De ceis- naac Uel eiland Jrts 3Is ons hein een zendstation? W' AGENDA ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 4 V a n b ov e n naar beneden: Verfilmde hersentrillingen van een oorlogs veteraan, die in zijn slaap macabere droomvoorstellingen doorleefde. Filmbeeld van de te voorschijn geroepen reactie bij een wichelroedelooper, die zich, terwijl hij zich in een passieven rusttoestand bevond, plotseling hoorde toeroepen „Zoek water!" Aldus was 't filmbeeld, dat prof. Cazzamalli verkreeg van de hersentrillingen bij een treinmachinist, wiens rust plotseling onderbroken werd door de gedachte aan zijn kinderen. Hoe gedachtenfrillingen op een film zichtbaar worden gemaakt. jrANiNEER wij in onze woning, aan boord van een schip of van een vliegtuig geluiden hooren, die van de verste uithoeken der aarde tot ons komen melodieën, berichten en seinen, van welke laatste er wellicht zijn, die ons uit de kosmische ruimte bereiken dan openbaart zich aan ons het wonder der radio. De radio welke wij steeds minder als een wonder gaan beschouwen naar gelang we er meer aan ge wend raken. Door de ons omringende muren dringen ook reeds onzichtbare golven door, welke op een blank schermlichtende; levende beelden tooveren van gebeurtenissen, die op hetzelfde oogenblik zelfs ver over onze landsgrenzen plaats vinden. En het zijn dan geen spook- vertooningen, die we bijwonen, noch droomen, welke ons kwellen, doch het is de televisie, welke zich aan ons openbaart: een nieuw wonder, waaraan we spoedig gewoon geraakt zullen zijn. Maar er is of liever gezegd: er zou nog een ander wonder kunnen zijn waarbij op een door ons zelf bepaald oogenblik door middel van een ge heimzinnig toestel als het ware een vonkje in onze hersenen oplicht, dat ons een nieuwe gewaarwording doet ondergaan; die van de gedachte te voelen of te ondergaan, welke een ver- van ons verwijderd medemensch naar ons uitzendt. Is odeze „gedachtenzender" een product van buitensporige, ziekelijke fantasie? Geens zins! Al bestaat een dergelijk toestel op dit oogenblik nog niet, het valt toch reeds te voorzien. Sedert langen tijd en vooral in de laatste jaren is er veel gesproken en geschreven over de electrische golven, welke door onze hersenen uitgezonden worden en over de mogelijkheid van het zichtbaar projecteeren van onze ge dachten. Interessant zou het zeker zijn, het cinema tografische beeld te kunnen aanschouwen van de menschelijke gedachte, bijvoorbeeld van de tijdens den scheppenden arbeid geïnspi reerde beelden in de hersenen van een groot schilder, musicus of geleerde. En wat de weten schap betreft, zou het zeker van belang zijn den wilden maalstroom van gedachten, welke in het brein van een zielszieke woelt, te kunnen zien. Velen zullen om dit idee glimlachen en denken: ..Radio, televisie? Dat is alles goed en wel. Maar gedachtenlezen Gefilmde gedachten. -O EEDS lang geleden is voor het eerst ver- -1^- ondersteld, dat verschillende verschijn selen van ons zenuwstelsel electrische ver schijnselen zouden zijn. Sindsdien hielden vele geleerden zich bezig met belangwekkende onderzoekingen op het gebied van de uit stralingen van het menschelijk brein. Marconi veronderstelde reeds dat onze her senen stralen uitzenden, welke veel grootere afstanden overbruggen dan welke mechani sche zender ook. Van dien tijd af heeft men met allerlei vernuftige instrumenten en ap paraten getracht de uitstralingen aan te toonen en op te vangen, welke verondersteld worden zoowel gedurende onzen slaap als tijdens onzen scheppenden arbeid van ons brein uit te gaan. Wanneer wij ons na een vermoeiende dag taak op onze legerstede uitgestrekt hebben, beginnen al spoedig onze geestesvoorstellln- een te verflauwen om zich. met het geleidelijk verdwijnen onzer gedachten, in den nevel van een onwezenlijke wereld op te lossen. Aldus komt de verkwikkende slaap, die voor één nacht althans de niet steeds even aange name werkelijkheid voor ons ultwlscht. Doch zie. plotseling begint ergens een uiterst fijn bloedstroompje sneller door het laby rinth onzer hersenen te vloeien, daardoor de activiteit van een aantal cellen verhoogend Aan onzen ingesluimerden geest ontspringen dan vreemde beelden, welke zich bewegen en heele voorstellingen improviseerende droom is over ons gekomen, de droom, die om het even of hij opgewekt of boosaardig is onzen rustigen slaap komt verstoren. Is het mogelijk met behulp van een uit wendig aangebracht toestel, dat bijvoorbeeld van een speciale antenne voor het opvangen onzer hersenuitstralingen voorzien is, deze stralingen aan te toonen? Inderdaad heeft men reeds sedert geruimen tijd in deze mogelijkheid geloofd. Was daar niet de verrassende ontdekking van den vul-' canoloog F. A. Perret, die in het jaar 19-21 vaststelde dat van 't menschelijk lichaam een bepaalde straling uitgaat, welke straling Per ret „émanation P" doopte? Perret constateer de o.a. dat menschen, die over buitengewone psychische krachten beschikken, door die straling zelfs in staat zijn een uiterst licht papieren molentje aan het draaien te bren gen, wanner zij een hunner handen dicht bij het molentje houden. Dit zal al naar gelang de linker- of de rechterhand gebruikt wordt in de eene of in de andere richting draaien. Bovendien slaagde Perret er in door middel van speciale fotografische procédés de voor ons oog onzichtbare straling de zooge naamde „émanation P." dus op de gevoe lige plaats zichtbaar te maken. Toen deze nieuwe étappe in de studie van de uitstralingen van het menschelijk lichaam bereikt was, veronderstelde men dat voor het opvangen en waarneembaar maken der uit stralingen van het in het menschelijk brein vermoede ..zendstation" een van een antenne voorzien ontvangtoestel met geschiktst moest ?ün. Zoo heeft men dus een antenne ge- spannen boven proefpersonen, die of sliepen of in gedachten verzonken wa ren, of wier ziel op eenlgerlel wijze geroerd werd. Inderdaad heeft het ontvangtoestel, dat met die antenne verbonden was, hoewel zwakjes, in al die gevallen zonder uitzondering ge reageerd, de stralingen opgevangen, geregistreerd en tevens zichtbaar ge maakt, hetzij op een projectiescherm hetzij op een film. Deze experimenten werden uitgevoerd door prof. Ferdinando Cazzamalli, docent in de psychiatrie en de neurologie aan de universi teit van Rome, die daarbij een ontvangtoestel van eigen vinding gebruikte. De bij deze proeven op films verkregen fotografische registraties vertoonen steeds voor de perode, waarin de hersens van den proef persoon in rust waren, een rechte lijn, welke echter plotseling in zigzagstrepen die menig maal op pijlpunten gelijken overgaat, zoo dra de hersenen intensief in actie kwamen. Het lezen van zulke fotografisch verkre gen diagrammen is nog verre van gemakke lijk. terwijl deze het nog niet mogelijk maken met eenige zekerheid te zeggen wat de proefpersoon precies gedacht heeft. Doch waarschijnlijk kan een nauwkeurige classi ficatie der verschillende verkregen „hersen- signalen" leiden tot een globaal begrip om trent de soorten van voorstellingen en ideeën, welke geregistreerd werden. Nadat reeds door geleerden als Galvani, de Weber's. Helmholtz, Nobile. Matteucci, du Bois Reymond, Walter, Horseley, Tshijew. Nemminsky e.a. op steeds overtuigender wijze aangetoond is dat de energie van ons zenuw stelsel van electrlschen en electro-magneti- schen aard is, wordt door professor Gazzamal- li's experimenten bovendien nogmaals beves tigd. hetgeen nagenceg alle geleerden op dit gebied al lang niet meer in twijfel trekken, namelijk dat onze gedachten electromagne- tische golven zijn. Radiozender voor onze gedachten? P grond van dit feit is het wellicht niet overdreven aan te nemen dat men er in de toekomst in zal slagen een radio-over brenging onzer gedachte te verwezenlijken Hierbij zou men zich aan een zendtoestel te zetten hebben en maar zijn gedachten behoe ven te concentreren, welker onzichtbare golven dan via de antenne door het luchtruim naar de plaats van bestemming zouden gaan. Daar elk stel hersenen met een eigen frequentie trilt zou het echter, naar men verzekert noodig zijn, dat de golflengte van den zender gelijk is aan die van het ontvangende brein, wil dit de gedachte van den afzender „be wust" kunnen worden. Aldus zou het veelvuldig waargenomen doch onverklaarbare verschijnsel der ge- dachtenoverbrenglng of telepathie, dat zich hoofdzakelijk voordoet bij uitermate psychisch krachtige of gevoelige menschen, in de toe komst op groote schaal kunnen worden opge wekt door gebruik te maken van daartoe ge schikte hulptoestellen. In dit verband heeft de Duitscher Eduard Rhein het plan geopperd cm door middel van een gedachtenzender' kinderen gedurende hun slaap onderricht te geven. Daartoe zou zich aan het hoofdeinde van het bed van elk kind waarvan de individueele golflengte der hersenen van te voren vastgesteld moet zijn een „onderwijszender" moeten bevinden, welke met een microfoon in een ander ver trek verbonden dient te zijn. Door modulatie op de vereischte golflengte zouden op die ma nier korte lesjes over te brengen zijn, welke gemakkelijk in het kinderbrein opgenomen worden en het kind vele uren van vermoeien de studie zouden besparen. Voor zijn filmopnemingen van hersenuit stralingen maakt professor Cazzamalli ge bruik van een kamertje, dat tegen electromag- netische golven van buiten af beschermd is door een loodbedekking. waardoor het ver trek een zoogenaamde „kooi van Faraday" vormt, die naar believen geïsoleerd of geaard kan worden. Aan dit vertrek grenst de don kere kamer, waarin de filmbeelden tot stand komen. In het vertrek zelf is een rustbed, waarop de proefpersoon uitgestrekt ligt, terwijl de waarnemer met eenige helpers daar op stoelen bij zitten. Op ongeveer 70 centimeter boven den proefpersoon strekt zich evenwijdig met diens lichaam de antenne uit, welke verbonden is met een radio-ontvangtoestel met triodelampen voor ultrakorte golven van 70 centimeter tot ongever 5 meter. Dit ontvangtoestel is weer verbonden met een zich in de donkere kamer bevindende oscillograaf met fotografische registreerin- richting, welke op de film het wonderlijke beeld der gedachtengclven van den proef persoon vastlegt. Zoo veranderde bij een proefpersoon, die een wichelroedelooper is, de rechte lijn van het filmbeeld gedurende den toestand van behaaglijke rust onmiddellijk in een zigzag lijn, toen men hem plotseling toevoegdè: „Zoek water!" En bij een kunstschilder, die men uit het hoofd een door hem kort voordien waar genomen berglandschap liet schetsen, kwamen steeds opnieuw zeer karakteristieke uit slagen in de „gedachtenlijn" voor, zoodra hij zich het landschap weer duidelijk voor den geest trachtte te halen. Nóg vormen de filmbeelden, welke van de hersenuitstralingen van den mensch verkre gen zijn, een slechts voor een gering gedeelte te ontcijferen geheimschrift. Maar reeds is men op weg naar de vervulling van een wensch welke de menschheid door alle tijden heen heeft gekoesterd: de wensch van de gedach ten te kunnen lezen, welke in het brein van den evennaaste omgaan H. H. l'ZER -BEDEVAART. De stichting Noord-Nederland—Vlaanderen organiseert een twee-daagsche autotocht ter bijwoning van de twintigste Yzer-bede- vaart te Dixmuide op 19 en 20 Augustus. De Haarlemsche deelnmers vertrekken op Zater dag van het Houtplein. Professor Ferdinando Cazzamalli, de man, die de menschelijke gedachte op de film zichtbaar maakt. Wanneer de proefpersoon droomloos slaapt, vormt het filmbeeld een rechte lijn, doch zoodra hem droombeelden beginnen te kwel len, vertoont de lijn onderbrekingen en gril lige uitslagen. Bij een met half gesloten of gesloten oogen rustenden proefpersoon blijkt de lijn eveneens nagenoeg recht te zijn om allerlei uitslagen te vertoonen, zoodra de ziel door min of meer emotioneele gedachten of herin neringen geroerd wordt of wanneer men hem angst, schrik, verdriet e.d. suggereert. Heden ZATERDAG 12 AUGUSTUS Frans Hals Theater: „Artisten en modellen in Parijs!" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „The tittle Princess". Tooneel: „Rafala". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Andy Hardy wordt verliefd 30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De Sportkoningen en „Bij verrassing getrouwd", 8.15 uur. Verder van 116 uur: doorloopend één uurprogramma met „Ons Prinsesje loopt" en „In en om de pa.- leizen". Moviac Theater: Vroolijk feestprogramma. Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be- ,alve 's Maandags. Toegang vrij. Zandvoort: Gala soirée en Oranje-bal in „Modern". ZONDAG 13 AUGUSTUS N.V. Stork Hijsch-Werf Conrad: tentoonstel ling prijswerk der jonge werklieden, 1012 uur. Bioscoopvoorstellingen, des middags en des avonds. MAANDAG 14 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen, des middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming gevraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten is door den Inspecteur der Volksgezond heid een sluitingsrooster opgemaakt. Van Zaterdag 12 Aug. 8 uur tot en met Vrijdag 18 Aug. zijn de volgende apotheken op Zondag, des avonds na 8 uur en des nachts geopend: Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaart straat 26§ Tel. 13290. Fa. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. Tel. 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181. Telef. 23821. Kj" 26 25. De noot was juist groot genoegd om door het keelgat van het nijlpaard te kunnen. Krak, hoorden ze. De schil was stuk gebeten en het dier scheen dat een hapje te vinden, wat de moeite waard was. Hij kronkelde zich heen en weer en maakte allerlei gekke sprongen. En de jon gens, die dachten, dat het beest nog zoo'n zelfde noot wilde hebben, liepen naar den boom om er een tweede af te plukken, maar dat zou niet noodig zijn. Op den rug van het nijlpaard kwam een groote bobbel, die heftig heen en weer ging. 26. De jongens hadden het al begrepen. Het aapje, dat in den noot zat en dat door het nijlpaard was ingeslikt, zat steeds in de maag van het beest te kriebelen, zoodat het dier daar verschrikkelijk naar van werd. Ineens holde het weg, een wolk van stof achter zich latend. Wat er gebeurde, toen ze een harden knal hoorden, konden ze niet zien, maar wel zagen ze een aap, die uit de lucht scheen te vallen en recht op hen afkwam. MU— 27) Het aapje zei niets. Het knikte maar met zijn kop en gaf Rob je een hand. Met hun drieën liepen ze wel een uur lang door bosschen en kwamen toen aan een heuvel, waar een leuk huisje stond. Een vlag stond er boven op. maar de kleuren waren niet meer te onderscheiden. „Als hier iemand woont", zei Rob je, „dan moet ie hier al heel lang zitten, want de vlag is bijna vergaan". En daar ze niet wis ten voor welke verrassing ze nu weer zouden staan, lieten ze den aap het eerst naar binnen klauteren. 28) De aap was nu binnen en bleef binnen; het dier ver scheen heelemaal niet meer. „Het is best mogelijk, dat het heele stelletje apen, dat we toen uit de boomen heb ben gehaald, daar wonen", zei Henkie. „We moesten maar een dikken stok nemen, dan hoeven we niet zoo bang te zijn". Daar hebben de apen niet van terug en alsof ze al geen hakmessen meer kenden, gingen ze naar het eerste het beste boompje en zorgden voor twee flinke knuppels. 29) Nu moed gevat en het huis binnen. Een klein por taaltje. zonder licht, moesten ze eerst door. Toen kwamen ze aan een deur, die van stukken hout gemaakt was, alle maal kleine boompjes. Door een spleetje konden ze kijken wat er achter die deur huisde. Ze zagen een mooie groote ruimte, die heelemaal leeg was en daar er geen levend wezen te bespeuren was, gingen ze het vertrek binnen. Ze maakten de deur weer voorzichtig toe, zonder een woord te zeggen en slopen naar het eerste het beste venster om te onderzoeken of ze daaruit konden vluchten als er iets gebeurd^ 30) Midden in het vertrek stond een groote ronde pot, waar water in zat. Op den grond zagen ze een huid liggen, die veel op een berenvel geleek, en daar uit stak een groote bos haar. Die haren vertrouwden ze niet. Het waren zulke gekke ruige haren. Was dat de kop van een dier? Ze moes ten het toch zien te achterhalen en Robje. die zich zoo bang had getoond met het nijlpaard, wilde nu eens echt flink zijn.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 6