Mr. dr. A. Baron Roëll wordt 75 jaar. S.S. Ministers &pwkw~ Mijn kabinetskwestie. Ik ontdek Amerika DINSDAG IS AUGUSTUS 1939 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Maandag 21 Augustus wordt de Commissaris der Koningin in Noord- g Holland mr. dr. A. baron Röell 75 jaar. Baron Röell bezocht het Gymnasium te 's-Gravenhage en studeerde vervolgens in de Rechten aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Hij promoveerde daar in 1892 in de Staatsweten schappen op een proefschrift getiteld: „De wetgeving op de huisvesting van de Arbeiden de klassen". Na een jaar werkzaam te zijn geweest ter Provinciale Griffie van Gelder land volgde zijn benoeming tot Com mies- Afdeelingschef ter Provinciale Griffie van Overijsel. In 1898 werd baron Röell burge meester van 'de Friesche hoofdstad en zes jaar later verliet hij Leeuwarden wegens zijn be noeming tot burgemeester van Arnhem. Tij dens zijn burgemeesterschap in de Geldersche Mr. Dr. A. Baron Röell. hoofdstad heeft baron Röell vele goede maat regelen op sociaal gebied genomen. In 1910 toen mr. dr. Van Leeuwen tot Commissaris der Koningin in Noord-Holland werd benoemd volgde baron Röell hem op als burgemeester van Amsterdam. Toen de heer Van Leeuwen tot vice-president van den Raad van State werd benoemd was baron Röell wederom zijn opvolger, thans dus als Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland. Dat was in het be gin van 1915. Onafgebroken heeft baron Röell sindsdien zijn hooge functie vervuld op een wijze, die hem de algemeene waardeering van allen met wien hij uit hoofde van zijn ambt in aanraking komt, deed verwerven. Zoo is baron Röell nog vol vitaliteit en zijn werkkracht en werklust zijn in den loop dei- jaren niet afgenomen. Hij is een uitstekend en bekwaam voorzitter van de Statenverga deringen. Zoowel bij het presideeren van de Provinciale als van de Gedeputeerde Staten geeft hij herhaaldelijk blijk, de te behandelen stof geheel te beheerschen. Bovendien dringt hij steeds tot de kern van de zaak door en heeft hij een zeer heldere visie op de verschil lende onderwerpen, die aan de orde zijn. Zijn vragen en opmerkingen getuigen dan dikwijls van groote scherpzinnigheid. Vooral de provinciale bedrijven zijn tijdens de ambtsperiode van baron Röell van groote beteekenis geworden. Het provincital water leidingbedrijf is in zijn periode tot stand ge komen. Ook het vak handelsonderwijs, de be strijding der tuberculose en de verpleging van geesteszieken hadden steeds zijn warme be langstelling. Baron Röell gevoelt ook veel voor Weten schap en Kunst. Als voorzitter van het Am- sterdamsche Concertgebouw-bestuur heeft hij veel gedaan voor de belangen van het Concert gebouw en de muziek in het algemeen. Verder is baron Röell ook sinds 1915 voorzitter van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen en sinds 1923 voorzitter van de Koninklijke Vereeniging „Koloniaal Instituut". In laatst genoemde kwaliteit bezocht hij in 1929 Java, Bali en Sumatra. Zijn groote belangstelling voor Ned.-Indië is welbekend. Baron Röell is voorts een zeer begaafd redenaar, wiens rede- Twee bijeenkomsten te Amsterdam De federatie Amsterdam der S.D.A.P. be legde Maandagavond in de groote zaal van het Amsterdamsche Concertgebouw en in Kras- napoLsky vergaderingen ter gelegenheid van de intrede van sociaal-democraten in de re geering. Beide vergaderingen waren zeer druk bezocht. Zoowel in Kasnapolsky als in het Concert gebouw voerden de beide sociaal-democrati sche ministers Ir. J. W. Albarda en dr. J. van den Tempel het woord. In het Concertgebouw sprak eerst de voor zitter van de S.D.A.P., de heer K. Vorrink, over „nieuwe perspectieven voor de Nederlandsche politiek". Wij mogen constateeren, dat het po litieke leven in Nederland onder dr. Colijn is vastgeloopen, aldus spreker. In ons allen leeft de wensch dat de coalitie-politiek nu voor goed begraven moge zijn. De door het ministerie-Colijn gevoerde politiek was onna tionaal, omdat zij een beletsel was om de noo- den van ons volk te lenigen. Thans heeft de S.D.A.P. haar plaats ingeno men in het nieuwe ministerie; zij is volkomen gereed de verantwoordelijkheid te dragen voor geheel het Nederlandsche volk. Partij en vakbeweging waren volkomen één in het besluit om deel te nemen aan de regee ring. Zij beiden zijn er aan toe om hun krach ten meer in dienst te stellen van het geheele Nederlandsche volk. Thans, zoo besloot spreker, hebben wij er behoefte aan ons vertrouwen uit te spreken in Albarda en Van den Tempel, twee mannen, die een leven van strijd ten hate van de partij achter zich hebben. Na de pauze spraken de beide sociaal-de mocratische ministers. Zij werden bij het be treden van de zaal luide en langdurig toege juicht. waarna de internationale werd inge zet. Dr. J. van den Tempel. De minister van sociale zaken, dr. J. van den Tempel, sprak vervolgens een kort woord. Wij zullen van avond, niet spreken over het te voeren regeeringsbeleid. Wel wil ik spreken over het aanvaarden van de ministerzetels en de beteekenis daarvan. Bij de eerste bespre kingen drongen twee punten naar voren. Het aanvaarden was slechts onder bepaalde voor waarden mogelijk. Diep gevoelden wij de historische beteekenis van het oogenblik en wij zouden te kort zijn geschoten wanneer wij onder redelijke voorwaarden de regeeringsze- tels niet hadden aanvaard te meer daar de toestanden in Europa, met een brandend fas cisme voor de poorten, zoo moeilijk zijn. Wij zullen onze taak voor het Nederlandsche volk zoo goed mogelijk vervullen. Wij willen de werkloosheid te lijf. Met behulp van allen in den lande van goeden wille willen wij dat monster bestrijden. Uitdrukkelijk consta teerde spreker, dat het niet de schuld van de S.D. is, dat de basis van dit kabinet niet nóg breeder is. Samenwerking van alle voor ui t- strevenden is noodzakelijk in deze moeilijke tijden. Spr. besloot met een persoonlijk woord, waarin hij zijn groot vertrouwen in de so ciaal-democratie uitsprak. Ir. Albarda. De minister van Waterstaat, ir. J. W. Albar da zeide in zeker opzicht te zijn gekomen om afscheid te nemen, omdat hij niet langer af gevaardigde in het parlement is. Spr. dankte voor het herhaaldelijk geschon ken vertrouwen. Er is thans reden tot blijdschap, de weg tot verdere en betere politieke verhoudingen is geopend. Het perspectief is schoon. De verne deringen, die de partij de laatste jaren on derging, hebben ons niet gebroken. Eenheid en vastberadenheid zijn de eigenschappen der S.D.A.P. gebleven, kloek heeft zij haar stel lingen en program vernieuwd. Hulde bracht spr. aan de breede opvattin gen, waarvan H.M. de Koningin bewijs heeft gegeven (applaus). Hulde bracht spr. ook aan den formateur van het huidige kabinet. Ook minister Albarda eindigde met een persoonlijk woord. door MELIS STOKE. 'k Heb uren aan de telefoon gezeten, en 'k ben wél tienmaal naar de deur gesneld- Maar niemand kwam, en géén heeft opgebeld. De Geer had mij (gelijk Colijn) vergeten! Ach, als je dan de nieuwsberichteji ziet in zulk een tijd van spanning en formatie, vraag je je af, bij al die consultatie: Waarom nou die-en-die, en ik-weer-niet?" Ik ben niet rechts of links, maar tusschen beiden, en 'k heb een nuchter, doodgewoon verstand, dat ik terstond aan 't nut voor 't Vaderland en 't heil des volks zou hebbey, kunnen wijden. 'k Hoor bij geen club, vereeniging of kliek, maar ik behoor of 'k moest me sterk vergissen tot 't genus wandelende compromissen rondom den zelfkant van de politiek. Geweerd, gesmaad, vergeten en verscholen ligt thans mijn goede wil en kennis braak. Niet toegelaten tot de hooge taak zal 'k onder 't naamloos stemvee blijven dolen! 'k Zal in mijn stam-café weer gaan beweren hoe ik het in hun plaats had aangepakt, en het bedenkelijk gemis aan tact der tijdelijke heerschers critiseeren! De bitterkring, waarin ze me waardeeren, zegt Ja en Amen, Bols en Pomerans, en roept: „Wacht jij maar af! Jij krijgt je kans! Wanneer ze, binnenkort, wéér gaan formeeren!" Nederland's kunstschatten worden bewonderd. Deelnemers aan kunstweek in Haarlem, Leiden en Den Haag. De deelnemers aan de eerste Nederlandsche kunstweek zijn uit de hoofdstad vertrokken, om ock de steden van het Westen van ons land te leeren kennen. Reeds vroeg in den ochtend ging het naar Haarlem, waar weliswaar de oude St. Bavo, het stadhuis en de bekwaam gerestaureerde vleeschhal de aandacht vroegen, maar toch het Frans Halsmuseum de hoofdschotel vorm de. Teneinde het programma niet te zeer te overladen werd te Leiden per autobuseen tocht door de stad gemaakt, waarbij vooral aandacht werd geschonken aan de wijze, waarop de gevel van het afgebrande stad huis is gerestaureerd, een bezoek van langeren duur werd gebracht aan het rijksmuseum voor volkenkunde. Na de lunch was de residentie aan de beurt Het eerste bezoek hier gold het huis ten Bosch met de grootsche Oranjezaal. Na een korte bezichtiging van het in de academie voor beeldende kunsten tentoongestelde beeld houwwerk begaf het gezelschap zich naar het Mauritshuis, waar een groot deel van den namiddag werd doorgebracht. Langs het Binnenhof wandelde men laat in den middag naar het stadhuis, dat eveneens bezichtigd werd en per autobus werden de deelnemers aan de kunstweek tenslotte naar hun hotels in Scheveningen gebracht. HERSCHOLINGSKAMP VOOR JEUGDIGE HANDELSBEDIENDEN. Het herscholingskamp door den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kan toorbedienden in zijn jeugdhuis op den Sche- lenberg te Luntren ingericht heeft thans de medewerking van de moderne 'centrale voor werkloozenzorg en den jeugddienst van het departement van Sociale Zaken verkregen en wel op de basis van een 13-weeksch kamp. Het fraaie gebouw is geheel voor dit „kamp" ingericht. Onder deskundige leiding zal den deelnemers gelegenheid worden geboden zich verder te bekwamen in de behandeling van de schrijfmachine, reken- en telmachine, duplica- Electriciteitsvoorziening in hoofdstad liep gevaar. Brand in electrische centrale nog bijtijds gebluscht. Een oogenblik heeft het er Maandagavond slecht uitgezien voor een der electrische cen trales van Amsterdam en daarmede voor de ge heele electriciteitsvoorziening van de hoofd stad. Om half elf werd de brandweer gewaar schuwd voor een kleinen brand, die was uitge broken in de electrische centrale aan de Hoogte Kadijk. Een motorspuit en 'n ladderwagen spoed den zich derwaarts, maar nog geen kwartier la ter kwam een tweede alarm en nu reed een stroom van brandweerwagens in pijlsnelle vaart door de straten naar het hooge electriciteitspaleis waar zij bijna tegelijk op de ruime binnenplaats stormden: nog twee motorspuiten, nog een lad derwagen, een materiaal wagen, een personen wagen en nog enkele andere rood-gelakte voer tuigen meer. De brand woedde in een klokkenkamer van de afdeeling technische controle, waar diverse meetinstrumenten en andere laboratorium-ap paraten zijn opgesteld. De portier had den brand ontdekt. Een dichte, benauwende rook kroop langzaam door het trappenhuis omlaag. Onmiddellijk was de schuimbluschinstallatie in werking gesteld en wellicht door deze maat regel is voorkomen, dat het vuur zich niet snel kon uitbreiden. Toch sloeg dit over naar het dak van de centrale hal, dat van hout is opgetrok ken en van daar zou het vuur zich gemakkelijk verder hebben kunnen verspreiden. Doch op dat moment was er wel zooveel brandweermateriaal en -personeel aanwezig, dat uitbreiding voor komen kon worden, zij het dan ook met inspan ning van alle krachten. Met twee stralen, waar van een door het trappenhuis en de andere via een ruim twintig meter lange magirusladder, die op de binnenplaats stond opgesteld, werd het vuur bestreden. De schuimbluschïnstalatie, waarop ook twee stralen waren aangesloten en een aantal zoeklichten verleenden bovendien goede hulp. De brand was toen spoedig gelocaliseerd en een kwartiertje later geheel gebluscht. De klokken kamer en het dak van de centrale hal werden vernield, terwijl van aangrenzende vertrekken eenige ruiten sprongen. Het gedeelte van de centrale, waarin de brand woedde, was reeds geruimen tijd buiten bedrijf gesteld. Wat de oorzaak betreft, vernemen wij, dat er waarschijnlijk broeiing is ontstaan in lappen, die gedrenkt waren in z.g. vloerolie, welke lappen in de klokkenkamer waren op geborgen. Reddingsdemonstratie te Scheveningen. Met behulp van een vliegmachine. In aansluiting aan ons bericht, dat a.s. Zaterdagmiddag drie uur door den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen een groote kustdemonstratie bij de Pier te Scheveningen wordt georganiseerd, waaraan ook door de Bloemendaalsche Reddingsbrigade wordt deelgenomen, kunnen we thans melden, dat een geheel nieuw nummer is ingelascht. De uitvoering van het nummer is als volgt ge dacht: een drenkeling bevindt zich ver in zee en kan op eigen kracht den kant niet be reiken. Het vliegveld Ypenburg wordt opge beld, met mededeeling van de plaats, waar de drenkeling ligt. Op het strand wordt door middel van twee roode vlaggen de richting aangeduid, waarin het vliegtuig moet gaan. Bij den drenkeling gekomen, wordt op plm. 5 meter boven het water gevlogen; dan wor den eenige boeien binnen het bereik van den drenkeling geworpen. Inmiddels is de Tom- ploeg met de reddingsflotteur te water ge bracht en deze haalt het slachtoffer en de boeien binnen boord. De vereeniging „Vrijwillige Organisatie Sportvliegers" (V.O.S.) van het vliegveld Ypenburg heeft zich ten doel gesteld om, in samenwerking met den Bond. in den vervolge aan het Noorderstrand te Scheveningen te trachten op deze wijze hulp aan drenkelingen te verleenen. Zaterdagmiddag vertrekt het vliegtuig te 4.30 van Ypenburg. Schouwburg te Arnhem. Kost ruim 8M ton. LANGS DE STRAAT Jalousie d'Amour. Zacht en aarzelend gaat de schemeravond door de straat. Achter de ruiten der voor kamers worden de schemerlampen ontstoken en schenken huisvrouwen thee. Tegelijkertijd verschijnen in de voortuinen van twee naastelkaar liggende huizen, twee jonge meisjes beladen met emmers, sponsen, zeem leerenlappen en straatbezems. Blijkbaar moeten zij op den Vrijdagavond nog een laatste huis houdelijk karweitje opknappen. Beiden zijn jong, iets beneden de twintig. En beider hoofd torst een zware massa blond haar. Zooals de meeste jonge meisjes tegenwoor dig zijn zij slank; ze luisteren naar de namen van „Jopie en „Sientje". Nummer een gaat het werk wel iets vlot ter af dan nummer twee en terwijl Jopie reeds bezig is de huisdeur af te lappen, staat Sientje nog op de ladder bij het voorkamer raam. Tot nu toe hebben zij amper een woord gewisseld, alleen volgen zij zoo nu en dan met een blik van belangstelling, waarin zelfs iets van afgunst schuil gaat, de paartjes, die in zulk een grooten getale door de straat wan delen naar het groote park, waar zooveel laantjes hen beschermen voor onbescheiden blikken. ij Jopie laat met een tevreden zucht haar spons en lap in den emmer vallen. Klaar. Nu nog even de stoep. Met energieke gebaren veegt de grove bezem over de steenen en even later ligt de stoep keurig geboend op den Zondag te wachten. Jopie, de bezem in de hand, voelt er wel wat voor, nu het werk gedaan is, om een praatje te maken. „Waar ben je Zaterdag geweest?", zingt Jraar hooge stem de collega toe. „Bij Lommerts dansen, Joop, 't was zalig, zeg". „Met wien was je er?", lokt de stem nieuws gierig om achter het geheim te komen. Sientje aarzelt een moment, dan zegeviert haar begeerte te kunnen geuren met haar aanbidder boven haar geslotenheid. „Vertel je het heusch niet verder Jopie?" „Wel nee natuurlijk niet, mal kind". „Heusch niet? Wel nu dan, met Andries van den slager". „Wa-at, Andri „Ja hoor", babbelt de trotsche Sien verder. En dan: „weet je, misschien vraagt hij me wel om vaste verkeering, maar dan moet mevrouw het goed vinden dat hij 's avonds in de keu ken komt zitten en als zij dat niet neemt, zeg ik op, diensten zat hoor! Over veertien dagen gaan wij weer, dan is mijn nieuwe jurk net klaar bij de naaister en van juffrouw Coba heb ik een paar zilveren schoentjes gekregen, zij draagt ze toch niet meer". Sien gaat heelemaal op in haar toekomst- droomen, een zachte glimlach speelt om haar lippen, doet haar witte tanden even op lichten. „Heb jij geen jongen?", informeert zij dan en al de hoogmoed van de vrouw die zich be geerd weet boven haar zuster, ligt in den toon van die vraag. „Ik?" zegt Jopie en een licht van triomf flikkert in haar blauwe oogen. „Ik gunst kind, en wat voor een. Morgenavond gaan wij dan sen, hij heeft het me Woensdag gevraagd. Verleden week was hij met zoo'n vervelende meid op stap; die vraagt hij nooit meer". „Hoe ziet hij er uit?", Sientje is een en al belangstelling. „Hij heeft bruin krullend haar en grijze oogen, is heel groot en zoekend naar nog een bijzonder ken teek en hij heeft een echte gouden .hoektand". Siens "oogen zijn hoe langer hoe grooter ge worden en lijken nu wel een paar schotel tjes. „Hoektand goud fluistert zij heesch, „dan is het „Andries", knikt Jopie triomfantelijk. „Andries! Het klinkt als een snik, een luchtkasteel stort ineen, een geloovig hart moet erkennen, dat men haar vertrouwen beschaamd heeft. Haar blik valt op Jopie. Met een bliksemsnelle beweging beurt zij haar emmer met vuil water omhoog en voor de ander vermoedt wat haar te wachten staat, is de emmer al boven haar hoofd omgekeerd en heeft Sien hem diep over haar oogen ge trokken. „Serpent!schreeuwt zij haar nog toe en verdwijnt dan huilend achter het huis, Jopie vuil en druipend achterlatend. MARCEL voeringen steecis den srempei dragen van zijn groote belezenheid en uitgebreide kennis op velerlei gebied. Hoezeer hij de achting van de Staten geniet is in 1927 bij zijn 12I/2 jarig ambtsjubileum als Commissaris der Koningin op ondubbelzinnige wijze gebleken. De beteekenis van zijn arbeid werd dan ook erkend door vele onderscheidingen. Zoo is baron Röell Ridder in de Orde van den Ne derlandschen Leeuw, Groot-Officier in de Orde van Oranje-Nassau, terwijl hem voorts ook vele buitenlandsche orde-teekenen werden verleend. JEUGDIGE AVONTURIERSTERS. Twee kleine meisjes, nauwelijks tien jaar oud, wonende in de Jordaan, konden de ver leiding niet weerstaan om, evenals jongens zulks plachten te doen, op een vrachtauto te klimmen, toen deze zich in beweging zette en een eindje mee te rijden. De kinderen zagen evenwel geen kans er weer tijdig af te sprin gen en durfden evenmin alarm te maken, zoo dat de rit pas eindigde, toen zij in Rotterdam aankwamen, waar de chauffeur zijn jeugdige passagiers ontdekte. De politie van de Maas stad heeft zich over de jeugdige avonturier sters ontfermd en haar naar Amsterdam teruggebracht. Benzine- en olie-opslagplaats brandde uit. Maandagmiddag om vier uur ontstond door onbekende oorzaak brand in de benzine- en olie-opslagplaats van de N.V. Sinfina Ver- eenigde Petroleummaatschappijen aan het Stationsemplacement te Hoorn. Voorbijgangers zagen hoe plotseling een geweldige vlam uit het dak schoot, waarna de opslagplaats direct in lichter laaie stond. Het werk van de brandweer werd bemoei lijkt doordat de autospuit aanvankelijk wei gerde water te geven. Men bepaalde zich tot het nathouden der aangrenzende opslag plaatsen, waarna die van de machinehandel Fremeyer en Wijna het meeste gevaar liep. De opslagplaats, welke van zink was opge trokken, brandde geheel uit, terwijl de be langrijke voorraad olie en benzine verloren ging. De machine-opslagplaats van de firma Fremeyer en Wijna brandde voor een ge deelte uit. De waterschade is hier groot. In beide gevallen wordt de schade door verzekering gedekt. VERMIST. Sedert Zaterdag wordt te$ Terneuzen ver mist de 17-jarige krantenbezorger J. Tholens. Hij had des morgens de ouderlijke woning verlaten om zijn kranten rond te brengen. Een ingesteld onderzoek heeft uitgewezen dat hij het laatst gezien is in de nabijheid van de Hoeksche brug. De politie heeft ter plaatse het kanaal afgedregd, echter zonder resul taat. Grootsteedsch GROOTSTEEDSCH'is een groot woord en nergens beter dan in deze grootste aller grootsteed- sche steden hebt ge gelegenheid dit te beseffen. Beteekent grootsteedschmeer cul tuur? Ik kan het mij niet voorstellen. Want cul tuur is geen rekensommetje, het laat zich niet optellen en vermenigvuldigen en wie zou durven beweren dat drie universiteiten drie maal zooveel cultuur bezitten als één universiteit en dat New York derhalve drie maal zooveel cultuur bezit als Leiden? Of zit cultuur in het vele lezen? Ja, er zullen in New York wel meer lezende menschen zijn dan ln Middelburg en ik weiger te gelooven dat er in New York vierhonderd maal zooveel lezende menschen zijn als in Middelburg. Ik denk dat dit zelfs heelemaal niet zoo is en dat, cip een cultuurschaal van 1 400, er meer lezers in Middelburg zijn dan in New York Want in New York hebben de menschen veel meer haast en verspillen zij veel meer tijd in de subway en de liften en met wachten op andere menschen-die-haast-hebben dan in Middelburg; nee.... ik geloof dat wanneer ge die schaal hanteert en lezen als cultuur- maat beschouwt Middelburg meer cultuur heeft dan New York. En vormen zestig schouwburgen meer cul tuur dan één schouwburg? tor, kasregister en dergelijke. Verder zal door middel van schriftelijke les- :n van het I.V.I.O. te Amsterdam een reeks cursussen worden georganiseerd. Aan dit kamp kunnen deelnemen ongehuwde werklooze handels- en kantoorbedienden tot 24 jaar. Het kamp wordt gehouden van 18 September tot 16 December a.s. De deelnemers hebben alles vrij en bovendien een zakgeld van f 1.75 per week. En geven duizend bioscopen meer cultuur dan drie? En tienduizend lezingen-met-lichtbeelden meer dan tien? En vijftigduizend scholen duizend keer zoo veel als vijftig scholen? Nee, ik geloof dat wanneer meer cultuur „grootsteedsch" beteekent New York en Parijs en Londen misschien nog wel minder groot steedsch zijn dan Middelburg, Arnhem en Breda. Of zit het grootsteedsch in het aantal huizen en menschen? Ge moet in een groote stad wonen en niet, als tijdelijke bezoekers logeeren, om te leeren zien dat al die vele huizen en die vele. vele menschen toevallig vlak bij elkaar staan en naast elkaar wonen; 'n legkaart en een samen voegsel van allemaal kleine stadjes en zelfs: van buurtjes, die allemaal hun stadjes- en buurtjesleven hebben en waar de menschen elkaar allemaal kennen, en hun eigen ver trouwden bakker en slager en kruidenier hebben, hun eigen buurtbioscoop en hun eigen di-ug-store waar ze hun coca-cola gaan drin ken. Ik hoef mijn kapper niets te zeggen: hij weet precies dat ik geen brillantine in mijn haar wil en die magere blonde meneer wel en dat die lange man met het kleine snor retje tweemaal een heete doek op z'n wangen wil hebben en de papierhandelaar van den overkant eerst een heete en dan een ijs koude. En mijn sigarettenmeneer heet Bob en iederen morgen zeg ik: „Helloh Bob" en hij zegt „Helloh Holland" en ik leg vijftien cent neer en hij legt 't doosje met mijn merk neer. En de'slager zegt tegen mijn vrouw wan neer hij kalfslever heeft en de vischhande- laar roept dat-ie vandaag heilbot heeft en tegenover mijn huis kaar de Hudson stroomt en de bankjes noode^ tct een rustig zitje om In een prae-advies aan den gemeenteraad deelen B. en W. van Arnhem mede, dat zij thans beschikken over de gegevens, welke noodig waren voor de vaststelling van de eindrekening van den bouw van den Stads schouwburg te Arnhem. De totale kosten van het werk blijken f 854.541.57 te hebben be dragen. Voor den bouw was een bedrag van f 765.000 beschikbaar, zoodat het crediet met f 89.541.57 is overschreden. Zweefvliegers hoeken prachtige resultaten. Afstandsrecord verbeterd. te staren over de breede rivier, daar zitten iederen avond om negen uur precies de zelfde groepjes menschen uit de buurt op precies het zelfde plaatsje. We hebben hier een duiven-dame die eiken middag om twee uur de duiven komt voeren en het tafereel is precies hetzelfde als dat van den duivenmeneer op het Binnenhof in Den Haag. En we hebben een eekhoorntjes-man, die er uitziet als een sergeant-majoor-in-ruste-met- een-hart-van-goud en die verzamelt 's och tends klokslag half negen alle eekhoorntjes van het park rond zijn voeten en handen en ze klimmen bij hem op schoot en iedereen vindt het eenig.maar grootsteedsch is het niet. En zoo Is het in alle deelen van New York net zooals in alle buurten van Pa rijs. Iedere buurt heeft z'n eigen gezichten en geuren en geluiden, De gezichten van de leveranciers, de menschen op de bankjes en de eekhoornmajoor, de geuren van de ban ketbakkers en de restaurants, de geluiden van onze tram en onze bus en onze schepen op de rivier. En TimesnSquare dan? En de forty-second street dan? En de 52ste straat? Met al hun bioscopen en clubs en dansgelegenheden en lichtreclames en vroolijkheid-die-je-koopen- kunt? Dat is voor de vreemdelingen. Dat is geen werkelijkheid. Dat heeft met het echte leven van de stad niets te maken. Dat is nu juist voor de kleinsteedsche menschen die naar de grootsteedsche stad van hun droomen komen. Dat is New York niet. Nee.grootsteedsch" is een groot woord en wanneer u het mij vraagt dan is het alleen maar een woord en geen begrip. En dit is een compliment voor New York. Want niets is prettiger dan een kleine stad. de bekende buurt en lieve dames die duiven voeren. MR. E. ELLAS. In het zweefvliegkamp op het vliegveld Welschap (Eindhoven), waar op het oogen blik 16 Nederlandsche zweefvliegers in trai ning zijn met het oog op de samenstelling van de ploeg voor de Olympische Spelen te Hel sinki, worden prachtige resultaten geboekt. Zoo slaagde de bekende zweefvlieger H. Nienhuis er in het Nederlandsche afstands record te verbeteren door met de PH 99 ..De Arend", naar Les Mazures-Ardennes in Noord- Frankrijk te vliegen, een afstand van 200 K M. Dit is tevens de eerste maal, dat een Neder- landsch vlieger een geheel land i.e. België zonder tusschenlanding overvloog. Maar ook de anderen verrichtten uit stekende prestaties. A. D. de Waster landde met de PH 80, de „Minomoa" in de buurt van Namen, een afstand van 120 KM., terwijl twee toestellen bij Tienen (eveneens in België) neerstreken, een afstand van pl.m. 80 K.M. Het waren de heeren Dresselhuys met de PH 78 de ..Sunlight" en Thijssen met de PH 65, de „RhÖn-Bussard". Citroen vloog naar Hasselt, een afstand van ongeveer 40 K.M. Zijn toestel was de PH 85, een „Grünau Baby". AUDIëNTIES SOCIALE ZAKEN. De minister van Sociale Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij, behoudens tegenbericht, den len en 3e Woensdag van de maand, te beginnen met 16 Augustus 1939, des namiddags te 2 ure, aan het hoofdgebouw van het departement, Bezuidenhoutscheweg 30, te 's-Gravenhage, degenen, die hem over zaken, voormeld departement betreffende, wenschen te spreken, zal ontvangen, met dien verstande, dat in het algemeen persoonlijke bezoeken van sol licitanten naar tot zijn departement behooren- de rijksbetrekkingen slechts kunnen worden af gewacht voor zoover sollicitanten daartoe zijn opgeroepen, en dat derhalve ter ondersteuning van sollicitaties geen gebruik behoort te wor den gemaakt van vorenbedoelde audiënties.

Haarlem's Dagblad | 1939 | | pagina 5