Ziektebestrijding onder de lelies. VAjfJD.SG H AGUSTUS Ï9'39 HSÏRCEM'S- 15 £0 BE AD 9 ZANDVOORT Bader op het nippertje gered. Dank zij moedig optreden van badman. Gistermiddag omstreeks half vier heeft zich aan het Zandvoortsche strand bijna een verdrinkingsongeval voor gedaan. Het is aan het moedig en door tastend optreden van den badman Jan Molenaar te danken, dat de bader zijn onvoorzichtigheid niet met den dood heeft behoeven te belcoopen. Tevens is hierbij weer gebleken, hoe gevaarlijk het is om te gaan zwemmen op de plaats 7 waar een mui ligt wanneer men door onbekendheid met de zee zulks niet weet. Op genoemd tijdstip was de heer S., die tij delijk te Zandvoort verblijft, even ten Zuiden van het Noorderbad aan het baden. Ter plaatse bevindt zich een gevaarlijke mui en med'e door dat de heer S. de zwemkunst niet volkomen machtig was, geraakte hij op een gegeven mo ment in de gevaarlijke strooming en dreef zee waarts. Hij probeerde naar het strand terug te zwemmen, hetgeen hem niet gelukte. Hij riep om hulp en de kreten werden op het strand gehoord o.a. ook door zijn echtgenoote, die zich zeer zenuwachtig 4 maakte en trachtte haar man te hulp te komen. Dit gelukte haar niet en ware badman Molenaar niet onmiddellijk te hulp gesneld (alhoewel deze zelf juist toezicht uitoefende op tientallen baders van het Noor derbad) dan was de drenkeling zeker niet meer te redden geweest. Hij mocht het genoegen smaken na een forsche zwempartij den drenke ling te grijpen en hem boven water te houden totdat de heer Fred. Keur nabij was gekomen, die voor alle zekerheid nog een reddingstok had meegenomen. Men had den drenkeling nu spoe- 'dig op het droge, waarna deze werd overge geven aan den plaatselijken pos-t van het Roo- de Kruis. Het bleek, dat de heer S. veel water had binnengekregen en uiteraard zeer overstuur was. Later is de onfortuinlijke bader naar zijn tijdelijke woning alhier overgebracht. De moed'ige badman verdient, een woord van hulde voor zijn kordaat optreden. VERKOOPINGEN. Ten overstaan van notaris H. M. van Weel te Bloemendaal werden te Zandvoort in Ons Huis aan het Dorpsplein openbaar verkocht de volgende perceelen: Burgemeester Engelbertsstraat 101 voor f 4975 aan den heer Rokkespikker q.q. te Amsterdam; Tramweg 26 voor f 3225 aan denzelfden; Tram weg 24 voor f 2590 aan den heer Epperman q.q. te Overveen; Burg. Engelbertsstraat 10 voor f 3175 aan denzelfden en Rozenobelstraat 1 voor f 2100 en no. 3 voor f 1875 aan denzelfden. Ten overstaan van notaris J. Hoeflake te Haarlem werd eveneens in Ons Huis verkocht het perceel boul. de Favauge 27 voor f 10.480, aan den heer A. Koper q.q., alhier. BRIDGE-DRIVES IN RICHE. De uitslag van de Donderdagavond in pa viljoen Riche te Zandvoort gehouden bridge drives luidt: Groep A: 1 mevr. Uni en de heer Diemer met 47i^ matchpunt; 2 de heer en mevr'. De Vries van Buuren met 41 pnt.; 3 de heeren E. en J. van der Eerden 38K- pnt.; 4. de heeren I. de Kad't en J. Krouwels 38 1/2 pnt., 5 mevr. Bou rn an en de heer van Maasdam; 6 mevr. Leek en de heer Querido; 7 mej. van Groeningen en de heer I. Weil; 8 de heeren Burger en Courant; 9. de heer en mevr. Spruit; 10 de heeren de Ruiter en Wichers. Groep B: 1 de heer Uni en de heer Stoetzer; 2 de heeren H. en Jac. van der Eerden; 3 de heeren Cremer en Heeren; 4 de dames de Groot en Burger; 5 mej. F. Viveen en d'e heer A. van Groeningen; 6 de heeren Koeman en Gouds waard; 7 de heeren Deinum en Van Marle. NIET UITGEKEKEN. De alhier wonende Sch. reed met zijn motor 'door een op den boulevard de Favauge aange brachte tóuwafzetting met het gevolg dat de be stuurder, die de roode waarschuwingslantaarns niet zag en bovendien niet reageerde op het door een agent van politie gegeven stopteeken, kwam te vallen evenals zijn op de duo zittende dochter. Beiden liepen eenige ontvellingen po. Dr. Tichelaar verleende de eerste hulp. MET DE ORANJE NAAR DE TROPEN. Zaterdagavond zal in het Noorderbad een groot nachtfeest worden gehouden, dat geheel zal uitgaan van de gedachte van een reis per schip naar de tropen en natuurlijk is dit §chip gedoopt: de Oranje. VOETBALVEREENIGÏNG ZANDVOORT. Daar de op Maandag 7 Augustus vastgestelde vergadering niet is doorgegaan wegens den na- tïonalen feestdag wordt a.s. Maandag deze ver gadering gehouden des avonds te negen uur in het clubhuis aan de Vondellaan. TOESTAND JELLE ATTEMA. Naar we vernemen is de toestand van Jelle Attema, die dezer dagen getroffen werd door een vuurwerkbom, vooruitgaande. Zijn oogen moeten voorloopig beschermd blijven met een donkeren bril. EEN SPECIALE ORANJEAVOND. De directie van cabaret Modem heeft ge meend nog een bij zonderen avond te moeten organiseeren ter feestelijke viering van de heu gelijke geboorte van Prinses Irene. Zaterdagavond a.s. zal deze gala-soiree wor den gehouden. Met aan het slot een groot oran- jebal, dat tot vier uur zal voortduren. BLOEMENDAAL veen ,een padvindersriem, dr. Jansen, Militai- renweg 15, Overveen, twee oorbellen. Van Rei- nalda, Dr. D. Bakkerlaan 41, Bloemendaal, een jlacé dameshandschoen. M. Kooien, Klever laan 91, Bloemendaal, een glacé dameshand schoen. M. Kooien, Kleverlaan 91, Bloemen daal, een horloge (defect), J. ter Waard, Delft straat 16, Haarlem, een zwarte kinder jumper. A. Hagen, Minahassastraat 15, Haarlem, een portemonnaie met inhoud. Aan het bureau van politie te Overveen (alleen op werkdagen van 9-12 uur v.m.)een nummerplaat G.Z.- 18947, een dameshandschoen, een ceintuur, een lips sleutel no. A 7866, een meisjesmantel, Aan den politiepost te Aerdenhout, Schulpweg een onderdeeltje van een auto, een rieten tasch met inhoud, een colbertjasje, een cein tuur, een muts en een doek. Aan den politie post Noordzeestrand: een collier met kruis (koper), een kinderschopje en een rijwielsleu teltje. Bevallen: J. F. Verduin—Lokerman z. Ondertrouwd: J. Zonnevijlle en M. S. Slot N. G. Th. Zomer en M. Chr. Warmerdam. W. F. Bloem en G. I. van Kesteren. M. H. Valk en M. E. Brans. Getrouwd: J. Mulder en A. W. ten Hengel. A. L. Broekman en E. M. A. Jansen. Overleden: J. Delissen 82 j., J. C. Brand, 63 j., overleden te Amsterdam. GEVONDEN VOORWERPEN Terug te bekomen bij Bartels, Zijlweg 18a, Overveen, een Malthezer leeuwtje. Wijnberg, Rustenburgherweg 21, Bloemendaal, een blauwe en een beige ceintuur. Van der Wal, Sterreboschlaan 16, Bloemendaal, een ver chroomd armband horloge. Bierens de Haan, Slingerweg 2, Aerdenhout, een bruine porte monnaie inhoudende 15 cent. Wijgerse, Bosch laan 2, Bloemendaal, een bruine alpinomuts. Hemelsoet, Bloemendaalscheweg 78, Bloemen daal. een portemonnaie met inhoud. Bleeker, Sterreboschlaan 27, Bloemendaal, een broche met rooden steen. Sweerts, Brederodelaan 75, Bloemendaal, een autoped. De Bruine, Wiis- telaan 11, Santpoort (station), een zilveren armband. Van Boeker, Wouwermanstraat 89, Haarlem, een vulpenhouder zonder dop. Wur- pel, Constantijn Huijgenslaan 8, Heemstede een licht bruine hond. Wilson, Bloemendaal scheweg 171, Bloemendaal, een oud damesrij- wiel. A. Melchers, Pernambucolaan 49, Over- VELSEN Weer gunstiger werkloosheids cijfers. Het aantal bij de Gem. Arbeidsbeurs inge schreven werkzoekenden bedroeg op 5 Augus tus 1553,. waarvan 1088 geheel en 293 gedeel- tëlijk werkloos. Bovendien waren 86 werk- loozen egplaatst in een gesubsidieerde werk verschaffing. Ingeschreven waren 253 (v.w. 253), bouw vakarbeiders, 134 (147) metaalbewerkers 20 (21) houtbewerkers, 21 (26) landarbeiders, 166 (182) havenarbeiders, 191 (216) visschers, 39 (36) kantoorbedienden, 516 (524) losse arbei ders en 213 (221) in vorige beroepen; totaal 1553 (1626) mannen boven 18 jaar. Verder 53 (44) mannen onder, 20 (19) vrouwen en 6 (7 voruwen onder 18 jaar. BEVERWIJK VOGELENZANG ORANJEFEESTEN TE BLOEMENDAAL. De Oranjefeesten te Bloemendaal zullen Zaterdag 12 Augustus 1939 plaats hebben en wel in hotel Zomerzorg. De kinderen kunnen deze voorstelling gratis bijwonen en moeten zich daarvoor verzamelen om 1 uur op den hoek van den Vogelenzangsche Weg en de Bekslaan, vanwaar zij zich onder leiding per fiets naar Bloemendaal zullen begeven. De voorstelling voor de ouderen, waarvoor kaarten verkrijgbaar zijn Leidschevaart 30, begint om 8 uur. HEEMSTEDE HEEMSTEEDSCHE REDDINGSBRIGADE. Zondag 13 Augustus zullen een aantal leden der Heemsteed'sche Reddingsbrigade deelne men aan de Maas- en Waalkanaal-prestatie- tocht, die ieder jaar uitgeschreven wordt door de Nijmeegsche Reddingsbrigade. Er zal gezwommen worden over afstanden van 1, 2, 3 en 5 K.M. HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND Geboren: Mia Helena, d. van M. Th. de Fouw en C. Heemsbergen; Gerard Leendert Marinus, z. van Jac. van Splunter en H. de Ron; Heintje, d. van T. de Vos en S. Buis; Antonius Adrianus, z. van Joh. Doeswijk en H. J. Teeuwen; Mar- tijntje, d. van C. P. Biemond en L. van der Spek-1. Wilhelmina Johanna Teuntje, d. van K. W. de Reus en T. Westbroek; Willem, z. v. J. Mels en C. Maaskant. Ondertrouwd: Nicolaas Adrianus Cornelis An tonius Kievits, 33 j. en Engelina Petronèlla Do- demont, 19 j.; Jacob van Wieringen, 25 j. en Jo hanna Ostenbrug, 25 j.; Johannes Zomer 28 j. en Elizabeth Margaretha Heemskerk 21 j., Jan Vis- scher 22 j. en Johanna Jannetje van Ouden aarden 17 j., Willem Verbeek, 34 j. en Klaasjen Ekkerman, 25 j., Frans Andries Hendrik Bos, 34 j. en Rutgerdiena Sophia Maria van Luijken 34 j., Willem van de Klomp 29 j. en Eelkje Krijgsman 22 j., Quirinus Vlasman 32 j. en Adriana Wilhelmina Vastenhout, 32 jJacob Heideveld, 24 j. en Johanna Antonia Hooftman. 22 jaar. Getrouwd: Johannes Lucas Gerardus Burgers 31 j. en Paulina Lucke, 25 j., Frederik Bouw man, 28 jaar en Aaltje Klootwijk 23 j.; Hendri- kus Johannes Vermeulen, 22 j. en Lucia Sofia Pecht 16 j.; Willem de Vries 27 j. en Hendrika Vos 23 j., Jacobus van Limpt 30 j. en Flora Kag- chelland, 30 j. Klaas Koolhaas, 27 j. en Jacoba Bokhorst 20 j. Cornelis Spaan 29 j. en Jacomina van der Voet 23 j. Jan Hulsbos 26 j. en Cornelia Jonker 24 j. Overleden: Hendrika Maria van der Pol, 73 j ongeh. Bastiaan Lagrouw, 1 mnd., z. van A. A. Lagrouw en A. de Cloe; Maarten Westbroek, 73 j., weduwn. van H. J. Veltkamp. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Aangevoerd aan den afslag: 1284 kisten ver- sche haring; 500 kantjes steurharing. Trawlers: Manden: 2000 Haarlem IJM 9 f 8810 195 Betje RO 16 f 1470 260 Silvain IJM 116 f 1380 Logers: KW 4 f 600. Kotters: G.G. 892 f 770 MARKTBERICHT. (Versche visch) IJmuiden, 11 Augustus. Tarbot 8452 ct. per K.G. Tong 150—102 ct. per K.G. Griet 26—18 per 50 K.G. Groote schol 2218 per 50 K.G. Middelschol 20—15 per 50 K.G. Zetschol 18—13 per 50 K.G. Kleinschol 14—5.10 per 50 K.G. Bot 9.per 50 K.G. Schar 8.00—2.50 per 50 K.G. Poontjes f 2.30 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch 12.00—10.50 50 K.G. Kleine schelvisch 10.003.70 per 50 K.G. Groote gul 7.506.50 per 50 K.G. Kleine gul 6.502.50 per 50 K.G. Wijting 3.502.30 per 50 K.G. Makreel 15.50—12.00 per 50 K.G. Versche haring 7.605.20 per 50 K.G. Middel heek 37 per 125 K.G. Kleinmiddel heek 13 per 500 K.G. Kleine heek 9.004.80 per 50 K.G. Kabeljauw 4826 per 125 K.G. Vleet 50 per stuk Leng 50 per stuk Steurharing 11.80—10.00 per kantje. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Hoop IJm. 46, Eli Chenevière IJm. 161. Poolzee IJm. 77, Ger berdina Johanna IJm. 38. Verder is vertrokken de Poolsche trawler Deltra 2 GDY 134. Het partiëele plan van uitbreiding. Tegemoetkoming aan een bezwaar schrift. Nadat de Raad zich in zijn vergadering dd. 17 April j.l. accoord heeft .verklaard met den op zet van het ontwerp-partieel uitbreidingsplan en het ontwerp van de daarbij behoorende bebou wingsvoorschriften hebben deze ontwerpen van 18 April tot 16 Mei j.l. op de gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage gelegen en zijn de be langhebbenden in de gelegenheid gesteld hun eventueele bezwaren daartegen kenbaar te maken. Van deze gelegenheid is tijdig gebruik ge maakt door één belanghebbende. Gesteld wordt, dat door de projectie van een weg tusschen diens woonhuis en bedrijfsgebouwen, staande op den hoek van den Arendsweg, het onderling verband verbroken wordt, terwijl voorts een aanzien lijke waardevermindering wordt gevreesd voor zijn cultuurbedrijf, hetgeen te eerder moet worden voorkomen omdat het ontwerp-plan niet voor een redelijke behoefte noodzakelijk zou zijn. Hoewel aan diens beoordeeling van de capaci teit van het plan geen waarde is te hechten, aldus schrijven B. en W. aan den Raad en wij de mo tiveering van de overige bezwaren van belang hebbende niet als gegrond kunnen erkennen, zijn wij niettemin van meening, dat eenige ver lenging van de procedure, welke aan het van an kracht worden van dit plan vooraf moet gaan, tot eiken prijs vermeden moet worden. Uitsluitend op dezen grond komt het B. en W. in overeenstemming met het gevoelen van hun adviseur dan ook wenschelijk voor aan de be zwaren, voorzoover- dit zonder benadeeling van de overige belanghebbenden mogelijk is, tege moet te komen en het ontwerp in zooverre te wijzigen, dat de terreinen van belanghebbende niet in dit plan worden opgenomen. Het ligt in de bedoeling om deze gronden naderhand te be trekken in een van de volgende plannen. B. en W. stellen den raad dan ook voor het plan vast te stellen en B. en W. bevoegd te ver klaren om eenig onderdeel van de grens, de rich ting of het profiel van een straat of van een wa- terpaftij of van den vorm of de indeeling van een plein, speelterrein, openbaar groen of plant soen nader vast te stellen en dienovereenkom stig den vorm der bouwblokken en de daarmede verband houdende voor- en achtergevelrooilij nen te wijzigen, indien bij de definitieve uit meting mocht blijken, dat eenige afwijking tot aanpassing van 't plan aan het tex-rein noodza kelijk is. Een vereeniging van kweekers opgericht. Donderdagavond werd in het veilingge bouw t Centrum" weer een vergadering ge houden ter bespreking van de leliecultuur in onze omgeving voor welke bijeenkomst bevre digende belangstelling bestond. De voorzitter, de heer M. van Stijgeren, controleur van den Plantenziektenkundigen dienst, herinnerde in zijn openingswoord aan de eerste vergadering van leliekweekers, waar in een commissie benoemd werd met de be doeling om de leliekweekers bij te staan met adviezen. Spr. hoopte, dat de ziektebestrijding nog eens in vereenigingsverband ter hand ge nomen zou worden. De bedoeling van deze vergadering is dan ook min of meer om een organisatie te vormen. Hierna heeft ir. K. T. J. Ina van den voor lichtingsdienst en waarnemend consulent, een inleiding gehouden over de leliecultuur. Spr. herinnerde aan een belangrijk tijdstip van den bollenhandel (1634), n.l. den wind handel in tulpen. In dien tijd was er reeds mozaïkziekte, een z.g. virusziekte, onder tulpen. Het probleem is dus niet nieuw. Al meer dan 50 jaar zoekt men naar de oorzaak en een doelmatige bestrijding van deze virus, doch men is er nu nog maar gedeeltelijk achter. Uit de onderzoekingen van prof. Van Sloch teren is wel gebleken, dat virus, hoewel het vaak wordt beweerd, in tulpen niet aan ar moede en verwaarloozing en ook niet aan warmte toe te schrijven is. Met de onderzoe kingen van lelies is men met de resultaten nog niet zoover, omdat men hier nog maar eenige jaren mee bezig is. In Zuid-Frankrijk worden de tulpen meest al na eenige jaren bont en overdekt met luis. Spr. vroeg zich daarom af, of er ook verband zou zijn tusschen bont en bladluis? Uit onderzoekingen is gebleken, dat blad luizen, die op aangetaste planten hebben ge leefd, gezonde planten aantasten, doch luizen van gezonde plantexa tasten gezonde planten niet aan. Amerikaansche onderzoekers hebben echter ontdekt, da.t virus bij aardappelen een eiwit stof, dus een doode stof is, doch het eigen aardige is, dat het wel vermenigvuldigt. In de meeste gevallen zijn de virussen ech ter niet bekend. Ook in narcissen, lelies, hyacinten, tulpen en aardbeien komt virus voor. De aardbeien in deze streek ondervinden de gevolgen van deze ziekte. Door selectie valt hier zeer veel te bereiken. Verder is ge bleken, dat virus bij kruising niet overgaat in het zaad. wat o.a. is gebleken bij lelies en frambozen. Virus is een algemeen verbreide stof, daar zij niet alleen bij planten, maar ook bij menschen en dieren voorkomt. Aan de hand van eenige aangetaste en zieke leïieplanten toonde spr. vervolgens de ziekteverschijnselen aan, waarna hij wees op het belang van ziektebestrijding, daar het Onder auspiciën van „Santpoort's Bloei" zal Dinsdag a.s. 's avonds om 8 uur een concert gegeven worden door de Haarlemsche mu- ziekvereeniging „Apollo", directeur de heer L. v. d. Hoeff. Het volgende programma zal wor den uitgevoerd: 1. Semper Avanti N. Gerharz. 2. Lustspiel-ouverture Keler Bela. 3. AminaPaul Lincke. 4. Versmahte Liebe Paul Lincke. 5. La Mascotte Ed. Audran. 6. Paradeklanken C. v. Beek. 7. Une soirée d' Automne aux Ardennes A. Govaert. 8. Daar komen zij aan A. Maas. buitenland ziekten meestal als argument ge bruikt can Hollandsche bollen te weren. De export zou dus in ernstig gevaar kun nen komen, als de afnemers maatregelen zouden nemen. Ir. Inia wekte de kweekers dan ook op om vooral te zorgen, dat het ge was zoo gezond mogelijk blijft wat bereikt kan worden door selecteeren. Met strenge selectie kan binnen eenige jaren reeds heel veel be reikt worden. De gezonde geselecteerde plan ten moeten echter zoover mogelijk van het zieke gewas geplaatst worden, om te voor komen, dat de bladluis overvliegt op de ge zonde planten. Spr. besloot het interessante en leerzame onderwerp met den wensch uit te spreken dat een organisatie gesticht zou worden van leliekweekers om gezamenlijk te trachten de leliecultuur te verbeteren. Een kleine kern van voorlichters is reeds gevormd door de commissie waarvan de leden met succes selectie hebben toegepast. Na de pauze volgde nog een leerzame ge- dachtenwlsseling, waarin eenige kweekers aandrongen op stichting van een vereeniging. Na gehouden bespreking werd besloten een vereeniging te stichten. Van de aanwezigen gaven zich reeds 24 kweekers als leden op. De voorzitter hoopte in zijn slotwoord, dat de nieuwe vereeniging zou groeien en bloeien tot heil van de leliecültuur in Kennemerland. A.s. Donderdagmiddag zal de nieuwe ver eeniging het bedrijf van den heer Van Wijn gaarden, die selectie met succes heeft toege past, bezichtigen. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden aan het Veilinggebouw 't Centrum en bij de be stuursleden. SANTPOORT CONCERT. Mgr. P. J. BRÜGEMANN. Monseigneur P. J. Briigemann, de archivaris van het Bisschoppelijk Museum de archivaris van het Bisschoppelijk Museum aan de Jansstraat, heeft Woensdag zijn zil veren priesterjubileum gevierd. Onder hen, die hun gelukwenschen kwamen aanbieden waren de bisschop mgr. J. P. Huibers en de oud- vicaris-genei-aal en de tegenwooi-dige vicaris- generaal resp. mgr. M. P. J. Möllmann en mgr. N. A. L. Ammerlaan. 9. Ie Strauss Walzer 10. Marche finale. A. Maas. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Engelsche militaire luchtmacht in dienst van het postvervoer? LONDEN, 9 Augustus. De Engelsche re geering heeft een voorstel in overweging ge nomen om Imperial Airways tijdelijk vergun ning te verleenen voor het vervoer der post gebruik te maken van machines der Royal Air Force, bemand met legerpiloten. Mocht zulk een vergunning verleend wor den, dan zou hiermede geen precedent ge schapen worden, daar in December jongst leden de R.A.F. reeds Kerstpost vervoerde. Ook beschouwt men zulk een dienst als waar devolle oefening voor de leden der lucht macht, die op deze wijze vertrouwd zullen raken met de routen van het keizerrijd, (United Press). JHR. A. D. LAMAN TRIP BENOEMD TOT HOFMAARSCHALK. 's-GRAVENHAGE, 10 Augustus. Het heeft H.M. de Koningin behaagd den luitenant kolonel, commandant der 3de divisie der ko ninklijke marechaussee te Arnhem, jhr. A. D, Laman Trip met ingang van 1 September 1939 te benoemen tot Hoogstderzelver kamerheer in buitengewönen dienst en tot hofmaarschalk. Poging tot vergiftiging. GRONINGEN, 10 Augustus. De vacantie kamer van de rechtbank alhier behandelde vandaag met gesloten deuren de zaak tegen de 29-jarige onderwijzeres H. B. uit Dalen thans gedetineerd, wegens poging tot mooi'd. Omstreks half Mei heeft zij mej. F. Kooi- straDinkela te Grcaiingen een postpakketje gezonden, inhoudende met loodacetaat be strooide bonbons. Er was een briefje bij het geschenk, waarin de verzekering werd ge geven, dat mejuffrouw K., wanneer zij deze chocolade had geproefd, nooit meer andere zou wenschen. Zoowel mej. K. als haar echtgenoot hebben de bonbons geproefd. Omdat er een bitteren smaak aan zat, spuwden zij de bon bons weer uit. Verdachte is indertijd te Wijhe, toen zij al daar onderwijzeres was, bij de familie K. in de kost geweest. Na een ruzie, welke een proces-verbaal tegen har wegens mishande ling en huisvredebreuk tengevolge had, is zij bij haar weggegaan, maar ook nadat de fa milie K. naar Groningen was verhuisd, heeft zij het echtpaar nog herhaaldelijk lastig ge vallen. De eisch luidde vier maanden gevangenis straf met aftrek van de voorloopige hechte nis en terbeschikkingstelling van de regeering Uitspraak over veertien dagen. Een nieuwe functie voor Van Zeeland. LONDEN, 10 Augustus (Reuter). De diplo matieke medewerker van de „Daily Telegraph' verneemt, dat de Belgische oudpi-emier, dr, Paul Van Zeeland, die de laatste dagen in Engeland heeft vertoefd, het voorzitterschap aanvaard heeft van een coördinatiestichting, die gevormd wordt om de ordelijke evacuatie van vluchtelingen uit Duitschland te bevor deren. Aan dit nieuwe lichaam zal de vorm worden gegeven van een „Limited Liability Company' met een kapitaal van 200.000 pd. st. Dr. Colijn gaat reizen maken. Amerika, Japan, China en Ned.-Indië. 's-GRAVENHAGE. 10 Augustus. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van dr, Colijn om tegen het eind van September een reis te ondernemen naar de Vereenigde Staten. Japan, China en Ned.-Indië. Mevrouw Colijn zal haar echtgenoot op deze reis vergezellen Tijdig voor den aanvang der verkiezings campagne voor 1941 hoopt dr. Colijn weer in Nederland terug te zijn. Richt Duitschland de aandacht op Hongarije? LONDEN, 10 Augustus. Op dit oogenblik, nu de aandacht voortdurend op Dantzig ge vestigd wordt, een aandacht die vooral door de wijze waarop Duitschland deze aangelegenheid behandelt, in spanning wordt gehouden, begint bij een aantal diplomatieke personen de over tuiging post te vatten, dat wel eens juist niet Dantzig het brandpunt van een volgende crisis kan zijn. In die kringen meent men, dat Hitier de kwestie-Dantzig „warm houdt" doch in wer kelijkheid zich voorbereidt op een andere „zet" en wel in Hongarije of in Joego-Slavië. Men wijst er op, dat Hitier persoonlijk een ntipathie moet koesteren tegen Horthy en een politiek bezwaar tegen Teleki na de oneenig- heid over Hitler's voorgesteld bezoek aan Boe dapest en na de maatregelen tegen de Nazi's in Hongarije. Uit Londen wordt vernomen dat de Poolsche gezant aldaar heden een be zoek heeft gebracht aan Lord Halifax en de aandacht heeft gevestigd op het geen hij noemde „de steeds dreigender wordende houding van Duitschland, dat een gevaarlijke ontplooiing van zijn militaire wapen ontplooit op gevaarlijk dichten afstand van Polen". Men hecht aan het feit dat de ge zant zich per vliegtuig naar Londen be geven heeft om Lord Halifax te spre ken, groote waarde. (United Press). Otto van Habsl)iir<; naar Londen. Plannen tot herstel der monarchie in T'&_ Hongarije? LONDEN, 10 Augustus (A.N.P.) Otto van Habsburg zal dezer dagen een bezoek aan Londen brengen, meldt de „Daily Herald". Het Foreign Office heeft tegen zijn bezoek geen bezwaar gemaakt. Hij zou voornemens zijn aan gezaghebbende kringen zijn plannen voor te leggen, welke neerkomen op een herstel der monarchie in Hongarije. Otto is van meening, dat Hongarije evenals Oostenrijk, veroordeeld is tot een nazi-ovei'heersching, indien het geen grootsch opgezet verzet kan bieden. Zijn aanhangers hopen den regent Horthy gunstig voor het plan te kunnen stemmen en gelooven, dat de steun van Engeland hen in staat zou stellen het uit te voeren voor het te laat is. Haarlemsche machine-industrie raagt werkkrachten Een opleidingssysteem in loonverband. De machinefabriek Stork-Hijsch te Haarlem organiseert op Zaterdag 12 Augustus van 3—5 uur een zgn. „Ar- beidswedstrijd" in één der werkplaat sen van het etablissement aan het Spaarne. Deze wedstrijd vormt de eerste bekroning van een opleidingssysteem, dat sedert 3 jaren in deze Haarlemsche afdeeling van Stork- Hijsch werd ingevoerd, en welks principe reeds sedert 50 jaren in het bedrijf te Hengelo bestaat. Hier volgt een toelichting ervan. De jongelui die op 14 jarigen leeftijd de machinefabriek betreden, zóó van de school banken of van de Ambachtschool, worden, door tariefgeld ertoe gebracht om zich te specialiseeren omdat ze daardoor het meest verdienen. Ze missen daaixïoor echter de all-round opleiding, die zoozeer noodig is om vakbekwaam te worden. En waar het voor de machine-industrie een levensbelang is om al zijdig ontwikkelde arbeiders te krijgen heeft men een opleidingsmethode bedacht, die den jongens deze gewenschte opleiding geeft, en anderzijds hun loon niet beïnvloedt. De jon gens leeren onder leiding van een meester alle knepen van het vak, de dingen, die ze maken,, zijn bestemd voor de practijk en worden derhalve betaald, en de loonschaal wordt zoodanig gesteld, dat ze in opleiding evenveel verdienen als ze met specialiseeren zouden verkrijgen. De fabriek stelt boven dien de jongens in staat om des avonds de teekenschool te bezoeken. Aan het eind van hun opleidingsjaren wanneer de militaire dienstplicht vervuld moet worden ontvangen de werkers een zilveren horloge met inscriptie en een getuig schrift. Dit jaar studeeren er in Haarlem drie jon gelui af. Dit jaar nemen 60 jongens aan de opleiding deel. Het is hun werk, dat op de tentoonstelling, welke wij in den aanhef van dit bericht aankondigden, te zien zal zijn. De afgestudeei'de jongens die tijdens hun opleiding loonen ontvangen van f 4 tot f 14 kunnen nadat ze hun dienstplicht hebben ver vuld in aanmerking komen voor verdere vak- bekwaming, zoodat ze tenslotte, steeds binnen loonverband, tot volleerde vaklieden kunnen worden. De machinefabriek Stork-Hijsch deelt ons mede dat in haar bedrijf nog steeds vraag naar zulke jonge wei-kkrachten, van de am bachtschool of van de lagere school (beide categorieën hebben gelijke kansen) bestaat. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 10 Augustus. Ondertrouwd 10 Augustus: C. J. Krug en J. C. C. Bogaert; F. van Beem en M. Biesbrouck; M. G. de Zwart en C. J. H. van Nes. Getrouwd 10 Augustus: D. Heijdanus en T. Eshuis; G. Stam en E. Hamaker. Bevallen 8 Augustus: A. M. ZijlstraBaar slag, d.; M. M. JoonPieters, z.; 9 Augustus: N. H. JansenRuis, z.; H. C. Hogendoorn Kaper, z. Overleden 6 Augustus: G. di Arentuin— Bolderdijk, 68 j., Gasthuisvest; 7 Augustus: N. PeperJongkind, 68 j., Amsterdamschevaart; 8 Augustus: J. J. S. van Kempen, 63 jHaze- paterslaan; 9 Augustus: P. Duijn, 42 j., Kam perlaan W. Bildervan Duij venvoorde, 23 j., Kamperlaan.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7