Haarlem's Dagblad De Nieuwe Regeering. Nieuwe kabinet vanmorgen beëedigd „Polen zal geduldig blijven" tw. aetkCcvdttg,- Fransch-Amerikaansche démarche inzake Tientsin 'Doox Jjxkia afgewezen ÜMxee TïHnisteis Tokio beschuldigt Londen Franco krijgt dictatoriale bevoegdheden Belangrijkste 57e Jaargang No. 17221 Uitgave Lourens Coater, Maatschappij voor Courant-llitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Boutatraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Adrnin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 10 Augustus 1939 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25 franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën 1-5 regels f 1.75, elke regel meer I 0.35 Reclames f 0.60 per regeL Regelahonuementstarieven op aanvraag. Vraag eu aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Na vele moeilijkheden ondervonden te heb ben is jhr. mr. D. J. de Geer er gisteren in ge slaagd een nieuwe regeering te vormen die op een parlementaire meerderheid steunt. Van de vele kabinets-benamingen, in den loop der tijden uitgevonden en in de nu geëindigde crisisperiode alle opgesomd parlementair kabinet, extra-parlementair kabinet, zaken kabinet, nationaal kabinet, program-kabinet, Koninklijk kabinet, intermezzo-kabinet rest dus tenslotte de eerste en eenvoudigste als eenige toepasselijke. Dit is een parlementair kabinet. Maar daarmee houdt de eenvoud ook op, want het is niet duidelijk geworden hoe deze combinatie de hangende kwesties heeft kunnen oplossen. Met volharding heeft jhr. de Geer getracht een Nationaal Kabinet te vormen, steunend op de medewerking van de zes groote partijen. Hij is daarin niet geslaagd. De Liberale Staatspartij heeft haar medewer king geheel geweigerd, de A.R. partij heeft dat gedaan in de personen van den aftreden den minister van Defensie dr. van Dijk, den oud-minister van Onderwijs mr. Terpstra en het Eerste Kamerlid prof. Woltjer. Op het laatste oogenblik heeft de formateur prof. mr. P. S. Gerbrandy (A.R.) bereid gevonden als Minister van Justitie toe te treden, maar dit houdt blijkbaar niet in dat de A.R. fractie, die zeventien leden telt, het Kabinet zal steunen. Het heeft dan nog wel een groote Kamermeerderheid achter zich, bestaande uit de R.K., S.D.A.P., C.H.U. en V.D. fracties, ge- zamelijk 71 van de 100 leden, maar een natio nale samenwerking duidt het niet aan. In hoeverre het zal kunnen samenwerken Inzake het financiëele beleid is daarom zoo onduidelijk, omdat jhr. de Geer te dien aan zien de inzichten van dr. Colijn deelde en hij nu als minister van Financiën te maken krijgt met den sociaal-democraat dr. J. van den Tem pel, wiens partij daar lijnrecht tegenover stond, op datzelfde departement van Sociale Zaken zetelend waar minister Romme's plannen tot 'bestrijding der werkloosheid tot het conflict met dr. Colijn en tot de crisis leidden. Om het maar heel eenvoudig uit te drukken; de tegen overgestelde inzichten uit het vierde kabinet- Colijn schijnen in dit kabinet-de Geer opnieuw samengebracht. Maar dr. Colijn is weg, het geen de R.K. Staatspartij kennelijk beoogde, en het rechtsche kabinet is door een kabinet „:op breede basis" vervangen. De nieuwe regeering zal voorloopig niet voor de Kamer verschijnen. Dat deed het vijfde kabinet-Colijn, dat bij zijn eerste optreden meteen weggestemd werd, wel onmiddellijk. Maar het steunde niet op een parlementaire meerderheid, zooals dit kabinet, dat nu zijn eerste verschijning voor het parlementaire forum zal uitstellen tot den derden Dinsdag in September. In de Nederlandsche parlementaire geschie denis is het in zooverre een novum, dat voor het eerst de S.D.A.P. deelneemt aan het be wind. Dat geschiedt in de personen van ir. Albarda aan Waterstaat en dr. Van den Tem pel aan Sociale Zaken, twee mannen van groote bekwaamheid. De laatstgenoemde, uit de arbeidersklasse voortgekomen, heeft op later leeftijd nog staatsexamen gedaan, een moeilijke academische studie volbracht en is als vijftiger cum laude gepromoveerdpres- taties die getuigen van buitengewone energie. Evenals het vijfde kabinet-Colijn, dat zoo snel bezweek, telt trouwens ook dit kabinet vele mannen van algemeen-erkende bekwaam heid. Het raadselachtige blijft voorshands, hoe 'zij gezamenlijk de bestaande geschillen hebben kunnen overbruggen. De hoop dat dit blijvend gelukt is kan wel gronden op de over tuiging, dat tenslotte geen enkel Nederlandsch bewind ook een z.g. „Roomsch-Rood-Rose" niet, als het daartoe gekomen was tot een politiek van onbegrensde uitgaven zou over gaan. Die zou immers onvermijdelijk tot in flatie leiden en een klein land als het onze in de grootste moeilijkheden brengen. De trieste ervaringen zelfs in groote landen hebben dat wel bewezen. Men moet aannemen dat de tegenstelling tusschen de sluitende begroo- tingspolitiek en de hooge uitgaven-politiek van den aanvang der crisis veel te scherp is uitge drukt. Veel scherper dan de werkelijke tegen stellingen omtrent deze zaken waren. Anders zou het compromis tusschen jhr. de Geer en zijn medestanders eenerzijds en de R.K. en S.D.A.P.'ers anderzijds niet mogelijk zijn. Er is geen Roomsch-Roode meerderheid in het kabinet. Deze twee partijen bezetten samen vier van de tien zetels. En volgens De Tel. bestaat nog de mogelijkheid dat een elfde minister zal worden benoemd, als jhr. De Geer een oplossing zou vinden voor de bezetting van Financiëndan zou hij zichzelf, evenals dr. Colijn deed, tot Algemeene Zaken bepalen. De thans gevonden oplossing' van de kabi netscrisis is na de voorgeschiedenis moeilijk te verklaren. Dit feit en de intrede van de socia listische ministers lokt scherpe critiek en afkeuring in verscheidene bladen uit. Ook in bladen die verontwaardigd waren dat het vijfde kabinet-Colijn werd afgestemd zonder door zijn daden zijn bestaansrecht te kunnen bewijzen. Objectief redeneerend zal men dan toch dit nieuwe kabinet ook dit recht moeten toekennen. Het is te hopen dat het politieke samenwerking en een krachtig en voorzichtig beleid zal kunnen waarborgen. In deze troe bele tijden is dat waarlijk boven alles het landsbelang. R. P. Portefeuilles worden vanmiddag overgedragen 's-GRAVENHAGE, 10 Augustus. De beëediging van de nieuwe ministers is hedenmorgen tc elf uur op het Paleis Soestdijk geschied. Het Koninklijk besluit met hun be noeming zal vandaag in de Staatscou rant verschijnen. De portefeuilles zullen in den loop van den namiddag worden overgedra gen, behalve die van Buitenlandsche Zaken. De heer Patijn za;l morgen van zijn vacantie terugkeeren. De scheidende ministers hebben he den afscheid genomen van hun depar tementen. Maar de aanhechting van Dantzig zou Polen tot handelend optreden dwingen, constateert ambassadeur Potochi WASHINGTON, 10 Augustus (Havas-ANP). „Alleen een wonder kan leiden tot oplossing van de huidige Eüropeesche crisis, welke door de kwestie-Dantzig is ontstaan", aldus ver klaarde heden de Poolsche ambassadeur te Washington, Potocki, na een bezoek aan Sumner Welles in het staatsdepartement. Potocki, die zoo juist uit Polen is terugge keerd, was van oordeel dat, als Europa tot 1 October zonder oorlog zou kunnen blijven, geen conflict zou uitbreken voor het volgende voor jaar. De ambassadeur verklaarde, dat het mogelijk was, dat de Senaat van Dantzig plotseling zou verkondigen, dat de Vrije Stad Duitsch was ge worden, doch dit, zeide hij, zou voor Polen het sein zijn om handelend te gaan optreden De ambassadeur verklaarde tenslotte van oor deel te zijn, dat Duitschland op een geweld daad van Polen rekent om een conflict te ont ketenen, waarvoor het alle verantwoordelijk heid van de hand zou wijzen, doch dat „er niet de minste kans is, dat zich zoo iets zal voordoen". Wij zijn, zeide hij tpt dusver zeer geduldig geweest en wij zullen dat blijven. eau J-fpt. de Qee*. 's-GRAVENHAGE, 9 Augustus. Het A.N.P. heeft den kabinetsformateur ge vraagd of het voornemen bestaat in de Kamer een regeeringsverklaring af te leggen. De heer De Geer antwoordde ontken nend. Aangaande de plannen voor de toe komst meende hij zich op dit oogenblik te moeten bepalen tot de verklaring, dat de zelfstandigheidspolitiek, zooals die tot dusver door ons land gevoerd is, onder het nieuwe kabinet volledig en on- verzwakt zal worden gehandhaafd. Verscheidene bladen melden, dat als bootwerkers vermomde detectives vannacht speciaal toezicht hebben uitgeoefend bij het George V-dok op de Theems, waarin ^e nieuwe mailboot „Mauretania" ligt. Men zou namelijk kort voor het vertrek van het schip op zijn eerste reis twee mannen hebben hooren spreken over een plan om de boot in de lucht te laten vliegen. De toegang tot het schip wordt streng gecontroleerd. De „Mauretania", die men hierbij ziet afgebeeld, moet morgen weder vertrekken. Politieke besprekingen te Salzburg. Een onderhoud Von RibbentropCiano. BERLIJN, 10 Aug. (D.N.B.-A.N.P.) De ministers van Buitenlandsche Zaken van Duitschland en Italië, rep. Von Rib bentrop en graaf Ciano, zullen dezer dagen elkander in Salzburg ontmoeten, om tezamen de vraagstukken der ge meenschappelijke politiek der beide verbonden landen te onderzoeken. TOKIO, 10 Augustus. (Reuter-A. N.P.) De' Fransche zaakgelastigde heeft, naar verluidt, gisteren bij het Japansche ministerie van buitenland sche zaken stappen gedaan om er op te wijzen, dat Frankrijk met Engeland gemeenschappelijke belangen heeft bij de financieele vraagstukken te Tientsin, welke betrekking hebben op den Chi- neeschen dollar en de zilvervoor ra den in de Britsche concessie. De zaakgelastigde heeft, naar ver klaard wordt, de Japansche regeering verzocht, deze gemeenschap van be langen te erkennen. Voorts meent men te weten, dat de Amerikaansche zaakgelastigde reeds Dinsdag soortgelijke stappen heeft on dernomen. Naar de ,Asahi Sjimboen" meldt, heeft het ministerie van buitenland sche zaken deze Fransche en Ameri kaansche vertoogen, als zijnde „onrede lijk", van de hand gewezen en ver klaard, vastbesloten te zijn, evenals tot dusver, alleen met Engeland te on derhandelen. Luit.-kol. A. Q. H. Dijxhoorn, minister Mr. E. M. van Klef fens, minister van van Defensie. Buitenlandsche Zaken. IIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllll! Rijwielplaatje doef riksen in de Schatkist rollen Velen hebben tot het allerlaatste moment gewacht Men zorge niet te laat te zijn De belustheid belastingpenningen te offeren is nooit en nergens ter wereld bijzonder groot geweest. Deze stelling behoeft geen na dere bewijzen, ze is te algemeen bekend. En de bewijzen ervoor worden dagelijks ge leverd. Men heeft ze nog pas weer kunnen waarnemen bij den verkoop van de rijwielbe- lastingmerken. De gelegenheid tot aankoop van het rijwiel plaatje wordt in Juli opengesteld, doch dan is het op de postkantoren nog lang niet noo- dig het plaatje aan meer dan één loket te verkoopen, want slechts enkelen offeren in dien eersten tijd een rijksdaalder voor het f ietsplaat je, dat hun een jaar vrijdom van moeilijkheden met belastingambtenaren moet verstrekken. Pas in Augustus begint het ten postkantore iets drukker te worden, doch de groote stroom komt pas op de allerlaatste dagen, zelfs nog op den dag. dat de contro- leerende beambten uittrekken om hun taak te gaan verrichten. Dan wordt het plotseling noodig, dat extra-loketten worden geopend om de vele honderden, die hun belasting plicht vervullen te kunnen helpen. Dan rollen de rijksdaalders bij duizenden de schatkist binnen. In het rayon Haarlem, waaronder ook Heem stede, Zand voort en Bloemendaal ressorteeren, waren tot gisteravond 54.206 plaatjes ver kocht en hedenavond zullen de 55.000 wel gehaald worden. Dan is hier dus 137.500 ontvangen. Men heeft daarmede de taxe van Haarlem e.o. echter nog lang niet gehaald, want van het plaatje voor het belastingjaar 1938/1939 zijn er in de maand Augustus 1938 67.600 stuks verkocht. Daarvan is men nu dus nog wel wat verwijderd, doch er is nog geen reden te gaan veronderstellen, dat het aantal rij wielen in 't afgeloopen jaar in Haarlem sterk is verminderd, want voordat Augustus voorbij is zullen er nog heel wat rijksdaalders in de schatkist vow dit doel worden gestort. Wie een plaatje noodig heeft, blijve daarmee niet wachten, want, zooals we in ons nummer van Woensdag reeds hebben gemeld, de con troleurs zijn reeds op pad en ieder, die bij aanhouding niet in het bezit blijkt te zijn van een geldig belastingmerk, moet daarvan onherroepelijk de gevolgen dragen. Het aaptal aanvragen voor kostelooze rij wielplaatjes is dit jaar minder dan in 1938 '"'oen zijn er 6.000 aangevraagd, nu 5020 Het woord is aan Goethe: Er zou weinig van mij over blijven als ik alles moest af geven wat ik aan anderen dank. onderhandelingen te remmen. Graigie bij Kato. Het Japansche agentschap Domei meldt, dat op de gemeenschappelijke conferentie van de ministeriën van buitenlandsche zaken en oorlog besloten is tot een krachtig vertoog bij de Britsche regeering tegen haar politiek van „welbewuste vertraging der besprekin gen te Tokio". Kato. de voornaamste Japansche onder handelaar, heeft den Britschen ambassadeur, Oraigie, tot een onderhoud uitgenoodigd en, naar verluidt, er tegen geprotesteerd, dat Craigie de besprekingen vertraagt met het motief, dat, hangende het overleg met derde mogendheden, geen instructies uit Londen zijn aangekomen. Kato verzette zich verder krachtig tegen het Britsche voorstel tot het sluiten van een afzonderlijke overeenkomst betreffende het politievraagstuk te Tientsin, die geen regeling der economische vraag stukken zou inhouden. Kato betoogde, aldus nog steeds Domei, dat Engeland en Japan de politie- zoowel als de economische vraag stukken, kunnen regelen en herhaalde, dat de Japansche regeering tegen interventie van een derde mogendheid gekant is. Onderhandelaars te Tientsin dreigen met vertrek. Inmiddels hebben de vertegenwoordigers der Japansche militaire autoriteiten te Tientsin, die reeds langer dan een maand te Tokio verblijven, medegedeeld, dat zij naar Tientsin zullen terugkeeren, tenzij de be sprekingen binnen twee dagen hervat wor den. De vroegere commandant van de Engelsche strijdkrachten in Palestina, Sir Archibald Wavell (rechts) bij zijn aankomst te Kaïro, waar hij het pasgevormde Britsche commando „Midden-Oost' 'overnam. Dr. F. Mannheimer overleden. AMSTERDAM, 10 Aug. In den afgeloopen nacht is de bekende bankier, dr. F. Mannhei mer, beheerend vennoot van de commandi taire vennootschap Mendelssohn en Co. te Am sterdam overleden. Alleen de„Candillo" stelt de wetten op Havas meldt uit Burgos 9 Augustus: De po litieke reorganisatie van Spanje heeft den in druk gewekt, dat Franco alleenheerscher van Spanje wordt en dat niemand hem zal kun nen vervangen, aangezien het kabinet een soort raadgevend lichaam wordt en alleen de „cau- dillo" de wetten opstelt en uitvaardigt. De vakvereenigingen worden afhankelijk van de eenheidspartij, waar de invloed van Franco aanzienlijk is en welke hij in feite zelf leidt. Het instellen van een verdedigings-junta beantwoordt aan de huidige internationale moeilijkheden. In gevaf van nood kan de „Caudillo" beslui ten nemen, zonder iemand hierin te kennen. HF.DEN 12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. Pag. Tienjarige jongen te Zandvoort door vuur werk ernstig aan het gezicht gewond. 2 BINNENLAND. Het nieuwe kabinet is vanmorgen beëedigd. 1 Instemming met Minister van Dijk's beleid in de Eerste Kamer. 3 Motortrein op stootblok gebotst. 3 BUITENLAND. Franco krijgt dictatoriale bevoegdheden. 1 Te Dantzig wordt hedenavond een groote bc- tooging gehouden, waar gouwleider Forster het woord zal voeren. 5 Wang Tsjing Wei dringt bij het Chineesche volk op een vredesovereenkomst met Ja pan aan. 5 Generaal Goering heeft de veiligheid der Duitsche industriegebieden gecontroleerd. 5 SPORT. Smadelijke nederlaag van Haarlem tegen de Seagulls. 6 Sport in 't kort. g ARTIKELEN, enz. R. P.: De nieuwe regeering. i Melis Stoke: Met een koffertje. 3 H. D. Vertelling: Geheimzinnige diefstallen. 4 Van onzen correspondent te Boedapest: Mon tenegro, het land van koning Nikita. Voor de Vrouw. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 7

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1