Haarlems Dagblad Jiomngimtedag) zwdef vuuweck Jhr. de Geer raadpleegde geen enkele partij-instantie Speciale controle Franco's dictatoriale macht Half Engeland in duisternis gehuld Bramenzoekers doen afschuwelijke vondst nabij Terschuur. E' Firma Mendelssohn vraagt surséance van betaling aan in^etand dient fttaiestea in Hef Belangrijkste 57e Jaargang No. 17222 Uitgave Lonrene Coster, Maafscliappf) voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. PoBtgirodienst 38810. Drnkkeriji Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEER EBOOM EIN RUBER] PEEHEBUOM Hoofdredacteur: HUBERT PEER EBOOM Vrijdag 11 Augustus 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. frunco per post f3.55. Inaae nummer» 6 cent per ex. A d verten tien 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35 (teclames f 0.60 per regel. Regelabonuementstarieven op uanvraag. Vraag en aanbod I-V regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Haarlemsche politie gaat scherp optreden tegen ontsteken van vuurwerk De politie te Haarlem heeft het evenals die te Amsterdam en Rotter dam wenschelijk geoordeeld stap pen te doen, om baldadigheden, zooals zich op den Nationalen Feestdag héb ben voorgedaan, bij de viering van Koninginnedag te voorkomen. De zeer verouderde buskruitwet is oorzaak dat in de plaatselijke politieverordening geen bepaling kan worden opgenomen, waardoor radicaal de verkoop van alle soorten vuur werk wordt verboden. Dit zou de meest een voudige en meest practische oplossing zijn, doch deze kan niet toegepast worden zoolang Den Haag daartoe niet de gelegenheid heeft geboden. Er zijn echter wel andere mogelijkheden, welke een optreden tegen deze baldadigheid mogelijk maken en de Haarlemsche, Amster- damsche en Rotterdamsche jeugd kan erop rekenen, dat daarvan een goed gebruik zal worden gemaakt. Wie zich op den komenden feest- 7 dag met vuurwerk op straat wil ver maken, kan erop rekenen, dat hij zeer groot risico loopt door een poli tieman in den kraag te worden gevat en een bekeuring te krijgen. Want er zullen politie-agenten in burger speciaal op deze zaak letten. En al wie wordt betrapt op het doen ontbranden van „gillen de keukenmeiden" en dergelijk soort vlam mend en knallend goed, kan ervan verzekerd zijn, dat hij „op de bon" gaat. Het is nu ge bleken, dat op den Nationalen Feestdag te Haarlem zeer vele menschen schade aan hun kleeding hebben opgeloopen of lichte ver wondingen, en de politie wenscht dat zooiets zich niet meer zal herhalen. De feestvreugde van velen mag niet bedorven worden door een „vermaak" van enkelen, die zich niet ontzien anderen schade of letsel toe te brengen. De Haarlemsche politieverordening moge wel geen verkoopverbod van vuurwerk bevat ten, zij bevat wel een bepaling, dat het ver boden is op den openbaren weg vuurwerk af te steken, tenzij fnet vergunning van B. en W. En men hoeft er niet op te rekenen, dat deze vergunning voor dit last-veroorzakende vuur werk zal worden verleend! En dit is niet de eenige bepaling omtrent vuurwerk in onze politieverordening. Er is ook een bepaling, welke inhoudt, dat het aan per sonen beneden 17 jaar verboden is vuurwerk bij zich te hebben. Ook op de handhaving van die bepaling zal worden gelet! En de andere bepalingen, waarbij de ver koop, het verstrekken of cadeau doen van vuurwerk aan personen beneden 17 jaar is verboden en de naleving van de bepalingen, Medew-enkecs pecsow£i(& aanyezachf 's GRAVENHAGE 11 Augustus. Op onze vraag aan den formateur van het nieuwe kabinet, in hoeverre partij- instanties aan de vorming daarvan hadden deelgenomen, heeft deze ge antwoord: „Ik heb mij tot geen enkele partij- instantie gewend, maar hen, op wier medewerking ik prijs stelde, slechts persoonlijk aangezocht. Werd mij ge vraagd, of het geoorloofd was tevoren zekere partij-instanties te hooren, dan was steevast mijn bescheid: Gij kunt natuurlijk hooren wien gij wilt. Uw vriend, uw tante, uw fractie-voorzitter of partijraad, maar ik sta daarbuiten. Ik heb dan ook allerminst aangedron gen bij een der aangezochten om zich vooraf van de instemming van zijn partij te verzekeren. Ik heb het integendeel gewaardeerd wanneer hij dit niet deed. Het is mij immers meermalen gebleken, dat een persoonlijk oordeel juister en gezonder was dan dat van een daarna geraadpleegde partij-instantie. Dc kracht van het nieuwe kabinet wil ik niet zoeken in dc vooraf verzeker de medewerking van Kamer-fracties, maar in de goede argumenten, waarin het te voeren beleid voor de Kamer zal worden aannemelijk gemaakt." welke den verkoop regelen en de hoeveelheid en wijze van bewaren in winkels regelen, zal nauwkeurig worden gecontroleerd. Uit bovenstaande blijkt derhalve, dat al het mogelijke zal worden ge daan om te voorkomen, dat zich op 31 Augustus een herhaling voordoet van wat op den Nationalen Feestdag is geschied. Er is dus slechts één goe de raad te geven aan wie zich voor genomen had op 31 Augustus vuur werk af te steken, n.l. deze: doe dat niet op den openbaren weg, want ge loopt zeer groote kans een bekeuring op te loopen. De ca.ud.illo mag decreten afvaardigen zonder iemand te raadplegen Generaal Franco heeft gisteravond medegedeeld, dat Leger en Phalanx te zamen een kabinet hebben gevormd. Franco zelf wordt president met de macht decreten uit te vaardigen zon der iemand te raadplegen. De minister-zetels zijn als volgt ver deeld: Buitenlandsche Zaken: kolonel Beig- beder. Binnenlandsche Zaken: Serrano Suner. Leger: generaal Varela. Marine: vice-admiraal Moreno. Luchtvaart: generaal Yague. In het nieuwe ministerie hebben twee minis ters zonder portefeuille zitting, Sanchez Mazas en Pedro Gamero. De minister van Buitenlandsche Zaken, Beig- beder, is tot nu toe hooge-commissaris in Spaansch Marokko geweest en was voordien militair attaché van Spanje in Duitschland. De nieuwe Spaansche regeering zoo con stateert Havas heeft twee kenmerkende eigenschappen: in de eerste plaats geeft zij den wensch te kennen van Franco, dat leger, marine en luchtmacht zoo sterk mogelijk worden ge maakt en in de tweede plaats blijkt hieruit de wil een samengaan tusschen leger en Phalanx tot stand te brengen. De verbinding wordt ge vormd door de drie ministers zonder portefeuil le: Munoz Grande, Gamero en Mazas. Luch tbesch e rm ingsoefen ing op groote schaal LONDEN, 11 Augustus (Reuter). In ver band met de luchtverciedigingsoefeningen, was vannacht half Engeland in volslagen duister nis gedompeld. Terwijl de „Oostlandsche" bom menwerpers uit de richting Frankrijk aan kwamen ronken om de krachtstations, spoor- wegwerken, vliegvelden en munitiefabrieken op te sporen en te „bombardeeren", zochten de zoeklichten van „Westland" de lucht af. Duizenden manschappen van het territoriale leger stonden bij het luchtafweergeschut, klaar om te vuren, en waarnemers noteerden de be wegingen van de naderende vijandelijke vliegtuigen. Op het eerste sein stegen snelle jachtvliegtuigen op om de aanvallers, die dooi den buitensten verdedigingsring hadden weten te slippen, tegen te houden. Nog nooit had Londen zulke beschermingsmaatregelen ge nomen. O.a. bestonden de veiligheidsmaat regelen uit 500 kabelballons. De verduisteringsoefeningen kostten 150.000 pond sterling. Heemstede krijgt een derden Wethouder De heer H. M. v. Unen wordt candidaat gesteld H. M. van Unen. Het raadsbesluit van de Gemeente Heem stede om het aantal wethouders tot drie uit te breiden is thans door Ged. Staten goed gekeurd. Naar wij vernemen zal voor dezen derden wethouderszetel de heer H. M. van Unen, die deel uitmaakt van de groep Vrij zinnigen in den Heemsteedschen Raad, can didaat worden gesteld. De heer van Unen, die in 1876 geboren is en nu 63 jaar is, is tot het jaar 1913 administra teur van Publieke Werken te Amsterdam ge weest, van 19131916 directeur van het Staats bedrijf der Artillerie-inrichtingen aan de Hembrug, van 19161938 administratief- directeur van Werkspoor te Amsterdam. De heer Van Unen is sinds 1919 lid van den Heemsteedschen raad, is voorzitter van de financieele commissie en voorzitter van de commissie voor het grondbedrijf. De minister van Waterstaat, Ir. J. W. Albarda, onderhoudt zich met overste A. Q. H. Dijxhoorn, minister van Defensie en zijn ambtgenoot de heer Ch. J. I. M. Weiter, minister van Koloniën. Verminkt vrouwenlichaam in een koffer gevonden. (Van onzen specialen verslaggever). EN afgrijselijke misdaad, welke in Nederland tot nu toe ge lukkig niet heeft plaats gehad, heeft thans de politie te Bar- neveld voor een welhaast ondoor grondelijk raadsel geplaatst. Markt kooplieden uit Noord-Holland, die gis termorgen omstreeks elf uur van de wekelijksche markt te Barneveld met hun vrachtauto naar huis terug keer den, deden onder Terschuur, gelegen aan den betonweg Amersfoort—Apel doorn en slechts enkele kilometers van Barneveld verwijderd, een gruwelijke ontdekking. Zij waren uitgestapt om bramen te plukken, die hier langs de met prikkeldraad van den wegberm gescheiden spoorbaan groeien, teneinde hun dorst daarmede te lesschen. Ver borgen onder de struiken aan den rand van het daarnaast loopenae slootje, vonden zij daarbij een nog zoo goed als nieuwen hutkoffer, die ge sloten bleek te zijn. Zij wisten dezen te openen, waarbij zij tot de ontstellende ontdekking kwamen dat de koffer, het deerlijk verminkte lijk van een vrouw bevatte. Hoofd en ledematen ont braken De vinders, drie kooplieden uit Haarlem en Hillegom. reden onmiddellijk door naar Amers foort en stelden de politie aldaar van hun lugubere vondst op de hoogte, doch daar de ontdekking op Barneveldsch grondgebied was gedaan, waarschuwde deze op haar beurt den burgemeester van Barneveld, den heer J. Westrik, die zich direct naar de opgegeven plaats gegaf. Tevens waarschuwde de laatste het parket te Utrecht, waarna de substituut officier bij de Arrondissementsrechtbank, jhr. mr. J. E. W. Twiss Quarles van Ufford zich terstond naar Terschuur begaf Een mysterie! De politie te Barneveld staat voor een raad sel. Er zijn voor zoover tot op dit oogenblik is na te gaan in de nabijgelegen gemeenten geen aangiften gedaan van vermiste personen Het vermoeden ligt dus voor de hand, dat de dader of daders van dezen afschuwelijken moord van elders zijn gekomen en in het duis ter den koffer, welke nabij blokpost 52 is ge vonden, op de plaats waar hij heimelijk ver borgen was, gedeponeerd hebben. Wanneer is de koffer op deze toch nog vrij afgelegen plaats verborgen? Het is een vraag, waarop het antwoord voorloopig nog niet te geven zal zijn. De plek waar de marktkoop lieden de lugubere ontdekking deden ligt tus schen twee, langs den betonweg aangelegde parkeerplaatsen. Over het algemeen stoppen op dezen snelweg slechts weinig auto's, en het mag louter toeval heeten. dat de hutkoffer, met den griezeligen inhoud, gistermorgen om streeks half twaalf is gevonden. Ook over den tijd, dat deze hier heeft ge legen, kan niets met zekerheid gezegd worden. De zoo goed als nieuwe hutkoffer, welke ta melijk klein was, kan er net zoo goed al twee weken als twee dagen verborgen zijn geweest. In verband met het feit, dat het stoffelijk overschot van de vrouw zonder hoofd en lede maten werd aangetroffen heeft de burge meester van Barneveld, nadat hij op de plaats zelf een nauwkeurig onderzoek had ingesteld, den rijksveldwachter De Sueter uit Amersfoort met diens speurhond „Preston" ontboden, ten einde op die wijze zekerheid te verkrijgen, dat het hoofd en de ledematen van het slachtoffer niet in de onmiddellijke nabijheid verborgen waren. Enkele uren lang heeft de hond in de omgeving gezocht, echter zojjder resultaat Men kan aannemen, dat de daders (men vermoedt dat er meer dan één is geweest) deze ergens anders verborgen hebben. Door het ontbreken van elke aanwijzing betreffende den datum, waarop de koffer hier is verborgen, is het voor de politie des te moeilijker om een spoor te vinden. Houvast heeft men slechts aan den koffer, waarvan de herkomst misschien is na te gaan en aan de kleeren, waarin de romp van het slachtoffer, een vrouw, wier leeftijd ongeveer ligt tusschen de twintig en veertig jaar, was gewikkeld. Nadat het onderzoek ter olaatse gister middag onder leiding van den heer Westrik had plaats gehad is tegen vijf uur de koffer, welke inmiddels verzegeld was, per auto naar Utrecht vervoerd. Daar zal de sectie op het stoffelijk overschot verricht worden Wellicht kan hierbij, ook in verband met het onder zoek naar de herkomst van de kleeren, de identiteit van het slachtoffer vastgesteld wor den. Waar tot nu toe geen aangifte van ver missing is gedaan, is het niet uitgesloten, dat de vermoorde vrouw van buitenlandsche na tionaliteit was. Het is echter vrijwel zeker, dat de moord in ons land is gepleegd, aangezien het passeeren van de grens met een dergelijken koffer zoo goed als uitgesloten te achten is. inlichtingen verzocht. De burgemeester van Barneveld doet in ver band met de lugubere ontdekking te Terschuur een beroep op iedereen, die in de afgeloopen weken iets verdachts op den weg Amersfoort— Apeldoorn heeft waargenomen, om hem daar van onmiddellijk in kennis te stellen. Dit zal het intensieve onderzoek, dat momenteel in gesteld wordt, wellicht vergemakkelijken. Bij het lijk dat gisteren in een koffer bij Terschuur is gevonden, heeft men ondergoed aangetroffen, waarin met Oost-Indische inkt het waschnummer 273 was gemerkt, De officier van justitie te Utrecht verzoekt aan alle waschinrichtingen dringend hem de namen van de cliënten met dit waschnummer 273 mede te deelen. Het woord is aan Ebner Eschenbach* Gelatenheid is een aan trekkelijke vorm van zelf bewustzijn. De firma Mendelssohn en Co. te Amsterdam heeft vandaag bij de Rechtbank surseance van betaling aangevraagd. nieuwe Eisch inzake Tientsin afgewezen TOKIO, 11 Augustus. (Reuter-A N.P.) De raadsman Dodds van de Britsche ambassade heeft bij het Japansche ministerie van Buiten landsche Zaken een krachtig protest ingediend tegen de vernieling van twee Britsche schepen tijdens den luchtaanval op Itsjang van jl. Zon dag. Dodds heeft eveneens geprotesteerd tegen het recente verzoek van de onder Japansch toezicht staande voorloopige regeering van Honan tot overdracht van de aan de Anglo-Chinese Fi nance and Trade Corporation behoorende ko lenmijnen aan de regeering van Honan. De Britsche consulaire autoriteiten te Sjanghai hebben voorts krachtig geprotesteerd tegen de inbeslagneming van het huis van een te Tsjefoe wonend bejaard Engelsch echtpaar door het on der Japansche controle staande gemeentebe stuur. De Japanners willen het huis als verblijf plaats voor de soldaten gebruiken. Het Japansche consulaat-generaal te Tientsin heeft den Britschen consul-generaal een for meel schriftelijk antwoord gezonden, waarin het Britsche protest naar aanleiding van aan slagen op Britsche gebouwen wordt afgewezen. Het protest was door de Japansche autoriteiten ook reeds mondeling afgewezen. In de nota wordt gezegd, dat de betooging een spontane uiting is van de gevoelens van het Chineesche volk. De Japansche autoriteiten kunnen derhalve de vertoogen niet aanvaarden en zich niet in zulk een betoogfng mengen. Ge welddaden zullen echter, naar er aan toege voegd wordt, niet worden toegelaten. Ook Frankrijk protesteert. TOKIO. 11 Augustus. (Havas-A.N.P.) De Fransche ambassadeur heeft op het ministerie van Buitenlandsche Zaken geprotesteerd tegen de beschadiging van het Fransche consulaat te Tsjoengking bij de jongste Japansche luchtaan vallen en medegedeeld, dat Frankrijk zich alle rechten ten aanzien van de schadeloosstelling voorbehoudt. Duitschland koopt graan in Roemenië. BOEKAREST, li Augustus (Havas). Duitschland heeft met de Roemeensche re geering een contract gesloten, waarbij het zich den invoer van 30.000 wagons graan van den nieuwen Roemeenschen oogst heeft ver zekerd. HF.DEN12 PAGINA'S HAARLEM EN OMGEVING. pag. Haarlemsche politie gaat scherp optreden te gen het ontsteken van vuurwerk. 1 Heemstede krijgt een derden wethouder: de heer H. M. van Unen wordt candidaat ge steld. 1 Haarlemsche cineast in Indië. 6 Werkloosheid in Heemstede blijft afnemen. 7 BINNENLAND. Firma Mendelssohn vraagt surséance van betaling aan. 1 Bramenzoekers hebben nabij Terschuur het lijk van een vrouw in een koffier gevonden 1 „Dag van dc Natuur" voor deelnemers aan de Nederlandsche Kunstweek. 3 Onbillijkheden in dc rijtijdenwet 3 De Anti-Revolutionnaircn en het nieuwe ka binet 3 BUITENLAND. I11 de rede, die Forster gisteravond te Dant- zig gehouden heeft was het devies „terug naar het Rijk" het leidmotief. 5 Tc Warschau hecht men weinig waarde aan de rede van Forster. 5 Bonnet en V011 Ribbentrop hebben nota's gewisseld over Dantzig. 5 SPORT. De Flevo-race. 6 ARTIKELEN, eni. Mr. E. Elias: Kan Amerika het zonder in- en uitvoer stellen? 3 II. D. Vertelling: Een mensch in een hangmat. 4 Rubriek voor Vragen 4 Henry A. Th. de Lesturgeon: Marie Antoi nette Lix 5 K. de Jong: Concert der H. O. V. 6 Van onzen Londenschen correspondent: Halve vacanties voor de Engelsehe staats lieden. 7 Van een bijzonderen correspondent: De we reld van gisteren, vandaag en morgen. 7 Voor de Jeugd 8 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen op 9

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1