De Fievo-race Concert der H. O. V. Haarlemsch cineast in Indië. VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 6 VOETBAL E. D. O. wenscht bekorting van het seizoen. Voor de jaarvergadering van Afdeeling I, die Zaterdag 12 Augustus te Amsterdam wordt ge houden, heeft E. D. O. het volgende voorste) ingediend: „E. D. O." verzoekt het Bestuur van Afdee ling I het daarheen te leiden, dat met ingang van het volgend seizoen 1939/40, geen buiten- landsche wedstrijden van het Nederlandsch Elftal worden uitgezonden. Althans niet tijdens den wedstrijd. Dit voorstel wordt als volgt toegelicht: De K. N. V. B, zou een regeling kunnen treffen met de Omroep-Bedrijven om zulks mogelijk te maken. Om tal van redenen is het gewenscht het voetbal-seizoen te bekorten. Zeer vele voetbal clubs beoefenen in den zomer Honkbalsport, welke zich zeer snel uitbreidt en die over meer Zondagen moet kunnen beschikken, dan thans het geval is. Ook de andere Zomersporten komen in het gedrang Verder is het een groot bezwaar voor de clubs, welke promotie- en degradatiewedstrijden moe ten spelen, daar er clubs bij zijn, welke 2 soms 3 weken niet kunnen spelen. Wij zijn van meening, dat het algemeen be lang niet wordt geschaad door het later uitzenden Voor zieken-inrichtingen is het zelfs te 5 uur uitzenden beter, daar nu de uitzendingen steeds geschieden tijdens de bezoekuren, waardoor er veel verloren gaat." HONKBAL HET PROGRAMMA. Het programma van deze week vermeldt o.a. de volgende wedstrijden: Zaterdag: le klasse: SeagullsV.V.G.A. AjaxH.H.C. 2e klasse: H.C.K.—Blauw Wit II. 3e klasse: E.H.S. IHaarlem ni. Schoten II—E.D.O. IH. Zondag: le klasse: Haarlem—Blauw Wit. 2e klasse: E.D.O. II—R.C.H. II. 3e klasse: R.C.H. Ill—T.H.B. SpaarnevogelsHercules. R.C.H. IV—T.H.B, II. E.D.O. V—Schoten m. De beslissingswedstrijd voor het kampioen schap van de tweede klasse A tusschen Schoten en den oud-eerste-klasser Quick oud-kam pioen van Nederland, wordt eerst de volgende week gespeeld, daar Schoten a.s. Zaterdag en Quick a.s. Zondag niet volledig in het veld kunnen komen. De wedstrijd is van te groot belang de winnaar dingt mede, met Zee- burgia, V.V.G.A. II of De Spartaan om een plaats in de eerste klasse om dezen met eenige invallers te spelen. De belangrijkste wedstrijd is die tusschen Haarlem en Blauw Wit, welke ontmoeting Zondagmorgen half tien in het Noorder Sport park plaats heeft Na den zoo teleurstellenden wedstrijd tegen De Seagulls krijgt Haarlem de kans om zich te rehabiliteeren Het gaat er om of Haarlem dan wel Blauw-Wit op de tweede plaats zal eindigen. Wel hebben beide ploegen nog kans op de eerste plaats, doch deze is meer theoretisch. Zaterdag is H.H.C. te gast bij Ajax, een wed strijd die voor de roodbroeken niet van belang meer is; zij staan veilig, al zou een iets betere plaats op de ranglijst hun kracht beter uit drukken. De verrassende zege van A.F.C. op H.H.C. heeft het verschil tusschen beide ploe gen teruggebracht tot twee punten. Het pro gramma van A.F.C.twee thuiswedstrijden tegen E.D.O en V.V.G.A.is op papier gemak kelijker dan van Ajax, dat van H.H.C. en Haarlem nog bezoek krijgt. De Haarlemsche clubs spelen dus wel een belangrijke rol in dit degradatie-vraagstuk, Gelukkig slechts een passieve rol! Het is dan ook nog een open vraag, tegen wie van de beide eerste-klassers eventueel Schoten haar promotie-kansen dient te ver dedigen. Ajax zal er tegen H.H.C. alles op zet ten om den kleinen voorsprong te vergrooten, doch spelen Pijnakker c.s. in hun gewonen vorm, dan verwachten wij niet dat Blomvliet ziin club aan de zege zal kunnen helpen. E.D.O gaat bil A.F.C een even warme ont vangst tegemoet, doch een gewaarschuwd team telt voor twee. waarmede wij maar zeggen willen dat het niet aan te nemen is, dat A.F.C. wederom tot een verrassend resultaat zal komen. De beslissing over de laatste plaats zal dan vallen op 26 Augustus a.s- De Seagulls ontvangen op eigen veld V.V.G.A.; het wil ons voorkomen, dat in dezen wedstrijd de beslissing over het landskam pioenschap valt. Het is niet aan te nemen, dat Meenhorst er in slagen zal. revanche te nemen. Wij verwachten dus een kampioenschap voor deze Amerikanen, die stellig ook het stei'kste team bezitten. H.CK. ontvangt Blauw-Wit n, dat, nu het eerste niet speelt, wel sterk zal uitkomen en winnen, waardoor de afstand op The Catchers nog slechts twee punten bedraagt. Opgepast, H.C.K.'ers! Neemt revanche voor de 24—13 nederlaag in Amsterdam geleden. E.D.O. II ontvangt R.C.H n Zondag a.s. en zal er wel in slagen de kansen op de derde plaats te behouden, vooral omdat R.CH. II hiets meer kan gebeuren. WÏEURÏJDEN DE RONDE VAN ZWITSERLAND. Uit Lugano: Donderdag is de zesde étappe van de Ronde van Zwitserland van Luzern naai Lugano, een afstand van 205 K.M., verreden. Ir het landenklassement viel Luxemburg uit, door dat hij een botsing met een auto zeven Luxem burgsche renners betrokken waren. Pierre Cle mens werd zóó ernstig gewond, dat hij den strij'- moest staken. In de algemeene rangschikking leidt Zimmer- mann. Didier viel terug naar de derde plaats De zesde étappe werd gewonnen door der Belg Somers, die een voorsprong van ruim eer minuut op de overige renners had weten te ver krijgen. De uitslag luidt: 1. Somers (België) 6 uur 15 min. 30 sec.; 2. Amberg (Zwitserland) 6 uur 15 min. 42 sec.; 3. Egli (Zwitserland); 4. Bollige» (Zwitserland) beiden zelfde tijd., De algemeerfe rangschikking luidt: 1. Zimmer- mann (Zwitserland) 32 uur 50 min. 40 sec.; 2, Bolliger (Zwitserland) 32 uur 51 min. 9 sec.; 3 Didier (Luxemburg) 32 uur 51 min. 16 sec. Het landenklassement luidt: 1. Zwitserland 9b uur 33 min. 52 sec.; 2. Italië 99 uur 44 min 41 seconden. DAMMEN HAARLEMSCHE DAMCLUB Het eerste tiental der Haarlemsche Damclub is voor de a.s. hoofdklasse competitie van den Ned. Dambond (seizoen 1939/1940) thans defi nitief als volgt samengesteld: Bord 1 P. J. van Dartelen (aanvoerder); 2. J. B. Sluiter Jr.; 3. P. G. van Engelen; 4. Joh. Fabel; 5. H. van Lunen burg Jr.; 6. P. H. Meure; 7. J. W. van Dartelen: 8. G. Bakker; 9. Ph. G. Amelung Jr. en 10. J. van Looij. NA HET POLITIEKE THANS EEN ECHT STEEKSPEL. Bij de wedstrijden voor militairen te IJmuiden vond ook een steekspel plaats, dat natuurlijk met groote spanning wie ziet een ander niet graag in het water vallen? werd gevolgd. ZEILEN. Een Nederlandsche en een Duitsche zege in de internationale drakenklasse. De Kon. Ned. Zeil- en Roeivereniging heeft succes gehad met de dit jaar ingestelde Flevo- race op het IJselmeer tijdens de twee dagen tusschen de Hollandweek I en II, n.l. de vier- daagsche internationale zeilwedstrijden van de Koninklijke op Buiten IJ en IJselmeer en de driedaagsche van de Koninklijke Watersport Vereeniging Loosdrecht op de Loosdrechtsche plassen. De baan liep tusschen het Vuurtoreneiland op het Buiten IJ en het Krabbersgat te Enkhuizen en het feit, dat in beide richtingen acht banen waren samengesteld, varieerend van 23 tot 50 zeemijlen, bewijst wel, dat hier sprake is van een zeewedstrijd in grootschen stijl. Op den eersten dag werd naar Enkhuizen gezeild, op den twee den dag van daar weer naar het startschip bij het Vuurtoreneiland onder Durgerdam. Dertig jachten namen aan de Flevo-race deel, verdeeld over vier klassen. Eerste dag. De eerste dag der wedstrijden, die, wat betreft de drakenklasse, internationaal waren door de deelneming van drie jachten van de Nord- deutscher Regatta Verein, dreigde met onheil spellend weer te beginnen. Er viel eenige regen, maar toen met het starten van het fraaie start schip de „Frida" van den voorzitter der Konink lijke, den heer Ernst Crone begonnen werd. klaarde het weer op en onder de meest gunstige omstandigheden met een mooie bries uit Weste lijke richting, kon de wedstrijd verzeild worden Met uitzondering van de Puck H van Hans Klippe (Norddeutscher Regatta Verein), die een boei vergat te ronden en derhalve uitgesloten werd, hebben de jachten voortreffelijk, den wedstrijd volbracht. Zeilers en opvarenden wa ren opgetogen over de mooie vaart. De bereken de en gezeilde tijden lagen buitengewoon dicht bij elkaar. De vaststelling van den uitslag is tijdroovend geweest, zoodat eerst tegen tien uur des avonds de resultaten beleend konden worden gemaakt in hotel „Die Port van Cleve" te Enkhuizen, waar ook de prijzen van den eersten dag werden uitgereikt. De uitslagen luiden: Klasse 1 kruiser jachten met een ontworpen waterlijnlengte tusschen 7.60 en 9.00 Meter: 1. Almare, eig. H. v. d. Horst (K. W. V. Loos drecht) 2. d' Eendracht, eig. J. J. Blank (Kon. R. en Z. V. De Maas). Open klasse: 1. Astrea, eig. C. Mollenburgh (Kon. Marine J. C.). Klasse II kruiserjachten met een ontworpen waterlijnlengte tusschen 6.00 en 7.60 Meter: 1. Abel Tasman, eig. J. J. Moll (Kon. Ned. Z. en R. V.); 2. Tobbedanser, eig. N. R. Besseling (K. W. V. Loosdrecht); 3. Woelwater, eig. P. E. Te gelberg (Adelb. R. en Z. V.). Ronde en platbodemjachten met een wed- stx'ijdmaat onder 10 Meter: 1. De Vrouw Lucia, eig. Mr. W. H. Dudok van Heel (K. W. V. Loos drecht); 2. Bruiser, eig. Jhr. J. H. von Schmidt auf Altenstadt (K. N. Z. en R. V.). Drakenklasse: 1. Beatrijs 4, st. J. Hin (Kon. Ned. Z. en R. V.); 2. Aquamarijn, st. O. A. Ernst (Norddeutscher Regatta Verein); 3. Ran, st. P. H. Keegstra (Kon. Ned. Z. en R. V.); 4. Vlie gende Hollander, st. A. Warners (Kon. Ned. Z. en R. V.). Tweede dag. Op den tweeden dag werd onder totaal andere omstandigheden gezeild. Er werd veel en zelfs zeer veel meer van de stuurlui en bemanningen der jachten gevergd. Er woei een sterke wind, wederom uit weste lijke richting, maar nu moest de baan in tegen gestelde richting gevaren worden'. Alles was daar door in den wind en al laveerende en kruisende moest de finish bereikt worden. In de vroege morgenuren zag het er bij het startschip in het Krabbersgat bij Enkhuizen niet erg gunstig uit; regen en wind maakten het niet tot een bepaald genoegen om een wedstrijd te beginnen. Menige jachteigenaar, vooral van de ronde en plat bodemjachten, liet verstek gaan. Ook tijdens de wedstrijden gaven enkele kruiserjachten den strijd op, om spoedig een veilige haven te be reiken. Deze dag is vooral voor de Duitsche draken- zeniers een succes geworden. Twee der drie deelnemende Duitschers brachten het tot de eerste twee plaatsen en de derde, de Puck II, (Hans Klippe) klasseerde zich als zesde uit een veld van veertien jachten. Eerst tegen acht uur des avonds waren de laatste jachten de finish gepasseerd. De resultaten van den tweeden dag luiden: Klasse 1 groote kruiserjachten: 1. d'Een dracht, st. J. J. Blank (K. R. Z. V. De Maas); 2 Omega, st. W. C. Kruyt (K. Z. R. en M. V. De Kaag). Open klasse: 1. Astrea, st. C. Moolenburgh (Kon. Marine Jachtclub). Klasse 2 kleine kruiserjachten: 1. Tobbedan ser, st. N. R. Besseling (K. W. V. Loosdrecht), 2. Silverking, st. Ch. van Kempen (Kon. Ned Z. en R. V.). Ronde en platbodemjachten: 1. De Vrouw Lucia, st. Mr. W. H. Dudok van Heel (K. W. V Loosdrecht). Drakenklasse: 1. Hebb, st. Rud. Doebler 'Deutscher Regatta Verein); 2. Aquamarijn, st Otto A. Ernst (Deutscher Regatta Verein); 3. Vliegende Hollander, st. A. Warners (Kon. Ned Z. en R. V.); 4. Van Brakel, st. H. M. J. Boelen en C. W. Jonker (K. N. Z. en R. V.). HAARLEMSCHE JACHTCLUB. De Haarlemsche Jachtclub houdt Zondag 3 September weer nationale en. onderlinge zeil wedstrijden op het Noorder Buiten Spaarne. De militaire Sportfeesten. Interessante wedstrijden te water en te land. IJMUIDEN Vrijdag. De militairen van de positie IJmuiden heb ben gisteren een prachtigen sportdag gehad en deze dag mag als een waardig slot van de feestelijkheden ter gelegenheid van de ge boorte van prinses Irene in onze plaats ge organiseerd, beschouwd worden. De belangstelling van de zijde der militairen was zeer groot. Door de groote deelneming moesten de wedstrijden, die men aanvankelijk voor de morgenuren had bedoeld, des middags worden voortgezet. Ook de burgerij van IJmui den heeft van haar belangstelling doen blij ken. Zoowel des morgens als des middags heb ben honderden de wedstrijden bijgewoond. Er is menige vinnige kamp geleverd, vooral bij het roeien en bij de kano wedstrijden. Bij deze laatste wedstrijden bleek, dat de baan lang niet gemakkelijk was. We zagen een ploeg van drie peddelaars, die geen van allen de fi nish bereikten. Hun kano kantelde halverwege, vermoedelijk door de deining van een uit het buitentoeleidingskanaal der Middensluis ko mende uitgaande boot. Interessant was de veldloop, waarvoor 60 a 70 deelnemers aan dien start verschenen. De start was op drie punten van 't eerste Sluis- eiland zoodanig, dat de jongste deelnemers den grootsten afstand te loopen hadden. Vah het Sluiseiland liep de route over de brug van de Zuidersluis, verder langs den bootsteiger waar de Kanaaldijk beklommen en weer af gedaald moest worden. Het eindpunt was het gebouw van het Apostolaat ter Zee, maar daarvóór was nog een moeilijke hindernis, n.l. een draadversperring, waar de deelnemers op een gegeven oogenblik als een troep katten doorheen kropen. Het heeft den leiders van den sportdag aan medewerking niet ontbroken. Deze kwam van de zijde van Radio Emco, de IJrmiider Kano club, de IJmuider Reddingsbrigade, Bureau Wijsmuller en den waarnemenden havenmees ter. De jury bestond de kapiteins Schuiling en Mulder, le luit. Das en 2e luit De Boer. Starter was kap. D. Blanksma, algemeen leider le luit. Bijl; secretaris der jury was luit. t. z. 2e kl. A. de Boer. Er waren tal van prijzen beschikbaar, be staande uit rook- en scheergerei, messen enz. Hieronder volgen de uitslagen: Roeiwedstrijden met vletten, l. Fort in 4 min. 31.8 sec.; 2. Batterij III 4 min.. 36.8 sec.; 3. Heemskerk 4 mm. 52.4 sec. Kanowedstrijd: 1 Elsenaar 1 min. 38.4 sec.; 2. Bunschotenl min. 43 sec.; 3. Huijgen 1 min. 45 sec; 4. Bus 1 min. 46 sec.; 5. Looijen 1 min. 46.4 sec. Steekspel: 1. Bakker, 2. Dracht, 3. Spaan. Mooiste costuum: de helmdragers. Veldloop: Beneden 25 j„: 1. Keuter. 2. Else naar, 3. Bosson. 2530 jaar: 1. De Muljnck, 2. Glas, 3. Dijks hoorn. Boven 30 j., 1. Lamers, 2. Jongejan, 3. Böhm. Lamers won tevens de roomtaart, beschik baar gesteld door Bakkerij De Groot. Oranje straat. Voordat de positiecommandant tot hot uit reiken der prijzen overging sprak de heer P. Bakker enkele woorden namens het Regen boogcomité. dat de prijzen voor de verschil lende wedstrijden beschikbaar had gesteld. Ten slotte dankte de positiecommandant de heeren van de jury en de deelnemers. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat deze sportmiddag er toe had bijgedragen dat burgerij en militairen weer een stap dichter tot elkaar waren gekomen en dat de burgerij heeft kunnen zien, dat zich tal van flinke sterke jongens onder de militairen van IJmui den bevinden. CRICKET IN ENGELAND. Donderdag konden 5 van de 9 county-matches wederom wegens regen niet gespeeld worden. De tweede dag van GloucestershireGlamorgan: LancashireEssex, LeicestershireYorkshire NorthamptonshireDerbyshire en Somerset Notts ging geheel verloi'en en in de overige wed strijden kon slechts van tijd tot tijd gespeeld worden. Middlesex scoorde 358 tegen Kent 1086. Hampshire 233 tegen Surrey 992. War wickshire 331 tegen West-Indië 225. Worces tershire 2978 tegen Sussex 62. en 10. AUTOSPORT JENKINS VERBETERT 50 MIJL RECORD Uit Bonneville: De Amerikaansche coureur Jenkins heeft het 50 mijl record verbeterd, door dezen afstand met een gemiddelde uursnelheid van 280,287 K.M. af te leggen. Hel record stond op zijn naam met een gemiddelde van 273,964 K.M. per uur. ZWEMMEN De Militaire Zwemwedstrijden. De wedstrijden, welke door de Commissie Volkszwemfeest in voorbereiding zijn voor het Korps Motordienst, zullen worden gehouden op Maandag 28 Augustus a.s. in de Gem. Bad- en Zweminrichting aan de Houtvaart. De prijzen bestaan uitsluitend uit kunstvoor werpen en nuttige verbruiksartikelen. Het ligt in het voornemen van het uitvoe rend Comité, indien er voldoende middelen dooi de ingezetenen van Haarlem en Omstreken wor den beschikbaar gesteld, aan alle militairen eenige versnaperingen aan te bieden. Indien mogelijk worden de bekendste schoon - springers uit Nederland verzocht, het Zwemfeest met hun verrichtingen op te luisteren. Reeds werd door de gebr. Prent, Electro en Radiotechn. Bureau, Ged. Oude Gracht 154, gra tis een geluidsinstallatie ter beschikking gesteld. Namens het uitvoerend Comité wordt nogmaals een beroep op de burgerij van Haai-lem en om streken gedaan, om voor dit doel een bijdrage te storten op postrekening No. 290588 van D. Th. de Jongh, lid der Commissie, of te zenden aan het bestuur van het uitvoerend Comité: H. L. F. van Luijken, Friezenstraat 8, Voorzitter, A. J. de Brie» Zaanenstraat 84, Secretaris en H. Koren brits, Harmenjansweg 67, Penningmeester. WATERPOLO. (Dames) H. Z. en P. C. kampioen van Nederland. De Amsterdamsche Dameszwemclub en de Haagsche Zwem- en Poloclub, welke beide met een gelijk aantal punten de competitie geëin digd hadden, hebben Donderdag in het Zwem bad „Groenendaal" te Heemstede een beslis singswedstrijd om het Kampioenschap van Nederuand gespeeld. De Haagsche dames wonnen met 40 en verwierven daarmee den titel. De strijd werd geleid door scheidsrechter Guus Braam. CRICKET TILBURG C. C.—OEHOE'S De Oehoe's zijn hun achtste toer door Neder land zeer succesvol begonnen. Met ruim verschil werd Tilburg door hen verslagen. Zij scoorden 222 runs voor 9 (gesloten)» waarvan W. Peschar een keurige 50, Drs. B. Kleefstra 26 (5x4), J. J. Voogd 39, O. Abendanon 26 en een zeer harde 65 not out van D. v. Oorde (12x4). Voor T. C. C. bowlden: Jhr. Bosch v. Draken- stein 5-63. E. Hodes 1-69, J. Beukers 0-33, H. Meijer 2-38, H. Ingen Housz 0-15. Leek het in het begin er op dat ook T. C. C. een flink totaal zou bereiken, de laatste batsmen brachten er zoo weinig van terecht, dat het van 80 voor het verlies van 4 wickets, all out werd voor 116. Van dit totaal scoorden H. Möl- ler 11, E. Hodes 18. H. C. Meijer 34, Jhr. Bosch v. Drakenstein 14. Voor de Oehoe's bowlden: O. Abendanon 2-27, F. v. Oorde 1-18, Alb. Hartog 2-27, Drs. B. Kleefstra 1-15, G. Wessel 1-4, W. Peschar 2-7. De Oehoe's wonnen dus met 116 runs. MUZIEK Twee debutanten als solisten op het H. O. V.- concert van 10 Augustus: de sopraanzangeres Greet Haentjens en de pianiste Riek v. d. Velden. Mej. Haentjens zong een Ree. en Aria uit Handel's „Allessandro" en „Elsa's Traum" uit Wagner's „Lohengrin". Twee werken van zeer verschillenden stijl dus. In het eene dient de pure zangkunst, in het andere de dramatische uit drukking te overwegen. Met die zangkunst was het Donderdagavond nog niet heelemaal in orde. Aan de eischen der coloratuur: in de eerste plaats scherpe duidelijkheid» voldeed de zang kunst van Mej. Haentjens nog niet. De tonen vloeiden te veel in elkaar. Voorts was van den tekst geen enkele lettergreep verstaanbaar. Een goeden indruk maakte daarentegen het heldere, frissche geluid, dat alleen in 't begin een beetje te zwak klonk. Dit kan natuurlijk door bevan genheid veroorzaakt zijn. Zeker is het dat hij haar vertolking van „Elsa's Traum" de stem veel vrijer klonk en dat de zangeres daarin een mooie dramatische stijging wist te geven, al kwamen er ook wel kleine verslappingen in voor. Naar dit eerste optreden te oordeelen kwam het me voor dat de zangkunst en het temperament van Greet Haentjens zich voor Wagner's muziek be ter leenen dan voor die van Handel. Het debuut van Mej. v. d. Velden was tevens, zooals we gelezen hadden, een afscheid. De ar tistieke motiveering van dit afscheidsdebuut is me niet recht duidelijk geworden. De schoonhe den van Mozart's Concert in A gr. t., K.V. 488. behoefde de pianiste niet aan het Haarlemsche publiek te openbaren» want juist dit Klaviercon cert is wel het meest gespeelde van de 26, die Mozart, schreef en het was dan ook nog pas eenige maanden geleden op een H. O. V,-concert uit gevoerd. En een afscheid verlangt geen proeve van bekwaamheid. Nu ja, het is telkens weer een een genoegen niet het minst voor den klavier- paedagoog, die uitteraard dit werk vaak met leerlingen behandelt en dan de orkestpartij op een tweede klavier moet weergeven om bij volledige uitvoering weer te hooren, welk een Drachtig gebruik Mozart van de blaasinstrumen ten gemaakt heeft. Maar op de vertolking der solopartij was nogal een en ander aan te mer ken. Die stond niet boven het gemiddelde peil van een conservatorïum-voordrachtsoefening of van een staatsexamen L. O. Rythmisch en me trisch veroorloofde de pianiste zich vrijheden, die als onnauwkeurigheden geboekstaafd moeten worden; de verkorting van de 16e in het thema van het Andante tot een 32ste moge als voorbeeld van het eerste, de te vroege inzetten in de Fi nale als voorbeeld van het tweede genoemd wor den. Het te snelle tempo der Finale veroorzaakte bovendien vele onduidelijkheden. Marinus Adam opende den avond met het spe len van het Wilhelmus, dat door velen in de zaal van harte meegezongen werd. De Sinfonia in Bes gr. t. van J. Chr. Bach was een zeer geschikte inleiding van het eerste deel van het programma» in zooverre als de stijl daar van sterk verwant met dien van Mozart is. Veel in die Sinfonia zou even goed in een werk van Haydn of Mozart passen. Alleen het persoonlijke geniale ontbreekt er in. Op enkele wendingen, vooral in het Andante, na blijft deze muziek neu traal, objectief. Een geestig gebruik heeft de componist gemaakt van de klankeffecten dei- blaasinstrumenten in het eerste Allegro, en in het. Andante heeft hij aan de hobo een belang rijke solo toevertrouwd, die door onzen eersten hoboist zeer mooi gespeeld werd. Logische ont wikkeling is in geen der drie deelen: ze houden op als de symmetrische vorm vol is. Het Voorspel van „Lohengrin" leidde het tweede deel in. Het begin klonk niet geheel be vredigend doordat de instrumentengroepen niet gelijktijdig op hielden; aan het slot ging dat veel beter en in 't midden bracht Adam een mooien climax aan. Hij dirigeerde ook de orkest- partij van „Elsa's Traum" vlekkeloos uit 't hoofd en besloot den avond met een sprankelende uit voering van v. Anrooy's „Piet Hein"-Rhapsodie. De drastische» Wagenaariaansche humor van dit stuk verschaft den hoorder bij elke uitvoering weer jolijt. De damessolisten werden met bloemen gehul digd. K. DE JONG. De heer J. C. Mol vertelt over zijn filmopnemingen. Het Soer. Handelsblad verteld: In het Oranje Hotel vertoefde de heer J. C. Mol, directeur van de filmfabriek „Multl- film" te Haarlem, met zijn echtgenoote. De heer Mol maakt, zoo als bekend, in opdracht van de Rotterdamsche Lloyd een reis door Java, Bali en Sumatra om een gekleurde ge luidsfilm op te nemen van Indië als touris- tenland. Het wordt een 16 m.M. smalfilm van circa 1000 Meter lang (vertooning circa an derhalf uur)welke met is bedoeld als propa gandamiddel voor de Rotterdamsche Lloyd, doch als propaganda voor Indië als uitgelezen oord voor touristen en daarnaast als middel om de Nederlandsche Tropen in het Moeder land een betere bekendheid te geven, waar aan, zooals de heer Mcl ons zeide, nog steeds veel ontbreekt. Het echtpaar Mol arriveerde eind Juni te Batavia. Gedurende de heele maand Juli maakte men tochten door Batavia, Buiten zorg en de Preanger. Maandagmiddag j.l. vlogen zij met het K.N.I.LJH.-toestel van Bandoeng naar Soerabaja, van waaruit zij gisterenmiddag verder vlogen naar Bali. Het bezoek aan Bali heeft de heer Mol op het programma vooruitgeschoven, omdat hij ver nomen heeft, dat daar op 5 of 6 Augustus een zeer belangrijke lijkverbranding zou plaats vinden, van welk buitenkansje hij natuurlijk gebruik moet maken. Hierna zal Oost- en Midden-Java bezocht worden, waarna zal worden overgestoken naar Sumatra, waar in het bijzonder het Toba-meer en de Gajo-lan- den op het programma staan. De heele tocht welke 3 maanden of zoo noodig langer zal duren, wordt georganiseerd door de Nitour. Het echtpaar Mol is nooit tevoren in Indië geweest. Beiden zijn enthousiast over de schoonheid van Java, waarvan zij nu het Wes telijk deel voor een belangrijk deel gezien en de interessantste plekjes gefilmd hebben. Zoo woonden zij ln de Preanger een groot ram- mengevecht in een kampong bij. Ook stads beelden werden naast natuuropnemingen op de film vastgelegd. -Verder-werd speciale aan dacht besteed aan het volksleven, de diverse soorten van huisvlijt en het,.Indische leven van allen dag". Gistermorgen zwierf de heer Mol met zijn. camera door de Chineesche wijken van Soe rabaja. „Ik was er haast niet weg te slaan", vertelde hij. Wanneer hij uit Bali terugkomt zal hij weer in Soerabaja gaan filmen, terwijl als er tijd voor overschiet ook neg een uitstapje naar Madoera in zijn voornemen ligt. Met het K.N.I.L.M.-vliegtuig werd een prachtige tocht gemaakt over heel Java. Geregeld wordt het opgenomen filmmate riaal opgestuurd naar Londen, waar het be werkt wordt. Na de bewerking in Londen wordt het materiaal naar Haarlem gezonden om nagesynchroniseerd te worden. Hier zal uit de 4 a 5000 meters film onder leiding van den heer Mol een geheel van ongeveer 1000 meters worden samengesteld. De film wordt voorzien van gesproken toelichtingen, terwijl de bijpassende muziek er speciaal voor zal worden gecomponeerd. ONVERWACHT DEN WEG OVERGESTOKEN. Donderdagmiddag vier uur liep op den Zijl- weg een 20-jarige kinderjuffrouw uit Overveen met een vierjarig kind. Nabij de Sierkan rukte het zich plotseling los en stak meteen den rijweg over. Juist naderde een auto, bestuurd door een inwoner van Krommenie. Het kind liep tegen de auto en kreeg wonden aan het rechterbeen en een gebroken sleutelbeen. Door leden van den Ongevallendienst werd het kind per taxi naar de Maria-Stichting vervoerd, waarna het naar de ouderlijke woning gebracht kon worden. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Op verzoek van de Haarlemsche politie is te Chaam (N. Br.) aangehouden een 19-jarige in woner van Haarlem, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van een fiets. Bij een nader door de politie ingesteld onderzoek is ge bleken, dat de jongen in Februari te Heemstede een kano heeft gestolen en in Juni een paar paddels. Bovendien heeft hij nog eenige kleine diefstallen in Haarlem gepleegd. De jongen, die bekend heeft, zal heden aan de justitie worden voorgeleid. SYNAGOGEDIENSTEN Nederl. Israël. Gemeente. SABBATH: Vrijdagavonddienst te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur. Middagdienst te 1,30 uur. Avonddienst te 9.22 uur. WERKDAGEN: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middag- en Avonddienst te 8 uur. TALMOED TORAH: Sabbath te 12,30 uur. Werkdagen 's avonds te 7,30 uur. Zondag 's avonds te 7.15 uur. De Middag- en Avonddiensten op de Werkda gen, alsmede Talmoed Torah, worden verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaard straat 14. De overige diensten vinden plaats ter Syna goge, Lange Begijnestraat 11. EXAMENS Hoofdakte. 10 Aug. geëxamineerd 7 (m.n.l.) candidaten. Geslaagd de heeren H. J. Zwageman. Huisdui nen, W. H. Hueting, Westzaan, P. W. N. Heijnes, Kornwedderzand en A. G. v. Munster, IJmuiden. Handenarbeid. Haarlem 10 Aug. Geëxamineerd 14 mann. cand. Geslaagd: P. A. A. van Bavel, Utrecht, S. C. H. van den Berg, Hilversum, A. H. J. Kropp, Hilversum, J. Minnema, Heemstede, K. Nettinga, Hilversum, F. Sellies, Amsterdam, P. Staartje», Amsterdam, J. H. J. Tiedink, Utrecht.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 10