Haarlems Dagblad JAx. de Oze? gestaagd De vermoedelijke samenstelling van het Kabinet Voorzitters der Haarlemsche raadsfracties vergaderden. Britsche legervliegtuigen verongelukt Gespannen toestand te Sjanghai Doodelijk ongeval op onbewaakten overweg 57e Jaargang No. 17220 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V, Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 9 Augustus 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. mniind f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse uuminer» b cent per ex. Advertentiën •- 1-5 regels f 1.75, elke regel meer I 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonuemcntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Twee C. H., twee R. K., twee S- D-, 1 V. D., 1 A. R., en 2 neutralen in het nieuwe Kabinet. Hedenochtend Kabinetsformatie s in verband met de de constitueerende vergadering gehouden, welke tot resul taat had, dat hedenmiddag de lijst van nieuwe ministers aan H. M. de Koningin zal worden aangeboden. Naar het A. N. P. vernam zal Jhr. De Geer de portefeuille van Financiën onder zijn beheer nemen. Onze Haagsche correspondent telefo neerde ons, dat de ministerlijst er waar- schijnliijk als volgt zal uitzien: Jhr. Mr. D. J. de Geer (Chr. Hist.) Algemeene Zaken en Financiën ad Int. A. Q. H. Dijxhoorn (Neutraal) Defensie. Mr. E. N. van Kieffens (Neutraal) Buitenlandsche Zaken. Ch. J. I. M. Welter (R. K.) Koloniën. Ir. J. W. Albarda (S. D. A. P.) Water staat. G. Bolkenstein (V. D.) Onderwijs Kunsten en Wetenschappen. H. van Boeyen (Chr. Hist.) Binnenland- sche Zaken. Dr. J. van den Tempel (S. D. A. P.) Sociale Zaken. Mr. M. P. L. Steenberghe, (R. K.) Economische Zaken. Prof. Mr. P. S. Gerbrandy (A. JR.) Justitie. De Partijraad van de S. D. A. P. is gister avond in Den Haag bijeen geweest. We kunnen echter op goeden grond aannemen dat tijdens die vergadering het program van de a.s. regee ring niet ter sprake is geweest. Aan de heer Ir. Albarda en Dr. v. d. Tempel is wel machtiging verleend om als het program aan de socialisti sche eischen voldoet, aan de regeering deel te nemen. Wat de gezindheid van A. Q. H. Dijxhoorn betreft; deze wordt in militaire kringen niet tot eenige partij gerekend. Hij zal dus met Mr. van Kieffens een „wilde" in het kabinet zijn. Nadat de heer De Geer zoowel van den heer Bodenhausen, aan wien hij de post van minister van financien aanbood als van Prof. Woltjer (A. R.) wien hij de portefeuille van onderwijs toedacht, een weigerend antwoord had ontvangen, heeft de formateur eenige anderen geraadpleegd, onder welke Mr. P. S. Gerbrandy (A. R.), die weliswaar Antirevolutionair is, maar een groot voorstander van ordening blijkt te zijn en zich eenigszins buiten het partijgareel beweegt. Voorts heeft Jhr. De Geer zich tot den heer Bolkestein (V. D.) gewend, oud-inspecteur van het gymnasiaal- en middelbaar onderwijs. (BespcekUiyen ucwctqezeV 's-GRAVENHAGE, 9 Augustus). Vanmorgen heeft de kabinetsforma teur, jhr. mr, D. J. De Geer, in de ver gaderzaal van het departement van Binnenlandsche Zaken een bespreking Vuurwerk blijkt vele slachtoffers te hebben gemaakt. Ook in Amsterdam en Den Haag. In ons nummer van Dinsdag hebben wij melding gemaakt van het feit, dat jongens (voor het meerendeel opgeschoten jongens) de feestvreugde voor zeer velen te Haarlem heb ben bedorven door met vuurwerk te werpen. Wij hebben toen enkele gevallen gemeld van ongelukken ermede, welke wij zelf hadden zien gebeuren en erop gewezen hoe gevaarlijk dit spel was. Thans is ons gebleken, dat onze waarnemin gen over deze „aardigheid" kloppen met die in andere steden. In de hoofdstad b.v. hebben zich ettelijke feestgangers op de politiebureaux in de binnenstad beklaagd, omdat zij brand wonden hadden opgeloopen, doordat zij door het vuurwerk waren getroffen, of omdat zij brandgaten in hun kleeding hadden opgeloo pen. De hoofdstedelijke politie was van oor deel, dat het vuurwerk als uiterst gevaarlijk was te beschouwen. Later op den avond zijn dan ook een aan tal opgeschoten jongens gefouilleerd, zoodat men dra een vrij aanzienlijke hoeveelheid materiaal bij elkaar had. Maar niet alleen in de hoofdstad is de feest vreugde voor velen vergald. Ook in den Haag heeft men hetzelfde opgemerkt en ook daar zijn velen vroeger naar huis gegaan uit vrees voor overlast. Voor hem, die het vuurwerk hanteert, is het ook niet zonder gevaar. Zoo heeft een Haar- lemsche jongen ernstige brandwonden aan één van zijn handen opgeloopen. Tegen een winkelier, die vuurwerk verkocht is te Haar lem proces-verbaal opgemaakt. SCHILDER MAAKT DOODELIJKEN VAL. SITTARD, 9 Augustus. Vanochtend is de 54- jarige schilder F. C. van een hoogte van vijf meter van een ladder Pes tort en vijf minuten later overleden. gehad met een aantal personen, met wie hij in de afgeloopen week in verband met de kabinetsformatie, contact heeft gehad. Wij zrfgen achtereenvolgens naar binnen gaan de heëren H. van Boeyen, minister van Binnenlandsche Zaken, ir. J. W. Albarda, overste A. Q. H. Dijx hoorn, dr. J. van den Tempel, mr. E. N. van Kieffens, Ch. J. S. M. Wel ter, mr. M. P. L. Steenberghe, en prof. dr. R. H. Woltjer. Tevens ging naar bin nen prof. mr. P. S. Gerbrandy, die verklaarde te komen voor een radiobe spreking. Voorts ging naar binnen mr. A. Albarda, ad ministrateur, hoofd der afdeeling geldwezen van het departement Van Financiën. De heer Mr. Albarda verliet voor half elf het departement van Binnenlandsche Zaken, en wilde zich niet uitlaten over de hem gestelde vraag, of in hem een toekomstig minister moest worden gezien. „Wij spreken elkaar later", zei- de hij. Ook prof. Woltjer ver.liet te kwart over tien wederom het departement. De eigenlijke bespreking zou, naar wij ver nemen, te half elf aanvangen. Te ongeveer kwart voor 12 arriveerden nog de oud-inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs G. Bolkestein. De heeren Woltjer en mr. H. Albarda keer den niet terug, zoodat hun deelneming aan het nieuw te vormen kabinet niet waarschijn lijk lijkt Daarentegen had prof. Gerbrandy te 12 uur het deipartementsgebouw nog niet verlaten, (De levensloop van de hierboven genoemde ministers in het Kabinet-de Geer vindt men op pag. 2). Thans zullen de fracties zelve haar houding gaan bepalen. De voorzitters van de Haarlemsche raads fracties (uitgezonderd de communisten) zijn gisteravond op uitnoodiging van mra F. A. Bijvoet, naar onze lezers reeds weten, te diens huize bijeen geweest om informatorische be sprekingen te voeren over de samenstelling van het nieuwe college van wethouders in September a.s. Beslissingen omtrent die be zetting zijn Dinsdagavond begrijpelijkerwijze nog niet genomen. Wel zullen, naar wij mee- nen te weten, de verschillende raadsfracties in den loop van deze week bijeenkomen om het door de voorzitters der fracties besprokene te overwegen en haar standpunt nader te be palen. Begin volgende week, vermoedelijk Maandag, zullen de voprzitters dan weer bij eenkomen om de besprekingen verder voort te zetten en eventueel een beslissing te nemen over de bezetting van de wethouderszetels. Vele dooden en gewonden Te Tollerton nabij York in Engeland is een groot bombardementsvliegtuig neergestort en ontploft, waarbij naar men meldt vijf perso nen om het leven zijn gekomen. Voorts hebben reddingsbooten den geheelen nacht de zee voor de kust van Essex afge zocht naar een militair vliegtuig, dat vermist wordt. Het zoeken werd later overgenomen door twee torpedojagers uit Chatham. Nabij Aboekir is een bombardementsvlieg tuig van de Britsche luchtmacht tegen een dijk te pletter gevlogen. De zeven inzittenden werden allen min of meer ernstig gewond. Japanners arresteeren twee Canadeezen Alle buitenlandsche strijdkrachten te Sjang hai en de geregelde en speciale politietroepen zijn uit voorzorg gemobiliseerd met het oog op den tweeden verjaardag van het uitbreken der vijandelijkheden te Sjanghai. Deze verjaardag valt op Zondag, doch reeds thans zijn vele straten gebarricadeerd. Over mijlen lengte zijn prikkeldraadversper ringen opgericht. In de Fransche concessie rijden pantserwagens volledig bemand rond. Tot de strijdkrachten behooren twee Britsche bataljons, een regiment Amerikaansche mari niers, Fransche koloniale troepen en Italiaansche mariniers. Volgens een persbericht uit Hsoetsjau heb ben de autoriteiten van het Japansche garni zoen aldaar op 6 Augustus twee Canadeezen en vier Chineezen gearresteerd, beschuldigd van spionnage. Amerika's handelsbetrekkingen met de totalitaire staten. WASHINGTON, 9 Augustus. (Reuter). Gra dy, die Sayre als onderminister opvolgt, heeft in zijn verklaring o.m. gezegd, dat de Vereenigde Staten onmogelijk de handelsbetrekkingen met de totalitaire staten zullen kunnen uitbreiden, zoolang deze het niet noodig oordeelen, hun principieele economische philosophieën te wij zigen. In beginsel, 'aldus Grady, is de totalitaire, economische philosophie gebaseerd op agressie De onze is gebaseerd op den vrede en tenzij zij hun tegenwoordige werkwijzen opgeven, kan er tusschen ons geen bevredigende regeling in handelsaangelegenheden tot stand komen. Wij hadden oprecht gehoopt, dat wij zoowel met Duitschland als met Italië tot een wederzijds voordeelig accoord zouden kunnen komen, doch wij schijnen op een steenen muur te zijn ge stuit, waar men niet doorheen kan dringen. LOOPGRAVEN BIJ GIBRALTAR. De Spaansche autoriteiten laten loopgraven" aanleggen op neutraal gebied op een afstand van ongeveer vijftien tot twintig meter van de Britsche schildwachtenlinie bij Gibraltar. In Mei van dit jaar werd begonnen met het aanleg gen van loopgraven ten oosten en ten westen van het neutrale gebied. Ook zijn op den weg van Gibraltar naar La Linea versperringen aan gebracht. H. van Boeyen. G. Bolkestein. Jhr. Mr. D. J. de Geer. Prof. Mr. P. S. Gerbrandy. Chr. J. I. M. Weiter. Mr. P. L. M. Steenberghe. Dr. J. v. d. Tempel. Verder zullen in het ministerie-De Geer zeer waarschijnlijk zitting nemen: Mr. E. N. van Kieffens (neutraal), Buitenlandsche Zaken en overste A. Q. H. Dijxhoorn (neutraal), Defensie. Het woord is aan Börne: Onveranderlijke vriend schap en eeuwige vrede tus schen alle volken, zijn het droomenNeen, haat en oor log zijn droomen, waaruit trien eens zal ontwaken. Joodsche vluchteling overreden SANTPOORT Woensdag. Op den onbewaakten overweg in den Kruid- bergerweg is hedenmorgen een doodelijk ongeval geschied. Een Joodsche vluchteling, wonende te Amsterdam, die in de omgeving der hoofdstad zijn brood verdiende met den verkoop van vleeschwarcn, naderde op zijn fiets den onbewaakten overweg om dien over te steken, juist toen een trein uit de richting Velsen kwam aanrijden. De bestuurder van den trein zag den man aankomen en gaf daar om fluitsignalen. Het was echter al te laat. De man werd door den trein gegrepen en was onmiddellijk dood. De politie stelt een onder zoek in. Door dit ongeval ondervond de treinenloop eenige vertraging. DENKT OM HET NIEUWE RIJWIELPLAATJE Zooals onze lezers weten was het Maandag 7 Augustus de laatste dag, dat de wielrijders zonder een rijwielbelastingmerk mochten rijden. Het plaatje moest Dinsdag 8 Augustus zichtbaar op de fiets of op de borst gedragen worden. Hedenmorgen hebben belastingambtenaren reeds vele wielrijders aangehouden, die niet tegenstaande de herhaalde waarschuwingen in gebreke zijn gebleven. Men zij dus nog eens nadrukkelijk gewaar schuwd. Maar ook tegen lieden, die er op uit zijn, om het plaatje te stelen. Dinsdagmiddag heeft de Haarlemsche recher che, op aanwijzing van een brugwachter op de Krocht een 33-jarigen schoenmaker uit Den Haag aangehouden, verdacht van diefstal van een fiets. Hij werd meegenomen naar het bureau aan de Smedestraat, waar hij het feit bekende. Hij vertelde daar, dat het hem echter niet om de fiets te doen was, maar om het nieuwe rijwiel belastingmerk, dat volgens hem meer waarde had. Uit een door de, recherche ingesteld onder zoek is verder gebleken, dat hij 's morgens aan een juffrouw in de Lange Poellaan een nieuw belastingplaatje voor f 1,50 had verkocht. Hij ontkende, dit plaatje gestolen te hebben; hij had het van een onbekenden man in de Kleine Hout straat voor f 1,25 gekocht. De politie gelooft echter 's mans beweringen niet; daarom heeft zij hem in verzekerde be ing gesteld in afwach ting van een nader ri nar in te stellen onder- zoek Koelie steekt blanke neer. MAL AN G 8 Augustus (Aneta) Een Euro- pcesch employe van de onderneming Soember- kottes de heer L. W Nobel werd door een koelie van de onderneming met een pLso blatti gestoken Zijn long werd geraakt, ten gevolge waarvan de heer Nobel is overleden. De aanleiding tot den aanslag was een wraak neming De koelie is in arrest gesteld. HEDEN: 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. Pag. Doodelijk ongeluk op den onbewaakten over weg te Santpoort. 1 Voorzitters der Haarlemsche Raadsfracties vergaderden. 1 Jac. v. Kempen overleden. 2 BINNENLAND. DE VERMOEDELIJKE .SAMENSTELLING VAN HET KABINET DE GEER Eerste Nedcrlandsche Kunstweck geopend. Uitvoer van bloembollen naar Amerika ge stegen. BUITENLAND. De nieuwe Spaansche regeering. Britsche kantoren te Tientsin overvallen Passagiersdiensten der Imperial Airways worden beperkt. SPORT. Het sporlgesprck van de weck. Prachtig zeilen van de Nedcrlandsche jach ten in IJmuidenSolent race. Gemiddelden van Haarlem en Rood-YVit. ARTIKELEN, enz. J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. Melis Stoke: Ons Vredes Prinsesje. Van onzen Bocdapester correspondent: Tegen stellingen in Joego Slavië. VV. v. d. T.: De twee artisten van den Dam. Mr. E. Elias: Amerikaansche koetjes en haar kalfjes. Brieven van een Ambtenaar B. B.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1