Jlwtfe m W! VACANTIE 1939 DINSDAG 1 AUGUSTUS '1939 HSSREEM'S DAGBEAD Bepalingen voor het varen in tie Ringvaart. Ged. Staten dezer provincie hebben voor de Ringvaart van de Haarlemmermeer nadere regelen vastgesteld overeenkomstig het Regle ment Vaarwater Noord-Holland. De Ringvaart mag volgens dit besluit niet bevaren worden met vaartuigen, waarvan de diepgang grooter is dan 1.95 meter en de breedte meer dan 7 meter is. Gevaren mag niet worden met grootere snelheid dan: a. 180 m. per minuut, voor wat betreft enkele vaartuigen; b. 120 m. per minuut, voor wat betreft sleeptreinen; c. 140 m. per minuut, voor wat betreft sleeptreinen, geheel bestaande uitongeladen vaartuigen. Mechanisch bewogen vaartuigen mogen geen grootere snelheid hebben dan 75 meter per minuut. a. bij het varen tusschen bij bruggen en ponten geplaatste handwijzers of andere tee kenen; b. bij het voorbijvaren van in tegengestelde richting varende vaartuigen; c. bij het varen langs huizen, langs diep- geladen open vaartuigen of langs vaartuigen in lossing of lading. Voorts is bepaald, dat de Ringvaart niet bevaren mag worden met naast elkaar vast gemaakte vaartuigen, tenzij zij tezamen ten hoogste een breedte van 6 m. innemen en daarbij aan beide uiteinden behoorlijk aan elkaar verbonden zijn; sleeptreinen van meer dan 12 achter elkaar vastgemaakte vaartuigen, of in totaal uit meer dan 18 vaartuigen bestaande, de sleepboot niet medegerekend; sleeptreinen van meer dan vier achter elkaar vastgemaakte vaartuigen, de sleepboot niet medegerekend, wanneer het achterste vaartuig niet van een roer voorzien is en niet bestuurd wordt; houtvlotten, breeder dan 7 m., of tezamen, met inbegrip van de sleepboot, langer dan 200 m. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. De afd. Haarlem en omstreken der Ned. Ver. van Huisvrouwen maakt Vrijdag 18 Augustus as. een excursie naar Alkmaar. Een bezoek wordt gebracht aan de kaasmarkt en een kaaspakhuis (met „kaasproeven"). Van Alkmaar gaat de tocht naar Medemblik, waar het gezelschap een gemeenschappelijke koffietafel zal aangericht vinden. De Bonifa- ciuskerk, het Raadhuis en kasteel Radbout worden beziohtigd Vervolgens komt Enkhuizen aan de beurt. Hier zullen de Haven en de Drommedaristoren bekeken en een korte wandeling worden ge maakt. om verschillende woonhuizen met prachtige oud-Hollandsehe gevels in oogen- schouw te nemen. Dan wordt over Hoorn naar Furmerend gereden, waar thee zal worden gedronken en vervolgens door de Zaanstreek naar Spaarndam, waar de deelneemsters aan de excursie zich desgewensch-t van versch- gerookte paling kunnen voorzien. LIJST VAN MAIL EN LUCHTPOSTVERZEN DINGEN 1 AUG. TOT EN MET 6 AUG. 1939. Ned. Indië, zeepost via Rotterdam (m.s. Baloe- ran) 2 Aug. gewone stukken 1.45; mail via Genua m.s. M. v. St. Aldegonde 3 Aug. gew. st. 3.30; lpuchtp. AmsterdamBandoeng 3, 5 Aug few. st. 1.45. Suriname, luchtp. DuitschlandZ. Amerika 2 Aug. gcw. st. 11.20; luchtp. FrankrijkZ. Ameri ka 5 Aug. gew. st. 11.20. Aruba, Bonaire, Curagao zeep. via Amsterdam 4 Aug. gew. st. 3.30; mail via Cherbourg 4 Aug. gew. st. 18.50; luchtp. als Suriname 2, 5 Aug. gew. st. 11.20; id. EngelandVereenigde Staten Amer. 1 Aug. gew. st. 17.20; id. Frankrijk Vereenigde Staten Amer. 5 Aug. gew. st. 1.45. Vereenigde Staten v. Amerika, Cuba, Mexico en Ecuador, mail via Cherbourg 1, 4 Aug. gew. st. 18.50; via Rotterdam 3 Aug. gew. st. 18.50; via Rotterdam 5 Aug. gew. st. 9.45; luchtpost via Engeland 1 Aug. gew. st. 17.20; luchtpost via Frankrijk 5 Aug. gew. st. 1.45. Canada, via Cherbourg 1 Aug. gew. st. 18.50; via Rotterdam 3 Aug. gew. st. 18.50; via Southampton 4 Aug. gew. st. 1.45; via Rotterdam 5 Aug. gew. st. 9.45; luchtpost als de Ver. Staten Amerika. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Na pels 2 Aug. gew. st. 9.35. Luchtpost als Suriname. China, Hongkong, Japan, via Siberië 4 Aug. gew. st. 9.35; luchtpost (niet Japan) Amsterdam BangkokHongkong 3, 5 Aug. gew. st. 1.45. Irak (Mesopotamië) via IstanbulAdana Damascus 3 Aug. gew. st. 22.30. Luchtpost als Ned, O. Indië. Palestina, via Genua 3 Aug. gew. st. 3.30, via IstanbulAleppo 3 Aug. gew. st. 23.15; via IstanbulAleppo 5 Aug. gew. st. 23.15. Luchtpost als Ned. O. Indië. Britsch Indië, Birma, via Marseille 3 Aug. gew. st. 9 35. Luchtpost als Ned. O. Indië. Ceylon, Siam, Malaya, via Genua 3 Aug. gew. St. 3.30. Luchtpost als Ned. O. Indië. Egypte, via Genua 3 Aug. gew. st. 3.30; via Piraeus 4 Aug. gew. st. 23.15; via Istanbul Aleppo 5 Aug. gew. st. 23.15. Luchtpost als Ned. O. Indië. Oost Afrika, via MarseilleAden 3 Aug. gew. st. 9.35; via Genua 4 Aug. gew. st. 23.15; luchtpost EngelandZ. Afrika 3, 4 Aug. gew. st. 9.—. Zuid Afrika, via Southampton 2 Aug. gew. st. 17.20; via Dover 4 Aug. gew. st. 1.45; luchtpost EngelandZ. Afrika 4 Aug. gew. st. 9. Australische Statenbond, via MarseilleAden 3 Aug. gew. st. 9-35; luchtpost Amsterdam BandoengSydney 3, 5 Aug. gew. st. 1.45. Nieuw Zeeland, via SouthamptonSan Fran cisco 4 Aug. gew. st. 1.45. Luchtpost als Anustralië. EXAMENS Hoofdakte. Haarlem 31 Juli 1939. Geëxamineerd 3 vrl. en 5 mnl. candidaten. Geslaagd de heeren: A. Tolenaars, Hoofd dorp; R. J. Noorman, Alkmaar, J. Groet, Alkmaar. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMS CUE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1939 Progr. L Hilversum II. Progr. II Jaarsveld en Hilverum I. Progr. ni: 8.00 Keulen. 10.20 Radio PTT- sel. 12.20 Ned. Brussel. 1.30 Fransch Brus sel. 2.20 Keulen. 9.20 Diversen. 4.20 Keu len. 6.20 Ned. Brussel.. 7.05 Fransch Brus sel. 7.20 Ned. Brussel. 7.35 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 9.50 Ned. Brussel. 10.30 Boe dapest of Diversen. 11.00 Keulen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Radio P.T.T.-Nord. 9.50 Diversen of Gram. muziek. 10.35 London Regional. 11,50 Droitwich 1.35 London Reg. 3.35 Droitwich. 6.50 Lon den Regional. 7.20 Droitwich. 7.50 Londen Regional. 8.20 Droitwich. Programma V. 8.00—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. The snoop, The 6 swingers. 2. Sweetharts, waltz, Victor Sylvester. 3. Hold tight, Andrew sisters. 4. Tuli-tuliptime, Nat Gonella. 5. You must have been a beautiful baby, Tommy Dorsey. 6. Love makes the world go round, Jack Hylton. 7.1 let a song go out of my heart, Roy Fox. 3. Says my heart, Tomm Dorsey. 9. Sweet as a song. Phil Green. 10. Manhattan Shuffle, The Ramblers. 11. You couldn 't be cuter. Tommy Dorsey 12. Where is our blue bird of melodie lane. Victor Sylvester. 13. Billy Boy. Andrew Sisters. 14. Honey chile. Nat Gonella. 15. Stop beatin* round the mulberry bush, Tommy Dorsey. 16. The chestnuttree. Jack. Hylton. 17. You went to my head, Roy Fox. 18 Chinese Laundry blues. Nat Gonella. 19. How dja, like to love me, Phil Green. 20. Duke's Holyday, The Ramblers. 8.0012.00 Diversen. STRAATPREDIKING. Hedenavond zal er om half negen op het Leidscheplein door de Gereformeerde Evan gelisatie Straatprediking worden gehouden. Spreker de heer Th. Swen van Aerdenhout; het Evangelisatie zangkoor „Zuid- en Oost" verleent medewerking. POLITIE SPORTVEREENIGING „HAARLEM" Op Woensdag 2 Augustus des namiddags 3 uur, zullen de jaarlijksche onderlinge voetbal en athletiekzeskampen om den Tenckinck- en Rembrandt-beker worden gehouden op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Mr. Jan Gerritszlaan te Haarlem. De nummers bestaan uit: athletiek, 100 m. hardloopen, 400 m. hardloopen, vèrspringen, hoogspringen, speerwerpen, discuswerpen, Voetbal: baldribbelen, doelschleten, corners nemen, bal ingooien, verschieten rechts, vèr- schieten links. De winnaars leggen tevens beslag op het clubkampioenschap 1939. Samson's Baard. door H. J. BALFOORT. E zaten op het terras, Fred Lomax en ik. Twee groote boomen hulden ons en het kleine restaurant in koele schaduwen. Vóór ons lag het leege, stoffige, trillend-heete plein. Fred Lomax was sheriff van het dorp. Ik kwam ieder jaar een week bij hem logeeren. Lomax en mijn vader waren jeugdvrienden geweest, en hoewel ze nu ongeveer tweeduizend kilometer van elkaar verwijderd waren bleef de oude band hecht en hartelijk. Sheriff Lomax had den rand van zijn grooten hoed diep in de oogen getrokken. Hij sliep echter niet. Zoo nu en dan sprak hij enkele woorden over de toestanden in het dorp, in Amerika en in de wereld. Hij was nuchter van aard en zijn trage spot had een rijke levenservaring tot fundament. Plotseling verscheen een man op het terras, een vreemdeling. Het leek alsof hij uit den grond verrezen was. Hij stapte naar ons toe en tikte tegen zijn hoed. „Hoeveel kilometer is het van hier naar Texas City?" Zijn stem klonk gehaast. Fred Lomax antwoordde be daard: „Ga zitten, vreemdeling. Het is drie uur in den middag. Iedereen slaapt. Texas City glanst aan den horizon als een lokkende oase. Ga zitten en rust wat uit van den ver- moeienden rit." „Hoe weet U dat de rit vermoeiend was?' De vreemde man zette zich tegenover ons. Hij was gekleed in een nauwsluitend donker costuum en een polo-shirt. Zijn kaken en kin waren dik in de poeder gezet. Een paar flinke schrammen duidden aan dat hij op minder zachtzinnige wijze met een scheermes had kennis gemaakt. „Hoe weet U dat?" Lomax grinnikte. „Van Diamond City hier heen is 't drie uur rijden. Ik ken eiken kuil in den weg en zelfs voor mij is zoo'n tocht geen pretje. Voor een onschuldig toerist echter moet het een marteling zijn." „Ja". De donkergekleede man knikte. „Ja. een martelingMaar hoe weet U dat ik uit Diamond City kom?" Zijn vingers sloegen een roffel op het tafelblad. Lomax keek hem en kele oogenblikken strak aan alvorens te ant woorden: „Ieder vreemdeling die hier passeert komt óf uit Diamond City. óf uit Texas City". Hij lachte en gaf me een knipoogje. „Snap je me?" De man maakte een beweging met zijn hand als wilde hij zijn polo-shirt dichtknoopen. De hand bleef halverwege steken. De man keek mij aan, lachte zenuwachtig en wreef zich dan over zijn bepoederde wagen. „Ik heb me zoo juist laten scheren," vertelde hij me. „Het heeft me bijna het leven gekost. Die dorps kappers „De barbier op den hoek van Central Street, hier vlakbij?" vroeg Sheriff Lomax zoo langs z'n neus weg. „Ja", antwoordde de andere, „op den hoek". Hij keek gejaagd om zich heen. „Ik moet da delijk m'n wagen ophalen. Er was iets met den starterHeeft U een ochtendblad voor me?" „Neen", antwoordde Fred Lomax. „Maar U heeft zelf een exemplaar, in den linker buitenzak van uw jas." Weer lachte de vreemdeling. „Ach ja! Net gekocht aan het station. Hoe kan 'n mensch zooiets vergeten!" Hij vouwde het dagblad open en sloeg snel de pagina's om. Enkele oogenblikken later legde hij de courant op het tafeltje neer en stond op. „Kunt U me op weg helpen naar Texas City? Ik heb niet veel tijd enNogmaals maakte zijn hand de weifelende beweging. Lomax verhief zich en ging naast hem staan. „Plein over, rechtsaf, recht door, wegsplit sing, rechts-af, Texas City. Goede reis!" „Bedankt!" De man, nu een zwarte vlek op het zon-geblakerde plein, verdween snel uit ons gezichtsveld. Sheriff Lomax keerde terug naar zijn rieten stoel. Hij keek me ietwat ver wonderd aan, haalde zijn schouders op* en be gon aandachtig het ochtendblad te lezen dat de onrustige vreemdeling had achtergelaten. „Phil", zei hij na enkele minuten, „wil je even naar huis loopen en m'n trouwe Buick uit de garage halen. Laat de benzinetank tot aan den nok vullen. Wij zullen een warm ritje gaan maken!" Hij grinnikte sarcastisch Een kwartier later reed ik voor. De Buick was Fred's troetelkind. Het stoffelijk omhulsel zag er tamelijk armoedig uit, doch de machtige motor glom als een spiegel. Mijn gastheer stond onder een boom te wachten. In een zijner handen hield hij een pakje. „Een aardigheidje gekocht", lichtte hij mij in. „Maar nu moeten we opschieten, Phil, anders gaat m'n spelletje niet op." Hij ging achter het stuur zitten. „Jij bent hier niet zoo bekend als ik", vervolgde Lomax, „daarom weet je ook niet, dat we hier geen Centraal Street hebben en dat onze eenige barbier sinds veertien dagen in het ziekenhuis ligt." De snelheidsmeter wees een roode 80 aan. „Is er iets bijzonders gebeurd?" vroeg ik. „Bijzonders? Een juweelen-diefstal in Dia mond City. Dader ontsnapt. Het signalement staat in het ochtendblad. Neen, niets bijzon ders." We kwamen bij de wegsplitsing. De Buick sloeg links-af. „Moeten we niet den anderen kant op?" vroeg ik. „Neen. Deze weg is korter. Scheelt dertig kilometer. De andere is beter." „Heeft U vermoedens? De vreemdeling? Gaat U hem vangen?" „Vermoedens genoeg," antwoordde Lomax kalm. „Maar meer ook niet. We zullen zien. De inhoud van dit pakje hier zal ons misschien de oplossing brengen." We daverden langs droge greppels en ver dorde struiken. Lomax reed als een duivel. „Over een kwartier komen we weer op den hoofdweg," sprak zijn rustige stem. „Daar zullen we onze tenten opslaan." De rit scheen eindeloos. Eindelijk echter maakte de weg een flauwe bocht naar rechts en bereikten we het kruispunt waarop Lomax gezinspeeld had. In de verte ontwaarden we op den hoofdweg een stofwolk, die snel na derde. „Dat is 'm, denk ik!" riep de sheriff en stationneerde zijn wagen midden op het kruis punt. Vlug scheurde hij het pakje open, haalde ereen baard uit tevoorschijn, trok zijn revolver uit de tasch en hing het maskerade artikel aan den loop van het vuurwapen. En kele oogenblikken later kwam de onbekende wagen, hevig knarsend en toeterend tot stil stand. De donkergekleede man stapte uit. „Welk rechtbegon hij. Met twee stap pen stond Lomax voor hem. Zwijgend bewoog hij zijn revolver heen en weer. De vreemdeling wilde weer gaan spreken, zag echter de baard bengelen, verbleekte en greep aarzelend naar zijn kin. „Handen omhoog, Samson," beval Lomax geamuseerd „Heb je de juweelen bij je. Ja? Goed zoo! Kom dan maar naast me zitten, m'n brave. Phil zal met den anderen wagen achter ons aanrijden. Instappen, mijne hee ren Een uur later zat de juweelendief achter de tralies van een koele cel. „Hoe kwam U op het idee?" vroeg ik Lomax toen we de Buick weer op stal gebracht had den. „Och, dat was niet zoo'n heksentoer, Phil. De kapper-leugen ken je reeds. De stations-leugen was nóg een domheid: ze verkoopen daar geen couranten. De man begon me te interesseeren. Had je niet het gevoel dat er iets aan zijn mannelijk schoon ontbrak?" „Neen. Die poeder....". „Zijn baard! Het signalement spreekt over een groote zwarte baard. Herinner je je die vreemde handgebaren? Hij greep naar zijn brengt hulp fn gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez. Med.) afwezigen baard. Een tweede natuur van baarddragers, m'n jongen! Onderweg in de auto weggeschoren, zie je. Vandaar die schrammen. Heel eenvoudig, niet? Phoe, wat 'n hitte! Laten we wat kouds gaan drinken." We dompelden ons in de schaduw-oase. Fred Lomax trok den rand van zijn grooten hoed diep in de oogenHij sliep echter niet. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden Haarlem's Dagblad GRATIS naar Uw vacantieverblijf In Nederland. Ten gerieve van onze abonné's zullen wij „Haarlem's Dagblad" één week zon der verhooging voor portokosten naar hun vacantieadres zenden. Blijft U langer dan een week dan kost elke dag meer slechts IV2 cent voor portikosten boven den gewonen abonnementsprijs. De voordeelen hiervan zijn le. U blijft óók in Uw vacantie op de hoogte van het gebeuren in Uw woonplaats en de geheele wereld daarbuiten. 2e. Doordat Uw abonnement blijft door gaan, behoudt U het recht op een eventueele uitkeering uit de aan ons blad verbonden hooge Gratis Ongevallen Verzekering. Een en ander geldt alléén voor vacantie- adressen in Nederland. DIRECTIE „HAARLEM'S DAGBLAD". 25. Toen viel het Roetje plotseling in, dat hij een tooverketting had en direct wilde hij probeeren of het een goede was. Hij wreef over den ketting en zei„Kat, wordt net zoo groot als een lantaarnpaal." En nauwelijks had Roetje dit gezegd, of de kat werd al grooter en grooter. Zijn nek was heel dun en zijn oogjes werden net zoo groot als twee lampjes. Dribbeltje, die het al had voorzien, rende weg en Roetje, die naar Dribbeltje wilde vluchten, stond nu alleen bij het dier. 26. Intusschen was Dribbeltje in een kast gevlucht en had een groote fopschaar gevonden. Daarmee zou hij Roetje eens bang maken. Het duurde dan ook niet lang of daar kwam Roetje aanloopen, met zijn handen in zijn zakken. Niets vermoedend liep hij langs de kast, maar toen Dribbeltje de deur op een kier opende en de schaar op hem af liet springen, zette hij het op een loopen en bleef wel een kwartier door alle vertrekken heen en weer rennen. Steeds zag hij voor oogen de groote spin, die aan de fopschaar zat. Wie had dat kunnen doen? 27. Toen Dribbeltje zag dat Roetje niet meer terug kwam, zette hij zich tegen den muur en viel in slaap. Roetje, die wat van den schrik bekomen was, zag hem zitten en wilde natuurlijk den een of anderen streek uithalen. Hij nam een groote mand en kroop er onder. Zijn zwarte handen waren nog juist zichtbaar en stil wachtte hij af tot Dribbeltje zou ontwaken. 29. Plotseling gaf Dribbel een harde gil. „Een slang, een slang!" riep hij uit en Roetje, die natuurlijk niets kon zien en bang was dat hij recht op het ondier zou af stappen. liet de mand vallen, en Dribbeltje viel vlak bij de slang neer. Toen hij zag, dat Roetje hem dit geleverd had, wilde hij dadelijk ruzie maken, maar de slang begon opeens te spreken. 30. „Ik ben niet zoo kwaad als ik er uit zie.' zei de slang. „Als jullie eens wat moois wilt zien, ga dan maar eens met mij mee." Dat wilden de bengels graag. „Klim dan maar op mijn rug," zei de slang. In een wip deden ze wat de slang hen vroeg Het dier sprak tijdens den tocht over allerlei bijzonderheden betreffende het kasteel en de beide jongens verveelden zich niet. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat. uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped. Warle, Bankastraat 7; Kinderarm band. Hermijnsen. Rollandstraat 78; Collier Bouman. Jan Evertsenstraat 24; Postduif. Koppen. Rijnstraat 34: Tabakétui, Schutte, v. Berensteynstraat 43; Armbandhorloge. Boots, Gen. de la Reystraat 49; Hondje, van Kampen. Dijkstraat 10; Regenmantel, Jacobs Spaanschevaartstr. 43; Regenmantel, Bureau van Politie. Smedestraat; Regenjas, Bannink. Herculesstraat 15; 4 katten. Kennel Fauna. Fr. Varkensmarkt 24; Brillenkoker met in houd., Vennik, Seringenstraat 20; Damesmuts Kemps. Dennenstraat. 8. Regenmanter, Van Santen. Spaarnoogstraat 18: Mes. Koster, Piet Heinstraat 14- Portefeuille met inh.. Bureau van Politie. Smedestraat: RQwielbelastingpl in étui. Bureau van Politie Smedestraat: Tasch inh. gereedschap; Gabor, Pontianak- itraat 8; Damesvest, Janus, Hodsonstraat 4 28. Roetje kreeg het onder de mand echter gauw be nauwd en om Dribbeltje wakker te maken, begon hij met een zware bromstem allerlei gekke geluiden te maken. Dribbeltje werd wakker, en hij hoorde een stem: „Ga direct boven op de mand zitten, of het zal je slecht vergaan." Dribbeltje, die erg bang werd, deed dit direct. Daar ging de mand opeens de hoogte in.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6