Jm ZandiMoctr ronkten de motoren WIELRIJDEN. MOTORSPORT DAMES-ATHLETIEK ROEIEN. ZWEMMEN AUTOSPORT MAANDAG 7 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Na de statige automobielen en de ranke racefietsen hadden Zaterdag de motorrijwielen bezit genomen van het Zandvoortsche circuit en zij staken hun aanwezigheid niet onder stoe len of banken. Met verheffing van stem deden zij in wijden omtrek den volke kond van hun kracht en snelheid en duizenden belangstellen den waren dan ook toegestroomd om van dit machtsvertoon getuige te zijn. Als men die brullende 500 c.c.-monsters over de baan ziet vliegen valt het moeilijk zich te herinneren, dat een goede 25 jaar geleden een „stoomfiets" als het achtste wereldwonder werd beschouwd, waarvan kinderen en honden schrokken en dat door volwassenen met ver bazing en afgrijzen werd nagestaard. Dat afgrijzen is sedert dien verdwenen, doch velen waren ook Zaterdag nog verbaasd over de snelheid en de weergalooze handigheid, waar mede de onverschrokken renners hun „stalen rossen" over het parcours deden stuiven De KN.M.V. kan met voldoening op deze eer ste Zandvoortsche motorraces terug zien; het weer hield zich tot aan den start vóór de laatste race goed, er was een groot zij het dan ook niet overweldigend aantal toeschouwers, er werd goede en spannende sport geleverd en ernstige ongelukken hadden niet plaats Het parcours met zijn elf bochten vergde uiteraard veel van de behendigheid, de routine en den moed der rijders en juist omdat het cir cuit slechts 2300 Meter lang is, was het verloop van de races voor iedereen goed te volgen. In tegenstelling met Assen, waar de renners eens in de tien minuten voorbij komen, was er hier voortdurend wat te zien, want er werden rondjes van 1 min 30 sec. gedraaid, dat is met een snelheid van ruim 91 K.M., terwijl de ge middelde snelheid om en bij de 82 K.M. lag. Men had dus hoogstens tijd, even zijn pro gramma te raadplegen, voordat de renners weer langs kwamen. Af en toe zag men de soldaten van den mo- tordienst spurten om een deelnemer, die van het rechte pad was afgedwaald, na een val te helpen en de „brokken" van den motor met stoffer en blik bij te vegen, want elke onge rechtigheid op de baan, hoe klein ook, kon bij deze snelheden voor de renners gevaar opleve ren. De slachtoffers kwamen er allen merk waardig goed af, de stroobalen langs den kant deden hun werk en enkele seconden na zulk een ongeval hadden de militairen de schade hersteld. Te één uur viel de vlag voor de kleinste ju nior-klasse, die der 125 cc. Al spoedig bleek, dat Heidendahl uit Utrecht de begaafdste rij der was; volgens de regelen der kunst nam hij de bochten en in fraaien stijl vergrootte hij zijn voorsprong meer en meer. Met een gemiddelde snelheid van 72 K.M. per uur. werd hij over winnaar. De uitslag luidde: 1 J. A. Heidendahl Utrecht, 24 ronden in 45 min. 39 2/5 sec.; 2 K. Höster, Woudenberg, 24 ronden in 45 min. 55 sec.; 3 J. E. Nikkels, Schalkhaar, 24 ronden in 45 min. 58 sec. Daarna volgden de 250 en 350 c.c.-klassers en dat ging al dadelijk sneller. Aanvankelijk had Westerop den kop, maar Van Banning bleek de matador en nadat hij eerstgenoemde had gepas seerd, was er voor hem geen vuiltje meer aan de lucht. Bij de 250-'ers viel het rijden van De Graaf op. die na een slechten start, waardoor hij bijna een ronde achter raakte, keurig inliep en ten slotte volkomen verdiend de derde piaats ver overde. Resultaat: 250 c.c. juniores: 1 J. Haakmeester. Badhoevedorp, 28 ronden in 45 min. 57 1/5 sec.. 2 A. Drenth. Groningen, 3 J. D. de Graaf, Amsterdam 5 S. W. Hoogerhuis. Haarlem. Gemiddelde snelheid van Haakmeester 83.5 K.M. per uur. 350 c.c. juniores: 1 H. J. M. van Banning. Den Haag, 29 ronden in 46 min. 44 1 '5 sec.; 2 J. Westerop, Den Haag, 3 W. D'js, Hilversum. Gemiddelde snelheid van Van Banning 85 K.M. per uur. Zwaar motorgeroffel kondigde vervolgens de 500 c.c. machines aan en reeds na enkele ron den was het duidelijk, dat de jeugdige G. Knij- nenburg uit Wassenaar, van wiens rijden een groote roep uitging, deze race zou winnen. In feilloozen stijl ging hij met zijn zware machine door de bochten en hij draaide zóó soepel zijn rondjes, dat de anderen er niet aan te pas kwa men Nierop was geruimen tijd tweede, doch toen deze renner het tempo wilde verhoogen, slipte hij in de bocht bij de tribune, maakte een tuimeling en was uit de race. Er werd hard om de tweede plaats gestreden, die tenslotte aan Bloemendaal ten deel viel. Resultaat: 1 G. Kniinenburg, Wassenaar. 28 ronden in 45 min. 1 1/5 sec.: 2 P. Bloemendaal, Utrecht, 28 ronden in 45 min. 24 3'5 sec.: 3 A. Schilders. Eindhoven; 11 E. W. Pollé. Hillegom; Gemiddelde snelheid van Knijnenburg 85.2 K.M. per uur. De Seniores. Hadden de races der juniores drie kwartier geduurd, die der seniores werden op één uur vastgesteld. Begonnen werd met de 125 cc., die ondanks den staanden start de eerste ronde reeds met 78 K.M. vaart aflegden. Deze machientjes ble ken op dit parcours zoo goed handelbaar, dat de beste renners vrijwel zonder gas af te sluiten door de bochten konden gaan. Verkerke en Renooy, beiden op Eysink, hadden van stonde af aan den kop genomen; dit tweetal bleef ge durende het grootste gedeelte van de race bij elkaar. Reeds in de vijfde ronde lapten zij Selens, doch met Van der Hoeven hebben zij meer moeite. Enkele rijders krijgen motorpech, ter wijl Koning uit de bocht vliegt, doch weer ver der gaat. Schuddeboom doet op de derde plaats moeite, de twee koploopers in te halen, maar dat wordt hem in de twaalfde ronde noodlottig, want ook hij valt in de bocht bij de tribune en is uit den strijd. Renooy slaagt er dan even in, om Verkerke te passeeren, maar laatstgenoemde verhoogt dan het tempo en enkele ronden later is Re nooy reeds 100 Meter achter. De uitslag luidt: 1 J .C. Verkerke, Utrecht (Eysink) 36 ronden in 60 min. 13 2/5 sec., 2 J. J. Bovee, Amersfoort (Eysink), 3 D. Renooy, Hintham (Eysink) op éen ronde. Velen waren het met dezen uitslag niet eens, daar zij, volgens ons terecht, van meening wa ren, dat Verhoef op Batavus als tweede was ge ëindigd, gevolgd door Rietveld en Bovee De 250, 350 en 500 c.c.-klassers startten ge zamenlijk: natuurlijk gingen de zware machi nes direct aan den kop. Zoowel Van Dinter als De Ridder waren na hun val bij de training toch van de partij; zij speelden in hun resp. klassen een rol van beteekenis. Bij de 500 c.c.'ers nam Van Aartsen de lei ding, maar hij. evenals trouwens de anderen, houden zich stipt aan de waarschuwing om in verband met den intusschen gevallen regen voorzichtig te rijden. De Ridder verovert dan de tweede plaats, doch komt na een botsing te vallen, wat later een groote handicap zou blij ken te zijn. P. Knijnenburg wil blijkbaar de prestatie van zijn broer evenaren ,want hij begint hard te ja gen, hetgeen op deze gladde baan zeer gevaar lijk is. Ternauwernood ontkomt hij aan een aanraking met de stroobalen, maar hij bereikt toch zijn doel, want hij passeert De Ridder. Moejes. ofschoon op een 350 e.c.-machine rij dend, toont zich de snelste van het geheele veld en als Van Aartsen uit de bocht vliegt, komt hij aan den kop, 20 seconden voor Knijnenburg. Fijma heeft zich van een slechten start her steld; elke ronde verbetert hij zijn positie. De 250 c.c.-klassers zijn intusschen een ronde achter geraakt, wat te voorzien was; Van Din ter is hierbij de snelste. Na 20 ronden is de stand: 500 c.c.: Knijnenburg, op 40 sec., Fijma, dan De Ridder. 350 c.c.: Moejes (aan den kop van het veld), Roest, Van Rijn 2500 c.c.: Van Dinter. Huybregts. Moejes draait geweldig hard: hij rijdt één ron de met een tempo van 91.3 K.M., evenals trou wens Fijma, op zijn speciale Velocette die steeds meer op Knijnenburg inloopt. De baan is intusschen weer vrijwel opgedroogd, maar toch blijft voorzichtigheid geboden, want op dit cir cuit is men bij de kleinste fout uit de race. Knijnenburg doet het dan wat kalmer aan, zoo dat Fijma zijn achterstand tot 18 sec. kan terug brengen. De rijders zijn op hun hoede in de bocht bij de tribune, waar de klinker-verbree- dïng een gevaarlijken rand maakt met het as phalt. Als het uur verstreken is, luiden de resulta ten als volgt: 250 c.c. seniores: 1 J. van Dinter. Arnhem (D.K.W.) 36 ronden in 61 min. 9 3/5 sec.: gemiddelde snelheid 80.7 K.M. per uur; 2 J. Timmers, Breda (D.K W.) op één ronde: 3 C. G. A. Huybregts, Middelburg (Triumph) op twee ronden. 350 c.s. seniores: 1 J. Moejes Heer Hugo- waard (D.K.W.39 ronden in 61 min. 2 3/5 sec. (de snelste van allen), gemiddelde snelheid 87.6 K.M. per uur: 2 J. Roest. Ter Aa (Velo cette) op 1 ronde: 3 J. van Rijn, Arnhem (Ve locette); 4 F. J. Meierdress, Amsterdam (Velo cette) op 3 ronden. 500 c.s. seniores: 1 P. Kniinenburg, Wasse naar (B.M.W.), 39 ronden in 61 min. 11 2/5 sec. gemidd. snelheid 87.5 K.M. per uur; 2 J. E. Fijma, Badhoevedorp (Velocette), 39 ronden in 61 min 24 sec. gem. snelheid 87 K.M. per uur; 3 G. de Ridder, Haarlem (B.M.W.) 39 ronden in 62 min. 29 3/5 sec.; gem. snelheid 85.7 K.M. per uur. P. Kniinenburg en Van Aartsen hadden oor spronkelijk voor de juniores-klasse ingeschre ven: de wedstrijd-commissie deelde hen echter bij de seniores in: het verlooo van de race heeft uitgewezen, dat dit een goede maatregel is ge weest. Van Aartsen viel weliswaar, maar dit was te wijten aan het feit. dat hij met zijn schoen aan het rempedaal bleef haken, waar door hij de macht over zijn machine verloor. CRITICUS. De Ronde van Zwitserland. Uit Grenchen: De jaarlijksche Ronde van Zwitsei'land is Zaterdag begonnen met de le étappe van Zürich naar Grenchen, een afstand van 220 K.M. Acht landen zijn in dezen wedstrijd vertegen woordigd nl. Zwitserland, Duitschland, Luxem burg. Nederland, Italië, Spanje, Frankrijk en België. De grootste moeilijkheid in deze etappe was de beklimming van de Passwanghoehe, waar Egli als eerste over kwam. Hij en de Belg Lauwers wisten met een voor sprong van enkele minuten te Grenchen aan te komen. Piet van Nek klom uitstekend; pas seerde als vijfde de Passwanghoehe. In de eindspurt won Lauwers vóór Egli. De uitslag luidt: 1 Lauwers 5 u. 40 min. 13 sec. 2 Egli. zelfden tijd. 3 E. Buchwalder 5 u. 44 min. 1 sec. 7 Piet van Nek zelfde tijd. 45 Demmenie 5 uur 55 min. 12 sec. Vier renners staakten den strijd, o.w. de Spanjaard Trueba. Demmenie en Van Nek hebben oDgeereven. Uit Morat: Zondag is de ronde van Zwitser land voortgezet met de tweede étapoe van Grenchen naar Morat. een afstand van 194 KM Kort na den start hebben onze landgenoten Demmenie en Van Nek beiden den strijd ge staakt, daar zij volgens hun zeggen niet konden wennen aan het materiaal. Het cricketelftal van Haarlem, 3. V.l.n.rJ. de Boer, b. Dik, C. Dekker, P. Mulder, W. N. Schornagel, G. Janssen, F. Buissink, S. van Daélen, A. Stoete, A. Blok, G. Wessel. SKI-SPORT. Ski-demonstralies van de Olympische Spelen. Scandinavische landen zullen niet deelnemen. De rit leidde voornamelijk door de J.ura en was vrij zwaar, hetgeen enkele veranderingen in de algemeene rangschikking teweeg bracht. De Zwitsersche renner Buchwalder passeerde te Morat als eerste de eindstreep in 5 uur 17 min. 49 sec. De uitslag luidt: 1 E. Buchwalder (Zwitserland) 5 uur 17 min. 49 sec. 2 Neuens (Luxemburg), 3 Amberg (Zwitser land). 4. Mathias Clemens (Luxemburg), 5 Di- dier (Luxemburg). 6 J. Wagner (Zwitserland). De algemeene rangschikking luidt: 1 E. Buchwalder, 11 uur 1 min. 50 sec.; 2 Di- dier. 3 Wagner. Groote prijs van Zweden. Uit STOCKHOLM: Zondag zijn te Saxtorp motorwedstrijden om den Grooten Prijs van Zweden gehouden. In de 250 ccm. klasse werd de Duitsche ren ner Kluge op D.K.W. eerste in 2 uur 13 min. 48.6 sec. Hij reed met, een gemiddelde uursnel heid van 130.55. hetgeen een nieuw klasse record beteekende Fleischmann (Duitschland) op D.K.W werd met 0.2 sec. voorsprong op Mellors winnaar in de 350 ccm. klasse in 2 uur 7 min. 28 sec (gem uursnelheid 138 K.M eveneens een nieuw klasserecord Serafini op Gilera zorgde voor een Italiaan- sche zege in de 500 ccm. klasse. Het conflict tusschen de Internationale Ski- Federatie (F. I. S.) en het Internationaal Olym pisch Comité betreffende de amateurbepalingen van de skisport (of n.l. skileeraren als amateurs zijn te beschouwen), welk conflict ten gevolge heeft gehad, dat skiwedstrijden van het pro gramma der Olympische Spelen zijn afgevoei'd, heeft zijn laatste stadium nog niet bereikt. Naar men weet heeft het Duitsche Olympisch Comité in het programma der winterspelen ski-- demonstraties opgenomen, terwijl de afdeeling skisport van het Reichsverband fuer Leibesue- bungen thans moeite doet, een buitengewoon F. I. S.-congres bijeen te roepen, teneinde als nog de skisport officieel op het programma toe gelaten te krijgen. In de Scandinavische landen is men het met een dergelijken gang van zaken allerminst eens. De voorzitter van de F. I. S., commandant Oestgaard, heeft zich in een rondschrijven tot de nationale ski-bonden, die bij de F. I. S. aange sloten zijn, gewend en medegedeeld, dat hij per soonlijk zeer gekant is tegen het bijeenroepen van een buitengewoon F. I. S.-congres, zooals Duitschland dat wil, ten einde de amateurbepa lingen voor skiloopers aan te passen aan de eischen van het I. O. C„ zoodat alsnog skisport een deel van de Olympische Spelen zou uit maken. Er heeft voorts op 1 Augustus j.1. te Stock holm een bijeenkomst plaats gehad van verte genwoordigers van de vier Scandinavische ski bonden, waar de kwestie uitvoerig is besproken. Noorwegen, Zweden en Denemarken hebben daarbij verklaard, dat zij hun stem niet zouden geven om een buitengewoon congres bijeen te roepen; Finland zal binnen 14 dagen over deze kwestie beslissen. Commandant Oestgaard voegt hier aan toe, dat, volgens zijn meening, een dergelijk congres geen enkele waarde heeft, omdat volgens de statuten een verandering in de amateurbepalingen van de F. I. S. met twee-derde meerderheid van stem men moet worden genomen en, voorzoover hem bekend is, er geen sprake van is, dat die meer derheid zal worden bereikt. Wat de ski-demonstraties betreft, hebben de vier Skandinavische landen eenparig beslo ten, dat zij aan deze demonstraties niet zullen deelnemen. Deze demonstraties worden niet ge houden in overeenstemming met het reglement der F. I. S. en zullen door haar niet kunnen wor den erkend, zoo besluit de president der F. I. S. Ook de Scandinavische pers voelt er niets voor, om alsnog ski-wedstrijden in het kader der Olym pische Winterspelen te houden. Indien men dat doet. zoo luidt het, dan handelt de F. I. S. zeer onrechtvaardig tegenover Zwitserland, aan wie de Olympische Spelen juist om deze reden zijn ontnomen en tegenover Noorwegen, dat zich dan veel moeite en kosten heeft getroost om de F. I. S. kampioenschappen 1940 te organiseeren, welke bij een samenvallen met de Olympische Winterspelen in Garmisch-Partenkirchen zou den worden gehouden. Het is de vraag, of de F. I. S. startvergunning oor deze demonstraties zal geven. Zoo ja, dan buigt zij zich uiteindelijk toch voor het I. O. C. zoo neen, wat zullen de renners, die tot deze de monstraties zijn uitgenoodigd, in dat geval doen' En voorts, onder welke amateurbepalingen worden deze demonstraties dan gehouden, die van de F. I. S. of die van het I. O. C.? Het laatste is het meest waarschijnlijke, doch dan rijst weer een moeilijkheid. Het ligt voor de hand, dat de nationale skibonden de afvaar diging voor deze demonstraties zullen samen stellen en daarbij uiteraard ook skileeraren zul len uitzoeken, daar zij zich naar de amateur- bepalingen van het F. I. S. zullen richten. Zullen de nationale Olympische Comités deze ploegen nu naar de amateurbepalingen van het I. O. C. .selecteeren, dus de skileeraren weigeren, en zullen de nationale skib'onden deze weigerin gen accepteeren? Het zijn allemaal open vragen, die echter de moeilijkheden aanwijzen voor welke men bij de Olympische Winterspelen nog kan komen te staan DUITSCHLAND—NEDERLAND (62-30) Famiy Koen wint de 100 meter! Uit AKEN: De' derde dames-athletiekwed- strijd tusschen Duitschland en Nederland werd door het Duitsche team met belangrijk verschil gewonnen. Met 6230 punten bleven de gast vrouwen in de meerderheid. Slechts één over winning kon de Nederlandsche damesploeg behalen, n.l. op de 100 meter, waarin Fanny Koen voortreffelijk liep en als eerste eindigde in 12.1 sec. Fanny Koen. In alle andere nummers eindigden de Duit sche dames als eersten; soms zelfs bezetten zij de eerste en tweede plaats. Bij het hoogspringen kwamen Gravin Solms, Fanny Koen en Elfriede Kaun op 1.60 meter, doch de gemaakte sprongen beslisten ten gunste van Gravin Solms. Het verspringen werd gewonnen door de we reldrecordhoudster Chris tl Schulz. met een af stand van 5.95 meter, maar Fanny Koen bracht het tot 5.92 meter. Onze landgenoote heeft zioh, door op ver schillende nummers met succes uit te komen, schitterend geweerd in dit zeer sterke milieu. Bij het discuswerpen benaderde Ans Niesink heel dicht Nederlandsch record; zij bleef er slechts 60 c.M. van af. De uitslagen luiden: iOO meter: 1 Fanny Koen 12.1 sec., 2 Ida Kuehnel 12.3 sec., 3 Hillde Winkels 12.4 sec., 4 Lies Koning 12.5 sec. 200 meter: 1 Hilde Winkels 25.3 sec., e Ida Voigt 25.3 sec., 3 Corry Bak 26.8 sec., 4 Annie Lohuis 27.5 sec. meter horden: 1 Sieglinde Dempe 11.7 sec., 2 Lila Peter 11.8 sec., 3 Kitty ter Braake 11.9 sec.. 4 mej. Doorgeest 12.1 sec. 4 x IOO meter estafette: 1 Duitschland met de dames Winkels, Kuehnel, Voigt en Dempe tijd 48.2 sec., 2 Nederland met de dames Ter Braake, Bak, Koning en Koen, 49.9 sec. Hoogspringen1 Gravin Solms 1.60 meter: 2 Fanny Koen 1.60 meter. 3 Elfriede Kaun 1.60 meter, 4 Nelly van Balen Blanken 1.55 meter. Verspringen: Christl Schulz 5.95 meter, 2 Fanny Koen 5 92 (meter, 3 Gisela Voss 5.62 ■meter, 4 Lies Koning 5.25 meter. Kogelstooten1 Gisela Mauermayer 13.83 meter. 2 Hilde Sommer 11.98 meter, 3 Ans Nie sink 10.98 meter. Discuswerpen: 1 Gisela Mauermayer 46.21 meter; 2 Hilde Sommer 41.29 meter, 3 Ans Niesink 39.81 meter. Speerwerpen: 1 Luise Grieser 43.07 meter, 2 Lisa Delius 42.82 meter, 3 Jopie Weysters 34.22 meter. Duitschland 62 p., Nederland 30 p. Internationale wedstrijden te Luik. Uit Luik: Zondag zijn de internationale roei- wedstrijden te Luik geëindigd. Op dezen twee den dag behaalde de Nederlandsche skiffeur Marres een overwinning. Hij werd in den tijd van 8 min. 20 sec. eerste vóór den Duitschen roeier Lindner, In het nummer twee met stuur man bezette de Willem III-ploeg een derde plaats: een acht van Triton eindigde als vierde. Aan de uitslagen ontleenen we de volgende: Vier met stuurman- 1 Ruder Klub Zuerich 7 min 4 sec. 2 Assoc. Sportive de la Préfecture de Police 7 min. 14 sec. Skiff: 1 Marres (De Laak) 8 imn. 20 sec.: 2 Lindner (Rudergesellschaft Breslau) 8 min. 27 seconden. Twee met stuurman: 1 Rudergesellschaft Berlin 8 min. 3 2/5 sec., 2 Royale Sport Nauti- que (Gent) 8 min. 7 sec., 3 Willem III op twee lengten. Acht met stuurman: 1 Reus (Luzern) 7 min. 5 2/5 sec.; 2 Essen 6 min. 9 sec.; 3 Kingston (Cambridge), 4 Triton. Europeescli record 400 M. borst- crawl verbeterd. Tijdens zwemwedstrijden te Suschak heeft de Zuid-Slavische zwemmer Schischek het Euro- peesch record op de 400 meter borstcrawl ver beterd door dezen afstand af te leggen in 4 min. 46.4 sec. Het record stond met 4 min. 47 sec. op naam van J. Taris (Frankrijk), die het op 16 April 1931 te Parijs vestigde. Groote bergprijs van Duitschland. Uit ZELL AM SEE: Zondag is op den Gross- glockner de Groote Bergprijs van Duitschland verreden. Hermann Lang met Mercedes Benz won in den wedstrijd voor racewagens in de 3.000 ccm. klasse in den tijd van 20 min. 7 9 sec., hetgeen een gemiddelde uursnelheid van 75.01 K.M. be teekende Tweede werd Hans Stuck met Auto Union met 1.8 sec. achterstand. Hermann Lang,

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 9