Otanie-MM op Owwtje-tHleuqdedaq feest Haarlem vierde J-aptoe BOERENBRUILOFT IN HAARLEM-OOST DINSDAG 8 AUGUSTUS 1939 HAAüEEM'S DAGBLAD PRETTIGE STEMMING EN ZEER CROOTE DRUKTE zeer opgewekt I I AARLEM heeft feestgevierd, zooals men in het heele land heeft feest gevierd spontaan en uitbundig. Spontaan, omdat de organisatie in zeer korten tijd had moeten geschieden en daarvan enkele sporen droeg, welke echter terstond door de medewerking van allen werden weggewerkt. En uitbundig, maar dat pas 's avonds, want toen pas begon men los te komen. aantal muziekcorpsen bereid weten te vinden de feestvreugde op te luisteren. En 's mid dags trokken er onder een zonneschijn, welke het koper der instrumenten in felle glanzen deed weerkaatsen,, muziekcorpsen door de stad. Hun feestklanken slcegen tegen de huizen op en er bovenuit, over heel de stad, boodschappers van de blijheid over en het meedeelen in de oudervreugde in het Prinse lijk gezin. Des avonds was het aantal corpsen, dat zich onder de hooge boomen van den Dreef opstelde voor het deelnemen aan den op- marsch naar de taptoe op de Groote Markt, respectabel. De vacantie mocht de trouwe helpers bij die gelegenheden, de fakkeldragers ten deele beschikbaar doen zijn, er waren vele handen soms zeer jeugdige bereid tot helpen, zoodat om ruim negen uur kon worden afgemarcheerd: blinkende Instrumenten tus- schen twee koorden van walmende fakkels en vetpotten. En de opvolging der muziek instrumenten werd alleen gebroken door feest vierende jeugd, welke tusschen de conpsen in den stc.et meeliep, een vroolijke afwisseling van het harde hout en glanzende metaal. De middagfeestelijkheden begonnen op het terrein aan de Paviljoenslaan. De Variété-voorstelling- voor het „Paviljoen". In de morgenuren zag het weer er een beetje somber en dreigend uit, doch 's middags scheen de zon in volle prac-ht; er kon dus gelukkig weer v:n een „oranje-zonnetje" wor den gesproken. Duizenden waren naar den Hout getrok ken om naar de openlucht-voorstellingen te zien die door de immer actieve Vereen iging „Koninginnedag" op touw waren gezet Hiet was overvol op de grasvlakte vóór het Pavil joen het publiek zat zelfs op de hekken doch de politie onder leiding van inspecteur Verschoor wist alles op rustige wijze in go banen te leiden. De heer Theo Bouwmeester, impresario, verzorgde het programma. Dit liet niets te wenschen over, want het publiek heeft volop genoten van de verrichtingen der talrijke artiesten, welke door den heer Bouwmeester waren geëngageerd. Ook aan het Muziekge zelschap Apollo", directeur de heer L. van der Hoef, komen woorden van hulde toe voor de muzikale begeleiding der artisten en voor de pittige muziek, die tijdens de rustpoozen ten gehoore werd gebracht. Deze muziek werd zéér gewaardeerd. Het uitgebreide variété-programma bestond uit acht nummers. Te twee uur verscheen Mr. Brix, die een keurig nummer aan het zweef- rek ten beste gaf. Een dankbaar applaus viel hem ten deel. Halley en Yonnie, springacrobaten, deden het publiek eveneens versteld staan van hun staaltjes, waarbij de beheersching van Halley en de groote lenigheid van Yonnie opvielen. De jeugdige Yonnie voelt zich op de omhoog gestoken voeten van Halley net zoo thuis als een ander op den beganen grond. Het komisch gedeelte was voor rekening Eentje, die van een koude kermis thuiskwam Bij het tonnetje steken in Haarlem-Zuidwest werd ook wel eens mis gestoken. Dat was een prettige verrassing, dat het weer den heelen dag zoo wonder mooi heeft meegewerkt. Hoe pessimistisch waren som migen Maandagmorgen en hoe optimistisch moesten ze 's middags zijn, want het be faamde Oranje-zonnetje had de wolken en den dreigenden regen verdreven en zette alles in een heerlijken, stralenden gloed, welke aan alles nieuw leven verleende en de Oranje- strikken en wimpels en sjerpen en rozetten een brandende schittering gaf. Wat heeft de zon, de feestvreugde veel goed gedaan. 't Was begrijpelijk dat 's morgens een iet wat sombere stemming hier en daar leek door te breken, doch 't was nog veel begrij pelijker, dat die stemming mét het ver schijnen van de eerste zonnestralen ook ver dwenen was. Dat had zijn invloed eveneens op de drukte in de stad. Die was 's middags reeds groot, maar 's avonds nog veel grooter. Urenlang heeft men toen slechts voetje voor voetje vooruit kunnen komen en trams en auto's konden zich slechts heel langzaam tusschen de twee voortschuivelende files aan de eene en de andere zijde van de straat, doorwrin gen. 't Was propvol van Plein tot Groote Markt. En wie haast had deed yerstandig de Groote Houtstraat te mijden en de daarmee parallel loopende straten te nemen, want de Houtstraat was in beslag genomen door hen. die geen haast hadden, die niet naar de klok hoefden te kijken, door hen die enkele uren lang de stuwing van den tijd niet voelden: dat waren zij, die den Nationalen Feestdag ter eere van de geboorte van Prinses Irene Emma Elisabeth vierden. Muziek. Koninginnedag had, cndanks de enkele uren van voorbereiding nog een respectabel van Bill and Bell, die met hun kinderwagen en het door middel van luchtballons wegge vlogen kind daverend succes hadden. Vervol gens verschenen de Riva's met hun fietsen ten tooneele. Ook de verrichtingen van dit tweetal werden met groote belangstelling ge volgd. De „Raymund Fils" aan vreemde namen is er in de specialiteitenwereld geen gebrek gaven goed uitgevoerde nummers salon-acrobatiek te zien. Beiden gaven duide lijke bewijzen van "kracht en lenigheid. Vooral het slotnummer was fraai. Clown Reney met zijn t-wee gedresseerde hondjes heeft zijn vriendjes goed afgericht. Vooral de jeugd had schik in dit nummer. Het was daarom jammer, dat Reney zijn hoofdnummer niet ten beste kon geven, om dat zijn meest schrandere viervoeter bang was geworden voor het schieten. De hond raakte de kluts kwijt en kon toen niet meer vertellen, hoeveel twee plus twee en twee plus drie was. Het slotnummer werd verzorgd door „The Hollywood-Company", die samengesteld was uit twee dames en één heer (of waren het twee heeren en één dame?). Dit drietal ver richtte ongelooflijke staaltjes van wielrijkunst, waarbij de „dikke dame" voor komische in termezzo's zorgde. Dit was een goed slot van een welgeslaagden middag. Oranjevreugde in Haarlem-Zuid-West. Het is nog niet zoo lang geleden, dat Zuid- West-Haarlem, het gedeelte van onze stad, dat ligt ten Westen van de spoorlijn, tusschen de Pijlslaan en de Thomson!aan bij Oranje feestelijkheden zich elders moest vermaken. Sedert September j.l. is daar verandering in gekomen Toen is opgericht de Oranje ver- eeniging „Haarlem-Zuid-West", die zich tot taak stelde, bij feestelijke gebeurtenissen in het Koninklijk Huis aan dit stadsgedeelte een eigen feest te geven voor jong en oud. En de heeren van het dagelijksch bestuur, Honig, Duiker en Teeuwissen, geassisteerd door de feestcommissie, verstaan de kunst, om Oranje feesten te organiseeren. Dat bleek Maandag wel op het terrein aan de Ohmstraat, waar rappe handen een kaal, onaanzienlijk stuk grond als feestterrein hadden ingericht en voor een waardige ont vangst van de buurtbewoners in gereedheid hadden gebracht. Enkele honderden belangstellenden vulden het feestterrein, toen de voorzitter de popu laire wedstrijden voor de jeugd met een kort speechje opende. De ongeveer 150 deelnemers(sters) verdeel den zich met hun leidsters en leiders over het veld, waarna het spel kon beginnen. De kleinste kleuters werden bezig gehouden met aardige gezelschapsspelen en origineele wedstrijden. Heit laat zich raden, dat die diverse ouders hun spruiten enthousiast aan moedigden. Zes peuters, te weten Tonny Wey- detofcer, Gonny van der Monde, Tineke Bos, Hanneman Honig, Tiny van Capel en Erik Claus waren hun concurrences te snel af en werden beloond met een prachtigen feest- toeter. De feestcommissie had er echter voor gezorgd, dat geen van de kleinen, die zoo hun best hadden gedaan met leege handen naar huis gingen. Allen kregen een vlag en een toeter; allen waren tevreden. Intusschen bekampten de oudere kinderen beneden de twaalf jaar elkaar op een andere renbaan op autopeds. Ook hier hadden de kleine sprinters aan belangstelling geen ge brek. Het verschil, waarmede de autoped-renners door de finish gingen, was vaak zeer gering. Uit een „veld" van ruim zestig deelnemers en deelneemsters werkte zich Jan Wout, John Kneynsberg, Hans Claus, Nelly Groeneveld, Maart je Hartog en Willy Dam als de eerste zes prijswinnaars naar voren. Een bijzonder geslaagd onderdeel van het feest-programma, èn voor de deelnemers, èn voor de talrijke belangstellenden was de kuip- jes-stekerij op rijwielen. Op de twee kuipjes met water concen treerde zich aller aandacht. Steeds, als er weer een koppel met een hpogen hoed en een houten steekzwaard naderde en in gevechts houding onder de wankele kuipjes door schoot, heerschte er een merkbare spanning, die zich pas ontlaadde, als een gelukkige door den ring had gestoken, of een ongelukkige een koude douche had gehad. De laatsten waren het publiek het liefst. Degenen, die zich thuis van droge kleeren moesten voor zien, waren de „helden van den dag" De meer bezadigden en de goede mikkers reden droog onder de kuipjes door en vielen in de prijzen. Dat waren de kampioenen Jas pers, (van de meisjes) en Kossen (van de jongens) en verder de meisjes Woesik, Derks en De Kam en de jongens Hans Pelt en Jo Fiedeldey. In de pauze werden de deelnemers (sters) groepsgewijze getrakteerd op beschuit met Oranje-muisjes en Oranje limonade. De lek kernijen stonden uitgesteld op een tafel bi den dansvloer en daar lieten de jongens, grooi en klein, zich weldra de tractatie smaken. Het eerste gedeelte, de kinderfeesten, were, met een vlotte prijsuitreiking en het Wilhel mus besloten, maar enkele uren later was een groot gedeelte van de bewoners weer op het feesterrein present, vanwaar een lampion optocht vertrok, die voorafgegaan door een twaalf man sterk jongens orkest, Zuid-West- Haarlem opvroolijkte. Na den ommegang was het feestterrein, met in het midden de dansvloer, sprookjesachtig I verlicht met Oranje-bollen. De dansvloer was gebrekkig. Maarwaar danslust is, daar is een dansvloer! De leden van de bekende band, de „Oranje Boys" had den nauwelijks hun eerste schlagers ten ge hoore gebracht, of een groote schare dansgrage paren maakte zich uit den haag van belang stellenden los en Terpischore zegevierde. Ook de niet-dansers behoefden zich niet te ver velen, want de nummers prijsdansen brach ten aardige momenten en vroolijkheid te over. Het programma werd besloten met een groot vreugdevuur, waarom heen velen uit gelaten dansten op de muziek van vier zeer muzikale cowboy's. Tot laat in den avond bleef de stemming er in. Waaldijk „Zuid-West-Haarlem" heeft eer van zijn werk gehad! Lampionoptocht en vreugde vuur in Haarlem-Noord. Voor de ballonoptocht in Haarlem-Noord be stond ook zeer veel belangstelling. Het vertrek vond plaats van den Orionweg af. Overal langs de route, de Mercuriusstraat, het Marnixplein, Marnixstraat, Jan Haringstraat, Kleverlaan, Molenstraat, Santpoorterplein, Santpoorter straat, Kleverparkweg, Ostadestraat, Schoter singel en Frans Halsplein stonden belangstellen den. Het zien van de stoet met verlichte lam pions was dan ook een aardige attractie. Voorop ging het muziekcorps, dat met vroolijke wijsjes en tromgeroffel den maat aangaf. Verscheidene jongens- en meisjesgroepen vormden tesamen een zeer lange stoet, het schijnsel der meegedra gen oranje lampions was feeëriek. Een groep wielrijders sloot den optocht. Aardig was het dat, hoewel de naam van de jong geboren prin ses eerst hedenmiddag bekend werd, toch reeds een dundoek met de woorden: „Lang leve Irene" werd meegevoerd. Aan den Kloppersingel werd een vreugdevuur ontstoken, dat velen bewonderende uitroepen deed uiten. Oranjebals. Het Gem. Concertgebouw was stampvol. Het Oranjefeestbal trok vele danslustigen. John King en zijn orkest hielden de stemming erin. De zaal was alleraardigst versierd door linten, die van het midden der zaal uit naar de zijwanden voerden. Ook het Oranjebal in het gebouw van den H. K. B. werd goed bezocht. De stemming was ook hier zeer geanimeerd. De dansleeraar H. Kwek; keboom, die speciaal voor dit bal uit Engeland, waar hij een danscongres bijwoont, was over gekomen, leidde het bal. Aardig was de tegen woordigheid van eenige rasechte Volendammer boerinnetjes, die met hun origineele costuums het bal een nationaal cachet gaven. op de Groote Markt Vóórdat het tot de Groote Taptoe op de Groote Markt kwam, had de Groote Trek plaats, waarmee in dit geval natuurlijk niet aie naar Zoeloe-land die geschiedde al een eeuw geleden maar die naar en van de Dreef bedoeld wordt. Zulk een Groote Trek geeft gelegenheid tot allerlei geluidkundige waarnemingen en ziel kundige overwegingen en zelfs tot gewaagde musicologische hypothesen. Zoo kan men telkens weer opmerken dat men van een naderend muziekkorps de groote trom altijd het eerst, van een vertrekkend het laatst hoort. Het ligt dus voor de hand om daaruit af te leiden dat het beslaan de term „bespelen" lijkt me niet gemotiveerd van dit instrument meer decibels verwekt dan de pneumatische actie van alle andere, zoowel koperen als hou ten instrumenten tezamen, hoewel die toch op zichzelve lang nief gering is, want één enkele trompet of bazuin kan een volledig en sterk Hierbij drukken we nog een tweetal foto's af van de Boerenbruiloft in Haarlem- Oost, waarvan we gisteren reeds eenige plaatjes publiceerden, bruidspaar teekent de registers. Rechts: Bruidsmeisjes bestrooien bruid en bruigom met confetti. Links Het Feestvreugde in hooger sferen. Twee, die tijdens de variété-voorstelling op het terrein aan de Paviljoenslaan lieten zien hoe ingewik keld en moeilijk het kan zijn een fiets in evenwicht te houden. bezet strijkers-ensemble overstemmen. Maar er waren bij de Groote Trek ditmaal, zij het dan ook buiten corpsverband nog andere dan hou ten en koperen instrumenten, namelijk kegel vormige papieren, welker samenwerking een kakophonie verwekt, waarop de ultramodernste toondichter jaloersch kon zijn. Die verwekten ook een aanzienlijk aantal decibels. Doch dit alles zonk in 't niet bij de dekabels der afgrij selijke rotjes, die van tijd tot tijd, nu hier dan daar ontploften. Die rotjes, en ook de voetzoekers en Romein- sche kaarsen, die Dreef en Groote Houtstraat onveilig maakten noopten weer tot andere be spiegelingen. Van rotje tot handgranaat en van daar tot vliegtuigbom: 't is telkens maar pen schrede verder. De bedoeling om schrik bij een argelooze en onschuldige bevolking te verwek ken door knallen en vuurverschijnselen wordt zoowel door rotjes als door bommen verwezen lijkt. Het hangt slechts van omstandigheden af of de keuze op 't een of op 't andere valt. En evenzoo zou men in het bestoken van voorbij gangers met den vuurregen van een branden den voetzoeker een inleiding tot de theorie en praktijk der vlammenwerpers kunnen zien. Doch weg met al die oorlogsvizioerien op een nationalen feestdag ter eere van de geboorte eener prinses wier naam den vredeswil symbo liseert! De Groote Trek dan verliep ongehinderd, maar naar de Groote Markt volgden de deel nemende corpsen verschillende routes, zoodat „Harmonie Crescendo" dat de Taptoe uit moest voeren, pas om 10.10 u. aankwam. Andere corp sen waren er reeds veel vroeger. Bij een van deze excelleerde weer een groote-tromvirtuoos door kruisgewijzen en toch zeer gelijkmatigen aanslag Bij een ander zagen we twee dames corpsleden: ééne als bugliste en ééne als tam- boerin, welke laatste dus een voor de hand liggende verklaring voor den oorsprong van den uitheemschen naam van den rinkelbom scheen te geven. Maar voor de hand liggende conclu sies zijn gewoonlijk verkeerd en dat is deze ook. Dus ook: weg met die musicologische hypothe sen. Om kwart na tien kon directeur Hofmeester na lang gewacht te hebben den dirigeerstoel bestijgen. Er heerscht orde op het zeer druk bezette marktplein. Op het bordes van het Stad huis bevonden zich de loco-burgemeester Van Liemt en verschillende andere gemeentelijke autoriteiten. Hofmeester hief den staf: de groo te roffel, tweemaal „crescendo" en tweemaal „decrescendo'' bewees dat de trommelslagers van Harmoiye-Crescendo zich niet door den naam van hun corps tot eenzijdigheid laten ver leiden. De „Taptoe der Infanterie" werd een triomf voor den zuiveren drieklank, afwisselend in 4/4 en 3/4 maat optredend. Het „Wilhelmus" stemde tot eerbied en gaf een gevoel van saam- hoorigheid, zoo noodig in onzen tijd. De politie mannen en de padvinders en padvindsters brachten het saluut, zoolang als ons volkslied klonk. De „Taptoe der Tamboers" beteekende een triomf van het rythme. Daarna klonk, so noor en beschaafd, het Valeriuslied „Wilt heden nu treden", weer herinnerend aan een tijd waarin Oranje reeds aan ons vaderland ver knocht was. De „Taptoe der Cavalerie'' wekte even een herinnering aan het trompetsignaal, dat in de derde acte van Wagner's „Meistersin- ger" den stoet der gilden aankondigt. Van het „Koraal" („Gebed") was de harmonische zet ting aanvechtbaar. De „Taptoe der Pijpers" klonk heel aardig, doch leek met twee piccolo's te dun bezet om volledig effect te sorteeren. De „Grenadiersmarsch" („Turf in je ransel") il lustreerde de krijgshaftigheid uit den goeden ouden tijd van den beroemden kapelmeester der Grenadiers Dunkier. In de „Taptoe der Artille rie", die de voor dit wapen karakteristieke lang gerekte in herinnering brengt, kwamen wel eens onjuiste tonen voor, die echter voor dit maal door de vingers gezien worden. De marsch ,Vredesklanken" klonk m.i. eer krijgshaftig dan vreedzaam door het martiale rythme en de vele trommels. Te verwonderen is dit niet, nu een „gewapende vrede" onontkoombaar schijnt. Nogmaals klonk het „Wilhelmus" als indruk wekkend besluit van dezen feestdag, die geheel door ideaal zomerweer begunstigd was. Toen we naar huis gingen vielen de eerste druppels regen. K. DE JONG. GULDENS EN 5 FRANC STUKKEN. Naar men weet lijken de Hollandsche gulden en het Belgische 5 francstuk zeer veel op elkaar. Aangezien er thans weer 5 franc stukken in omloop blijken te zijn die verkeerdelijk in guldens worden aangezien, waarschuwen wij u wel er voor, dat u bij wisselen en dergelijke er op let dat men u geen knollen voor citroenen (in casu geen 5 franc stukken voor guldens) verkoopt. Het 5 francstuk is natuurlijk inwisselbaar, doch men krijgt er niet meer voor dan onge veer 27 cent!

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 8