevraagd worden aan den Directeur der directe belastingen te Amster dam. die dan een onderzoek laat Instellen of in derdaad onvermogen tot betalen aanwezig is. RECEPTEN. VRAAG: Hoe maakt ik alcoholvrije bowl? ANTWOORD: U neemt een fleseh alcoholvrije kersen- of Meiwijn (naar verkiezing). Voeg daarbij den inhoud van eenige blikken met vruchten, zooals perziken, pruimen, aardbeien (als die er nog zijn), stukjes banaan, appel enz. De bowl 24 uur laten staan eer die gebruikt wordt. VRAAG: Hoe verwijdert men een schroeivlek, door strijken ontstaan, uit een lichtgrijze, wollen pantalon? ANTWOORD: Goed afborstelen met lauw, neutraal zeepsopje, daarna afsponsen met lauw, warm water en buiten te drogen hangen. Daarna indien de vlek niet geheel weg is, voorzichtig afschuren met puimsteentje. Als de vlek te diep is is er niets aan te doen. VRAAG: 1. Hoe krijg ik vlekken van transpi re eren uit een zijden bloilse? 2. Hoe wascli ik een halfwollen japon, zoodot deze niet krimpt? 3. Mijn zwarte regenmantel kleeft als hij nat is, wat is daartegen te doen? ANTWOORD: 1. Eerst afsponsen met lauw water waarin een weinig mierenzuur: daarna met loeren laap zoo droog mogelijk kloppen en de plek bedekken met magnesia, wat na een uur verwijderd wordt. 2. In waschbenzine. 3. Niets. VRAAG: Ik heb wagensmeervlekken rit mijn lichte gabardine regenjas trachten te verwijde ren met benzine. Maar nu zijn kringen ontstaan. Hoe krijg ik die weg? ANTWOORD: Met een dot watten gedrenkt in perohlooraethyleen goed afwrijven en de plek dan direct bedekken met een laagje magnesia, dat na eenige uren weer verwijderd wordt. VRAAG: Hoe krijg ik een theevlek uit een zij den jurk? ANTWOORD: Met warm water, waarin een weinig mierenzuur. goed afsponsen. dan met een zachte leeren lap zoo droog mogelijk kloppen en daarna de plek bedekken met een laagje magne sia, dat na een uur verwijderd wordt. VRAAG: Hoe maak ik bessensap en hoe bes sengelei van roode bessen? ANTWOORD: Bessensap. Wasch de bessen, zet ze op met het aanhangende water en laat ze even doorkoken. Leg dan, wanneer geen vruchtensap apparaat gebruikt wordt (verkrijgbaar in een winkel van huishoudelijke artikelen), een dikken doek in een paardeharen zeef. giet er de bessen- massa op en laat deze staan, tot al het vocht er doorgelekt is. Pers de vruchten niet uit. (Houd hot tweede nat, dat door uitpersen met een hou ten lepel verkregen wordt en dat niet duurzaam Is. voor dadelijk gebruik). Doe het uitgelekte sap in de schoongemaakte en gezwavelde flesschen, plaats deze in een hooge pan of ketel met lauw 1 water op een doek en steriliseer ze 1/4 uur met de schoongeborstelde kurk er los op geplaatst. Druk de kurk er daarna stevig ln. Snijd de kurk met den hals van de flesch gelijk af en dompel den hals, al ronddraaiende, ingesmolten fles- schenlak. N.B. Van het goed schoonmaken der flesschen hangt voor een groot deel het slagen dezer in maak af. Schuur de flesschen flink schoon met zand, wasch ze dan ln zeep- en sodawater, spoel ze herhaaldelijk uit met stroomend water; zwavel ze tenslotte. Bessengelei. 500 gr. roode aalbessen. 500 gr. suiker. Wasch de bessen, maar ris ze niet af. Zet ze op een zacht vuur tot ze volkomen week zijn geworden. Druk ze fijn met een zilveren vork, laat de bessen echter niet koken. Zeef ze door een doek, doe het sap in een kom, voeg de suiker er bij en laat de suiker zonder koken oplossen, Schip de gelei in schoongemaakte en uitgekookte jampotten. Sluit deze, na bekoeling, af met een laagje paraflne. Bewaar deze gelei niet te lang. DIVERSEN. VRAAG: Waar kan ik het beste geweckte ar- artikelen goed houden? ANTWOORD: Op een koele plaats. VRAAG: Wanneer is het Muiderslot geopend? ANTWOORD: lederen dag van 's morgens 9 uur af. VRAAG: Kan men als timmerman-toekenaar emigreeren naar Australië? ANTWOORD: Wend u tot de Stichting Land verhuizing Nederland, Den Haag, Bezuldenhout- scheweg 9 7. VRAAG: Waar moet ik mij vervoegen voor een jongen van C jaar die Nederlandsch Padvin der wil worden? ANTWOORD: Wend u tot den Districts-Com- missaris, den heer M. C. de Jong Jr., Verspronck- weg 36. VRAAG: Tot wlen moet ik mij wenden om een week te kampeeren ln het Zeister Bosch? Wat zijn de kosten? ANTWOORD: U wenden tot den boschwachter A. Breevaart, wonende bij de kampeerplaats die de gemeente Zeist heeft Ingericht Er wordt 1 betaald voor een vergunning van niet langer dan 3 dagen. VRAAG: Hoe kan men een internationaal rij bewijs krijgen en wat kost dat voor Iemand die gec-n lid is van K.N.A.C. of A.N.W.B.? ANTWOORD: Hot moet bij de K.N.A.C. of bij den A.N.W.B. worden aangevraagd. Voor een lid kost dit slechts 0.75. voor een niot-lid iets meer. Het beste is lid te worden; daar hebt u veel ge mak van. o.a. met het ln orde maken van grens- documenten enz. VRAAG: Welke papleren zijn noodig voor een fietstocht door België? En hoe kan ik die het voordeeligst krijgen? Welke voordeden geeft het lidmaatschap van den A. N. W. B.? En wat kost het? ANTWOORD: De fiets kan vrij worden uit gevoerd. U moet zelf een bewijs van Nederlan derschap hebben 2.50) aanvragen Stadhuis, le afd. Touristenkaarten zijn veel goedkooper (30 of 35 cent). Aan te vragen: Belgisch consu laat te IJmuIden, Kanaalstraat 49. Maar zij zijn. meenen wij, niet meer zoo gemakkelijk te krij gen in dezen tijd. Als u lid bent van den A.N.W.B. kunt u daar gratis inlichtingen krijgen op verschillend gebied Kosten 4.50. De A. N. W. B. levert den leden grensdocumenten. triptieken, internationale rij bewijzen enz. Heeft een lijst van Bondshotels. verzorgt de wegwijzers. Bestelt u eens het Hand boek van den A. N. W. B. 0.25). Daar leert u veel uit Zoo heeft ook Cyprus zijn eigen zorgen en moeilijkheden. Het zal die, dank zij de ge moedelijkheid van zijn inwoners, wel te bo ven komen. Het werkelijke gevaar komt van buiten af, omdat het eiland nu eenmaal een belangrijke strategische positie inneemt. In geval van oorlog zal Cyprus met het oog op een aanval op het Suezkanaal een eerste in zet van den strijd vormen in het oostelijk deel der Middellandsche Zee. Dronken automobilist slingerde van links naar rechts over den weg. Te Halfweg aangehouden. Maandag werd een in het dorp Halfweg sur- veilléerende gemeenteveldwachter gewaarschuwd door een uit de richting Amsterdam komenden automobilist, dat een andere automobilist uit de zelfde richting in aantocht was, die kennelijk onder den invloed van sterken drank verkeerde en daardoor de veiligheid op den weg in gevaar bracht. De veldwachter verzocht den betrokken autobestuurder hem bij een eventueele arresta tie behulpzaam te willen zijn, aan welk verzoek deze automobilist voldeed. Even later kwam uit de richting Amsterdam een luxe auto gereden, welke nu eens links en dan weer rechts van den weg reed, zoodat het vermoeden gewettigd was, dat de bestuurder van die auto niet heelemaal „zuiver" meer was. Met de auto van eerstgenoemden automobilist begon de veldwachter de achtervolging en tus- schen de Zwetbrug en de Vinkebrug gelukte het hem den verdachten autobestuurder tot stoppen te dwingen. Daarbij bleek, dat het aanvankelijke vermoeden juist was geweest; de man verkeerde onder den invloed van sterken drank. Het was de heer J. uit Rotterdam. De man werd gearresteerd en overgebracht naar' het Raadhuis, waar hij werd ingesloten om zijn roes uit te slapen. Daarna werd hij weer op vrije voeten gesteld, nadat eerst proces-verbaal tegen hem was opgemaakt. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Bril in étui: Bur. v. Politie. Smedestraat. Flesch inh. Eau de Cologne; Ten Waart, Lange Molenstraat 16 rd. Fototoestel: Klaas- sen, Duvenvoordestraat 24. Polshorloge: Galle, P- de Hooghstr. 13, Heemstede. Heerenhorloge met ketting: Zirkzee, Leidscheplein 27 rd. Een paar dameshandschoenen: v. Impelen, Zui derstraat 37 rood. Regenjas: Voerman, J. de Breukstraat 7, v. Deursen, Spoorwegstraat 22 zw. en Bureau van Politie, Smedestraat. Regenmantel; v. Dijk, Spoorwegstraat 20 rd. Portemonnaie met inhoud: v. Gastelen, Soen- dastraat 24, Moser, Kampersingel 64 en Buis, Jud. Leijsterstraat 16. Damesportemonnaie met inhoud: Bur. v. Politie. Smedestraat. Porte monnaie met inhoud: Brasser. Keizer Wilhelm straat 17, iJmuiden. Fietspomp: v. d. Kroft, Karolingenstraat 21. Damesportemonnaie met inhoud: Markens, Atjehstraat 39. Rijwiclbe- lastingplaatje: Jochems, Schoterstraat 13. Pad- vindersriem; Veen, Tempellersstraat 43 huis. Slip-over: Donker, Ursulastraat 14 rd. Kinder schoen: Geerlings, Weltevredenplein 55 Hee- renvest: Bureau van Politie, Smedestraat. IJzeren opstaander (vermoed, v. auto); Faa- sen, Brouwersstraat 55 F. TWEEDE LUSTRUM LEGER DES HEILS HAARLEM-NOORD. De muziekkorpsieden van het Leger des Heils stonden een dezer dagen des avonds te 7 uur aangetreden bij het gebouw van het Leger des Heils in de Ceramstraat. met het doel, een muzikalen rondgang ln de buurt te moken. Er was veel belangstelling van het publiek. Soldaten en officieren, de afdeeling meisjes-padvlndsters, alles was op de been. Om acht uur werd de groote openbare dienst onder leiding van kolonel Wijkhuizen begonnen met het gebruikelijke zingen van eenige liederen. De eere-sergeant-majoor en majoor Gorter gingen in gebed voor. Hierna werd het woord gevoerd door kolonel Wijkhui zen, die er aan herinnerde dat het vijftig jaar geleden moeilijker ging om in het front te komen dan thans: toen hoon en spot, thans medeleven, achting, vriendschap en daadwerkelijke hulp. Tien jaar geleden werd deze afdeeling gesticht; vruchtbare jaren zijn het geweest, veel is bereikt, veel moet nog worden gedaan, er Is nog werk ln overvloed. Kapitein De Jager bracht dank voor zoo veel goeds ln dezen tijd ontvangen, dank aan het in het leven geroepen comité tot ver krijging der gelden, benoodigd om de korps zaal geheel te restaureeren en wenschte de afdeeling geluk met de groote verandering welke is bereikt in de inrichting der zaal. De heer Schats gaf als voorzitter van het comité een uiteenzetting hoe het benoodigde bedrag bijeen kwam en bracht hulde aan de stoere werkers. De voorzitter droeg een en ander over aan den bevelvoerenden officier en mevrouw De JagerHertog, als gift bij gelegenheid van het tien-jarig korpsbestaan In verband met deze gebeurtenis worden deze week een aantal officieren verwacht die hier vroeger gestationneerd waren, voor het leiden van vergaderingen. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Wij vragen u vriendelijk, kom geef ons eens wat, W'j hebben zoo heel veel noodig. Als iedereen naar zijn vermogen wat gaf, Dan was vragen overbodig. Telefoon 12255. Postgiro 212793. Opnemingen voor „De Spook trein" begonnen. In de Cinetone-studio aan de Duivendrecht- schekade is Filmex gisteren begonnen met de op nemingen voor de verfilming van „De Spook trein". de eerste van een reeks films, welke deze onderneming achtereenvolgens hoopt te vervaar digen en waarmede de Cinetone-studio's voorloo- pig twee jaar aan het werk gehouden kunnen worden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11