Waar komt het vandaan? Sutcéattce-aauvtape van tkeudeèssaUu BURGERLIJKE STAND. ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD UIT DE OMSTREKEN f HEEMSTEDE De openbare speelterreinen. Bij het besluit van den gemeenteraad tot financieele medewerking aan de totstandkoming van een vergadergebouw van den Volksbond tegen Drankmisbruik is tevens beslist tot ruiling van grond, waardoor de gemeente eenerzijds de beschikking krijgt over een perceel bouwterrein op den hoek van de Jacob van Campenstraat, doch anderzijds afstand doet van den grond langs de Heemsteedsche Dreef tusschen het gebouw van Openbare Werken en het Protestantsche Jeugdhuis bij de Haven. Dit terrein was tot nu toe een openbaar speel veld, aangelegd om de jeugd uit de naaste om geving gelegenheid te geven tot voetballen e. d. zonder dat voorbijgangers daarvan overlast zou den hebben en zonder dat de spelende jeugd gevaar zou loopen van de zijde van het rij- verkeer. Door de stichting van het vergadergebouw gaat dit terrein dus als openbaar speelveld verloren, waardoor er practisch gesproken nog maar één dergelijk veld voor de jeugd is overgebleven, n.l. dat naast de Dreefschool, tusschen Eikenlaan en Heemsteedsche Dreef. In de Indische buurt zijn enkgle jaren geleden eenige groote speelterreinen aangelegd, maar deze zijn sedertdien aan de speeltuinvereeni- gingen in gebruik afgestaan. Op zich zelf be schouwd hebben zij daarmede een voortreffelijke bestemming gekregen, maar de jeugd, die voor de speeltuinbezigheden te oud is geworden, moet ook in deze omgeving zijn vertier noodgedwon gen weer op straat zoeken. Ook bij het Roemer Visscherplein is destijds een openbaar speelveld voor de jeugd aangelegd. Veel gebruik kon daarvan nooit worden gemaakt, omdat dit terrein zoo laag lag, dat het altijd drassig en daardoor als speelweide feitelijk onge schikt was. Den laatsten tijd schijnt het boven dien geheel aan zijn bestemming onttrokken te zijn en dient het als grasland voor eenige paar den. De jeugd heeft er geen toegang meer en is dus ook in dit deel van de gemeente op de open bare straten en pleinen aangewezen. Tenslotte is er al lang sprake van, dat er ook' aan De Glip van gemeentewege een speelterrein in gereedheid gebracht zal worden, maar de bewoners van dezen uithoek van Heemstede zien van maand tot maand vergeefs naar de inlossing van deze toezegging .uit. Zoo moet de jeugd in alle deelen van Heem stede zijn vertier weer op den publieken weg zoeken. Het steeds intensiever wordend verkeer levert daarbij voor de spelenden, die hun aan dacht meer op het spel dan op het verkeer rich ten, een niet te miskennen gevaar op, terwijl de omwonenden en de passanten van het spel alleen maar hinder en last kunnen ondervinden. Ter bestrijding van de baldadigheid zijn des tijds de openbare speelvelden aangelegd en aan de bereiking van dit doel schijnen ze in hooge mate bevorderlijk geweest te zijn. De menig vuldige klachten, die voorheen over de verniel zucht e. d. door de bevolking geuit werden, zijn geleidelijk aan verstomd. En de laatste jaren was de toestand in dit opzicht in Heemstede héél wat beter'geworden dan in tal van andere plaatsen. Het zou toch te betreuren zijn, indien de ver dwijning van de openbare speelvelden tot een terugval in dit opzicht zou leiden, een gevaar, dat allerminst denkbeeldig lijkt. DAMESTASCHJE GESTOLEN. Door de politie van Heemstede is aangehou den een zekere S. B., hulpkellner, wonende te Haarlem, ter zake diefstal van een damestasch- je met inhoud. Bedoeld taschje was ontvreemd tijdens een familiefeest in een inrichting waar diverse feesten gegeven werden en waar S. B. dien dag als kellner gewerkt nad. Aanvankelijk was geen aangifte van de ver missing gedaan, daar vermoed werd dat het taschje door eigen kennissen was meegenomen, doch door een twist, ontstaan in de familie der verdachte is de diefstal tot opheldering geko men. Verdachte heeft tenslotte bekenid, terwijl een gedeelte van den inhoud nog in het bezit was van de verdachte. Het geld was echter ver dwenen. De man zou vandaag ter beschikking gesteld worden van den Officier van Justitie te Haar lem. WEDSTRIJDEN OP KONINGINNEDAG. De Commissie Koninginnedag organiseert op Sl Augustus a.s. verschillende wedstrijden: Van 2 uur tot 2.30: Hardrijden op gewone fietsen voor jongens van 14 en 15 jaar en voor jongens van 16 tot 18 jaar. Deze wedstrijd zal worden gehouden op de Snarrenlaan en Groe- nendaal. Van 3.304.30 uur: Wedloop met hindernis sen voor jongens van 1418 jaar. Bij de indee ling zal met den leeftijd rekening gehouden worden. Behendigheidswedloop voor meisjes van 14 18 jaar. Van 4.305.30: Tonsteken voor jongens van 1418 jaar. Mastklimmen voor jongens en mannen van 18 jaar en ouder. Deze wedstrijden worden georganiseerd op het speelterrein bij het Ververschingshuis in Groenendaal. Ook zal des middags een optocht worden ge houden voor versierde fietsen, Vliegende Hol landers, autopeds, kinderwagens en andere wagentjes. De jury zal rekening houden met de meest origineele ontwerpen, de mooiste bloem_ of an dere versieringen. De plaats voor opstellen van dezen optocht is Julianaplein bij de Dreefschool, des middags 1.30. Eindpunt bij de Volksspelen in Groenen daal. Aanmelding voor bovengenoemde wedstrij den en optocht vóór of op 25 Augustus bij de heeren C. R v. Empelen, Binnenweg 18 en P. C. Oosterhoorn, Raadhuisstraat 6. Zoowel voor de wedstrijden als voor den op tocht worden vele fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Des avonds zal een lampionsoptocht of licht- stoet opgesteld worden op het Julianaplein, waaraan een ieder deel kan nemen. Deelneming van vereenigingen en corporaties zal op prijs worden gesteld, echter zullen za kelijke reclames niet worden toegestaan. BLOEMENDAAL FEESTVIERING. De commissie van voorbereiding voor de feest viering bij de geboorte van Prinses Irene ver zoekt ons mede te deelen dat hedenavond bij Zomerzorg een vuurwerk zal worden afgestoken aangeboden door het Gemeentebestuur. HILLEGOM Minder dan 100 werkloozen. Eindelijk is het aantal werkloozen weder be neden de 100 gedaald; 94 tegen 116 in de vorige week, waaronder 40 bloemistarbeiders. Verleden jaar bedroeg het totaal nog 101. EXAMENS REDDINGSBRIGADE Voor het candidaats-examen reddend zwem men der Hillegomsche Reddingsbrigade, afgeno men in de gemeentelijke Zweminrichting zijn geslaagd de dames A. W. Klinkenberg, A. M. Lommerse, M. Schoen, L. C. van Til, J. M. Voges én de heeren J. Paling, H. J. Warmerdam en C. J. de Winter. VERKEERSONGEVALLEN Doordat twee jeugdige wielrijders nabij de Pastoorslaan plotseling de Weeresteinstraat over staken werden zij door een motorrijder aange reden. Een der jongens liep een hersenschudding op en eenige lichte verwondingen, de ander brak een pols. Het 6-jarig ddfchtertje van den heer B. stak achter een passeerende auto de Meerstraat over en werd door een daarachter rijdende auto ge grepen. Op verschillende plaatsen werd de kleine gewond, terwijl ook hier een hersenschudding werd geconstateerd. De doktoren Versluys en Verstraten benevens de E. H. B. O. verleenden in deze gevallen hun assistentie. BENNEBROEK VERLOREN EN GEVONDEN VOORWERPEN Verloren: damesportemonnaie met inh., film toestel, zilveren schakelarmbandje. ZANDVOORT GROOT BADHUIS. De in Groot Badhuis gegeven voorstelling in de palmzaal, waar optraden Stella Fon taine, Maloitz en Jozef Baar, was zeer genot vol, met rijke variaties Allereerst moeiten we onze bewondering uiten voor den conferencier Josef Baar, die zich ontpopte als een geestig en gezellig causeur en dan ook met weinig moeite de aanwezigen heeft doen genieten van kostelijke humor en in zijn conference een veelzijdige kennis aan den dag legde. Deze Josef Baar heeft dan ook ongetwijfeld het grootste aandeel in het succes vaar den avond gehad Ook Maloitz mag terug zien op een succes, daar zijn experimenten met verbluffende snelheid en accuratesse werden ten uitvoer gelegd. Voor de pauze wist ook Stella Fon taine het publiek te boeien met haar zang- voordrachten, in tegenstelling met ,haar op treden na de pauze. Wij kunnen een ieder aanraden hedenavond een bezoek aan Groot Badhuis te brengen. GECOSTUMEERDE VOETBALWEDSTRIJD. De voetbalvereeniging zal op Koninginne dag, 31 Augustus op haar terrein aan den Vondellaan een geeostumeerde voetbalwed strijd houden bij voldoende animo van de spelers. Zij, die aan dezen wedstrijd willen meedoen, moeten zich hiertoe opgeven bij den heer J. Keur, alhier. DE GROOTE LOTERIJ VAN DE V. V. V. De trekking van de groote verloting, welke door de V.V.V. op touw is gezet zal plaats hebben in de eerste week van September. De badgasten zijn dan wel voor het grootste ge tal weer naar hun haardsteden teruggekeerd, doch krijgen dan een trekkingslijst toege stuurd, wanneer ze bij het koopen van loten hun adres opgeven. Voor hen, die alhier reeds hun vacantie hebben doorgebracht, bestaat de gelegenheid alsnog hun wensoh om een trekkingslij st te ontvangen kenbaar te maken aan het informatie-bureau. De trekkingslij st wordt gratis toegezonden. COLLECTE. Zondag a.s. 13 Augustus zal het Ned. Israë litisch Armbestuur een collecte houden in den vorm van een bloempjesdag. Collectanten (trices) gelieven zich aan te melden op dien dag des voormiddags te negen uur in Ons Huis. CONSULTATIEBUREAU. Men verzoekt ons te willen mededeelen, dat het consultatiebureau voor zuigelingen aan de Poststraat Donderdag 17 Augustus gesloten zal zijn. Burgerlijke Stand. Geboren: Anthony Frederik Jelte, zoon van F. Kruger en M. A. Visser, Wikkelaan 8. Overleden: L. Volckerijck, oud 44 jaar. GROOT RUITERFEEST. Omtrent het groote ruiterfeest, dat de V-. V. V. te Zandvoort organiseert op Vrijdag 18 Augustus a.s., vernamen we nog nader van den waarnemend directeur, dat dit feest zal gehouden worden voorbij de zuidelijke grens van het Zuiderbad in de richting reddings- post. Behalve de vier plaatselijke mneges, die hun paarden beschikbaar zullen stellen, zal ook een groep paarden van het circus Kaval- jos, aan dit festijn medewerken. Het spring concours bevat twee klassen, een voor senioren en een voor junioren, respectievelijk met een maximumhoogte van 110 en 90 cM. Ook komische nummers zullen niet ont breken. Als prijzen zijn bekers en medailles beschikbaar gesteld en nu reeds staat vast dat meer dan 30 paarden, waaroider Arabische schimmels van Kavaljos, zullen deelnemen. HAARLEMMERMEER NA DEN GROOTEN BRAND AAN DEN CRUQUIUSDIJK De wederopbouw van het pakhuizen-complex met woonhuis In verband met den eenige maanden geleden aan de Cruquiusdijk in Haarlemmermeer plaats gehad hebbenden grooten brand waarbij eenige graanpakhuizen met den kostbaren in houd en het aangrenzende woonhuis van den heer S. van Wijk door het vuur werden vernield vernemen we dat door den aannemer van het wederopbouwen der pakhuizen, den heer W. van Rijn te Zwanenburg, daarmede met het oog op den a.s. graanoogst de noodige spoed wordt be tracht. Naast deze bijna voltooide gebouwen voor graanberging met den ongeveer 18 Meter hoogen toren, die o.a. dienen moet voor het plaatsen der machines, is thans als het meest urgente onder deel van het werk in aanbouw de van steen op getrokken drooginrichting. Na de voltooiing hiervan zal worden begonnen met de uitvoering van het inmiddels gemaakte plan tot de stichting aan den Cruquiusdijk alzoo mede op Haarlemmermeers grondgebied van het woonhuis met kantoren voor den heer van Wijk, na de onderhandsche aanbeste ding waarvan ook deze bouw aan bovengenoem- den aannemer van Rijn werd opgedragen. Was het oude afgebrande woonhuis een houten ge bouw, het nieuwe zal van steen worden opge trokken. AANBESTEDING De uitslag van de aanbesteding voor het bou wen van tien woningen te-Rijp-Wetering luidde: Perceel A: 1 woning type I en 2 woningen type II. Laagste Reynders' Aannemersbedrijf te Haarlem voor f 8469. Perceel B: 4 woningen type I. Laagste Reyn ders' Aannemersbedrijf te Haarlem voor f 10.580. Perceel E: Het geheele werk. Laagsten Kinkel en de Graaf te Leimuiden voor f 27.118. Aan deze laatsten is het werk gegund. GOEDE BUREN Vele arbeiders in deze gemeente fokken 'n var ken op, om het, als het vet geworden is, te slach ten. In den winter hebben zij dan een flinken voorraad vleesch. Ook de heer H. had zoo'n exemplaar, doch tot zijn groote teleurstelling werd het dier ziek en stierf. De omwonenden hadden met den man te doen; zij staken de hoof den bij elkander en na enkele dagen had H. weer een varken. HARDDRAVERIJ Voor de kortebaan-draverij op 17 Augustus staan reeds namen van bekende renners op het programma. Inschrijvingen zijn bij den heer Blom, voorzit ter van de Beverwij ksche Harddraverijvereeni- ging „Prins Bernhard" binnengekomen van Doorlooper, Zus Braun, reeds enkele malen kam pioen, Donar, Young Ooststar, Silver Queen, Ijlbode en Windekind, Sister Bond, Flora, Mc. Elwyn, de winnaar van Santpoort en Beemster, Welkom en Maya Toddington. De bekende Haarlemmermeersche coureurs J. de Vlieger en v. d. Oord zullen uitkomen met de dravers Alouez, Anselor, Claudy O. en Carly O. POSTERIJEN De directeur van het P. T. T. kantoor te Hoofd dorp verzoekt ons bekend te maken, dat met in gang van 14 Aug. a.s. het P. T. T. kantoor op werkdagen geopend zal zijn op de volgende uren: 8.3013 uur; 1416 uur en 1819.30 uur. Op Zon- en feestdagen ongewijzigd van 89 uur. GOUDEN BRUILOFT Het echtpaar Pieter Felius en Aafje Peetoom, wonende aan den Aalsmeerderdijk te Rijk, was Vrijdag 50 jaar in den echt verbonden; ze zijn beiden nog goed gezond. Van verschillende zijden wenschte men het echtpaar geluk. Spinster. Uit 't begin der 18de eeuw dateert in En geland het woord „spinster" voor een vrouw, die tegen de 30 liep en nog opgehuwd was, omdat van haar ge zegd werd dat zij al haar tijd doorbracht aan het spinnewiel, voor het gereed maken van haar uitzet in afwachting van een echtgenoot, die maar niet kwam. Zoo is het in orde. Tijdens de regeering van Lodewijk XIV kregen allen, die deelna men aan een of andere cere monie, „etiquettes" of brief jes, welke de noodige aanwij zingen bevatten, waar zij moesten staan, wat zij hadden te doen en te laten, enz. Deze gewoonte leidde tot de po pulaire uitdrukking in Enge land en Amerika: „That's the ticket", m.a.w. „Zoo is het in orde". HET WANDELBOSCH EN DE PROVINCIALE FRUITTUIN TE HOOFDDORP De natuur heeft er in den laatsten tijd met zonneschijn en regen wel toe medegewerkt dat de vele beplantingen en de grasvelden in het te Hoofddorp aangelegde wandelbosch er frisch en reeds flink ontwikkeld uitzien. Een en ander vormt met de singels en artistieke bruggetjes een inderdaad aesthetisch en aantrek kelijk geheel. De bouw van een muziektent in het bosch voor de verwezenlijking van welk plan de federatie van muziek-, zang- en sportvereni gingen alhier, een bedrag van f 500 als bijdrage in de kosten ter beschikking van het gemeentebe stuur stelde zal dit jaar nog wel niet ter hand kunnen worden genomen, terwijl ook het gereed liggende ontwerp-plan voor de stichting van het theehuis nog wel niet tot uitvoering zal kunnen worden gebracht, in hoofdzaak met het oog op de daaraan verbonden niet onbelangrijke kosten, waaromtrent nog geen bevredigende regeling kon worden getroffen. Men hoopt nu dat een en ander in het a.s. voorjaar zijn beslag zal kunnen krijgen. In den aangrenzenden provincialen fruittuin levert de ontwikkeling van de verschillende vruchtdragende boomen en heesters reeds een schoonen en veelbelovenden aanblik op. Van den weg af langs den tuin, die door een sloot ge scheiden is, zijn hier en daar de reeds rijk met appelen en peren beladen jonge boomen duide lijk zichtbaar. Er is bij deze uitgebreide fruitteelt met ver schillende systemen te werk gegaan, teneinde in de onderscheidene onderdeelen daarvan de beste resultaten te leeren kennen. Zoo is o.m. op een gedeelte tusschen de jonge vruchtboomen voor onderbeplanting Fransche klaver gezaaid, die reeds flink is opgegroeid, straks wordt gemaaid en als bemesting blijft liggen. Daarentegen is op een ander stuk waar die onderbeplanting niet werd aangebracht de grond tusschen de boomen geregeld goed schoon gehouden en nu is het duidelijk waarneembaar dat op dit stuk de vruchtboomen zich belangrijk beter heben ont wikkeld dan op het eerstgenoemde gedeelte. Zoo is in dezen fruittuin voor toekomstige kweekers reeds veel te leeren. IJMUIDEN 24sten December d.a.v. werd geopend. Om aan de concurrentie een einde te maken kocht vijf jaren later de N.V. voorheen Gebr. Brink- mann „De Kroon" en daardoor werd de heer F. J. Brinkmann directeur van het geheele restaurantcomplex Groote Markt 9, 11 en 13, waaraan later no. 7 werd toegevoegd om gele genheid te hebben tot uitbreiding, indien de omstandigheden daartoe zouden leiden. Voor al onder de beproefde leiding van den direc teur, den heer F. J. Brinkmann, zijn de café- restaurants tot grooten bloei gebracht met een naam, welke niet alleen hier te lande een goeden klank heeft. Uitspraak in de zaak van de „Fram" en de „Twee Gebroeders" AMSTERDAM 12 Augustus. De Raad voor de Scheepvaart heeft vanmorgen uitspraak ge daan inzake het breken van de collaras van den stoomtrawler „Fram" IJM 135 op de Noord zee op 7 Februari 1939. Naar alle waarschijnlijkheid is als oorzaak aan te merken het feit, zoo oordeelt de raad dat de collaras en de krukas niet in een lijn gelegen hebben, waardoor wringing is ontstaan. De oorzaak van de aanvaring van den motor- logger „Wouter" SCH 19 met den motorbotter „Twee Gebroeders" UK 80 in de haven van IJmuiden op 15 November 1938 schrijft de raad toe aan den destijds heerschenden mist. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Adelante IJM 19. Vangst: 65 manden schel- visch, 70 m. braadschelvisch, 130 m. radio, 45 m. gul, 20 m. platvisch, 95 m. makreel, 45 m. wij ting, 10 m. varia, totaal 480 manden. De „Delft" IJM 17. Vangst 650 zeekisten ha ring 600 m. haring, 70 m. diversen. Martenshoek IJM 283. Vangst 320 kantjes pekelharing. Claesje RO 46. Vangst 250 m. haring, 30 m. koolvisch, 70 m. varia, totaal 350 m., benevens 15 kantjes steurharing. Dirkje RO 53. Vangst 450 kisten haring, 40 kisten varia, 40 stuks stijve kabeljauw, 6 kantjes steurharing. BESOMMINGEN. Trawler Manden 245 Isabel IJM 14 f 1550 Logger: IJM 204 f 420, RO 1 f 400, KW 155 f 170, KW 78 f 1100, KW 162 f 440, KW 112 f 320, KW 84 f 380, KW 28 f 630, SCH 225 f 1420 MARKTBERICHT. (Versche visch). IJmuiden, 12 Augustus. Tarbot 8350 ct. per K.G. Tong 16093 ct. per K.G. Middelschol 22.50 per 50 K.G. Zetschol 2115 per 50 K.G. Kleinschol 13.50—4.20 per 50 K.G. Bot 9.00—1.30 per 50 K.G. Schar 7.00—3.70 per 50 K.G. Poontjes 4.40 per 50 K.G. Kleinmiddel schelvisch 10 per 50 K.G. Kleine schelvisch 8.505.10 per 50 K.G. Groote gul 9.006.80 per 50 K.G. Kleine gul 6.003.20 per 50 K.G. Wijting 3.001.05 per 50 K.G. Makreel 17 per 50 K.G. Kleine heek 7.00—6.50 per 50 K.G. Leng 45—50 per stuk AANBESTEDING HELLINGEN STAATS- VISSCHERSHAVENBEDRIJF Op Maandag 28 Augustus a.s. zal ten bureele van van directeur van het Staatsvisschershaven- bedrijf worden aangesteed het maken in gewa pend beton van drie hellingbanen, het maken van een bouwput voor deze banen, het maken van remmingwerken, het maken van oevervoorzie ningen en het uitvoeren van bijbehoorende werken. (Is reeds in een deel eener vorige oplage opgenomen.) Restaurant Brinkmann te Haarlem bestaat 60 jaar. Zondag a.s. bestaat het bekende café res taurant Brinkmann te Haarlem 60 jaar. De heeren Otto en Gerard Brinkmann openden n.m. op 13 Augustus 1879 in de Groote Hout straat een café dat op 1 Febr. 1882 werd ver plaatst naar de Groote Markt no. 11, waar de „vergunning" eerst op naam van „gebroe ders" Brinkmann, in 1888 op dien van Bernard Brinkmann en later op dien van Franz Jo seph Brinkmann werd ingeschreven. Nadat ter uitbreiding van het restaurant perceel Groote Markt no. 9 was aangekocht, werd de firma omgezet in de N.V. Maatschap pij tot exploitatie van hotels en restaurants, voorheen Gebr. Brinkmann. In Januari 1902 kocht de N.V. L'Union, Maatschappij tot Exploitatie van hotels en restaurants, het uitgestrekte perceel, waarin voorheen de Sociëteit „De Kroon" was ge vestigd, voor 105.000 en stichtte daar ter plaatse het restaurant „De Kroon" met zijn fraaien, oud-Hollandschen gevel, dat den (Van onzen financieelen medewerker). De aanvrage om surséance van betaling van Mendelssohn en Co. onmiddellijk volgende op het bericht van het overlijden van den leider dezer bankfirma dr. F. Mannheimer komt als een donderslag bij helderen hemel. Weliswaar had men reeds gedurende gerui- men tijd de bijzonder groote bedrijvigheid van het huis met een lichte bezorgdheid gadegesla gen, doch de groote autoriteit, welke dr. Mann heimer in financieele kringen over geheel Europa genoot, zijn, naar men aannam, enorme persoonlijke rijkdom, zijn nauwe betrekkingen met de achtereenvolgende Fransche en Belgische regeeringen, zijn intieme samenwerking met de Ned. Handel Maatschappij en het feit, dat de Nederlandsche Bank bereid was gebleken ver schillende pakketten der door Mendelssohn Co. van de Fransche, Belgische en Argentijnsche regeering overgenomen schatkistwissels discon- tabel te verklaren, al deze factoren droegen er toe bij, dat men toch het volste vertrouwen had in de door Mendelssohn en Co. geëntameerde zaken en in het huis zelf. Men ging er in Nederland den laatsten tijd zelfs prat op, dat door deze activiteit de Am- sterdamsche kapitaalmarkt op het oogenblik feitelijk de eenige internationale kapitaalmarkt in de wereld was. De schijn heeft ook nu weer bedrogen. Men delssohn en Co. hebben blijkbaar het onderste uit de kan willen hebben en kregen het lid op den neus. De firma heeft zich te diep in allerlei leeningen (aan de Fransche, Belgische en Ar gentijnsche regeering en aan Fransche en Bel gische ondernemingen) gestoken. De officieele gegevens vertoonen Mendels sohn en Co. als emittent- en credietgevers ten bedrage van enkele honderden millioenen gul dens. Het is aan te nemen dat naar deze offi cieele credieten ook nog onderhandsche credie- ten zijn gegeven en in dat verband mogen wij er op wijzen, dat zeer onlangs een der Spaan- sche ministers heeft meegedeeld, dat in Neder land een groot Spaansch crediet was geplaatst van welk bericht men hier te lande geen be vestiging kon krijgen. Met zekerheid is tot dusver nog niet veel te zeggen, doch het is waarschijnlijk, dat Mendels sohn en Co. zich de laatste maanden met Fran sche en andere wissels en obligaties heeft vol gezogen (mede tengevolge van de mislukking van tal van uitgiften) zoodat zij in groot liqui diteitsgebrek is gekomen, welke illiquiditeit is verhoogd door opzegging van credieten en weg trekking van gelden na Mannheimer's dood. De gebeurtenis is zonder twijfel een zeer zware slag voor Amsterdam. Het is haast onbegrijpelijk te noemen, dat de Nederlandsche Bank zich niet eerder met deze bijna onbeperkte credietverleening heeft be moeid, onbegrijpelijk ook, dat de Ned. Handel Maatschappij die met de firma samenwerkte, haar niet de remmen heeft weten aan te zetten. Dit muisje zal ongetwijfeld een staartje hebben. De val van Mannheimer „Europa's grootste bankier" zal niet zonder schokken in zijn werk gaan en het is te hopen dat het bankiersconsor tium, waarvan hij de leiding had, maatregelen zal nemen om een te ernstige debacle te voor komen. Men denke hierbij ook aan de mogelijke liquidatie van Mannheimer's privébezit. De af- afire-Mannheimer is een wel zeer zwarte blad zijde in het overigens vrij blanke register van Amsterdam's financiën. Laat ons hopen dat door samenwerking der Amsterdamsche banken onder leiding van de Amsterdamsche Bank de affaire niet die afme tingen van de zaak-Kreuger zal aannemen en dat krachtige maatregelen zullen worden geno men om een herhaling te voorkomen. Officieele Fransche mededeeling. PARIJS, 11 Augustus (Havas-A.N.P.) Het ministerie van Financiën deelt mede: Mendelssohn's bank was lid van de Neder landsche en Zwitsersche banksyndicaten, waarmede de Fransche staat contracten heeft gesloten, zoowel voor de conversie in 4 pro cents-leeningen van de Fransche buitenland- sche leeningen, welke tegen een hoogere rente waren geplaatst, als voor de consolideering voor zes jaar van de in het buitenland ge plaatste leeningen op korten termijn. Deze contracten zijn uitgevoerd. De operaties zijn gesloten en de winst is definitief door den Franschen staat verworven. In de toekomst zal de dienst dezer leeningen verzekerd wor den door het filiaal van de Banque de Paris et des Pays-Bas te Amsterdam. Zoowel moeder als baby genieten een deskundige verpleging in onze inrichting. Rustige en prettige omgeving. BEATRIX" TELEFOON 17200 (Adv. ingez. Med.) Kraaminrichting ZIJLWEG 198 CROOKES GLAZEN, Absorbeeren schadelijke lichtstralen. W. KUIPERS ZN., Gedipl. Opticiens, ZIJLSTRAAT 97 TELEF. 12726 Leveranciers van ALLE Ziekenfondsen. (Adv. Ingez. Med.) HAARLEM, 11 Augustus. Bevallen 8 Augustus: Ch. M. E. van Halst Freijer, d.; 9 Augustus: J. F. BergKerne kamp, 1 z. en 1 d.; W. G. van Meeuwen Ebeli, d.; E. Helt—Timmer, d.; J. L. G. Sweerts—Stiphout, z.; P. J. G. van der Lit— Hagen, z.; 10 Augustus: J. J. HogenesBaars, z.; A. J. Vlegelsde Bruin, z.; A. A. van der GoesDoesburg, z.; 11 Augustus W. A. van der HorstLenterman, d.; W. van der Kamp— 't Hart, d.; M. W. BoodMelnsma, z.; Overleden 10 Augustus: G. Peperkoorn Hendrikse, 79 j., Kamperlaan; A. van Wijn gaarden, 78 j.. Tugelastraat.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 13