Avontuur in Venezuela Het ernstig auto-ongeluk op den onbewaakten overweg tusschen Houten en Schalkwijk eischte Vrijdag vier dooden. overbleef van den wagen, die in de sloot naast de spoorlijn terecht kwam Wat er De .Mauretania" heeft het King George V-dok te Londen verlaten, om de tweede reis over den Oceaan aan te vangen. De laatste werkzaamheden aan het zeekasteel. In de kunstzalen van Arti et Amicitiae" te Amsterdam is de eerste eeuv/ees'tentoonste'ling .Honderd jaar Neder- landsche Kunst geopend. De finishing touch aan de expositie In het Vondelpark te Amsterdam heeft burgemeester dr. W. de Vlugt Vrijdagmiddag de dahlia-tentoonstelling .Kleurenpracht 3" officieel geopend. De autoriteiten tijdens den rondgang over het expositieterrein De .telegraaf" fungeerde als score-bord tijdens de internationale kaats wedstrijden tusschen Nederland, België en Frankrijk te Leeuwarden Luit. kol. jhr. A. D. Laman Trip te Arn hem is benoemd tot kamerheer in buitengewonen dienst van H, M. de Koningin en tot hofmaarschalk Het tweede ge deelte van de Hol land-week, geor ganiseerd door de Kon. Watersport vereniging .Loos- drecht" begon V rij- dag op de Loos- drechtsche olassen FEUILLETON Naai net Amerikaansch van R. H. DAVIS. (Nadruk verboden.) 26) De ingenieur boog zijn hooge gestalte en verdween achter Roddy aan in de struiken. Waarom mogen ze me niet zien? Voor je eigen prestige; je ziet er zoo gek uit als je op handen en voeten kruipt. Gedurende tien minuten kropen ze on hoorbaar verder en toen klauterde Roddy over den brokkeligen muur van het fort en wees naar den ingang van de tunnel. Het probleem is begon hij. om die keien van de trap weg te krijgen en de trap toch zoo in model te laten, dat iemand, die gek ge noeg is om hier naar toe te klimmen, niet kan zien dat ze van hun plaats af zijn geweest. Dacht je heusch. vroeg Mc Kildrick met een ongeloovigen glimlach dat er een schat achter de steenen verborgen ligt? Inderdaad, zei Roddy, een soort van be graven schat. Mc. Kildrick hief behoedzaam zijn hoofd op en overzag de omgeving alsof hij de lig ging van verschillende deelen goed in zie) wilde opnemen. In het Noorden zag hij de stad; in het Oosten op een kwart mijl afstand het fort dat door een strook water van het land gescheiden was en in het zuiden strek ten de wilde muskus- en laurierboschjes waar ze juist doorgekropen waren, zich uit tot aan de kust. Is dit een mop of een serieus plan? infor meerde hij. Het is meer; het is een kwestie van leven en dood Mc Kildrick ging op de steenen treden zit ten en bestudeerde een tijd lang de groote keien voor hem, zonder iets te zeggen. Hij trapte met zijn hak tegen het cement en zijn oogen onderzochten de sterkte van de ijzeren banden. Met een paar mannen met breekijzers en een beetje dynamiet dat geen lawaai hoeft te maken, zei hij ten slotte zou ik dat in een uur open kunnen hebben. En zou je het weer zoo kunnen maken dat niemand merkt dat we het gat geopend hebben? vroeg Roddy. Er was een lange stilte. Ik vind heusch, zei Mc. Kildric, dat je me ook maar moest vertellen wat er onder die steenen te zien is De zon was ondergegaan en de lucht was koud en vochtig geworden. Roddy ging naast zijn „baas" zitten en wees naar de groote keien aan hun voeten. Zijn stem ging over in gefluister. Het is zóó, begon hij. Toen zij twee uur later van elkaar scheid den bij het begin van de stad, was Mc. Kil drick een ingewijde in de Broederschap van de Witte Muizen. Ze waren van elkaar gegaan omdat ze het er over eens waren, dat hoe minder ze samen gezien werden, hoe beter het was. Maar Roddy had nog een andere en meer romantische re den om alleen te willen zijn. Hij had iederen avond sinds zijn terugkeer uit Curacao een pelgrimsticht gemaakt naar het verlaten huis van de familie Rojas. Hij had die nachtelijke tochtjes per roeiboot kun nen maken zonder gezien te worden, want de tuin van Miramar lag, net als zijn eigen tuin. aan de haven. Soms had hij er zich mee ver genoegd zijn riemen voor het leege huis te la ten rusten om aan het meisje te denken; an dere keeren bond hij zijn boot vast aan een aanlegsteiger een paar honderd meter ver der, heesch zich dan langs de overhangende' wingerd omhoog tot boven op den muur en liet zich dan in den tuin glijden. Dan gingen zijn gedachten droomend uit naar het meisje dat hij eigenlijk nauwelijks kende, dat zelfs haar woord al aan een ander gegeven had. maar wier charme hij nooit zou kunnen ver geten. Ook aan de landzijde even langs haar huis te loopen, was hem een zoetweemoedig genoegen en nadat hij Mc. Kildrick verlaten had, richtte hij zijn schreden naar de Alame da, de breede laan met haar dubbele rij scha duwrijke boomen, die evenwijdig aan de haven liep en waaraan de ingang van Miramar lag. Toen hij dichter bij het huis kwam. zag hij tot zijn verrassing en vreugde dat Miramar was bewoond. Alle vensters waren verlicht en in dat licht zag hij bedienden haastig heen en weer loopen. Voor net hek stond de Alameda voor met wagons, beladen met koffers en doozen. Roddy verschool zich, opgewonden en in wendig trillend, in de schaduw van de boo men en wachtte daar ongeduldig op een kans om te hooren of de bannelingen werkelijk waren teruggekeerd. Hij hoefde niet lang te wachten. In een kleine figuur, die bedrijvig tusschen de karren heen en weer liep en overal bevelen uitdeelde, herkende hij zijn vriend en bondgenoot Pedro. Roddy ging direct in het licht van de electrische booglamp staan tot hij er zeker van was dat Pedro hem had gezien en stapte toen weer in de schaduw terug. In een oogenblik was de oude knecht naast hem. Is zij hier? vroeg Roddy. De man knikte heftig; voor hem was er in de heele wereld maar één „zij". Zeg haar. fluisterde Roddy dat ik haar vader gezien heb en dat hij weet wat we probeeren te doen. Ik moet de senorita zoo gauw mogelijk spreken. Vraag haar of ze vanavond, 't doet er niet toe hoe laat bij de trap wil komen, die van den tuin naar de kade loopt, Ik kan daar van uit mijn eigen huis naar toe komen zonder gezien te worden. Pedro knikte weer met een van verrukking stralend gezicht. Ik zal de senorita vragen daar om negen uur te komen, antwoordde hij, of ik zal er zelf zijn. Dat laatste lokte Roddy niet erg aan, maar hij vond dat het, nu Inez in dezelfde stad woonde als hij en op dat oogenblik geen hon derd meter van hem af was, hem al dankbaar behoorde te stemmen. Hij liep verder de Alameda af, met zijn hoofd in de lucht, terwijl zijn voeten bijna dansten. Nog drie uur, protesteerde hij inwendig, hoe kan ik het nog drie uur uithouden? Maar de drie uur kwamen toch op de een of andere manier om en om negen uur, juist toen de taptoe, die de soldaten naar hun ka zerne terug riep, over de stad en het water klonk, stond Roddy te wachten op het smalle stukje strand dat tusschen de haven en den tuin van Miramar lag. IV. Op het laatste oogenblik had Roddy beslo ten toch maar niet met zijn boot te gaan, maar te gaan loopen langs de haven. Het was vloed, zoodat het smalle stukje strand, dat tusschen den tuin en den aanlegsteiger van de familie Rojas lag, maar een paar voet breed was. Het was lichte maan maar een paar donkere wol ken maakten dat de steenen trap en het tuin huisje aan het eind van den steiger, nu eens te voorschijn kwamen uit het donker en dan weer onzichtbaar werden. In een van die heldere oogenblikken zag Roddy plotseling de figuren van een man en een vrouw in de tuinpoort verschijnen. Pedro kwam angstig naar voren en Roddy holde langs hem heen de trap op Hij herkende Inez op het eerste gezicht niet. Op de manier der boerenvrouwen had ze een zijden shawl met franje omgeslagen die alleen haar oogen zicht baar liet en die van haar schouders neer hing in lijnen die haar heele figuur verbor gen. Roddy stak verlangend zijn hand uit, maar het meisje hief de hare waarschuwend op en ging Roddy met een gebaar uitnoodigend haar te volgen, vlug de treden naar den steiger af. Aan het verste einde was een soort prieel van palmbladeren, waarvan een gedeelte door de maan helder verlicht werd; maar over de andere helft wierp het dak een don kere schaduw. Daar liep Inez snel heen en Roddy volgde haar met kloppend hart. Hij was heftig onder de romantische bekoring van het avontuur waarin hij betrokken was en voelde zich gelukkig in gezelschap van het meisje dat sedert hun eerste ontmoeting zijn gedachten vervulde. De kleine steiger, het ge- kabbel van de golven tegen de steenen, het maanlicht, de geheimzinnigheid van hun verstolen ontmoeting, het zoete aroma van den tropischen avond, dat alles bij elkaar schiep dan ook een sfeer van romantiek. Maar zijn weeke stemming werd wreed ver stoord. De stem, die hij uit de duisternis hoor de spreken was helder en scherp. U moest begrijpen, begon Inez op afkeu renden toon, dat u dit heelemaal niet had moeten doen. Als ze hem in het koude water van de haven had geduwd, had Roddy niet meer verbaasd en geschrokken kunnen zijn. Hij staarde naar de omhulde meisjesfiguur, te verbluft om een woord te zeggen. U moet niet verwachten, dat ik voor de tweede maal zoo wil ontmoeten, ging het meisje onverstoorbaar voort, u zet alles op het spel. Het spijt me vreeselijk, stamelde Roddy. Ik dacht dat u graag het nieuws had willen hooren. Natuurlijk wil ik dat graag. Ik begrijp het, zei Roddy. Ik vergat de voorschriften van de Spaansche etiquette. Ik had u moeten ontzien. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 14