Heden weer onderhandelingen te Tokio? CEBUTO tksPIRIN Craigie zou nieuwe instructies hebben ontvangen. Krachtige taal van Smigly Rydz Dantzigs Senaat Poolschen eisch. R is Reizen Luchtaanvallen op ïtsang Spoorwegrampen in Engeland. Strang terug naar Londen. VACANTIE! Japan dichter bij de as? ZADELKUttENS NIEUWS IN 'T KORT MAANDAG 7 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S D A G B 13 AD 9 De Britsch-Japansche conferentie te Tokio, die op 1 Augustus werd onderbroken, zou heden weer bijeenkomen. Men hoopte, dat heden de instructies voor Craigie zouden zijn aangekomen. In een formeele bijeenkomst in de officieele residentie van den vice-minister van buiten- landsche zaken hebben, volgens de Japan Ti mes, de Japansche en Britsche consuls te Tientsin, Hikozo Tanaka en majoor G. A. Her- bert, voorbereidingen getroffen voor het ont werp van een schriftelijke overeenkomst, die tusschen beide regeeringen zou worden uit gewisseld betreffende problemen der politie en openbare orde in de Britsche consessie te Tientsin. De „Japan Times" schrijft, dat de Britsche autoriteiten reeds de laatste in structies hebben ontvangen van de Londen- sche regeering en dat overeenstemming van opvattingen zou zijn tot stand gekomen tus schen de vertegenwoordigers der beide regee ringen op volgende punten: 1. Onmiddellijke uitlevering aan de Japan sche autoriteiten van de moordenaars van den douaneambtenaar Tsjeng Hsi Kang. 2. Maatregelen in samenwerking tusschen de Japansche autoriteiten en den gemeente raad voor de controle op en en opsporing van anti-Japansche elementen, communisten en algemeene misdadigers in de Britsche con cessie. 3. Instelling van een verbindingsorgaan tusschen de Japansche en Britsche autoritei ten voor bovenvermeld doel. 4. Strenge controle op anti-Japansche pu blicaties, onderwijs en andere dergelijke fa ciliteiten binnen de concessie. 5. Ontslag van alle anti-Japansche politie mannen. 6. Aanstelling van Japansche adviseurs in den gemeenteraad. Aangezien bovenstaande zaken in nauw ver band staan met de economische problemen, verwacht men, dat de schriftelijke overeen komst tusschen de beide regeefingen zal worden uitgewisseld na de onderhandelingen over de kwestie van het zilver en de fapi, die thans behandeld wordt in de ronde tafel conferentie zoo schrijft de „Japan Times". Het blad voegt hieraan- toe, dat nog geen instructies zijn ontvangen door den Britschen ambassadeur, Craigie, betreffende de econo mische kwesties, die een impase hebben ver oorzaakt op de ronde tafel conferentie. Mocht Londen opzettelijk trachten de conferentie om den een of anderen reden te vei-tragen, aldus genoemd dagblad, dan zal de Japan sche regeering een krachtig standpunt bepalen bij de behandeling van een dergelijken toe stand, vermoedelijk door den Britschen auto riteiten te vragen een antwoord te geven bin nen een bepaalden termijn. De redevoeringen van Chamberlain en Halifax. De gedelegeerden van het Japansche leger uit Tientsin zijn door de redevoeringen van Chamberlain en Halifax onaangenaam ge troffen en verklaren, dat de geest van de overeenkomst tusschen Arita en Craigie is- ondermijnd en spreken het vermoeden uit, dat de Britsche regeering opzettelijk tijd tracht te winnen door instructies voor Craigie achter te houden. Hieraan voegden zij toe, dat wan neer deze methode voortgezet wordt, het Slechts één antwoord op geweld Japansche leger in Noord-China gedwongen zal zijn op te treden om zijn veiligheid te verzekeren, en dat de anti-Britsche agitatie in Noord-China slechts een natuurlijken dood zal sterven, wanneer Engeland zijn politiek ten gunste van Tsjang Kal Sjek laat varen. In Tokio verklaart men voorts, dat Japan niet verantwoordelijk is voor de anti-Britsche agitatie, welke zich in Noord-China ontwik kelt. Een protest van den Britschen consul in verband met een incident, dat zich Vrijdag heeft afgespeeld en waarbij 200 personen een betooging tegen Engeland hielden is door de Japansche autoriteiten afgewezen, omdat de betoogers volgens het oordeel dezer autoritei ten geen Japanners waren. Maarschalk Smigly Rydz heeft bij feesten tc Ivrakau ter gelegenheid, dat 25 jaar geleden de legionnarissen van Pilsoedski zijn vertrokken, Zon dag te Krakau een rede gehouden, waarin hij ojii. zeide: Er is op geweld slechts één ant woord: eveneens kracht en geweld. Wij hebben den vrede evenzeer lief als andere naties, doch er is geen macht, die ons ervan overtuigen kan, dat er een recht is, dat voor den een „nemen" betcekcnt en voor den ander „geven". Over Dantzig zeide do maarschalk, terwijl hij zijn woorden vergezeld liet gaan van vuistslagen op de lessenaar: Dantzig voimt de long van onze economische organisatie. Polen heeft zijn standpunt uiteengezet op een wel omlijnde wijze, die geen ruimte laat voor tweeërlei uitleg. Niemand denkt, dat onze vaderlandsliefde oils minder plichten oplegt., dan zijn vaderlandsliefde hem. (Een zin speling op Hitier. hoewel de naam niet werd uitgesproken1Deze woorden werd gevolgd door een langdurig applaus van de aanwezi gen, die herhaaldelijk riepen: „Wij willen Dantzig". geeft toe aan Poolsche douaneambtenaren blijven in functie. Dc Senaat van Dantzig had kort geleden aan bepaalde Poolsche douane-ambtenaren meegedeeld, dat van Zondagnacht af hun diensten in de Vrije Stad niet langer noodig wa ren. Na een krachtig protest van de Poolsche regeering is dit besluit door den Senaat ingetrokken. Tevens is aan de Poolsche regeering medegedeeld, dat de Senaat in den loop van deze week de algemeene kwestie der douane-ambtenaren in de Vrije Stad zal behandelen. Voor zoover uit de verschillende berichten valt af te leiden, moeten ed twee Poolsche nota's over deze kwestie aan den Senaat zijn gezonden. De eerste nota behandelde het algemeene vraagstuk. Polen herinnerde daarin aan de overeenkomst van 1920 waarbij het 't recht kreeg toezicht op de douane te oefenen en het aantal benoodigde inspecteurs vast te stel len. Polen verklaart zich bereid de inspecteurs bij de vetfabriek Amada op hun post te laten een terugtrekken zou er toe leiden, dat deze fabriek niet meer aan Polen kan expor teeren mits Polen's rechten geëerbiedigd worden. Nog voordat de Senaat op deze nota geantwoord had, heeft de Poolsche regeering een tweede, in zeer krach tige termen gestelde nota verzonden, naar aanleiding van het voor morgen aan haar inspecteurs aangezegd ont slag. In deze nota, waarin een ter mijn voor antwoord gesteld zou zijn. verzocht de Poolsche regeering intrek king van dezen maatregel en tevens een spoedig antwoord op haar eerste nota in zake het algemeene probleem. Na het hierboven vermelde besluit van den Senaat wees men er volgens Reuter te War schau op, dat door het antwoord van den Senaat het algemeene probleem der Poolsche douaneambtenaren nu gedurende de volgende week overgelaten is aan een beslissing van Berlijn. Uit Polens energiek optreden blijkt, aldus verklaart men met nadruk, dat het niet bereid is toe te staan, dat zijn douanerechten in de vrije stad aangetast worden. Het Duitsche Nieuwsbureau geeft een eenigs- zips andere lezing van het geval en meldt dat in de tweede nota een termijn voor be antwoording was gesteld, welke Zaterdag middag afliep. Volgens dit persbureau zou de nota overhandigd zijn „op grond van het vermoeden, dat de maatregelen van Dantzig tegen de niet in den douanedienst opgeleide Poolsche douane-inspecteurs reeds in werking getreden waren. De nota verlangde intrekking dezer zoogenaamde maatregelen en dreigde met „drastische" Poolsche maatregelen, voor het geval dit verlangen niet zou worden inge willigd. Er zou ook sprake geweest zijn van een wapening der Poolsche douanebeambten In toonaangevende kringen te Dantzig is on danks dit optreden van Polen geenerlei ner vositeit waar te nemen. Van de zijde van Dantzig is tot dusverre zelfs geen mede- deeling over deze aangelegenheid gedaan". Een andere maatregel tegen Poolsche ambtenaren. Volgens Havas heeft de bond van huls eigenaren te Dantzig een honderdtal eezinnen van te Dantzig wonende Poolsche ambtenaren en douanebeambten de huur opgezegd. Zij moeten hun woningen binnen twee weken verlaten. Arrestaties te Dantzig. Havas meldt, dat te Warschau uit Dantzig wordt vernomen, dat vele burgers, die dienst hebben gedaan in het Duitsche leger en daar na naar Dantzig zijn teruggekeerd, door de politieke politie zijn gearesteerd. De meeste aivrestanten zouden naar Duitschland worden overgebracht. Het aantal arrestaties van den laatsten tijd bedraagt 300 Ruim Iwce weken in de lucht En nog vliegen de gebr. Moody door Uit SPRINGFIELD (Illinois'»De gebroeders Moodv. die het duur-record vliegen voor lichte toestellen (218 uur) hebben verbeterd, bevin den zich nog steeds in de lucht. Gisteravond te 9 uur Greonwichtiid hadden '>i precies twee weken '336 uur» gevlogen. In htm laatste berichten deelden zij mede in de lucht te zullen blijven zoolang him mo tor het vol zal houden. (Havas). zonder zorgen per Cebuto Touring car. Alles 1e klasl Geen gezeur, geen hotelfooien, geen oponthoud, geen taalkwesties Cebuto regelt alles! Uit de Cebuto Massakeus: 3 dg Valkenburg en den Eifel 19.75 A dg Luxemburg 32.50 13 dg Fransche RIviöra 112. 4 dg Rijn 29.50 5 dg. Rijn 38 50 13 dg Praag-Weenen Budapest 112. Inlichtingen en Reisgids bij: JAC. HEEMSKERK, Houtplein 54 - Haarlem - Tel. 16448 Agenten: Spaas. Rljksstraatw. 21, Haarlem-N. Tel. 16531 fa. Bruvnzeel, bij Velserp Velsen-N Tel 306* /T\ II I I TN (Adv. Ingez. Med.) Twee Engelsche schepen in brand geschoten Naar Reuter uit Sjanghai meldt heb ben de Japanners Zondag tot twee keer toe luchtaanvallen gedaan op Itsjang, een in Hopei aan de Yangtse gelegen stad. Daarbij werden twee Britsche stoomschepen, de Kiangwo en de Chiawo, in brand geschoten. Een Britsch onderdaan is licht gewond. De Britsche kanonneerboot „Gannet" voer ter assistentie uit, toen een bom een der schepen had getroffen. De Gannet" probeerde het vuur te blus- schen, doch de vlammen sloegen over naar het tweede schip. Bij dien tweeden aanval zijn geen Brit schen onderdanen gedood of gewond, doch wel vreest men, dat er een aantal Chineesche slechtoffers zal zijn. Vijftien lichte bommenwerpers strooi den de bommen uit. Eenige bommen kwamen terecht op het terrein v-an de Asiatic Petroleum Cy. in de buurt van de in de rivier liggende schepen. Schout bij nacht Holt, de oudste Britsche zee officier op den Yangtse, heeft krachtig gepro testeerd bij admiraal Oikawa, den bevelhebber van de derde Japansche vloot in de Chineesche wateren. Dat was reeds na het eerste bombar dement. Na de tweeden aanval, waarbij Britsche stoomschepen werden gebombardeerd, heeft Holt opnieuw geprotesteerd. Hij zette uiteen, dat zich ter plaatse geen militaire doelen be vonden en dat het gebied beschouwd werd als een toevluchtsoord voor vluchtelingen. Moeilijkheden in de Britsche concessie. De ravitailleering in de Britsche concessie te Tientsin wordt blijkens een Havasbericht met den dag moeilijker. Verscheiden winkels, hotels en restaurants hebben medegedeeld verplicht te zijn te sluiten daar zij geen comestibles meer kunnen leveren of maaltijden serveeren. Toch zijn de voorraden rijst en meel voor verscheiden maanden voldoende. De toestand in de Fransche concessie is veel beter, hoewel de nieuwe aan voer weinig verscheidenheid biedt. De prijzen zijn zeer hoog. Acht dooden, vele gewonden. Zaterdag, toen honderdduizenden Engelschen op weg naar hun vacan- tieoorcl waren, zijn twee spoorweg ongelukken gebeurd, waarbij acht personen oin het leven zijn gekomen en tientallen personen werden ge wond. Het eene ongeluk geschiedde tusschen Ste- venton en Saltvoath. Daar is de Isle Arran Express uit Glasgow in een zeer scherpe bocht verongelukt. Aan de buitenzijde dezer bocht ligt een herstellingsoord voor mijnwerkers. Vijftig ver pleegden zaten juist aan tafel het was halftwee in den middag toen zij tot hun ontzetting den trein den dijk af zagen rijden en recht op zich af zagen komen. Op slechts enkele meters van het tehuis kwam het gevaarte tot stilstand. De locomo tief boorde zich tot de assen in den grond en kantelde vervolgens om, de eerste wagon werd tegen de machine omhooggedreven en bleef met het voorste eind in de lucht steken, ter wijl de beide volgende wagons in elkaar ge drukt worden. De twee volgende wagons ont spoorden, doch bleven op den dijk staan, ter wijl slechts de laatste twee wagons in de rails bleven. Het reddingswerk duurde uren. De stoker en twee reizigers bleken te zijn gedood. Van enkelen der vele gewonden is de toestand levensgevaarlijk. Het tweede ongeluk gebeurde te Bramshot in Hampshire. Daar zou een extra-trein 2000 werklieden, die daar aan een militair kamp gewerkt hadden, naar de kust vervoeren, van waar zij naar het eiland Jersey in het Kanaal zouden worden gebracht om eenige dagen vacantie te genieten. Toen de trein aankwam staken, naar oog getuigen verklaren, deze 2000 man gelijktijdig de rails over in het verlangen, een goede plaats te bemachtigen. Doch de trein kwam niet tot stilstand; de locomotief boorde zich een weg in de samengepakte menigte, die zich op de rails bevond, een spoor van verwoesting ach terlatend. Voor zoover thans bekend, zijn vijf personen gedood en vele gewond. TWEEDE VERSAILLES NIET MEER MOGELIJK, ZEGT GOERING. ,,Ons imponeeren dreigingen noch liefdesbrieven Generaal-veldmaarschalk Goer in g heeft te Dessau voor de 8000 arbeiders van de Junkers- fabrieken een redevoering gehouden, waarin hij o.a. verklaarde: Het is vooral Engeland dat vastbesloten is het drama van 1914 te herhalen om Duitsch land een vrede te kunnen dicteeren, erger dan het dictaat van Versailles. Slechts één ding is grondig veranderd: Wij zijn thans allen ver vuld van den brandenden wil ons staande te houden en 't nimmer meer te laten komen tot een vrede van Versailles. Wij bedreigen Engeland niet. Wanneer het echter gelooft- ons overal in den weg te kun nen treden, moet het ook de verantwoorde lijkheid op zich nemen voor de verzekering van den vrede. De bedreigingen Duitschland weer te blokkeeren en tot honger te brengen, zullen een tweeden keer onmogelijk worden gemaakt. Daarvoor zal het Duitsche lucht.wa- pen zorgen en niet in de laatste plaats ook de groote voorraad broodgraan, dien wij in Duitschland hebben opgeslagen. Tot slot wenschte Goering te zeggen: wij willen geen oorlog. Ik ken hem en weet. dat hij de geweldigste verantwoordelijkheid betee- kent, die een staatsman op zich kan nemen. Wanneer wij niettemin zoo koortsachtig be wapenen, is dat om den strijd, die ons wordt opgedrongen, zegerijk te bestaan Wij zullen ons in de toekomst geen levensrecht meer la ten betwisten. Ons imponeeren dreigingen noch liefdesbrieven. GEEN SCHADE AAN DE MAGINOT- LINIE. Door officieele kringen te Straatsburg wordt 'n uit Offenburg (Duitschland) komend bericht als zou door overstroomingen schade zijn aan gericht aan de Fransche versterkingswerken. beslist tegengesproken. Het weer in den streek van de Maginot-linie is regenachtig dcch men heeft niets gemerkt van zwaren regenval, was van rivieren of aangerichte schade waarvan in het Duitsche bericht sprake was. Duitschland liecft meer steenkolen noodig. Paul Walter moet zorgen, dat de productie grooter wordt. Goering heeft Paul Walter benoemd tot last hebber voor de opvoering van de steenkool productie. De vorderende uitbreiding der vier- jaarsproductie, de aanhoudende stijging der bewapeningstaken. evenals de geweldige uit breiding van het verkeer hebben de steen- kolenbehoefte dermate opgevoerd, dat een tijdige en volledige voldoening aan die be hoefte zonder bijzondere maatregelen niet bereikt kan worden. Generaal veldmaarschalk Goering heeft den nieuwen lasthebber er op gewezen, dat een zoo vei- mogelijk gaande uitbreiding van den woningbouw voor mijnwerkers, de waar borging van een voeding, welke in overeen stemming is met de van den mijnwerker ge- eischte prestaties, en een bijzonder nadrukke lijke zorg voor zijn gezondheidstoestand voor werp moeten zijn van de zorgen van den last hebber. Granaat doodt een aantal kinderen. In de nabijheid van Forli (Italië) hebben kinderen een granaat gevonden, die tijdens schietoefeningen niet tot ontploffing was ge komen. Zij gingen er mede spelen, waarbij de granaat explodeerde. De kinderen werden gedood. Zijn aanwezigheid te Moskou niet meer noodzakelijk geacht. De Britsche adviseur William Strang zou volgens Reuter heden Moskou per vliegtuig verlaten en naar Enge land terugkeeren. Er worden voor dit vertrek twee redenen opgegeven: lo. de geweldige hoeveelheid werk op de centrale afdeeling van het Foreign Office, waarvan Strang de chef is; 2o. het feit. dat de politieke kwesties welke nog te Moskou worden bespro ken tot zulk een minimum zijn geslon ken, dat de ambassadeur Sir William Seeds zonder Strang's steun de onder handelingen verder kan voeren Potemkln, de Russische plaatsvervangend volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, heeft Zaterdag de ambassadeurs van Frank rijk en Engeland ontvangen om het pro gramma voor de ontvangst der Britsche en Fransche militaire delegaties tc bespreken. Men verwacht dat de onderhandelingen zich niet verder zullen ontwikkelen, zoolang Strang niet zijn persoonlijk rapport te Lon den zal hebben uitgebracht. De militaire be sprekingen zullen, naar men gelooft, de poli tieke onderhandelingen voorloopig op den achtergrond dringen en waarschijnlijk zal geen definitieve overeenkomst tot stand komen, alvorens de militaire besprekingen aanzienlijk gevorderd zijn. Duitseh vliegtuig in Spanje verongelukt. Het vliegtuig „Hans Wende" dat een bij zonderen vlucht tusschen Madrid en Barce lona uitvoerde, heeft zijn doel niet bereikt Terstond is met de nasporingen begonnen. Bi.i Hispitalet is de vernielde machine gevonden De bemanning bestaande uit 3 koppen als mede de negen passagiers, waaronder kolonel von Scheele, bleken te zijn omgekomen. maar DENKT AAN (Adv. Ingez. Med.) Besprekingen der Japansche diplomaten aan het Como- meer geëindigd. De besprekingen tusschen de beide Japan sche diplomaten Osjima en Sjiratori aan het Comomeer zijn beëindigd. De eerste Japansche militaire attaché in Rome. generaal Karawaki, is uit de Villa d' Este vertrokken om zich aan te sluiten bij de andere buitenlandsche militaire missies bij de Italiaansche manoeuvres in het Po-dal. Twee hooggeplaatste ambtenaren der Ja pansche ambassade in Rome zijn per vliegtuig naar de Italiaansche hoofdstad teruggekeerd. De belde ambassadeurs zijn tot heden in de Villa d' Este gebleven. Hoewel te Tokio nog geen enkele of ficieele inlichting over de conferentie tusschen Osjima en Sjiratori ontvan gen is, lijken de mededeelingen van Japansche kringen volgens Havas te bevestigen, dat kort geleden aanzien lijke vorderingen zijn gemaakt ten aanzien van een aansluiting van Japan bij het Dultsch-Italiaansche militaire bondgenootschap. Volgens inlichtingen waarvan geen bevestiging kon worden verkregen, zou Tokio in de eerste week van Juni den regeerin gen van Berlijn en Rome tegenvoor stellen hebben gedaan, welke daar onvoldoende zouden zijn geacht. Ten aanzien van Rusland zouden die tegen voorstellen voorzien hebben in een onvoorwaardelijk en automatisch wer kend bondgenootschap. Welingelichte kringen te Tokio, die in nauw contact staan met het kabinet, verklaren, dat het in het buitenland gepubliceerde be richt betreffende toetreding van Japan tot Het Duitsch-Italiaansch bondgenootschap vol komen voorbarig is. Zij voegen hieraan toe: „er is op het oogenblik niets nieuws op dit gebied". Dezelfde kringen erkennen, dat toe treding van Japan tot dit bondgenootschap de laatste dagen is besproken door de militaire autoriteiten, doch niet bestudeerd is tijdens een conferentie van vijf ministers van Vrij dag, aangezien Hiranoema van meening Is, dat deze kwestie nog het voorwerp moet uit maken van diepgaande onderhandelingen, zoowel in de verschillende Japansche politieke kringen als tusschen de deelgenooten van den driehoek Berlijn—Rome—Tokio. Maakt een fauteuil van Uw fiets! LATICEL SCHUIMRUBBER rijwiel- en motor- ZADELKUSSENS zijn luchtig en zitten buiten gewoon aangenaam. Zij sluiten zadelpijn |j| Winkelier! Waar niet verkrijgbaar wende men xich tot Imp. N.V. „Inlertub" R'dam, Ged. Glashaven 12b,Tel. 15377 (Adv. Ingez. Med.) In de wijk Ba hulsberg te Potsdag is op een overweg een stadsbus door een goederentrein gegrepen, ongeveer 300 meter meegesleurd en geheel vernield. Acht menschen zijn om het leven gekomen en evenveel zwaar gewond. Dc senaat der Ver. Staten en het Huis van afgevaardigde zijn Zaterdagavond voor onbcpaalden tijd verdaagd. Goobbels zal de opening van dc Biennale te Venetië, de filmten toonstelling, bijwonen. Uit een auto zijn in het Wcstcnd te Londen een aantal plannen van het Engelsche ministerie voor Luchtvaart betreffende de aan leg van nieuwe vliegvelden ontvreemd. Later zijn ze voor de deur van een winkel in Soho teruggevonden. Twee employés van het Italiaansche con sulaat te Parijs, die bij het passeeren van de grensbrug te St. Louis weigerden te stoppen, zijn gearresteerd. Openbare terechtstellingen zijn in Turkije verboden, tevens mogen er geen foto's meer van door de dagbladen woiden gepubliceerd. Ex-koning Zogoe is van Oslo naar Ant werpen vertrokken. - De Amerikaansche minister van finan ciën. Morgenthau. wordt binnenkort in Lon den -erwacht. - De Britsche en Fransche militaire missies zijn Zaterdag uit Londen naar Moskou ver trokken.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7