Haarlems Dagblad Icinses Jtene, symêaoC ooft den Vtede Ceboorte-acte van de jonggeborene. De kabinetscrisis CELUKWENSCH TWEEDE KAMER. Jjteae Cnuna CCisabeth De geboorte aangifte Toestand zeer bevredigend 57e Jaargang No. 17218 Uitgave Lonrene Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Foatgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur ROBERT PEEREBOOM Maandag 7 Augustus 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco per post f3.55 losse nummers 0 cent per ex. Advertentiën 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelaboniiemrntstaneven op aanvraag. Vraag eo aanbod 1-4 regels f 0.60. elka regel meer f 0.15 Groentjes eie rubriek. Historische oogenblikken op het Paleis Soestdijk Indrukken voor de Prinselijke woning BAARN, 7 Augustus. Drukker dan op d<en geboortedag was het hedenmorgen vroeg in de. omgeving van het Paiels Soestdijk, waar om elf uur de officieele geboorte-aangifte van de jonggeboren Prinses zou plaats hebben. Hoewel eerst om elf uur deze plechtigheid moest beginnen, stonden reeds enkele uren tevoren vele belangstellenden voor de hekken van het Paleis. In de ruime voorgalerij van den Soestdijk- schen vleugel van het Paleis stond een groot aantal bloemstukken opgesteld. Het is duidelijk dat de oranje en rood-wit-blauwe kleuren in dit fleurig geheel domineerden. Tegen half elf verscheen jhr. Dedel, de particulier-secre taris van Prins Bernhard bij den ingang in den Soestdijkschen vleugel om hen, die offi cieel bij de geboorte-aangifte aanwezig zou den zijn, te ontvangen. De klok op het torentje van het Paleis wees tien minuten voor elf aan, toen de burge meester van Baatm, jhr. Van Reenen, in zijn auto het Paleishek binnenreed. De burgemeester was gekleed in zijn ambts gewaad en droeg den zilveren burgemeesters keten als teeken zijner waardigheid. Jhr. Dedel ontving den burgemeester op het bordes voor den ingang, waarna hij hem naar het hoofdgebouw van het Paleis begeleidde. Om twee minuten voor elf draaide een ge sloten hofauto uit de richting Den Haag de oprijlaan binnen. In deze auto waren gezeten de beide getuigen bij de plechtige geboorte- aangifte, minister-president Colijn en de vice- president van den Raad van State, jhr. Bee- laerts van Blokland. Ook zij werden op het bordes door den secretaris van den prins ont vangen. Het was precies elf uur. H.K.H. Prinses Juliana. Gebroeders Moody eindelijk geland Ruim twee weken in de lucht. SPRINGFIELD (Illinois) 7 Augustus. (Havas/A. N. P.) Dc gebroeders Moody, die het duurrecord voor lichte vliegtuigen hebben verbeterd, moesten vanochtend wegens een onweder landen, na 343 uur en 46 minuten in de lucht te zijn geweest. De stoet van de Boerenbruiloft bij de Amsterdamsche Poort op weg naar de Zomervaart, waar hedenmorgen Kloris en Roosje in den echt werden verbonden. Een zeer aardig onderdeel van de Haarlemsche feestviering Jhr. de Geer zet zijn onderhandelingen en be sprekingen nog steeds voort. En zoomin als er Zondag een onderbreking is geweest, zoomin is dat vandaag het geval. In Haagsche politieke kringen werd overigens wel aangenomen, dat de besprekingen nog steeds een goede kans maken met succes bekroond te worden. Dat de kabinetsformateur verschillende brieven ontvangen heeft van en geschreven aan verschillende personen hoeft geen bijzondere beteekenis te hebben; het kan eenvoudig een bevestiging zijn van een persoonlijk of telefo nisch onderhoud. Zoo ontving de heer De Geer vanmorgen een brief van mr. E. N. van Kleffens, den onlangs benoemden Ned. gezant te Bern, met wien hij Zondag een langdurig onderhoud heeft gevoerd. In den loop van den morgen heeft hij zich naar minister van Boeyen begeven, voor een onderhoud. Wat betreft de bezoeken, welke door den com mandant van het veldleger J. J. G. baron van Voorst tot Vorst en mr. E. N. van Kleffens aan den formateur zijn gebracht was men van oor deel, dat wellicht zoowel minister van Dijk als minister Patijn hun posten voor anderen zouden inruimen. Omtrent de houding van de r.k. had men de overtuiging, dat hun medewerking aan een door Jhr. de Geer te vormen ministerie verzekerd kon worden geacht. Als inderdaad generaal van Voorst tot Voorst in aanmerking zou komen als minister van defensie, zouden er 3 r.k. in het kabinet komen; met de heeren Steenberghe en Weiter heeft de heer De Geer contact onder houden. In anderen kring achtte men het ook niet uit gesloten dat de heer De Geer generaal Van Voorst tot Voorst had uitgenoodigd om zijn visie tc geven op de kosten van Defensie ter verster king van het betoog van Dr. Van Dijk. Naar veler meening schijnt de kabinetsforma teur minder gemakkelijk tot overeenstemming te komen met de a-r. Het werd zeer wel moge lijk geacht, dat deze bezwaren zouden hebbejj tegen de opneming (van 1 of meer) soc.-dem. in het kabinet, en dat jhr. De Geer, waar de liberalen als hun meening hebben geuit slechts mede te werken aan de vorming van een mi nisterie als ook de voornaamste partijen die te gen de motie-Deckers hebben gestemd, zulks «ouden doen, de medewerking van a.-r. en li beralen zou verkiezen boven de deelneming van de S.D.A.P. De formateur heeft Zondag nog contact gehad met jhr. v. Lidth de Jeude, die het standpunt der liberalen vermoedelijk heeft uiteengezet. Een niet te onderschatten moeilijkheid bij de bezetting der ministeries als dr v. d. Tempel zou uitvallen, vormt het ministerie van Soc. Zaken. Daar zou de formateur een figuur moeten heb ben, die bij r.-k. en v.-d. en a.-r., liberalen en chr.-hist. kan worden geaccepteerd. Daar wor den de namen van mr. Bloemers, burgemeester van Arnhem, en prof. Josephus Jitta, de rijks bemiddelaar genoemd. VAN DE De voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. J. R. H. van SchaiJc heeft het volgende schrijven aan HM. de Koningin gezonden. „Mevrouw, De verblijdende mededeeling, welke ten verzoeke van Uwe Majesteit aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal werd gedaan, heeft de Kamer met groote vreugde vervuld. Dankbaar voor den zegen, ivelke op nieuw aan Uw dochter en haren gemaal werd geschonken, deelt de Kamer eer biedig in de gevoelens van Uwe Majesteit en van het Prinselijk gezin. Het verheugt haarte weten, dat het volk in zijn aanhankelijkheid aan Oranje zich hoog gedragen voelt door het geluk, dat over het Koninklijk Huis <cwam. God behoede de nieuwe telg uit Uwer Majesteits geslacht". De tekst van de Geboorte-acte van de jonggeboren Prinses luidt als volgt Heden, den zevenden Augustus negentien honderd negen en dertig, heeft Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard Leopold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter der Nederlanden, Prins van LippeBiesterfeld, oud acht en twintig jaar, wonende te Baarn, aan mij, ambte naar van den Burgerlijken Stand der gemeente Baarn, jonk heer Gerlach Cornelis Joannes van Reenen, burgemeester van Baarn, verklaard, dat op Zaterdag den vijfden Augustus negentien honderd negen en dertig, des voormiddags te één uur, negen minuten, hem en zijner gemalinne, Harer Koninklijke Hoogheid, Prinses Juliana Louise Emma Marie Wilhel- mina der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Hertogin van Mecklenburg, Prinses van Lippe-Biesterfeld, enzoovoorts, enzoo- voorts, mede wonende te Baarn, in het Koninklijk paleis, gelegen aan den Amsterdamschen Straatweg, nummer een, binnen deze gemeente, eene d oc h t e r is geboren, genaamd Prinses van Oranje-Nassau, Prinses van Lippe-Biesterfeld, Zijne Koninklijke Hoogheid heeft Zijne dochter aan mij vertoond. Een en ander is geschied in tegenwoordigheid van Hen- drikus Colijn, oud zeventig jaren, minister van Staat, minister van Algemeene Zaken, wonende te 's-Gravenhage en jonk heer Frans Beelaerts van Blokland, oud zeven en zestig jaren, kamerheer in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, minister van Staat, vice-president van den Raad van State, wonende te 's-Gravenhage Hiervan is deze acte opgemaakt, welke overeenkomstig de wet is voorgelezen. De acte is onderteekend PRINS BERNHARD DER NEDERLANDEN, PRINS VAN LIPPE BIESTERFELD. H. COLIJN. F. BEELAERTS VAN BLOKLAND. G. C. J. VAN REENEN. BAARN, 7 Augustus. Hedenmorgen om elf uur heeft de officieele geboorte-aangifte van Prinses Irene ten Paleize Soestdijk plaats ge had ten overstaan van den burgemeester der gemeente Baarn, jhr mr. G. C. J. van Reenen, in tegenwoordigheid van twee getuigen, den minister-president, dr. H. Colijn en den vice- president van den Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Nadat zoowel de burgemeester van Baarn als de twee getuigen, zich, zooals gemeld, door de ingang in den Soestdijkschen vleugel van het Paleis naar binnen hadden begeven, waar zij ontvangen werden door jhr Dedel, werden zij door dezen begeleid naar den Baarnschen vleu gel van het Paleis, de eigenlijke woning van het Prinselijk gezin. In de eetzaal heeft de plechtig heid der geboorte-aangifte plaats gehad. De beteekenis van de namen De eerste naam, het Grieksche woord voor vrede, heeft in deze tijden een bij zondere symbolische beteekenis. Wij hoor en zoojuist van burgemeester Van Reenen, dat deze naam zal worden uit gesproken als „Iereen". De tweede naam van de Prinses spreekt voor zichzelf. Het is de naam van onze onvergetelijke Koningin-Moeder. De derde naam, Elisabeth, is die van de oud-tante vati de jonge Prinses, de groot-hertogin van Oldenburg. Het woord is aan Petit-Senn: Geen feest zoo vroolijk of de deelnemers brengen in hun eigen hart het grootste deel der vroolijkheid mede, die zij er vinden. De toestand van Prinses Juliana, zoo wel als die van de jonggeboren Prinses blijft alle reden tot volle tevredenheid geven. (w.g.) Dr. J. DE GROOT Besprekingen van Jhr.de Geer. De kabinetsformateur, Jhr. Mr. D. J. de Geer, heeft Zaterdagmiddag te zijnen huize ontvangen den chef van de afdeeling diplo matieke zaken van het departement van Bui- tenlandsche Zaken, Mr. E. N. van Kleffens, die onlangs benoemd is tot gezant te Bern. Teveps vernemen wij, dat de heer De Geer dezer dagen contact heeft gehad met oud-mi nister Welter. In den namiddag heeft Jhr. Mr. D. J. de Geer ontvangen den luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger Drie hoofdmomenten uit Haarlem 's feestviering 1. Openluchtspel, variété op het terrein voor het Paviljoen in den Hout van 2 tot 4 uur. Muziekkorpsen trekken door de stad. 2. Groote muzikale ommegang van de Dreef, hedenavond 9 uur, naar de Groote Markt. Voor het stadhuis wordt een groote taptoe gegeven, welke aan het Gemeentebestuur wordt aangeboden. 3. Boerenbruiloft in Haarlem-Oost. Doodelijk motorongeluk te Hoogkerk. In den afgeloopen nacht te ruim 12 uur is de 23-jarige ongehuwde E. P., uit Leek, toen hij per motorrijwiel van Groningen naar huis te rugkeerde, onder Hoogkerk in een bocht van den weg bij het passeeren van een autobus, door welker lichten hij vermoedelijk werd verblind, tegen een aan den kant van den weg gepar keerd staande autobus uit Oude Pekela gebotst. P.'s schedel werd verbrijzeld en korten tijd la ter is hij aan de gevolgen overleden. Ooggetuigen verklaarden dat P. met groote snelheid heeft gereden en dat zijn licht niet in orde was. De burgemeester van Hoogkerk, die onmiddel lijk ter plaatse was, heeft het lijk in beslag ge nomen. Dr. Posthumus uit Leek verleende de eerste hulp. WEEKBERICHT Coöp. Vooruitgang U.A. Haarlem. Bessensap, nieuwe oogst. 2 flesschen 25 ets. Capucijners. nieuwe oogst, per pond 15 ets. Roomboter, per pond 74 ets. Slaolie, per flesch a 6V2 maatje 45 ets. Groote potten Jam 25 ets. Huishoudzeep per kilo's pak, EXTRA KWALITEIT 16 ets. MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S Een kijkje bij de Boerenbruiloft, welke vandaag in Haarlem werd gevierd. Eén der uitingen van de Oranje-feestvreugde, welke allerwegen heerscht. HAARLEM EN OMGEVING. Pag. Nieuw Haarlemsch verkeersbord: „Alleen voor dansparen" 2 De feestviering tc Haarlem 2 BINNENLAND. Onze Prinses heet Irene 1 Feestvreugde alom in den lande. 3 Auto tegen motor gebotst onder Naarden 3 Criminaliteit daalde in het eerste kwartaal van 1939. 3 BUITENLAND. Dantzig's Senaat geeft toe aan Poolschen eisch. 9 Heden weer onderhandelingen te Tokio. 9 Spoorwegrampen in Engeland. 9 Krachtige taal van Smigly Rydz 9 SPORT. De uitslagen van de eerste Motorraces te Zandvoort. 5

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1