Concert der H. O. V. AGENDA. WANDGEDIERTE Hef aantal leegstaande woningen te Haarlem. DINSDAGTAUGUSTUS 1939 HASRCEM'S DA'GBUAD 2 MUZIEK Het besluit van het Bestuur der H O.V. om de leiding van het orkest aan twee in gelijk waardige positie geplaatste, elkaar afwisse lende dirigenten op te dragen heeft destijds bij sommigen bevreemding gewekt en zélfs dezen aan de waarschijnlijkheid van goede gevolgen doen twijfelen. Maar. voorzoover we uit de resultaten der tot nu toe plaats gehad hebbende zomerconcerten een conclusie mogen trekken is dat besluit als juist en gelukkig te prijzen. We kunnen daarbij het veronderstel len van de mogelijkheid eener gezonde, sport- tieve rivaliteit nog achterwege laten. Immers de taak Qm wekelijks twee concerten met steeds andere programma's te geven is zóó om vattend, dat een gelijkmatige verdeeling daar van wel noodig is om aan elk der leiders een behoorlijken tijd tot het zich inwerken in de partituren te laten en daardoor de voorberei dingen met het orkest zoo productief en doel treffend mogelijk te doen zijn. De resultaten van deze veranderde werkwijze zijn reeds nu even klaarblijkelijk als verheu gend. Het oog kan ze waarnemen uit de af wezigheid van den dirigeerlessenaar bij de uit voering van alle orkestwerken; die lessenaar doet nu nog slechts bij begeleidingen van solisten dienst. Het kan ze ook waarnemen uit de zooveel talrijker en intensiever aanwij zingen aan de spelers, mogelijk doordat de leiders niet in de noten der partituren ver diept zijn. En het ook neemt ze waar uit de verklankingen die aan voorbereidingen en aan de oogenblikkeltjke suggestieve krachten te danken zijn. Zoo schonk Maandagavond de vertolking van Gluck's Ouverture „Iphigenie en Aulide" van begin tot eind een superieur genot, hoe vaak we dit werk ook reeds gehoord mochten hebben. Het strijkensemble ontwikkelde terstond een groote klankschoonheid; de blazers sloten zich uitnemend aan. Het geheele karakter dezer vertolking was ernstig en waardig, zon der dat Marinus Adam zijn toevlucht in al te slepende tempo/s zocht. Men kon er de ver schillende elementen van het drama duidelijk uit voelen fen het geniale slot, dat Richard Wagner er voor componeerde het oorspron kelijke Stuk gaat in de handeling over. werkte als een sombere voorspelling, die den toehoor der nog met spanning vervulde nadat de laatste toon weggestorven was. De aria „Divinités du Styx" uit Gluck's „Orphée et Eurydice" sloot zich mooi bij de voorafgegane ouverture aan. Manny Ligthart zong haar met klare stem, met stijlbegrip en met prachtige zuiverheid van intonatie. In 't begin scheen de kracht der stem nog niet in gesteld op de grootte der zaal en op de sterkte der orkestbegeleiding; geleidelijk kwam er een betere verhouding. Wel ligt deze voor altstem geschreven partij bijwijlen wat laag voor een mezzosopraan, maar dit kon men toch slechts enkele oogenblikken bemerken; het meeren- deel klonk voortreffelijk. Ook de tweede solist, de cellist <3or de Wilde toonde in het begin van zijn voordvacht eenige onwennigheid of in dit geval misschien beter gezegd: verlies van wennigheld. Eerlijk gezegd stelde het begin van de solo in Haydn's Celloconcert teleur, vergeleken bij wat we ons van vroegere voordrachten van den oud solo cellist der H.O.V. herinnerden. Nu Vormt Haydn's Concert ook technisch een zeer zware opgave voor den solist, en waar Cor de Wiloe dit werk voor het eerst in 't openbaar speelde is eenige bevangenheid zeker begrijpelijk. Ook bij hem werd de aanpassing hoe langer hoe beter en dus trof ons in het verloop van het werk menig staaltje van technische virtuozi- teit. en van mooie toonproductie. Een weinig meer levendigheid in de tempo's zou aan de uitwerking van dit bekende celloconcert wel ten goede hebben kunnen komen. Cor de Wilde speelde de gewoonlijk gebruikte bewerking van Gevaert, die aan het werk meer verscheiden heid van coloriet geeft dan de oorspronkelijke tekst doet, maar daartegenover zoowel wat de orkestratie als wat de invoegingen vóór de cadens in I nog al wat elementen bevat, die van Haydn's stijl afwijken. Een gloedvolle interpretatie van Tschai- kowsky's Zesde Symphonie besloot dezen avond. Eigenlijk is de bezetting van ons orkest te klein voor een vertolking als de componist bedoeld heeft. Twee contrabassen en dan nog „divisie", dus met verschillende partijen, zijn reeds in de eerste maten volstrekt onvoldoende. Meermaken bleek alzoo de instrumentale on dergrond te weinig draagkracht te hebben. Maar waarvandaan de noodige versterkende middelen te verkrijgen? Alleen door verster king der financleele. Wie gehoord heeft wat ons klein en dapper orkest onder Adam's bezie lende leiding van deze „Pathétique" maakte zal den wensch naar die financieele verster king gemotiveerd achten en ondersteunen. K. DE JONG. NOORDERBAD ZANDVOORT. Morgen, WOENSDAG 2 AUGUSTUS. 22.30 uur GROOT STRANDVUURWERK. BAL tot 2 uur. - Reist op avondretours. Laatste trein 0.29 uur. ZONDAG a.S.: KINDERCONCOURS. ZATERDAG a.S.: BOERENBAL TOT 4 UUR. (Adv. Ingez. Med.) DINSDAG 1 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15-9.15 uur Luxor Theater: Jeanette Macdonald in „Het Meisje uit het Verre Westen", 2.30, 7 en 9.15 uur Verder van 102 uur doorloopende voorstellin gen van „Ons Prinsesje loopt....", opgeno men door Z. K. H. Prins Bernhard. Frans Hals Theater: „Honderd mannen en één meisje" met Deanne Durbin, 2.30, 7 en 9.15 uur. In het voorprogramma het filmpje van Prinses Beatrix. Verder van 101 uur 50 minuten pro gramma, o.a. ook het filmpje van Prinses Beatrix Rembrandt Theater: Snip en Snap in de nieuwe revue: ,,'n Beetje van dit en 'n beetje van dat", 2.30, 7 en 9.15 uur. In het voorprogram ma het filmpje „Ons Prinsesje loopt Palace Familie Cinema: „D'r op of d'r onder" en „De reddende engel" 2 en 8.15 uur. Verder van 11 tot 6 u. doorloopend één mms programma met o.a. »,Ons Prinsesje loopt". Teyler's Museum, Spaame 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 79 uur. O v e r v e e n: Kraantjelek. Tuinfeest Anglo- Dutch. 8.30 uur. WOENSDAG 2 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen Palestina Diorama's, Schotersingel 117a. Ge opend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van' 85 en 7—9 uur. De aanstaande blijde gebeurtenis. „Nationaal programma" der vier omroepvcreenigingen. Ter voldoening aan den wensch van zaken zal op den nationalen feestdag den minister van binnenlandsche ter gelegenheid van de a.s. blijde ge beurtenis in het Koninklijk Huis dooi de vier groote omroeporganisaties (A.V.R.O, K.R.O, N.C.R.V. en V.A.R.A) een in onderling overleg samengesteld „nationaal programma" worden ver- verzorgd De verzorging van dit nationaal programma geschiedt aldus, dat over den zender Hilver sum 2 (301.5 M.I de K.R.O. en de N.C.R.V. ge meenschappelijk zullen uitzenden, terwijl de gemeenschappelijke uitzending van de A.V.R.O en de V.A.R.A. over de zenders Hilversum 1 (Kootwijk 1875 M., Jaarsveld 415 M.) zal plaats vinden. Valt dit nationaal programma op een dag, dat de A.V.R.O. gewoonlijk uit zendt, dan geschiedt de programma-verzor ging over Hilversum 1 van 8—16 uur door de VAH.A. en van 1624 uur door de A.V.R.O.; valt dit nationaal programma op een dag. waarop de V.AR.A. gewoonlijk uitzendt, dan zendt de A.V.R.O. uit van 816 uur en de V.A.R.A. van 16—24 uur. De taakverdeeling tusschen den KH.O, en de N.C.R.V. op Hil versum 2 is op dezelfde wijze geregeld. Een en ander met dien verstande, dat de V.P.R.O. gelegenheid krijgt binnen het kader van dit nationaal programma zelfstandig een uitzending te verzorgen van 19.2020.00 uur. Deze uitzending vindt plaats zoowel over Hilversum 1 als over Hilversum 2. Voor het geval, dat de geboorte van een prins of van een prinses mocht plaats vin den op een tijdstip, dat des morgens te 7 uur het heugelijk feit door middel van kanon schoten bekend gemaakt zal worden, zullen de uitzendingen van de omroepvereenigingen op dien dag ook te 7 uur des morgens aan vangen, ongeacht of deze dag samenvalt met den nationalen feestdag. Voor het geval, dat de blijde gebeurtenis officieel bekend zou worden tegen 12 uur des nachts, zullen de omroepvereenigingen haar uitzendingen voortzetten tot uiterlijk 0.30 uur. Bij onvoorziene omstandigheden zal naar bevind van zaken gehandeld worden. De programma-verzorging naar Oost- en West-Indië geschiedt zelfstandig door den Phohi. TUINFEEST ANGLO-DUTCH FRIENDSHIP CLUB. Heden, Dinsdagavond 1 Augustus, organi seert de Anglo-Dutch Friendship Club voor haar Engelsche gasten, van w'ie deze week een 40-tal vertoeft in het Internationaal Va- cantiehuis te Bloemendaal, een tuinfeest in ..Kraantje Lek" te Overveen, Het muzikale deel van den avond zal worden verzorgd dooi de Haarlemsche Band „The Harlem Ripling Rhythm" onder leiding van Bert Duiveman. Doel van de A. D. F. C. is meer contact te brengen tusschen ons volk en het Engelsche. Verwacht wordt, dat vele jongelui met de Engelsche gasten zullen komen kennisma ken. BOTSING TUSSCHEN MOTORWIELRIJDER EN FIETSER. Maandagavond kwart over zeven heeft op den hoek van den Schoterweg' en de Dr. Leyds- straat een aanrijding plaats gehad tusschen een motorwielrijder (een sergeant van den motordienst) en een 30-jarigen melkslijter uit Haarlem, die per fiets reed. Deze gaf een tee- ken, dat Lij naar links zou gaan en deed dit meteen. De sergeant, die met een matige snel heid in dezelfde richting reed. kon daardoor niet meer remmen, zoodat de botsing ontstond. De wielrijder werd niet geblesseerd, maar de sergeant kreeg een lichte hersenschudding en wondjes aan het neusbeen. Door leden van den Ongevallendienst werd hij behandeld, waarna hij per militaire auto naar de kazerne werd vervoerd. Tegen den onvoorzichtigen wielrij der werd proces-verbaal opgemaakt. G. Versteeg met pensioen. Maandag heeft de heer G. Versteeg, maga- zijnbeambte aan de Centrale Werkplaats der Nederlandsche Spoorwegen te Haarlem, die juist 35 jaar geleden bij dit bedrijf in betrek king kwam. den dienst met pensioen verla ten. Dit vertrek is niet onopgemerkt voorbij ge gaan, wanl» de heer Versteeg heeft zich door zijn bijzonder kameraadschappelijken omgang en zijn getrouwe plichtsbetrachting bij supe rieuren en collega's bemind gemaakt. Daarom wilden zij hem gaarne een herinnering aan zijn langdurige loopbaan meegeven. Bij mon de van den heer C. E. van Eykern, chef der af deeling expeditie, werden hem een volledige hengeluitrusting en een bloemstuk aangebo den. De heer Van Eykern heeft hem daarbij op zeer waardeerende wijze toegesproken. De heer Versteeg heeft met een kort woord voor dit sympathieke afscheid bedankt. Daar na werd hij door een paar collega's en één zijner superieuren per auto naar zijn woning gebracht. Te voren had hij reeds van den chef der Centrale Werkplaats, den heer H. F. Ott de Vries, hoofdingenieur, afscheid mogen nemen. Prinses Armgard te Soestdijk. Maandagavond om half acht is de moeder van Prins Bernhard, Prinses Armgard op het Paleis Soestdijk aangekomen. De Prins had zijn moeder per auto te Amersfoort afgehaald. Politieke arrestanten uit Dantzig naar Berlijn. WARSCHAU, 1 Augustus (Havas/A.N.P.) Het regeerirtgspersbureau A.T.E. meldt uit Dantzig. dat de Dantzigsche politie gisteren verscheidene der 300 politieke verdachten, die enkele dagen geleden gearresteerd zijn, naar Berlijn heeft overgebracht. Drie hunner zijn ter dood veroordeeld en tot hen behoort de Dantzigsche arbeidersleider Otto Stiller. In het telegram wordt erop gewezen, dat de ver oordeeling van Dantzigsche staatsburgers door een Berïijnsche rechtbank een flagrante schending vormt van het statuut der Vrije Stad. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn. daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Venvachting geldig van hedenavond tot mor genavond. ongeveer 19 uur: Gedeeltelijk bewolkt, geen regen van be- teekenis, iets warmer. Matige tot zwak ken Westelijken tot Zuidwestelijken wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 66 F. 62 F. 62 F. Het gebied van hoogen luchtdruk bij de Azoren heeft zich in de afgeloopen 24 uur verder naar Frankrijk en de Britsche eilanden uitgebreid. Deze tamelijk sterke luchtdruk stijgingen waren er de oorzaak van. dat over Engeland en het Zuiden van de Noordzee een groote luchtdrukgradiënt ontstond, waardoor de wind krachtig werd. Dit gebied met groote luchtdrukverschillen verplaatst zich langzaam naar het Oosten. Hedenmorgen dalen de baro meters over Zuid-Scandinavië. terwijl zij in onze omgeving nog stijgende zijn. Op de Brit sche eilanden en in ons land is de lucht ge deeltelijk bewolkt en vallen af en toe lichte regenbuitjes. Neerslag van beteekenis werd maar op enkele plaatsen afgetapt. Over Midden-Scandinavië handhaafde zich de depressie. Zij veroorzaakt hier somber en regenachtig weer. De koele luchtmassa's, welke Zondagavond ons land hadden bereikt, zijn nu verder over geheel Duitschland doorgedrongen. Over het algemeen brachten zij daar maar weinig regen, waarbij plaatselijk onweer voorkwam. BAROMETERSTAND Vorige stand 762 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst Brandweerkazerne Ged. Oude Gracht: 14141. HOOG WATER TE ZANDVOORT: Woensdag v.m. 5.00 uur; n.m. 17.15 uur. Strand berijdbaar van 10.0015.00 uur. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING. Fa. H. v. LOON - TELEF. 23037 .MARNIXSTRAAT No. 116 HAARLEM. Zuiveraar van Rijks- en Gemeentegebouwen (Adv. Ingez. Med.) Een zeer geringe stijging. Het aantal leegstaande woningen is in het tweede kwartaal van dit jaar iets, maar toch in zeer geringe mate, gestegen. Slechts in vijf huur- klassen heeft een vermindering van het aantal leegstaande woningen plaats gehad, terwijl daartegenover in vijftien huurklassen een ver meerdering moest worden geconstateerd. Procentueel is de stijging van het aantal leeg staande woningen in de huurklasse van f2,75 f 3 per week het sterkst geweest. Daarvan ston den er op 1 April j.l. 12 leeg en op 1 Juli j.l. 17. Uit de officieele cijfers valt niet na te gaan, waaraan deze vermeerdering is te wijten. Zij kan, en dit is met vrij groote waarschijnlijkheid te zeggen, geen gevolg zijn van een overgaan naar een lagere huurklasse, omdat zich in die lagere klassen geen schommelingen van eenige beteekenis hebben voorgedaan. Daar is n.l. het aantal leegstaande woningen gelijk gebleven of met slechts één verminderd. Voorloopig zou dus misschien die conclusie mogen worden getrokken, dat de bewoners dezer woningen indien ze althans onze gemeente niet hebben verlaten verhuisd zijn naar wo ningen van een hoogcre huurwaarde. Als gewoonlijk hebben de grootste verande ringen zich voorgedaan in de huurklasse van t 35Uf 400. Van dit soort woningen stonden er op 1 April j.l. 186 leeg en op 1 Juli j.l. bedroeg dit aantal 138. Een vermindering dus van 48 woningen. Voorts is het aantal leegstaande woningen nog gedaald in de huurklasse van i 225f 250 huur per jaar, waarvan er op 1 April 73 leeg stonden en op 1 Juli j.l. 64; in de huurklasse f 275f 300 van 77 op 75; in de huurklasse f450f500 van 100 op 88 en in de huurklasse van f 700 op f 800, in welke huurklasse op 1 Juli 29 woningen leeg stonden tegen 31 op 1 April j.l. In alle andere huurklassen is het aantal leeg staande woningen, naar hierboven reeds is ver meld, gestegen. Gestegen is in hetzelfde tijdvak ook het aantal leegstaande winkels. Op 1 April bedroeg dit 113 en op 1 Juli 119. Het totaal aantal leegstaande woningen is gestegen van 1127 tot 1247. Over het geheel genomen is er in Haarlem geen gebrek aan woningen. Normaal genomen moet er steeds een speling zijn van 2 2i/2 pet. aan leegstaande woningen, omdat er anders niet voldoende keus blijft voor hen, die zich hier willen gaan vestigen of voor hen, die willen gaan verhuizen. Nu is het frappeerend, dat er volgens de statistiek voldoende woningen zijn, welke tot f3,50 huur p. week opbrengen. In die huurklassen is het percentage leegstaande wo ningen (vele woningen uit deze huurklasse staan op de nominatie voor onbewoonbaarver klaring) veel hooger dan in de andere huur klassen. Zoo bedraagt liet percentage in de klasse van weekhuren van f3 tot f 3,50 7.92 tegen dat in de klasse van weekhuren van f 3,50 tot f 4 per week 3.39. Woningen van een huurprijs van f250 tot f 275 staan niet veel leeg. Het percentage leeg staande woningen bedraagt in die klasse slechts 1.6 procent. Dit is zeer laag te noemen, maar het is toch nog hooger dan op 1 April j.l. toen het 1.47 pet. bedroeg. Het aantal huizen van duizend gulden huur per jaar en hooger, dat leeg staat, is iets hooger ge worden. Wij hebben er in ons blad meermalen op gewezen, dat er van dit soort woonhuizen niet keus was voor huurders. Op 1 April ston den er 12 van dergelijke huizen leeg en thans op 1 Juli 20. Wie een winkel in Haarlem wil beginnen kan nog ruimschoots keus maken, want er stonden in het begin van het tweede half jaar 119 win kelpanden leeg, d.i. 6 meer dan drie maanden tevoren. Het woningaanlal in Haarlem bedroeg op 1 April 1939 37397 en op 1 Juli 37616. Volgens deze cijfers zouden er in Haarlem 219 woningen door nieuwbouw zijn bijgekomen In werkelijkheid is dit aantal evenwel hooger, omdat in hetzelfde tijdvak woningen zijn afge broken of aan hun bestemming zijn onttrokken. Polen weigert invoer van bepaalde producten uit Dantzig. Senaat der Vrije Stad dreigt met tegenmaatregelen. De Poolsche regeering heeft de regeering van Dantzig medegedeeld, dat zij de door de Dantziger douane-autoriteiten uitgereikte douaneverklaringen voor verzendingen der firma Amada—Unida te Dantzig naar Polen met ingang van l Augustus niet meer zal er kennen. De Senaat van Dantzig heeft tegen deze bedreiging ernstige bezwaren ingebracht, aldus het D.N.B.. daar de verwezenlijking ervan een „directe actie" en een schending van de Dantzig-Poolsche overeenkomst van 22 Maart 1937 beteekent, welke niet is opgezegd en tot 31 Juli 1940 loopt. De Senaat van Dantzig heeft tegelijkertijd ten duidelijkste geprotesteerd tegen een sa menkoppeling van deze zuiver economische aangelegenheid aan de kwestie der werkzaam heid van de Poolsche douane-inspecteurs. In zijn protest heeft de Senaat van Dantzig ook de kwestie van den invoer van haring, die Dantzigers vangen, in Polen ter sprake ge bracht. Van Poolsche zijde was ook daartegen een invoerverbod uitgevaardigd. De regeering van Dantzig zou er op opmerk zaam hebben gemaakt, dat zij ingeval de be dreigingen tegen de fabrikaten van de firma Amada Unida zouden worden verwezenlijkt en het invoerverbid op haring uit Dantzig niet zou worden ingetrokken, zij zich genood zaakt zou zien direct met economische tegen maatregelen te antwoorden. Botsing tusschen stakers en politie te Cleveland. Ware veldslag ontbrandde. Maandag hebben 75 politie-agenten te Cle veland een geregelden veldslag geleverd tegen 3000 stakers, leden van de „United Automobile Workers,, die de carrosseriefabrieken van Fisher trachtten te sluiten en den werkwilligen wilden beletten aan den arbeid te gaan. Tien arbeiders, aldus meldt Havas, dezer fabriek werden, voor het meerendeel ernstig, gewond. De politie maak te gebruik van traangasbommen, doch de sta kers raapten de niet ontplofte projectielen op om ze naar de politie terug te werpen. Zij wierpen ook met steenen en sloegen met knuppels. De stakers wierpen verscheidene auto's, waar mede werkwilligen de fabriek wilden binnen komen, om en staken ze in brand. Honderden •ouwen namen aan de betoogingen deel,. Er zijn talrijke arrestaties verricht. Vier-en-dertig personen werden gewond. Later op den dag had, blijkens een telegram van United Press, een tweede botsing plaats. De politie voerde een charge uit onder een menigte van 2000 postende stakers. Verscheidene hunner werden gewond door gummistokslagen. Nieuwe Spaansche regeering gevormd? Bekendmaking zou ieder oogenblik verwacht kunnen worden. Volgens uit Spanje te Lissabon ontvangen berichten zou Franco een nieuw ministerie heb ben gevormd. Te Burgos verwacht men ieder oogenblik de officieele bekendmaking. Italiaansche politie treedt op tegen fanatici. Leden van godsdienstige secte gearresteerd. Havas meldt uit Rome: De politie is opgetre den tegen een secte van fanatici, die in een deftige wijk van Rome „louteringsbijeen komsten" hielden, waarin de godheid werd aan geroepen en de geloovigen zichzelf kastijdden. De leden der secte zijn gearresteerd en ter beschikking van de' justitie gesteld. Politie verstoort roulettespel. Dertien personen in arrest. 's-GRAVENHAGE, 1 Augustus. Weder om heeft de Haagsche politie een geslaagden inval gedaan in een perceel, waar gelegenheid werd gegeven tot het beoefenen van het rou lettespel. Tegen middernacht gisteravond ver verscheen de rechercheur met enkele auto's voor het perceel Van Blankenburgstraat 23. Na aangebeld te hebben, waarop de deur werd geopend, begaf de politie zich naar boven, waar in een voorkamer van de tweede étage een gezelschap om een roulette werd aangetrof fen. Alle tafels en verder toebehooren, waar onder ongeveer 450 fiches en een bedrag aan geld van ruim 200 gulden, werden in beslag genomen, het geheele gezelschap, bestaande uit 13 personen, waaronder drie vrouwen, werd gearresteerd en met den arrestantenwagen naar het hoofdbureau gebracht. De hoofdbe woonster van het perceel, mevr. Th., wist niet, dat in haar huis roulette werd gespeeld. Zij had de kamer n.l. verhuurd aan den 30- jarigen musicus T. H. M. K.. die de gelegen heid gaf en de spelers liet wei*ven in een bar in de binnenstad. Door den 44-jarigen koopman C. W. vtan D. uit Rotterdam, die eveneens werd aange troffen. werden zij naar het speelhuis ver voerd. De hankhouder, de 41 jarige J. L. B.. is een oude bekende van de politie. Voorloopig zijn allen na verhoor tegen den ochtend op vrije voeten gesteld _9let Duitsche JUfh In 1914 en in 19391 Laguardia candidaat voor Chief Judge". NEW-YORK (A.N.P.) De burgemeester van New-York. Forello Laguardia, die in de rechten gestudeerd heeft, zal naar verluidt zich candidaat doen stellen voor een hooge rechterlijke functie, die van ..Chief Judge of the Court of Appeals". Deze plaat komt in den herfst vacant. De burgemeester behoeft, wanneer hij solliciteert, niet af te treden en kan zijn huidige functie blijven vervullen wanneer zijn sollicitatie niet'zou slagen. BERLIJN, 1 Augustus. Woensdag zal het Groot-Duitschc Rijk met „roote parades in het geheele land den 25sten verjaardag van het uitbreken van den wereld oorlog vieren. Den geheelen dag zal van alle gebouwen en huizen de vlag wapperen en militaire orkesten zullen des avonds concer ten geven. Toen Wilhelm II op 2 Augustus 1914 de mobilisatie beval voor den strijd tegen Rus land, had het Rijk een staand leger van nog minder dan 700.000 man. Hitler's Derde Rijk heeft op het oogenblik een leger ter sterkte van 1 millioen. dat met de opgeroepen reser visten de 1 millioen 800.000 nadert. Aan het einde van Augustus zal de totale' ^sterkte van het Rijk zelfs ongeveer 2 millioen'man be dragen. Ofschoon de Duitsche strijdkrachteri\pp het oogenblik dus het dubbele zijn van die, waar mee de Keizer den wereldoorlog Inging, gje- Icoven de buitenlandsche militaire experts: niet dat dit een criterium vormt voor de relatieve sterkte van 1914 en van thans. 25 jaar geleden immers had Duitschland niet minder dan 19 klassen reservisten, in totaal ongeveer 7'/2 millioen goed geoefende man schappen. Heden zijn er slechts drie klassen reserves, in totaal ongeveer 1 millioen ge oefende soldaten. In 1914 was Duitschland in staat in minder dan een maand een macht van V/2 millioen man te mobiliseeren, de best-geoefende van de wereld. Nu is het twij felachtig of men in staat zal zijn meer dan 2VZ a 3 millioen man te mobiliseeren. In 1914 had Duitschland een vloot, die zich kon meten met de Engelsche. En thans? De Duit sche vloot is nog steeds gehandicapt door de jarenlange stagnatie in den aanbouw. Slechts langzamerhand komt de Duitsche zeemacht eenigszins op sterkte. De grootste schepen, die op het oogenblik beschikbaar zijn. de ..Gneisenau" en de „Scharnhorst" meten 26.000 ton. Twee schepen van 35.000 ton. de ..Bismarck" en de „Tirpitz" zijn pas kortgeleden van stapel geloopen en zullen niet voor over een jaar gereed zijn. Verder bestaat de Duitsche vloot uit drie „vestzak slagschepen", een half dozijn kruisers. 30 torpedobootjagers en 70 a 80 kleine onder zeeërs. In de lucht evenwel is Duitschland zeer sterk. De feitelijke sterkte van de Duitsche luchtmacht, die Goering in zes jaar tijds uit niets opbouwde, wordt nog steeds zorgvuldig geheim gehouden. Men gelooft in buiten landsche militaire kringen echter algemeen dat het Rijk ongeveer 10.000 moderne oor logsvliegtuigen bezit, terwijl de industrie zoo hard mogelijk aan nieuwe toestellen werkt. In 1914 had Duitschland als bondgenoot het groote Oostenrijk-Hongarije, dat het Rijk niet alleen militairen steun gaf, maar het tevens den weg openstelde naar de rijke graanlanden en delfstofvoorraden van cen- traal-Europa. Nu is de voornaamste bondge noot Italië, waarvan de militaire waarde reeds in den krijg gebleken is, maar dat economisch even arm is als Duitschland. In 1914 had Duitschland een jarenlang op- gezamelden voorraad ruwe grondstoffen, goud reserves en levensmiddelen. Op het oogen blik en nog in ruimere mate in de laatste twee jaar, moest de industrie voortdurend op oorlogsterkte werken bij een nijpend gebrek" aan ruwe grondstoffen en gehinderd door gebrek aan deviezen. Door het bewaren van levensmiddelen heeft de economische dicta tor Goering een aanzienlijke oorlogsreserve kunnen maken, doch niemand weet hoe groot die voorraad is en hoe lang men een nieuwe blokkade zou kunnen uithouden. Tenslotte is het onbekend hoe lang Duitschland zijn groote luchtvloot en zijn gemechaniseerde leger van benzine zal kunnen voorzien. Buitenlandsche waarnemers gelooven echter dat 't Rijk onmogelijk een greoteren ben zinevoorraad dan voor zes maanden kan heb ben. (United Press). Treinbandieten poogden hun slag ie slaan. Met geweervuur verdreven. KANAKEE (Illinois) 1 Augustus. Drie ban dieten hebben den ccntralen trein van Illinois opgehouden tusschen Onarga en Delrey. Zij wer den echter door geweervuur teruggedreven, waarbij een der bandieten en een postbeambte werden gewond. De roovers hadden het begre pen op de 56.000 dollar, die naar de militaire basis in Chanutefield met dezen trein werden overgebracht. Zij zijn blijkbaar uit de passagiers- afdeelingen in het postrijtuig doorgedrongen en bedreigden de beambten met getrokken revol vers. De twee ongedeerd gebleven roovers zijn ontsnapt. (United Press), Nieuwe functie voor Queipo de Llano. Chef van de militaire missie in Italië. HENDAYE, 1 Augustus (Havas) Verno men wordt, dat generaal Queipo de Llano be noemd is tot chef van de Spaansche militaire missie in Italië, een functie overeenkomende met die, welke de Italiaansche generaal Gambare-in Spanje bekleedt. Queipo de Llano zal in den loop dezer week naar Rome ver' trekken. AERDENHOUT VIJF EN TWINTIG JAAR BIJ DE POST. Op Vrijdag 8 Sep tember a.s. hoopt de heer J. van den Klin kenberg besteller voorman bij het Post kantoor alhier den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de Posterijen en Telegrafie. De jubi laris heeft zich in dien tijd leeren ken- kennen als een wel willend en behulp zaam ambtenaar, die zich vele vrienden heeft verworven v. d- Klinkenberg.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2