1}(M Jliè&mttap en Ciana AmtikaamUitjktde* reeds met elkaar in contact JiaaseueCt Spoedige hervatting Trein bij 100 K.M. snel heid ontspoord. Die niet zoo erg raar zijn ZATERDAG 12 AUGUSTUS 1939 herziening der i vredesverdragen voornaam punt van het program De beide ministers spreken... cnqeCscfi! De 'besprekingen tusschen Ciano en von Ribbenitrop te Salzburg worden naar Reuter meldt, in het Engelsch gevoerd daar de Duitsche minister geen Italiaansch en de Italiaansche geen Duitseh spreekt. Graaf Ciano. Na het noenmaal hebben de heeren de verschillende internationale vraag stukken besproken. Zij hebben gister avond de Festspiele nog niet bijge woond. Waarschijnlijk zullen zij van daag een bezoek aan Hitier te Berch- tesgaden brengen. De voorbereidende besprekingen zijn dan geëindigd en de ministers zullen hun oordeel over de vraagstukken in Europa en het Verre Oosten aan Hitier kunnen voor leggen. Men zegt, dat Ciano voor zijn vertrek uit Rome nog een belangrijk onder houd met den Japanschen ambassadeur Sjiratori, heeft gehad. Het Duitsche blad „Der Angriff" verklaart, dat de kwestie van de herziening der vre desverdragen betreffende den berritorialen status een der punten is, welke te Salzburg besproken worden, en dat een duurzame vrede afhangt van herziening der verdragen van Trianon en St. Germain, „welker ver wezenlijking' zeker kan worden geacht". Men heeft zich, volgens Havas te Berlijn zeer terughoudend getoond over het jongste ziet geen direct oorlogsgevaar In geval van crisis bijeenroeping van het Congres. Roosevelt heeft gisteren in de perscon ferentie te Hidepark gezegd, dat voor zoover op het oogenblik bekend is, er geen rede is het Congres bijeen te roepen voor een speciale zitting in het najaar. Hij voegde hier aan toe, dat, indien zich een feitelijke oorlogscrisis in Europa of het Verre Oosten zou voordoen, met an dere woorden, indien het redelijk zeker zou zijn, dat het tot een oorlog zou kun nen komen, hij het Congres waarschijn lijk direct in een speciale zitting zou bij eenroepen. Hij zou dat doen om de Amerikaansche neu traliteit te verzekeren langs de lijnen van het internationale recht. Hij zeide een voorstander te zijn der richtlijnen van het internationale recht zoo dat de Vereenigde Staten er niet bij betrokken zouden geraken. Over het algemeen verklaarde Roosevelt zich voorstander van een neutraliteit van de soort waarvoor de regeering in de laatste zitting zonder succes heeft gestre den, daar de wetgeving de Vereenigde Staten neutraal in plaats van niet neutraal heeft ge maakt. Dit zou beteekenen een herroeping van het embargo op den verkoop van wapenen, zooals in de tegenwoordige wet voorkomt. Op de vraag, of dit ook zou meebrengen een prijsgeven van de clausule „Cash and Carry" (deze clausule betreft de wijze van betaling en vervoer) zeide Roosevelt, dat deze aangelegen heid op zooveel verschillende manieren kan wor den uitgelegd, dat hij noch bevestigend noch ont kennend kon antwoorden. Ouderdomspensioen. Roosevelt heeft een wetsontwerp ondertee kend, dat de belastingen op grond van de Social Security Act met honderden millioenen dollars vermindert en andere verruiming gevende amen dementen op de wet invoert. Deze amendementen beteekenen volgens Roosevelt een geweldigen stap voorwaarts en verschaffen een grooter ze kerheid aan de bevolking, in het bijzonder met betrekking tot het stelsel van ouderdomspen sioenen, dat thans is omgezet in een stelsel van ouderdomsverzekering en verzekering van over levenden, dat den familieleden een zekerheid verschaft in plaats van alleen den verzekerden werknemer. De president blijft bij Washington. Nader wordt gemeld: De mededeeling van president Roose velt, dat hij het congres bijeen zal roe pen tot het herzien van de neutrali- teitswet ingeval de crisis erger zou worden, wordt in politieke kringen be schouwd als een waarschuwing aan de staten, welker buitenlandsche politiek een gevaar oplevert voor den wereld vrede. In de omgeving van den president verluidt verder, dat Roosevelt besloten heeft zich dezen zomer niet ver van Washington te verwijderen. De aanwezigheid van Morgenthau en Farley in de Europeesche hoofdsteden stelt den president in staat nauwkeurig op de hoogte te blijven van den toestand. Het crediet van 100 millioen dollar tot versterking van de luchtmacht toont, dat de Amerikaansche politiek zich niet zal beperken tot theoretische waarschuwingen. bezoek van den Hongaarschen minister Csaky aan Von Ribbentrop en men spreekt catego risch tegen, dat Hitler een bezoek aan Boe dapest zal brengen De uitlatingen van ,Der Angriff" wettigen evenwel de veronderstel ling, dat op den Balkan initiatieven van de as-mogendheden niet uitgesloten zijn. Tus schen het beschermden Slowakije en Honga rije, dat de vriendschap der as-mogendheden geniet, zijn de betrekkingen voortdurend zeer gespannen geiweest. De moeilijkheden kunnen ieder oogenblik interventie rechtvaardigen. De Essener „National-Zeitung" schrijft, dat men in het bezoek van Ciano aan Von Rib bentrop geen sensatie moet zien. Het blad noemt het duidelijk dat de verantwoordelijke mannen der beide naties zich voortdurend en weder'keerig op de hoogte houden, gezien het feit, dat Duitschland en Italië steeds en overal gemeenschappelijk optreden. De Italiaansche pers kenmerkt de ontmoe ting tusschen Von Ribbentrop en Ciano als ting tusschen Von Ribbentrop en Ciano als 'n normale gedachteniwisselinig voor een nor male bestudeering van den toestand. De in ternationale toestand, zoo zegt zij, laat niet na, bezorgdheid te wekken, doch hij is niet zoo ernstig, dat buitengewone ongerustheid behoeft te bestaan. der Britsch—Japansche besprekingen. De vier beschuldigde Chi- neezen zullen worden uitgeleverd. Uit Londen: De diplomatieke mede werker van Reuter verneemt dat de Britsche regeering thans besloten heeft,, dat de vier Chineezen, die doo.r Japan beschuldigd worden van mede plichtigheid aan den te Tientsin ge- pleegden moord op den Chineeschen ambtenaar Tsjeng, door de Britsche concessie te Tientsin zullen worden uitgeleverd aan de plaatselijke Chi- neesche rechtbank. Na bestudeering van het nieuwe Ja pansche bewijsmateriaal hebben de Britsche gerechteijke autoriteiten te Londen besloten, dat twee der mannen moord ten laste zal warden gelegd en den beiden anderen het lidmaatschap van een onwettige organisatie. Door Londen worden thans nieuwe instruc ties aan ambassadeur Craigïe gezon den, die een spoedige hervatting van de besprekingen te Tokio moeten vergemakkelijken. Minder bezorgdheid over den politieken toestand in Nederland. Het oordeel van de „Financial News". LONDEN, 12 Augustus. (A.N.P.) In de „Financial News" lezen wij: „Nederland heeft de laatste weken ruimschoots zijn deel gehad in de moei lijkheden. Gelukkig is het mogelijk ge bleken een nieuwe en, naar gehoopt mag worden, stabiele regeering te vor men. De toenemende bezorgdheid over de politieke vooruitzichten van Ne derland heeft plaats gemaakt voor een gevoel van optimisme. Het is tegen dezen achtergrond, dat de waar schijnlijke uitwerking, van Mendelssohn en Co.'s verzoek om surséance van betaling bezien moet worden. Een geluk is het, dat het overlijden van Mannheimer heeft plaats gevonden na en niet vóór de oplossing van de kabinetscrisis. De opluchting over de oplossing van de binnen- landsch-politieke impasse zal er ongetwijfeld toe bijdragen, de ongunstige gevolgen van de moeilijkheden van Mendelssohn en Co. op te heffen". ANTI-SEMIETISCHE UITSPAT- TIN GEN IN SLOWAKIJE. Joden ernstig mishandeld. SYNAGOGES GEPLUNDERD. BRATISLAWA, 12 Augustus (Reu ter). Een opgewonden menigte heeft gisteravond te Bratislawa drie syna- goges geplunderd. Een aantal Joden werd ernstig mishandeld en bloedend op straat achtergelaten. Van de hoofdsynagoge werden de ruiten in geslagen, de deuren uit de scharnieren gelicht en het inwendigé geplunderd. De religieuze voorwerpen werden op straat opgestapeld en in brand gestoken. Langer dan een uur deed de menigte haar vernielend werk, v30r de 'politie erin slaagde, haar uiteen ,te drijven. Soortgelijke aanvallen zijn ook op twee an dere synagoges gepleegd. Amerikaansche bommenwerper verongelukt. De negen inzittenden verbrand. Twee officieren van het Ameri kaansche leger en zeven recruten zijn gisteren om het leven gekomen, toen een bommenwerper te Langleyfield (Virginia) verongelukte. Het ministerie van oorlog meldt, dat het vliegtuig bij het vertrek ver ongelukte. Alle negen inzittenden zijn levend verbrand. Een tweede vliegongeluk, Een bommenwerper van het vliegkampschip Saratoga" is gistermiddag tijdens schiet oefeningen bij San Diego brandend omlaag gesort. De beide inzittenden zijn om het leven gekomen. (Adv. ingez. Med.) Ernstig ongeluk bij Domodossola. Zes dooden. Vrijdagavond is op de Simplonlijn bij Domodossola een electrische trein gede railleerd, tengevolge van het niet func- tionneeren van de remmen. De trein was te 19 uur uit Brig ver trokken en is op ongeveer 500 me ter van het station Domodossola veron gelukt. De trein had op dit oogenblik een snelheid van 100 K.M. per uur. Bijna alle wagons werden vernield. Tot nu toe zijn zes personen om het leven gekomen, het aantal gewonden is nog niet bekend. STOFFELIJK OVERSCHOT VAN MANNHEEVIER TER AARDE BESTELD. Uit Versailles: Het stoffelijk overschot van dr. Mannheimer is gistermiddga voorloopig ter aarde besteld op de begraafplaats van Vau- cresson. Cliurchill gaat de Maginot-linie bezichtigen. De „Evening Standard" meldt, dat Churchill en het Lagerhuislid generaal Spears een drie- daagsch bezoek aan de Maginotlinie zullen bren gen. De bezichtiging, begint Maandag. Stafbesprekingen te Moskou beginnen vandaag. Delegaties brachtén Vrijdag- bezoeken aan Worosjilof en Molotof. Officieel wordt uit Moskou medegedeeld, dat de stafbespreMngen met de Fransche en Britsche militaire missies vanmorgen om elf uur zijn begonnen., In den loop vaii den middag hebben de missies gisteren eenige pa-meele bezoeken ge bracht, o.m. a'an maarschalk Worosjilof,, den opperbevelhebber van het Roode Leger, die de leiding heeft der Russische delegatie bij stafbesprekingen. De missies hebben ook een bezoek aan Mo lotof gebracht. De stafbesprekingen zullen worden gehou den in het beroemde Spiridonovkahuis, waar gisteravond ter eere van de missies een far- meele ontvangst werd gehouden. Verklaard wordt, dat Worosjilof zijn vrijen dag zal laten voorbijgaan zoodat de bespre kingen zoo vroeg mogelijk zullen kunnen beginnen. De missies werden door de Britsche en Fransche ambassadeurs vergezeld. Duitschers in Polen gearresteerd. Eenigen hunner later weer vrijgelaten. Op het station Dirsehau heeft, naai- het D. N. B. meldt, gistermiddag de Poolsche politie in den sneltrein uit Breslau acht Duitschers gearresteerd, vier onderofficieren van de Duitsche luchtmacht, een vrouw en drie Duitsche burgers. De reden van deze arresta tie is niet bekend. De arrestatie verliep als volgt: toen de trein het station binnenreed werd de wagon, waarin de Duitschers zaten door een dertigtal militairen omsingeld, acht tot tien Poolsche politiemannen gingen de wagon binnen en arresteerden de inzittenden. Naar vernomen wordt zijn intusschen de vier onderofficie ren en de vrouw vrijgelaten. (van onzen correspondent te New-York) Een paar jaar geleden kwam een kleine jon gen ongewonden bij den opzichter van een open bare kinderspeelplaats in Los Angeles. Hij zei dat hij voor het eerst in z'n leven naar het strand ging en of meneer hem een bal wilde leenen. De opzichter moest het jongetje teleurstellen; dat was tegen de reglementen en de jongen ver trok diep teleurgesteld en in tranen. De opzich ter vertelde het voorvalletje aan den directeur der gemeentelijke kinderspeelplaatsen en die dacht er eens diep over na. Het resultaat van dit diepe nadenken was een inzameling van kapot speelgoed. De radio en de onderwijzers werkten mee, bioscopen en theater hielden collectes van gebroken póppen, soldaatjes en spoortreintjes. Werkloozen gingen aan het repareeren. Binnen de twee maanden had de directeur een verzame ling van 20.000 stuks (gerepareerd) speelgoed. En er werd een speciale speelgoed-uitleen-ver - eeniging gesticht. Wanneer een meisje gehecht raakt aan een geleende pop en die graag zou willen houden, dan mag dat, wanneer ze be wijst een „goede moeder" te zijn: ze moet ge durende twaalf weken de pop ter inspectie ko men laten zien. Wanneer een kind een stuk speel goed kapot terugbrengt, krijgt het een minder mooi stuk mee, net zoo lang tot bewezen is dat het de verantwoordelijkheid weet te dragen. Allé speelgoed wordt voor en na het uitleenen ont smet. In New-York kunt U gelaatstrekken koopen. Het „Grafting Donors Bureau" onder leiding van dr. James Stotter, een van de bekendste New- Yorksche artsen, handelt in menschenvleesch. Er zijn hier vele artsen die menschen mooier moeten maken. Ze doen voor een zeer groot deel neus-vei-andering-operaties. Zoo'n dokter heeft voornamelijk kraakbeen noodig. Hij belt het bu reau op en zegt: „ik zou graag een s tule je kraak been hebben van een centimeter, bloedsoort 4". Het bureau belt dan een van zijn „leveranciers" op die dat soort kraakbeen heeft en zendt dezen naar den dokter. Zulke leveranciers krijgen van 100 tot 500 dollar voor een stukje kraakbeen. Een paar universitaire Amerikaanschigheden: aan de universiteit van New-Hampshire is een leergang in weervoorspelling; in Illinois en New-York hebben de litteraire faculteiten de filmkunst als leervak naast letterkunde en too- neel; Butler university (Indianapolis) heeft een cursus: „hoe besteed ik mijn vrijen tijd". U kunt er leeren spreken, in het openbaar musiceeren, cultiveeren van boomen en bloemen; Michigan- university heeft een radio-faculteit; New-York university geeft haar studenten o.a. gelegenheid studie te makenvan zichzelf. Zij bestud.ee- ren filmopnemingen van zich zelf en gramofoon- platen met hun eigen stem onder leiding van een psychiater; leeren zoo hun zwakheden en fouten kennen om die te veranderen en te verbeteren. De universiteiten van Iowa, Vassar en Syracuse geven colleges in kennis van het huwelijk en het huwelijksleven. En aan de universiteit van Okla- hama kunt ge een leergang volgen in het ver richten van kleine huishoudelijke reparaties. Vlak bij Broadway midden in het New-York- sche uitgaansleven staat een Methodistenkerkje. De dominee, een groote athletische figuur heet C. Everett Wagner. Die kerk is voornamelijk voor tooneelspelers bestemd. Er is een groote recreatiezaal aan verbonden en een cafetaria waar koffie, brood en boter gratis verstrekt worden en andere spij zen en dranken voor ongeveer een derde van den gangbaren prijs. Een maaltijd kost er 35 cent en men mag tweemaal van alles nemen. Er zijn in New-York ongeveer 10.000 acteurs, waarvan er tegelijkertijd ongeveer 3000 werk hebben. Vaste gezelschappen, zooals u die kent, bestaan hier niet. Men wordt geëngageerd voor een bepaalde rol in een bepaald stuk. De 7000 werklooze acteurs lijden dikwijls armoede. Die vinden een toeverlaat zoowel in lichamelij- ken als geestelijken zin in dominee Wagners kerkje. Rockefeller Jr., die nu ook al in de vijftig is en die het geweldige vermogen dat zijn vader hem heeft nagelaten, zeer zorgvuldig beheert, is, als rijkste man van Amerika natuur lijk ook het middelpunt van allerlei anecdotes. Deze stond onlangs in de bladen: Rockefeller leende een dubbeltje van zijn secretaris om met de bus naar huis te gaan. Hij zei: „wees zoo goed me aan deze transactie te herinneren". De secretaris antwoordde: „O dat heeft niets te be teekenen, mr. Rockefeller". „Niets te beteeke nen?" vroeg Rockefeller verwonderd en geër gerd", niets te beteekenen zegt u, maar me neer, dat is drie volle jaren interest van een dollar". Dr. W. H. Lawrence, een chirurg uit Summit, een stadje in de staat New-Jersey was zoo ge- imponeerd door allerlei moderne industrieele onderzoekingsmethoden, dat hij een vertraag de film liet makén van een van zijn blindedarm operaties. Deze film liet duidelijk zien dat on geveer 30 procent van den tijd, die hij tot nu toe voor zoo'n operaties noodig had, verknoeid werd door onnoodige bewegingen en handelin gen van hem en zijn assistent. Hij heeft ver schillende maanden er op gestudeerd om deze onnoodige bewegingen te voorkomen. Hij heeft daarvoor nieuwe instrumenten en operatie tafels moeten laten maken. Verschillende hos pitalen hebben die nu aangeschaft. De Riverside Church is een van de grootste kerken van New-York en de grootste protes- tantsche kerk. Behalve het kerkgebouw zelf zijn er tachtig kamers en zalen waaronder: lesloka len, atelier, kegelbanen, handbal- en basket ball-zalen, badkamers, douche-kamers, een gymnastiekzaal en een theater. Er is daarvoor een personeel van 220 menschen noodig. De gezaghebbende New-York Times vertelt, dat drie billioen dollar aan legaten in de Ver eenigde Staten „bevroren" liggen; er is geen emplooi voor. Er ligt een groote som, die door rente op rente maar gestegen is, als legaat voor „Amerikaansche zeelieden die door zeeroovers in Noord-Afrika gevangen worden gehouden", aan een van de Universiteiten ligt een legaat aangegroeid tot ruim een millioen dollar „voor de bestudeering van het gebruik van koolgas als geneesmiddel voor malaria". En dan heeft een kerk 288.000 dollar liggen „voor de ondersteuning van zeven oude protestanten Ln een bepaald dorpje in Ierland". Het legaat is in 1683 gemaakt, maar de laatste zestig jaar woont er geen enkele protestant meer in dat plaatsje in Ierland. Een eenigszins eigenaardig uitziend heer stapte in New-York in den trein. De coupé was vol. De reizigers keken verbaasd toen de me neer een bord voor den dag haalde, dat hij om zijn hals hing om vervolgens behagelijk ach terover te leunen en de oogen te sluiten. Op het bord stond: „ik geloof, dat Hitler en Mus solini ongelijk hebben; dat het Witte Huis vol communisten zit, dat de zaken in het voorjaar beter zullen gaan; dat de Vereenigde Staten zich niet met Europa moeten bemoeien en ik geloof dat Roosevelt geen derden presidents termijn begeert. Wek mij in Chicago s.v.p." Uw correspondent heeft aan al deze dinge tjes, die „typisch-Amerikaansch" zijn, maar enkele eigen woorden toe te voegen. U gelieve dit niet. alleen te lezen met een glimlach en met „die rare Amerikanen" op de lippen. Er zijn enkele dingen bij die heelemaal niet zoo raar zijn. Bestaat er in Nederland al zoo'n speel goed-in tle«n-inrichtingEn kunnen onze uni versiteiten niet iets leeren van die Amerikaan sche? Die Amerikaansche zijn misschien te voortvarend. Maar de Europeesche zijn mis schien te conservatief. Mr. E. ELIAS. Reconstructie der Siegfriedlinie. Nieuwe verdedigingswerken op hooger gelegen gronden. PARIJS, 12 Augustus. Het Duitsche leger staat, voor de taak met groote spoed de Sieg- fried-linie te reconstrueeren, daar deze op verschillende belangrijke punten door over- stroommgen bedreigd wordt. Waarnemers aan de Fransche zijde van de grens vertellen dat in de laatste paar dagen verschillende pas gebouwde forten opgeblazen zijn, teneinde ruimte te maken voor nieuwe verdedigings werken, die in allerijl op hoogere gronden ge bouwd moesten worden. Groote versterkingen van den arbeidsdienst zijn aangekomen in de versterkte zóne om dag en nacht te werken aan den bouw van nieuwe fortificaties of aan de verbouwing en verster king van de reeds bestaande forten. Den ge- heelen dag zijn de pompen in actie om te trachten de vitale punten voor algeheele over strooming te behoeden. Het lawaai van deze pompen kan aan de overzijde van de rivier duidelijk gehoord worden. De activiteit is vol gens de waarnemers zeer groot. De Duitschers hebben na de overstrooming in Mei haastige herstelwerkzaamheden verricht, maar de zware regens gedurende den zomer hebben tot gevolg gehad dat de rivierbuiten de verwachtingen gewassen is. Aan Fransche zijde zijn de eerste linies van de Maginot-linie eveneens gedeeltelijk over stroomd, maar lang niet in zoo'n ernstige mate als de Duitsche forten. Aan den Duitschen kant. is de rivieroever veel lager. De Duitsche versterkingen hebben het meest van het water te lijden in een strook van negen mijl beneden strooms Straatsburg tot de bocht van den Rijn. Hier moeten 15 forten of verbouwd en opnieuw versterkt of geheel vernieuwd worden. Om het werk voor de Franschen geheim te houden, hebben de Duitschers groote lappen canvas opgehangen tusschen hooge palen. Het belangrijkste deel van de Siegfriedlinie, dat nu gebouwd is, strekt zich uit langs den spoor weg van Weil tot Klein Bazel, waar de forten veilig zijn voor het water. Fransche deskundigen zijn van meenfng dat dit herstelwerk bewijst dat de Siegfried linie, die zoo haastig gebouwd is onder den druk van Hitler's orders, niet alleen bescha digd is door het water, maar op vele plaatsen volkomen nutteloos is gebleken. Men brengt in herinnering dat in het buitenland tal van berichten de ronde hebben gedaan dat veel cement en ander materiaal gebruikt voor de Siegfriedlinie van slechte kwaliteit is geble ken, alhoewel dit door Berlijn met verontwaar diging ontkend werd. (United Press). Koning Carol te Istanboel. GOEBBELS IN VENETIë. De Duitsche minister van propaganda met zijn Italiaanschen collega, Alfiera, op weg naar de filmtentoonstelling. Onderhoud met koning Carol. Koning Carol van Roemenië is op zijn kruis tocht te Istanbul aangekomen. Hij heeft een onderhoud gehad met den Turkschen president Inönü. die uit Ankara was aangekomen. De Turksche minister van buitenlandsche zaken, Saradjogloe, was bij het onderhoud aanwezig. De koning zou des avonds weer vertrekken. Botsing in de lucht. Twee Italiaansche toestellen verongelukt. ROME. 11 Augustus. Twee jachttoestel- len te Ciampino zijn met elkander in botsing gekomen en neergestort. Een der bestuurders werd gedood, de andere redde zich het leven door van zijn valscherm gebruik te maken.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 7