IWaar komt het vandaan DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1939 9 ZANDVOORT Strandfeest van de Kampeer- vereeniging „Helios". Door de kampeervereeniging Helios te Zand- voort werd een strandfeest georganiseerd, dat buitengewoon geslaagd genoemd mag worden. Letterlijk niets was nagelaten om het den kinde ren zoo aangenaam mogelijk te maken. De dag werd begonnen met een massale opmarsch der kleuters achter tamboers naar het feestterrein, waar vlaggetjes werden uitgedeeld en allen werden getracteerd. Een poppenkast zorgde hier voor het noodige vermaak. Om half elf werd een voetbalwedstrijd gehou den tusschen Helios en een combinatie, samen gesteld uit kampeerders, welke eindigde met een 21 nederlaag voor Helios. Des middags werden kinder wedstrijden georganiseerd. Blokjes rapen voor jongens van 68 jaar. Prijswinnaars: Wim Oudshoorn, Albert Lense, Eddy van der Valk, Joop Tersteege, Jan Huij- boom, Nico Jansen, Henlcie Rietveld, Leo van Dijk, Piet Strach, Karei Jacobs, Wim Mulder, Bernhard Wagenaar, Frans Wesselius, Jan van der Wiel en Puck Biesbrouk. Vlaggetjessteken voor meisjes van 68 jaar. Louky Visser, Truus Been, Jopie Lebrun, Lenie Lindenkamp, Willy Kokken, Antje Spruit, Koby de Jong, Jaantje Houtgraaf, Annie Jansen, Mien- tje Klaassens, Annie Kosse, Rutje Kemp, Liesje Dekker. Rijwielwedstrijden voor jongens van 911 jaar. Joop Barger, Henny Schulein, Jan Visser, Ricetto Pauletto, Gerrit van der Kuil, Appie Buwalda, Jan Derkinderen, Caspar de Vries, Dik Sminck, Johan Mulder. Au toped wedstrijden voor meisjes van 911 jaar. Annie de Groot, Gerda Both, Thea van Beek, Brechje Abels, Willy Michels, Greetje Scholten, Annie van der Kuil, Ronini van der Valk, Beppie Wesselman, Lenie van Leeuwen, Henny Grootveld. Hinderniseierloopen voor meisjes van 1214 jaar. Annie van Westerhoven, Sjaantje Gerritse, Mia Rarhack, Nelly Maartijn, Sjaan Zonneveld, Tini Klaverstein, Hennie van Leeuwen, Annie van Willigen,' Cor Steenbergen. Hindernisloopen-appelhappen voor jongens van 1214 jaar. Otto van der Pol, Kok van Bakels, Jan Jacobs, Johan van der Wiel, Piet Sminck, Freek Bekker, Gerrit Hennie, Bert van der Kuil, Wil van Bakel, Thijs van Dijk, Dirk van Dijk, Dick te Slaa, Joop de Groot. Zandbouwwedstrijd. 68 jaar: Annie de Vries, Theo van Vleit. 911 jaar: Jantje Veldhuizen, Aaltje Kosse. 1214 jaar: Gerard Kokke, Albert Welmers. Zwemwedstrijden onder leiding van de Zand- voortsche Reddingsbrigade. 70 Meter dames: 1. J. M. J. van der Laan; 2. M. van der Laan; 3. W. Zeijlstra; 4. G. Couvé. 100. Meter heeren: 1. J. de Ruiter; 2. A. Duin; 3. W. van Leeuwen; 4. C. Koopmans. 100 Meter dames: 1. Rie Redeleer; 2. M. Kreft. 50 Meter jongens: 1. Jan Huijboom; 2. Cootje Cornelisse. 50 rneter jongens: 1. Arie van Egmond; 2. Cor Steenken. 50 Meter meisjes: 1. Henny van Leeuwen; 2. Lenie van Leeuwen; 3. Jopie Steenken. De deelneemsters en deelnemers ontvangen voor deze prestatie een diploma van de kampeer vereeniging. De veteranenvoetbalwedstrijd eindigde met 3—2. De prijzen werden hierna uitgedeeld. De mu ziek werd verzorgd door de accordionband „Helios", welke op verschillende punten van het kamp hun goed verzorgde programma ten beste gaven. Met het ontsteken van het kampvreugdevuur eindigde dit strandfeest. Louis Davids herdacht in Cabaret Modern. Zijn zuster droeg z'n laatste liedje voor. Tijdens een liefdadigheidsvoorstelling, welke gisteravond in cabaret Modern te Zandvoort werd gehouden, heeft Henriëtte Davids het pu bliek verzocht enkele minuten aandacht te wil len wijden aan een liedje, dat zij zou zingen ter gedachtenis aan haar onlangs overleden broeder, Louis Davids, en dat door hem kort voor zijn dood werd geschreven. Het liedje was getiteld: „Klap eens in je handjes". De wrange ironie over de gebeurtenissen op het wereldtooneel passeerden hierin op een wijze, zooals alleen Louis Davids dat kon. Het was een groote eer voor Zandvoort, dat dit liedje hier voor de eerste maal werd voorgedragen en nog wel door zijn zuster. Het publiek heeft onder ademlooze stilte het liedje aangehoord en was zichtbaar ontroerd. Aan het einde barstte de zaal los in een storm achtig applaus. CREMATIE L. BLOK. Onder veel belangstelling heeft gistermid dag in het crematorium te Driehuis de crematie plaats gehad van het stoffelijk over schot van den heer L. Blok oud-reserve officier van het Ned. leger, overleden alhier. Van het Zandvoortsche comité voor Jood- sche vluchtelingen en van de Zandvoortsche Schaakclub, waarvan de overledene secretaris was, waren bestuursleden en leden aanwezig Voorts was er de heer W. J. Saeys uit Heem stede, voorzitter van den Noord-Hollandschen Schaakbond en waren er vele vrienden en be langstellenden. Allereerst sprak de heer K. Goudsmit, die een laatsten groet bracht namens zijn zoon en dankte voor de genoten vriendschap. De heer D. van Geuns zeide als oudste der ooms van den overledene, een woord te willen spreken. Toen de overledene 21 jaar geleden verlamd werd, dachten wij niet, dat hij zou bereiken, wat nog door hem bereikt is gewor den. Wij stonden versteld over 't geen hij in zijn zittend leven deed. Van de Zandvoort sche Schaakclub was hij de ziel. Hij sprak vloeiend verschillende vreemde talen en hij vertaalde verschillende boeken. Zoo heeft hij van zijfi leven nog veel gemaakt en dankbaar nemen wij afscheid van hem. Bij 't. dalen van de kist speelde de organist Ase's Tod uit de Peer Gynt suite van Ed. Grleg, waarna de broeder van den overledene voor de belangstelling dankte. ISRAëLITISCH ARMBESTUUR. Gisteravond organiseerde het Israëlitisch Armbestuur in cabaret Modern een feestavond ten bate van de kas. Het openingswoord werd gesproken door den heer Speijer, voorzitter, die dank bracht voor de groote opkomst. Aan het welverzorgde cabaretprogramma werd mede gewerkt door Henriette Davids. Chris de la Mar. Borcia, de Fransche cabaretier, Steffi Pool, de Weensche Jodlerin, en de dansband Mariska et ses solistes. De aanwezigen hebben zich uitste kend vermaakt, terwijl een gehouden verloting de noodige contanten in het laadje bracht. Finan cieel kan deze avond een groot succes worden genoemd. Groote reddingdemonstraties te Zandvoort. Drie reddingbooten zullen deelnemen. Zaterdagavond om zeven uur zal aan het Zandvoortsche strand de grootste reddingsdemonstratie van dit jaar wor den gehouden. Evenals ten vorigen jare worden wederom duizenden toeschou wers verwacht. Het belooft een mooie manifestatie te worden van wat het Nederlandsche reddingswezen langs onze kust kan en men zal daardoor een kijkje kunnen nemen achter de scher men van dit reddingswezen, van het vechten van stoere kerels tegen zee- en stormgeweld. Niet minder dan drie reddingsbooten waaronder de Neel- tje Jacoba en de Jhr. Ortt uit IJmui- den zullen aan deze demonstratie deelnemen. En de Zandvoortsche red dingsbrigade zal bewijzen over welke geroutineerde manschappen en uitste kend materiaal zij beschikt. Gisterenavond is een voorbespreking gehou den waarbij nadere mededeelingen zijn ge daan over een schematisch plan betreffende deze demonstratie, dat door den bekenden voorman van de Zandvoortsche reddingsbrigade, den heer Jb. Termes, is ontworpen. Het plan houdt het volgende in: Het Italiaansche stoomschip „Corona" gela den stukgoed is einde Juli van Genua vertrok ken met bestemming Hamburg. Nauwelijks is de boot het Kanaal gepasseerd of de barometer kondigde storm aan. In de buurt van het lichtschip Maas begon 't tamelijk te spoken, zoodat met halve kracht verder werd gestoomd. Onheilspellend joegen de wolken langs het zwerk, stortzeeën spoelden over het dek en het zag er somber uit voor de Corona. Ter hoogte van IJmuiden begaat de gezagvoer der de fout om, juist toen zijn schip in de grond- zeeën raakte, het anker uit te gooien, waar door de boot langzaam begint te zinken IJlings zendt de marconist S.O.S.-seinen uit, die door radio Scheveningen worden opgevangen. Deze brengt de reddingsstations IJmuiden en Zand voort op de hoogte en in den namiddag van den twaalfden Augustus vertrekt de motor- strandreddingboot Jhr. Ortt in de richting van Zandvoort. Tot zoover het verhaal en hier begint a.s. Za terdag de werkelijkheid. Wanneer men zorgt te ongeveer zeven uur des avonds of iets vroeger aanwezig te zijn op het strand bij den Strandweg te Zandvoort, zal men aldaar deze geschiedenis vervolgd zien en de redding kunnen meemaken. EIGENAARDIGE VONDST. Op het strand is een automatisch revolver gevonden. Waarschijnlijk werd het vuurwapen tijdens het vuurwerk, dat Woensdagavond ontstoken werd, verloren. KERKELIJKE PLECHTIGHEID. Woensdagmorgen werd in de parochiekerk van den H. Antonius te Aerdenhout een eerste plechtige H. Mis opgedragen door den pas ge- wijden pater Emmanuel Schuurmans O. C. R. Deze neomist van de orde der Trappisten werd bij deze plechtigheid bijgestaan door dr. F Holthuizen als diaken en frater Eusebius 0. M. C., een broeder van den neomist, als sub-diaken, terwijl de pastoor der parochie als presbyter- assistens fungeerde. Kapelaan Campfens was ceremoniarius. Het koor voerde uit de Missa Eucharistica van Perosi. Na afloop werd cantate gezongen van Guide Gezelle. Des middags werd een drukbezochte receptie gehouden ten huize van den neomist. Eeuw de linnenindustrie op hoogen trap stond en de Nederlandsche linnenweverijen wijd en zijd geroemd werden. Het ligt nu in de bedoeling de eerste vlas behandeling in de Haarlemmermeer zelf uit te voeren, het z.g. repelen. De gebonden schoven staan in pyramiden of op ruiters en zullen gedroogd binnengehaald worden. In den regel geschiedt het repelen in den winter. Kleine bundels vlas worden bij het voeteinde vastgenomen en door een repelkam gehaald, waardoor de doosvruchten worden af gerukt. Deze vruchten worden gedorscht; het zaad draagt den naam van lijnzaad. De gemiddelde opbrengst aan vlasstengel be draagt 4000 K.G. per H.A., aan zaad 8 tot 16 H.L. Als het vlas eenmaal gerepeld is, ondergaat het nog weer verschillende behandelingen. Eerst wordt het „geroot". Voordat het vlas in de spinnerij komt, moeten de vezels gespleten worden, hekelen noemt men deze bewerking. Ook het afval hiervan gebruikt men weer, n.l. voor het slaan van trouw. BLOEMEN DAAL BLOEMENDAALSCHE REDDINGSBRIGADE. Onder begunstiging van ideaal weer, een Zuid-Westen wind, opkomenden vloed en een schuimkoppende zee demonstreerde de Bloe- mendaalsche Brigade Woensdagavond voor haar strandgebouw. De heer W. Buddingh, hoofdleider der Bri gade, verzocht den heer Meijerink, de gevaren der zee toe te lichten. Deze herinnerde aan het ernstige verdrinkingsgeval te Castricum en ver zocht den aanwezigen, toch niet roekeloos eigen leven en dat van anderen in de waagschaal te stellen. Toen zond de heer Buddingh een pseudo- drenkeling de zee in. Spoedig was deze 300 M. uit de kust verwijderd, waarna „de Evaneha" bemand met twee flinke roeiers, zee koos. Onder groote belangstelling verliep deze demonstratie. Als tweede oefening volgde een redding met behulp van een stok met grijpklossen. Veronder steld werd dat eenige baadsters, spelende op de tweede bank, verrast werden door den opko menden vloed en die door het diepe zwin de kust niet konden bereiken. Ook deze redding werd met groote aandacht gevolgd evenals de redding door middel van den kettinggreep. Als vierde en laatste oefening werd een pseudo-drenkeling, die ver was weggedreven, gered met behulp van de lijn en rijdende haspel. De redding verliep weer snel en naar wensch, doch bij aankomst bleek dat de drenkeling „schijndood" was. Zoodra de patiënt op het strand was gebracht werd hij snel per brancard naar het strandhuis vervoerd. Hier werd duidelijk onder leiding van Dr. van Oldenborgh het op wekken der levensgeesten in praktijk gebracht. Dat na de deskundige toepassing de levens geesten terugkeerden, spreekt van zelf. Dr. van Oldenborgh sprak een slotwoord en herinnerde aan het mooie onbaatzuchtige werk, dat door de kustbrigades wordt verricht ten behoeve van de gemeenschap. Het bekende boekje: „De gevaren der zee voor baders en zwemmers", werd koste loos uitgereikt. HAARLEMMERMEER VLASBEWERKING. Met enkele dagen zal men weer een begin maken met het binnenhalen van het vlas. Bijna de geheele opbrengst zal dan per schuit de Meer verlaten om elders bewerkt te worden. Bijna alles, want ditmaal zal een gedeelte in de Haar lemmermeer achterblijven ter bewerking. Tot nog toe ging het overgroote deel naar België waar het vlas in de Lij e-rivier met groote hoeveel heden wordt geroot volgens de Kortrijksche methode. Het vlas is een zeer oud plantengeslacht, dat om zijn fijne vezels voor de cultuur en de in dustrie van zeer groote beteekenis is. Zoo onge veer bestaan er een 80 k 90 soorten. De ouderdom van dit vlas heeft men kunnen opmaken uit het vinden van vlassporen in de oudste Egyptische graftomben. In Nederland werden die sporen ook ontdekt in de wierden van Friesland. Reeds vroeger was men bekend met de be werking van het vlas. Volgens geschiedschrij vers werd het al lang voor Christus' geboorte tot kleedingstukken verwerkt. In de twaalfde eeuw leerden de Spanjaarden uit de vezels pa pier maken. Wij allen weten dat in den Gouden HILLECOM RAADSVERGADERING. Nog geen vaste plannen inzake Treslong. Gebouw komt pas over een jaar ter beschikking. Woensdagmiddag kwam de raad bijeen on der voorzitterschap van burgemester Van Nis pen tot Pannerden. Met kennisgeving waren afwezig de heeren Kijne, Van Dam en Van der Aar. Na het voorleizen van het gebed wijdde de burgemeester eenige woorden aan de blijde geboorte der Prinses op Zaterdag j.l. waardoor de banden tusschen volk en vorstenhuis wederom nauwer zijn toegehaald. Aan de Kioninlij'ke Ouders en H.M. de Koningin zijn namens de gemeente telegrammen van gelukwensch gezonden. In de commissie voor het onderzoek der ge loofsbrieven der nieuwe raadsleden werden benoemd de heeren Van Lierop, Paase en Haster, welke commissie na onderzoek tot toe lating adviseerde. De voorgestelde wijziging der schoolgeld regeling bij L.O. en U.L.O. werd met alge- meene stemmen goedgekeurd, nadat de heer Van Lierop zijn leedwezen had betuigd dat de kosten voor de laagste loonklassen waren verhoogd. Evenzoo werden goedgekeurd de wijzigin gen in de ambtenaren- en werkliedenregle menten, na een korte opmerking van den heer Pijnaker. Besloten werd, dat eventueele werkzaamheden verricht ten behoeve van den luchtbeschermingsdienst beschouwd zullen worden als te zijn verricht in dienstverband, met het oog op ongevallen- en ziekteverzeke ring. Hoewel de heer van Lierop uitbetaling bepleitte, werd besloten overuren niet uit te keeren, omdat de burgemeester iedere burger kan opeischen voor dienstverrichting zonder betaling. De bepaling dat kindertoeslag zal worden gegeven bij het derde kind in-plaats van het vierde werd goedgekeurd. Hoewel de heer Paasse een bedrag van f 3454.75 per landarbeidersplaatsje te hoog vond, werd het voorgestelde bedrag voor 6 plaatsjes goed- ;ekeurd. Bij elk plaatsje behoort pl.m. 590 M2. grond voor beplanting. De verandering der zekerheidsstelling ln de instructie van den gemeente-ontvanger werd goedgekeurd. Werd voorheen f 70 premie per jaar betaald alleen voor den ontvanger, nu heeft men voor f 50 per jaar een verzeke ring gesloten welke alle gemeentelijke kassen omvat. De huurovereenkomst met den heer C. A Rijnberk betreffende een opslagplaats aan de Haven werd voor 5 jaar verlengd. Bij de rondvraag stelde de heer Loerakker twee vragen: 1. Hebben B. en W. reeds ant woord ontvangen over de reorganisatie der Waterleiding? 2. Hebben B. en W. reeds vast omlijnde plannen inzake „Treslong".? Wethouder Vermer beantwoordde de eerste vraag. De Waterleiding is nog steeds het zor genkind. Ged. Staten hebben daarover juist eep brief gezonden. Dit is nog wel geen goed keuring, maar iets van dien aard is er toch reeds in te lezen. Spr. hoopte dat binnen eenige maanden alle leed geleden zal zijn Inzake „Treslong" antwoordde de burge meester dat B. en W. nóg geen overleg heb ben geupleegd. Het duurt nog een jaar al- binnengekomen. Het duurt nog een jaar al vorens men de beschikking over gebouw en terreinen verkrijgt en er kan in dien tijd nog zeer veel gebeuren. Persoonlijk dacht- spr. er over in het gebouw verschillende diensten te vestigen, o.a. de administratie der werkloozen- zorg, met uitzondering dan van het stempel lokaal. verder eventueel de diensten van gemeente- en rijksontvanger, hoewel over het laatstgenoemde deel eerst overleg met het Rijk moet worden gepleegd. Het politie bureau is te klein geworden en de door ver plaatsing van diensten vrijkomende ruimte zou de politie uitstekend kunnen gebruiken. De heer Loerakker zou toch gaarne zien dat deze zaak allereerst in den raad bespro ken werd. Voor hem is deze zaak niet erg be koorlijk en hij heeft grootseher plannen. Na ruim een half uur in geheime zitting bijeen te zijn geweest nam de burgemeester vervolgens afscheid van de met September niet meer terugkeerende raadsleden. Hij dank te hen voor de aangename samenwerking en zag hen met leedwezen vertrekken. Namens hen sprak de heer Goemans eenige dank woorden tot den burgemeester. VELSEN Het ongeval op den onbewaakten overweg. Minister van Waterstaat achtte een waarschuwingsinstallatie niet noodig. Omtrent het ongeval, dat gistermorgen op den onbewaakten overweg in den Kruidber- gerweg plaats had kunnen wij nog mededeelen dat het slachtoffer is geïdentificeerd als de 45-jarige Duitsche koopman M. I. wonende te Amsterdam. Aanvankelijk kon men geen verklaring vin den hoe de man daar onder den trein kon raken. Er is een ruim uitzicht aan alle kan ten en bovendien hebben eenige personen, die tijdens het ongeval in de buurt van den overweg waren, kunnen constateeren, dat de treinbestuurder fluitsignalen gaf. De politie heeft echter bij het onderzoek langs de spoorlijn het bekende rood-witte bordje met de letters S H gevonden, dat slechthoorenden achter op hun flets bevestigen. De man, die vermoedelijk niet heeft gemerkt, dat hij een onbewaakten overweg meest passeeren, heeft de fluitsignalen door zijn doofheid ongetwij feld niet gehoord. Deze doofheid had hij in den oorlog opgeloopen in den strijd voor zijn vaderland, dat hij later moest ontvluchten De ongelukkige werd 50 M. verder, geheel ver minkt langs den spoorlijn gevonden. Zijn rijwiel vond men 150 M. verder. Dat was op een der buffers blijven hangen. Van de zijde van het gemeentebestuur deelt men ons nog mede, dat van deze zijde 6 April j.l. tot den minister van Waterstaat het ver- zeek was gericht te willen bevorderen, dat deze overweg door de Nederlandsche Spoor wegen van een waarschuwingsinstallatie zou worden voorzien. Den 26en Juni j.l. kregen B. en W. van den minister bericht, dat hij geen aanleiding vond, tot het plaatsen van een dergelijke installatie over te gaan. Zooals men weet was vroeger een dergelijke installatie bij dezen overweg aanwezig. Man had geen belastingplaatje ensprong te water AMSTERDAM, 9 Augustus. Het rijk heeft fietsend Nederland een week respijt gegeven, maar vandaag was het dan ook definitief ge daan met het rijden zonder belastingplaatje. De belastingambtenaren hadden zich reeds in den vroegen ochtend ter controle in stad en lande opgesteld. Ook op 't Alexanderplein speurde zoo'n amb tenaar naar overtreders, aan zijn argusoog ont snapte er geen. Een jongeman, een jeugdig werk- looze, die zonder plaatje reed, werd verzocht af te stappen. Hij gaf, uiterlijk kalm, aan dit ver zoek gehoor. Doch toen hij zijn naam had opge geven, werd het hem plotseling te veel. Hij kreeg het blijkbaar met zijn zenuwen te kwaad, liep van den verbijsterden ambtenaar weg en tot ont zetting van de omstanders rende hij op de Plantage Muidergracht toe en sprong pardoes te water. Onmiddellijk echter was een agent ter plaatse om den man kalmeerend toe te spreken en hem door handreiking weer op den wal te trekken. De man, die in hoogst opgewonden toestand ver keerde, werd per ambulancewagen van den G.G. en G. D. naar huis gebracht. LOTENVERKOOP H.O.V. Ten gerieve van de velen, die dagelijks het Stationsplein passeeren, heeft de Stichting .Haarlem's Bloei" zich gaarne bereid ver klaard de H.O.V.-loten aan haar Verkeershuis, Stationsplein 1, verkrijgbaar te stellen. Zooals bekend, organiseert de H.O.V. dit aar een loterij, ter noodzakelijke versterking ïarer financiën. Een ieder, die de voor deze stad zoo waardevolle Haarlemsche Orkest Vereeni- ging daadwerkelijk wenscht te steunen, kan dit doen door een of meer loten te koopen. De prijs der loten bedraagt slechts f 0.25. De hoofdprijs is een 4-persoons Ford. De trekking is bepaald op 18 September a.s. Wie een H.O.V.-lot koopt, steunt niet alleen een zeer nuttige cultureele instelling, doch be zorgt zich zelf tevens de kans op een mooien prijs. ONTHEFFING WINKELSLUITING. B. en W. van Haarlem hebben ten aanzien van de winkels op door het bestuur van Wijk 6 der Ned. Herv. Gem. van 27 tot en met 30 November a.s. in het Wijkgebouw van de Oosterkerk aan de Zomerkade te houden bazar, ingevolge de Winkelsluitingswet 1930, Stbl. no. 460, ontheffing verleend van de ver bodsbepalingen van die wet-, zocdat die win kels op genoemde dagen van des namiddags 8 tot 10.30 uur voor het publiek mogen ge opend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Ook een taptoe voor de militairen. „Harmonie Crescendo" musiceerde op het terrein van de Ripperdakazerne. Zij, die Maandagavond de taptoe op de Groote Markt hebben kunnen bijwonen, heb ben Dinsdagavond nog gelegenheid gehad naar het muziekcorps Harmonie „Crescendo" te luisteren. Dit muziekcorps heeft op het voorterrein van de Ripperda-kazerne een her haling gegeven van het programma van Maandagavond, dat als volgt was: 1. Roffel tamboers; 2. Taptoe Infanterie; 3. Wilhelmus 4. Taptoe tamboers; 5. Valerius Gedenkklank 6. Taptoe Cavalerie; 7. Koraal (Gebed); 8. Taptoe Pijpers; 9. Grenadiersmarsch (Turf in je ransel); 10. Taptoe Artillerie; 11. Vredes- klanken; 12. Wilhelmus. De taptoe, welke evenals die op de Groote Markt, onder leiding stond van den heer H W. Hofmeester werd o.m. bijgewoond door den commandant van het korps Motordienst, overste A. M. M. van Loon. verschillende of ficieren, onderofficieren en manschappen. Op het voorterrein werden bovendien burgers toe gelaten. Nadat de taptoe was afgeloopen, heeft .Har monie „Crescendo" die veel succes oogstte, nog eenige rondwandelingen over het terrein ge maakt, waarbij enkele pittige marschen ten gehoore werd gebracht. KONINKLIJKE GIFT VOOR DE VIERLING. De burgemeester van Hengelo heeft mee gedeeld, dat hij een brief van H.M. de Konin gin heeft ontvangen, dat zij een gift beschik baar stelt voor de vierling, die op 1 Augustu; te Hengelo Is geboren. Hawaii. Van hun ont dekking in 1788 stond deze eilandengroep be kend als Sandwich Is lands. De officieele titel „Hawaiian Islands" da teert van 1875, toen de regeering der V.S. gel den aanvroeg bij het Congres voor de ont vangst van Z.M. den koning der „Hawaiian Islands". Hertog. In 1130 regeer de in Thuringen, Lodewijk, de derde graaf van dien naam. Deze was van oor deel, dat hij niet genoeg opviel onder de talrijke graven aan he* hof en voerde daarom voor zich zelf den titel „duco" in, naar het Latijnsche woord van dien naam, dat „lei den" beteekent. Een her tog is dus een leider ol legeraanvoerder. Mussolini ernstig ziek? Juce zou per vliegtuig van Bologna naar Rome zijn vervoerd. LONDEN (United Press). Volgens een mededeeling van particuliere zijde zou Mussolini het slachtoffer zijn gewor den van een hartaanval, waarbij de complicatie van een maagzweer is ge komen. Van Bologna zou Mussolini per vliegtuig naar Rome vervoerd zijn. Het is ongetwijfeld opmerkelijk dat Mussolini de militaire manoeuvres niet bijgewoond heeft, hetgeen wel zijn gewoonte is. Vast staat dat naar zijn woning medi cijn is gebracht. WIELRIJDEN DE JONGE KAMPIOEN. De Haarlemsche Rennersclub „De Jonge Kampioen" houdt haar eersten lustrumwedstrijd op de Heemsteedsche wielerbaan op Zondag 13 Augustus. Deelnemende vereenigingen zijn: Alcmaria te Alkmaar, H.R.C. Excelsior te Haar lem, Achilles te Haarlem en de jubileerende vereeniging. De vereenigingen zenden hun beste renners. Een felle strijd is daarom Zondag te verwach ten. Er wordt gereden voor de clubontmoeting een sprint- en tijdrace en een ploegachtervol ging. Voor de sprint komen uit Pronk uit Alk maar en nog drie Haarlemsche vooraanstaande jonge sprinters. De nieuwelingen rijden een 100 ronden kop pelwedstrijd; hieraan doen mee van iedere ver eeniging twee koppels, waarbij het koppel Bijster-Veerman en P. Peters-C. de Jong: het eerste koppel heeft dezen zomer nog geen ne derlaag geleden. Ook zijn er nog wedstrijden voor juniores, uitsluitend op wegfietsen, waarvoor zooveel liefhebbers zijn, dat men al series heeft moe ten maken. Tot slot een uurswedstrijd voor amateurs en onafhankelijken, waarvoor van iedere vereeni ging de beste renners reeds inschreven. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 9 Augustus. Ondertrouwd 9 Augustus: S. P. Stolwijk en J. P. Stappers; B. H. Schulte en J. M. A. Kooij; H. Houkes en C. P. Verhappen; A. Tempelman en M. Vrij; A. C. G. Vermeij en G. H. M. Vissers; H. W. P. van Ommeren en H. M. M. Vissers; Th. van Vught en L Noll; C. van Viersen en A. C. van Slnderen; J. A. Baard1-- en W. A. M. Stam; J. J. Henneke en G. Hoffschlag; F. A. Roosen en H. van de Mooien; J. W. van de Manakker en C. J. van Bragt; A. N. Cramer en C. J. M. Horeman; H. Th. J. Opbroek en M. B. ter Voort; G. J. van den Berg en J. Boeree; J. Kaal en E. H. M. A. Neelissen; J. Ph. van 't Hoff en J. A. Tool; J. Post en M. P. van Leeuwen; H. A. J. van den Haak en J. F. Leveld; G. W. Bou- wens en T. Dijksman; J. Giesbers en B. Volters; K. H. Worsteling en R. M. Andireotta, J. Pieters en A. P. van Blokland. Getrouwd. 9 Augustus G. B. H. Prins en M. Dernison. C. Heijsteeg en F. C. Rondeel. H. P. Horsten en J. van Tricht W. J. Oling en C. Marchand. J. H. S. Horstman en J. Th. Hoenderdos. Th. H. Metzelaar en B. Holter- man. W. Petersen en E. Noppen. P. H. Vergers en A Rump. J. B. Kaestner en Th. J. Mel- chior. P. J. J. van de Gevel en J. A. Kuljpers. J. Koelemeljer en J. Misset. M. Bosch en P. E. A. van Loevezijn. C. D Ch. Moorhoff en C. H. van Haaren. L. E. Terpoorten en C. B. W. van Loon. W. F Engelhart en A. Holleman. P. C. van der Schrleck en A. D. van Dijck. J. E. Zwaanswijk en E. M Hoonhout. A. Hoogendijk en G. M. van Diggelen. Bevallen 5 Augustus: G. H. van DijkKol- derie, d.; 6 Augustus: J. P, Jansen—Nass, d.; 7 Augustus: J. Q DeviesRotteveel, d.; A. M. van der Borden-Raasveldt, d.; 8 Augustus: A. L. M. J. HogeHuijsser, d.; E. de Leeuw v. Wunnik, 2 d.; A. P. Kuijpers—Herben, A. M. H. van HaeftenMontens, d.; 9 Augus tus: IJ. Oostvan de Spoel, d. Overleden. 8 Augustus: B. S. van Zurk— Haver, 61 Jaar, Jansstraat

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 11