Groot Strandvuurwerk Zwembad zonder reddingsmiddelen Eén doode, vijf gewonden AGENDA Thans een wielrijder op onbewaakten overweg gedood Ochtendbeurs Amsterdam NIIKT GIKIIWTIII HEEMSTEDE DIKSDAG 15 AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBEAD 2 Nu er een meisje is verdronken worden maatregelen genomen Het veertienjarige meisje M. Systermans is in het zwembad de Hitjesvijver te Heerlerheide verdronken. Het meisje, dat niet zwemmen kon, wilde een bal, die langs den kant van het bad dreef, uit het water halen. Zij ging op de gladde cemen ten glooiing staan, gleed uit en kwam in het diepe water terecht. Onmiddellijk sprong haar tante, mej. H., de drenkelinge na en het gelukte haar het kind boven water te halen. Omdat zij echter niet tegen de gladde helling op kon, moest zij het kind weer loslaten. Inmiddels was de pachter van het bad, S., met een plank toe gesneld, maar het gelukte hem niet, tante en nichtje uit het water te halen. S. heeft toen een paal genomen en mej. H. kon hiermede op het droge komen. Zij sprong onmiddellijk weer in het water, om haar nichtje boven te brengen. Zij heeft het meisje opgehaald en met behulp van de. paal op den kant gebracht. Een broer van mej. H. en een dame hielpen eveneens bij de reddingspogingen. Het meisje was buiten bewustzijn. De heer H. heeft nog getracht door kunstmatige ademhaling de le vensgeesten op te wekken hetgeen niet meer mocht gelukken. Een geneesheer, die kort daar op ter plaatse kwam, kon slechts den dood con- stateeren. Bij het door de politie ingestelde onderzoek is gebleken, dat er geen voldoende reddingsma teriaal en geen voldoende toezicht in het zwem. bassin was, waarop het in overleg met den bur gemeester van Heerlen is gesloten. Nadat de pachter op het politiebureau was verhoord, is hij op vrije voeten gesteld. Zionisten te Genève bijeen. Beraadslaging over actie inzake Palestina. GENèVE, 15 Augustus. De militaire actie en de stakingen om de Britsche regeering te dwingen haar politiek in Palestina te wijzigen zullen besproken worden op 't Wereld- Zionistencongres. dat den 16en Augus tus te Genève wordt geopend. Twee duizend Joodsche afgevaardigden uit de geheele wereld zullen dit congres bijwonen en om hen op de hoogte te houden van het nieuws, zullen de dagbladen gedurende Augustus in de vijf talen gedrukt worden, die door de verschillende vertegenwoordigde orga nisaties worden gesproken. Jeugdleiders zullen een studie maken van de meest doeltreffende methode om de Jood sche jeugd in Palestina te organiseeren voor den strijd tegen de consequenties van het Britsche Witboek. De vrouwenorganisaties en deskundigen van de medische bonden zullen de beste manier bespreken om de ontwikkeling van het Jood sche Nationaal Tehuis te bespoedigen en den vooruitgang, die reeds gemaakt is, te conso- lideeren. De gedelegeerden zullen ook hun houding tegenover de Arabieren in Palestina bepalen. De vergaderingen zullen gelijktijdig ge houden worden in het Victoria-Concertge- bouw, het Groote Theater en het gebouw, waar de Volkenbond placht bijeen te komen Aan de opening van het eigenlijke congres gaat een bijeenkomst vooraf van de inter nationale Zionistische federaties van arbei ders, vrouwen en jongeren, de medische en maritieme bonden, waar de agenda voorbe reid zal worden. Deze bijeenkomst is den 9en begonnen en zal den 15den eindigen. (United Press). bij vliegtuigongeluk in de Oost SOERABAJA, 14 Aug. (Aneta-A.N.P.) He denmorgen te acht uur is nabij de Mapia-eilan- den, honderdvijftig mijl ten Noorden van Ma- nokwari, (Nieuw-Guinea) een vliegtuig veron gelukt. Het vliegtuig werd geheel vernield. Hierbij is gedood de luitenant ter zee J. H. Geerlings. Zwaar gewond zijn de sergeant-monteur Van der sloot, de telegrafist Grave en de matroos, eerste klasse, van den Heuvel. Verder zijn ge wond de reserve-luitenant ter zee Van der Stok en de korporaal-vliegtuigmaker Polman. De gouvernementsstoomer „Valk" is naar de plaats des onheils vertrokken. Heden DINSDAG 15 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling van 8.15-9.15 uur Frans Hals Theater: „Artisten en modellen in Parijs!" 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Shirley Temple in „The little Princess". Tooneel: „Rafala". 2.30, 7 en 9.15 uur. •Luxor Theater: „Andy Hardy wordt verliefd" 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De Sportkoningen" en „Bij verrassing getrouwd", 8.15 uur. Verder van 11—6 uur: doorloopend één uurprogl-amma met „Ons Prinsesje loopt" en „In en om de pa.- leizen". Moviac Theater: Vroolijk feestprogramma. Teyler's Museum, Spaarne 16. 113 uur, be halve 's Maandags. Toegang vrij. WOENSDAG 16 AUGUSTUS Bioscoopvoorstellingen, des middags en des avonds. Maandagmiddag ongeveer 5 uur is de 60-jarige J. de Greef uit Wouw, toen hij per rijwiel den onbewaakten over weg aldaar passeerde, door den trein uit VILssingen welke op weg was naar Roosendaal, gegrepen Het slachtoffer werd omstreeks hon derd meter meegesleurd en was op slag dood. Het uitzicht ter plaatse is slecht. Een wachthuisje, dat niet meer als zocdanigs dienst doet doch wat wel bewoond wordt, beperkt het zicht aanzienlijk. Na enkele oogenblikken vertraging heeft de trein de reis voortgezet. GEVAARLIJKE STOEIPARTIJ Maandagmiddag vijf uur werd aan den po litiepost kennis gegeven dat op den Duinlust- weg een ongeval had plaats gehad. Toen de politie ter plaatse kwam bleek dat eenlge jongens, die bramen hadden gezocht, op den terugtocht aan het stoeien waren geraakt, waarbij de 13-jarige J. D. uit Haarlem tegen een blikken bus was gevallen en een zeer ernstige hoofdwond had bekomen. Dr. Bos heeft de eerste hulp verleend, waarna de jongen met een auto naar zijn woning werd vervoerd. Haarlemsclie dame 33 jaren lang het slachtoffer van geheugen- storing? Merkwaardig bericht in Duitsche courant. De .Deutsche Allgemeine Zeitung?' meldt In September 1906 keerde de 27-jarige echt genoote van een handelsman in Milaan, ge naamd Adolfo Attorneo, moeder van een 2-jarige knaap, van een wandeling niet meer thuis terug en verdween spoorloos. Dezer dagen viel op het Domplein te Milaan plotse ling een oude dame flauw. Ze werd in een apotheek binnengedragen en toen ze weer bij kennis kwam riep ze: „Breng me naar mijn man en zoon terug". Deze oudere vrouw bleek de echtgenoote van Adolfo Attorneo, die na 33 jaren aan geheugenstoornis te hebben ge leden zich plotseling tijdens een vacantie- trip te Milaan vertoevende haar eigenlijke woonplaats en afkomst herinnerde! Haar echtgenoot was intusschen grijs geworden en herkende haar nauwelijks. Nadat de eerste verwondering voorbij was werd het wederzien echter hartelijk gevierd. In de verstreken 33 jaren was Intusschen vel gebeurd. De vrouw was naar het buiten land getrokken en daar eigenaresse van een zaak in Haarlem geworden. Momenteel wil ze de zaak in Haarlem verkoopen en naar Milaan naar haar eigenlijke bloedverwante n terug keeren. zTot zoover de .Deutsche Allgemeine Zei- tung". In de kringen van de branche, waartoe de Haarlemsche zaak behoort, is echter niets van dit merkwaardige geval bekend! Koersen van de Ochtendbeurs te Amsterdam van heden van 10.30 uur tot 11.25 uur. Kon. Olie 298—294 3/4. H. V. A. 395. Vergde Vorstenl. 85 1/2. Amst. Rubber 194. Philips 199—202. AKU 37—37 3/4. Beth. Steel 45 3/4—45 15/16. U. S. Steel 36 7/8—37. Republic Steel 12 3/4—12 15/16. Anaconda 2020 1/16. WISSELKOERSEN, Londen 8.71 1/2. Berlijn 74.70. Parijs 4.93 1/4. Brussel 31.64. Zwitserland 42.05. Kopenhagen 38.87. Stockholm 44.85. Oslo 43.75. New-York 1.86. Vrije Lire 9.85. Reislire 8.81. Bankpapier 6.60. VOORBETTRS TE AMSTERDAM De wisselmarkt te Amsterdam had hedenmor gen een onzeker en een vrij bewogen verloop. Bij de opening bestond voor de buitenlandsche deviezen een vaste stemming, maar reeds spoe dig kwam hier in verandering en kon een scherpe inzinking worden opgeteekend, waarna later in den ochtend een herstel intrad en ge handeld werd tegen ongeveer de openingsprijzen Het was niet gemakkelijk om na te gaan. of nog transacties ten uitvoer werden gelegd, welke verband hielden met de Mendelssohn-affaire. Verscheidene elementen oefenen op de deviezen markt invloed uit, en de diverse krachten door kruisen elkander in dier mate, dat de oorsprong van de afwisselende tendenzen niet gemakkelijk kan worden opgespoord. Het Britsche pond, werd bij de opening vernomen tegen 8.71 1/4 8.71 3/4, maar daalde in een snel tempo tot om streeks 8.70, terwijl later in den ochtend weer werd afgedaan omstreeks 8.71 Dollars liepen achteruit van circa 1.86 1/4 tot 1.85 15/16, om zich nadien te herstellen tot 1.86 1/81.86 1/4. Fran- sche francs bewogen zich tusschen 4.92 7/8 4.93 3/8. Belga's tusschen 31.61 en 31.66, Zwitser- sche francs tusschen 42.02 en 42.08. Duitsche marken werden afgedaan tegen prijzen, schom melende tusschen 74.65 en 74.75. De Scandina vische deviezen werden vernomen als volgt: Oslo 43.75, Kopenhagen 38.87, Stockholm 44.85 Het meest typisch verschijnsel is op het oogen- blik de ondanks alle fluctuaties innerlijk vaste stemming voor den gulden en daartegenover de gedrukte houding van het pond sterling. Op de termijnmarkt komt dit goed tot uiting in het grooter worden van het disagio voor termijn ponden. dat hedenmorgen ongeveer 1/8 voor 1 maand en 2 7/8 voor 3 maanden bedroeg. He', disagio voor francs was voor 1 maand 5/8 en voor 3 maanden 1 5/8, voor belga's resp. 4 en 10. Het agio voor dollars was ingekrompen tot ongeveer 1/32 voor 1 maand en 1/4 voor 3 maanden. Op de niet-officieele ochtendbeurs bestond een vaste stemming, zoowel voor locale aandee- len als voor Amerikaansche waarden. De aanleiding hiervoor bestond in de iets op timistischer beoordeeling van de internationale politiek en de kleine verbetering in Wallstreet. Verwachting geldiq van hedenavond tot mor genavond. ongeveer 19 uur: Droog. Koude nacht, plaatselijk ochtend mist. Overdag helder tot lichtbewolkt. Vry warm. Meest zwakke veranderlijke wind. THERMOMETERSTAND Hoogste gisteren Laagste hedennacht Hoogste heden 66 F. 57 F. 60 F. Het weer in ons land wordt beheerscht door een gebied van hoogen luchtdruk, waarvan de kern over het zuiden van de Noordzee is ge legen. In den afgeloopen nacht is deze hooge drukking nog in beteekenis toegenomen. Onder invloed hiervan is het weer in ons land, België, Frankrijk en West-Duitschland zonnig gewor den zonder dat in deze omgeving ergens groote zomerwarmte wordt aangetroffen. In den na nacht en eerste ochtenduren was het plaat selijk nevelig of mistig. In Schotland en Ierland doet de depressie invloed zich gelden. De lucht is daar meest zwaarbewolkt en in de afgeloopen 24 uur is eenige regen gevallen. Het centrum van de depressie ligt hedenmorgen bij de Oostkust van Groenland. Zij dringt ook verder naar Scandinavië door, tengevolge waarvan de hoogedruk daar aan het afnemen is. In Noor wegen is de bewolking aanzienlijk toegenomen, terwijl om de Bothnische Golf het weer nog fraai blijft. Over Hongarije en Oost-Duitschland ligt een vlak gebied van lagen luchtdruk, dat daar regen en onweer brengt. Plaatselijk waren de afgetapte hoeveelheden neerslag buitengewoon groot. BAROMETERSTAND Vorige stand 774 m.M. Stand van heden 774 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: Fa. KEIP, Opticiens Gr. Houtstraat 137 Tel. 11640 Belangrijke Telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 4.19 uur; n.m. 16.41 uur. Strand berijdbaar van 9.0014.30 uur. NOORDERBAD - ZANDVOORT. Morgen, WOENSDAG 16 AUG., 22.30 uur BAL TOT 2 UUR. REIST OP AVONDRETOURS. VUURWERKTREIN 0.29 uur. ZATERDAG a.s.: GROOT OOGSTFEEST. ZONDAG a.s.: ATHLETIEKWEDSTRIJDEN OP HET STRAND. (Adv. Ingez. Med.) Letlandsche minister te Rotterdam overleden. Ziek geworden tijdens vacanticreis. ROTTERDAM, 15 Augustus. De leider der Letlandsche staatskansela- rij, David Rudzits, die den titel van minister voert, is gisteren hier ter ste de tengevolge van een hartverlam ming overleden. De heer Rudzits was ongeveer een week ge leden in gezelschap van zijn echtgenoote en zijn zoon per boot uit Riga hier aangekomen cm een vacantiereis door Nederland en België te maken. Gedurende de bootreis had hij een verkoud heid opgeloopen, zoodat hij zich bij aan komst terstond te bed begaf. Gisteren voelde hij zich echter weer beter en wilde opstaan, doch kreeg toen verhooging van temperatuur. Hierop werd terstond de dokter gewaarschuwd. Nog voordat deze echter aan het ziekbed was verschenen, werd de heer Rudzits door een hartverlamming getroffen en stierf na enkele oogenblikken. De dokter moest den dood con- stateeren. Het stoffelijk overschot van minister Rutzits zal per trein of auto naar Letland worden ge transporteerd. De Letlandsche consul-gene raal te Rotterdam, de heer B. Pavarsas, zal het tramsport naar Letland vergezellen. VACANTCE-KINDERFEEST IN HAARLEM- ZUIDWEST. De Vereeniging ter behartiging van de be langen der bewoners van Haarlem Zuidwest was voornemens om op 19 Augustus e.k. een ballon-opstijging in haar wijk te verzorgen, zulks naar aanleiding van een voor dien dag aangekondigden Vliegerwedstrijd. Helaas heeft de Burgemeester van Haarlem geweigerd, de hiervoor aangevraagde vergunning te ver- leenen, zoodat het onmogelijk is, aan dit plan uitvoering te geven. De tijd voor het organiseeren van een ander feest op 19 Augustus ter vervanging van dit evenement is te kort. Daarom is besloten, op 26 Augustus e.k. een Vacantie-Kinder-Feest te houden op het terrein aan de Ohmstraat. Dit feest zal een sportleven inslag hebben, want behalve den vliegerwedstrijd voor eigen gemaakte vlieger bevat het programma: hard- loopen, trouwtrekken, vèrspringen, hoog springen, veldloop met hindernissen, mast- klimmen en bij voldoende deelneming: Esta fette-loop voor groepen van vier. Bovendien oplaten van ballonnetjes voor alle kinderen, met als attractie een prijs voor de(n) bezit- ter(ster) van het ballonnetje, dat de verste reis heeft afgelegd. Voor kinderen beneden 7 jaar: sport-spelen. De gelegenheid tot deelneming aan dezen middag is opengesteld voor de kinderen van alle bewoners van Haarlem Zuidwest, leden dus zoowel als niet-leden. Deelnemers kunnen zich opgeven bij den secretaris, den heer A. van den Berg, Prof. v. d Waalstraat 18. Donderdagavond 17 Augustus tusschen 7 en 9 uur 's avonds. In September zal een bijzonder Sportfeest worden georganiseerd, met medewerking van vele vooraanstaande athleten, om de sport beoefening in deze wijk te propageeren. ONGELUK OP DEN SLAPERDIJK. Maandagavond acht uur reden een 18- en een 19-jarige wielrijdster op den Slaperdijk uit de richting Spaarndam. Uit de tegenover gestelde richting naderde een vrachtauto met groote snelheid. Juist bij het passeeren van de meisjes viel, waarschijnlijk door die snelheid, een kist met glaswerk van den wagen en kwam op één der twee fietsen terecht. De meisjes kwamen met elkaar in botsing en vie len; zij werden door glasscherven gewond. Een dokter uit Spaarndam verleende eerste hulp, waarna hij de meisjes met zijn auto naar de ouderlijke woning bracht. De bestuurder, die vermoedelijk niets van het voorgevallene gemerkt heeft, is doorge reden. De politie stelt een onderzoek in. DE JAARBEURS TE UTRECHT. Voor de jaarbeurs te Utrecht van 514 September 1939 heeft de teekenaar Steen een suggestief affiche ontworpen, op den voor grond een vliegwiel en daarachter in gele kleuren fabriekspijpen, tesamen kennelijk de gedachte uitdrukkend dat de jaarbeurs het bedrijfsleven op gang brengt. H. O. V. Twee piano-concerten. Men schrijft ons: De successen der zcanerconcerten zetten zich voort. Met ieder concert groeit het aan tal aanwezigen. In verband hiermede verzoeken wij de be zoekers om van den voorverkoop gebruik te maken. A.s. Donderdag begint het concert met de Oxford Symphonie van Jos. Haydn, daarna wordt van denzelfden componist het piano concert in de bewerking van Willem Pijper door Willy Fens uitgevoerd. Na de pauze volgt Pavane pour une infante défunte, van Maurice Ravel. Het concert wordt besloten met het piano concert van Serge Prokokieff, eveneens te spelen door Willy Fens. Van beide concerten is dit de eerste uit voering. Dit concert zou oorspronkelijk op 7 Augus tus worden gegeven, doch werd in verband met de viering van de geboorte van H.KH. Prinses Irene uitgesteld. Paarden- en windhondenrennen. Vele inschrijvingen, waaronder belangrijke. De Oranjevereenïging Hoofddorp organiseert Donderdag a.s. een kortebaandraverij, waar voor 34 inschrijvingen zijn binnengekomen, waaronder de meest bekende paarden in Ne derland. Tevens zijn voor de windhondenrennen op 18 Augustus 27 inschrijvingen ontvangen, waaronder de zeer bekende hond „Cheerful Bishop". CHURCHILL TE STRAATSBURG. Winston Churchill is gisteracond te Straats burg aangekomen en heeft zijn intrek geno men in het hotel, waar zich generaal Gamelin reeds bevond. Vandaag zal de generaal den Britschen gast begeleiden bij zijn bezoek aan de Maginot-linle. MARKT BODEGRAVEN. Aangevoerd 488 partijen Goudsche kaas, waaronder 8460 mét Rijksmerk, wegende 46.140 K.G. Prijs met R.M., le soort 23 tot 25, 2de soort 21 tot 22.50. Zw. soort tot 26. Handel matig. WATERPOLO. ZOMERCOMPETITIE KRING HAARLEM De VZV-dames, die reeds enkele weken gele den het kampioenschap in de damesafdeeling van den kring HaarlefiS bevochten, behaalden ook in Augustus twee groote overwinningen, die beide in de dubbele cijfers liepen: Haarlem 3 ging ten onder met 140 en HZV werd met een 100 ne derlaag naar Hillegom teruggestuurd. Een verrassing was de 43 nederlaag van de HPC dames tegen Haarlem 2, te meer waar de Heemsteedschen met rust een 30 voorsprong hadden. DWR 3 bezet nu definitief de tweede plaats, zooals uit het ranglijstje blijkt: gesp.gew.geLverl.pnt. v.-t. V. Z. V. 9 8 1 0 17 51—2 D. W. R. 3 10 6 2 2 14 25—14 Haarlem 2 9 5 1 3 11 2513 H. P. C. 8 4 0 4 8 27—15 H. Z. V. 9 1 2 6 4 13—34 Haarlem 3 9 0 0 9 0 671 In de eerste klasse heeren moeten nog enkele wedstrijden gespeeld worden. De kampioen, HPC 4 moet nog tegen Zandvoort en tegen Haarlem 3, terwijl Zandvoort nog een wedstrijd tegen HVGB 4 moet inhalen. Haarlem 3 won met 31 van VZV 3. H. P. C. 4 6 6 0 0 12 25—5 V. Z. V. 3 8 5 0 3 10 24—17 Haarlem 3 7 3 2 2 8 12—8 Zandvoort 6 1 1 4 3 816 H. V. G. B. 4 7 0 1 6 1 9—32 ,KZ en HZV staan beide gelijk in de tweede klasse: zij moeten een beslissingswedstrijd spe len. Een van deze beide ploegen moet naar de eerste klasse promoveeren, terwijl HPC 4 weer in K. N. Z. B. verband zal moet engaan spelen, evenals de Velsensche dames. De laatste wed strijd in deze klasse was een gelijk spel tusschen de vijfde zeventallen van HPC en DWR (22) K. Z. 8 6 0 2 12 21—3 H. Z. V. 8 5 2 1 12 17—5 D. W. R. 4 8 4 2 2 10 17—9 H. P. C. 5 8 1 2 5 4 6—18 Velserend 8 1 0 7 2 531 Halfweg 2 was reeds lang kampioen in de der de klasse. De eindstand in deze afdeeling mogen wij als bekend veronderstellen. De Haarlem-adspiranten kunnen zich de vol gende week bij een gelijk spel tegen de DWR jongeren kampioen noemen. Wint echter DWR, dan is een beslissingswedstrijd tegen de HPC ad- spiranten noodzakelijk. Haarlem a 5 4 0 1 8 2211 H. P. C. a 6 3 2 1 8 19—9 D. W. R. 5 2 1 2 5 14—8 V. Z. V. 6 0 15 1 3—30 Het programma voor de komende week is als volgt: 15 Aug. HPC—VZV (dames) Haarlem 3—HPC 4. 18 Aug. HZVHaarlem 3 (dames) 22 Aug. ZandvoortHPC 4 Haarlem bHVGB (adsp.) 23 Aug. DWRHaarlem a (adsp.) ton (Middlesex); Harstaff (Nottinghamshire); Nicholls (Essex); Wood (Yorkshire), Wright (Kent); Goddard (Gloucestershire); Perks (Wor cestershire), Oldfield (Lancashire). Er zijn dus enkele veranderingen in het elftal gebracht voor den wedstrijd die a.s. Zaterdag begint op de Oval. Fagg (Kent); Paynter (Lancashire); Bowes (Yorkshire) en Copson (Derbyshire) zijn ver vangen door resp. Keeton, Oldfield, Nichols en Perks CRICKET EN ENGELAND. De in Engeland voortgezette matches hadden de volgende resultaten: Essex sloeg Derbyshire met innings en 31 runs. Essex 180 tegen Derbyshire 70 en 79. In de overige wedstrijden vielen geen defini tieve beslissingen; hier waren de scores: Yorkshire 171 en 309 (Hutton 109) tegen Wor cestershire 194 en 83-5. Somerset 127 en 201 te gen Glamorgan 151 en 156-8. West-Indië 162 en 220 tegen Gloucestershire 152 en 48-0. War wickshire 371-4 (gesloten) (Hill 156; Wyatt 136) tegen Northamptonshire 301-8. Hampshire 285 en 245-7 (gesloten) tegen Leicestershire 189 en 11-0. Nottinghamshire 237 en 205-4 tegen Lan cashire 149. Middlesex 217 en 168-5 tegen Sur rey 272. Sussex 191 tegen Kent 440-8 (gesloten) en 223-4 (gesloten) (Fagg 131). De aanstaande Wethouders- verkiezing. CRICKET FNGELSCH TESTTEAM TEGEN WEST-INDÏë Het Engelsche elftal voor de derde en laatste testmatch tegen de West-Indiërs is als volgt sa mengesteld door de Keuze-Commissie: Hammond (Gloucestershire), captain; Hutton (Yorkshire); Keeton (Nottinghamshire); Comp- Zienswijze van de sociaal-democratische fractie. De sociaal-democratische raadsfractie heeft tot de andere fracties van den nieuwen ge meenteraad het volgende schrijven gericht; „Nu Gedeputeerde Staten het raadsbesluit inzake de uitbreiding van het aantal wethou ders tot drie hebben goedgekeurd, rijst de vraag, uit welke groepen het Dagelijksch Be stuur onzer gemeente dient te worden samen gesteld. De sociaal-democratische fractie stelt er prijs op, haar opvatting hierover te uwer ken nis te brengen, in het vertrouwen, dat nauw gezette overweging u er toe zal leiden, deze opvatting te onderschrijven. Wij stellen ons op het standpunt, dat het college van B. en W. in zijn samenstelling een zoo juist mogelijke afspiegeling behoort te zijn van de politieke en economische schakee ringen der Heemsteedsche bevolking, omdat alleen op deze wijze een college kan worden gevormd, dat de uitéénloopende opvattingen kan samenbinden en een krachtig beleid kan voeren, dat in overeenstemming is met de be langen van de geheele burgerij. Kunnen in den regel de politieke en econo mische schakeeringen van een gemeentelijke bevolking nauwkeurig uit den verkiezings uitslag worden afgeleid, in het onderhavige geval is dat moeilijker omdat bepaalde afspra ken tusschen een tweetal groepen met sterk verschillenden inslag, n.l. de liberale partij en den vrijzinnig-democratischen bond bij de Juniverkiezingen in onze gemeente geleid hebben tot de indiening van een gecombineer de lijst. De Raad, die geroepen is tot de samenstel ling van het college van B. en W. behoort o.I. met deze manipulaties geen rekening te hou den, doch zich uitsluitend te baseeren op de werkelijk bestaande verhoudingen. En dit te eerder nu in de afgeloopen weken in de lands- politiek met overtuigende duidelijkheid geble- keh is, welk een onoverbrugbare klove er in feite tusschen liberalen en vrijzinnig-demo craten bestaat. Noch ten opzichte van de fi- nanciëele, noch ten opzichte van de econo mische, noch ook ten opzichte van de sociale politiek kan er van een gemeenschappelijk in zicht of een gemeenschappeliik beleid dezer beide groepen sprake zijn en bij de beant woording van de vraag, op welke wijze het College van B. en W. moet worden samenge steld, zal de Raad naar onze meening deze schijnbare eenheid van feitelijke tegendeelen niet als een reëele factor in aanmerking kun nen nemen. Mede bezien in het licht van de uitspraak, die het Heemsteedsche kiezerscorps bij de Sta tenverkiezingen van April j.l. gedaan heeft, kan worden vastgesteld dat de nieuwe Raad indien de verkiezingsuitslag door de boven gememoreerde manipulaties niet zou zijn ver troebeld zou hebben bestaan uit 5 Roomsch Katholieken, 2 Christelijk-Historischen, 2 So ciaal-democraten, 2 Liberalen, 2 Vrijzinnig- Democraten. 1 Anti-revolutionnair en 1 Vrij zinnige. Op deze feitelijke verhoudingen in de bevolking dient naar onze meening de samen stelling van het college van B. en W. te ge schieden. Hieruit vloeit voort, dat één der wethouders gekozen dient te worden uit de R.K. fractie, terwijl de beide andere gekozen dienen te worden uit twee van de vier groepen, die een ongeveer gelijk deel der bevolking vertegen woordigen, nJ. de Christ-Historischen, de Sociaal-democraten, de Liberalen en de Vrij zinnig-democraten. Het is ons bekend geworden, dat de R.K. fractie als candidaat voor het wethouderschap den heer C. A. M. Jonckbloedt heeft aangewe zen. terwijl ons mede bekend is geworden, dat op de weder-benoeming van den heer jhr. A. v. d. Poll wordt prijs gesteld, teneinde eenige continuïteit in het college te behouden, daar deze anders door het gelijktijdig aftreden van den heer Dr. E. A. M. Droog geheel verloren zou gaan. Daar de benoeming tot wethouder van een raadslid, dat voor de eerste maal als zoodanig optreedt, uiteraard geen aanbeveling kan ver dienen zal voor de derde wethoudersplaats slechts een keuze gedaan kunnen worden uit de liberale en sociaal-democratische fracties. De jongste ontwikkeling in de landspolltiek beeft doen zien, dat tusschen vertegenwoor digers van de R, Kath. St. Partij, de Chr. Hist- Unie en de S. D. A. P zéér wel een basis ge legd kan worden voor gemeenschappelijken arbeid, terwill tusschen R.K. en C.H. eener zij ds en Liberalen anderzijds zeer sterke te genstellingen aan den dag zijn getreden. Wat de plaatselijke verhoudingen betreft mag daarbii in geenen deele over het hoofd worden gezien, dat de R.K. fractie thans, in tegenstelling tot de vorige perioden, een can didaat uit de werkgevers-groep voor het wet houderschap heeft gesteld. Naast dezen, èn Jhr. Van de Poll, nu bovendien tot derden wethouder nog een candidaat te verkiezen, die uit den liberalen kring van groot-werkge vers stamt, achten wij dermate in strijd met de belangen van de arbeiders en de kleine middenstanders in onze gemeente, dat wij voor een evenwichtige behartiging van alle belangen de benoeming van een sociaal-de mocraat tot derden wethouder geboden ach ten. Wij zouden het op priis stellen, indien nok uwe fractie tot overleg terzake bereid zou blijken, in welk geval wij ons gaarne over dag en uur van dit overleg tusschen de verschil lende fracties nader met u zullen verstaam".

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 2