De ggfc Meiland W„ AGENDA H.D.-Vertelïini DONDERDAG 10 AUGUSTUS 1939 HAASLEM'S DAGBLAD 4 Protest tegen een commissaris- functie. Van een lid van den Hoogen Raad. Een anonieme inzender protesteert, in het Nederlandsch Juristenblad tegen het „onge- lcofiijk klinkende bericht", dat een lid van den Hoogen Raad der Nederlanden zou zijn benoemd tot commissaris der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. De inzender neemt aan, dat de betrokken raadsheer bedoeld wordt mr. L. A. Nijpeis zich voortaan angstvallig van de behan deling van aile cctrooi- en merkenzaken zal onthouden, doch het zou .juister en meer in het belang van eer en aanzien der rechterlijke macht zijn geweest, wanneer de benoeming kortweg ware geweigerd". Hier te lande is het een goede traditie, dat een minister geen com missariaten vervult en deze bij zijn ambtsaan vaarding neerlegt. Zou dusdanige traditie aldus schrijver met eveneens aanbeveling verdienen voor ons hoogste rechtcollege? De inzender betoogt voorts: ..Philips is de beste klant der rechterlijke macht in Neder land; de Hooge Raad heeft tal van arresten gewezen en zal er nog talrijke wijzen, waarbij hetzij Philips zelf, hetzij een openlijk als zoo danig bekende of een verkapte dochteronder neming van Philips partij is. Zullen wij het nog moeten beleven dat wraking van een lid van den Hoogen Raad zal worden voorge steld?" De redactie van het Nederlandsch Juris tenblad verkreeg, bij informatie een bevesti ging van het optreden van mr. Nypels als commissaris bij Philips. Zij teekent daarbij aan: .Afgezien van de vraag of de regel in het algemeen behoort te gelden, schijnt ons voor dit geval inderdaad de combinatie van functies, op den door inzender genoemden grond, zeer ongewenscht". Weer een étalage-week van Ned. Fabrikaat. Van 1623 September. In de week van 3 tot 10 September van het vorig jaar werd ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin op initiatief van de Middenstandscentrale te Haarlem een étalageweek georganiseerd met de uitgesproken bedoeling Nederlandsch fa brikaat naar voren te brengen. Nu Haarlem in den loop der volgende maand wederom zal feestvieren, wij denken aan de Hildebrandherdenking en de Spoorwegfeesten, wil de Haarlemsche Middenstand niet achter blijken en opnieuw blijk gegeven van zijn kun nen. In samenwerking met Ned. Fabrikaat zal van 16 tot 23 September weer een demon stratie worden gegeven in den vorm van een étalageweek. Stapels materiaal liggen reeds gereed en binnen enkele dagen zal worden begonnen met de verzending van de uitnoodi- gingen tot deelneming. Ruim 3600 nering doenden zullen worden uitgenoodigd mede te doen. Voor dit jaar bestaat de commissie van uit voering uit de heeren Hooy, Ronieyn en Rog geveen. Het secretariaat is als vorig jaar gevestigd Ged. Oude Gracht 81 waar men zich nu reeds kan doen inschrijven. Deelnemers aan Neder!andsche Kunst week bezoeken kathedralen. De deelnemers aan de eerste Nederlandsche kunstweek, die Dinsdag te Maastricht geopend is. hebben gedurende den eersten dag van hun tocht door Nederland ons land leeren kennen van een zijde, die behoudens de gunstige uit zonderingen zelfs velen belangstellenden Nederlandschen toeristen vreemd is, n.l. Neder land als kathedralenland. -uauiouoS Natuurlijk weten wij allen wel, dat Neder land een aantal kostelijke monumenten van Romaansche en Gothische bouwkunst rijk is maar zelden krijgt men gelegenheid deze monu menten in onderling verband en in een bepaalde excursie te zien. De organisatoren van de eerste Nederlandsche kunstweek hebben kans gezien, een zoodanigen tocht te organiseeren, dat de vele buitenland- sche deelnemers toch voor het meerendeel kunsthistorici, architecten, leeraren en kunst studenten, die zoowel de kathedralen van Reims en Chartres als van Keulen en Venetië kennen opgetogen verklaarden, dat deze „kathedra lentocht" in Nederland zeker niet minder teressant is dan waar elders ook. Het begon Woensdagmorgen in Maastricht in de prachtige romaansche Onze Lieve Vrouwe- kerk, met haar elfde eeuwsche crypt een dei- fraaiste en oudste voorbeelden van Romaansch- bouwkunst in ons land, en de typisch daarbij afstekende druk-bezochte gothische kapel van onze Lieve Vrouwe sterre der zee. Zonder zweem van vermoeidheid bleken Den Bosch de bezoekers zoodra zij het exterieur van de St. Janskcrk met zijn fijn gotisch ciseleer werk in het oog kregen, en de belangstelling voor het interieur was niet geringer. Daarbij had men, evenals te Maastricht en te Roermond, het geluk, als gids en voorlichter mgr. dr. P. J. M. van Gils eere-kanunnik van het kathedraal kapittel van Roermond en lid van den onder wijsraad, bij het gezelschap te vinden, die op onderhoudende wijze vertelde. Na een rustpoos in de raadskelder werd de tocht naar Utrecht voortgezet waar de Dom werd bezichtigd. Tilburgenaar wilde in de residentie feestvieren. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN De Nederlandsche Bond hoopt, in verband met de vele verdrinkings-ongevallen in dit seizoen aan de kust voorgevallen, een groote Kust-Reddingsdemonstratie te organiseeren te Scheveningen, naast de Wandelpier, op Za terdag 19 Augustus des middags drie uur. De Bloemendaalsche Reddingsbrigade hoopt er aan deel te nemen. Na afloop zal een bespreking worden gehouden over het verloop en de eventueel gemaakte fouten. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE VRIJDAG 11 AUGUSTUS Progr. I Hilversum II. Progr. II Jaarsveld en Hilversum I. Progr. III: 8.Keulen, 10.20 Radio PTT Nord 12.20 Ned. Brussel 2.20 Keulen 3.20 Danmarks Radio of Diversen 4.20 Keulen 5.20 Fr. Brussel 6.20 London Reg., 7.Diversen of gram.muziek 7.50 London Reg., 8.50 Fr. Brussel 11Keulen. Progr. IV: 8.Ned. Brussel 9.20 Radio PTT 9.50 Diversen 10.35 London Reg 11.35 Droitwich 12.05 London Reg., 2.35 Droitwich 3,20 London Reg. 4.95 Droitwich 6.50 Fr. Brussel 7.15 Droit wich 8.30 Diversen of Gramofoonmuziek 9.20 Droitwich. Progr. V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconccrt. Gevarieerd progr. 1. En som a glad, Duo Ja. 2. Puerto Nuevo, Canaro's Argentijnsch Ork. 3. Alles hort zu, Walter Raatzke. 4. Das Land des Lachelns, Frederic Hippmann 5. When we meet again, Richard Tauber. 6. Lilac Time selection, Harry Davidson. 7. Poor little Romany, L. P. A. Band. 8. Ce sont des mots, Cora Madou 9. Hungarian Rhapsody nr. 2, I. Morton en D. Kaye. 10. Post Hoorn Galop, Fodens Motor Works B. 11. Satervalsen, Duo Ja. 12. Milonga, Canaro's Arg. Orkest. 13. Underneath the Russian moon, Richard Tauber. 14. Midnight in Paris, L. P. A. Band. 15. Te dire pourquoi je t'aime, Cora Madou. 16. Old Panama March, Fodens Motor Works B. 8.00—12.00 Diversen. IJ besteden gaarne zoo groot mogelijke zorg aan de annonces. Het spreek echter vanzelf dat dit In het gedrang moet komen, als plaatsingsopdrachten ons op het laatste oogenblik bereiken. aarom, In het belang van de adverteerders zelf, verzoeken wij vriendelijk doch dringend plaat singsorders tijdig In te zenden Dat wil zeggen: voor Zaterdag uiterlijk 9 uur in den ochtend, op andere dagen uiterlijk 10 uur in ons bezit. Dan kan het nog net mei zorg ge beuren, maar beter Is natuurlijk ze nog aanmerkelijk vroeger te zenden „Vrienden" maakten hem ƒ40.afhandig. Een 54-jarige inwoner van Tilburg had zich naar Den Haag begeven om daar eens duchtig feest te vieren. Daartoe had hij een bedrag van ongeveer f 100 bij zich. In de residentie ont moette hij twee mannen, met wie hij verschillen de café's bezocht. In een dergelijke gelegenheid in de Nieuwe Molstraat merkte de Tilburgenaar, dat hij vier briefjes van tien gulden kwijt was. Hij volgde de vrienden, die inmiddels vertrok ken waren, en wees hen in de Boekhorststraat aan een agent van politie aan. Deze arresteerde hen en wilde hen overbrengen naar het bureau Prinsestraat. Onderweg wilde een van hen twee briefjes weggooien. De ander had ook twee briefjes bij zich. De „eerlijke" vrienden zijn natuurlijk in be waring gesteld. Gezonde voeten met Badzo voetbaden openen de poriën en verbeceren de bloedcirculatie. Pak tan 1 K.G. a 20 ctnt, voldoende voor 3 a 4 voetbaden. N.V. KON. NED. ZOUT1NDUSTR1E - BOEKELO. (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS Staatsexamen H.B.S. A. Geslaagd: J. U. de Jong, C. D. Saai, A. Stoop, A. E. Cammaert. Teruggetrokken 2. Afgewe zen 8. De examens zijn afgeloopen. Voorbereidend examen middelbare akten. Geslaagd de dames: G. van der Baan en H. W. Bruinsma. Afgewezen 2. Handteekenen L.O. Geslaagd Mej. A. M. Steensma te Haarlem en de heer J. H. Voorvelt te Haarlem. Nijverheidsonderwijs. Geslaagd voor akte N4: P. Busman te Be verwijk. Hoofdakte. Haarlem 9 Aug. Geëxamineerd 1 vrl. en 7 mnl. candidaten. Geslaagd: de heeren W. Veer. Hoorn, D. Bosma, Den Helder, Th. A. Botter, Haarlem, en P. L. Frijters, Alkmaar. OVERPLAATSING BIJ DE DIRECTE BELASTINGEN Bij beschikking van den minister van finan ciën is de ontvanger der directe belastingen enz., H. IJ. Visser, verplaatst van het kantoor der directe belastingen enz. te IJmuiden naar het kantoor der invoerrechten en accijnzen te Haarlem. DONDERDAG 10 AUGUSTUS Gem. Concertzaal: H.O.V. Volksconcert. 8.15 u. Groote Kerk: Orgelbespeling van 3 tot 4 uur. Palace Familie Cinema: „De visschersjongen" en „De held op sokken", 8.15 uur. Verder van U6 uur doorloopend één uursprogramma met o.a. „Ons Prinsesje loopt". Luxor Theater: „Drie man in de sneeuw", 2.30 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Mexico lacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Als vrouwen regeeren". 2.39, 7 en 9.15 uur. Tooneel: Niotua en partner, de komische boerderij. Moviac Theater: Charlie Chaplin in „De immi grant". Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be- nalve 's Maandags. Toegang vrij. VRIJDAG 11 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen, des middags en des avonds nieuw programma. KI Geheimzinnige diefstallen door J. P. BAL Jé. WESTTES van zuiver zakelijken aard hielden mij al een week of drie aan de Rivièra bezig. Nu behoeft het geen betoog, dat de Rivièra wel een bij uit stek aantrekkelijk oord is, om door zaken te worden bezig gehouden, maar er was zoo'n zonderling, onbestemd gevoel in me, dat mij waarschuwde voor een onaangename dreiging. Ik kon dat gevoel niet van me afzetten, het was ondefinieerbaar, maar niettemin perma nent aanwezig en ik werd er zelfs een tikje gejaagd en onzeker door. Zelfs tijdens de heerlijkste autorit langs de Grande Corniche, of het verfrisschende bad in de prachtige Baie des Anges liet dat gevaarsgevoel mij niet met rust. Het is niet onmogelijk, dat de sensatiekran ten met hun dagelijksche enorme koppen, de voornaamste oorzaak waren. Zelfs de politieke spanningen en verwikkelingen verdwenen in dien tijd naar een binnenpagina, de Duitsche agressie- of de Engelsche omsingelingspolitiek werden tijdelijk verdrongen door de groote koppen over de ..Brutale Rivièra-diefstallen". De krantjes overdreven m.i. schromelijk, door aan die onnoozele hoteldiefstalletjes zoo'n be langrijke plaats in te ruimen. De menschen werden er maar angstig door, in de hotels keek men elkaar met scheeve oogen aan, er ontstond een sfeer van onrust en geladenheid door, en het is dus alleszins verklaarbaar, dat de algemeene onrust ook op mij oversloeg. De twee in ons hotel gepleegde diefstallen hadden er niet toe bijgedragen, de gasten rus tiger te stemmen! Vijf dagen geleden was de zeer kostbare armband van Miss Tupper spoorloos verdwenen en deze dame had een verschrikkelijk kabaal gemaakt. Ik verdacht haar ervan, dat ze gerust een honderdtal van die dingen had kunnen kwijtraken, zonder dat haar financieele positie al te erg geschokt werd, maar ze deed alsof ze niets meer over hield. Ik had zelfs een beetje te doen met den hoteleigenaar die aan het spervuur van haar verwijten blootstond. Hij probeerde de zaak zooveel mogelijk te sussen, maar toen een paar dagen daarna de schattige Prudence Walker, de lieveling van alle hotelgasten, eveneens bestolen bleek te zijn, was de ver ontwaardiging vrijwel algemeen. De gasten begonnen elkaar bepaald wantrouwend aan te zien en op eikaars gewoonten te letten. Een uiterst onaangename situatie! De sfeer die in het hotel hing werd steeds slechter. Eén mannetje was er, dat ik scherp in de gaten hield. Van het begin af had ik hem niet ver trouwd, en al.s ik hem daar zoo in z'n hoekje zag zitten, stilletjes over zijn eten gebogen, nooit sprekend, vrijwel nooit opkijkend, alleen zoo nu en dan eens een glurenden blik dooi de zaal werpend, wantrouwde ik hem steeds meer. Ik besloot dan ook, hem speciaal in het oog te houden. Als bij intuïtie voelde ik, dat er met hem iets niet in orde was en dat ik voor dat gluiperige mannetje op mijn qui-vive. moest zijn. Het bevreemdde mij, dat de andere gasten dat niet eveneens merkten. Ik zag dat ieder een hem gewoon groette als men langs zijn tafeltje liep en toen ik op een middag La Belle Zélandaise, waar ik gegeten had, uit stapte, zag ik het kereltje zoowaar met dien j-ovialen, prettigen Amerikaan Mr. Percy H. Bollington uit Kansas City, en ze hadden sa men uitbundig plezier., Jk hoorde Bollington het, Fransch weer afschuwelijk radbraken, zijn gulle lach-schalde over de .Place.Masséna. Daarnaast klonk het krakerig, magere en kille lachje van het oude mannetje met zijn scher pe, loerende oogjes, die, hetzij hier vermeld, heel gewoontjes Pierre Blanc heette. Een naam, die sterk aan een „schuilnaam" deed denken. Hoe was het mogelijk, dat Percy H. Bolling ton zich met zoo'n verdacht mannetje wilde ophouden? Bollington was werkelijk een zeer aardige kerel, die over een bom duiten scheen te beschikken en het er in Nice eens flink van nam. Een avond, toen ik niets om handen had waren we samen eens een keer uit geweest en het scheelde een haar. of ik was in very high spirits thuisgekomen. Ik vergeet mij nooit zoo zeer, dat zooiets me overkomt, maar dien avond was ik er niet ver van af. Met Percy H. Bollington was het heel erg gesteld, en ik had de grootste moeite om hem zonder al te veel opzien te baren in zijn kamer te krijgen. Ik zou hem toch eens waarschuwen voor „me neer" Pierre Blanc. Bollington was tenslotte een te aardige kerel, om hem er met dat man netje in te laten loopen.Aan den anderen kanthij moest het eigenlijk zelf weten, 't kon mijnerzijds op bemoeizucht lijken en ik had geen zin, daarvan te worden verdacht. Intusschen brachten de kranten eiken dag geweldige artikelen over de geheimzinnige diefstallenreeks en er werd op fantastische wijze met nullen gegoocheld, als de cijfers der gestolen sommen werden gepubliceerd. En het was maar goed, dat er ook nog iets te ver melden viel over Hitler, Mussolini, het vredes- blok en de „as", en dat ook de sportkolommen him plaats opeischten, anders zou de heele krant volgestaan hebben van het Rivièra- schandaal. En dan was iedereen nóg onrusti ger geworden. Door mijn somber voorgevoel hadden mijn zenuwen ook een klap gekregen en ik dacht er zelfs een oogenblik over, nu maar eens een poosje vacantie te nemen en mijn zaken tij delijk op hun beloop te laten. Ik zat er op een terras aan de Avenue de la Victoire juist over te denken, toen een incidentje zich vlak voor mij afspeelde. Iemand kreeg woorden met een politie-agent en tot overmaat van ramp kon hij zijn carte d'identité niet toonen. Met een gevoel van plotselinge onrust voelde ik in mijn binnenzak en ik schrok. Ik had waarachtig mijn pas vergeten. Wat een narigheden dat kan veroorzaken zag ik hier voor me: de man werd opgebracht. Hoe kon ik zoo dom zijn? Als ik van cos- tuum veranderde, lette ik er speciaal op dat ik mijn zakken leeghaalde en nu had ik mijn pas vergeten. Als een bliksemstraal schoot het door mijn hoofd, dat ik Pierre Blanc tenmin ste vóór mij had zien weggaan. Want stel je voor dat hij juist nu. Ik betaalde vlug en als de wind snelde ik de Avenue de la Victoire af. Een felle onrust dreef mij verder. Ik wou zoo vlug mogelijk op mijn kamer zijn, zekerheid hebben dat er niets gestolen was. Dat voorgevoel van mehet wilde me geen seconde loslaten! Mijn beënen trilden, toen ik de trap ophol- de. Haastig stiet ik de deur van mijn kamer open en Percy H. Bollington uit Kansas City keerde mij zijn gezicht toe! De rondborstige Ameri kaan! Hij.... hij was het dus! Ezel die ik was, om Pierre Blanc te verdenken! Ik stond daar met stomheid geslagen. Percy H. Bollington grijnsde en zijn parabellum wees in mijn richting. „Je komt een beetje te vroeg, vriend, maar het hindert niet zoo erg. Ik heb al gezien, dat je pas valsch is. Ik weet overigens genoeg!" Alle energie scheen uit me weg te loopen. Ik had het geweten, gevoelder dreigde gevaar! Die laatste diefstal had de deur dicht gedaan. Ik had wijzer moeten zijn en niét meer de juweelen van Prudence Walker moe ten stelen, ik had de plaat moeten poetsen zoodra ik die kostbare platina-armband van Miss Tupner te pakken had. Nu was ik er „gloeiend bij"! -f-'-'Jr 'inè maar naar het bureau!"zei Bol- lin en zijn Fransch had geen spoor meer van Amerikaansch accent! Zoo'n bedrieger.. (Nadruk verboden. Auteurs recht voorbehouden). 13. De haas had hen niet bemerkt en liep dansend en huppelend voor hen uit. Robbie en Henk, die benieuwd waren waarheen de dansende haas zou gaan, liepen op hun teenen achter hem aan. Nu nam de haas een grooten sprong. Een, twee, drie, hup. Rob wilde doorloopen, doch zag ineens een afgrond voor zich. De haas was in zee gesprongen. Rob krabde zich eens achter zijn oor. „Alles is hier even raar," zei hij tegen Henkie. „Zullen we maar weer eens naar den boom gaan?" 14. „Ja, laten we maar eens opstappen," vond Henkie, „Ik heb net zoo'n honger," pruilde Rob. Zoo vlug als ze konden liepen ze nu naar den boom en weldra waren ze er. Met behulp van een stok sloegen ze een groote, ronde vrucht van den boom. De vrucht was echter zoo hard als hout, en ze wisten niet wat ze er mee moesten aanvangen. 15. Eindelijk had Rob een oplossing gevonden. Hij maakte een gat in den grond, waarin de ronde bol precies paste en begon er toen met zijn voeten op te stampen. Een cocosnoot kon het niet zijn, daarvoor was de schil veel te hard, en Henkie, die op school al veel geleerd had, peinsde zijn hoofd haast suf over de vraag wat voor vrucht dit wel kon zijn. 16. „Krak," daar ging de schil doormidden. Stom ver baasd keken de jongens toe. Die groote bol bleek heele- maal geen vrucht te zijn. Een klein aapje kwam er uit gekropen. een jong aapje. ,Dat hebben we op school toch nooit geleerd," zei Henkie met bevende stem. Daarop gingen de jongens naar het aapje toe en gaven het diertje een handje. 17. Nu gingen zij den heelen boom leeg plukken en ze keken of er in alle doppen zulk een aapje zat. In de tweede bol zat ook een aapje, en ten langen leste hadden ze er een heeleboel bij elkaar. „Daarover moet ik later eens met den directeur van den dierentuin spreken," zeide Henkie, „Misschien wil die ze wel van ons koopen," en met een touw bond hij alle aapjes aan den boom vast. 18. „En waar moeten die beestjes dan zitten als het regent?" vroeg Rob, die veel met de aapjes scheen op te hebben. „We zullen een tentje voor hen bouwen," zei Henk toen en ze zouden dat doen van hout. Maar daar ze geen hakmessen hadden, moesten ze de kleinste boomen met wortel en al uit den grond trekken en dat viel niet mee, hoor. Vooral Henkie had er de grootste last mee en het zweet liep langs zijn gezicht. „En dat allemaal voos die apen," mopperde hjj.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6