Haarlem's Dagblad Vader en zoon bij botsing gedood. Autobus carni ly&ihuiswaqeM^ OndothaadeCiiiQen Het Belangrijkste Vrachtauto rijdt te Hillegom tegen een tram. OatpC(4P'ut& •e>7e Jaargang No. 17223 Uitgave I.onrens Coafer, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algeni. Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienat 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie L0600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 12 Augustus 1939 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers t> cent per ex. Advertentien: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonncmentstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elks regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. I Engelsche verduisteringsproef niet volkomen geslaagd. Het woord is aan.... Bismarck over de olievelden op dood spoor. Mexico werpt de schuld op de Amerikaansche maatschappijen WASHINGTON12 Augustus (Reuter—A.N.P) De Mexicaansche ambassadeur Najera heeft gisteravond een formeele verklaring afgelegd, welke impliceert, dat de onderhandelingen tus- schen Mexico en de Amerikaansche oliemaat schappijen over de onteigende bezittingen in Mexico geheel op dood spoor zijn gekomen. Najera zeide, dat de onverzoenlijke houding van de oliemaatschappijen de Mexicaansche regeering vrij had gelaten om alle gedane voor stellen in te trekken en de bestudeering van de voorstellen der oliemaatschappijen te staken. De surséance-aanvraag van Mendelssohn Co. United Press verneemt uit New-York: De stopzetting der betalingen van de firma Mendelssohn en Co heeft in Amerika sterk de aandacht getrokken. De bladen vermelden het nieuws op de eerste pagina. De beurs sloot hoo- ger na een onzekeren middag. Door het admi nistratiekantoor voor internationale beleggin-. gen te Amsterdam bezat Mendelssohn en Co. 46750 aandeelen van de American Bosch Cor poration, die 80 percent van het uitstaande ka pitaal vormden. Het Belgische ministerie van Financiën deelt mede: JrDe surséance-aanvraag van het huis Men delssohn en Co. te Amsterdam kan geen enkel gevolg hebben voor de Belgische schatkist, daar die geen fondsendepot bij de betreffende bank heeft". HEDEN 14 PAGINA'S. HAARLEM EN OMGEVING. pag. Vrachtauto tc Hillegom tegen tram gereden, vader en zoon gedood. 1 Haarlemsche Scheepsbouwmaatschappij laat schip te water. 1 Bioscopen 6 BINNENLAND. Vrachtauto door electrischen trein versplin terd, vier personen gedood. 3 Augustus was slechte maand voor de tuin ders. 3 BUITENLAND. President Roosevelt ziet geen direct oorlogs gevaar. 5 De besprekingen tusschen Ciano en Von Rib- bentrop te Salzburg zijn begonnen. 5 In Slowakije hebben gisteren ernstige anti- semietische uitspattingen plaats gehad. 5 Een spoorwegongeluk in Zwitserland eischte zes dooden. 5 SPORT. Rood en Wit speelt Zondag tegen Haarlem 8 ARTIKELEN, enz. P. v. d. Hem: De Geer's Cocktail 3 H. H.: Is ons brein een zendstation? 4 Dr. W. G. N. van der Sleen: Met auto en tent door Zuid-Afrika. 5 Brieven van een ambtenaar B. B. 5 J. II. de Bois: Litteraire Kantteekeningen. 5 Financieel Economisch Weekoverzicht. 7 A. J. D.: Gaillardia: Kokardebloem. 7 Mr. E. Elias: Amerikaanschiglicden. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is opge nomen nn li Nieuwe vliegtuigbases in den Grooten Oceaan. WASHINGTON, 12 Augustus (Reuter-A.N.P). De marine heeft contracten afgesloten tot een totaal bedrag van 14 y2 millioen dollar voor den aanleg van vijf nieuwe luchtbases in den Grooten Oceaan, t.w. twee op de Hawaii- eilanden, te Kaneose Bay en Pearl Harbour, en de overige op de eilandjes Midway, Johnston en Palmyra, alle ongeveer halver wege tusschen Japan en de Vereenigde Staten gelegen. WEET V DAT Wij thans Uw OUD RADIOTOESTEL inruilen tegen een aansluiting op de Centrale? En U een aansluiting aan het Kantoor der Posterijen niet behoeft op te geven? Dat wij storingvrije programma's doorgeven? Daarom neem Centrale Radio-ontvangst HAARLEM Telefoon 10010. (Adv. Ingez. Med.) PARIJS. 12 Augustus. De New Yorksche afgevaardigde Fish, die op het oogenblik te Parijs vertoeft, legt aan de Europeesche re geeringen een plan voor betreffende de stich ting van een landbouwkolonie voor meer dan een millioen vluchtelingen van alle rassen. Het plan wil gebruik maken van land. dat be schikbaar gesteld moet worden door Engeland en Frankriik ten Zuiden van het Tsaadmeer en in Nigeria Fish heeft, deze week een onder houd gehad met de ministers Bonnet ep Man del en verklaarde dat deze beiden sympathiek tegenover het plan staan. Een formeele toe zegging heeft hij echter nog niet verkregen. Fish zal doorrreizen naai- Berlijn om zijn plan met de Duitsche regeermesleïders te bespre ken. Een van zijn moeilijkheden zal zijn Duitschland's toestemming te krijgen een deel van Kameroen te gebruiken, dat Duitsch- land nog steeds als vroeeere kolonie opeischt. Het is niet de bedoeling van Fish een tweede Zionistenland te stichten. Hij wil landbouw activiteit mogelijk maken voor meer dan een millioen menschen. ongeacht ras of godsdienst. De kosten schat hij on meer dan honderd millioen dollar. Dit geld zal, naar Fish ver trouwt. uit de Ver. Staten komen, zoodra de Europeesche regeeringen hun steun hebben verleend. (United Press). k E eerste foto's van de jongste Prinses. Links boven Prinses Irene. Rechts boven: de beide Oma's vol grootouderstrots met Prinses Beatrix bij de wieg van de jonggeborene. Hiernaast Prin ses Beatrix, die weldra een speelkameraadje zal hebben, voor wie zij nu reeds een trekwagen heeft. innimnirinniiiiininiiiiiiiniiiTininiiiiinnniiiiiiiiiiiifiniiiininiiiiifflmtinitripiniinnifr Even vóór zeven uur is Vrijdagavond in de Weeresteijnstraat te Hillegom, een onderdeel van den grooten weg Haarlem's-Graven- hage ,een zeer ernstig ongeluk gebeurd. Een auto van de Zwitsersche wasscherij te Rijswijk (Z.-H.), reed daar tegen een tram van de N. Z. H. T. M. op. De auto vloog in brand en de beide in de cabine zittende personen, vader en zoon, kwamen om het leven. Laaiende vuurzee belemmerde reddingswerk. Het ongeluk geschiedde bij de Oosteinder- brug op de plaats, waar de tram van de wissel weer naar het midden van den weg gaat. De vrachtauto van de Zwitsersche was scherij te Rijswijk (Z.-H.), komende uit de richting Leiden,, kwam daar met een tram trein uit de richting Haarlem in botsing. De auto was niet zoogenaamde voorsturing, zoodat motor en benzine-tank zich onder de zitplaats van den bestuurder bevonden. Naast den chauffeur zat zijn 15-jarige zoon. Dooi den hevigen schok barstte de benzinetank en in een minimum van tijd stond alles in lichter laaie. Hierdoor werd het helaas on mogelijk de beide inzittenden te redden; de huizenhoog oplaaiende vlammen beletten elke nadering. De onmiddellijk gealarmeerde brandweer tastte het vuur krachtdadig aan, maar de auto brandde geheel uit, terwijl ook het voorste gedeelte der tram ernstige brand schade opliep. De chauffeur gaf, toen hij door leden der EH.B.O. bevrijd was, nog eenige .teekenen van leven, doch overleed bijna on middellijk; de zoon was op zijn zitplaats .levend verbrand. De bestuurder van de tram had slechts niet ernstige verwondingen aan de handen, terwijl enkele passagiers door glasscherven licht verwond waren. Alle wer den door dr. Versluys en de E.H.B.O. verbon den. Bij onderzoek bleken de slachtoffers te zijn de 50 jarige Van Tol en zijn 15 jarige zoon. Natuurlijk bracht dit ontzettende ongeluk groote opschudding en de geheele politie macht kon onmogelijk de groote menschen - massa op een afstand houden, hetgeen het reddingswerk zeer bemoeilijkte. Bijna de ge heele inhoud van de auto, dekens en wasch- goederen werd vernield, terwijl de auto een ruïne was. Auto en lijken werden door de justitie in beslag genomen; het stoffelijk overschot der beide menschen werd naar het St. Josephhuis vervoerd, de auto naar Open bare Werken. Natuurlijk was het verkeer ge- ruimen tijd ernstig gestagneerd; de tram- dienst werd door laten overstappen der reizi gers onderhouden. Personeel van Openb. Werken was nog lang bezig den weg weder vrij te maken. Naar men zeide, zou het ongeluk te wijten zijn aan een oogenblik van onoplettendheid van den chauffeur. Zoowel de burgemeester als de officier van Justitie uit Haarlem was op het terrein van de ramp aanwezig. Onvoldoende medewerking van de zijde der burgers. Majoor Hodsoll, de commandant van den En- gelschen dienst tot bescherming tegen aanval len uit de lucht, heeft gisteravond in een ra diotoespraak gezegd, dat bij de verduisterings oefening de auto's te veel licht op hadden. In vele gevallen verlichtten zij duidelijk de omge ving. Men moet pogen voor oorlogstijd een ander verlichtingssysteem te vinden. Spreker ontkende verder, dat de verkeers lichten hinderlijk waren. Op zekere hoogte wa ren deze niet meer te zien. Tenslotte verklaarde hij te betreuren, dat van particuliere zijde niet voldoende ufes me degewerkt, vooral winkeliers hadden geen vol doende voorzorgsmaatregelen genomen. Haarlemsche Scheepsbouw Mij. laat schip te water. Motorhopper Amsterdam IV" Kiel gelegd voor Rijn-Herne- Kanaalschip. Heden is van de werf der Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij aan het Spaarne de motorhopper „Amsterdam IV" te water gelaten, bestemd voor Adriaan Volkers Mij. tot uitvoering van openbare werken te Rotterdam. Het vaartuig werd gebouwd onder speciaal toezicht en volgens de eischen van het Bureau Veritas voor de klasse I. 3/3 D 1. 1. De afmetingen zijn 41.80 M. x 7.90 M. De holte is 3.85 M. Het schip is voorzien van een 300 A.P.K. Werkspoor Diesel voortstuwingsinstal latie, terwijl het verder uitgerust is met een Diesel hulpagregaat van 30 P.K., dat de stroom opwekt voor de electr. gedreven klepperlier, ankerspil en electrisch licht. De beuninhoud is 300 M3. Op de vrijgekomen helling zal de kiel gelegd worden van een Rijn- Herne-Kanaal-schip van 80 x 9.50 x 2.50 M. De kiel van de „Amsterdam IV" is half Maart Vanochtend te half acht zijn in de Copernicusstraat op den hoek van de Pythagorasstraat te Amsterdam een ge meente-autobus en een verhuiswagen tegen elkaar gebotst, tengevolge waar«- van de bestuurder van de vrachtauto ernstig werd gewond, terwijl de beide naast hem in de cabine zittende perso nen lichte kneuzingen kregen. De autobus reed door de Copernicusstraat en de Pythagorasstraat op het moment, dat uit deze straat een verhuiswagen naderde, .waarvan de bestuurder voorrang had moeten verleenen. Hij deed dit echter niet, met het gevolg dat de beide wagens op den hoek met een hevigen slag tegen elkaar botsten. De ravage, welke de verhuis- auto opleverde, was niet gering: de wagen was omgeslagen, de rechterflank werd ingedrukt, het dale was er afgerukt en het meubilair, dat werd verhuisd, lag in brokken over de straat ver spreid. Van de drie personen, die in de cabine waren gezeten, was de bestuurder-eigenaar van den verhuiswagen, de heer Ledoux, er het ergst aan toe. Hij was onder de omgeslagen auto terecht gekomen en de materieelwagen van de brand weer moest aanrukken om het slachtoffer te be vrijden. De zwaar gehavende wagen moest daar toe worden opgevijzeld. L. had ernstige inwen dige kneuzingen en de G. G. en G. D. vervoerde hem, evenals de beide anderen, naar het O. L. V.- gasthuis. Deze twee personen, de eigenaar van het meubilair en een derde, die hielp verhuizen, waren er met enkele schrammen goed afgeko men en konden na te zijn verbonden huiswaarts keeren. Een kraanwagen van de tram heeft de resten van de vrachtauto weggesleept. De autobus, welke haar eindpunt naderde, vervoerde op het moment van de botsing slechts weinig passagiers. De bus werd overigens licht beschadigd. Aanvaring op de Westerschelde. Nederlandsch schip loopt schade op. VLISSINGEN, 12 Augustus. In den vroe gen ochtend is het Nederlandsche stoomschip „Heemskerck", komende van Amsterdam, met bestemming Antwerpen op de Westerschelde op de reede van Vlissingen in aanvaring ge komen met het van Antwerpen komende Zweedsche stoomschip „Gerania". De „Heemskerck" heeft schade aan den boeg opgeloopen en wacht op verdere instructies. Vermoedelijk zal het naar Amsterdam terug- keeren. De „Gerania", die evenals de „Heemskerck" water maakt, heeft het anker uitgeworpen. Voor zoover kan worden nagegaan zit de „Ge rania" nabij Breskens op een zandbank. Bij deze aanvaring zijn geen persoonlijke onge lukken voorgekomen. Ieder ivien een zaak helder voor den geest staat kan haar aan een ander binnen 20 minuten bijbrengen. in ketelhuis te Rotterdam. Vijftigjarige kuiper gedood. Vanmorgen half tien heeft te Rotter dam een ontploffing in een fabrieksketel- huis den dood van een circa vijftigjari- gen kuiper tengevolge gehad. Op dat tijdstip was de kuiper E. B. de Vin uit de Paradjjslaan te Rotterdam, werkzaam in het ketelhuis van de N.V. A. F. G. Avis, en H. H. Roelofs Heyr- mans N.V. Oliehandel en teerproducten Boompjes 103. Het personeel hoorde een geweldige ontploffing in het op de bin nenplaats uitkomende ketelhuis, waar van de deuren gesloten waren en onmid dellijk stond het ketelhuis in lichter laaie. Met drie stralen van de fabrieks- brandwecr en hulp van slangenwagens 23 en 24 werd het vuur bedwongen. Toen men in het ketelhuis kon door dringen, vond men in een hoek het totaal verkoolde en verminkte lijk van den kui per. Naar de oorzaak van de ontplof fing wordt een diepgaand onderzoek in gesteld. DE ANTI-POOLSCHE CAMPAGNE DER DUITSCHE PERS. BERLIJN, 12 Aug. (Reuter). De Duitsche pers heeft vanochtend de sluizen van haar anti- Poolsche propaganda opengezet en komt thans voor den dag met alle gruwelverhalen, die zij een maand lang heeft opgespaard. Verscheidene bladen sommen meer dan 200 aanvallen op, die, naar beweerd wordt, in vijf weken tijds op Duïtschers in den Corridor zijn gepleegd. Het hoogtepunt van de „vervolgingen" vormt de arrestatie te Dirschau van acht Duitschers, die per trein door den Corridor reisden. (Volgens de inmiddels gepubliceerde Pool- sche lezing waren de gearresteerden Tsjechen, die uit eigen beweging waren gevlucht. Red. A.N.P.) Landbouwkolonie voor ruim een millioen vluchtelingen. Plan van Amerikaansch Parlementslid.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 1