joeestweugde alom in den lande Blijde gebeurtenis verwekte te Amsterdam groote geestdrift Jiassademonstmtie apt den Dam Remmen van auto Met stok en simmetje er op uit 2)e visch iokt MAANDAG 7 AUGUSTUS 1939 HAAEEEM'S DAGBLAD 3 Zeventienduizend Amsterdammers huldigden het Oranje huis DE hoofdstad heeft Zaterdagavond opgewekt en onge dwongen feest gevierd. Tienduizenden menschen bewogen zich in de binnenstad en slechts voetje voor voetje kon men zich in de voornaamste straten een weg banen. Onder een zee van vlaggen die op dezen prachtigen zomer avond roerloos neerhingen aan de gevels der huizen, werd spontaan en blij feest gevierd, de uitgaangsgelegenheden maakten goede zaken, de café-terrassen waren voortdurend vol met vroolijk gestemde Amsterdammers, de aapjes-koet siers hadden hun wagentjes steeds volgeladen met uitgelaten passagiers en in de straten voerde de jeugd den boventoon. Af en toe geleek de binnenstad een groote kermis, overal was muziek, overal zag men hossende menschen, rijk voorzien van oranjemutsen of andere versieringen en zelfs werd hier en daar op straat gedanst. Het straatbeeld op den avond van dezen heuglijken dag was gelijk aan die op den avond van de geboorte van Prinses Beatrix. Pret en jolijt kenden geen grenzen en niemand trouwens, die het in zijn hoofd haalde hieraan grenzen te stellen. De feestelijkheden werden besloten met een gToot vuurwerk, dat aan den Dalweg werd afgestoken. Een groot aantal personen passeerde Za terdag en Zondag de Prinselijke residentie, terwijl voortdurend langs den weg, tegenover het front van het paleis talrijke nieuwsgie rigen zich hadden opgesteld. Door de omleg ging van het verkeer, want, zooals men weet, mogen auto's niet meer het paleis passeeren, is het ongekend stil. Iedereen trouwens eer biedigt gaarne de wenschen van de Koningin, die om stilte heeft verzocht. De veldwachters, die bij het paleis en op de wegen in de om geving dienst doen, hadden dan ook een ge makkelijke en dankbare taak. Door de omlegging van het verkeer zijn er echter wel enkele andere punten, waar de verkeersregeling door de groote opstopping, die tijdelijk ontstaan is, moeilijkheden baarde, zooals bij het kruispunt bij het station te Baarn, waar files auto's minuten lang moes ten wachten. Een opstopping van anderen aard, maar voor de betrokkenen eveneens een beetje on aangenaam, heeft zich Zaterdag omstreeks het middaguur voorgedaan bij het telefoonver keer. Er waren zooveel intercommunale ge sprekken aangevraagd, dat naar wij hoorden, gesprekken met Den Haag afgedaan werden met een achterstand tot twee uren toe. Dit was echter een van de zeer weinige ge vallen, waarin de telefoondienst niet vlot functioneerde, want in het algemeen verlie pen alle gesprekken vlot en had het publiek ook niet in het minst te klagen over de wijze, waarop de telefoonbediening haar taak ver vulde. IN de eerste avonduren concentreer de de belangstelling zich in hoofd zaak op den Dam, waar te circa half negen een massa van ongeveer 17000 menschen bijeen kwam om gezamen lijk de geboorte van de nieuwe Oranje telg blijmoedig te vieren en hulde te brengen aan ons geliefd vorstenhuis. Deze bijna onafzienbare Oranjestoet was geformeerd op het iJsclubterrein, vanwaar onder de vroolijke tonen van vele begeleidende muziekcorpsen en voorafgegaan door het bereden mu ziekcorps van de militaire politie- troepen werd gemarcheerd naar het midden Dam-terrein, waaromheen zich reeds een compacte menschen- menigte achter een afzetting van politie en padvinders had verzameld. Deze Dam-betooging, die georgani seerd was door het centraal comité van Oranje- en nationale organisaties, werd begonnen met spelen en zingen van het bekende „Wilt heden nu tre den". waarna de voorzitter van het comité, de heer J. ter Haar Jr. een openingswoord sprak. Hij las vervolgens den tekst voor van de telegrammen, die namens de op den Dam ver zamelde menigte gezonden werden aan het Prinselijk Paar en aan H.M. de Koningin, in welke telegrammen eerbiedige gelukwenschen worden aangeboden, waarna hij eindigde met een: „Leve de Prins en Prinses, leve onze Koningin en haar Huis", waarmede de menigte spontaan instemde. Amsterdam 's burgemeester vertolkt aller gevoelens Hierna werd het woord gevoerd door den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt. De blijdschap van ons allen zoo zeide spr. is echt. Zij welt uit het hart. zij is geen gevolg van laf byzantinisme, zij vindt haar eenige aanleiding in de banden van liefde en verknochtheid, welke de eeuwen tusschen het Huis van Oranje en het Nederlandsche volk hebben gevlochten. Vandaar dat in een tijd als waarin wij leven, In een tijd van onrust en spanning rondom ons, in een tijd waarin oorlogen en geruchten van oorlogen ons schier dagelijks dreigen ter neer te drukken, Nederland hier en overzee meer dan ooit vastbesloten geschaard staat om den troon van zijn vorstin en met oprechte gevoelens van aanhankelijkheid deelt in de vreugde van haar en haar Huis. Daarom gaan onze gedachten uit naar het Paleis te Soest- dijk waar in het Prinselijk gezin opnieuw een dochter werd geboren. Wij zien ook dit jonge vorstenkind als een schakel in den keten, welke het verleden aan de toekomst bindt. Aan den stam van ons vorstenhuis bloeit een jong nieuw leven. Een Prinses is geboren. Wij beseffen de vreugde van Prinses Juliana en haar gemaal; de vreugde van de Koninklijke grootmoeder en de blijdschap van de nog jeugdige Beatrix, die. hoewel Benjamin af. haar jeugdig zusje met hartelijkheid zal ontvangen. Van ganscher harte deelt Amstel's burgerij deelt geheel ons volk hier als overzee in het geluk van ons vorstenhuis. Teedere zorgen omringen dit jonge leven. Ons volk schaart zich ook om de wieg van dit kind, gedachtig aan hetgeen het aan zijn vorstenhuis dankt, Gods zegen afbiddend voor dit jonge leven. Daarom leve onze Koningin, leve de leden van haar Huis. En voor de tweede maal galm den de blijde „hoera's" over het oude Dam plein. Een taptoe, verzorgd door een muziekcorps en door leden van de Amsterdamsche Burger wacht vormde het slot van deze groote en in drukwekkende demonstratie. Optocht en vreugdevuren in de Residentie De Zaterdagavond bracht de feestvreugde in de residentie reeds tot een hoogtepunt. Tusschen zeven en acht uur verzamelden zich onder leiding van het Haagsch comité voor Volksfeesten tallooze vereenigingen van allerlei aard voor de deelneming aan een op tocht met vele muziekkorpsen in de omgeving van Valkenboschplein en Houtrust. Niet min der dan 24 kleurig uitgedoste herauten te paard stelden zich aan het hoofd van dezen stoet op. Het voorbijtrekken van dezen stoet duurde een kwartier. Men ging door Zorgvliet en verder langs den Scheveningscheweg, het Noordeinde en het Voorhout naar het Malieveld, waar omstreeks half tien de stoet werd ontbonden. Inmiddels waren in de omgeving van Plein. Buitenhof, Vijverberg en Voorhout de ge meentelijke feestverlichtingen ontstoken, guir landes van oranjeballons tusschen de boomen- rijen, vreugdevuren en lichtende fonteinstralen bij den Hofvijver, omzoomd door lijnen van gloeilampen, waarin de groote bankgebouwen langs Kneuterdijk en Vijverberg zich aftee- kenden, en temidden van al deze lichten be woog zich een onafzienbare menigte feest gangers heen en weer. Ook in de omgeving van het Paleis aan het Noordeinde concentreerde sich een belangrijk deel van de belangstel ling. Baarn in feeststemming In het begin van den Zaterdagavond van den blijden dag concentreerde zich de belangstel ling vooral in het dorp Baarn zelf, waar enkele feestelijkheden waren georganiseerd om den inwoners gelegenheid te geven, hun vreugde te kunnen uiten. De groote muziektent op het dorpsplein had een nieuw verfje gekregen, de Baarnsche po litie zorgde voor een behoorlijke afzetting en er werd ruimte gehouden voor het voorbij trekken van een feestoptocht, welke in het begin van den avond, met muziek voorop, een rondgang door de straten van het dorp maakte. Tegen het uur dat de stoet, welke te kwart over acht haar tocht door het dorp was be gonnen, op de Brink kon arriveeren, stelde zich op het afgesloten, gereserveerde gedeelte een klein gezelschap autoriteiten op. In dezen kring zagen wij behalve den burgemeester van de gemeente, jhr. van Reenen, de wethouders en raadsleden van de gemeente, en andere ge meentelijke autoriteiten, bestuursleden van oranjeverenigingen, als gasten verschillende leden van de hofhouding onder wie baron Baud en kapitein de Roo van Alderwerelt. Nadat de feestgangers zich rond de muziek tent hadden geschaard, sprak burgemeester Van Reenen vervolgens een feestrede uit. Vervolgens werden telegrammen gestuurd aan het Prinselijk Paar en H.M. de Koningin. Allen verspreidden zich daarna door de rijk geïllumineerde straten van het dorp, maar jong en oud trokken op naar de Oranjevuur- boom opgesteld op de plaats in het Oranje- park, waar Zaterdagmorgen in alle vroegte de stukken van de saluutbatterij nog stonden en waar thans een dansvloer was neergelegd. Hier bereikte de feestvreugde haar toppunt, wonderlijk uitgedoste schertsfiguren oogstten het meeste succes en tot laat in den avond amuseerde de Baarnsche bevolking zich bij een gezellig bal champètre. De plaatselijke vereenigingen en vele par ticulieren hadden Zaterdagmiddag een défilé georganiseerd. De feeststoet, waarin verschil lende praalwagens medereden, defileerden om drie uur voor het gemeentebestuur. De burge meester van Soest, de heer W. A. J. Visser heeft het woord gevoerd, terwijl de gemeente secretaris als voorzitter der vereeniging „Soest Vooruit" heeft gesproken. Ook in den vooravond, omstreeks kwart voor acht, had er een défilé plaats voor den burge meester. Dit défilé is uitgegaan van de jeugd- vereenigingen en gymnastiekclubs, de deel nemers stelden zich bij het rosarium op. Het spreekt vanzelf, dat deze defilé's een talrijk publiek trokken. Het dorp Soest is alleraardigst versierd. Daarbij vielen enkele gebouwen zooals het gemeentehuis en het postkantoor op. DE KABINETSCRISIS. Vooraanstaande Liberalen confereeren. Naar ons ter oore komt, hebben eenige voor aanstaande liberalen, onder wie Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, Zaterdag in het secre tariaat van de Liberale Staatspartij vergaderd om zich over den pólitieken toestand te be raden. Van Oslo naar Soestdijk. Noorsche padvinder bracht bloemenhulde. Zaterdag kwam aan het paleis Soestdijk per fiets aan de 18-jarige, Noorsche padvinder, Jan Christian Nagel uit Oslo met een tuil bloemen voor de prinses. De jeugdige Noor vertrok vijf weken gele den uit Oslo om per fiets naar Nederland te kamen, waar hij hoopte tijdens de feestvie ring in verband met de geboorte van een nieuwe Oranjetelg te arriveeren. Sinds eenige dagen vertoeft hij te Baarn bij een familie, welker zoon hij tijdens de Jamboree te Voge lenzang heeft leeren kennen. Zijn huldeblijk werd zeer op prijs gesteld en onder dankzegging in ontvangst genomen. Het bestond uit een bouquet bloemen in de wit- rood-blauwe Noorsche kleuren. Auto botst tegen motor. waren niet in orde. Motorfiets geheel vernield, duopassagiere gedood. Zondagmiddag even na twaalf uur is op den Rijksstraatweg nabij de Meersteeg een ongeluk gebeurd, dat een jonge vrouw het leven heeft ge kost. Uit de richting Amsterdam naderde een per sonenauto uit Rotterdam. De bestuurder was nog slechts kort in 't bezit van een bewijs van rijvaardigheid. Toen hij nabij de Verlengde Fortlaan, tegenover de Meersteeg wilde pas seer en, zag hij plotseling een auto uit de Ver lengde Fortlaan komen. De bestuurder van de auto uit Rotterdam wilde remmen, doch toen bleek, dat de remmen van zijn wagen niet goed in orde waren. Hij wierp het stuur om en de wagen kwam toen op de linkerhelft van den weg in bot sing met een motorfiets, gereden door den heer Horrée eveneens uit Rotterdam, die uit de richting Amersfoort kwam. Het motorrij wiel werd geheel vernield. De duo-passagiere. een inwoonster uit Amsterdam die bij den heer Horrée logeerde, sloeg door de voorruit van de auto. Met een schedelbasisfractuur bleef zij op straat liggen. Toen een geneesheer ter plaatse kwam, moest hij constateeren, dat de dame reeds was overleden. De motorfietsrijder had een hersenschud ding en inwendige kneuzingen opgeloopen, ter wijl hij den linkerpols had gebroken. Hij is in de Majellastichting te Bussum ter verple ging opgenomen. De inzittenden van de personenauto uit Rotterdam bekwamen geen letsel. De politie te Naarden heeft de auto in beslag genomen. Straffen worden kwijtgescholden. De minister van Defensie heeft in een be schikking, die ter kennis van alle onderdeelen van de koninklijke land- en zeemacht is ge bracht, de verschillende commandanten uitge- noodigd kwijtschelding te verleenen van alle opgelegde en loopende krijgstuchtelijke straffen met uitzondering van die van verlaging van rang, verlaging van klasse of plaatsing in de tuchtklasse, zulks in verband met de geboorte eener Prinses. The Condensed Milk Company of Holland zet liaar bedrijf stop. Bijna 200 man personeel wordt ontslagen. De directie van The Condensed Milk Com pany of Holland te Alkmaar, heeft besloten, tengevolge van de exportbelemmeringen en de contingenteesringen, met de hieruit voort vloeiende concurrentie op de nog vrije export markten, het bedrijf stop te zetten. Met ingang van 13 Augustus wordt het fa- briekspersoneel (175 man) ontslagen, terwijl het kantoorpersoneel met ingang van 2 Sep tember ontslag in aangezegd. Het bedrijf te De Rijp en Heerhugo- waard wordt normaal voortgezet, evenals de verkoop van de betere producten. De thans opgeheven fabriek bestaat reeds 43 jaar en verwerkte in 1938 nog 25 millioen K.G. melk, welke hoeveelheid nu weer vrijkomt voor de kaasproductie. Meisje onder zwaren tractor geraakt. Zaterdag is in de Havenstraat te Rotter dam nabij de Lage Erfbrug een ernstig ver keersongeval gebeurd, dat het 10-jarig meisje M. Wetering, gewoond hebbende in de Fregat straat. het leven heeft gekost. Het kind fietste in gezelschap van haar moeder in de richting van de binnenstad. Ter hoogte van de brug reed zij naast een tractor met oplegger, welke rechtdoor de Havenstraat wilde inrijden, terwijl het meisje haar moeder die voor reed, wilde inhalen. Door een ver keerde manoeuvre is het kJind onder den tractor terecht gekomen. Zij werd door de dubbele wielen van den oplegger overreden en op slag gedood. Het lichaampje was vreeselijk verminkt. Het stoffelijk overschot is naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. Criminaliteit daalde in het eerste kwartaal van 1939. Vooral economische misdrijven afgenomen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede, dat na jarenlange stijging voor het eerst in 1938 daling van de gerechtelijk geconstateerde criminaliteit intrad. Van de vier kwartalen van 1938 gaf alleen nog het eerste kwartaal een ongunstiger cijfer dan het overeenkomstige tijdsverloop van 1937. Uit de cijfers van het eerste kwartaal van 1939 blijkt, dat het beeld van het begin van dit jaar over het algemeen gunstig is. Terwijl het index cijfer van de veroordeelingen van alle mis drijven te zamen voor het eerste kwartaal van 1938 115 bedroeg, is het voor het overeenkom stige kwartaal van 1939 terugeloopen tot 100. Ook vergeleken met het jaarcijfer van 1938 (1121 is er een belangrijk verschil in gunstigen zin. Voor alle strafbare feiten zijn de totaal indexcijfers van het eerste kwartaal 1939 lager dan in 1938. Verreweg het sterkst daalde het cijfer voor de groep economische misdrijven, nl. van 181 tot 147. Heeft men hier met een toevallige vermindering van voorbij gaanden aard te doen? Of mag uit de cijfers worden afgeleid, dat de verbetering der economische omstandigheden, welke zich nog wel niet op alle gebied of in sterke mate voordeed maar toch hier en daar merkbaar was (o.a. door vermindering der werkloosheid), een heil- zamen invloed heeft gehad op de beweging der criminaliteit? Men doet voorzichtig eerst de cijfers van de volgende kwartalen van 1939 af te wachten alvorens bepaalde conclusies uit het verloop der cijfers te trekken. Het cijfer betreffende de misdrijven tegen de openbare orde en het openbaar gezag is zelfs nog iets lager (37) dan de reeds zoo bij zonder gunstige cijfers voor deze groep mis drijven in vorige perioden (le kwartaal 1938 39). Ook is een daling te constateeren voor de groep misdrijven tegen de zeden (van 313 tot 302). doch deze teruggang stemt tot weinig voldoening bij vergelijking met de cijfers van de jaren 1938 en 1937 en met het cijfer der basisjaren 1911 t.m. 1913 100). Voor ruw- heidsmisdrijven is het verhoudingscijfer 20 punten lager dan het vorige jaar (resp. 70 en 90). Buitengewoon laag is verder het cijfer van bedelarij, enz. (33). Voor de ressorten van alle gerechtshoven zijn de indexcijfers betreffende alle misdrijven tezamen voor het eerste kwartaal 1939 gunsti ger dan in 1938. Terwijl de cijfers betreffende de gerechtshoven 's-Hertogenbosch, Arnhem, 's-Gravenhage ein Leeuwarden belangrijk te rugliepen, daalde het cijfer van Amsterdam (126) betrekkelijk weinig (5 punten). DS vijf looze visschertjes hiernaast zijn meer zomer symptoom dan de eene visscher hierboven. Hem ziet ge vrijzvel het geheele jaar, hen alleen in de werkelijke zomermaanden. Dan diepen zij van den zolder een stok of een stuk bamboe, weten een simmetje machtig te worden en zij kunnen vis- schen. Aan den wallekant, in een iva- tertje, waar niemand visch vermoedt. Maar zij visschen en zij vangen. Hun aandacht mag niet zoo gespannen zijn als van hem, die met een groot aantal tuigen, vele soorten deeg, maden en wormen ter vischvangst trekt, zij amu seeren zich. Mits ze zorgen, dat ze uit der visschen element blijven, want vader en moeder zijn na een dergelijk geval niet malsch en het hengelen is dan dik- ivijls'voor langen tijd taboe geworden.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5